Nová Kaledonie je synonymem luxusní dovolené v Tichomoří. Po přečtení tohoto miniprůvodce s tipy, jak ušetřit, si ji však do itineráře může zařadit i lowcostový batůžkář. Pokud to váš rozpočet alespoň trochu dovoluje, balte kufry a vydejte se na souostroví obklopené druhým největším korálovým útesem na světě.

nova kaledonie

Kanacká plachetnice pirogue při plavbě

Proč letět na Novou Kaledonii

Důvodů, proč vyrazit, je několik. Kromě 1500 km dlouhého korálového útesu, který je pod názvem Laguny Nové Kaledonie zapsán i na seznamu UNESCO, tu najdete perfektní místa pro šnorchlování, potápění a vodní sporty obecně. Nemusíte se však zdržovat pouze na hlavním ostrově Grande-Terre – výlet lodí či letadlem na okolní ostrovy by měl být na vašem seznamu must-see. Představte si sami sebe na bílé písčité pláži, která je jemná jako hladká mouka, s barevným koktejlem v ruce, kolem vás téměř žádný další turista, jen šplouchání moře a příjemné teplo – už je vám jasné, proč Kaledonii musíte navštívit?

nova kaledonie

Pláže s bílým měkkým pískem, který připomíná hladkou mouku

Jak se tam dostat

Z Prahy lze na Kaledonii doletět již se dvěma přestupy. Nejjednodušší varianta je let přes Tokio a odtud přímý let do Nouméi. S největší pravděpodobností poletíte s Aircalin (Air Calédonie International) buď ze zmiňovaného Tokia, nebo některého australského města (Sydney, Brisbane…). Let z Prahy trvá od 24 hodin a ceny za zpáteční letenku začínají na 30 tisících. Pokud si chcete udělat výlet na zdejší ostrovy (odlety z Nouméi), použijte rezervační systém Air Calédonie.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

nova kaledonie

Skály jako bójky vznášející se na hladině

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Kaledonii se pro její subtropické klima a teploty stálé po celý rok okolo příjemných 20–28 stupňů přezdívá ostrov věčného jara. Nejvhodnější období pro návštěvu je však říjen až prosinec. Můžete samozřejmě vyrazit celoročně, ale počítejte s tímto…

Období dešťů: nejsilnější od ledna do dubna, a to zejména na východě, občas sem zavítá i tropický cyklon (listopad–duben).

Teplé období: říjen–březen, okolo 27 stupňů.

Chladné období: duben–září, okolo 20 stupňů.

Pokud se chcete vyhnout hlavní sezoně, kdy jsou vyšší ceny a děti mají velké prázdniny, nejezděte na Kaledonii od půlky prosince do půlky února.

nova kaledonie

Zdejší vody hrají všemi odstíny modré

Víza a podmínky vstupu

Konečně nějaká dobrá zpráva – vízum netřeba. Kaledonie je francouzská zámořská kolonie, takže vám stačí jen pas. Bezvízově zde můžete pobývat 90 dní. Aktualizované informace o vstupních podmínkách najdete také na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Měnou Nové Kaledonie je polynéský frank (XPF), který bývá označován také jako pacifický frank (CFP). Kurz se pohybuje kolem 21 Kč za 100 XPF. Běžně zde vyměníte eura i dolary. Platba kartou je stejně populární jako u nás a i bankomaty najdete ve městech všude. Pokud chcete cestovat po vnitrozemí, mimo hlavní cesty, vybavte se dostatečnou hotovostí. Ceny jsou pevně dané, nesmlouvá se.

nova kaledonie

Tržnice je oblíbená jak mezi místními, tak i turisty

Nová Kaledonie je známá jako drahá země. Dokonce i pro turisty z Francie je tu draho, prý jednou tolik jak ve Francii. Spousta potravin se totiž musí na ostrov dovážet.

  • Ubytování: od 1600 Kč za hotel. Ubytování bude největší položkou vašeho rozpočtu. V Nouméi lze najít i levnější hostely, ale dle sezony je musíte zamluvit několik týdnů dopředu. Mimo hlavní město využijte guest housy. Bohužel se nedají rezervovat on-line, takže je lepší rezervovat telefonicky (základní znalost francouzštiny nutná), nebo to zkusit přímo, což nedoporučuji, protože jejich hustota je nízká. Dobrou alternativou pro váš rozpočet může být Airbnb (ceny se pohybují zhruba od 500 Kč za noc, průměrně však 1000 Kč). Mimo hlavní město můžete využít kempy.
  • Jídlo: Kaledonie je francouzská, tudíž se vše točí kolem jídla. Pokud vás rozpočet úplně netlačí, zajděte si alespoň jednou do restaurace (ceny od 500 Kč na osobu). Jestli ale jste s rozpočtem na štíru, nakupujte v supermarketech (např. Carrefour, Casino) – bageta zhruba 25 Kč, paštika taktéž.
nova kaledonie

Oběd na pláži s výhledem na průzračné moře – to je Kaledonie

  • Nápoje: na relaxování u kávy si nachystejte nejméně 50 Kč, na večerní romantiku při západu slunce s lahvinkou vína (koupenou v obchodě) 320 Kč. Třetinku piva z dovozu v obchodě koupíte za zhruba 85 Kč, velkou vodu (1,5l) od 25 Kč.
  • Památky: na Kaledonii moc památek nenajdete, a když už ano, pak zejména v hlavním městě. Jste-li milovníci umění, pak si nenechejte ujít Muzeum Nové Kaledonie (vstup 45 Kč). Kromě stálé expozice, věnované tradičnímu umění Kanaků a celé oblasti jižního Pacifiku, tu bývají i dočasné expozice. Pokud chcete ještě víc nahlédnout do domorodých tradic, navštivte kulturní centrum Tjibaou (vstup 450 Kč). Je to zajímavá ikonická stavba obklopená parkem. Za návštěvu stojí i katedrála sv. Josefa z konce 19. století, na jejíž výstavbě se podíleli trestanci (Kaledonie byla francouzskou trestaneckou kolonií).
nova kaledonie

Katedrála sv. Josefa v Nouméi

Lokální doprava

Z letiště

Do hlavního města Nouméa (50 km) se z letiště dostanete minibusy. Jejich stanoviště je před terminálem napravo, ceny se pohybují od 2000 XPF (430 Kč) za osobu. Je určitě lepší objednat shuttle dopředu, ušetříte si starosti s hledáním na místě. Využít můžete např. Smith Voyage.

Po ostrově

Pro pohyb po hlavním ostrově doporučuji pronajmout si auto. Ideálně hned na letišti, ovšem rozhodně ho zamluvte dopředu přes Rentalcars. Operuje zde několik společností (Hertz, Avis, Point Rouge…). Ceny začínají na 6000 Kč za týden. Rozhodně vynechejte dopravu taxíky – ty jsou opravdu hodně drahé.

Doprava po ostrově autobusy je složitější a na spoustu míst se ani nedostanete. S autem můžete navíc přespat i v místních kempech, tím dost ušetříte. Samotná Nouméa není velká, hodně míst projdete pěšky.

Mezi ostrovy

Pokud se vydáte letecky na okolní ostrovy, sbalte se lowcostově – za zavazadlo zaplatíte opravdu dost. Ceny letenek se dost mění, záleží na období a určitě je dobré koupit letenku dlouho dopředu. Na Ile Des Pins je 12 kg v ceně letenky.

nova kaledonie

Mezi ostrovy létají turbovrtulová letadla ATR

Kuchyně

Protože je Kaledonie francouzská, můžete si vedle místních specialit užít proslulé francouzské kuchyně. Pokud však chcete ochutnat něco typicky místního, doporučuji:

  • Specialitu ostrova Ile Des Pins – velké šneky zvané bulimes. Ochutnat je můžete v restauracích pouze na ostrově. Těchto šneků je totiž málo a domorodci striktně chrání jejich počty. Podávají se plněné bylinkovým máslem. V kombinaci s francouzským vínem to je opravdu gurmánský zážitek.
nova kaledonie

Místní velké šneky si nenechte ujít, jsou vynikající

  • Bougna – typické kanacké jídlo, které domorodci připravují na svoje svátky. Peče se v zemi v banánových listech, přikrytá horkými kameny a zeminou. Uvnitř je vepřové nebo kuřecí maso, ryby, langusty, batáty, zelenina, banány, vše je polité kokosovým mlékem. Je to dost syté jídlo a kombinace chutí je velmi zajímavá. Před příchodem misionářů se občas v bougni objevilo i lidské maso, ale od doby, co Kanakové přešli na křesťanskou víru, nemusíte se ničeho bát. ☺
  • Ovocní netopýři (druh netopýra, co jí jen ovoce) – připravují je na víně.
  • Kokosoví krabi, mňam.

Jak už jsem ale zmínila, budou vás tyto degustační zážitky něco stát. Cena láhve vína na Ile Des Pins v hotelu Le Meridien je okolo 1500 Kč. Na tomto ostrově obecně počítejte s velmi vysokými cenami. V Nouméi vás ale oběd v restauraci může vyjít už „jen“ na 500 Kč za osobu. A pokud se spokojíte s batůžkářským stylem cestování, vydejte se do restaurace naproti knihovny ve městě. Tady se dobře najíte za poloviční cenu. Rada nad zlato – sledujte, kam chodí jíst Kanakové. Tam zaručeně narazíte na nejnižší ceny.

nova kaledonie

Zdejší klidné pláže jsou jako stvořené k odpočinku

Nemoci a hygiena

Nová Kaledonie je stejně vyspělá jako západní evropské země, takže se nemusíte obávat hygienických nedostatků a různých broučků v hotelových pokojích jako na jiných rozvojových ostrovech jižního Pacifiku.

Voda z kohoutku je běžně pitná. Žádné očkování není povinné. Doporučuji klasickou cestovatelskou trojici – tetanus a žloutenku A i B. Rozhodně se však vybavte repelentem. Vyskytuje se zde horečka dengue. Dobré je tedy i vhodné oblečení (dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy). Vzhledem ke ztenčené ozonové vrstvě nešetřete na kvalitním opalovacím krému a noste sluneční brýle a klobouk. Protože jste v tropech, nezapomínejte dostatečně pít.

nova kaledonia

Slunce zde dovede být ostré, na pláž nezapomeňte opalovací krém

Bezpečnost

Bezpečnostní situace na ostrovech je dobrá, srovnatelná s Francií. Dejte klasicky pozor na osobní věci. V noci nedoporučuji procházet se po okrajových částech města, kde žijí domorodí Kanakové – jejich averze k bělochům je velká. Už několik desetiletí usilují o samostatnost (na podzim 2018 je čeká další referendum). Slyšela jsem o jejich útocích na auta projíždějící buší, kdy na ně hází kameny, ani vloupání do bytů není výjimečné. Takže jistá obezřetnost je na místě. Jako turistka jsem se zde však cítila velmi bezpečně.

Náboženství, tradice, zvyky

Náboženství zde (stejně jako v Evropě) není pro společnost prvořadé. Při kolonizaci ostrovů odvedli křesťanští misionáři dobrou práci a nejsilněji je zde zastoupená právě křesťanská víra – jak katolická (většinová), tak protestantská.

nova kaledonie

Typické, domorodci tesané sochy

Původní obyvatelé se nazývají Kanakové a mají populačně silnější zastoupení než přistěhovalí Evropané. Kanakové spojili křesťanskou víru se svým tradičním místním náboženstvím. Naprostá většina z nich se začlenila do civilizovaného způsobu života, přesto je u nich stále patrná silná vazba na své vlastní tradice (uctívání předků, dávání darů).

Zajímavé jsou jejich kmenové svazy. Na ostrově Ile Des Pins je to velmi dobře vidět – tamní domorodci jsou sdružení do kmenů podle místní příslušnosti. Přestože je ostrov malý, kmenů je tu 8. Příslušník jednoho kmene nemůže dostat práci na území, které patří jinému kmeni. Cizinec zde nemá šanci ani pronajmout (natož koupit) pozemek či nemovitost. Kmenové sdružení si vše dobře chrání.

V odlehlých oblastech hlavního ostrova se setkáte s osadami, kde žijí Kanakové svým tradičním způsobem života. Čím dál víc se ale civilizují.

nova kaledonie

Kanacké obydlí je velmi jednoduché

Sportovní aktivity

Pokud jste milovníci vodních sportů a přírody, zaplesá nejen vaše srdce, ale i váš rozpočet. ☺ Kaledonie je jako stvořená pro všechny vodní sporty a vzhledem ke svému mimořádně bohatému podmořskému světu si tu můžete dosyta užít šnorchlování a potápění. Sbalte trekové boty, šnorchl a sbírejte maximum zážitků za minimum peněz.

Šnorchlování, potápění, windsurfing

Přímo v Nouméi najdete několik pláží. Pro šnorchlování či jen koupání doporučuji tu v Citronové zátoce. Pro surfaře je vhodnější pláž Anse Vata – je zde velmi dobrý vítr. Z okolních ostrovů je pro šnorchlování ideální Amedee a Ile Des Pins.

nova kaledonie

Milovníci šnorchlování si zde přijdou na své

Treky

Nová Kaledonie nenabízí pouze krásné pláže, ale také hory. Vybírat můžete dle své fyzické kondice, času a preferencí. Zajímají vás spíše výhledy, nebo chcete procházet kanackými vesnicemi? Dobré informace i s mapami vám dají v informačním centru v Nouméi.

Vyšlápnout si můžete např. na nejvyšší horu Mt. Panié (1628 m n. m.) a při cestě se pokochat vodopády i zaplavat v jezírkách.

Pokud máte víc času, vydejte se na GR NC1 trail – začíná v městečku Prony, konec je v Dumbéi. Trek je rozčleněný na sedm etap. Pokud tipujete, že co etapa, to jeden den, máte pravdu. Na tento trek si vyhraďte týden.

Co byste ještě měli vědět

  • Novou Kaledonii tvoří ostrovy Grande-Terre, Loyalty, Chesterfieldské ostrovy, Ile Des Pins a několik dalších menších ostrůvků.
  • Úředním jazykem je francouzština, ale v turistických oblastech se domluvíte i anglicky. Proslulé francouzské vyvyšování francouzštiny nad angličtinu ale platí i tady, proto doporučuji vybavit se alespoň základní slovní zásobou.
  • Elektrické zásuvky jsou stejné jako u nás, redukci nepotřebujete.
  • Buďte obezřetní na žraloky. Nebyli byste tady první ani poslední obětí. Útoky žraloků nejsou časté, ale občas se dějí. Dokonce i jen 10 metrů od břehu.
  • V hlavním městě Nouméi najdete několik krásných pláží, všechny jsou veřejné a zdarma. A je u nich i neplacené parkoviště. ;-)
nova kaledonie

Pohled na hlavní město Nouméa

Pár osobních tipů, kam se podívat

Nouméa – pláž v Citronové zátoce a Anse Vata

Nouméa je pobřežní město, které se pyšní spoustou pěkných pláží. Citronová zátoka – Baie Des Citrons – se nachází pouhých 10 minut od centra a najdete zde spoustu barů, restaurací a kaváren. Hned vedle pláže je neplacené parkoviště. Pláž je oblíbená a vyhledávaná nejen pro osvěžující koupání, ale i šnorchlování. Voda je zde průzračně čistá a – protože je to zátoka – nejsou zde velké vlny.

nova kaledonie

Pláž Anse Vata

Promenádou, která vede podél cesty, dojdete v pohodě pěšky na další pláž, Anse Vata. Zde už je moře otevřenější a pláž je největrnější, což využívají zejména kitesurfaři a windsurfaři. Zároveň je to také největší pláž ve městě.

Jak vypadají pláže v Nouméi a akvárium si můžete prohlédnout na videu.

Akvárium

Původní budova akvária z roku 1956 byla zrekonstruovaná v roce 2007. Návštěvníci si zde mohou dosyta užít všech krás podmořského světa a z informačních tabulí dozvědět zajímavé informace. Najdete zde nejen pestrobarevné korály a spoustu druhů ryb jako rejnoky, žraloky, ale taky mořské hady a želvy. Největší chloubou tohoto akvária jsou fosforeskující korály. Vstupné 1500 XPF (320 Kč)

nova kaledonie

Fosforeskující korály najdete i v akváriu v Nouméi

Phare Amédée

Ostrov Amédée je 24 kilometrů od Nouméi a plavba lodí trvá něco málo přes půl hodiny. Od roku 2009 je ostrov zapsaný na seznamu UNESCO. Vydat se sem můžete buď na vlastní lodi, nebo třeba objednáte jednodenní výlet, který zahrnuje plavbu lodí, oběd a kulturní program. Pokud vám nevyjde počasí, můžete v den výletu vyměnit lístek a jet následující den. Výlety na ostrov se pořádají zhruba pětkrát do týdne, ale připravte se na vyšší kaledonské ceny. Dospělého člověka vyjde tento zážitek na víc jak tři tisíce korun.

nova kaledonie

Na ostrově Amédée můžete potkat mořského hada korálovce

Přestože je ostrov poměrně malý, aktivit zde najdete opravdu mnoho. Nejoblíbenější je asi šnorchlování – výbavu vám zdarma zapůjčí v místním obchůdku se suvenýry. Můžete si zde zaplavat se želvami, poslat domů pohled z nejmenší poštovní kanceláře na světě (má i své vlastní oficiální razítko) nebo vyjít 247 schodů na zdejší slavný maják. V rámci kulturního programu vyzkoušíte, jak se šplhá na kokosovou palmu, jak se uvazuje sarong, a naučíte se něco ze základů tahitských tanců.

Virtuální prohlídka ostrovem na videu.

nova kaledonie

Tahitské tanečnice při vystoupení

Ostrov Ile Des Pins

Tento ostrov je absolutní top, co lze na Kaledonii vidět, jak vám potvrdí každý místní. Bohužel budete opět muset sáhnout hlouběji do kapsy, ale dám vám pár tipů, aby to tolik nebolelo.

nova kaledonie

Ile Des Pins je označovaný jako ostrov nejblíže ráji

Nejrychleji se na ostrov dostanete letadlem (let trvá 20 minut). Air Cáledonie létá na zdejší ostrovy z letiště Nouméa Magenta, které leží v centru Nouméi. Letenky rezervujte předem. Cena zpáteční letenky se pohybuje zhruba od 10 000 XPF (2140 Kč).

Levnější (ale pomalejší) variantou je doprava lodní. Loď vyplouvá z Nouméi ráno v 7 a na ostrov dorazíte v 9.30. Cena ekonomickou třídou je 5900 XPF (1300 Kč). Jízdenky rezervujte zde. Pozor, loď nepluje každý den: pouze ve středu a v sobotu z Nouméi a ve středu a v neděli z Ile Des Pins.

Pokud si chcete užít luxus se vším všudy, můžete se ubytovat v 5* hotelu Le Meridien (rezervujte dopředu, přes vysoké ceny bývá často vyprodán). Hotel má vlastní nádhernou pláž Oro, ve zdejším zálivu se můžete projíždět na kajacích, paddle boardu či šnorchlovat. Při odlivu se budete procházet max. po kolena ve vodě ještě několik desítek metrů od břehu.

nova kaledonie

Pláž v zálivu Oro je nejkrásnější na ostrově

Nedaleko hotelu se nachází přírodní bazén (vstup 200 XPF), nejlepší místo pro šnorchlování, jaké jsem kdy viděla. Od moře je tento „bazének“ oddělen velkými kameny. Rozlohou je asi jeden hektar velký a podmořský svět si tu užijete v plné kráse. Korály a rybky jsou krásně pozorovatelné už v malé hloubce, což ocení rodiny s dětmi a neplavci. Nezapomeňte si vzít šnorchlovací výbavu (příp. zapůjčit v hotelu). Cesta sem vede přes záliv, takže vyrazte s vhodnou obuví.

Prohlédněte si Ile Des Pins na videu.

nova kaledonie

Pokladna do přírodního koupaliště je postavená v kanackém stylu

Na východní straně ostrova najdete pláž Upi. Turisty je trochu opomíjená, ale bezpochyby má své kouzlo. Přes stejnojmenný záliv se můžete vydat na nezapomenutelnou plavbu plachetnicí (nabídku výletů vám sdělí v hotelu). Na pláži Kanumera, která leží na jižní straně ostrova, se můžete ubytovat ve čtyřhvězdičkovém resortu Oure Tera. Pláž je vhodná pro šnorchlování. Pouhých pár metrů od břehu totiž můžete obdivovat korály a spoustu rybiček různých barev, které žijí ve stínu impozantního kamene. Některé části tohoto korálového útesu jsou však chráněné a vstup do nich je zakázaný.

nova kaledonie

Mořské řasy jsou potravou pro ryby i želvy

Malý výběžek pevniny odděluje pláž Kanumera od další pláže – Kuto. Zdejší písek je nejjemnější na celém ostrově. Najdete zde i restauraci, kde si můžete zpříjemnit třeba oběd výhledem na azurové moře.

Vhodné ubytování si můžete vybrat internetu. Pokud máte kempařského ducha, váš rozpočet bude mít radost. Ve všech ubytovacích zařízeních vám ochotně poradí s výlety, kterých tu jde podnikat opravdu hodně. Doporučuji nevynechat plavbu plachetnicí přes záliv sv. Josefa.

nova kaledonie

Domorodec na své plachetnici při plavbě přes záliv Upi

Kde najdu víc info

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Nouvelle Calédonie

Oficiální web Nové Kaledonie nabízí aktualizované informace o cenách vstupného, příp. další tipy na zajímavá místa.

Skotačení Jany a Michala

Místa, která jsou v tomto průvodci popsaná, jsem sama navštívila. Pokud stále nevěříte, že jsou opravdu tak krásná, mrkněte na můj čtyřdílný videocestopis.

Jana Hejlová

Cestuji společně s manželem již několik let a za tu dobu jsme změnili styl cestování od velmi rychlého po velmi pomalé, které jsme si zamilovali. Roční pobyt ve světě nám přinesl spoustu nových kamarádů, pracovních nápadů a nezapomenutelných zážitků – zejména díky workaway pobytům. Nová Kaledonie byla třešničkou na dortu a splněným snem o dovolené v tropickém ráji. Zážitky a zkušenosti z cest sdílíme ve videocestopisech na našem webu, Facebooku a YouTube.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled