Omán se rok od roku stává nejen pro Čechy jednou z turisticky nejzajímavějších destinací Středního východu. Díky své poloze ve spodní části Arabského poloostrova nabízí velmi rozmanitou přírodu, pláže s bílým pískem, pouště, polopouště, vádí, ale i hory dosahující místy až 3000 m n. m.

Wadi Shab, foto: Michaela Studená

Wadi Shab, foto: Michaela Studená

Proč tam letět?

Omán je velmi specifická země, kde se mísí tradiční islámská kultura s progresivním novým stylem. Omán nabízí mnoho zajímavého z oblasti kultury, cestování, ale především krásné opuštěné písečné pláže a panenskou přírodu. Moře je vhodné nejen k rybaření, ale i pro pozorování delfínů, želv nebo keporkaků.

Jak se tam dostat?

Z České republiky nejlépe určitě letadlem přes Dubaj, nejlevnější letenky zajišťuje flydubai (14 000 Kč), s nejpohodlnějším tranzitem a příjemnou cenou je dobrá volba let s Emirates z Prahy (15 000 Kč). V Dubaji můžete využít stopover a prohlédnout si město, z něhož pak můžete pokračovat několikrát denně letadlem do Muscatu (dražší varianta), jezdí odtud také autobus Dubaj–Muscat za cca 500 Kč (jedna cesta), což je 4x méně než za letenku, doba jízdy je cca 7 hodin. Z Dubaje se dá pokračovat i přímým letem do jižního města Salalah.

Od 31. října 2016 začne 3x týdně létat přímý spoj Praha–Muscat s Travel Service.

Pokud letíte z Vídně, porovnejte cenu s Qatar Airways s přestupem v Doha (Qatar), odkud létají letadla jak do Muscatu, tak i do Salalahu, a sledujte jejich sezonní akce.

S postupným zájmem cestovních kanceláří o tuto destinaci již můžete najít cenově výhodné balíčky v podobě 4* hotelu, cesty a polopenze za cenu pod 25 000 Kč na týden.

Ománec

Kdy vyrazit

Omán má 2 sezony: arabská probíhá od června do podzimu (přelom září a října), všichni arabští turisté směřují „ochladit“ se do Salalahu, kde v létě prší a je zataženo, teplota ovzduší je příjemných 25 stupňů. V moři se tou dobou nedá koupat.

V Muscatu v létě dosahují teploty 45–50 stupňů. Všude je sice klimatizace, ale pobyt venku není dobře snesitelný, stejně jako v ostatních částech Arabského poloostrova.

Evropská sezona začíná na podzim, kdy v Salalahu končí období dešťů a celý jih země je zelený. Moře začíná být vhodné ke koupání, mohou však přetrvávat deště a teplota pod 30 stupňů až do začátku listopadu. Nejlepší období pro příjezd je listopad – na sezonu přes Vánoce až jaro, kdy je teplota a vlhkost vzduchu stabilní.

Evropská sezona končí posledním květnovým dnem.

Misfat, foto: Michaela Studená

Misfat, foto: Michaela Studená

Víza

Víza pořídíte (s pasem platným ještě minimálně 6 měsíců po opuštění země) na 10 dní, nebo na jeden měsíc přímo v příletové hale hned u přepážky. Je dobré se obrnit trpělivostí, pokud přiletí více letadel najednou. Zde je dobré se trochu cpát dopředu, ať předejdete minimálně 40minutové čekací frontě.

Nově se dají pořídit víza on-line. Jsou kontrolována při vstupu do země, nezaručují však 100% přijetí, pokud se u kontroly objeví nějaké nesrovnalosti.

Aktuální informace o vízové povinnosti jsou dostupné na webu MZV ČR.

Výlov ryb, Salalah

Výlov ryb, Salalah

Čím zaplatím

Měnou je ománský riál (1 OMR = 63 Kč). Ve většině obchodů s potravinami a rychlým občerstvením můžete použít platební kartu. Hotovost vyberete z velkého množství bankomatů.

Ceny

Ceny potravin jsou jen o málo vyšší než v ČR. K nákupu se dají využít obchodní centra Carrefour a menší obchody Al Fair, které nabízí rozšířený sortiment výrobků dovážených z Evropy. Na ulicích najdete menší, ale dobře vybavené samoobsluhy se základními potravinami a kosmetikou.

  • Cena bydlení: od 45 OMR/noc za dvoulůžkový pokoj v 3–4* hotelu, od 100 OMR v 5* hotelu.
  • Cena jídel: sendviče z fastfoodu 2–4 OMR, oběd v restauraci 5–10 OMR, večeře v restauraci 10–15 OMR.
  • Pivo: prodává se jen v hotelech, které mají licenci na alkohol, anebo v barech u hotelů. Třetinka piva stojí kolem 3,5 OMR. Točí se zde Stella, Heineken, Budweiser, Tiger.
  • Taxi: dle domluvy a vzdálenosti 2–5 OMR za cestu po městě. Pokud chytnete dobré taxi, řidič je ochotný a mluví anglicky, zkuste si s ním domluvit půldenní tour po městě – řidiči bývají komunikativní a dokáží vám hodně říct o Ománu i místní kultuře. Relevantnost informací je 95%.

Vstupy do památek: 2–5 OMR

Said bin Teimour Mosque

Said bin Teimour Mosque

Jak se pohybovat po Ománu

Hlavním a nejvýznamnějším městem je Muscat, na jihu země pak Salalah. Obě města mají mezinárodní letiště. Všeobecně ve městech je minimum chodníků pro pohyb pěšky. Veškeré cíle jako památky, obchody aj. jsou od sebe vzdálené na dojezd autem nebo taxíkem. Horké počasí není vhodné pro dlouhý pobyt na slunci.

Muscat a Salalah odděluje vzdálenost 1000 km. Spojení zajišťuje 5x denně letadlo společnosti Oman Air, jedna cesta vyjde na 2100 Kč. Dá se jet i autobusem, jezdí 3x denně za 570 Kč. Doba cesty je však 12 h a nic k vidění.

Doprava po městě Muscat

Nejlepší alternativou je pronajmout si auto na 2–3 dny, cena na jeden den je kolem 16 OMR.

Najděte si auto na Rentalcars

Autobusy jezdí celým městem, nikoli však podle jízdního řádu. Využívají je především místní pracující. Zastávky jsou sice nové, ale autobusy jezdí spíše podle dopravní situace – ani místní pořádně neví, který jede kam. Pokud vydržíte na slunci a zvolíte bus, je lepší zeptat se přímo řidiče. 

Možností na jeden den je využít turistický okružní autobus.

Turisté využívají meziměstské linky Muscat–Dubai a Muscat–Salalah. Odjezdy z Muscatu jsou přímo z letiště Seeb a v Mutrah.

Salalah 

Taxi nebo pronájem vozu – nejlepší je chytnout si taxi až kousek od letiště nebo kousek od hotelu, aby nebyla cena vysoká. Smlouváním se také můžete dostat na přívětivější částky.

Půjčení auta – přes internet je levnější než na letišti, výhodou je ochota dopravit půjčené auto k letišti na určenou hodinu. Půjčovné na jeden den bývá cca 16 OMR. K projetí základních památek stačí osobní automobil. Převážná většina je s automatickou převodovkou.

Turistika

Na www.omantrekkingguides.com jsou cizinci popsané turistické cesty a tipy na výlety do přírody. Je třeba vzít s sebou hodně vody, pokrývku hlavy, opalovací krém nebo ochranu před sluncem formou oblečení a pohodlnou obuv – cesty jsou spíše kamenité a nezpevněné.

Dhofar, Arabská sezóna

Dhofar, Arabská sezóna

Ubytování

V Ománu je obrovský boom ve stavitelství, každý rok je otevřen nový luxusní hotel. Ubytování je možné v 4–5* hotelech, výjimečně najdete 3* hotel. Hostely se zde moc nevyskytují. V Muscatu se dá za rozumnou cenu bydlet v Beach Hotelu, který je kousek pěšky od restaurací, kaváren a od pláže Qurum. Ostatní hotely: City Seasons Hotel Muscat, Hotel Ibis Muscat. Luxusní 5* pak Grand Hyatt Muscat Hotel, The Chedi Muscat, Shangri-La’s.

Crowne Plaza hotel Salalah

Crowne Plaza hotel Salalah

Ochutnejte Omán

Ománská večeře v restauraci

Ománská večeře v restauraci

I Omán má své tradiční pokrmy, za zkoušku určitě stojí čerstvé ryby a mořské plody, které jsou velmi chutné. Klasické jídlo se skládá z kuřecího nebo hovězího masa, zeleniny a rýže s rajčatovo-zeleninovou omáčkou. Tradiční maso „shuwa“ se připravuje ve vyhloubené díře. Jedná se o maso naložené v banánových listech, tepelně upravené přímo na horkých uhlících. Je ovšem díky složité přípravě velmi drahé. Dále jsou zde indická jídla – spíše ostrá, také grilované maso a k němu chleba „chobs“, nebo placka „poráta“.

V tradičních restauracích je povoleno jíst rukama, turisté mohou bez ostychu použít příbor.

Za vyzkoušení stojí „fateira“ (palačinka se sýrem, vajíčkem a medem), ze sladkého potom „um ali“, nebo „ománská halwa“, ke které se pije turecká káva s kardamonem, čaj s cukrem a mlékem, nebo „karak“ (černý čaj, mléko a zkaramelizovaný cukr). Ve většině tradičních restaurací si můžete objednat vodní dýmku „shisha“, připraví vám ji s různými příchutěmi ovocných tabáků. Na pití je vhodný „asir“, džus z čerstvého ovoce (mangový, melounový, jahodový, pomerančový a jablečný – jako koktejl, nebo s citronem a mátou). Restaurace rovněž podávají „laban“ (bílý jogurtový nápoj) nebo „lasi“ (jahodové/mangové mléko).

Polední omáské menu v restauraci

Polední omáské menu v restauraci

Tradiční ománská snídaně

Tradiční ománská snídaně

Oblečení

Ománští muži oficiálně nosí dlouhou košili s rukávy „dishdasha“, která sahá ke kotníkům a zapíná se na malý knoflík u krku. Na hlavě nosí ručně vyšívanou čepičku „kumu“, skládanou podle aktuální módy. Při slavnostních okamžicích si na kumu navážou šátek „musar“ pro vytvoření vzhledného turbanu.

Ženy nosí černý přehoz „abaya“ a na hlavě šátek „hižáb“. Odhalení nebo míra zahalení ženy je dána příslušností k určitému rodu – kmenu, jehož standardy oblečení se musí přísně dodržovat. Proto v Ománu potkáme ženy se šátkem, kde mohou být vidět vlasy, ale i s burkou přes obličej.

Oba typy oblečení můžete pořídit jako suvenýr kolem 10–12 OMR, nebo si je můžete nechat ušít na míru za 20–25 OMR. Doba vyhotovení je 4 dny.

Turisté by se měli oblékat střídmě. Na veřejnosti je možné nosit tričko s krátkým rukávem a šortky pro muže, pro ženy lehké šaty na plavkách v oblasti pláže nebo plážového baru. Do restaurace je pro ženy vhodné tílko s lehkou bavlněnou košilí chránící před sluncem, nebo šál kolem ramen, se sukní ke kolenům. Pro muže kraťasy ke kolenům nebo dlouhé kalhoty a lehké tričko nebo košile s krátkým rukávem.

Pro návštěvu mešit a v období ramadánu je vhodné zvolit neprůsvitné delší oblečení.

Ománské ženy na picnicu

Ománské ženy na picnicu

Nemoci a hygiena

Pro vstup do země není potřeba očkování. Vodu pijí balenou, všude po Ománu jsou umývárny – buď přímo v mešitách, anebo poblíž. U cest najdete i na těch nejodlehlejších místech nádrže s vodou k rychlému omytí nebo opláchnutí.

Bezpečnost

V zemi je velmi bezpečno, Omán se pyšní téměř nulovou kriminalitou. Volně ponechané věci na veřejnosti nejsou v bezprostředním ohrožení – deka s taškou na pláži, ponechaný telefon nebo taška v kavárně vydrží na svém místě. Policie se pohybuje městem auty i na koních po pláži, v případě potřeby je po ruce. Poloha Ománu mezi Jemenem zmítaným občanskou válkou a Saúdskou Arábií nepřináší žádné ohrožení občanů ani turistů na celém území Ománu.

Misfat, foto: Michaela Studená

Misfat, foto: Michaela Studená

Náboženství, tradice a zvyky

Khanjar - tradiční symbol Ománu - celý stříbrný

Khanjar – tradiční symbol Ománu

Omán je islámská země a veškeré dění se točí kolem náboženství. Najdete zde příslušníky šíitské nebo sunnitské odnože, početná skupina jsou ibádisté. Další náboženství – křesťanské, buddhistické, pravoslavné – jsou respektována a akceptována, konají se zde i pravidelné bohoslužby.

V Ománu jsou nejdůležitější tyto svátky: 23. července – nástup sultána Qaboose na trůn, 19. listopadu – narozeniny sultána Qaboose. V tyto dny probíhají bouřlivé oslavy a může být ochromena doprava v centrálních částech měst.

Sultán Qaboos vládne Ománu již od roku 1970. Všude najdeme jeho portréty a podobizny. Místní mluví o sultánovi jen v dobrém, do života Ománců zavedl mnoho změn (školy, nemocnice, silnice a dálnice, kultura), je lidmi oslavován a adorován.

Ramadán je v Ománu striktně dodržován. Od úsvitu (cca 4 h ráno) do soumraku (7 h večer) je turistům zakázáno na veřejnosti jíst a pít – v rámci solidarity s muslimy, kteří právě drží půst. Ramadán je pohyblivý svátek. Před návštěvou zvažte cestu v tuto dobu – přes den je většina atrakcí a obchodů zavřená a veškeré služby se obnoví až kolem 8. h večer.

Muži si při pozdravu vzájemně podávají ruce. Podávat ruku ománské ženě není vhodné z náboženských důvodů, pokud ovšem sama nenaznačí, že jí podání ruky nevadí.

Příprava ománského guláše na otevřeném ohni - camping

Příprava ománského guláše na otevřeném ohni

Co byste ještě měli vědět?

  • Pokud budete fotit, prosím nefoťte ománské ženy, nemají to rády. Pokud jde o muže a děti, předem se slušně zeptejte.
  • Ománci jsou velmi ochotní a přátelští, nebojte se zeptat na cestu. Zdvořile vás vyzpovídají, odkud jste, kde bydlíte a co máte v plánu, ale neberte to jako urážku, Ománci jsou velmi slušní.
  • Pokud vás Ománec pozve na kávu, která se podává do malých kalíšků, neodmítejte, je to tradice. Malá porce kávy se podává s halwou, nebo s datlemi. Lehkým zatřesením prázdného hrníčku dáte najevo, že máte dost, další už vám nalévat nebudou.
  • Mluvte s Ománci slušně, prosím. Pokud je urazíte slovem, kterému rozumí a je sprosté, mohou zavolat místní bezpečnostní složky. Nekazte si dovolenou pří s policií o tom, co kdo komu řekl a neřekl.
  • U cest se často pohybují velbloudi nebo pastevecké kozy. Dbejte především v noci zvýšené opatrnosti na silnicích. Pokud je na silnici velbloud, používají se výstražná světla jako signál ostatním (i protijedoucím) vozidlům.
  • Ve městech jsou statické policejní fotoradary každé 3 km. Povolenou rychlost můžete přesáhnout o 15 km/h bez postihu, při vyšším překročení je pokuta 10 OMR. Za jízdu na červenou je pokuta 50 OMR a jednodenní vězení. V Ománu čas nehraje roli, takže řidiči jsou na silnicích spíše rozvážní, nemělo by se vám nic z toho přihodit.
  • Všechny přestupky a pokuty musí být splaceny přímo na místě, nebo nejpozději na letišti před odletem ze země.
  • V hotelu vám ochotně půjčí redukci do zásuvky, můžete ji také pořídit kdekoli v obchodě do 1 OMR.
  • Co si dovézt z Ománu? Kromě zlatých nebo stříbrných šperků doporučuji datle, šálu (pašmínu, cena do 4 OMR), vůně a vonné esence na bázi oleje (1 tóla do 4 OMR), frankincense set (kadidlo, do 5 OMR; čím světlejší barva kadidla, tím větší kvalita). Voda z růží se dá pořídit za zlomek ceny, je vhodná k pití i ke kosmetickým účelům.
Sink hole Qariat

Sink hole Qariat

Slovníček:

Salam Aleykum – Dobrý den
Aleykum Salam – Dobrý den (odpověď)
Šukran – Děkuji
Afwan – Není zač
Marhaba – Ahoj
Ma Salama – Na shledanou
Chalas – Dohodnuto, domluveno

Uličky Misfatu, foto: Michaela Studená

Uličky Misfatu, foto: Michaela Studená

Al Mughsayl beach, Salalah

Al Mughsayl beach, Salalah

Osobní tipy, kam se podívat

Památky severu

Muscat

Město nemá centrum, ale najdete v něm řadu míst, která stojí za navštěvu.

Qurum Beach

Táhne se po celém okraji města Muscat. Je možné kdekoliv se k pláži přiblížit, zastavit a vykoupat se. Při plážích hotelu je pro ženy normální koupání v bikinách.

Sultán Qaboos Mosque

Sultan Qaboos Mosque, Muscat

Sultan Qaboos Mosque, Muscat

Návštěva je vhodná v dopoledních hodinách. Muži pro vstup použijí dlouhé kalhoty a krátký rukáv, ženy by měly mít dlouhé neprůsvitné kalhoty ke kotníkům, dlouhý rukáv a vlasy symbolicky zahalené šátkem (podobně jako při návštěvě Vatikánu). Je zde možné fotit. Nejlepší je odchytnout pracovníky Mosque, aby vysvětlili původ a dechberoucí technické údaje této stavby. V mešitě si můžete popovídat o islámu přímo s imámem. Mluví dobře anglicky a je připraven na turisty, takže vede diskusi na úrovni a bez zaujetí převést vás k islámu.

Mutrah

Přístav, kde často kotví sultánova jachta, vhodný na večerní procházku. Dopoledne a pak večer je zde možné navštívit „Souq“, klasický krytý trh s tradičními ománskými výrobky, a „Gold Souq“, prodejny stříbra a zlata za velmi příznivé ceny. Smlouváním snížíte cenu o 20–30 %.

Opera Galleria Muscat

Jediná opera na Středním východě postavená na přání sultána. Představení jsou mezinárodní (Rusalka, ruský balet aj.), pořádají ale i tradiční koncerty. Oblečení volte spíše slavnostní.

Old Muscat

Sultánův palác, využívaný k návštěvám státníků, a Zubair Museum přinášející vše o Ománu, jeho historii a tradicích. Vystavuje dobové předměty a oblečení ománské kultury. Vstup 2 OMR.

Palác sultána Qaboose, Old Muscat

Palác sultána Qaboose, Old Muscat

Lustr v Mešitě sultána Qaboose – Swarowski

Lustr v Mešitě sultána Qaboose – Swarowski

Další tipy

  • Nizwa – stará pevnost a tradiční tržiště.
  • Sur – klasická výroba dřevěných lodí dhow.
  • Lodní výlety na delfíny a keporkaky, nebo na potápění a šnorchlování. Pronájem lodi pro 5–10 lidí je možný v maríně Seeb nebo v maríně Bandar Al Khiran.
  • Želvy – karety obrovské mají líheň na severu pobřeží, doporučuji centrum Ras al-Jinz, kde se dá koupit exkurze.
  • Wadi Shab – 200 km severně od Muscatu je krásné údolí plné skal a palem, zakončené jezírkem s vodopádem, ke kterému se dá dostat vyschlou řekou přes velké kameny.
  • Wadi Bani Khalid – krásné hory a jezera vhodná k trekování.
  • Jebel Shams – Slunečné hory.
  • Jebel Akhdar – Zelené hory.
  • Pouště – doporučuji kemp 1000 Nights.
Wadi Shab

Wadi Shab

Památky jihu

Salalah

Tradiční město s dvěma hlavními ulicemi je plné obchůdků s jídlem a oblečením. Navštivte jej nejlépe ve večerních hodinách.

Hodinová věž v Salalahu

Hodinová věž v Salalahu

Sultan Qaboos Mosque, Salalah

Sultan Qaboos Mosque, Salalah

Hafa Souq

Tradiční trh, kde můžete koupit kadidlo a různé pánské i dámské šátky, suvenýry a doplňky.

Hory Itin

se rozkládají nad městem Salalah. Jsou vhodné k projetí autem a k pikniku po vzoru místních.

Jobs’ Tomb

Hrobka s pozůstatky Joba, kterého známe především z bible. Měl by zde být otisk jeho nohy. Správce vás ochotně pustí dovnitř, ženy by měly mít vlasy zakryté šátkem.

Ain Garziz

Malé odpočívadlo pod horami Itin – velmi pěkné jeskyně, v okolí se pohybují velbloudi.

Samharam

Pozůstatky starého přístaviště, které sloužilo jako překladiště na důležité obchodní cestě. Vstup 2 OMR, vhodné pro šnorchlování podél útesů.

Darbat

Zelené hory nedaleko města Taqah, kde můžete potkat velbloudy a exotické druhy ptactva. Po období dešťů na podzim se zde mohou vyskytovat vodopády.

Darbat

Darbat

Kde najít více informací?

ExpatArrivals
Rady a tipy pro zahraniční turisty s informacemi o kultuře a každodenním životě cizinců v Ománu.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Sultanate of OmanStránky Ministry of Tourism.

Just Landed
Obecné informace o cestování a životě v Ománu.
gabriela zemanova

Za zpracování miniprůvodce Ománem děkujeme Gabriele Zemanové, která do Ománu poprvé odletěla na podzim 2011 za prací koordinátorky aktivit zahraničních hostů v 5* hotelu. Po dvou letech cestování a provádění turistů na jihu země se přestěhovala a žila 2 roky v Muscatu. Při práci se starala o turisty, kteří přijeli do Ománu poprvé. Cestování se jí stalo koníčkem. Dnes žije v Praze a můžete ji kontaktovat na e-mailu gzemanova11@gmail.com.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled