Když se řekne „Maledivy“, na někoho toto slovo působí až magicky. Okamžitě si představí azurové moře, bílé pláže, palmy a domečky na vodě, ale ony nejsou jenom to – jsou mnohem víc. V dávných dobách vítaly pouze ztracené námořníky a obchodní cestovatele. Dnes svou náručí ročně vítají kolem milionu a půl turistů. Budete jedním z nich?

Maledivská republika se nachází v Indickém oceánu, západně až jihozápadně od Srí Lanky. Rozkládá se na více jak 90 000 km2 ve dvou řadách atolů. Mezi atoly Suvadiva a Addu prochází rovník. 99 % země se skládá z moře a zbývající 1 % tvoří 1196 ostrovů, které jsou seskupené do 26 přírodních atolů.

Šnorchlování na Maledivách

Šnorchlování, Thinadhoo, Vaavu atol

Proč letět na Maledivy

Maledivy nejsou jenom krásné bílé pláže, křišťálově průzračná voda, kokosové palmy a domečky na vodě, jsou také nádherná podmořská fauna, velké množství sportovních aktivit a vodních sportů, poznávání místních obyvatel, jiné kultury, ochutnávání místních specialit a mnoho dalšího. Poznejte nepoznané, zažijte to, co jste ještě nezažili!

Jak se na Maledivy dostat

Na Maledivy se dá velmi pohodlně letět denně z Prahy, Slovenska, Německa i Rakouska. Přímé lety z ČR ani SK neexistují. Občas z Německa, Rakouska, Švýcarska. Z Prahy do Male (Velana International Airport) se s leteckou společností Emirates dá koupit průměrně za 19 500 Kč nejrychlejší, nejpohodlnější a nejdražší zpáteční letenka ekonomické třídy. Druhé aerolinky v pořadí jsou Qatar Airways s průměrnou cenou kolem 17 500 Kč. Ještě o kapku levněji vyjdou Turkish Airlines.

Dalšími aerolinkami s jedním přestupem jsou Aeroflot a nízkonákladové flydubai. Zpáteční letenky z Prahy se dají pořídit kolem 16 000 Kč. Moc je ale nedoporučuji, protože ztrácí kufry a ruší lety. Taky jsou možné lety se dvěma přestupy se SriLankan Airlines (dobré aerolinky), Air France a dalšími. Zde se průměrné ceny zpáteční letenky pohybují kolem 14 000 Kč.

Letenky na Addu Airport, které se dají zakoupit kolem 13 000 Kč, nedoporučuji. Addu je posledním atolem Malediv, nachází se pod rovníkem a všechny ostrovy jsou obrostlé mořskou trávou. Hezké pláže tu nenajdete. Tohle je lokalita vhodná pouze pro golfové nadšence. Je tu luxusní resort s hezkým greenem.

Napadá vás „a co takhle koupit tuhle letenku a pak někam přeletět/přejet“? Tak na ten nápad rychle zapomeňte, protože vnitrostátní letenka nebo lodní doprava vyjde dráž, než když si koupíte letenku přímo do Male (Velana International Airport), odkud se řídí kompletní logistika Malediv.

Optimální doba cesty na Maledivy je bez přestupů 10 hodin, s 1 přestupem od 12 hodin a se 2 přestupy od 15 do 22 hodin. 

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Kdy do ráje vyrazit a proč v tuhle dobu

Maledivy jsou tropickou destinací, panuje zde monzunové klima. Počasí se dělí na dvě roční období – „sucha“ a dešťů.

Období sucha (tzv. Iruvaa nebo i Iruvai) trvá od prosince až do dubna. V tu dobu neprší skoro vůbec, ale zato jsou nejvyšší ceny. Jsou to top měsíce na válečku na pláži, ty úplně nejlepší měsíce jsou leden, únor, březen a začátek dubna. Je také perfektní viditelnost na šnorchlování a potápění.

Období dešťů

nazývají Hulhangu, je od května do listopadu. V období dešťů se občas vyskytují i bouřky. Když v ráji prší, pořád je teplo. Buď prší jen místy a jsou to velice prudké 10–20minutové přeháňky (doslova provazy vody), anebo prší všude a třeba v kuse i dva dny. Pak je zas několik dnů hezky, nebo polojasno. Pozor ale, fouká silný, anebo i dost ostrý vítr.

Větrné období je vhodné pro surfaře, příznivce vodních sportů, jako je windsurfing a kitesurfing (kiteboarding), a pro šnorchlisty a potápěče (od května do října – a někdy až do konce listopadu – je totiž top sezona na manty a žraloka obrovského).

Top lokalitou je Baa Atoll, zapsaný v UNESCO a známý mantí a obržraločí spot Hanifaru Bay, kde v této sezoně narazíte na 40–100 mant denně a na minimálně jednoho žraloka obrovského. Žralok i manty plavou u hladiny, není tedy nutné se k nim potápět. Stačí vám maska, šnorchl a ploutve. Další lokalitou na žraloka obrovského i manty je také jižní Ari Atoll, tam se ale manty vyskytují v o dost menším počtu. Zato na žraloka obrovského narazíte skoro vždycky, převážně na Alif Dhaal atolu. V malém počtu je možné manty spatřit i v dalších lokalitách.

Gili Lankanfush

Největší vodní vila na světě, resort Gili Lankanfushi 5*, severní Male atol

Víza a podmínky vstupu

Turistické vízum se uděluje pro všechny národnosti na letišti při příletu na Maledivy. Není nutné žádat předem. Turistické vízum je zdarma na 30 dní. K jeho udělení musíte s sebou mít cestovní pas (platný minimálně půl roku po návratu z destinace), zpáteční letenku a dostatek finančních prostředků v hotovosti.

Znamená to 100 USD jako základ + dalších 50 USD na den na uhrazení nákladů při pobytu v zemi, nebo rezervaci (voucher) od cestovní agentury nebo kanceláře, hotelu či resortu, kde hodláte trávit dovolenou. Plus vyplněnou registrační kartu, kterou dostanete v letadle (pokud jim dojdou, tak na letišti), na jejímž základě vízum dostanete. Registrační karta je v anglickém jazyce a je pro potřeby imigračního úřadu na Maledivách. Vyplníte údaje jako jméno, národnost, datum narození, číslo pasu, místo pobytu atd. Odevzdává se imigračnímu úředníkovi při příletu.

Na turistické vízum nesmíte být zaměstnaní. Pokud vás chytí, že někde pracujete, vyhostí vás nadobro ze země.

Aktuální informace najdete na stránkách Maldives Immigration.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Peníze a přibližné ceny

Oficiální měnou jsou maledivské rufie (MVR, MRF nebo RF). Oficiálně se další měna nepoužívá, ale neoficiálně to jsou americké dolary. Eura nebo jinou měnu nechte doma, zbytečně byste prodělali kalhoty. Pevný kurz USD/MVR je daný vládou a státní bankou: 1 USD = 15,42 MVR. Ostatní kurzy se mění a 1 CZK je cca 0,74 MVR.

Směna peněz je možná na letišti (Hulhule), tedy Velana International Airport, kde je směnárna a také bankomat. V hlavním městě Hulhumale a některých dalších obydlených ostrovech jsou banky a bankomaty také – a kde nejsou, má banka své agenty. Poplatek za výběr z bankomatu je 100 MVR (asi 140 Kč). Trávíte-li dovolenou pouze na resortu, není potřeba měnit dolary na rufie.

Resorty akceptují obvykle pouze dolary a skoro všechny platební karty. Při platbě kartou se účtuje manipulační poplatek od 3,5 % výše + poplatky od vaší banky. Pro pobyt na penzionech, hotelech a lodích je nutné mít dostatek finanční hotovosti.

Platební karty stále ještě neakceptují všichni – a zřejmě jen tak nebudou.

V obchodech se suvenýry na obydlených lokálních ostrovech vždy smlouvejte a berte druhou (nebo třetí) cenu. Buďte ale soudní, i místní musí něco jíst. Na resortech ale v obchodech nesmlouvejte nikdy, zde jsou ceny pevně dané. Z každého resortu jsou aspoň jednou týdně pořádané výlety na místní obydlené ostrovy.

Shrnuto: pokud cestujete na resort, stačí vám platební karta a hotovost v USD; pokud na obydlené lokální ostrovy (nebo je kombinujete s resortem), mějte dostatek hotovosti v USD i rufiích, ale taky platební kartu. Nezapomeňte na malé USD bankovky v hodnotě 1–10 dolarů na dýška.

Poplatky, kterým neuniknete

Dýška se na Maledivách započítávají do ceny, tzv. service charge. Pozor, ceny (ať jste kdekoliv) jsou uvedené bez daně. Daň vám napočítají až při placení. T-GST (Tourism Goods & Service Tax), tedy daň z turismu (podobná naší DPH), je v roce 2018 12%. Service Charge (poplatek za služby neboli dýško) je standardně 10% a započítávají jej do konečné ceny. Green Tax je 6 USD za osobu a noc (včetně kojenců). Vztahuje se na resorty a hotely, které mají víc jak 25 pokojů, a výletní lodě. Ve výši 3 USD pak na penziony a hotely, které mají méně než 25 pokojů.

Náklady na pobyt na Maledivách

Do prosince 2009 se na Maledivách dalo pobývat pouze na resortech a cestování po lokálních obydlených ostrovech bylo zakázané. Maledivy byly a stále jsou jednou z 10 nejluxusnějších destinací na světě, což znamená, že nejsou levné, byť se nám zde otevřela možnost cestování na obydlené lokální ostrovy. Proč? Protože na Maledivách se skoro nic nepěstuje a nevyrábí. Všechno je import z Evropy nebo Asie.

  • Bydlení: hostely neexistují. V 2* guest housu od 50 USD pro 2 osoby se snídaní v dešťové sezoně a od 70 USD v suché. Průměrná cena v lepším 3* guest housu se pohybuje kolem 90 USD. Resorty (2* a víc) od 200 USD pro 2 osoby s polopenzí v dešťové sezoně.
  • Jídlo: obydlené lokální ostrovy od 6 USD za smaženou rýži a podobnou stravu. Spíš počítejte 8–10 USD za porci. Resorty od 20 USD.
  • Nápoje: na obydleném ostrově 1,5l voda do 1 USD. Alkohol se zde neprodává a nesmí konzumovat, záleží na vzdálenosti od Male. Resorty: 1,5l voda od 3,5 USD, pivo (0,3 l) od 6 a víno (0,7 l) od 10 USD.
  • Potraviny v obchodě: 2–3násobek běžných cen v ČR (SK).
  • Památky v podstatě nemají. Exkurze a aktivity od 10 do 500 USD. Průměrná cena např. rybolovu / základního šnorchlování s místními je kolem 30 USD za osobu, u exkurzí bývá 35–90 USD/os.
  • MHD ve městech: těžko specifikovat. Doprava je různá a vzdálenosti také. Základní jízdné na trajekt mezi ostrovy (ne město) 1,5 až 3,5 USD. Rychlolodě od 25 USD na nejbližší ostrovy. Doprava se ale může vyšplhat i přes 350 USD. Zmíněné ceny jsou za osobu a jednu cestu.

Životní náklady si můžete porovnat přes Numbeo.

Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Obydlený lokální ostrov Dhigurah, Alif Dhaal atol

Co je obydlený lokální ostrov, resort a safari loď

Na Maledivách můžete pobývat hned třemi způsoby, nebo jejich kombinací.

Fulidhoo, Vaavu atol, Maledivy

Obydlený lokální ostrov Fulidhoo, Vaavu atol

Obydlený lokální ostrov je ostrov, kde žijí místní obyvatelé a kde je možné bydlet v penzionech (guest house) nebo hotelech. Zde je zakázaná konzumace alkoholu (také jeho dovoz) a bikiny je možné nosit pouze na plážích určených pro turisty, musí se dbát i na vhodný oděv. Na obydleném ostrově se můžete setkat s nepořádkem, ruchem v podobě staveb a běžných denních úkonů, zas ale poznáte ty pravé Maledivy. Ceny jsou „normální“.

Vila s bazénem, Maledivy

Luxusní 5* resort Jumeirah Vittaveli

Resort znamená jeden hotelový komplex, který je rozmístěný po celém ostrově. Nežijí zde místní, pouze personál. Zde je povolená konzumace alkoholu a bikiny je možné nosit všude, kromě restaurací (výjimkou jsou plážové bary). Ceny jsou vysoké.

safari loď

Safari loď

Plavba na safari lodi znamená okružní plavbu mezi atoly (se zastávkou na korálových útesech na šnorchlování nebo potápění a návštěvu obydlených i neobydlených ostrovů), která má většinou minimální délku 7 nocí. Je vhodná spíš pro skupiny než jednotlivce (většina lodí jednotlivce ani neubytuje). Na lodi je povolený alkohol i bikiny. Ceny jsou podobné resortům.

Hydroplán

Hydroplán

Tipy na ubytování

Obydlené ostrovy

Penzion/vila Atholhu Residence **** na ostrově Fehendhoo.

Hotel Plumeria Maldives **** na obydleném ostrově Thinadhoo.

Hotel TME Retreats ***+ na obydleném ostrově Dhigurah.

Resorty „levné“ i ty luxusní

Holiday Island, maledivy

Holiday Island

Holiday Island ***, Alifu Dhaalu atol

Holiday Island patří k nejlevnějším resortům, je moc hezký s nádhernou velkou lagunou. Nachází se nedaleko ostrova Dhigurah, tedy v lokalitě s výskytem žraloka obrovského.

Dhigufaru, maledivy

Dhigufaru

Dhigufaru ****, Baa atol

Dhigufaru je malý a roztomilý resort s nádhernou obří lagunou a krásným korálovým útesem, kde je velké množství delfínů a dalších mořských živočichů. V blízkosti Hanifaru Bay.

Huvafen Fushi, Maledivy

Huvafen Fushi

Huvafen Fushi *****, severní Male atol

Patří k nejluxusnějším maledivským resortům a jeho specialitkou jsou Lime Spa – lázně 7 m pod hladinou moře. Je to zážitek.

Jak se na Maledivách cestuje

Třemi různými způsoby: po vodě, vzduchem, po silnici (pozůstatek po Britech: jezdí se zde na opačné straně než u nás, tedy vlevo).

Veřejný trajekt, Maledivy

Ferry – veřejný trajekt

​Mezi ostrovy

Mezi obydlenými lokálními ostrovy se dá cestovat jak levným veřejným trajektem, tak rychlolodí, hydroplánem nebo vnitrostátním letem. Doprava na resorty tvoří součást ubytování a je vždy rychlolodí / hydroplánem / vnitrostátním letem. ​Doprava na obydlené ostrovy není součástí ubytování (pokud se nejedná o rychloloď nebo letadlo). Jízdní řády si dopravci a resorty řídí sami.

Rychloloď, Maledivy

Rychloloď

  • Trajekt: mezi letištěm a městy u letiště stojí kolem půl dolaru, na vzdálenější ostrovy od 1,5 do 20 USD. Trajekty jsou rušné a cestování je zdlouhavé.
  • Rychloloď: od 25 USD. I lodě jsou rušné, ale cestování je rychlé.
  • Hydroplán: od 200 USD, spíš k 350. Je to hlučné, ale rychlé i za horšího počasí.
  • Vnitrostátní let: od 100 USD, pohodlné a velmi rychlé.

Zmíněné ceny jsou za osobu a jednu cestu.

Po pevnině

V hlavním městě Male se dá přepravovat autemtaxi (1–7 USD dle toho, zda cestujete se zavazadly, nebo bez, a zda malým autem, nebo náklaďáčkem), nebo autobusem, který turisté nevyužívají. Stejné je to na ostrově Hulhumale, který je propojený s ostrovem Hulhule – mezinárodním letištěm. Místní se přepravují na skútrech a kolech, nebo auty i autobusy. Půjčovna dopravních prostředků zde neexistuje.

Hedhikaa, Maledivy

Odpolední svačina, Hedhikaa

Jaká je maledivská kuchyně

Je ovlivněná polohou ostrovů a také náboženstvím. Denně se na jídelníčku objevují čerstvé ryby, které si Maledivci buď loví sami, anebo je nakupují na místních rybích trzích. Najdete tu také různé mořské plody (nejsou nejlevnější), kuřecí a hovězí maso, které je dovážené. Vepřové maso najdete pouze na resortech, a to velice málo.

Pokrmy jsou hodně inspirované indickou a srílanskou kuchyní, která je hodně pikantní. Maledivci mají své velmi chutné druhy koření a různá kari (curry.) Ryby se nejčastěji připravují jako curry, grilují a udí, smaží (i v trojobalu, jaký známe z našich řízků), anebo také suší. Kuřecí se poměrně často vaří jako curry, chicken fried rice – obdoba našeho rizota, grilované atd. Ani kuřecí řízek zde není zas tak velké překvapení.

Poměrně často potkáte také italskou kuchyni, protože Italové byli první turisté, kteří Maledivy v roce 1972 navštívili.

Jídla se rozlišují na short eats (krátká neboli svačina) a long eats (dlouhá neboli snídaně, oběd či večeře).

Shorts eats neboli Hedhikaa

je tradiční maledivská svačina podávaná s černým čajem, většinou po odpoledních modlitbách („tea time“, pozůstatek o Britech, kteří zde působili). Hedhiku koupíte cca od 13. hodiny (před 17. už bývá vyprodaná). Je to smažený tuňák s kokosem v těstě, které je podobné našemu listovému těstu, nebo kuřecí maso, párková rolka atd. Nejlepší jsou ostré kuličky Gulha s tuňákem a kokosem, pak trojúhelníčky Baajiya a placičky Masroshi, podobné snídaňovému Mashuni, ale pečené, Kulhi Boakibaa je rybí dort, a ještě také různé sladké koláče a buchty.

Long eats

Snídaně, obědy, večeře. K tradiční maledivské snídani se podává Mashuni (tuňák, kokos, chilli, limetka) a roshi (roti, chapati), placka z mouky a vody, nebo také Kulhimas (tuňák v červené pálivé omáčce). Opravdu pochoutka. Maledivci také často snídají teplé rybí kari (to „teplé“ tedy v uvozovkách). Velmi často jedí kari studené, protože je jim teplo. Kari se jí buď s rýží, nebo roshi. Samozřejmě taky snídají vajíčka na různé způsoby, kuřecí nebo hovězí párky, toustový chléb s máslem a džemem, müsli atd.

Typická je Garudiya (Garudhiya) – tuňáková polévka, již zmíněné rybí kari – Mas Riha, Kukulhu Riha – kuřecí kari, vše je podávané s roshi, anebo s rýží. Srílanské Kottu Roshi – placky roshi natrhané na kousky, smíchané s tuňákem (kuřecím…), zeleninou a hodně chilli. Dále pak Dhal Curry – dhal je luštěnina podobná hrachu, velice chutná. Nebojte se stravovat na ulici, tedy v místních zapadlých bistrech, jídlo je zde velice chutné, hlavně ale levnější než v moderních restauracích. Vaří ho většinou buď místní, Bangladéšané, Srílančané nebo Indové.

Typická maledivská večeře, rybí kari, rýže, smažená ryba

Typická maledivská večeře, rybí kari, rýže, smažená ryba

Jídlo v hotelových komplexech a resortech je – dá se říci – evropské (hovězí, kuřecí, vepřové, špagety, pizza…) a téměř vždy je připravená nějaká místní specialitka. V resortech stravu většinou podávají bufetovým způsobem (švédské stoly). Strava je upravená tak, aby s její konzumací neměli Evropané problémy. V luxusních resortech (5*) jsou obědy a večeře většinou servírované.

Pokud zajdete do jakékoliv restaurace na lokálním ostrově, skoro všude najdete místní kuchyni, již zmiňovanou italskou, sendvič s kuřecím masem nebo šunkou a sýrem, různá „rizota“ nebo nudle. Nově se zde staví také fast foody. Na Maledivách ve velké míře najdete i kuchyni thajskou, indickou, srílanskou, čínskou, japonskou a další asijské druhy.

Ovoce a zelenina se dá koupit na trzích v Male nebo Hulhumale. Na ostrovech je s tím problém.

Z nápojů zde najdete opravdu vše. Tradičním nápojem obyvatel Malediv je Raa – zkvašená míza z kokosové palmy, která je velmi sladká a charakteristická aromatickou vůní. Nápoj se získává z kmene kokosové palmy – ale jen tam, kde rostou kokosové ořechy. Dále pak Kurumba – čerstvý kokosový ořech, velice sytý nápoj. Říká se, že když budete pít jednu Kurumbu denně a sníte dužinu z ořechu, budete zdraví jako řípa. Místní to považují za přírodní antibiotikum. Je pravdou, že kokosový olej je velice zdravý a tělu prospěšný.

Jinak všude dostanete opravdu výborné fresh juice. Pozor, doslazují je cukrem. Dopředu volejte „nedoslazovat!“. :-)  Často se zde setkáte i s práškovým nápojem Tang.

Všude se píše, že je potřeba dávat si pozor na vodu z kohoutku, ano, ale to skoro všude na světě. Voda sice není pitná, ovšem pokud si s ní vypláchnete pusu po vyčištění zubů, opravdu se vám nic nestane. Voda je na Maledivách odsolovaná a občas je cítit sírou. V Male a Hulhumale teče z kohoutku pitná voda, to ale jen na těchto dvou ostrovech. Samozřejmě kdo nechcete riskovat, používejte vodu balenou. Led vždy vyrábí z pitné vody.

Maledivci jsou muslimové, proto je pro ně pozření alkoholických nápojů naprosté tabu. Jak už to ale na světě chodí, kdo neochutnal, co je zakázané…O zakázaném ovoci bych mohla vyprávět. Veřejně o tom ale psát nebudu. Pití alkoholu mimo turistické resorty a safari lodě patří k ilegálním činům, a to nejen pro turisty. Pokud vás chytí, mohou vás i zavřít. Nezkoušejte na Maledivy propašovat jakýkoliv alkohol, nyní je zvýšená kontrola a můžete se dostat do velkých potíží. Celníci už moc dobře znají finty s láhvemi od ledových čajů, slivovici v láhvi od vody atd.

​Nemoci a hygiena

Není potřeba žádné očkování, pokud jste předtím nenavštívili země s výskytem žluté zimnice. Samozřejmě by každý měl dbát na povinná očkování (tetanovka a podobně). Já osobně na Maledivách trávím 6 měsíců v roce, stravuji se s místními i v malých bistrech a mám pouze tetanovku. Pozor na komáry a dengue horečku. U jedinců s oslabenou imunitou je nakažení dengue pravděpodobné.

Bezpečnost

Maledivy jsou bezpečnou zemí. Maximálně v hlavním městě narazíte na kapsáře. Chraňte své věci jako všude, kde cestujete, nic nenechávejte bez dozoru, a to hlavně na pláži. Vaše cennosti se nemusí ani tak líbit místním, ale třeba i jiným turistům. Pokud víte, že budete trávit dovolenou na lokálních ostrovech a budete cestovat přes hlavní město Male, zjistěte si podrobnosti o politické situaci.

Nezapomeňte se vhodně pojistit. Na Travel Bibli najdete přehled nejlepších cestovních pojištění a podrobný návod, jak pojištění vybírat.

V případě demonstrací, které souvisí s politikou a většinou se konají v pátek, kdy mají Maledivci volno, se vyvarujte míst se zvýšeným počtem lidí, např. větší hloučky lidí, protestní pochody atd. Nedoporučuji pohybovat se v Male po 22. hodině, hrozí okradení. 

maledivská slečna

Podvečerní řádění na kole

Náboženství, tradice a zvyky

Maledivy jsou muslimskou zemí. Během ramadánu počítejte se změnami, které se dějí doslova z minuty na minutu. Oficiální pracovní týden ve státním sektoru je od neděle do čtvrtka 7.30–14.30. Pro většinu soukromého sektoru je pracovní doba 9–17 h s tím, že v sobotu se pracuje půl dne. Víkendem je pátek a sobota.

Obchody a restaurace jsou otevřené pořád s výjimkou „prayer time“ (čas modliteb). Svátků je zde poměrně hodně, ale nic extra se kromě pár z nich nedrží – a když, tak pouze na lokálních obydlených ostrovech. Např. Eid festival, The National Day, Independence Day (osvobození od britského protektorátu), Republic Day, Propeht‘s birthday. Za zmínku stojí oslavy na konci ramadánu, kdy se jí a slaví. Místní mají různé masky (podobné masopustu) a hází po sobě barvičky (podobné indickému svátku Holi).

Na resortech se pro turisty dělají oslavy Velikonoc i Vánoc.

Co je na Maledivách zakázané

  • Dovoz: nedovážejte narkotika, alkohol a pornografický materiál, produkty z vepřového masa, symboly jiných náboženství. Hrozí vysoké sankce.
  • Vývoz: zakázané je vyvážet korály a ostatní úlovky z mořského dna. Maličké mušličky, úlomek korálu do 5 cm a hrstku písku celníci tolerují. Různé nádobky, suvenýry s pískem a podobně koupíte v obchodech za 1–2 USD.
  • Stanování, kempování, spaní pod širákem: zakázané a trestné. Vysoké pokuty, hrozí vyhoštění a zákaz vstupu do země.
  • Nudismus je přísně zakázaný. Bikiny jsou akceptované v resortech nebo na bikiny plážích pro turisty. Na veřejnosti (město, obydlené ostrovy) je pro ženy nezbytné mít sukni zakrývající alespoň stehna a triko s krátkým rukávem bez výstřihu (v podstatě cokoliv, co neodhaluje prsa a ramena). Ani muži by na veřejnosti neměli chodit s odhalenou hrudí. Při vstupu do mešity se každý musí zout, vstup je povolený jen v dlouhých kalhotách nebo dlouhé sukni a dlouhém rukávu. Na veřejnosti se nelíbejte.
Hlavní město Male, Maledivy

Male – letecký pohled

Co byste ještě měli vědět

  • Celostátní rozvod elektřiny neexistuje, proto má každý ostrov svůj vlastní generátor. Ty starší jsou dost hlučné. Napětí je v rozmezí 220–240 V.
  • Zástrčky jsou britského typu, je k nim tedy potřeba redukce. Většinou jsou redukce k dispozici na recepci nebo na pokoji, ale vlastní redukcí nic nepokazíte.
  • Nové hotely už mají zástrčky multifunkční i s USB.
  • Toalety jsou zde takové, jaké známe z domova, a jako bonus je k nim přimontovaná tzv. „muslimská sprcha“.
  • Jezdí se vlevo, ale vám to jako cestovatelům může být jedno – za volant nebo na skútr se jako řidič stejně nedostanete.
  • Dýška jsou zahrnuta již v ceně, ale když někomu malý tuzér dáte, rozhodně nezchudnete a uděláte mu tím radost.
  • Opravdu pozor na zákaz dovozu alkoholu a jeho konzumaci na obydlených lokálních ostrovech.
  • Pozor také na oblékání a bikiny pláže na obydlených lokálních ostrovech.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Obydlené ostrovy

Zeleninový trh v Male

Zeleninový trh v Male

Male, Male atol

Hlavní město Male stojí za opravdu krátké zastavení, je to velmi hustě obydlené město, které je plné motorek a aut. Typická Asie. Najdete zde úplně vše. Za návštěvu stojí místní rybí a zeleninový trh, Republic Square (Jumhooree Maidhaan), procházka kolem hlavní mešity Friday Mosque a ministerstva islámu, nejstarší mešity postavené z korálu (Hukuru Miskiiy) a minaretu, u kterého se hned naproti nachází prezidentský palác (Mulee Aage).

Všechno se to nachází v jedné části Male a zabere vám max. 45 min. Zacházet do středu města nedoporučuji – není nic k vidění a je to hodně únavné. Projděte se podél moře.

Rybí trh v Male

Rybí trh v Male

Hulhumale, Male atol

Na ostrově spojeném s letištěm se dá najít vše, včetně bikiny pláže pro turisty. Tento tranzitní ostrov je vhodný pro pobyt před odletem, když máte času nazbyt a nechce se vám být v Male. Trajekty mezi Male a Hulhumale jezdí v podstatě nonstop a stojí necelého půl dolaru.

Ostrov Fehendhoo, Maledivy

Ostrov Fehendhoo

Fehendhoo, Goidhoo atol

Fehendhoo je jedním z mých domovů, jen málo obydlený (cca 80 místních), je tak ztraceným rájem. Celoročně můžete šnorchlovat s mantami, je tady i žralok obrovský a mnoho dalších mořských živočichů. Jedna z nejlepších lokalit na potápění a rybolov. U ostrova je ohromná laguna, která je vhodná na kitesurfing.

Thinadhoo, Vaavu atol, Maledivy

Ostrov Thinadhoo

Thinadhoo, Vaavu atol

Thinadhoo je dalším z mých domovů. Menší, málo obydlený, takový „polo“ resort, s krásným korálovým útesem. Nádherná lokalita, kde se dá šnorchlovat i potápět, třeba k potopenému vraku nebo se žraloky nurse shark. Jedna z nejlepších lokalit na potápění a rybolov.

Dhigurah, Alif Dhaal atol, Maledivy

Ostrov Dhigurah

Dhigurah, Alif Dhaal atol

Dhigurah patří také k mým nejoblíbenějším ostrovům. Je více obydlený, zas ale obří, s nádhernou lagunou. V této lokalitě je celoročně k vidění žralok obrovský a skoro celoročně také manty. Je zde mnoho potápěčských i šnorchlařských míst.

Thoddoo, Alif Alif atol, Maledivy

Ostrov Thoddoo

Thoddoo, Alif Alif atol

Poměrně hustě obydlený, krásný zelený ostrov s farmami, kde pěstují melouny, čerstvou zeleninu a ovoce. Tady už je spousta turistů, zejména nízkorozpočtových.

Ostrov Feridhoo

Ostrov Feridhoo

Feridhoo, Ari atol

Velmi hezký zelený ostrov s vlastním korálovým útesem.

Hanifaru Bay, Baa atol

Hanifaru Bay je korálový útes a laguna na Baa atolu, který je celý zapsaný v UNESCO a od června do listopadu zde spatříte opravdu velké množství mant (až 60). Občas k nim připlave i žralok obrovský.

Kde najdete víc informací

Other way holiday
Aktuální a velmi podrobné informace o Maledivách od Češky žijící v tomto ráji již mnoho let.

Visit Maldives
Průvodce a oficiální stránky maledivského cestovního ruchu.

Wiki
Co o Maledivách říká Wiki?

Blogeři a cestovatelé

Sleduji internet a publikované informace jsou většinou buď hodně staré, anebo nepravdivé, zavádějící. Lidé, kteří o Maledivách píší, je většinou navštívili pouze jednou nebo dvakrát na pár dní a nemohou je znát tak dobře, aby o nich mohli psát. Maledivy se nevybírají dle ceny ubytování, ale dle ostrova. Každý atol/ostrov je jiný (i jeho okolí) a ne všechny jsou perfektní.

Foto Lucie & Siraa

Lucie Mohelníková

Střídavě žiji v Praze a na Maledivách, kde působím od prosince 2009. Zatím jsem procestovala 94 maledivských ostrovů na 12 atolech. Vlastním českou cestovku a spoluvlastním maledivskou společnost a penzion Atholhu Residence na ostrově Fehendhoo. Za Maledivce jsem několik let vdaná. Byla jsem první, kdo cestování na maledivské obydlené ostrovy v ČR a SK začal propagovat. Pokud by vás k Maledivám ještě něco dalšího zajímalo nebo chcete pomoct naplánovat dovolenou, zastihnete mě na webu či Facebooku Maldives, other way holiday.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled