Portugalský ostrov Madeira leží jen čtyři hodiny letu od Prahy, představuje ovšem doslova jiný svět. Návštěva Madeiry ve vás zanechá vzpomínky, které budou doznívat ještě dlouhé měsíce po návratu.

Je to země nespoutané přírody, divokých orchidejí, dobrého jídla, ale třeba taky fotbalu. Ať už si vyberete cokoli, jedno je jisté: na Madeiru se prostě budete chtít vrátit. Protože dokonale ji prozkoumat během jediného týdne zkrátka není v lidských silách.

Ribeira da Janela

Ribeira da Janela

Proč jet na Madeiru

Rozmanitost – to je slovo, které Madeiru plně vystihuje. Na území o rozloze zhruba dvakrát větší než Praha máte možnost navštívit během jediného dne oblasti, kde si budete připadat jako v Jižní Americe, na Novém Zélandě či ve Skotsku.

Vnitrozemí, kde si opravdu připadáte jako v deštném pralese

Vnitrozemí, kde si opravdu připadáte jako v deštném pralese

Dechberoucí vysokohorské štíty tyčící se do úctyhodných nadmořských výšek sousedí s romantickými přímořskými vesničkami, aby je vzápětí vystřídala vřesoviště zahalená mystickou mlhou.

Třicet procent Madeiry zabírá světový unikát – vavřínový prales. Přidejte k tomu vlny Atlantického oceánu, které se nespoutaně tříští o skalnaté útesy, aby se o pár kilometrů dál jen líně rozlévaly po sněhobílých plážích, a o cíli vaší příští dovolené je rozhodnuto.

Ponta de Sao Lourenco, Madeira

Ponta de Sao Lourenco

Jak se tam dostat

Jedná se o ostrov, proto je nejvhodnějším řešením letecká doprava. Z Prahy přímo do madeirské metropole Funchalu létá během turistické sezony (od dubna do října) několik aerolinek, pár přímých letů zůstává i mimo sezonu. 

Cena letenky pro jednu osobu i s poplatky vychází zhruba na 6000 korun, vždy zkuste být při hledání být aspoň trochu flexibilní, let o den dříve nebo později vám může ušetřit i pár tisíc.

Přímý let trvá zhruba 4,5 hodiny.

Mimo sezonu může o hodně levněji vyjít let s přestupem. Skvělou možností je třeba párdenní pauza v Portu.

Tipy na vyhledávání levných letenek najdete v našem článku

Pevnost v hlavním městě Funchal

Pevnost v hlavním městě Funchal

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Počasí na ostrově je kromě teplého Golfského proudu ovlivňováno zejména horským pásmem ve vnitrozemí, nad kterým se shlukují mraky. Nejdeštivější období je od listopadu do února, v létě naopak neprší takřka vůbec. Průměrné roční teploty jsou velmi příznivé během celého roku: v zimě kolem 20 °C, v létě 25 °C. Ne nadarmo se Madeiře říká ostrov věčného jara.

Madeira je na redakčním seznamu zemí, kam se v zimě vydat. Zajímají vás ostatní destinace? Najdete je v článku Kde se v zimě ohřát, když nechcete letět do Asie.

Nejde proto říci, která doba je pro návštěvu Madeiry ideální – každý den tu totiž stojí za to, ať už vyberete letní, či zimní sezonu. Záleží samozřejmě na tom, zda je vaším cílem spíše odpočinek na pláži, anebo raději dobrodružství v horách.

Během léta je zde samozřejmě nejvíc turistů, čemuž odpovídají i vyšší ceny a větší množství lidí v nejoblíbenějších lokalitách, na druhou stranu vás čeká zaručeně překrásné počasí a teplé moře.

Z mého pohledu je optimální doba pro návštěvu září, kdy se teploty vzduchu i vody pohybují kolem 20 °C a turistická sezona již pomalu končí.

Počasí se zejména ve vnitrozemí velmi rychle mění. Proto je dobré nabalit s sebou lehkou bundu do horších podmínek

Počasí se zejména ve vnitrozemí velmi rychle mění. Proto je dobré nabalit s sebou lehkou bundu do horších podmínek

Víza a podmínky vstupu

Madeira (stejně jako sousední ostrov Porto Santo) je členem Evropské unie. Pro vstup do země proto stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Víza nejsou potřeba.

Aktualizované informace o podmínkách vstupu najdete na stránkách MZV ČR.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Peníze a přibližné ceny

Na Madeiře se platí eurem. Doporučujeme vzít s sebou z České republiky hotové peníze, na Madeiře lze totiž české koruny za eura směnit pouze v centrální bance Portugalska ve Funchalu. Nebo si samozřejmě můžete hotovost vybrat z bankomatu na místě.

Hotovost se vám vyplatí pro nákup drobných suvenýrů a občerstvení, jinak je bez problémů možno platit kartou (nejen v obchodech, ale i ve většině hotelů, půjčoven či restaurací). Pozor však, nefungují některé české neembosované karty.

Bankomaty jsou dostupné v každém větším městě.

Tip Travel Bible: Určitě se před cestou vybavte vhodnou platební kartou. České banky většinou nabízí celkem nevýhodné podmínky, i když místo poplatků většinou zisk pro sebe schovají pro kurzovní rozdíly. My doporučujeme cestovatelskou kartu Revolut.

Zejména ceny vstupného a ubytování se během roku mění, záleží tedy na tom, v jaké době na Madeiru jedete. Mimo sezonu jsou ceny obvykle nižší.

 • Ubytování: nejlevnější ubytování v hostelu nebo guesthousu 23 € za noc (jednolůžkový pokoj), se snídaní 25 €. Obecně platí, že na pobřeží jsou ceny vyšší než ve vnitrozemí, stejně tak v hlavním městě je o něco dráž než na venkově.Jednopokojový apartmán mimo městské centrum vyjde na 365 € za měsíc, třípokojový na 670 €. Ve větších městech si výrazně připlatíte: jednopokojový apartmán kolem 500 € za měsíc, třípokojový 900 €.
Bed and Breakfast ubytování v Quinta do Lombo – Country hostel

Bed and Breakfast ubytování v Quinta do Lombo – Country hostel

 • Jídlo v restauraci: průměrně 10 až 15 €. Polední menu obecně seženete do 10 € (jídlo v levné restauraci 7 €, menu ve fastfoodu 6 €), luxusní večeři (tříchodové menu s vínem a zákuskem) kolem 25 €.
 • Vstupy: např. velmi oblíbený prudký sjezd na proutěných saních ve Funchalu ve čtvrti luxusního předměstí Monte vyjde jednu osobu na 15 €, dvě osoby 25 €. Koupání v lávových jezírkách v Porto Moniz 2,5 € za osobu, vstup do botanických zahrad ve Funchalu kolem 3 € za osobu.
 • MHD ve městech: měsíční kupon na hromadnou dopravu stojí 48 €. Za jednu jízdenku dáte cca 2,2 €, taxislužby si účtují kolem 0,8 € za 1 km.
 • Další ceny: litr balené vody 0,5 €, místní pivo Coral v půllitru 1,5 €, pivo ostatních značek (0,33 l) cca 2 €, láhev vína 4 až 6 €, litr benzinu cca 1,6 €. Cena benzinu je na všech čerpacích stanicích na ostrově stejná.

Ubytování na Madeiře

Madeira nabízí opravdu spoustu ubytování všech kategorií. Díky velké konkurenci jsou i ceny celkem příznivé.

Ubytování hledejte klasicky na Booking.com – doporučujeme založit si účet a postupně získávat větší věrnostní slevy.

Pro poznávání Madeiry máte v zásadě 2 možnosti:

 1. Vyrážet na výlety z jedné základny, ideální pokud máte půjčené auto
 2. Postupně se přesouvat mezi jednotlivými částmi ostrova a spát každou noc jinde

Jako základny dobře poslouží hlavně města.

 • Funchal a okolí jako hlavní město s nejvíce možnostmi nakupování, gastronomie a večerních párty
  • Pokud hledáte komfort v soukromí a krásný výhled, doporučujeme apartmán Baía I s výřivkou na terase, odkud můžete koukat na oceán. Jsou v něm tři ložnice a cena není nijak přemrštěná, pro cestu s přáteli nebo dvě rodiny ideál.
  • Hlavně pro nomády můžeme doporučit Green Park Ajuda Apartment s výhledem na moře a bazénem v budově, pro rodiny případně Madeira Mar
  • Pro klid v přírodě a nádherné scenérie za rozumnou cenumůžeme vřele doporučit chatičky Mountain Eco Shelters v horách nad Funchalem
 • Santana, Machico nebo Porto da Cruz pro výlety hlavně do hor a na pláže ve východní části ostrova
 • Poklidné a malebné Sao Vicente na severním pobřeží zhruba ve středu ostrova
 • Estreito da Calheta nebo Porto Moniz na západě

Pokud se plánujete více přesouvat, nejlevněji vyjdou hostely, penziony a někdy i soukromé apartmány.

Můžete si ale samozřejmě užít i trochu větší komfort a zážitek bydlení. Třeba luxusní glamping stan, nebo přespání na jachtě.

Lokální doprava

Po Madeiře můžete cestovat autobusem, taxíkem, autem nebo na skútru, případně na horském kole.

Půjčte si na Madeiře auto

Pro turisty zde funguje řada autopůjčoven, a to je také zřejmě nejobvyklejší způsob dopravy, který využívá většina turistů. Silnice jsou zde velmi dobře udržované a vlastní dopravní prostředek vás osvobozuje od závislosti na jízdních řádech.

Půjčení auta na jeden den pořídíte od 39 € za malé auto (Fiat Panda, Citroen C3, Renault Clio), střední auto od 47 do 85 € (auta typu Volkswagen Polo, Seat Leon, Renault Megane, Mitsubishi Lancer).

Nejlepší nabídky v sezoně najdete na Rentalcars.com. Mimo sezonu se může vyplatit obejít půjčovny na místě.

V případě, že pojedete ve větší partě, budete možná hledat pronájem minivanů, kde půjčovny nabízí auta jako Seat Alhambra, Ford Galaxy Diesel, Mercedes-Benz Vito, Volkswagen Sharan,Volkswagen Transporter, Ford S Max (ceny od 150 do 280 €).

Havarijní pojištění a ochrana proti krádeži jsou zahrnuty v ceně pronájmu, avšak doporučujeme připlatit si plnou ochranu pro nulovou spoluúčast.

Alternativou jsou skútry, ty se ovšem nehodí do vysokých hor, kde mají slabší motory potíže. Využijte je proto pro průzkum pobřeží.

Plánujete poprvé půjčit auto? Přečtěte si náš článek Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor.

Místní doprava na Madeiře

Pokud se na cestování na vlastní pěst necítíte, můžete zkusit zdejší autobusovou dopravu. Na třech barevně odlišených linkách (modrá, červená a žlutá) fungují tři provozovatelé autobusů. Cestování autobusem je samo o sobě dost adrenalinovým zážitkem. Úzké horské silničky a prudké serpentiny jsou pro odvážné řidiče každodenní výzvou. Nezkušení cestující bývají mnohdy pořádně vystrašení.

Síť autobusových tras je sice poměrně hustá, ovšem nedostanete se rozhodně všude. Spoléhat na přesný čas uvedený na jízdních řádech se příliš nedá, stejně jako na to, že řidič skutečně zastaví na místě označeném jako zastávka.

Ceny jízdného jsou velmi rozdílné. Například z hlavního města Funchal do severního Porto da Cruz se dostanete se společností SAM za 4 €. Za zpáteční jízdenku zaplatíte 7,20 €.

Zde jsou bližší informace o cenách a tarifních zónách: SAM – východní, severovýchodní a jihovýchodní zóna, Rodoeste – jižní, jihozápadní a severozápadní pobřeží.

Zde detailní mapa autobusových linek v hlavním městě Funchal.

Zatáčka blízko náhorní plošiny Paul da Serra, přímo vyzývající k uspořádání Rallye Madeira

Zatáčka blízko náhorní plošiny Paul da Serra, přímo vyzývající k uspořádání Rallye Madeira

Jídlo

Očekáváte-li od Madeiry klasickou středomořskou kuchyni plnou zeleniny, olivového oleje a ryb, možná budete překvapeni. Zdejší kuchyně je totiž od té tradiční jihoevropské poněkud odlišná. Ano, na jídelníčku se objevují stejné suroviny, jejich úprava ale bude pro řadu návštěvníků novinkou.

Pokud jste zvyklí vozit na cesty vlastní jídlo, byla by škoda neochutnat alespoň některý z místních tradičních pokrmů. Využijte zdejšího vlídného počasí a darů, které příroda nabízí díky záplavě horských slunečních paprsků.

Ovoce zde zraje skoro před vašima očima – ochutnejte například místní banány (jsou o něco menší a taky sladší než ty z českých supermarketů), čerstvé mango, maracuju nebo plody, které u nás ani neznáme: annonu či pitangu.

Mercado dos Lavradores – místní tržiště ve městě Funchal, kde naleznete bohatou nabídku čerstvého ovoce

Mercado dos Lavradores – místní tržiště ve městě Funchal, kde naleznete bohatou nabídku čerstvého ovoce

Alespoň jeden dva večery si vyhraďte na návštěvu některé z hojných restaurací. Na jídelním lístku pravděpodobně naleznete následující položky:

Espada – tkaničnice atlantská

Espada – tkaničnice atlantská

 • Bolo do caco – madeirský pšeničný chléb potřený česnekem a posypaný petrželkou. Jedná se o tradiční předkrm.
 • Espetada – hovězí maso okořeněné česnekem, napíchnuté na kovové tyči a grilované nad hořícím vavřínem.
 • Espada – druh úhoře, který obývá okolní moře a dorůstá až jednoho metru. Jeho jemné bílé maso nezaměnitelné chuti se podává s neobvyklou přílohou – pečenými banány. Tato úhořovitá ryba patří neodmyslitelně k madeirským specialitám. Po vytažení na vzduch změní svoji stříbřitou barvu na černou
 • Lapas – grilované mušle se dělají většinou na másle a jí pokapané šťávou z limetky. Jedna porce (čítající kolem dvacítky kuželnatek) vyjde asi na 6 eur.
 • Tomatovo-cibulová polévka – podávaná s vejcem uvařeným naměkko, které v ní přímo plave.
 • Polévka Caldo Verde – tradiční tzv. zelená polévka je připravovaná z brambor, zelí a kapusty.
 • Dezert queijadas je pečivo vyrobené ze sýra, vajíčka a cukru.

Nápoje

 • Vinho da Madeira – madeirské víno (červené i bílé), podobné portskému. Je o něco sladší, silnější a pije se z menších sklenic. Seženete ho i v běžných supermarketech.
 • Poncha – alkoholický nápoj silnější chuti. Poncha regional je tradiční poncha s medem a citronem. Pokud zvolíte ponchu maracujá, místo citronu dostanete maracuju, a v případě ponchy tangeriny bude citron nahrazen místní mandarinkou tangerinou. Vůbec nejlepší ponchu pro vás barman připraví přímo před vašima očima, což je zážitek, který stojí za to. Cena za jednu sklenici je většinou 2 až 3 eura.
 • Nikita – osvěžující jemný nápoj pocházející z rybářské vesnice Câmara de Lobos. Tvoří ho pivo a bílé víno, doplněné zmrzlinou a ananasem.
 • Ginja  tradiční likér z Curral das Freiras, vyráběný z třešní.
 • Madeirské pivo Coral  chutí se nejvíce blíží českým pivům.

Jídlo je možné zakoupit přímo na ulici, není třeba se obávat nedodržování hygienických opatření. V některých restauracích (například v přístavu nebo na náhorní plošině Paul da Serra v Pico das Urzes) je možné koupit za cca 18 eur syrové maso, které si sami připravíte na horkém kameni.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Nemoci a hygiena

Před návštěvou Madeiry není třeba se očkovat proti tropickým nemocem. Nebezpečné choroby (tropické, pohlavní) se na Madeiře nevyskytují, dokonce ani obtížný hmyz zde návštěvníky příliš netrápí. Větších zvířat se též nemusíte obávat. Za tmy vás výjimečně může překvapit setkání s netopýrem.

Voda z kohoutku je zdravotně nezávadná. K pití však doporučujeme raději balenou.

 Některé cesty jsou kvalitním adrenalinovým zážitkem. Je dobré se dívat, kam šlapete ;-)

Některé cesty jsou kvalitním adrenalinovým zážitkem. Je dobré se dívat, kam šlapete ;-)

 

Bezpečnost

Madeira je obecně považována za velmi bezpečnou zemi, a to ze všech hledisek. Největší riziko číhá v přírodních nástrahách. V horách vás může zaskočit rychlá změna počasí. Mlha, déšť či sníh nejsou v zimě výjimkou. Při silných deštích hrozí sesuvy půdy a v takové situaci není vhodné vyrážet autem. Během turistických výletů buďte zvlášť opatrní především při výstupech na levády.

Tip Travel Bible: Pokud si nejste úplně jistí při túrách na vlastní pěst, přidejte se do některého z organizovaných treků. Na Madeiře jsou běžné a rozdělené podle obtížnosti. Vyberte si třeba na GetYourGuide.com.

Náboženství, svátky, tradice

Většina obyvatel Madeiry jsou římští katolíci, každou neděli mívají pravidelné mše. Madeira je obecně zemí s velkým počtem svátků a tradic, které se dodnes dodržují podle původních zvyklostí. Některé z nich jsou spojeny se státním svátkem.

Nejvýznamnější křesťanskou slavností je Nanebevzetí Panny Marie v Monte, což je tradice připadající na 15. srpen. Do Monte v tento den přicházejí – mnohdy po kolenou – stovky poutníků prosit o uzdravení či políbit obraz patronky ostrova.

Pokud máte rádi slavnostní veselí, rozhodně si nenechte ujít některé z tradičních kulturních událostí. Na přelomu dubna a května se v luxusním hotelu Reid’s Palace ve Funchalu koná Madeirský filmový festival, proslulý i na evropském kontinentě. Během února si místní obyvatelé připomínají tanec a na duben připadá svátek květin. Na sklonku léta návštěvníky lákají bujaré oslavy spojené s ochutnávkami na festivalu vína.

Velmi bouřlivé mohou být oslavy konce roku, kdy je zde obrovské množství lidí a hluku. Nápad prožít silvestra na Madeiře proto raději zvažte.

Pokud vás zajímají další podrobnosti o svátcích a tradicích na Madeiře, doporučujeme tyto webové stránky.

Co byste ještě měli vědět

 • Je opravdu jedno, v jakém roční období a měsíci se rozhodnete Madeiru navštívit. Teplotní rozdíly jsou minimální. Na větší výkyvy teplot se připravte mezi severní a jižní částí ostrova a mezi pobřežím a hornatým vnitrozemím.
 • Pokud nechcete trávit dovolenou u hotelu s výhledem na moře, připravte si nepromokavé oblečení a kvalitní boty – blátu a dešti se při cestě do hor nevyhnete.
 • Na ostrově je pouze jeden kemp u vesnice Ribeira da Janela. Druhý kemp je na přilehlém ostrově Porto Santo.
 • Mořské pobřeží a vysokohorské ovzduší jsou ideální cíle pro lidi trpící dýchacími obtížemi – mnoho hotelů disponuje velkými SPA a wellness centry.
 • Stará úzká silnice ER 101 při pobřeží byla až donedávna přístupná (severní úsek Seixal – Porto Moniz). Dnes je jen turistickou atrakcí, byla nahrazena novější a bezpečnější silnicí. Nicméně na jižním pobřeží můžete tuto silnici ještě projet. Zážitek opravdu stojí za to, díky silnicím na strmých skalních stěnách se vám otevřou neskutečné pohledy na jižní pobřeží, v několika místech křižuje silnici vodopád.
 • Při návštěvě vilové čtvrti Monte ve Funchalu navštivte kostel Panny Marie, ve kterém je pohřben císař Karel I., poslední rakousko-uherský panovník. Dá se tedy říci, že s tímto ostrovem máme historicky sice pramálo, ale přece jen něco společného. Odtud můžete vyzkoušet sjezd na proutěných saních.
 • Funchalská tržnice Mercado dos Lavradores je rozdělena do dvou pater. V přízemí je stejný trh s ovocem, zeleninou, kořením a květinami, jaký najdete i v prvním patře. A jaký je v tom rozdíl? V cenách. V horním patře, které je přizpůsobeno pro turisty, je ovoce úhledně vyskládané, nablýskané a prodávající jsou více neodbytní. Zajděte proto do spodní části, v které navíc najdete rybí tržnici s úlovky místních rybářů. Ochotně vám připraví a vykostí vámi vybranou rybu. Taková krásná porce tuňáka s kapkou olivového oleje, limetkou a mořskou solí je dokonalý zážitek.
Místní rybí trh je otevřený každý den kromě neděle a státních svátků. Můžete si zde vybrat pochoutku přímo od místních rybářů

Místní rybí trh je otevřený každý den kromě neděle a státních svátků. Můžete si zde vybrat pochoutku přímo od místních rybářů

Několik osobních tipů, kam se podívat

Kdo Madeiru navštívil, ten si ji okamžitě zamiloval. Většina návštěvníků zde najde své oblíbené místo – ať už je to zapomenutá vesnička, horské údolí nebo oblíbená leváda. Někdo jezdí na Madeiru také za plážemi obdařenými jakýmsi syrovým půvabem. Naprostá většina z nich je totiž kamenitá.

Pokud však nedáte dopustit na klasický písek, musíte se dopravit lodí na ostrov Porto Santo nebo do města Machico – zde leží jediné dvě písečné pláže celého souostroví.

Panenský půvab severní části ostrova

Panenský půvab severní části ostrova

Jsou však cíle, které byste rozhodně neměli minout, ať už jste na Madeiře poprvé, nebo třeba popáté. Jejich atmosféra si vás podmaní a navnadí vás k dalšímu prozkoumávání tohoto překrásného ostrova. Za sebe můžu doporučit následující:

Rybářská vesnice Camara de Lobos

Zhruba deset kilometrů od hlavního města stojí za to navštívit na první pohled nenápadnou vesničku, která se však pyšní pozoruhodnou minulostí. Tento rybářský přístav proslavil v padesátých letech Winston Churchill, který zde trávil svou dovolenou a věnoval se malování místních barevných lodiček, bezstarostně se houpajících na vlnách.

Rybářská vesnička Camara de Lobos

Rybářská vesnička Camara de Lobos

Pokud stejně jako já milujete tyhle zapomenuté vesničky, kde jako by se čas zastavil před sto lety, pak nevynechejte ani Santanu. Zdejší domečky s nezaměnitelnou architekturou se vám zaručeně budou líbit.

Typicky známé domečky v Santaně

Typicky známé domečky v Santaně

Levády

Jestli existuje jediný důvod, proč na Madeiru zavítat, pak jsou to právě levády. Tyto unikátní zavlažovací systémy, které tvoří nesmírně hustou síť po celém ostrově, patří k Madeiře stejně neodmyslitelně jako Eiffelova věž k Paříži. Jejich historie sahá až do starověku. Již před staletími je vybudovali afričtí otroci a při pohledu na výsledek jejich dřiny se dodnes tají dech.

Unikátní zavlažovací systémy mají v sobě krvavou historii

Unikátní zavlažovací systémy mají v sobě krvavou historii

V mnoha případech byly totiž levády vybudovány na extrémních a velmi obtížně přístupných místech, kam stále ještě není možné dostat se jinak než s pomocí jištěného lana.

Lehká leváda vedoucí na údajně nejkrásnější vyhlídku na Madeiře – Balcóes

Lehká leváda vedoucí na údajně nejkrásnější vyhlídku na Madeiře – Balcóes

V současné době už levády neslouží svému původnímu účelu, místo toho hrají roli ideální turistické atrakce. Cesta levádami, vedoucí neustále do mírného svahu, je nesmírně příjemnou vycházkou, při které se ocitnete obklopeni nespoutanou přírodou, bujnou vegetací i úchvatnými vodopády, a co především – naskytne se vám jedinečná příležitost vychutnat vzácné ticho, klid a odpočinek.

Nádherný výhled při levádě Caldeirão Verde

Nádherný výhled při levádě Caldeirão Verde

Všechny levády stojí za to, ale jedna mezi nimi obzvláště vyniká: Levada do Caldeirão Verde, zakončená oblastí dramaticky nazývanou Inferno. Zde se vám naskytne možnost spatřit na vlastní oči hotový přírodní poklad, tři půvabné vodopády obklopené hustým pralesem.

Obdobně silný zážitek zažijete na náhorní plošině Paul da Serra, kudy vede Levada 25 fontes. Tohle místo vás rovněž překvapí svou nespoutanou atmosférou, která díky mlhám, vřesovištím, stádům skotu či hustému mechu ze všeho nejvíc připomíná Skotsko.

Vrchol Pico do Arieiro

Vrchol Pico do Arieiro

Nejvyšší hora ostrova Pico Ruivo

Na cestu si vyhraďte určitě celý den, výšlap na 1862 m n. m. vysoký masiv vám totiž nějaký čas zabere. Cesta je zajímavá velkým převýšením, za odměnu však poskytuje úchvatné výhledy. Je poměrně náročná – místy se budete muset držet příkrých zábradlí, nebo vyšlapávat úzké schůdky vytesané ve skále.

Kdo by si chtěl nechat ujít procházku s možností přehlédnout celý ostrov doslova jako na dlani? Pozor je třeba dávat na nevyzpytatelné počasí. Na vrcholu bývá často mlha, může být i poměrně chladno a z rychle se přeskupujících mraků občas zaprší.

Výšlap na nejvyšší horu ostrova je celodenní záležitost a rozhodně velký zážitek

Výšlap na nejvyšší horu ostrova je celodenní záležitost a rozhodně velký zážitek

Východní cíp ostrova: Ponta de São Lourenço

Poloostrov představuje úzký výběžek do moře a je tvořen impozantními útesy, o které se dramaticky tříští mořské vlny.

I to by samo o sobě stačilo jako záminka k návštěvě, ovšem z místa se ještě navíc nabízí neopakovatelný výhled na nedaleký ostrov oddělený od madeirské pevniny pruhem moře. Maják na tomto ostrově je doslova magnetem pro všechny, kteří touží odvézt si z dovolené dechberoucí snímky. Nejlepší fotografie pořídíte při západu slunce.

Dál už není opravdu nic. Nejvýchodnější cíp ostrova Madeira

Dál už není opravdu nic. Nejvýchodnější cíp ostrova Madeira

Koupání v lávových jezírkách ve městečku Porto Moniz

Porto Moniz je ideální výchozí bod pro průzkum severní části ostrova, plné zeleně a překrásné přírody, místy připomínající deštný prales. Je zde mnoho levád či právě lávových jezírek vhodných pro koupání a pro milovníky turistiky je celá tahle oblast jako stvořená.

Porto Moniz, lávová jezírka

Porto Moniz, lávová jezírka

Co ještě zažít a vidět na Madeiře

 • Vyrazte na lodi za delfíny nebo velrybami.
  Doporučuji si připlatit za delší tour a menší loď, ať se vyhnete turistické masovce.
 • Západ nebo východ slunce na Pico do Arieiro.
  Na třetí nejvyšší horu Madeiry vyjedete autem. Parkoviště je opravdu těsně pod vrcholem. A zdejší výhled za to stojí, i když tu 100% nebudete sami.
 • Navštivte překrásný les Fanal.
  Tady budete doufat v mlhu, protože právě v kombinaci s ní tvoří pokroucené stromy neuvěřitelnou atmosféru.

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde zjistit více

Madeira

Trochu starší, ale velmi obsáhlý blog věnovaný Madeiře.

Průvodce Madeirou na Loudavým krokem

Krásně zpracovaný praktický průvodce na spřáteleném cestovatelském webu.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Madeira Islands

Oficiální turistický portál.

Martin Šístek

Na Madeiru jste se vypravili s Martinem, jehož vášní je fotografování. Se smyslem pro svěží a moderní styl, jednoduchost a s citem pro detail dělá vše pro to, aby na snímcích byly zachyceny ty nejlepší okamžiky. V současné době se věnuje cestovní krajinářské fotografii, reportážní fotografii, spolupracuje se zahraničními fotobankami. Základní informace a rady, jak uspět na fotobankách, můžete najít na jeho blogu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled