Nový Zéland přináší na rozloze zhruba jako Velká Británie nádhernou přírodu, která cestovatele celého světa láká svou nedotčeností a rozmanitostí. Nabízí krásné horské prostředí, azurová jezera, ledovce, sopky, geotermální prameny, pláže i moderní města. Na atraktivitě mu navíc přidává fakt, že se jedná o velmi bezpečnou zemi, která vychází vstříc turistům, ale stále si dokáže zachovat svou izolovanost.

26 NZ

Proč tam letět?

Důvod je prostý – krásná příroda. Země je velkým lákadlem pro všechny, kteří mají rádi hory, pláže, turistiku, adrenalinové sporty a dobrodružství, anebo jsou třeba fanoušky trilogie Pán Prstenů a chtějí filmovou scenérii vidět na vlastní oči. Turismus je jedním z hlavních příjmů země. Vše je proto přizpůsobené tomu, aby si cestovatelé odnášeli co největší zážitek.

Nový Zéland se rozkládá na 33 ostrovech, z nichž největší jsou Severní ostrov (Te Ika-a-Māui), na kterém žijí 2/3 celkové populace, a Jižní ostrov (Te Waipounamu), z velké části pokrytý pohořím. Na jejich procestování je dobré vyhradit si minimálně měsíc. Máte-li času méně, pak je ideální zaměřit se na cestování po jednom z nich. V případě, že vás čas netíží a chcete objevovat méně známá místa, vyrazte na třetí největší ostrov Nového Zélandu, Stewart Island.

Cesta do Queenstown

Cesta do Queenstown

Jak se na Zéland dostat

Pro krásu se musí něco obětovat. Čeká vás číhání na levné letenky a zdánlivě nekonečný let, oboje však stojí za to! Letenky z Prahy do Aucklandu se pohybují od 23 do 33 tisíc korun v závislosti na sezóně. Je dobré koupit je s alespoň dvouměsíčním předstihem a prozkoumat odlety také z dalších evropských měst (Londýn, Amsterdam, kupodivu i Ženeva). Na vyhledávání letenek doporučuji portál eDreams.com nebo China Airlines, které nabízí letenky z Německa na Nový Zéland zhruba za 26 000 korun.

Malborough Sounds

Malborough Sounds

Nejkomfortnější spojení z Prahy do Aucklandu s jediným přestupem v Soulu seženete s Korean Air, zpáteční letenka stojí kolem 30 000 korun, případně s Emirates s přestupem v Dubaji většinou za cenu kolem 35 tisíc. Z Londýna můžete (s přestupem v Los Angeles) letět i s Air New Zealand, jednou z nejlepších aerolinek světa. V žebříčku AirlineRatings.com dokonce už potřetí v řadě obsadila 1. místo. Ceny přitom zůstávají celkem příhodné.

Protože poletíte přes půl světa, není od věci cestu si rozpůlit a z dlouhého letu vytěžit co nejvíce například tím, že si uděláte výlet v nějaké asijské destinaci nebo v Austrálii.

Díky letům Air Asia se dá dnes až na Zéland dostat i s lowcostovými dopravci a cena může být někdy i 2x nižší než s klasickými aerolinkami, hlavně u jednosměrných letenek. Zkuste napojovat lety Norwegian a Eurowings s lety asijských a australských lowcostů. Přidáváme konkrétní příklad AirAsia z Kuala Lumpur do Aucklandu. V listopadu 2016 jedním směrem za 200€, tedy něco přes 5000 Kč. Do KL se s trochou štěstí dostanete za 8 tisíc korun, zpáteční letenky za cenu kolem 12 tisíc korun jsou pak úplně běžné.

Screen Shot 2016-06-29 at 18.33.09

Kdy tam letět?

Jelikož Nový Zéland leží na jižní polokouli, teplotní hodnoty klesají, čím více cestujete na jih. Hlavní sezónou pro cestování je léto, které začíná na konci listopadu, vrcholí v období Vánoc a končí na přelomu února a března. Sezóna letních sportů je na vrcholu, zemi se dostane nejvíce slunečního svitu, místní lidé tráví čas na plážích nebo u barbeque. U pláží kvetou národní stromy pohutukawa, kterým se také říká „novozélandský vánoční stromeček“. Ani v období jara (září–listopad) nebo podzimu (březen–květen) neprohloupíte, přestože je potřeba počítat s více srážkami a chladnějšími nocemi. V období zimy (červen–srpen) mnoho spolucestovatelů nepotkáte a je nutné připravit se na denní teploty okolo 10 stupňů, avšak ubytování i další služby jsou levnější. Na druhou stranu tou dobou začíná hlavní sezóna v horských oblastech Jižního ostrova. Jižní Alpy jsou pokryty sněhem a město Queenstown zaplaví milovníci zimních sportů.

Potřebuji vízum?

Pokud je hlavním účelem vaší návštěvy cestování nebo krátkodobé studium, které nepřesáhne 3 měsíce, je vstup na Nový Zéland bezvízový – za předpokladu, že po příletu doložíte zpáteční letenku a cestovní pas platný ještě minimálně další 3 měsíce po opuštění země. Pro vstup není předepsáno žádné očkování a obecná přihlašovací povinnost neexistuje. Občas je vyžadováno předložení plánované adresy pobytu a dostatečných finančních prostředků (výpis z účtu nebo hotovost minimálně 1000 NZD na každý měsíc pobytu).

Pro pobyty spojené se studiem či výdělečnou činností a pro pobyty delší jak 3 měsíce je nutné opatřit si příslušné vízum: studentské (pokud je studium delší jak 3 měsíce), turistické (pobyt nad 3 měsíce; je možné dojednat až na místě), working holiday vízum (pro zájemce od 18 do 35 let, ročně omezený počet míst na 1200, otevírá se každý rok v březnu) nebo pracovní vízum (na základě pracovní nabídky od novozélandského zaměstnavatele).

O working holiday a cestování po Zélandu jsme dělali rozhovor s Katkou a Tomášem

Informace o aktuální vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR. Na Information Planet je velmi detailně zpracována sekce týkající se právě víz a pracovních povolení.

 

Ceny

Oficiální měnou je novozélandský dolar (1 NZD = 17 Kč). Ceny základních potravin jsou přibližně dvakrát vyšší než v Česku. Drahé je hlavně ovoce, zelenina, také sýry a alkohol. Pro nejlevnější nákupy je dobré využít supermarket Pak’nSave, případně Countdown nebo New World. Pokud chcete udělat jen malý nákup ve městě, poslouží samoobsluha Four Square. Pro nejnutnější nákupy lze využít večerky (tzv. dairy), ale počítejte s přemrštěnými cenami.

  • Cena bydlení: 25–35 NZD za noc ve sdílených pokojích v hostelu
  • Ceny jídel ve fastfoodech se pohybují mezi 12–15 NZD, jídla v restauracích a lepších řetězcích vychází minimálně na 25 NZD
  • Cena lokální dopravy: cena za lístek na MHD je od 2 do 9 NZD v závislosti na zónách
  • Vstupy do památek: do všech národních parků, které jsou vlastněny vládou, můžete zcela zdarma
Mt. Cook a Lake Pukaki

Mt. Cook a Lake Pukaki

Jak se pohybovat po ostrovech?

Nejlepším způsobem, jak vidět co nejvíce za minimum peněz, je půjčit si auto (ideálně obytnou dodávku, tzv. campervan). Půjčoven existuje opravdu mnoho a nabízejí základní obyčejná auta i stylové pokreslené karavany. Ceny se velmi liší. Za základní auto zaplatíte zhruba 30 NZD na den, za campervan klidně i víc než dvojnásobek, avšak auto je plně vybavené (včetně vařiče, ledničky a plynové bomby). V půjčovném většinou bývá zahrnuto základní pojištění se spoluúčastí 1500 NZD, o tom se ale raději ujistěte. Půjčovny často zablokují velkou část peněz z vašeho účtu na případné hrazení škody, s čímž je potřeba počítat. Za litr benzinu utratíte zhruba 2 a za naftu 1,3 NZD.

Pokud budete zůstávat na Zélandu delší dobu, nejlepší možností je auto si zakoupit. Výhodou je, že na konci cestování auto opět prodáte, v hlavní sezóně poměrně rychle a eventuálně i za stejnou cenu, za jakou jste pořídili. Koupit auto na Novém Zélandu je možné například na portálu Trade Me, přes inzerát přímo od vlastníka, anebo na tzv. car bazaru (např. vyhlášený Greenlane v Aucklandu prodává stovky ojetých aut).

Všechny pokuty jsou vedené k autu, nikoli k řidiči, takže doporučuji auto ověřit (na webu MotorWeb získáte za 30 NZD report). Převod auta z prodejce na kupujícího je jednoduchý, provádí se na poště vyplněním formuláře za 10 NZD. Není potřeba tvořit kupní smlouvu, ale určitě není na škodu nechat si prodávajícím podepsat nějaké potvrzení. Nezbytné je registrovat auto na poště (70 NZD) a kontrolovat, zda se neblíží exspirace registrace (pomocí bílé kartičky za předním sklem). Technická kontrola (warrant of fitness) se provádí jednou za 6 měsíců u starých aut, jednou do roka u novějších a vyjde zhruba na 40 NZD.

Na Novém Zélandu je povinné pojištění odpovědnosti za škodu, kterou způsobíte. Havarijní pojištění povinné není, ale sjednejte jej, protože jakmile někoho nabouráte, zaplatíte celou škodu. To nejlevnější vás vyjde zhruba na 200 NZD. Pro všechny druhy pojištění je dobré obrátit se např. na pojišťovnu AA, kde vám poradí s potřebnými pojistkami a za zhruba 70 NZD si můžete zakoupit roční členství v AA klubu, které přináší slevy u smluvních servisů, především ale 24hodinový servis (kdyby se vám na autě cokoli porouchalo, včetně toho, že dojde benzin, AA najde nejbližší servis, jenž přijede a závadu odstraní – to vše šestkrát za rok zcela zdarma). 

K řízení auta potřebujete mezinárodní řidičský průkaz (společně s evropským). Vyřiďte si jej před cestou za padesátikorunu ještě v Česku v místě trvalého pobytu. Má platnost 1 rok od data vydání.

S výjimkou Aucklandu není provoz na Zélandu příliš hustý, ale jezdí se zde na levé straně, takže cizinci musí dbát opatrnosti. Cestu často překračují stáda různých zvířat. Doporučuji dávat pozor na jednosměrné mosty. Tento typ mostů najdete po celé zemi a musíte před nimi zpomalit, případně dát přednost. Novozélanďané nejsou zvyklí na velký provoz ani na dopravní zácpy. Existuje nepsané pravidlo pustit v cestě toho, kdo jede za vámi, pokud se zdá být rychlejší a vy ho brzdíte. Většinu autonehod zde turisté způsobují nejen pro jízdu v levém pruhu, ale také proto, že se za jízdy kochají přírodou a zastavují v zatáčkách kvůli fotografování. Na takové přestávky slouží tzv. lookout points, kterých je všude spousta a každoročně přibývají nové.

Kromě toho, že při cestování autem jste pánem svého času, ušetříte také podstatnou část peněz za ubytování a každý den můžete nocovat v jiné lokalitě.

Najděte si auto na Rentalcars

1 NZ

Veřejná doprava

Pokud z nějakého důvodu nechcete využívat automobilů, další variantou jsou autobusy. Na dlouhých trasách po Novém Zélandu operuje InterCity. Jezdí mezi všemi většími městy většinou jedenkrát, dvakrát denně. Např. cesta z Aucklandu do Rotorua (240 km) stojí okolo 35 NZD. Pokud vlastníte studentskou kartičku ISIC nebo jste členem sdružení backpackerů YHA nebo BBH, je možné využít zlevněné jízdné v různých nabídkách. Budete-li autobusy používat k přesunům velmi často, je výhodné zakoupit tzv. bus pass na 3 až 20 dní, díky kterému můžete ušetřit až čtvrtinu výdajů na dopravu. Na dálkové autobusy je spolehnutí (kromě drobných zpoždění), což se nedá říct o místních autobusech obsluhujících menší vzdálenosti – ty operují velmi nepravidelně a chybí jim pevné označení zastávek.

Pokud vám nevyhovuje ani jedna z možností, ne nadarmo bývá Nový Zéland přezdíván rájem stopařů. V hlavní sezóně může být stopování rychlejší variantou než ježdění autobusy. Větší šanci na svezení máte, jste-li sami, nebo maximálně ve dvojici. Samozřejmě je to o štěstí, ale na tradičních trasách stopařům zastavují řidiči během hodiny, takže pokud máte chuť na více dobrodružství a seznámení se s novými lidmi, anebo vás omezuje přísnější rozpočet, je tento způsob ideální.

Nový Zéland není zemí vlaků jako třeba Švýcarsko, ale pokud jízdu vlakem opravdu chcete zažít, kupte si lístek na tzv. Tranzalpine. Tato trasa mezi městy Christchurch a Greymouth patří mezi deset nejkrásnějších železnic světa.

Nevyhnutelnou položkou rozpočtu je přejezd ze Severního na Jižní ostrov. Jediným způsobem, jak zde můžete přepravit auto, je trajekt přes Cookův průliv. Službu poskytují dvě společnosti – InterIslander a Bluebridge. Cena za jednosměrnou čtyřhodinovou cestu trajektem se pohybuje okolo 65 NZD za osobu a minimálně 70 NZD za automobil (120 NZD za větší dodávku). V hlavní sezóně je výhodné koupit lístky několik dní dopředu. Plavte se pokud možno během dne, aby vám neunikla nádherná scenérie fjordů Marlborough Sounds.

My Car Your Rental je webkde místní lidé sdílí své automobily, proto je služba relativně levná. Nabízí možnost půjčení Camper Vanu, Tesly nebo osobního vozu na nákup, k pláži či na cestování po Novém Zélandu.
Cathedral Cove

Cathedral Cove

Ochutnejte Nový Zéland

Novozélandská kuchyně kombinuje tradiční maorské prvky se surovinami evropských kolonizátorů. Zahrnuje také prvky asijských pokrmů a indická, thajská či japonská kuchyně se těší velké oblibě. Místní lidé si potrpí na maso (zejména jehněčí), proto je zde barbecue téměř na denním pořádku. Na talíři nechybí ani spousta zeleniny a země je rájem pro milovníky mořských plodů, především humrů, langust a mušlí, které jsou zde považovány za delikatesu. Významnou část jídelníčku tvoří pizza a nejnavštěvovanějším řetězcem, který se stal symbolem pro tento pokrm, je Hell Pizza.

Hangi

Jedná se o tradiční maorskou metodu pečení a pravděpodobně nejznámější místní specialitu. V zemi se vyhloubí díra, v ní se rozdělá oheň a rozpálí kameny. Na ty se pak položí košík se směsí jehněčího nebo hovězího masa, nejrůznější zeleniny a sladkých brambor, vše zabalené do alobalu. Zakopané jídlo se několik hodin dusí. V průběhu pečení probíhá oslava či setkání, jehož vyvrcholením je právě připravené hangi se svou charakteristickou chutí.

Fish’n’chips

Za tímto názvem se původně skrývala smažená ryba v těstíčku (či strouhance) s hranolky, vše zabalené do novinového papíru. Později z tohoto jídla vznikl název pro fast foody, ve kterých kromě ryby s hranolky seženete také hamburgery či tradiční porndogs. Jde o velmi častý a levný způsob, jak se pořádně najíst.

Kumara

je něco jako náš sladký brambor (batát). Kumary jsou nerozlučnou přílohou téměř všech hlavních pokrmů.

Masový koláč

Když vám na Zélandu někdo řekne, že si jde dát koláč, s největší pravděpodobností nemá na mysli sladkou variantu, kterou známe u nás. Jedním z nejoblíbenějších dobrůtek prodávaných v každé pekárně za pár dolarů je masový koláč, kterého existuje spousta druhů. Tyto koláče jsou levné, chutné a skvěle zasytí. Jedná se o těstíčko plněné například hovězí sekanou, sýrem nebo brambory.

Dezerty

Nejčastějším moučníkem je Pavlova, o jehož původ se „kiwis“ (tedy Zélanďané… vysvětlím za chvíli) přou s Australany. Je to dort pečený z bílkového sněhu, zdobený šlehačkou a národním ovocem kiwi.

Další častou sladkostí jsou například ananasové kousky v čokoládě nebo zmrzlina, kterou místní milují ve všech druzích, ovšem nejoblíbenější je tradiční hokey pokey (což je v podstatě vanilková zmrzlina s karamelovými kousky).

Jednou ze sladkých specialit (a též častých suvenýrů, které si turisté ze země odváží) je tzv. med Manuka. Pochází od včel, které sbírají pyl pouze z manukových květů.

Víno

Proslulé, nejlepší a neznámější pochází z vinařské oblasti Marlborough na severovýchodním okraji Jižního ostrova. Tento region produkuje téměř 2/3 vína celé země a je domovem vyhlášeného Sauvignon blanc.

Tradiční zélandský a australský flat white

Tradiční zélandský a australský flat white

Kde bydlet

Nejlevnější možností je přespávat v obytném voze. Můžete zastavit a nocovat kdekoli, kde to není zakázáno (většinou značkami „no camping“), přičemž hodně často je toto pravidlo navíc omezeno značkou „self contained“ (musíte mít na palubě záchod).

Nemáte-li záchod, pořiďte přenosné WC v obchodech s vybavením pro kempování, anebo nocujte v kempech, kterých je všude dostatek. Můžete využít vládní kempy DOC (Department of Conservation), které jsou základní (zadarmo, anebo s tekoucí vodou za 6 NZD), dále se sprchou (9 NZD), se sprchou a výhledem (12 NZD), anebo plně vybavené i s kuchyní (až 20 NZD). Kromě toho ještě existují soukromé kempy nebo holiday parks, které mají většinou základní vybavení jako záchod a sprchu a stojí okolo 16 NZD. Můžete narazit i na opravdu luxusní kempy s teplou vodou a vířivkou nebo bazénem, jejichž cena se pohybuje okolo 28 NZD. V kempech je možné přespat v autě či ve stanech, anebo si pronajmout chatku.

Další nejlevnější možností přenocování jsou hostely, tzv. backpackers, kde za noc ve sdílených pokojích zaplatíte okolo 25–35 NZD. (Existují různá sdružení backpackerů, jako je BBH a YHA, u nichž zakoupíte kartičku za cca 45 NZD na rok a máte v jimi podporovaných backpackerech nárok na slevu.)

Ubytování v hotelech nebo resortech na Novém Zélandu není levné (min. 80 NZD) a není ani všude dostupné. Poměrně rozšířeným způsobem ubytování jsou tzv. bed and breakfast, anebo zdarma pobyt na farmách, kterého často využívají mladí lidé výměnou za práci (např. přes WWOOF, Workaway nebo HelpX). Stále častějším se v blízkosti měst stává Airbnb, např. v Queenstown takto můžete nalézt nocleh levnější než v hotelu, navíc s neuvěřitelným výhledem.

Hooker Valley

Hooker Valley

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Na Novém Zélandu není potřeba obávat se neobvyklých nemocí a není ani požadováno žádné očkování. V některých oblastech jsou i letní noci poměrně chladné, takže je určitě dobré přibalit do lékárničky běžné léky na nachlazení nebo chřipku. Nejčastějším důvodem návštěv u lékaře jsou různé úrazy, ke kterým dochází při turistice a sportování (choďte tedy pouze po vyznačených trasách, zvláště v oblastech sopečného původu). Výdaje na doktory mohou dost nepříznivě ovlivnit váš rozpočet, takže myslete na dobré cestovní pojištění. V letních měsících vám mohou pobyt znepříjemnit komáři a hlavně mušky (sandflies), takže investujte do dobrého repelentu, který na Zélandu seženete v každé drogerii nebo lékárně, a vybavte své auto komáry odpuzující vůní.

Ozonová vrstva nad Novým Zélandem a Austrálií je podstatně slabší. Mějte na paměti ochranu kůže, i pokud je pod mrakem a chladněji.

Bezpečnost

Zéland je civilizovanou a bezpečnou zemí. Samozřejmě i zde hrozí drobné krádeže a v některých méně turistických místech je dobré přemýšlet o tom, kde parkujete a co necháváte v autě (doklady berte s sebou, i když jdete jen na půlhodinovou procházku). Stejně jako jinde najdete i v Aucklandu „horší čtvrti“ (na jihu města, např. Maunrewa, Papatoetoe, Otara), ve kterých narazíte na různé pouliční gangy. Návštěva těchto čtvrtí je zajímavá, protože uvidíte tu druhou stranu života na Novém Zélandu, ale není dobré vydávat se do nich s foťákem kolem krku a peněženkou v ruce.

2 NZ

Náboženství, zvyky, tradice

Více jak polovina Novozélanďanů se hlásí ke křesťanství a nedělní návštěva kostela je zde poměrně častá. Velký význam má rodina, která je většinou velmi početná a výjimkou nejsou ani rodiny se čtyřmi nebo pěti dětmi.

Nejdůležitějším svátkem v roce jsou Vánoce. Rodiny je slaví většinou pospolu pobytem v letních chatkách na plážích. Pokud chcete mít pláže jen pro sebe, vyhněte se období začátku nového roku, kdy Zéland nejvíce ožívá.
Přes letní měsíce jsou na programu festivaly všeho druhu a tato sezóna nejrůznějších akcí vrcholí únorem, kdy se koná například vyhlášený vinařský festival v Marlborough. Tou dobou přijíždí do oblasti města Queenstown návaly turistů z Číny, aby zde oslavili čínský nový rok.

Důležitým datem je 6. únor (tzv. Waitangi Day), kdy byla v roce 1840 ve Waitangi podepsána smlouva mezi britskými kolonialisty a maorskými náčelníky. Největší oslavy probíhají na severu země v Bay of Islands, ale i zbytek země slaví státní svátek nejrůznějšími kulturními představeními.

23 maorské marae

Lidé Nového Zélandu

Ačkoli má Zéland rozlohu zhruba jako čtyři České republiky, je domovem pouze 4 milionů lidí. Těm se podle národního zvířete přezdívá „kiwis“ a všeobecně jsou velmi milí, vstřícní a usměvaví. Nemají rádi konflikty a neradi se pouštějí do vážnějších diskuzí. Budou s vámi nadšeně hovořit o jejich národním sportu ragby a o zbožňovaném týmu All Blacks.

Jejich angličtina může být pro turisty trochu oříškem – výslovností i specifickými slovíčky. Mezi ty nejtypičtější patří např. bach (dům na pláži), cheers (děkuji), dodgy (divný, podezřelý), jandals (žabky), chilly bin (lednička do auta), togs (plavky), suss (vyřešit), mean (zlý, ale také skvělý nebo hustý), heaps (hodně), chur (super) a především jejich typické sweet as (v pohodě, fajn), které uslyšíte několikrát denně.

Původní obyvatelé, tzv. Maorové, pojmenovali zemi Aotearoa, tedy Země dlouhého bílého mraku. V současnosti jich na Zélandu žije okolo 400 000, a přestože jsou zcela začleněni do společnosti, uchovávají si svou autentickou kulturu. Na Maorech si na první pohled všimnete charakteristického tetování, odlišného pro každý kmen. Jedním z velmi známých rituálů je válečný tanec haka, který sloužil k zastrašení nepřátel. Převzali ho také tamní hráči ragby, kteří haku tančí před zápasy. Nahlédnout do maorské kultury můžete návštěvou některého z jejich tradičních míst marae. Pokud budete mít štěstí, budete přivítáni podáním ruky a tzv. hongi, dotýkáním se nosu o nos.

Maorská kultura je zakořeněna především na Severním ostrově, kde si většina měst uchovala svůj původní název, např. Whangarei, Whangamata či Whitianga. Budete-li hledat trasu na některé z těchto míst, vězte, že spojení písmen Wh se vyslovuje jako F. Také maorská slova mají své místo v současném jazyce Novozélanďanů a mezi ta nejčastější patří kia ora (ahoj, dobrý den), tu meke (super), haere mai (vítejte) a whare (domov).

Pokud se budete chtít o Novozélanďanech i současných Maorech dozvědět více, anebo vás život místních jednoduše zajímá, doporučuji podívat se na nejznámější novozélandské filmy Once Were Warriors, The Boy, Hunt for the wilderpeople nebo Whale Rider.

Mt. Ruapehu

Mt. Ruapehu

Zvířena

Země je výjimečná svou nedotčeností a díky tomu zde můžete vidět spoustu zvířat v jejich přirozeném prostředí. Vody omývající Zéland jsou domovem velkého počtu velryb (včetně modrých velryb, největších na světě), kosatek, delfínů, tučňáků, tuleňů a lachtanů. Na zdejších ostrovech přežívá jeden z nejvzácnějších papoušků Kakapo soví a různé druhy albatrosů.

Národním zvířetem je ikonický pták kiwi, jehož však uvidíte spíše na značkách podél silnice než živého. Není to žádný krasavec (velký jako slepice, má dlouhý zobák a hnědé peří, chybí mu ocas i křídla), avšak Novozélanďané na něj nedají dopustit. Jeho přirozeným prostředím je vlhký deštný les. Přes den se schovává v dírách pod vegetací a na lov vychází v noci. Je již téměř vyhynulý, takže pokud jej chcete vidět, navštivte tzv. kiwi house nebo jinou zoologickou rezervaci. Zahlédnout tohoto nočního živočicha ve dne je takřka nemožné.

Nejčastěji na cestách potkáte ovce, které se postupem času staly jistým symbolem Nového Zélandu, žije jich tu okolo 30 milionů. Můžete navštívit farmu a o chovu ovcí se dozvědět více, případně zhlédnout tzv. sheep show, kdy vás farmář obeznámí s různými plemeny ovcí a historkami z farmy. Taková show stojí okolo 30 NZD (vyhlášená je např. Agrodome nedaleko města Rotorua) a já se při holení ovcí a dojení krav opravdu nasmála. Jedním z nejčastějších suvenýrů, které si turisté přivážejí z Nového Zélandu, jsou různé výrobky z kvalitní vlny z ovcí Merino.

Na Zélandu nežijí téměř žádná jedovatá zvířata, cestování se nemusí bát ti, kteří nemají rádi hady, pavouky a podobná zvířátka. Vzácnou výjimkou je pouze druh jedovatého pavouka, který se však vyskytuje velmi řídce.

Bridal Veil Falls

Bridal Veil Falls

Co byste ještě měli vědět?

  • Po celé zemi se používají stejné tříkolíkové zástrčky. Adaptér je možné koupit i po příletu např. v informačních centrech nebo v řetězci společnosti Warehouse.
  • V naprosté většině případů jsou veřejné záchody zadarmo a dobře udržované. V blízkosti některých pláží je také možné najít vybavené kabinky se sprchami.
  • Placení kartou není v městech a civilizovanějších oblastech žádný problém. V supermarketech, hotelech nebo na benzinových pumpách je to samozřejmostí. Pamatujte ale, že na odlehlých místech je stále běžná platba v hotovosti a bankomaty najdete jen zřídka, anebo za vysoký poplatek.
  • Dávat spropitné není zvykem, nikdo ho nebere za samozřejmost a je naprosto na vašem uvážení, zda nějaké dýško dáte. Místní dávají spropitné pouze za velmi nadstandardní služby a na některých místech jsou číšníci spíše překvapení, proč jim dáváte peníze navíc.

Osobní tipy, kam se podívat

Mohli byste být na Zélandu měsíce a stále by bylo co objevovat. Jen málo zemí na světě nabízí tak různorodou a pestrou krajinu. Severní ostrov je typický svými plážemi a sopečnou aktivitou, zatímco na Jižní ostrov jezdí lidé spíše za horskou turistikou. Na Jižním najdeme mnohem méně civilizace a více divoké přírody. Doporučuji nevynechat následujících deset míst, které dělají Nový Zéland opravdu výjimečným.

Severní ostrov

Cape Reinga

Přírodní rezervace nacházející se na nejsevernějším cípu Nového Zélandu. Samotný mys Reinga je nádherné místo, kterému dominuje maják. Okolní útesy nabízí neuvěřitelný výhled na nedalekou opuštěnou pláž a širé moře, které je často rozbouřené vlivem silného větru. Pocit, že se nacházíte na konci světa, ještě zintenzivní maorská legenda vázaná k 800 let starému stromu pohutukawa, který stojí nedaleko majáku. Podle ní jsou kořeny tohoto stromu vstupem do podsvětí a duše zemřelých zde opouštějí náš svět. Pro Maory je tedy místo neobyčejně posvátné a je potřeba se zde chovat s náležitým respektem.

Kolem Cape Reinga vede několik různě dlouhých túr podél pobřeží s nádherným výhledem. Nedaleko rezervace se nacházejí také písečné duny, kterým se říká poušť Nového Zélandu. Zde si mimo jiné můžete půjčit bodyboard a zkusit surfovat na písku.

Na smočení lze využít nedaleké pláže oblasti Tapotupotu, nabízející světlý písek a čisté moře s velkými vlnami, nebo můžete vyrazit o trochu dál na pláž Ninety Mile, která je součástí státní silnice. Zde naleznete tmavý písek a nejrůznější druhy velkých mušlí.

4 Cape Reinga

Tongariro Alpine Crossing

Tongariro je prvním národním parkem na Novém Zélandu a čtvrtým na světě. Nalézají se zde dvě nejaktivnější sopky světa, které se naposledy probudily k životu v roce 2012.
Národní park nabízí několik túr mezi krátery včetně té nejpopulárnější celodenní – Tongariro Alpine Crossing. Na trase dlouhé zhruba 19 km uvidíte Mt. Tongariro, Mt. Ngauruhoe, nejvyšší sopku Mt. Ruapehu, sopečnou páru vycházející ze země a několik kráterových jezer se zářivě azurovou barvou. Není divu, že tuto oblast si vybral Peter Jackson pro záběry z Mordoru v trilogii Pán Prstenů.

Na začátku vás čeká příkré stoupání a připadáte si, jako byste chodili po měsíční krajině. Na konci jste odměněni mírným stoupáním s výhledem na město Taupo. Hojně navštěvovaná túra je fyzicky středně náročná a není dobré ji podcenit, protože počasí se zde mění opravdu z minuty na minutu. Trasa končí jinde (není okružní), takže k návratu je potřeba využít místní dopravu (asi 16 NZD).

Přejete-li si něco méně frekventovaného, zvolte třeba túru Tongariro Northern Circuit.

Tongariro

 

Bay of Islands

Zátoka ostrovů láká turisty kombinací nedotčené přírody a maorské kultury. Leží na severu Severního ostrova a je vyhledávána milovníky teplého počasí a krásných opuštěných pláží. Oblast v sobě ukrývá spoustu zátok a malých ostrůvků, které je nejlepší prozkoumat na lodi nebo helikoptérou.

Centrem zátoky jsou městečka Russell a Paihia a také zajímavé muzeum Waitangi, kde byla v roce 1840 podepsána zakládající smlouva Nového Zélandu mezi britskými kolonisty a maorskými domorodci. Severně od města Whangarei se nachází jedny z nejkrásnějších pláží Nového Zélandu, které najdete poblíž malých plážových měst s typickými letními domečky (tzv. bach), jako jsou například Helena Bay nebo Teal Bay. Za zastávku určitě stojí téměř opuštěná pláž Mimiwhangata.

Coromandel

Právě zde zažijete ten pravý Zéland: typické zelené louky s ovečkami, rozvrásněné hory, pralesy se stromy kauri, spoustu krásných pláží a malých městeček. Ikonou poloostrova je bezesporu Cathedral Cove nacházející se nedaleko pláže Hahei. Jedná se o vápencové skalní útvary a tunely přímo na pláž lemované národními stromy pohutukawa. Místo je přístupné po zhruba hodinové procházce a zajděte tam v brzkou ranní hodinu, než pláž zaplaví ostatní návštěvníci.

Na poloostrově Coromandel se také nachází pláž New Chums, kterou Lonely Planet několikrát ohodnotila jako nejkrásnější pláž v zemi. Místní obyvatelé nedají dopustit na pláž poblíž městečka Whitianga – je jako dělaná pro bodyboarding a další vodní sporty. Známou pláží je také Hot Water beach. Leží na východním pobřeží a jejím unikátem jsou termální prameny vyvěrající přímo z písku. Lidé se sem za odlivu vydávají s lopatami, aby si vykopali privátní bazének s teplou vodou.

9 New Chums beach

Mt. Maunganui

Město Mt. Maunganui (i sousedící Tauranga) leží v Zátoce hojnosti (Bay of Plenty) a je oblíbenou destinací místních zejména v období Vánoc a Nového roku. Mt. Maunganui – nebo jednoduše The Mount – je pojmenováno podle hory sopečného původu, která ve městě zcela vyčnívá a nabízí neuvěřitelný pohled zejména při východu nebo západu slunce. Město má výjimečnou atmosféru a skvěle kombinuje přírodu a civilizaci v podobě nejrůznějších restaurací a obchodů.

Mt. Maunganui láká především milovníky surfingu. Umělý útes vytváří perfektní vlny pro začátečníky, surfing je zde povinně vyučován dokonce i na základní škole. Pro pokročilejší surfaře je ideální destinací vyhlášené město Raglan na druhé straně regionu Waikato.

Petr s elfíma ušima na Mt. Manganui

Jižní ostrov

Mt. Cook National Park

nabízí přesně takový Zéland, jaký znáte z pohledů a dokumentů. Právě zde se rozprostírá divoká krajina lemovaná zasněženými kopečky hor a ledovců. Už cesta k parku je zážitkem, protože ji doprovází jezero Pukaki s neuvěřitelně sytou modrou barvou (má ji díky ledovcovým minerálům). Dalším pozoruhodným jezerem je nedaleké Tekapo.

Národní park Mt. Cook je populární turistickou i horolezeckou destinací a rozprostírá se okolo nejvyšší hory nejen Nového Zélandu, ale také celé Australásie – Mt. Cook (v maorštině Aoraki, Napichovač mraků). Vrchol je v 3724 m n. m. a zdá se být ještě vyšší, protože překovává značné převýšení oproti okolním horám. Lézt na Mt. Cook se doporučuje pouze zkušeným horolezcům.

Národní park zahrnuje 19 vrcholů a je více jak z poloviny pokryt ledovci. Celá oblast nabízí mnoho tras s úžasnými výhledy. Tou nejoblíbenější je tzv. Hooker Valley track, která vede stejnojmenným údolím s úžasným výhledem na Mount Cook a nezabere víc jak 5 hodin tam i zpátky. V údolí roste plno horských květin včetně Cookovy lilie a alpských sedmikrásek. Cesta vede kolem horské říčky s několika houpacími mosty až k jezeru, ve kterém pomalu roztává ledovec Hooker.

11 Mt. Cook National Park

Roys Peak

Na břehu jezer Wanaka a Hawea se nachází rekreační městečko Wanaka obklopené horami, které lákají milovníky turistiky a zimních sportů. Jeden z nejlepších výšlapů nabízí hora Roys Peak nacházející se zhruba 6 km od města, dá se na ni vylézt během zhruba 4 hodin po překonání převýšení okolo 1300 m. Výšlap je poměrně strmý, takže je doporučena lepší obuv a hlavně dostatek vody, protože v letních měsících zde není kam se ukrýt před silným sluncem. Pohádkový výhled z vrcholu opravdu stojí za to. Uvidíte odtud obě jezera, která se najednou zdají být malinká, a také pohoří národního parku Aspiring.

15 Roys peak

 

Abel Tasman National Park

Jedna z nejkrásnějších pobřežních túr se nachází na severu Jižního ostrova asi 60 km od města Nelson v parku Abel Tasman National Park. Túra není příliš náročná, je však dlouhá přes 50 km, takže ji lidé využívají většinou k několikadenním výletům. Pohled v okolí trasy se příliš nemění, je tedy možné ji zkrátit na pouze jednodenní, nebo dvoudenní pobyt spojený s relaxací v zátokách.

Park návštěvníkům nabízí úžasné kontrasty zeleného lesa plného kapradí (novozélandská národní rostlina) a azurové vody Tasmánského moře. Je to výborná destinace pro kayaking, protože spousta pláží se zlatavým pískem je dostupná pouze z moře.

16 Abel Tasman National Park

The Great Coast Road

Ne nadarmo patří tato cesta na západě Jižního ostrova mezi top 10 pobřežních cest na světě (podle Lonely Planet). Vede od města Greymouth a je součástí State Highway 6. Čeká vás na ní úžasná nedotčená příroda s nádhernými výhledy podél pobřeží, obrovskými útesy i zajímavými lesy, které připomínají scény z Jurského parku.

Za zastávku stojí Paparoa National Park a nedaleká pláž Punakaiki, kde máte v zimních měsících šanci zahlédnout tučňáky. Turisty láká také přírodní rezervace s vápencovými útvary starými 39 milionů let – tzv. Pancake Rocks.

Cesta končí známými ledovci Fox Glacier a Franz Josef Glacier, kam lidé míří za dalšími túrami. Pokud nemáte příliš času, vůbec nevadí zvolit si k návštěvě pouze jeden z nich, protože jsou velmi podobné.

Mějte na paměti, že na této cestě není k dispozici mnoho benzinových stanic a také se určitě vybavte repelentem, protože komáři a sandflies jsou na západním pobřeží Jižního ostrova obzvláště nenažraní.

Kaikoura

Název Kaikoura pochází z maorštiny a znamená „jíst humra“, což nasvědčuje tomu, že zde můžete vyzkoušet nejen humra, ale i další mořské plody na všechny způsoby. Malé pobřežní městečko se stalo perfektní základnou pro pozorování mořského života. Proudění vody v hlubokomořském příkopu sem přitahuje velryby, vorvaně, kosatky a delfíny. Kaikoura je mnohdy označována jako nejlepší místo pro pozorování velryb na světě. Máte šanci spatřit je z paluby lodě, vrtulníku nebo letadla.

Kromě velryb vás na jižním konci města čeká velká kolonie lachtanů. Využívají zde útesy k odpočinku mezi lovením a jsou už zvyklí na interakci s lidmi, takže je najdete třeba chrnět opřené o vaše zaparkované auto. I tak je potřeba dbát opatrnosti: nepřibližovat se k samicím s mláďaty a nikdy nevstoupit mezi lachtana a moře.
Asi 23 km severně od Kaikoury se na Ohau Point nachází další kolonie lachtanů.

Při pobytu v Kaikouře se vyplatí přivstat a – při troše štěstí na počasí – obdivovat neuvěřitelné východy slunce.

18 Kaikoura

Novozélandská města

Města Nového Zélandu nejsou hlavním důvodem, proč se do země sjíždí tolik cestovatelů, ale mnohdy nabízí jistý návrat do civilizace a stávají se dobrými základnami pro další cestování. Vyjmenuji významná města od nejsevernějších po nejjižnější.

Auckland

Bude pravděpodobně počátečním a závěrečným bodem vaší cesty a určitě stojí za to si jej prohlédnout. S milionem obyvatel se jedná o největší město Nového Zélandu, které je známé také přezdívkou „město plachet“ (vzhledem k nespočtu plachetnic a jachet kotvících v místním přístavu).

Auckland je multikulturní město obydlené velkou populací Asijců a obyvateli pacifických ostrovů. Hlavní atrakcí je bezesporu SkyTower – nejvyšší budova jižní polokoule (328 m), kterou můžete navštívit za 35 NZD a kochat se pohledem na okolí.

Město leží na velkém počtu vyhaslých sopek, z nichž nejkrásnější výhledy na město (zejména při západu slunce) je možné zažít na Mt. Eden. Za návštěvu stojí přístav, město dále nabízí nespočet parků, restaurací a zábavy.

Poblíž Aucklandu se nachází několik ostrovů, z nichž nejatraktivnější je Waiheke. Do tohoto ráje vinařů a domova novozélandských boháčů vás několikrát denně zaveze trajekt z hlavního přístavu.

 

Rotorua

První, čeho si všimnete, je vzduchem se linoucí silný zápach sirovodíku. Město je postaveno na termálních pramenech, které objevili Maorové. Využívali je mimo jiné na vaření jídla. Známky silné geotermální aktivity jsou vidět všude ve městě, např. i v parcích nalezneme několik zajímavě zbarvených jezer nebo bahenních lázní, ze kterých vychází pára. Zajímavá geotermální jezera a vystřikující gejzíry můžete za 30 NZD vidět v areálu Waiotapu.

Kromě jezírek a sopečné činnosti je město známé také kulturou domorodců. V několika tradičních vesničkách je možné dozvědět se více o jednotlivých kmenech, vidět tradiční představení, zatančit si haku a okusit typické jídlo hangi.

Rotorua je také velmi oblíbená mezi místními dovolenkáři, kteří se sjíždějí k jezerům a užívají si početných cyklotras v okolí města.

Taupo

Malebné město je pojmenované dle největšího jezera na Novém Zélandu, u něhož leží. Jezero bylo vytvořeno vulkánem – v podstatě jde o obrovský kráter naplněný vodou, která je sice poměrně studená, ale kolem města najdete několik přírodních termálních pramenů nebo pláží s horkými prameny.

Taupo je obehnané horami nabízejícími nádherná panorámata. Sjíždí se sem především vyznavači vodních sportů, rybáři a adrenalinoví nadšenci, kteří zde tráví čas různými sportovními aktivitami, jako je třeba parasailing, skydiving nebo kayaking. Za návštěvu určitě stojí nedaleké vodopády Huka, u kterých řeka Waikato s tyrkysovou vodou ukazuje svoji sílu.

Wellington

Je nejen hlavním městem Nového Zélandu, ale i centrem kultury a umění. Přezdívá se mu Windy Welly, protože to v jeho ulicích téměř každý den hodně fouká. Wellington se rozkládá na kopcovité ploše a jeho centrum je obklopené krásnými viktoriánskými budovami. Ačkoli se jedná o 2. největší město Nového Zélandu, působí Wellington spíše maloměstským dojmem a vše se zdá být tak nějak blízko.

Největší ikonou města je červená lanová dráha, která spojuje centrum s botanickou zahradou. Nenechte si ujít prohlídku přístavu, který v sobě ukrývá několik významných budov včetně obrovského muzea Te Papa. Můžete v něm zdarma zhlédnout nespočet zajímavých exponátů a interaktivních výstav o historii a kultuře (nejen) Nového Zélandu. V centru nesmíte vynechat rušnou ulici Havana, mohutnou budovu parlamentu či wellingtonskou katedrálu. Nejkrásnější pohled na město nabízí Mt. Victoria, odkud můžete spatřit téměř 360stupňové panoráma.

20 Wellington

Christchurch

Nový Zéland je poměrně novou zemí nejen historicky ale také geologicky. Dokazuje to neustálý pohyb tektonických desek a s tím související častá zemětřesení. Jejich obětí se stalo především největší město Jižního ostrova, Christchurch. V září 2010 a v únoru následujícího roku bylo zasaženo ničivým zemětřesením přesahujícím 7. stupeň Richterovy škály.

I pět let poté se Christchurch stále vzpamatovává z tragédie. Při procházce městem vám až mrazí z toho, v jakém stavu se některé stavby či cesty nachází. Téměř v každé ulici narazíte na obrovské díry či popraskané domy. Za zmínku stojí městská část Container City, kde najdete veškeré obchody a služby sídlící v barevných dopravních kontejnerech, protože to byl nejjednodušší a nejbezpečnější způsob, jak se po zemětřeseních postavit na nohy.

Christchurch

V současné době město pomalým tempem ožívá. Sjíždí se sem pracovníci různých oborů a odborníci z Japonska, kteří se snaží o budovy odolnější vůči zemětřesení, a také mladí lidé, které láká podstatně levnější školné na univerzitě. O problematice zemětřesení se dozvíte více v muzeu Quake City, kde si můžete mimo jiné zažít, jaké to je, když se vám hýbe země pod nohama.

Dominantou města byla krásná katedrála, kterou však zemětřesení srovnalo se zemí. Přesto má Christchurch návštěvníkům stále co nabídnout. Mezi hlavní atrakce patří botanická zahrada, umělecké galerie a nedaleké široké pláže (např. New Brighton).

Queenstown

Je vyhlášeným centrem Jižních Alp, které ožívá především v zimě díky přílivu vyznavačů zimních sportů. Bývá označován jako hlavní město adrenalinu, protože zde vznikl bungee jumping. Nejznámější skok – 143 m vysoký Navis – můžete zažít na vlastní kůži za 275 NZD. Kromě bungee jumpingu lze zkusit také skydiving, paragliding, jet boating, rafting a spoustu dalších extrémních sportů. Skvělou alternativou je let helikoptérou na ledovec, díky čemuž spatříte nedostupné krásy hor Remarkables.

Pokud jste omezeni rozpočtem (tyto aktivity dají zabrat vaší peněžence) nebo vás adrenalinové sporty nelákají, můžete se vydat na túru kolem Wakatipu, druhého nejčistšího jezera světa. Nebo vyšlápněte na vyhlídku Skyline (lze i lanovkou) a kochejte se pohledy na okolní hory.

Centrum města je velmi živé, plné barů a restaurací, z nichž nejpopulárnější je Fergburger. Pokud vás neodradí dlouhá fronta, okusíte jeden z nejvyhlášenějších hamburgerů celé země.

Queenstown

Dunedin

Na jihu leží město Dunedin, osídlené původně skotskými přistěhovalci. Jedná se o centrum regionu Otago, který je známý svými krásnými plážemi, zelenými vrcholky kopců a výskytem tučňáků.

Jde o druhé největší město Jižního ostrova a žije zejména díky studentům nejstarší vysoké školy na Zélandu – University of Otago. Hlavní atrakce města tvoří náměstí ve tvaru osmiúhelníku (Octagon), historická budova vlakového nádraží, městské muzeum a Baldwin street (nejstrmější ulice světa). Večer ožívá Dunedin především na Castle Street, kde se shromažďují studenti a pořádají slavné party. Jeden z nejlepších výhledů na město nabízí vrcholek hory Signal Hill.

Kde zjistit více

New Zealand Now
Oficiální webové stránky, které vás provedou životem, prací a poskytnou informace, pokud byste se chtěli na Nový Zéland stěhovat.

Department of Conversation
Zde se dozvíte o kempování, horských túrách, lovu, procházkách, ježdění na horských kolech.

CamperMate
Nepostradatelná appka (nejen) s přehledem všech kempů.

Information Planet New Zealand
Více informací o vízech a dalších věcech spojených s cestou.

Jucy
Jedna z nejznámějších půjčoven aut.

Trade Me
Místo pro nákup automobilů nebo dalších potřebností k cestování.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si koupit Lonely Planet v češtině nebo angličtině. V členské sekci máte slevu.

Za zpracování miniprůvodce Novým Zélandem děkujeme Romaně Vícenecové, která zemi procestovala starou dodávkou se svým „kiwi“ přítelem. Romana studuje mezinárodní vztahy a její největší vášní je cestování. V roce 2012 podnikla cestu do Indie a od té doby má toulavé boty. Stihla poznat krásy Keni během dobrovolnické stáže, studovat a cestovat ve Spojených státech, navštívit Tanzanii a Zanzibar a s batohem na zádech projet Jamajku a Mexiko. Už teď se těší na další destinace a nové příběhy.

Některé fotky přidal Matouš

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled