O platebních kartách v zahraničí a o tom, jak si celkově zorganizovat peníze na cestách, jsme psali v Travel Bibli i tady na webu. Svět financí se za poslední roky díky různým FinTech startupům tak rozjel, že je často těžké s novinkami udržet krok.

V tomto článku vám přiblížíme a porovnáme 4 karty, které na cestách používáme, ať už jedeme na kratší dovolenou po EU nebo nomádit na druhý konec světa. Jestli je ještě nemáte, zkusíme vás přesvědčit, proč stojí za to si je pořídit. Každá z uvedených služeb nabízí něco trochu jiného a při cestování se také na něco jiného hodí.

Platební karta už dávno není, co bývala. Většina karet, které nám banky k účtům vydávají, jsou pořád staré dobré“ karty bez dalších rozšíření. Pak je tu ale skupina firem, které si uvědomily, že uživatelé chtějí víc než jen platební kartu, a přinesly na trh nové produkty. Ty řeší mnoho problémů nejen při cestování

Konkrétně jde o následující služby:

Všechny recenzované služby mají mobilní aplikaci jak pro iOS, tak Android a jsou ovládané primárně přes tuto aplikaci. Některé umožňují založit i uživatelský účet na webu (Twisto a Wise), většinou si ale vystačíte jen s aplikací.

Revolut

Tuhle kartu asi většině z vás nemusím představovat. Píšeme o ní v Travel Bibli a zmiňujeme ji i v několika dalších článcích. Oba ji s Matoušem využíváme na cestách nejčastěji a částečně plní roli našich běžných českých účtů.

Ve zkratce vám tahle aplikace, s kterou je spojená platební karta, umožňuje vést účty v mnoha světových měnách včetně kryptoměn. Zároveň jde o banku s plnou evropskou licencí, což zajišťuje mimo jiné pojištění vkladů a další výhody v případě potíží.

Nabíjí se nejjednodušeji přes vaši klasickou platební kartu, kterou máte od banky, na účet v CZK (ideálně). Nebo jednoduchým bankovním převodem, peníze půjdou na český účet Revolutu, jen nezapomeňte na správný variabilní symbol.

Odtud vám umožní udělat konverzi na jakoukoli jinou měnu, kterou si v aplikaci aktivujete. Kurz, kterým převádíte koruny třeba na eura, je mnohem výhodnější než kurz, který vám dá vaše banka, když platíte kartou k českému účtu. Dobíjení českých korun a převod na eura je hračka a v praxi vypadá takto:

Mnohem víc se pak rozdíl projeví u „exotických” měn jako thajské bahty, australské dolary nebo mexická pesos.

Mezi účty Revolut si můžete úplně jednoduše okamžitě posílat peníze. Dokonce jde i dělit platbu třeba za účet v restauraci.

Díky tomu, že v Revolutu máte možnost vést několik klasických účtů různých měnách, můžete si sem nechat posílat třeba i výplatu.

Dost lidí si kartu Revolut oblíbilo natolik, že ji používají jako primární i v ČR, což v zásadě není žádný problém, pokud s ní pouze platíte. U výběrů z bankomatů je to krapet složitější. Některé české banky si začaly účtovat poplatek, pokud vybíráte s kartou, která není vystavená českou bankou.

POZOR – Revolut se velmi rychle vyvíjí a např. některé limity nebo omezení funkcí se mohou změnit. Aktuální informace najdete vždy na webu Revolutu.

Výhody karty Revolut pro cestování

Nás zajímá hlavně to, jak je karta užitečná při cestování – a nutno dodat, že výhod má opravdu hodně.

1. Vedení účtů v mnoha měnách

V aplikaci si můžete vést a převádět peníze mezi následujícími měnami: AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CLP, COP, CZK, DKK, EGP, EUR, GBP, HKD, HUF, ILS, INR, ISK, JPY, KRW, KZT, MAD, MXN, NOK, NZD, PHP, PLN, QAR, RON, RSD, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR. Což není málo, takže v mnoha destinacích platíte kartou jejich lokální měnou. 

2. Výhodné kurzy při převodech

Hodně lidí absolutně ignoruje kurz, jakým jim jejich česká banka v případě, že platí českou kartou, provede konverzi. Většinou argumentují, že to je pár drobných a to přece nebudou řešit. Není to pár drobných.

Za pár týdnů placení českou kartou v zahraničí se můžete připravit doslova o tisíce. Karta Revolut nabízí velice výhodné kurzy, které v drtivé většině případů budou lepší, než dostanete u klasické české banky.

3. Bezpečnost

V první řadě: pokud by došlo k zneužití vaší revolutky, maximálně přijdete jen o tolik, kolik jste si na ni nabili. Většinou tam nemám moc peněz. Pokud někde potřebuji zaplatit víc, před samotnou platbou kartu na pár kliknutí dobiju.

Také máte možnost kartu zmrazit, pokud 3x zadáte špatně CVV kód, automaticky se zmrazí sama a v aplikaci ji můžete odblokovat. Bezpečnost je možné zvýšit i přes Location Based Security. Znamená to, že pokud s ní někdo bude chtít platit v obchodě na druhém konci světa, než je váš telefon, platba nebude schválená.

Můžete zakázat platby magnetickým proužkem, bezkontaktní platby, výběry z bankomatů nebo on-line transakce. Stejně tak můžete nastavit maximální měsíční limit.

4. Apple Pay

Revolut už nějaký ten pátek běžně používáme v Apple Pay. Funguje naprosto bez problémů, navíc se přes Apple Pay dá (z jiné karty) i nabíjet. Není nad pohodlné placení mobilem či hodinkami. Nebo velmi jednoduché placení na webech či v aplikacích, které Apple Pay už také zprovoznily. Jde z cestovatelských například o Airbnb nebo Booking.

5. Virtuální karty

Máte možnost mít krom fyzické karty i kartu virtuální. Ta se může hodit v několika případech. Pokud platíte on-line na podezřelém webu a nejste si jistí bezpečností. Pokud dojde k zneužití fyzické karty a ta je následně zablokovaná.

Než vám dorazí nová karta, můžete prostřednictvím druhé karty Curve (víc informací dál v článku) z revolutky stále vybírat a používat ji.

6. Přehled utrácení, správa předplatných a cashback

V Revolutu máte k dispozici pěkný přehled, za co daný měsíc utrácíte. To není nic zázračného, dělá to spousta bank. Pro šetřivého cestovatele se ale hodí vědět, kam jdou jeho peníze.

Zajímavější je správa pravidelných plateb. Třeba za Netflix. Nebo Voyo. HBO Max. Amazon Prime… Předplatná vám snadno měsíčně ukousnou pár tisíc, aniž byste většinu z nich využili. Není lepší ty peníze investovat do cestování? Problém je, že spousta předplatných je postavená tak, že zrušit je bude náročný úkol i pro Chucka Norrise. Natož pro vás. Naštěstí v Revolutu je můžete zrušit na jedno kliknutí. Celkem užitečná vychytávka!

Mrkněte přímo v aplikaci i na nabídku některých cashbacků. Zase vám to může přihodit pár drobných do cestovatelského rozpočtu.

7. Odkládání drobných do „prasátka”

Služba, která se jmenuje Trezory Vault, slouží v podstatě jako spořící účet. Pracuje podobně jako třeba Air Bank s obálkovou metodou – můžete si určit, na co spoříte a kolik je cílová částka. Psychologicky to funguje skvěle.

Co ale banky běžně neumí, je automatické odkládání drobných. Buď stylem „50 Kč každý den” nebo skrz zaookrouhlování plateb. V aplikaci si zaokrouhlování můžete nastavit třeba tak, že pokaždé, když si koupíte kafíčko za 75 korun, Revolut z vašeho účtu pošle 25 korun do obálky na cesty. To pak na letenku našetříte raz dva.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Prémiové služby a placená karta Revolut

Tím končí výčet služeb pro cestovatele ve variantě, kdy máte kartu Revolut vedenou zdarma. Navíc ještě můžete ve variantě zdarma vybrat měsíčně z bankomatů ekvivalent zhruba 4500 Kč v jakékoliv měně.

Za necelých 200 Kč měsíčně (respektive dle toho, jaký program zvolíte) získáte další výhody.

S Matoušem máme oba variantu Premium za necelých 200 Kč/měsíc, protože se nám prostě vyplatí. Co za tyhle peníze získáte?

8. Cestovní pojištění

Premium (zhruba 200 Kč/měsíc) a Metal (zhruba 400 Kč/měsíc) verze zahrnují i cestovní pojištění. To je možné získat i ve verzi zdarma, je ale placené a ceny začínají na 29 Kč/den. Kupovat si toto pojištění u Standard verze asi není nejvýhodnější, ale když už máte Premium/Metal verzi, tak jste pojištění automaticky a zdarma.

Bohužel jen na maximálně 40 dní v zahraničí, takže se vyplatí spíše lidem, kteří cestují na kratší dobu. Jinak jde o velice slušné pojištění, se kterým se nemusíte bát vycestovat.

Pokud si pořídíte kartu Revolut bez prémiových služeb, určitě nezapomínejte na cestovní pojištění při každé cestě do zahraničí. S výběrem té nejvhodnější varianty vám pomůže článek Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

9. Letištní salonky

S kartou Revolut si můžete koupit přístup do letištních salonků kdekoli na světě. Tato funkce je dostupná jen u variant Premium a Metal. Salonek stojí 720 Kč na osobu a s variantou Metal máte jeden vstup ročně zdarma. To se může hodit, pokud máte dlouhý přestup, potřebujete kvalitní wifi, něco k jídlu a pití, které je v salonku zdarma.

V aplikaci jednoduše zadáte letiště, zobrazí se vám salonky, které jsou k dispozici, zadáte počet osob a zaplatíte. Vygeneruje se vám QR kód, se kterým vás do salonku vpustí. Jde o salonky, kam normálně vstup nekoupíte a většinou se jedná o ty lepší.

O letištních saloncích jsme napsali celý samostatný článek. Přečtěte si Jak se dostat zdarma do letištních salonků? Využijte Revolut účet

10. Salonky zdarma při zpoždění letu

Další skvělá výhoda pro uživatele s Premium nebo Metal tarifem je funkce SmartDelay, která vám umožní bezplatné využití letištního salonku při zpoždění letu. Stačí si v aplikaci předem zaznamenat let a v případě, že se let zpozdí o více jak 60 minut, Revolut vám automaticky pošle QR kód pro přístup do letištního salonku.

K tomu máte ještě možnost pozvat jednoho až tři spolucestující, v závislosti na typu vašeho Revolut účtu.

Jaké jsou vaše nároky při zpožděném nebo zrušeném letu? Vše jsme shrnuli do článku Zpožděné či zrušené lety: práva cestujících a jak se jich dovolat.

Další služby v Revolutu

Když odhlédneme od služeb pro cestovatele, nabízí toho Revolut mnohem víc. Třeba možnost snadno investovat do akcií nebo komodit už od částek pár dolarů. Nic pro seriózní investory, na učení ale ideálka. To stejné platí i pro kryptoměny. Revolut je skvělé místo, kde si investice do kryptoměn vyzkoušet s pár drobnými, než přejdete na některou z kryptoburz.

Skvělá je i možnost vést v aplikaci účty pro děti a poskytnout jim vlastní kartu, nad kterou máte plnou kontrolu vy jako rodiče.

Suma sumárum se Revolut vyplatí

Karta Revolut je za nás nepostradatelný pomocník na cestách, bez kterého si už nedokážeme cestování představit. Rozhodně to ale není karta jediná. Na cesty s sebou vždycky berte karet víc.

Mezi nevýhody, které se najdou všude, patří měsíční limity na výběry z bankomatů. Ve verzi Standard jde o ekvivalent 4500 Kč (nebo 5 výběru), u verze Premium máte zdarma výběry do 9000 Kč, 13 500 Kč u verze Metal. 

Registrujte se na Revolut.com

Wise (dříve TransferWise)

Tato služba začínala jako rychlejší a levnější alternativa k službám, jako je Western Union pro převod peněz kdekoliv po světě. Svou původní funkci stále plní velice dobře, navíc k ní přidali zdarma i možnost platební karty. Dříve se jmenovala TrasferWise, dnes už jen Wise.

Můžete si v ní vést účty v nespočtu měnpřevádět mezi nimi peníze dle potřeby a platit kartou. Fyzickou kartu vám pošlou za poplatek zhruba 9€, případně můžete využívat jen virtuální kartu v aplikaci. Fyzickou i virtuální kartu si můžete přidat do Apple Pay nebo Google Pay.

Zdarma máte měsíčně 2 výběry z bankomatu do částky celkem 200€. Další výběry jsou zpoplatněné 0,5€ za každý. Při částce celkem nad 200€ pak platíte kolem 2% navíc – to pořád může být méně, než kolik by si na kurzovním rozdílu vzala vaše banka.

Dobíjení účtů kartou (nebo Apple Pay a Google Pay), na které jsme zvyklí u revolutky, může být také malým procentem zpoplatněné. Liší se to měnu od měny. Wise je tak pořád nejlepší dobít bankovním převodem. Což veškeré transakce krapet zdržuje a musíte s tím počítat dopředu. Peníze se posílají převodem na účet v české bance. Naštěstí pokud máte aspoň trochu rozumnou banku, převod proběhne okamžitě. Při bankovním transferu neplatíte žádné poplatky.

Stejně jako u Revolutu i uživatelé Wise si můžou posílat peníze zdarma a okamžitě mezi sebou.

Přes 40 světových měn

Z cestovatelského pohledu je karta Wise výhodná díky obrovskému množství měn, které jsou schopní vést a dělat mezi nimi převody ve výhodném kurzu. Aktuálně je to kolem 40 měn ve 150 zemích světa. Stačí v aplikaci danou měnu aktivovat, převést na ni prostředky a při platbě kartou vám bude částka stržená v dané lokální měně z vašeho účtu. Musíte ale mít měnu aktivní a mít v ní dostatek hotovosti. Jinak transakce proběhne z měny a účtu, kde máte nejvíc peněz.

Možnost posílat a přijímat peníze kdekoliv na světě

Někteří cestovatelé ocení možnost přijímat peníze v lokální měně převodem a pak si je už převedou na měnu dle vlastní potřeby. Přijímat peníze můžete v 19 různých měnách, možnosti se ale mění a je potřeba si je ověřit přímo na webu Wise.

Wise vám také dokáže vést účty zdarma přímo v těchto měnách a státech. Chovají se jako běžné účty v dané zemi.

  • Eurozóna (EUR)
  • Austrálie (AUD)
  • Nový Zéland (NZD)
  • Spojené státy (USD)
  • Velká Británie (GBP)
  • Singapur (SGD)
  • Kanada (CND)
  • Turecko (TLR)
  • Rumunsko (RON)
  • Maďarsko (HUF)

Suma sumárum: velká konkurence Revolutu

Dřív jsme kartu od Wise brali jen jako doplněk a backup. Postupně se z ní ale stala plnohodnotná karta pro cestovatele a navíc nepostradatelný pomocník pro převádění větších částek mezi měnami. V pár věcech má Revolut pořád navrch, ale my na cestách rádi používáme obě karty. Už jen kvůli kombinaci výběrů z bankomatů zdarma :-)

Účet si vytvoříte na Wise.com

Twisto

O české službě Twisto už jste asi slyšeli. My ji velmi rádi používáme na cestách nejen po EU pro placení, díky velmi výhodným kurzům. Výhod pro cestovatele je tu ale víc. Na první pohled většina lidí řekne – vždyť to je to samé jako kreditka. Není, i když podobnost je tu celkem velká. Když kartu začnete používat, zjistíte, že nabízí mnohem víc než kreditka.

Co je Twisto a jak funguje?

Podobnost s kreditní kartou se nabízí. Twisto vám při žádosti o kartu na základě velice chytrého a okamžitého on-line skóringu přidělí kredit, který můžete utrácet. To může být ze začátku pár tisíc, nebo i desítky tisíc. Záleží na mnoha faktorech. Pokud kartu používáte a platíte včas, kredit se vám zvyšuje. Osobně se mi toto navyšování moc líbí, protože člověka učí do určité míry finanční gramotnosti.

Kreditní karty jsou úvěrové produkty, což Twisto úplně není, v úvěrových registrech se (prý) neukazuje. Tím, že začnete s málem, máte možnost naučit se hospodařit s kreditem, jehož část vyčerpáte a musíte splatit. Kdo to neumí / komu to nejde, má půjčených jen pár tisíc; kdo umí hospodařit, ví, že musí mít finanční rezervu a ne žít z měsíce na měsíc, má v kreditu k dispozici desítky tisíc.

Obrovskou výhodou je, že ať už na cestách, nebo doma neutrácíte své peníze, ale peníze Twista. Ty pak jednoduše splatíte. Twisto je také něco jako platební brána pro e-shopy, proto na spoustě z nich zaplatíte jedním klikem bez zadávání platebních údajů ke kartě.

Další skvělou vychytávkou je Split. Zaplatíte třeba útratu v restauraci za všechny a pak v aplikaci stačí účet rozdělit, zadat e-maily kamarádů a těm přijde odkaz pro zaplacení jejich podílu. Kamarádi nemusí mít Twisto účet ani kartu, můžou platit svojí kartou z jiné banky. Zadají údaje v platební bráně a tím zaplatí svou část účtu. Stejně jednoduše Twistem zaplatíte i papírové účty – stačí buď poslat je naskenované (vyfocené z mobilu) na e-mail plati@twisto.cz z adresy, pod kterou máte u Twisto registrovaný účet. Twisto si dokáže účet zpracovat a účet uhradit. Na konci měsíce pak jen provedete vyúčtování.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

V Twistu máte zdarma účet, s kterým jednoduše platíte on-line u e-shopů, které to podporují, nebo e-mailem, respektive mobilem přes „Snap“. Fyzická karta stojí měsíčně buď 49 Kč v tarifu Standard, nebo 99 Kč v tarifu Premium. Na první tři měsíce máte tarif vždy zdarma. Takže si to můžete v klidu vyzkoušet a případně zrušit, nebo změnit, pokud nebude z nějakého důvodu vyhovovat. U placených tarifů to teprve začíná být zajímavé, protože dostáváte mnohem víc. Kromě rozšířeného Cashback portálu (který je i ve verzi zdarma) máte (nejen) na cestách taky následující výhody.

1. Cestovní pojištění

Součástí tarifu Premium je u Twista cestovní pojištění se slušnými limity až pro 6 lidí v jedné domácnosti. Za stovku měsíčně je to celkem fajn. Opět jde ale o pojištění pouze na kratší cesty maximálně na 30 dní.

2. Výhodné konverze

Pokud platíte kartou Twisto v zahraničí, máte k dispozici velice výhodné směnné kurzy. Ty vycházejí z kurzu, který používá Mastercard bez jakékoli další marže pro Twisto.

Můžete se tak dostat na lepší kurz, než má karta Revolut, hlavně o víkendu. Záleží také na měně, jakou konkrétně platíte. Rozhodně ale jde o jeden z nejlepších kurzů.

3. Neblokujete si vlastní peníze

Blokace na kartě třeba za půjčení auta nebo občas i u ubytování jsou běžnou součástí cestování. Mít na kartě zablokovaných 20 tisíc, protože si půjčíte auto, a pak čekat, než dojde k odblokování částky, není nic příjemného. Rázem nemůžete penězi disponovat. Tady je nejlepší použít kartu Twisto. Půjčovna neblokuje vaše peníze, ale peníze Twista.

Jaké další vychytávky využít při půjčování auta v zahraničí? Přečtěte si podrobný článek Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor.

4. Česká podpora na jedničku

Pro hodně lidí je tohle jedna z nejdůležitějších výhod. Jistota, že se v případě jakýchkoliv problémů domluví s podporou komfortně a česky. Twisto má naprosto skvělou podporu, takže máte jistotu, že když nastane problém, ochotně a rychle vám poradí. Párkrát jsem potřeboval něco řešit s Revolut podporou: to si nejdřív 10 minut povídáte s robotem (opravdu je tam robot!), který je následně nahrazený podporou z Indie a kolečko vysvětlování problému se opakuje a opakuje. Nervy drásající.

Nakonec jsem vše vyřešil, ale v daný okamžik bych za českou podporu dal fakt hodně. U Twista máte prostě jistotu. Jde o český produkt s českou podporou a podle českých zákonů. Obrovská výhoda.

5. Apple Pay

Twisto patří mezi první, kdo v ČR implementovali Apple Pay. Můžete tak platit z Twista přiložením telefonu k čtečce karet nebo svými Apple Watch. Platbu potvrzujete buď přes Touch ID nebo Face ID.

Suma sumárum

Mít s sebou na cestách jednu kartu, která funguje podobně jako kreditka, je podle nás víc než rozumné. Twisto zatím víc než jiné karty připomíná chytřejší kreditku, ale to se průběžně mění. Postupně přidávají další užitečné funkce nejen pro cestovatele. Dost oceňujeme i práci s kreditem, která člověka dokáže naučit hospodařit.

Karta Twisto není zatím určená k výběrům z bankomatů a ani ji k tomu nelze použít. Podobně jako vybírat z bankomatu s kreditní kartou je holý nesmysl.

Curve

Tahle karta je vlastně peněženkou pro jiné karty. Do aplikace, přes kterou kartu ovládáte, zadáte všechny své karty, které doma máte, a pak už jen stačí před platbou v aplikaci zvolit, z jaké karty chcete platit, a použít kartu Curve. Platba, ať už jde o on-line nákup, nebo někde v kamenném obchodě, se vám strhne z vybrané karty. Pokud se spletete a navolíte nesprávnou kartu, můžete se v aplikaci do 14 dní vrátit v čase“ a změnit platbu na jinou kartu. To všechno je možné, protože Curve se chová k vaší kartě jako obchodník a na výpisu platbu prostě vidíte jako transakci do Curve, z které je pak platba provedená v obchodě, kde jste platili.

Když jsem na Curve narazil poprvé, přišla mi celkem zbytečná, ale po pár měsících testování se moje peněženka zmenšila na minimum. Na cestách tak s sebou vozím přesně 4 karty. Revolutku, kartu Air Bank, kterou mám většinou někde schovanou, kdyby mě o peněženku okradli, kartu Twisto a Curve, na které mám nahraných celkem 10 karet i od jiných účtů. Ono se to nezdá, ale to máte karty k firemním účtům v CZK nebo eurech, karty různých technologických FinTechů, které pro Travel Bibli testujeme, prostě je toho hodně. Na pár z nich nejsou ani žádné peníze, ale díky Curve je mám neustále u sebe a můžu s nimi platit.

U každé karty, kterou si ke Curve přidáte, můžete zvolit měnu, v jaké má platba proběhnout. Což je výhodné, pokud platíte například v Thajsku přes Curve z karty Revolut a máte na ní peníze v THB. Jen nastavíte měnu a strhávají se vám THB. Nedochází k dalšímu přepočtu a kurzovým ztrátám.

Curve vám umožní ve verzi zdarma měsíčně bez poplatků utratit ekvivalent 2000 eur a z bankomatů kdekoli na světě vybrat maximálně ekvivalent 200 eur také bez poplatku. U placené verze Black, která stojí 10 eur měsíčně, máte neomezené množství plateb a 400 eur při výběru z bankomatů.

Další drobnou výhodou je cashback, který Curve nabízí podobně jako třeba Twisto. U vybraných obchodníků vám z každé transakce vrátí 1 %, bohužel zatím jen prvních 90 dní po aktivaci. No a jak nám karta Curve pomáhá hlavně na cestách?

Co do kurzů, Curve není tak výhodná jako třeba Revolut nebo Twisto, ale pořád vám nabídne ve valné většině případů lepší kurz než většina českých bank.

Víc peněz z bankomatů

Ať už Revolut, nebo Curve, všude jsou ve verzích zdarma (i placených verzích) omezené výběry z bankomatů. Díky Curve je tak možné z karty Revolut vybrat dvojnásobek. Prvně samotnou kartou Revolut a podruhé přes Curve. Rázem se dostáváte na dvojnásobek maximálního výběru, a to 400 eur/měsíc.

Stejně tak přes Curve vyberete z bankomatu většinou peníze i z karet, které k tomu často nejsou určené. Tedy z kreditních karet, které Curve vyloženě neblokují. To samé je možné samozřejmě i u karty Revolut – za předpokladu, že to konkrétní banka / vydavatel karty specificky pro danou službu neblokuje.

Všechny karty v jedné

Obrovská výhoda, kdy díky jedné kartě s sebou najednou máte všechny své karty. Ty nemusíte nosit a máte je buď doma, nebo schované někde v zavazadle pro případ, kdyby vás okradli. Curve zatím podporuje pouze karty od Mastercard a Visa asociací a nutno dodat, že některé banky se brání zadání svých karet do aplikace Curve. U nás je problém – pokud víme – pouze s bankou Raiffeisen, která svým klientům v tomto směru hází klacky pod nohy a vymlouvá se na bezpečnost.

Platíte u obchodníků fyzicky z virtuální karty

Curve vám může často doslova zachránit zadek. V naší VIP skupině byl zmíněný případ, kdy došlo k zneužití karty Revolut u člověka těsně před odletem na delší cestu. Karta mu byla zablokovaná a před odjezdem už nemohli stihnout doručit mu kartu novou. Vytvořil si v aplikaci Revolut virtuální kartu, tu přidal do karty Curve a mohl s ní fyzicky platit kdekoliv na cestách. Problem solved.

Suma sumárum: jedna karta vládne všem

Největší výhodou karty Curve je možnost platit jejím prostřednictvím ze všech karet, které máte a které s sebou nemusíte tahat. Hodně lidí ji využije i na výběry z bankomatů, kde máte kdekoli na světě výběr do 200 eur za měsíc zdarma. Nad 200 eur je výběr zpoplatněný 2 % z vybírané částky.

Jaká platební karta je na cestách nejlepší?

Jak jste asi pochopili, nelze jednoznačně říct, která ze zmíněných karet (a účtů) je během cestování nejlepší. My máme v peněžence všechny 4 a pro vás ale doporučujeme alespoň tuto kombinaci:

  1. Revolut nebo Wise pro běžné používání a placení
  2. Twisto jako rezervu a doplněk

Ani svoji běžnou kartu od české (nebo slovenské) banky nenechávejte doma. Používejte ji ale opravdu jen v krajní nutnosti. Banky jsou mistři ve schovávání

*Všechny odkazy na dané služby jsou provizní. Pokud si kartu objednáte přes náš odkaz, podpoříte tím fungování Travel Bible. Karty ale už delší dobu doporučujeme všem svým kamarádům a čtenářům i bez provize. 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Jan 26.2.2019 v 19:56 - Odpovědět

    Ahoj, mohl bych se zeptat jak je to s cestovním pojištěním u karty Revolut? Jsem čerstvým majitelem verze metal a zajímalo by mě jak moc “dobré” cestovní pojištění se k těmto kartám dodává. Rád bych se zeptal jestli máte s tímto pojištěním zkušenosti popřípadě jestli se na něj dá spolehnout jako na hlavní pojištění (že bych si nezařazoval klasické cestovní pojištění v Česku). Zajímá mě to hlavně z pohledu zdravotního krytí v nějaké krizové situaci v zahraničí (zranění apod.) Mockrát děkuji za odpověď.

  2. Vašek 11.3.2019 v 9:43 - Odpovědět

    Ahoj, ještě bych doplnil k Twisto kartě možnost získání platebního náramku. Všude, kde se dá platit bezkontaktní kartou se dá použít platební náramek. Výhodou je, že nemusíte lovit peněženku nebo hledat mobil k placení na terminálu. Jen přiložte ruku s náramkem k terminálu a je zaplaceno. Takový mezistupeň mezi kartou a chipem voperovaným pod kůži :-)

  3. Jakub 28.3.2019 v 15:27 - Odpovědět

    Ahoj, já krom Revolutu používám i Richee účet a kartu, tam vidím výhodu toho, že na Richee účtu mám jedno z nejlepší úročení 1,5% p.a. do 300k a přitom kurzy na Richee kartě jsou podobné Revolutu (o víkendu o fous lepší, mimo víkend o něco horší) a nově výběry z bankomatu kdekoli na světě zdarma. Tak můžu mít peníze ready na cestách a zároveň je mít rozumně (v dnešním kontextu) úročené. Zároveň jelikož Richee je subbrand Banky Creditas, tak jsou peníze pojištěné, tak zde není potenciální riziko jejich ztráty jako u nebankovních fintechů. Tu mobilní aplikaci postupně vychytávají, ale v čase se to znatelně zlepšuje a to co potřebuji, tam funguje spolehlivě. Kdyby to někoho zaujalo, teď mají i promo akci – 300 pro nově příchozího při zadání promo kódu 10045643 v průběhu založení Richeeho (www.richee.cz).

  4. Martin 18.9.2019 v 21:36 - Odpovědět

    Můžu poprosit kde je v Revolutce přístup k těm salónkům? Nikde to tam nevidím.
    Děkuji

    • Matouš Vinš 22.9.2019 v 17:25 - Odpovědět

      Řídicí panel –> Salonky :)

  5. Dave 8.10.2019 v 22:55 - Odpovědět

    Ahoj všem, já na své Curve Blue mám teď limity na platby 3750 GBP a na vyber 1000 GBP, takže mi na cestování stačí Revolut + Curve s podkladovou kartou kreditka Hello Bank s 1% bonus za platby a jsem OK :) Je fakt, ze ji na výběry použiju jen parkrat do roka v zahranici, a proto mám možná limity vyšší než je standard. Vozím s sebou ještě svou MC a VISA k Csob Premium, ale používám jen ke vstupum do salónků nebo tam, kde se obě výše zmíněné nepodařilo uplatnit. S touto kombinaci jsem maximálně spokojen :)

  6. Kryštof 17.10.2019 v 5:48 - Odpovědět

    Ahoj. Proč nepoužíváte TransferWize kreditní kartu v cestách do zahraničí? Jaké jsou nevýhody?
    Taky otázka, co je lepší varianta pokud cestujes na delší dobu do zemí kde většinou nedá platit kartou jenom hotove?

  7. Matouš Vinš 27.10.2019 v 11:10 - Odpovědět

    Ahoj Kryštofe, TransferWise občas využijeme, ale většinou prostě není potřeba. Mně kombinace Revolut + Twisto pokryje naprostou většinu toho, co potřebuju.
    Ohledně zemí, kde lze platit hotově – tady závisí na systému bankomatů. Pokud si samy neúčtují poplatky a je jich dost, průběžně vybírám z Revolutu (mám Premium účet). Jen velmi výjimečně se může vyplatit směna z USD/EUR.

  8. HolyTrue 21.12.2019 v 0:22 - Odpovědět

    Informace u Curve “Ty nemusíte nosit a máte je buď doma…” je zavádějící. Mám v aplikaci i kartu Creditas, která má tu výhodu, že nabízí výběry z bankomatu zdarma. Bohužel, když jsem Curve kartu, s nastavenou Creditas dal do bankomatu Monety, tak ten mě upozornil, že poplatek může být až 200 Kč. Jestli opravdu je nebo ne nevím, nezkoušel jsem. Nikde jsem nenašel test toho, zda je možno Curve využívat pro výběry z bankomatu bez jakéhokoliv poplatku (banky karty a banky bankomatu).

    Další problém je při vložení peněz. AirBank umožňuje vložení peněz jen a pouze při fyzickém vložení karty AirBank do vkladomatu. Nejde tedy použít NFC a ani u Curve nedovolí vložit peníze, pouze výběr. Jde to obejít, obsluha může dát jednorázový kód, ale je to nepohodlné.