Jaké aplikace a služby nám na cestách nejvíc usnadňují život? Dali jsme dohromady aktuální seznam těch známých i neznámých. Navíc jsme udělali velký průzkum mezi vámi, čtenáři Travel Bible, co na cestách používáte vy. Tak tady máte vše (nejlepší travel appky a cestovatelské služby) na jednom místě.

Navigace a plánování

Bez mapy ani ránu. Dneska ale spíš než do papírové koukáme do některé elektronické. Nejvíc Google Maps a Mapy.cz, hodí se však i jiné. Vedle toho používáme pár plánovacích aplikací a od čtenářů jsme dostali tipy na řadu dalších.

Mapy.cz

Naše nejoblíbenější mapa pro plánování pěších tras téměř kdekoliv na světě. Třeba v džungli v severním Thajsku. Jednotlivé regiony jdou stáhnout do telefonu pro offline přístup. Hodí se i pro sdílení naplánované trasy a jednotlivých zastávek. Někdo je používá i pro navigaci v autě, za nás ale množstvím a aktuálností dat výrazně vítězí Waze nebo Google Maps. Hlavně mimo ČR.

Google Maps

Google svoje mapy neustále zlepšuje a sbírá obrovské množství dat od uživatelů. Díky tomu stačí zadat třeba „Best vegetarian restaurant Barcelona“ a vyskočí na vás spousta podniků v daném městě. Můžete je dál filtrovat nejen podle hodnocení, ale třeba i cenové kategorie nebo otevíracích hodin. Hodnocení uživatelů už přitom je ve většině světa dost relevantní. Vedle hvězdiček koukáme i na celkový počet hodnocení a pročteme pár 3- a 4hvězdičkových recenzí.

Příjemně se hodí i vyhledávání typu „Gas station near me open now“ aneb otevřené benzínky v mém okolí. Nebo zkuste třeba „Tourist attractions near Chiang Rai, Thailand“.

Google Maps používáme i pro základní plánování přesunů. Ve velkých městech – včetně třeba Bangkoku – zvládají velmi obstojně i MHD, v některých zemích pak i vlaky a autobusy na delší trasy.

Maps.me

Asi nejlepší mapová aplikace pro offline používání, hlavně pro pohyb po městech skoro kdekoliv na světě. Umožňuje hledat místa, plánovat trasy a zobrazovat aktuální polohu bez potřeby připojení k internetu.

Waze

Aplikace primárně pro navigaci při řízení. Neustále od uživatelů sbírá živé informace o dopravních situacích a průběžně přepočítává nejlepší trasu, aby vám pomohla vyhnout se zácpám.

Většinou funguje skvěle, jen občas vás zavede na fakt divná místa. Ale objevování k cestování patří, ne? Kromě toho Waze také poskytuje informace o nehodách, radarových kamerách a jiných problémech na silnici.

Tripit

Aplikace, která umožňuje držet všechny důležité informace o svých cestách na jednom místě. Stačí jen zaslat potvrzení o letenkách, ubytování a dalších službách přímo do aplikace a Tripit je automaticky složí v jednoduché a přehledné „cestovní deníky“.

Itineráře v Tripitu pak můžete sdílet s rodinou, přáteli nebo kolegy, případně do nich ukládat fotky a poznámky. Pro sdílení a ukládání fotek ale doporučujeme jiné aplikace, síla Tripitu je opravdu hlavně v jednoduchosti a spolehlivosti.

Wanderlog

Skvělá aplikace pro plánování, ať už pro váš vlastní itinerář, nebo ještě lépe plánování v rámci skupiny. Můžete do ní přidávat rezervace, letenky a jízdenky. Vyberete si místa, která chcete navštívit – jak podle vlastního průzkumu, tak na doporučení aplikace. Pak vše naskládáte do konkrétního itineráře. Můžete přidat i rozpočet, checklisty a poznámky.

Pro skupinové plánování se velmi velmi hodí úprava v reálném čase. V placené verzi pak Wanderlog nabízí i možnost stažení celého itineráře do offline a – tadá! – export do Google map.

Pokud chcete, můžete potom z itineráře vytvořit veřejného průvodce pro ostatní. Nebo se z průvodců ostatních inspirovat.

Podobných aplikací samozřejmě existuje spousta, otestujte třeba i české Worldee. Wanderlog ale na plné čáře vítězí praktičností, jednoduchostí použití a užitečnými funkcemi.

Polarsteps

Aplikace stavěná přímo za cílem zaznamenávat a sdílet své cestovatelské zážitky s ostatními. Stačí jen vybrat trasu, zaznamenávat každý krok cesty – například pomocí GPS nebo fotografií – a Polarsteps automaticky vytvoří interaktivní mapu a deník cesty. Polarsteps také umožňuje sdílet zážitky s ostatními.

Moovit

Aplikace specializovaná přímo na MHD. Snadno v ní naplánujete cesty veřejnou dopravou po většině měst světa. Kde má dostatek dat, poskytuje Moovit živé informace o jízdních řádech, odjezdech a příjezdech a umožňuje sledovat cestu v reálném čase.

Rome2rio

Zatímco Moovit se specializuje pouze na městskou hromadnou dopravu, Rome2rio nabízí širší spektrum možností přepravy a je vhodný pro plánování rozsáhlejších cest. Ukáže vám informace o vlacích, autobusech, letadlech, lodích, taxíkách a dalších možnostech přepravy a porovná ceny i časy jízdy. Berte ji jen jako rychlý přehled možností – spousta informací chybí a třeba ceny jsou úplně mimo.

Lokální aplikace na MHD a vlaky nebo autobusy

Skoro každé větší město má dnes vlastní aplikaci pro MHD a většinou se hodí ji pořídit. Někdy umí jen plánovat trasy (pak stačí Moovit nebo Google Maps), často ale navíc spolehlivě ukazuje, jakou přesně jízdenku zrovna potřebujete.

Hodně z nich zobrazuje i aktuální zpoždění spojů a další užitečné údaje například o nízkopodlažnosti nebo nástupištích. V těch nejlepších rovnou koupíte jízdenku a nemusíte se dohadovat s paní v trafice, která 100% umí jenom portugalsky (třeba), nebo zoufat, že už jsou všechny trafiky zavřené a automaty taky nikde.

Stejně tak se vyplatí pořídit aplikaci železničního nebo autobusového dopravce, kterým plánujete cestovat. Tam už jízdenky pořídíte skoro vždy, někdy dokonce za nejlepší ceny. Zároveň opět budete mít přehled o případném zpoždění, nástupištích, místenkách nebo mimořádnostech v řazení.

Aplikace na parkování

Parkovací automaty jsou většinou dokonalá ukázka nezvládnutého uživatelského designu. Když je neznáte, zažijete často při zadání správných údajů a platbě utrpení. V mnoha městech je navíc postupně ruší. Naštěstí tu máme spoustu relativně funkčních mobilních aplikací, jejichž vývojáři aspoň chvíli poseděli na kafi s profesionálním designerem. Někdy dokonce jen vyfotíte svou SPZ a zaplatíte na dva kliky s Apple/Google Pay!

Doba, kdy bude všude stačit jedna stejná aplikace, je zatím asi v nedohlednu. I když – jestli se zvládla domluvit Praha s Brnem a obě města používají stejnou aplikaci MPLA

Oficiální parkovací aplikace ale přinejmenším v městech EU najdete naštěstí snadno. Většinou stačí někde na značce nebo parkovacím automatu naskenovat QR kód.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Letenky

Aplikacím pro hledání letenek jsme se do hloubky věnovali v Travel Bibli i na blogu. Proto shrnujeme jen ty služby a aplikace, které aktuálně používáme nejčastěji. Vždy ale platí, že pro nalezení nejlepší ceny zkoušíme postupně více vyhledávačů.

Do detailu popsané jednotlivé vyhledávače najdete v článku Které vyhledávače letenek používat a jakým způsobem.

Skyscanner

Nejjednodušší vyhledávač, který toho zároveň najde skoro nejvíc. Pro první ověření možností a cen ideál. Zobrazuje jak klasické aerolinky, tak lowcosty a navíc různé kombinované rezervace například od Kiwi. Sám letenky neprodává, vždycky vás nasměruje na jednotlivé prodejce.

Pozor na nákupy u pochybných nejlevnějších prodejců, na které Skyscanner také odkazuje. Sice u nich někdy ušetříte pár stovek, ale v případě potíží máte smůlu. Živému člověku se nedovoláte. A když už ano, stejně vám moc nepomůže – a ještě zaplatíte nesmyslný poplatek za použití infolinky.

Nakupujte raději přímo u aerolinek (v případě lowcostů vždy přímo u aerolinek), nebo u velkých „klasických“ prodejců jako Expedia nebo v Česku Student Agency, Letuška nebo Pelikán.

Google Flights

Na první pohled podobně jednoduchý jako Skyscanner. Hodí se ale i pro pokročilejší vyhledávání. Hlavně díky lepším filtrům, kalendáři s nejlepšími cenami a pokročilejšími možnostmi kombinace odletových i příletových letišť.

Trochu lépe také už ve vyhledávání varuje před skrytými poplatky lowcost aerolinek, třeba o pouze maličkém příručním zavazadle v ceně.

Podobně jako Skyscanner letenky neprodává, pouze vás nasměruje na prodejce.

Kayak

Náš oblíbený vyhledávač pro dálkové lety. Občas najde něco, co Skyscanner ani Google Flights neukážou.

Hlavně ale nabízí filtrování i pro náročnější zákazníky a letecké geeky. Takže třeba filtrujete lety jen s širokotrupými letadly. Nebo jen s Airbusem A380. Nebo vyloučíte všechna turbovrtulová letadla. Filtrovat jde například také podle leteckých aliancí, což se dost hodí, pokud sbíráte míle.

Malý trik: Otestujte pro stejné lety různé jazykové mutace Kayaku (třeba německou). Občas zjistíte, že se ceny liší o pořádný kus.

Weby a aplikace s akčními letenkami

Na hledání akčních letenek stojí spooousta webů, i v češtině jich je hromada. Také o nich píšeme v Travel Bibli, obecně doporučujeme sledovat jich víc.

Návod, jak na akční letenky, najdete i na blogu. Včetně toho, jak si je posbírat do čtečky RSS feedů a ve výsledku mít všechno na jednom místě.

Sem dáváme jen pár našich nejoblíbenějších:

Oficiální aplikace aerolinek

Před cestou si vždy stahujeme i aplikaci aerolinky, se kterou letíme. Už jenom kvůli možnosti vystavení boarding passu do Apple Wallet, což jinak bohužel většinou nejde. Zároveň vám ale pošle notifikaci o gatu a případné změně.

Poslední dobou čím dál častěji v aplikacích aerolinek nejen děláme check-in, ale také v nich přímo kupujeme letenky.

Flightradar24

Na téhle službě si občas ujíždíme, i když zrovna vůbec nikam neletíme. Jenom nás zajímá, co zrovna letí nad námi. Jde o web i aplikaci pro sledování letů, která nabízí reálný časový přehled o poloze letadel po celém světě. Umožní vám sledovat trasy a letové plány pro konkrétní let. Takže třeba zkontrolujete, jestli už je vaše letadlo na cestě, pokud znáte jeho předchozí linku. Aplikace vám zároveň poskytne užitečné informace o letišti, odkud zrovna poletíte.

Kiwi

Český vyhledávač Kiwi.com je skvělý… vyhledávač. Jeho specialitou jsou lowcost lety a také dost netransparentní a mnohdy nevýhodné podmínky přeprodeje letenek. Pokud chcete navazovat více lowcost letů, klidně si je najděte na Kiwi – umí to skvěle. Pak už je ale kupte přímo na webu aerolinky. Nebo rovnou zkuste méně načančaný, ale pořád dobře funkční Azair.cz.

Hledáním levných letenek to jen začíná. Objevte kouzlo Travel Hackingu na Petrově kurzu #TravelHacking: Kurz o tom,jak procestovat svět levně nebo zdarma

Spolujízda a stop

Větší cestování stopem by si podle nás měl aspoň jednou zažít úplně každý. Pro o něco pohodlnější, ale pořád dost levné cesty (nejen) po Evropě pak můžeme doporučit spolujízdu.

Hitchwiki

Online encyklopedie zaměřená na informace o stopování po celém světě. Najdete v ní vše od tipů a triků pro úspěšné stopování přes informace o různých zemích a jejich stopovacích kulturách až po tipy na konkrétní nejlepší stopovací spoty.

BlaBlaCar

Služba, která lidem umožňuje sdílet cesty autem na delší vzdálenosti. Používáme ji občas jako řidiči, ať nejezdíme sami v autě, párkrát jsme ji použili i jako spolujezdci. Matoušova sestra takto několikrát za dost rozumné peníze jela mezi Stockholmem a Českem. Oproti stopu se nemusíte bát dlouhého čekání a dopředu víte, s kým jedete.

Inspirace a objevování

Komoot

Aplikace na plánování a záznam tras pro outdoorové aktivity – hlavně pěší turistiku, cyklistiku a běh. Nabízí uživatelům možnost vybrat si z řady předdefinovaných tras nebo vytvořit svou vlastní s použitím interaktivní mapy.

Komoot také nabízí podrobné informace o terénu, převýšení a délce trasy, stejně jako doporučení na základě povětrnostních podmínek a aktuálního provozu.

European Coffee Trip

Skvělá aplikace od našich kamarádů, díky které v každém větším evropském městě najdete ty nejlepší kavárny s výběrovou kávou. Případně využijte jejich průvodce na webu.

Atlas Obscura

Web se spoustou tipů na méně obvyklá místa – od opuštěných zábavních parků přes podivné budovy až po místa s pohnutou historií. Jen bohužel poslední dobou trpí tím, že do něj může místa přidávat každý. Objevují se tam tak i dost „obyčejné“ tipy.

Jazyky

Google Translate

Překladač s podporou více než 100 jazyků. Na cestách přijde velmi vhod funkce rozpoznávání textu – stačí telefon namířit třeba na menu v restauraci a v reálném čase získáte plus minus pochopitelný překlad.

Ve Vietnamu jsme zas nedali dopustit na překlad mluveného slova. Vietnamci něco do telefonu řekli vietnamsky, překladač nám to řekl anglicky, my anglicky odpověděli a telefon to přeložil do vietnamštiny. Fungovalo by to i s češtinou, jen ne tak dobře.

DeepL

Překladač s lepší kvalitou překladů než Google Translate, hlavně u složitých vět a odbornějších textů. Hodí se třeba pro překlad delších zpráv hostitelům v dobrovolnických projektech nebo na Couchsurfingu, pokud vy nebo oni dostatečně dobře neovládají angličtinu.

Duolingo

Vynikající aplikace pro učení cizích jazyků zábavnou, přitom efektivní formou. Skvěle poslouží, když se chcete naučit pár základních frází před cestou, zároveň si s ní můžete cizí jazyk pilovat minimálně do úrovně B2, u některých možná i C1.

Za nás je největší výhodou možnost porovnávat svůj posun s kamarády. Můžete být klidně na úplně jiné úrovni, dokonce se i učit jiný jazyk. Zásadní je, že aplikace ukazuje váš posun. Kolik nového jste se naučili, ne kdo je lepší. Funguje to jako geniální motivace.

Online jazyky

Výborná česká služba s kurzy angličtiny, španělštiny, němčiny, italštiny, francouzštiny a ruštiny pro všechny jazykové úrovně. Jednotlivé lekce jsou poskládané interaktivně a částečně vám z učení dělají hru. Na cestách pak stačí jejich mobilní aplikace.

Kurzy nejsou nejlevnější, za tu cenu ale rozhodně stojí. Rovnou si otestujte lekci zdarma.

Anki a další kartičkové appky

Anki využijete pro učení cizích jazyků, ale také pro studium matematiky, medicíny a dalších oborů. Používá klasickou kartičkovou metodu, díky které si opakujete slovíčka, pojmy nebo třeba příklady. Oproti fyzickým kartičkám vám ale chytře do „balíčků“ častěji zamíchává to, co jste minule neuhodli, a naopak víc přeskakuje, co už umíte.

K Anki existuje celkem dost alternativ, těžko se vybírá nejlepší. Vyzkoušejte třeba Quizlet, Memrise, Tinycards a Brainscape.

cestovatelské triko, se kterm se na cestách domluvíte

Kde nepomůžou aplikace, přichází na řadu komunikace „ruce nohy“. Anebo toto vymazlené cestovatelské tričko, kde stačí jednoduše ukázat…

Ubytování klasicky

Čistá postel, snad i ručníky, splachovací záchod a topení nebo klimatizace. Už málokdy hledáme hotely, penziony nebo hostely až na místě po příjezdu. Mnohem pohodlnější je zařídit vše dopředu online.

Booking

Booking.com je za nás aktuálně nejlepší služba pro hledání ubytování skoro kdekoliv na světě. Umí ho i rezervovat, ne vždy je to ale ta nejlepší varianta – vždy kontrolujte i web daného ubytování, případně je přímo kontaktujte. Booking si bere dost velké provize a především mimo sezonu budou ubytování ochotná smlouvat.

My jsme ale často líní a skončíme i tak u rezervace přímo na Bookingu. Jen vždy opakujeme hledání přes mobilní aplikaci, protože tam jsou často ceny minimálně o 10 % levnější než na webu.

Hostely případně hledejte na Hostelworld (rezervace opět může vyjít levněji jinde, Hostelworld má ale nejužitečnější recenze), případně pro porovnání cen vždy koukněte i na Expedii, a pokud chcete klasický hotel, tak i na Hotels.com.

Airbnb

Platforma, která umožňuje lidem pronajmout turistům své domovy nebo jejich část. Tady najdete nehotelová ubytování všech typů – od malých pokojů až po celé domy a vily, případně třeba hrad.

Airbnb jsme měli rádi hlavně pro nižší ceny při pronájmech na týden a déle. A také proto, že jsme díky němu bydleli v normálních bytech, kde běžně někdo žije. Jenže poslední dobou šly ceny hodně nahoru a v nabídce převládají komerční apartmány určené jen k pronájmu. Ty stejné najdete většinou levněji i na Bookingu.

Další vychytávky ohledně bydlení na cestách najdete v samostatné sekci na blogu.

Camping & wild camping

Park4night

Jedna z aplikací pro karavany a obytná auta se spoustou užitečných dat. Hlavně s mapou kempovacích míst – ať už placených kempů, nebo těch, kde můžete zaparkovat na noc, přespat a ráno pokračovat dál. Ke každému místu v ní najdete dostupné vybavení a základní podmínky.

iOverlander

Čistě komunitní web s mapou kempovacích míst po celém světě. Včetně mnoha „tajných“ wild camping spotů. Hodí se nejen cestovatelům na čtyřech kolech, ale i motorkářům nebo cyklistům.

Camperguru

Výběr těch nejlepších campingových spotů po celé Evropě. Pokud se vám nechce dlouho vybírat a rozhodovat, sáhněte po některých doporučených místech na Camperguru. Projekt založil karavanový nomád Víťa Válka s přáteli a mají dost velké ambice. Fandíme!

Shelter

Dánská aplikace s mapou různých přístřešků pro jednorázové přespání. V deštivém Dánsku se dost hodí. Jen škoda, že nefunguje i v jiných zemích. Jestli znáte alternativy, dejte prosím vědět do komentářů, díky.

Plánujete své první wildcampingové dobrodružství? Inspirujte se v článku Wild camping – kempujte nadivoko.

Přespávání méně klasicky

BeWelcome nebo Trustroots

Tyto aplikace jsou postavené na myšlence sdílení a vzájemné pomoci podobně jako Couchsurfing. Ten už po změně jejich politiky nedoporučujeme – a nejsme sami. Většina ostřílených cestovatelů se přesunula na tyto dva portály a využívají je k alternativnímu ubytování po celém světě.

Warmshowers

Komunita na podobném principu jako Couchsurfing a BeWelcome, jen určená hlavně cyklistům. Nic se ale nestane, když občas hostitele zkusíte oslovit i bez kola. Jen je fér jim to rovnou napsat. Někteří skutečně ubytují jen cyklisty na cestách. Část hostitelů navíc opravdu poskytne jen přístup k teplé sprše (a místo pro stan na zahradě).

Sleeping in Airports

Užitečná webovka s informacemi a různými triky a hacky k přespávání v letištních halách po celém světě. Obsahuje recenze a hodnocení od uživatelů a uvádí, zda je konkrétní letiště vůbec vhodné pro přespání – některá menší vás totiž na noc vyhodí. Dozvíte se ale také, jaké je dostupné zázemí, případně třeba jestli můžete spát v letištní mešitě.

Finance

Penězům, účtům a kartám pro cestovatele jsme už na Travel Bibli také věnovali spoustu pozornosti. Vypíchneme proto jenom ty nejužitečnější služby a aplikace.

Revolut

Aplikace a platební karta, která by neměla chybět žádnému cestovateli. My Revolut používáme i pro běžné placení v ČR. Rozepisovat se nebudeme, už jsme tak udělali v několika článcích. Jestli ještě Revolut nemáte, jděte si je rovnou pročíst:

Wise

Dřív služba hlavně pro výhodné a snadné posílání peněz skoro kdekoliv po světě, aktuálně zároveň alternativa k Revolutu jako účet a karta speciálně pro cestovatele. Také jsme ji podrobně rozebrali v samostatném článku.

Settle Up

Aplikace Settle Up, dříve Dlužníček, umožňuje jednoduše vyřešit problémy s dělením nákladů mezi spolucestovateli. V průběhu cesty do ní přidáváte transakce a kdo je platil. Na konci pak Settle Up automaticky rozpočte výdaje mezi všechny účastníky a určí, kolik kdo má komu zaplatit.

Mezi alternativy patří Splitwise, jednodušší dělení nákladů řešíme přes Revolut.

Spendee

Aplikace, díky které můžete jednoduše sledovat a spravovat své osobní finance. Zadáváte do ní platby a řadíte je do kategorií, abyste měli přesný přehled o tom, za co kolik utrácíte. Poskytuje také možnost přímo importovat transakce z bankovního účtu. Můžete v ní spravovat i společné výdaje s rodinou.

Mobilní data

Offline cestování má sice mnohem větší kouzlo, jenže co si budeme povídat, být online se občas hodí.

V Unii to už nějakou dobu naštěstí nemusíme řešit, prostě používáme mobilní data stejně jako v Česku. Když do nějaké země jedeme na dlouho, kupujeme místní SIM. Na kratší dobu se to ne vždy vyplatí, případně je to zbytečně složité. Takže tu máme jednu datovou vychytávku.

Airalo

Služba, která díky virtuální SIM umožňuje používat mobilní internet mimo EU za velmi rozumné ceny. Lze ji využít na cestách do více než 120 zemí po celém světě a můžete díky ní volat, posílat zprávy a používat data bez obav z vysokých poplatků za mezinárodní roaming. Jen pozor – potřebujete telefon s funkcí eSIM.

Alternativ k Airalo existuje víc a postupně vznikají další a další. Liší se hlavně v dostupnosti a nabízených datových balíčcích. Koukněte třeba na GigSky, Keepgo, Surfroam nebo Holafly.

Počasí

Windy

Pokročilá aplikace a web pro sledování počasí. Zobrazuje interaktivní mapy srážek, teplot, větru nebo bouřek, několik modelů předpovědi, ale i vlny pro surfaře, podmínky na paraglidingových místech, hloubku sněhu, míru znečištění nebo spoustu webkamer.

YR.no

Další skvělá alternativa pro předpověď počasí. YR.no je sice norský web, poskytuje ale přesné informace pro celý svět.

Surfline

Aplikace a web přímo pro surfaře. Najdete v ní aktuální informace o vlnách, přílivu a odlivu, teplotě vody i celkovém počasí. Obsahuje i tipy na surfspoty, odkazy na webkamery a aktuální reportáže od surfařů z celého světa.

Mezi alternativy patří například Magicseaweed.

Další praktické appky

Záchranka

Aplikace, která by neměla chybět v telefonu žádného cestovatele. Nebo spíš v žádném telefonu. Nejlepší způsob, jak v případě potřeby volat záchranku nebo horskou službu. Odešle totiž rovnou vaši polohu, a pokud je máte vyplněné (velmi doporučujeme to udělat), tak také informace o vašem zdravotním stavu, osobní informace a informace o blízkých osobách. Ušetří tím drahocenné vteřiny před příjezdem pomoci a následně práci záchranářům.

Co dalšího by vám nemělo chybět ve výbavě a jak se na celou cestu připravit a nezanedbat svůj zdravotní stav? Inspirujte se v článku Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit.

Vivino

Pro velkou část Travel Bible týmu nejoblíbenější cestovatelská aplikace vůbec. Díky ní se vám nestane, že omylem koupíte hnusné víno. Kdekoli v obchodě s ní jen naskenujete etiketu a ona vám prozradí nejen dost spolehlivé hodnocení, ale také průměrnou cenu, základní charakteristiku vína a vhodné příležitosti, kdy ho pít. Včetně tipů na párování s jídlem.

Doporučí i nejlepší vína od daného vinaře, nejlepší ročníky dané odrůdy nebo nejlepší vína v dané zemi za rozumné peníze. Víno nad 3,6 hvězdy z pěti bude skoro vždy dobré. Nad 3,8 určitě dobré a nad 4,2 skvělé.

Aplikace je zdarma.

WhatsApp

WhatsApp je populární mobilní aplikace pro posílání zpráv, hovory a videa přes internetové připojení. V mnohých zemích je dokonce natolik oblíbená, že se skrze ni spojíte nejen s dalšími cestovateli a rodinou, ale i s nemocnicí nebo úřady.

HappyCow

Web a aplikace, kde najdete vegetariánské a veganské podniky po celém světě. Bistra, restaurace i kavárny. Většinou samozřejmě s hodnocením a recenzemi.

Gastromapa Lukáše Hejlíka

Moc fajn pomocník pro hledání zajímavých podniků při cestách po Česku. Tipy i hodnocení můžou být dost subjektivní, ovšem ve spolupráci s Google Maps máte velkou šanci neminout ty opravdu skvělé kavárny, restaurace, cukrárny nebo bistra i v totálních zapadákovech.

LuggageHero

Služba s tipy na místa, kde bezpečně uložit své větší zavazadlo při prohlídce města. Hlavní vlaková nádraží jsou většinou jistota, v mnoha městech ale můžete zavazadla za drobný poplatek uložit i v infocentrech, některých hotelech nebo i úplně náhodných podnicích.

Scannable

Užitečná jednoduchá aplikace pro skenování dokumentů, víz nebo dokladů mobilem. Je propojená s poznámkovou aplikací Evernote, ale funguje i samostatně. Výstup většinou nerozeznáte od skenu klasickým skenerem, ořez i „skenerové vylepšení“ jde případně zpětně upravit.

V placené verzi Evernote nebo při uložení souborů do iPhonu pak máte k dispozici i strojové čtení textu – v dokumentech tak jde vyhledávat nebo text z nich kopírovat.

Skenovacích aplikací samozřejmě najdete i víc, mrkněte třeba na Tiny Scanner, CamScanner, Genius Scan nebo Adobe Scan.

Workfrom

Služba, díky které najdete místa vhodná pro práci na počítači. Hlavně kavárny a coworky, Matouš ale díky ní našel třeba několik skvělých knihoven s bezplatnou „coworking“ částí v Melbourne a Tasmánii. Funguje hlavně ve velkých městech a nomádských hotspotech jako Bali, Kanárské ostrovy nebo Thajsko.

SkyView

Aplikace pro sledování noční oblohy. Pomocí kompasu, GPS a kamery telefonu vytvoří jednoduchou rozšířenou realitu s informacemi o hvězdách, souhvězdích, planetách a dalších objektech na noční obloze. Případně vám ukáže hvězdnou oblohu nad vámi, když je zrovna zataženo.

Kangelo

Česká služba, kde mohou průvodci zveřejnit a spravovat své cesty. Pokud se tedy úplně necítíte na cestování na vlastní pěst, může být cesta s průvodcem zlatá střední cesta.

Poslech a čtení na cesty

Podcastové aplikace

Podcastů zvládáme poslouchat dost skoro pořád. Na cestách je ale skoro nejlepší příležitost, ať už v autě, na kole, motorce, ve vlaku, v letadle. Výběr aplikace je na vás – většinou postačí ty, které už máte v telefonu, tedy Apple Podcasts nebo Google Podcasts. Případně Spotify, Pocket Casts nebo třeba Podbean.

Audible a Audioteka

Hlavně pro delší poslech nebo cestování s dětmi nad podcasty vítězí audioknížky. Už i v češtině je naštěstí spousta hezky namluvené kvalitní literatury, v angličtině jsou jich mraky. Vystačíte si s aplikacemi Audible (EN) a Audioteka (CZ).

Pocket

Pocket je skvělá aplikace, do které si průběžně ukládáme zajímavé články k přečtení. Nebo třeba videa k přehrání. Uložený obsah se dá dobře třídit a kategorizovat, články navíc fungují, i když nejste připojení k internetu.

Kindle a Apple Books

Tahat papírové knížky na cesty není nejpraktičtější – i když najdou se i tací knihomilci. Za nás stačí aplikace Apple Books a Kindle v iPadu, případě Kindle čtečka. Nahrajete do nich i knihy z českých vydavatelství.

Digitální bezpečnost

Příběhů o hacknutých zařízeních na cestách a ztracených datech jsme už bohužel slyšeli nespočet. Přitom většinou stačí používat základní pravidla digitální bezpečnosti. Třeba nepoužívat všude stejné heslo. Nebo zálohovat data do cloudu. Nebo využívat virtuální jednorázové platební karty (třeba z Revolut aplikace) pro platby na internetu.

VPN

Bez VPN už ani ránu. Hlavně na pochybných hotelových, kavárenských nebo nedejbože městských wifi sítích. Díky připojení přes VPN máte celkem jistotu, že vám ani na veřejné síti nemůže nikdo jen tak koukat do dat, která posíláte.

Hodí se i pro přístup do služeb, které mají omezení jen na některé státy, případně jsou v dané zemi zakázané. A zdaleka nejde jen o Čínu a její slavnou „velkou internetovou zeď“. Třeba v Turecku se bez VPN nedostanete na Booking.com, i když většina místních ubytování tam samozřejmě je.

Výběr konkrétní aplikace necháme na vás. My používáme třeba NordVPN nebo ExpressVPN.

Duo Mobile

Ještě nepoužíváte dvoufázovou autorizaci? Je čas začít. Nejlépe všude, minimálně na mailu a sociálních sítích. Do banky už vás to bez 2FA naštěstí nějakou dobu nepustí. Ověření přes SMS ale pořád není příliš bezpečné – a když náhodou vyměníte SIM za zahraniční, tak i dost nepraktické.

Raději sáhněte po některé z aplikací, které generují přístupové kódy a umí data šifrovaně zálohovat do cloudu. To kdybyste třeba na cestách utopili telefon. Doporučit můžeme třeba Duo Mobile, která pro zálohy používá iCloud. Propojíte ji v podstatě s kteroukoliv službou, která 2FA podporuje.

Seznámení

Nejlepší stejně vždycky bude dávat se náhodně do řeči s lidmi v hostelu, restauraci, vlaku, místní kavárničce nebo jen tak na ulici. Jenže když většina lidí kouká do telefonu, je to těžší a těžší. Takže… občas nezbývá než sáhnout po telefonu.

Zájmové facebookové skupiny

S lidmi s podobným zájmem se seznamuje nejsnáz. A skoro k jakémukoliv zájmu najdete FB skupinu. Většinou i místně zaměřenou. Surf, běhání, focení, marketing, motorky, koně, potápění, výběrová káva…

Dosaďte zájem, který je vám blízký, a přidejte zemi nebo město.

Pár příkladů:

  • Digital Nomads Community Tenerife
  • Street Photography Thailand
  • Melbourne Baristas

Tinder

Schůzka domluvená na Tinderu občas nemusí skončit tak, jak si většina uživatelů představuje. Sami jsme to nikdy netestovali, dost cestovatelů už nám ale říkalo, že Tinder na cestách úspěšně využili pro hledání nových kamarádů nebo kamarádek (bez výhod).

Couchsurfing a jeho alternativy

My jsme dlouho k seznámení s náhodnými, ale rozhodně zajímavými místními využívali Couchsurfing. Vlastně mnohem víc než k hledání ubytování. O jeho osudu už jsme psali výš, pro delší cesty a možnost seznámení ale také může stát za to členství si zaplatit.

Pro některá města a země stále fungují i couchsurfingové FB skupiny, kam se dostanete i bez aktivního Couchsurfing účtu.

Úprava fotek a videa

Na cestách fotí i točí spousta z vás. Nikdy při tom není pozdě posunout svou tvorbu na vyšší úroveň. Občas stačí jenom základní editace v mobilní appce.

Adobe Lightroom (mobile)

Ať si říká kdo chce co chce, za nás je Adobe Lightroom pořád nejlepší nástroj pro hromadnou správu a editaci fotek. Na desktopu mu hodně šlape na paty Capture One, ale jakmile začnete kombinovat více zařízení a chcete přitom mít pořád přístup ke všem svým knihovnám, je Lightroom geniální.

I mobilní aplikace totiž zvládá dost pokročilé úpravy, presety a praktické funkce pro správu fotek. Navíc do něj i na telefonech můžete fotit do RAW formátu, i na starších verzích iPhonů jsme tak za dobrých podmínek byli schopní fotit snímky skoro nerozeznatelné od profi foťáku.

Photos

Základní aplikace pro prohlížení fotek v iPhonech, iPadech a Macu toho umí mnohem víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Tedy hlavně na iPadech a Macu, kde zvládá celkem pokročilé úpravy na úrovni Lightroomu, a to včetně videozáběrů. Jen selektivní úpravy… ty bohužel neumí.

I verze pro iPhone umí pracovat s RAW formáty z foťáku. Běžně do ní na cestách importuju fotky ze svého Nikonu Z6, abych je mohl rychle poštelovat a nahrát na sítě.

Adobe Premiere Rush

Pravděpodobně nejlepší aplikace pro editaci videa na mobilu. Oproti „klasické“ desktopové Premiere Pro se celkem snadno ovládá, přitom nabízí dost pokročilých funkcí. S Adobe Creative Cloud předplatným ji máte v ceně, případně zaplatíte samostatně 10 dolarů za měsíc.

Pokud potřebujete ještě pokročilejší alternativu, například pro iPad, sáhněte po LumaFusion.

InShot

Asi nejlepší aplikace pro rychlou editaci videa na sociální sítě. Umožňuje export videa v různých formátech a velikostech včetně různých verzí na výšku. Ovládání je přitom dost jednoduché a intuitivní. Funguje i na Androidu.

Jak z fotek na mobilu dostat maximum? Přečtěte si Foťte mobilem jako profesionál – stačí 4 profi triky

Pohlednice a tištěné vzpomínky

Pohlednice Online

Aplikace České pošty, díky které můžete selfíčko z dovolené poslat babičce hezky postaru. Do aplikace nahrajete fotku nebo fotky, vyberete formát a napíšete text. Můžete dokonce přidat i mapu. Pošta fotku v Česku i s textem vytiskne a doručí adresátovi do schránky. V podstatě vždy do druhého dne.

Služba funguje i v prohlížeči na počítači, jen neumí ukládat adresy ani vytvořit koncept. Což znamená, že pro každou babičku musíte vše zadávat ručně od začátku a pokaždé odněkud lovit jejich adresu. Aplikace elegantně řeší oba problémy.

Journi

Jednoduchá mobilní nebo webová aplikace, kde z fotek na pár kliků poskládáte fotoknihu a necháte ji za rozumné peníze vytisknout. Knihy lze tisknout v různých formátech a velikostech a nemusíte se bát kvality materiálů ani tisku. Poštovné do ČR a SR pak začíná na zhruba 50 Kč a při objednávce nad 30 € je zdarma.

Sdílejte to dál

Tak co – jaké další cestovatelské aplikace byste nám doporučili vy? Podělte se s námi v komentářích. A pokud je váš mobil už plně vybavený na dlouhou cestu, pro další inspiraci mrkněte třeba sem:

Proč a jak se vzdělávat online? 86+ tipů, jak se ZDARMA naučit něco nového

A nezapomeňte samozřejmě článek sdílet. Třeba někomu pomůže odhodlat se a podniknout další kroky ke své první velké cestě.

Matouš Vinš

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Dave 13.4.2023 v 3:24 - Odpovědět

    Nazdárek lidičky,

    Ze zmíněných můžu zmínit tyto:
    Google Maps – hledání atrakcí, byznysů, offline mapy kde žiju a okolí
    Revolut – hlavně výběry z ČR
    HMA VPN – super VNP se super slevou za nějaký $3 za měsíc (na tři roky)
    Antennapod – super app na podcasty
    WhatsApp – primární chat app
    Messenger – kdo nemá WhatsApp, má Messenger
    Google Books – koupení, stáhnutí knížek no problem

    Duolingo – naprosto příšerná aplikace na mnoho jazyků… Duolingo často používá naprosto nesmyslný fráze, který by lidi v konverzaci nikdy nepoužili. Stejně tak jejich struktura a průběh často nedává smysl. Mám zkušenost se čtyřmi jazyky na Duolingo a všechny tam sou minimálně nic moc, maximálně naprosto příšerný…
    Linhodeer – mnohem lepší aplikace se stejným stylem jako Duolingo. Vietnamština, španělština, japonština – lepší než Duolingo! Fráze, který dávají smysl, lepší kontinualita jak gramatiky, tak slovíček a dobrý gramaticky tipy. Pár lekcí zdarma a pak placený, ale stojí za to a já si koupil lifetime membership!

    Happy travels!