Když se řekne Mexiko, většina lidí u nás si asi vybaví tequilu, kaktusy, poušť a sombreros, někteří možná také mexické jídlo a krásné pláže… a bohužel i násilí spojené s drogovými kartely. Mexiko ale nabízí mnohem víc, než se vejde do těchto nejčastějších klišé. Nádherné karibské pláže s bílým pískem, zlaté pláže omývané Tichým oceánem, jedna z nejlepších kuchyní na světě, všudypřítomná hudba a barvy, dechberoucí hory, pralesy, vodopády i kaňony, záhadné stavby starých Aztéků a Mayů i velkolepé koloniální paláce. To vše je Mexiko, jedna z deseti nejnavštěvovanějších zemí na světě.

nocni-predstaveni-%22zvuku-a-svetla%22-v-chichen-itza

Noční představení zvuku a světla v Chichen Itza

Proč tam letět?

Milovníci pláží zde najdou nádherné karibské pláže s bělostným pískem na Riviera Maya, horalové můžou vystoupat na Popocatépetl nebo nejvyšší horu Pico de Orizaba, gurmáni ochutnají jednu z nejlepších a nejrozmanitějších kuchyní na světě a pokud milujete umění, kulturu a architekturu, budete u vytržení nejen z pyramidy Slunce a Měsíce v Teotihuacanu nebo nádherného El Castillo v mayském Chichén Itzá, ale i z monumentálních koloniálních kostelů a katedrál ve městech jako Guanajuato nebo San Cristobal de las Casas, a také z všudypřítomné hudby a folkloru.

Výhled v Hierve el Agua

Výhled v Hierve el Agua

Jak se tam dostat?

Nejdůležitější je předem si říct, co z Mexika chcete poznat, a na základě toho vybrat, kam poletíte. Vždyť jde o obrovskou zemi s rozlohou téměř 2 miliony kilometrů čtverečních. Pro první návštěvu doporučuji základní (na zážitky však nadupaný) okruh po „dolní polovině“ Mexika, tedy od hlavního města Ciudad de México přes stát Oaxaca a pobřeží Tichého oceánu do nejjižnějšího státu Chiapas a dále na poloostrov Yucatán až po karibské pláže na Riviera Maya. V tom případě je nejlepší letět z Evropy do Mexico City a po absolvování okruhu Mexikem odlétat z Cancúnu. Může se ale stát, že letenku nepůjde kombinovat nebo vyjde výrazně dražší než u příletu i odletu z jednoho místa. Nevadí, v Mexiku je spousta vnitrostátních nízkonákladových leteckých společností, které létají téměř do každého velkého města.

Lety z Prahy do Mexika většinou nejsou přímé, přestupuje se v závislosti na lince v některém z evropských měst nebo v USA a cena se pohybuje mezi 15–25 tisíci Kč podle vytíženosti termínu, letecké společnosti atd. Čím dřív let zarezervujete, tím bývá levnější. Průměr odhaduji na 19 000 Kč.

Dají se sehnat speciální akce – hlavně na Cancún (většinou z Německa) třeba za 8 000 Kč. Určitě jde o optimální variantu, pokud můžete cestovat kdykoliv, tedy primárně podle výhodnosti letenky. Z Cancúnu / do Cancúnu už totiž přeletíte téměř z kteréhokoliv většího města.

Výhled na Mexico City a Palacio de bella

Výhled na Mexico City a Palacio de bella

Kdy vyrazit

Nejjistější je do Mexika jet v říjnu až květnu, osobně bych volila přelom října a listopadu. Přes Vánoce cestu nedoporučuji, ceny jsou dvojnásobné, je to nejvyšší sezona (stejně jako Velikonoce). Pokud zamýšlíte opravdu hodně cestovat, vyrazte po období dešťů (trvajícím od června do srpna/září), příroda bude určitě nejkrásnější. Všechno nádherně zelené, rozkvetlé, v řekách plno vody. Navíc zažijete Dia de los Muertos, mexickou verzi dušiček, která se „slaví“ 1. a 2. listopadu. Záměrně uvádím „slaví“, protože i když je to Den mrtvých, je asi nejkrásnějším mexickým svátkem a vyplatí se být u toho.

Také jaro je dobré období, ale hodně teplé – v hlavním městě a dalších vysoko položených místech je vedro, řeky nejsou tak zavodněné a příroda může být v některých regionech suchá. Krásný je březen, protože kvetou Jacarandy (nádherné stromy s fialovými květy).

Víza a podmínky vstupu

Občan ČR nepotřebuje vízum, pokud nebude výdělečně činný a jede jako turista. Na mexickém území můžete strávit až 180 dní (pokud byste chtěli více, je potřeba vycestovat – překročit hranice třeba v Guatemale, Belize nebo v USA a zase se do Mexika vrátit). Pas musí být před výjezdem platný dalších alespoň 6 měsíců. Aktuální informace o vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR.

Mariachi v Guanajuato

Mariachi v Guanajuato

Čím zaplatím

Karty berou skoro ve všech kamenných obchodech i obchodních řetězcích, restauracích, hotelech, na benzinkách. Naopak na tržišti, ve stánku/obchůdku na ulici nebo v malé restauraci je brát nebudou. Ale! Mívám s kartou v Mexiku problém, je to loterie: vezme kartu? Nevezme? Někde s ní bez problémů zaplatím, jinde ji to odmítne. Ve většině případů nemám problém vybrat z bankomatu, i ten ale občas výběr zamítne. Pokud tedy nechcete nosit hodně hotovosti, doporučuji dvě karty (Visa a MasterCard).

Taky je dobré mít kreditku – bez ní vám nepůjčí auto, nebo musíte skládat docela velkou zálohu v hotovosti.

Hotovost se dá na pesos směnit skoro všude – jak dolary, tak eura. Směnárny jsou buď „soukromé“, anebo bankovní. Pro pocit jistoty je lepší směňovat v bance, nemám ale špatnou zkušenost ani s „nebankovní“ směnárnou. Přímo na letišti v Mexico City je směnáren hodně (blízko sebe hned u východu), podívejte se na tu s aktuálně nejlepším kurzem. Skoro v každém mexickém městě je obchod Elektra a v něm většinou také Banco Azteca, kde jsem měnila peníze nejčastěji. Mívají nejlepší kurz, ale vymění jen 300 dolarů najednou a musíte s sebou mít pas. V „soukromých“ směnárnách vymění i větší sumu peněz.

Vždy u sebe mějte nějakou hotovost na taxíky a jídlo. Vstupy do velkých a vyhlášených památek lze platit kartou, ale do menších jen hotovostí.

Trh v Chichen Itza

Trh v Chichen Itza

Přibližné ceny

jsou hodně podobné našim. Můžete cestovat nízkonákladově, ale taky můžete utratit jmění, záleží na vkusu a potřebách. Mexiko se dá projet hodně levně, velmi ale záleží na oblasti, sezoně, osobních preferencích.

  • Cena bydlení: sdílený pokoj v levném hostelu 50 až 200 Kč na noc, dvojlůžkový pokoj v hotelu s vlastní koupelnou za 300–500 Kč/noc pro dvě osoby.
  • Oběd v restauraci: 100 až 150 Kč.
  • Jídlo na ulici nebo v různých cantinas: taco (malá plněná tortilla) stojí 15 Kč.
  • Ceny pití: půllitrová láhev vody na benzince 15–20 Kč a piva 20–30 Kč, v restauraci pak dvojnásobek.
  • Místní doprava: ve městech je levná – například časově neomezený lístek (platí od označení po výstup) na metro stojí 3 pesos (tj. asi 5 Kč).

Ceny vstupů do památek a muzeí jsou různé – dražší u památek větších, známějších, s většími náklady na údržbu. Všechny památky totiž mají jednotnou federální cenu vstupu 65 pesos (cca 95 Kč) plus platbu na pokrytí dalších nákladů, kterou si určuje památka sama. Některé pyramidy budou stát 65 pesos (základní sazba), ale třeba Chichén Itzá 204 pesos, protože připočítávají místní taxu. 65 pesos je cena vstupu do většiny muzeí i do přírodních atrakcí, jako jsou například zatopené jeskyně cenote.

Cesta do Hierve el Agua

Cesta horami do Hierve el Agua

Lokální doprava

Ve většině velkých měst nebo v hlavních městech jednotlivých států je letiště. V Mexiku existuje spousta vnitrostátních nízkonákladovek (např. VivaAerobus, Interjet, Volaris nebo Magnicharters), takže není problém letět třeba z Cancúnu do Mexico City za 1000 až 2000 Kč. Lítám hodně, vyjde to totiž cenově stejně jako lepší autobus, kterým se jede celou noc (zatímco letadlem hodinu). Pokud potřebujete ušetřit čas, let se rozhodně vyplatí.

Jsou zde dobré dálkové autobusy, můžete i volit třídu (což se odrazí na ceně). Větší vzdálenosti je dobré jet přes noc, ušetříte za hotel a v první třídě se celkem pohodlně vyspíte (ani ekonomická třída není špatná). V autobusech první třídy je víc místa, sedačky lze lépe sklopit, mají WC a většinou se moc nestaví. Také nabízí výhodu – když jede žena sama, může si za malý poplatek zajistit, že vedle ní buď nebude sedět nikdo, nebo žena. Autobusovou zastávku najdete skoro v každém městě, většinou červeno-bílé ADO. S těmi jezdím nejčastěji.
Cena jízdenky záleží na vzdálenosti, třídě, čase nebo obsazenosti, ale není nijak drahá. Počítejte, že v autobuse je většinou zima, klimatizace jede naplno. Beru si vždycky tlusté ponožky a deku. Autobusy ADO jsou super jak na velké celonoční vzdálenosti, tak na kratší přejezdy.

Taxíky nemají v Mexico City dobrou pověst, ale jezdím jimi pořád, protože nezvládám tamní MHD. Jet metrem je pro mě takový stres, že radši risknu taxík z ulice. Doporučuji zkusit Uber. Taxíky obecně jsou v Mexiku dost levné, Uber možná trochu dražší, podle mne však pořád levnější než v ČR. Taxíky přímo z ulice se bojím doporučit, existují o nich městské pověsti. Já ale nikdy neměla problém. Existují také „taxi de sitio“, tj. stanoviště taxíků, ty by měly být bezpečnější.

MHD v Mexico City je kapitola sama pro sebe. Metro má 12 linek a doprava je určitě rychlejší, já s ním ale jezdím nerada, protože bývá hrozně narvané a lidi absolutně nerespektují zásadu nejdřív nechat vystoupit, až pak nastoupit. Otevřou se dveře a dav se začne valit ven, proti tomu dav dovnitř, strká se, používají lokty. Je mně to nepříjemné, bojím se a vadí mi, že přes tlačenici často nemůžu ven a několik stanic přejedu, takže metrem jedu jenom v krajní nouzi.
První vagon vlaku je vždy jen pro ženy a děti. Myslíte si, že v ženském vagonu je tlačenice civilizovanější? Není.

Většinou jezdím po městech taxíky – jsou levné a je to nejjednodušší. Někde jezdí podle taxametru, jinde vám řeknou cenu předem (pak smlouvejte). Na ulici stačí zamávat, často se ale budou nabízet sami, pokud vás uvidí jít ulicí, i když taxík zrovna nechcete.

Mexické jídlo

Ceviche v Puertu

Ceviche v Puertu

Mexická kuchyně je právem zapsána jako světové dědictví UNESCO (ještě s kuchyní francouzskou). Do Mexika jezdím především kvůli jídlu. Vlastně tam jím pořád, všechno a všude.

Spousta lidí si myslí, že mexická kuchyně jsou hlavně nachos, burrito, chili con carne a cokoli s kukuřicí a fazolemi, což ale není pravda. Například chili con carne v Mexiku určitě nepotkáte, je to Tex-Mex kuchyně, ani burrito nenajdete na každém rohu. Všude naopak narazíte na taco, určitě vás ale překvapí, protože nejsou podobné tomu, co za taco vydávají mexické restaurace v ČR. Jde o malou kukuřičnou tortillu, buď klasicky světlou, nebo tmavě modrou, a její název závisí na druhu náplně.

Moje nejoblíbenější tacos jsou tacos al pastor, o nichž se mi zdají sny a dokázala bych je jíst ke snídani, obědu i k večeři. Jsou připravované z vepřového, nebo z kombinace vepřového a telecího masa, které do malých kukuřičných tortill ořezávají stejně jako kebab. Maso má díky marinádě složené z několika druhů chili papriček oranžovočervenou barvu. Navrch se klade jemně nasekaná cibulka, koriandr a ananas, vše můžete doplnit různými salsami, které jsou k tacos vždy k dispozici. Tacos al pastor jsou typické spíš pro střední Mexiko a Mexico City, najdete je ale samozřejmě i v jiných částech Mexika.

Pro určité části Mexika jsou typické druhy tacos. Podle lokality můžete okusit tacos de bistec s hovězím masem, tacos de birria s masem s kozla, tacos de barbacoa s jehněčím masem, samozřejmě tacos de pollo s kuřecím, můžete dostat i tacos de chapulin, smažené kobylky. Variant je neskutečné množství, s krevetami, rybí tacos, včetně vegetariánských, například se žampiony, cuketovými květy nebo kaktusem nopál.

Další mojí závislostí jsou flautas, větší kukuřičné tortilly zamotané do ruličky s různou náplní – většinou s kuřecím masem, nebo plněné bramborami, dokřupava usmažené v oleji, polité zakysanou smetanou, zelenou salsou a posypané sýrem.

Asi bych o mexickém jídle mohla napsat celou knihu, protože nabízí neskutečně mnoho výborných jídel. Určitě vyzkoušejte gorditas, quesadillas nebo tortas. Torta je velká houska s různou náplní, dávám si většinou torta con todo, tedy úplně se vším – obsahuje řízek, chorizo, slaninu, avokádo, rajčata, ananas a různé salsy.

Polévka Sopa azteca

Polévka Sopa azteca

Další skvělou záležitostí jsou polévky. Miluju sopa azteca nebo sopa de tortilla – červený krém z kuřecího vývaru a rajčat, v němž jsou dokřupava osmažené proužky kukuřičných tortill, sýr, chili papričky, avokádo, smetana a koriandr. Podobné je i caldo tlalpeño, kuřecí vývar se spoustou zeleniny, masa, křupavých tortill a sýru. Určitě musíte ochutnat pozole – masový vývar (může být i s několika druhy masa), jsou pro něj typická velká bílá kukuřičná zrna. K pozole dostanete křupavé kukuřičné tortilly a přidáte do něj cibulku, ledový salát, ředkvičky, koření, zakysanou smetanu.

Pokud nemáte rádi ostrá jídla, nemusíte se bát. Většina mexických jídel není sama o sobě pálivá, k tomu máte k dispozici salsy – do jídla přidávané omáčky různého stupně pálivosti.

K snídani doporučuji vyzkoušet chilaquiles, trojúhelníčky z křupavých tortill, buď chilaquiles rojos (s červenou salsou), nebo chilaquiles verdes (se zelenou salsou). Salsa je většinou pálivá. Ještě je na nich spousta zakysané smetany, sýru (něco jako náš „balkán“) a kuřecí maso.

Vyjmenovala jsem asi jedno procento jídel mexické kuchyně. Co ještě dodat? Jídlo na ulici – rozhodně říkám „ano“. Na ulici jím nejvíc a ráda ochutnávám úplně všechno. Vždycky se řídím tím, jestli je okolo stánku hodně lidí – protože kde je hodně místních, určitě to bude super. Zkuste i restaurace, jídlo je v Mexiku většinou výborné všude.

San Cristobal de las casas

San Cristobal de las casas

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Do Mexika není povinné očkování. Přihodit se vám může tzv. Moctezumova pomsta, dost urputný průjem. Mnozí řeší prevenci panákem slivovice nebo becherovky každé ráno, ale stát se to může i nemusí s prevencí i bez. Mějte s sebou nějaké prášky na průjem. Někdy je ale průjem silnější než Endiaron – pak si zažívacími problémy nekazte dovolenou a zajeďte do nemocnice pro injekci, která jako jediná hned pomůže. Samozřejmou nutností je hodně pít a předejít dehydrataci. Podle doktorů chytíte Moctezumovu pomstu většinou „jen tak“, snad ze vzduchu, nemusí to být z jídla.

Nedoporučuje se jíst zeleninu a ovoce, které se neloupe, tedy například jahody, saláty atd., protože bez jejich dezinfekce byste třeba chytli améby. V Mexiku jsem žila 7 let, jezdím tam každý rok, jím všechno, co se mi dostane pod ruku a améby jsem nikdy neměla.

Více informací ke zdraví na cestách najdete v jednom z našich podrobných článků na blogu.

Určitě nepijte vodu z kohoutku, není nikde pitná.

Hlavně v tropech jsou komáři a malé černé otravné mušky, co skoro ani nevidíte, ale dost bolestivě kousnou – přibalte repelent, stačí český.

Co se týče nebezpečných zvířat, není moc čeho se bát. Jaguár tam sice pořád žije, ale museli byste mít asi hodně velké štěstí (nebo neštěstí), abyste ho potkali. Pozor na krokodýly – raději bych se nekoupala tam, kde se neomývá nikdo jiný.

Sobotní trh v Tepoztlan

Sobotní trh v Tepoztlan

Bezpečnost

Bezpečnost a Mexiko – komplikované a ožehavé téma. Je třeba připustit, že bezpečnost je obrovský problém, s nímž se Mexiko neúspěšně potýká, ovšem také si uvědomte, jak obrovská země to je – budete se přece pohybovat v turistických zónách, takže válčící drogové kartely nejspíš minete.

Pohybovat se pouze v turistických oblastech radím i největším dobrodruhům. Neprozkoumávejte odlehlé chudinské části měst a podobně, kriminalita je velká. Nechoďte v noci venku sami (mimo letoviska, kde je v noci nejvíc lidí v barech a na ulici). V Mexiku je dost únosů, většinou jde sice o vytipované bohaté lidi kvůli výkupnému, ale mějte se víc na pozoru a neriskujte.

Při jízdě autem se nelekejte, když vás zastaví skupina po zuby ozbrojených policistů a vojáků – jde o protidrogové kontroly. Jen vás zastaví, prohlédnou auto a pustí dál. Určitě se nepokoušejte nezastavovat, mohou střílet.

Neberte si nápadné šperky, mějte pod kontrolou tašky i batohy a peníze různě rozmístěte, nejlíp po těle.

A ženy – budou na vás pokřikovat zedníci a podobně. Mně osobně se nikdy nic nestalo, ale někdo si dost dovoluje, což není úplně příjemné. Ve městech se snažím oblékat co nejméně vyzývavě. Na ženy (i na místní) se pokřikuje a píská, jako cizinka však budíte ještě větší pozornost.

Hřbitov na den mrtvých

Hřbitov na den mrtvých

Náboženství, zvyky, tradice

Mexiko je katolická země a lidé jsou hodně věřící, není ale třeba dodržovat žádné zásady ani pravidla.

  • Doporučuji mužům všude chodit v tričku. V lepších restauracích vždy vyžadují dlouhé kalhoty, Mexičany málokdy uvidíte v kraťasech.
  • Ženám nedoporučuji svlékat na pláži podprsenku, budily by u mužů obrovskou pozornost. Není to příjemné a asi ani bezpečné.
  • Krásným svátkem je Dia de los Muertos (1. a 2. listopadu), tedy mexické dušičky. Všude uvidíte krásně ozdobené hřbitovy. V každém kraji se zdobí trochu jinak – někde převážně květinami, jinde natírají hroby křiklavými odstíny růžové, modré… Prodávají se cukrové a čokoládové lebky, rakve, hrobečky a kostřičky, pan de muertos (chléb mrtvých), na každém rohu najdete catrinas (kostry často v životní velikosti v krásných šatech), na ulicích jsou oltáře ozdobené svíčkami a květinami. Celkově jde o nádhernou atmosféru.
  • Neradila bych jezdit do Mexika na Vánoce a Velikonoce – ceny jsou přinejmenším dvojnásobné a všude je spousta lidí.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Co byste ještě měli vědět

  • Spropitné se v restauraci dává 10–15 % a je to nepsaný zákon. Číšníci většinou dostávají jen základní, anebo žádný plat, takže závisí na spropitném. Určitě vždy nechte alespoň 10 %. Stejně tak v baru, když vás obsluhují u stolu. (Zkontrolujte účtenku, zda spropitné není automaticky připočítané k ceně, abyste neplatili dvakrát.)
  • Mladí lidé hlavně ve městech mluví většinou dobře anglicky.
  • Nastudujte základní fráze typu „kolik to stojí“ a s trochou angličtiny už se rukama nohama domluvíte všude. Počítejte ale s tím, že u stánků budete mít všechno dražší – automaticky budete „gringo“ (Američan) a budou se vás snažit „natáhnout“.
  • Smlouvejte. Dostanete se klidně i na polovinu ceny.
  • Zásuvky jsou americké, ploché, takže budete potřebovat adaptér.
  • Nejlépe se samozřejmě domluvíte španělsky, ale v turistických oblastech a s mladými lidmi i anglicky. Mexická španělština je dost jiná než evropská. Mají velké množství výrazů typických jen pro Mexiko, kterým třeba nebudete rozumět, Mexičané zase nerozumí slangovým výrazům typickým pro Španělsko. Mexiko má ale velmi dobře srozumitelný přízvuk a mluví se tu pomaleji než ve Španělsku.

Jak se naučit jazyk během 3 měsíců sepsal Marek. Dva měsíce před odletem do Kostariky se začal sám intenzivně učit španělsky.

Vodopády Agua Azul

Vodopády Agua Azul

Pár osobních tipů, kam se podívat

Hierve el Agua

Ve státě Oaxaca najdete v horách zkamenělý vodopád a nádherné přírodní bazénky s neskutečným výhledem do okolí. Jedno z nejkrásnějších míst, která jsem kdy navštívila.

Huatulco

Miluju pláže přístupné jen po vodě, kam zajedete lodičkou a celý den pobydete sami. To je Tichý oceán, v moři plavou obří želvy a spousty delfínů a rejnoků, příroda je divoká, všude z vody vykukují skály a v dálce vidíte pohoří Sierra Madre.

Tepoztlan

a všechna ostatní městečka a vesnice („pueblos mágicos“), zachovávající si vlastní kulturu a výjimečnost. Do Tepoztlanu se dostanete asi za hodinu a půl z Mexico City a jde o nádhernou vesničku s živou atmosférou, o víkendu s velkým trhem s různým zbožím, ale také s velkým trhem s jídlem, kde ochutnáte neskutečné dobroty. Vesnice je obklopena nádhernými horami a skalami. Nad vesnicí je na jedné z hor malá pyramida, kam se dostanete dost prudkým „nekonečným“ výšlapem po kamenech a kamenných schodech, rozhodně stojí za vidění.

San Cristobal de las casas

San Cristobal de las casas

San Cristobal de las Casas

Město v nejjižnějším státě Chiapas. Nádherná barevná koloniální architektura, krásné kostely, indiáni z hnutí Zapatistas a jejich kultura, neskutečně živá atmosféra se spoustou zajímavých barů (například bar Praga, jehož majitel Prahu miluje).
Stát Chiapas má kromě zajímavých měst naprosto úžasnou přírodu.

San Juan Chamula

Asi půl hodiny jízdy od San Cristobal se nachází typická indiánská vesnice s kostelem, kde se striktně nesmí fotit. Garantuji, že takový kostel jste nikdy neviděli. Zažijete zvláštní směsici katolické víry a indiánských rituálů a nepopsatelnou atmosféru.

Laguna Bacalar

Nádherná, průzračně modrá sladkovodní laguna u hranic s Belize. Najdete zde ekoturistické hotýlky, můžete jezdit na kajaku nebo na vodním skútru a na cestách podél laguny možná narazíte na jednu z rodin místní komunity amišů na vozíku taženém koňmi. Navštivte pyramidy v džungli Kinichná a Dzibanche – možná je nenajdete, ale v tomto případě i cesta je cíl. Pojedete přes zapadlé indiánské vesničky a pomerančové sady. Pokud k pyramidám opravdu dorazíte, budete u nich nejspíš úplně sami.

Vodopády a řeky v San Luis Potosi

Krásná příroda v Huasteca Potosina a pohádkové městečko Las Pozas, které nechal postavit sir Edward James jako výjevy ze snu. Jezírko Puente de Dios a vodopád Tamul.

Pláž Parasio v Tulum

Pláž Parasio v Tulum

 

Poloostrov Yucatán a především jeho Riviera Maya

Hlavně Tulum a pláže dál směrem k Punta Allen – nádherné karibské pláže, bílý písek, modré moře, palmy, nikde nikdo. Nejkrásnější chrámy a pyramidy Mexika – Tulum přímo na břehu Karibiku, Chichén Itzá, Uxmal.

Kde najdu více info?

VisitMexicoStránky s informacemi o Mexiku.

Mexico Retold
Susannah Rigg je cestovatelka a blogerka, která miluje Mexiko a píše o něm na svém blogu.

Eat Mexico
Milujete mexickou kuchyni a rádi byste věděli, co jíte? Zúčastněte se některé z organizovaných food tours, anebo si jen počtěte v blogu. Budou se vám sbíhat sliny.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Journey Mexico
Cestovka zaměřená na neobvyklé zážitky, má zajímavý blog se spoustou informací pro cestovatele.

Zkuste i Lonely Planet, v členské sekci máte slevu.

Za zpracování miniprůvodce Mexikem děkujeme Báře. Aktuálně bydlí v Praze, ale s Mexikem má spojen téměř celý život, považuje ho za svůj druhý domov a dokázala by o něm mluvit hodiny. 4. až 9. třídu navštěvovala v Mexiku, studovala tam i na univerzitě. Svou lásku k Mexiku propojila i s prací – soukromě se vrací jako průvodkyně, pracovně ji potkáte na velvyslanectví Mexika v Praze. Na Mexiku miluje asi všechno, ale nejvíc jídlo. Pořádá kurzy mexické kuchyně a workshopy o tom, jak nejlépe v Mexiku cestovat. Pokud se chcete dozvědět víc, toužíte absolvovat kurz mexické kuchyně nebo hledáte průvodce na vaši cestu, napište jí přes kontakty na blogu, Bára se těší.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled