Polsko je náš severní a bohužel neprávem opomíjený soused. Tato země je velmi bohatá na historické památky i přírodní krásy. A protože je převážně rovinatá, naleznete zde přírodu poměrně odlišnou od té naší. Už při první návštěvě se do Polska zamilujete a rádi se budete vracet.

Varšava, památník F. Chopina

Varšava, památník F. Chopina

Proč jet do Polska

Na tuto otázku existuje velmi stručná odpověď – žijí tam velmi milí lidé, je tam levně a je to blízko. Naši severní sousedé mají hory, velehory, rozlehlé roviny, lesy, mnoho vodních ploch a toků, moře, nesčetné množství kulturních a technických památek a koná se zde během roku mnoho kulturních a sportovních akcí i festivalů.

Vybere si opravdu každý, ať milovník historie, adrenalinu, pěší turistiky, jachtingu, koupání v moři či čehokoliv jiného. Polsko je dobrým cílem pro toho, kdo má k dispozici volný jeden den, i pro toho, kdo chce své dovolené věnovat času podstatně více. A hlavně: jsou to naši sousedé… a správní sousedé by měli o sobě navzájem alespoň něco vědět.

Jak se tam dostat

Nejjednodušší způsob je přejít hranici pěšky. Podél celé společné hranice je mnoho hraničních přechodů, některé z nich jsou jen pro pěší. Pro toho, kdo nechce platit za mezinárodní jízdenky, je velmi dobrou variantou cesta přes Český Těšín: autobusová a vlaková nádraží v české a polské části města jsou zde od sebe vzdálena jen 15 minut chůze. Stačí přijet českým vlakem, přejít hranici pěšky a pokračovat polským vlakem či autobusem.

Další možností je doprava autobusem. Z Prahy jezdí do Varšavy, Vratislavi, Krakova a Lodže několik dopravních společností. Těchto spojů odjíždí do Polska několik denně, některé z nich zastavují i v Brně, nebo Ostravě. Ceny jízdenek jsou velmi flexibilní, mění se v závislosti na vytížení spoje a na tom, jak dlouho před cestou jízdenku kupujete.

Nejlevnější akční jízdenky (srpen 2017) lze najít u společnosti PolskiBus, kde občas chytnete akční cenu Praha–Krakov za 15 PLN (cca 100 Kč), do Varšavy za dvojnásobek. Nejdražší jízdenky na trase Praha–Varšava v jednom směru nepřesahují 1000 Kč.

Obecně je cesta autobusem nejlevnější, ale všichni dopravci nabízejí i akční jízdenky, proto je dobré před cestou zkontrolovat aktuální ceny přepravy na data, kdy potřebujete jet.

Přímý vlak do Polska zatím provozují jen České dráhy, které jezdí dvakrát denně do Varšavy a jednou denně do Krakova, s přestupem na hranicích je možné několikrát denně jet do Vratislavi. Soukromí vlakoví dopravci nabízejí spojení do Polska jen s přestupem na autobus. Nejnižší ceny z Prahy do Krakova jsou za tzv. Včasnou jízdenku Evropa do Polska, která stojí 19 eur, do Varšavy pak 29.

Radnice Lešno

Mezi ČD a polskými drahami PKP existuje relační sleva Most, která poskytuje poměrně vysokou slevu na zpáteční jízdenku. Nejedete-li za akční tarif, nebo jedete do polské destinace, kam přímé vlaky nejezdí a akční slevy se neposkytují, je velmi výhodné koupit si na vlak zpáteční jízdenku. Informace k jízdence dostanete na mezinárodních pokladnách ČD a na jejich internetových stránkách.

Varšava má s Prahou několikrát denně i přímé letecké spojení, od podzimu 2018 by společnost Ryanair měla začít létat mezi Prahou a Krakovem.

Do Polska to jde i vlastním autem. V posledních letech byla v zemi vybudována síť vysokorychlostních silnic, které spojují větší města a vedou na významné hraniční přechody do sousedních zemí. V Polsku vystačíte s řidičským průkazem naší země. Řidič je povinen mít i osvědčení o technickém průkazu a doklad o zaplaceném zákonném pojištění vozidla.

Pokud vozidlo není označeno registrační značkou se znaky EU (modrý obdélník, dvanáct hvězdiček a písmena CZ), musí být označeno rozlišovací značkou státu (CZ). Benzin zde stojí o cca 15 % méně než v ČR. Dálniční známku nepotřebujete, zpoplatněné jsou (v podobě mýtného) jen některé úseky dálnic. Připravte se ale na to, že cestování po Polsku je zdlouhavé.

Zámek v Přemyšlu

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Záleží na tom, co chcete vidět, dělat, navštívit. V období hlavních školních prázdnin – v červenci a srpnu – je ve všech rekreačních lokalitách (nejen v horách a u moře) mnoho lidí. Poláci rádi tráví dovolenou poznáváním své země. Toto období má své nevýhody i výhody. Nevýhodou třeba je, že všude je plno lidí a ubytování bývá obsazené.

Výhodou naopak, že v létě se provozuje mnoho sezonních atrakcí, jsou otevřeny i památky, které mají ve školním roce zavřeno, fungují půjčovny sportovního vybavení, turistům jsou otevřené i dodatečné ubytovací kapacity, které jinak slouží k ubytování studentů, a koná se mnoho kulturních akcí. Největší výhodou léta je veřejná doprava na turisticky zajímavá, ale odlehlá místa. Mnoho takových linek totiž jezdí jen v období prázdnin.

Pokud vás zajímá moře nebo plavby po mazurských a dalších jezerech, určitě jeďte v období prázdnin. Kdo vyhledáváte historická města a muzea, můžete jet kdykoliv – mimo prázdniny má tato cesta výhodu, že na zajímavých místech nebude turisty přecpáno.

Jestliže máte rádi pobyt a turistiku v horách, jeďte kdykoliv od dubna do října, ale mimo prázdniny počítejte s tím, že na některá odlehlejší místa se veřejnou dopravou nedostanete. Listopad se pro pobyt v horách nehodí – letní sezona již skončila a zimní ještě nezačala: mnoho hotelů, restaurací, horských chat a lanovek má v tomto měsíci technickou přestávku a věnuje se přípravě na zimu. Na zimní sporty jsou nejvhodnější měsíce prosinec až březen.

 

Víza a podmínky vstupu

Občané EU mohou do Polska za účelem turistiky volně přijíždět a pobývat klidně jen se svými národními doklady totožnosti, i řidičům aut stačí národní řidičský průkaz. V případě studijních (přes 90 dní) a pracovních pobytů je nutné se registrovat na policii/úřadě. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

V Polsku se platí zlotým (PLN), kurz je přibližně 1 PLN = 6,5 Kč. Obecně platí, že na pobyt v Polsku stačí stejné množství peněz jako na obdobný pobyt v ČR.

Placení kartou je v zemi velmi rozšířené, bankomaty najdete snadno. Ve větších městech a rekreačních střediscích je mnoho směnáren. Ve směnárnách nebývá problém měnit české koruny, takže před cestou nemusíte měnit koruny na eura a v Polsku eura na zloté.

  • Jídlo: nejlevnější je nakupovat potraviny v samoobsluhách a vařit si sám. Z restauračních zařízení jsou nejlevnější bary a mléčné bary, kde denní menu (2–3 chody) vyjde bez masa na cca 10 PLN (65 Kč) a s masem na 15 PLN. V restauracích jsou ceny obdobné jako v ČR.
  • Ubytování: v schroniskách (ubytovnách, hostelech) na turisticky méně významném místě přenocujete již za 20 PLN a pro sólo cestovatele jsou schroniska nejlevnější variantou. V případě dvou osob už ceny porovnejte s hotely či výletními domy (domy wczasowe).
  • MHD: systémy jízdenek jsou složité, existují jízdenky na jednu jízdu, časové jízdenky, přestupní i jízdenky na 24 h, ceny zhruba odpovídají cenám v ČR, 24hodinová jízdenka ve větších městech stojí 11–15 PLN.
  • Vstupné do památek: platí se téměř všude, byť jen symbolické. U zámků se platí 15–35 PLN a krom toho zvlášť vstup (5–8 PLN) do zámeckého parku.
Zámek Ksiaz

Zámek Ksiaz

Lokální doprava

Autobusová a vlaková doprava

Nejrozšířenější je autobusová doprava, provozuje ji mnoho soukromých dopravců. Každý má svůj ceník, takže je možné, že za stejnou trasu zaplatíte různé jízdné.

Na krátké (a leckde i delší) vzdálenosti je velmi populární doprava mikrobusy. Mezi velkými městy je doprava dobrá, problém bývá dostat se spíše do odlehlých osad. Mikrobusy jezdí především na řadě příměstských tras a do méně osídlených oblastí, jejich cena je cca o 10 % nižší než u autobusů. Ve větších městech funguje velmi dobře MHD. Ceny jízdenek jsou zmíněné v předchozí kapitole.

Polsko má i poměrně hustou železniční síť. IC a některé rychlíky jsou povinně místenkové. Vlaky mají výhodu, že jezdí i o státních svátcích. Jízdní řád polských vnitrostátních spojů najdete on-line.

Chystáte se procestovat Polsko vlakem? Bude se hodit článek na blogu Jak ušetřit na cestování vlakem u našich sousedů.

Ceny osobních vlaků jsou zhruba stejné jako v ČR zákaznické jízdné ČD, např. Krakov–Tarnów (65 km) je cena 12 PLN (80 Kč). Ceny dálkových autobusů se liší podle toho, zda jízdenku koupíte přes internet, nebo na nádražní pokladně. Záleží i na tom, jak dlouho předem jízdenku kupujete – zde je složité uvádět příklad ceny, neboť u společnosti PolskiBus můžete jízdenku Varšava–Gdaňsk (asi 6 hodin jízdy) sehnat za 1 i za 99 PLN, obě ceny jsou ale extrémy, jízdenku seženete s největší pravděpodobností za 35–50 PLN.

Konstantní jízdné (mírně vyšší než v ČR) je u regionálních a příměstských spojů. Např. jízdné Toruň–Ciechocinek (25 km) je 7 PLN (45 Kč).

Taxislužba, autopůjčovny, kola

V zemi dobře slouží taxislužby. Ve městech nebývají využívané, protože tam dobře funguje MHD a je levná. Taxi najdete většinou před vlakovým nebo autobusovým nádražím a ceny jsou nižší než v ČR.

Lze si půjčit auto – zařiďte to buď předem přes internet, nebo požádejte o pomoc recepci svého hotelu, eventuálně turistickou informační kancelář.

Najděte si auto na Rentalcars

V Polsku jako rovinaté zemi zažívá rozvoj i cykloturistika. Zatím není na úrovni ČR, ale vznikají nové a nové cyklostezky s odpovídajícím zázemím.

Polská kuchyně

Polsko leží ve stejném geografickém pásmu jako ČR, jeho tradiční kuchyně je proto velmi podobná české. Více než v ČR jsou rozšířené ryby – jak mořské, tak ve vnitrozemí populární pstruh. Velmi častou zábavou bývá lovení vlastního pstruha, kterého si pak turisté i sami připraví ke konzumaci.

Nejznámějšími polskými jídly jsou bigos (vepřové maso v kapustě, jí se většinou s chlebem) a pierogi – taštičky z těsta plněné masem, bramborami a dalšími slanými náplněmi, nebo na sladko s ovocem, především lesními plody. Lesní plody vůbec jsou v polské kuchyni podstatné.

Jako rychlé občerstvení jsou v Polsku populární nalešniki – palačinky, a to na sladko i na slano, a zapiekanki – většinou polovina bagety obložená sýrem, salámem a dalšími ingrediencemi, zapečená v troubě.

Kromě klasických restaurací jsou v Polsku populární i bary a mléčné bary, které jsou samoobslužné a poměrně levné. Většinou nabízejí jedno menu (obvykle o třech chodech), které přijde velmi výhodně. V některých barech je k dispozici bufet a platí se na váhu.

Dalším populárním stravovacím místem jsou cukrárny a pekárny (většinou jsou společně) s nabídkou mnoha dortů, koláčů, chlebů a housek. Konzumace je možná buď na místě, nebo si jídlo berete s sebou. Koláče a dorty mají v Polsku zvláštnost: prodávají se na váhu – většinou se předem neporcují, krájí se na plechu až podle přání zákazníka.

Z nápojů je v Polsku velmi oblíbený čaj (je populárnější než káva), z nealko nápojů je tradiční kompot. Víno se v Polsku také pěstuje, ale v severském prostředí je to náročná činnost a tomu odpovídají jeho ceny. Jen výjimečně najdete polská vína za cenu pod 100 PLN (650 Kč) za láhev. Toto je důvod, proč pití vína není v zemi rozšířené. Dobrá vína pochází z okolí měst Kazimierz Dolny na východě a Zielona Góra na západě Polska.

Populární zde je pivo a vodka. Obojí vyrábějí na mnoha místech a v mnoha značkách – těžko říci, která je lepší.

Sopoty, pěší zóna

Sopoty, pěší zóna

Nemoci a hygiena

Na české cestovatele zde číhají stejná zdravotní rizika jako v ČR, takže dodržujte stejné hygienické zásady jako doma. Voda z kohoutku je v celé zemi pitná.

Bezpečnost

Bezpečnost v zemi je také obdobná jako v ČR, dávejte tedy pozor na tytéž věci jako doma.

Náboženství, svátky, tradice

Náboženství hraje v Polsku významnou roli. Většina Poláků je katolického vyznání, ale žijí zde i pravoslavní, dokonce i Tataři, kteří jsou vyznání muslimského. Nejvýznamnější křesťanské svátky jsou i svátky státními, tedy Vánoce, Velikonoce, Boží tělo a svátek Nanebevzetí Panny Marie.

Dále jsou státními svátky také 1. 1. – Nový rok, 6. 1. – Tři králové, 1. 5. – Svátek práce, 3. 5. – Svátek ústavy, 1. 11. – svátek Všech svatých a 11. 11. – Den nezávislosti.

Školní rok ve většině škol zahajují (i uzavírají) slavnostní mší svatou v nejbližším kostele. I svátost biřmování se organizuje pro celou třídu najednou.

O Velikonocích nosí lidé do kostela v košíčku potraviny, aby jim je kněz požehnal a lidé měli celý rok hojnost. Vánoce jsou svátkem celé širší rodiny.

Ke štědrovečernímu stolu se schází několik generací a každý připraví jeden chod jídla tak, aby na stole bylo nejméně 12 různých jídel. Každý musí ochutnat od každého jídla. Štědrovečerní večeře začíná lámáním speciálních vánočních oplatek s motivem narození Ježíška. Pak pokračuje hodováním, zábavou a rozdáváním dárků, trvá 4–5 hodin a končí společnou účastí na půlnoční mši v kostele.

Co byste ještě měli vědět

  • V Polsku se platí vstupné do všech národních parků a dalších vybraných přírodních rezervací. Vstupné nebývá vysoké (30–40 Kč/den) a existují i vícedenní vstupenky.
  • Do válečných a vojenských památníků a koncentračních táborů se jako do míst piety vstupné neplatí.
  • Češi (i česká kultura) jsou v Polsku oblíbení – nedivte se, když nějaký Polák bude mít v české literatuře či kinematografii lepší přehled než vy.
  • Turisté se na polských horách i na turistických trasách v nížinách navzájem zdraví, je to přímo nepsaný zákon.
  • Dva celostátní svátky, kdy jsou zavřeny všechny kulturní instituce, většina obchodů a nejezdí téměř žádná autobusová doprava, jsou Velikonoce (neděle a pondělí) a Vánoce ( 24. 12. odpoledne, 25. 12. celý den). V tuto dobu je lepší pobývat ve větších městech, kde se přece jen nějaká zábava najde, než na venkově.
  • V přírodě jsou stejně jako v ČR značené turistické trasy, značení je stejné jako u nás (barevný pruh mezi dvěma pruhy bílými). Navíc mají i černou značku. Síť není tak hustá jako v ČR, trasy jsou spíše dálkové. Hlavně tu mají specialitu – na začátku trasy není směrovník s označením, kam a jak daleko trasa vede. Pohybovat se po polských značených trasách bez mapy je poměrně složité. Mapy ale koupíte v knihkupectvích, suvenýrech i informačních centrech. V pohraničí je dobré používat české turistické mapy vydávané KČT, zobrazují i kousek zahraničí.
  • Vánoční dárky si Poláci dávají jen symbolické, nižší hodnoty. Vhodným dárkem jsou knihy, sladkosti, kosmetika, láhev vína či jiného alkoholu, CD, čepice či tričko.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Polsko je poměrně rozlehlou zemí, která má co nabídnout. Velká a zajímavá města – Varšava, Krakov, Vratislav, Gdaňsk a Zakopané jako hlavní centrum v Polských Tatrách – by stála za vlastního průvodce. Informace o zajímavostech v těchto destinacích najdete v každém knižním průvodci po Polsku. Proto uvedu spíše pár osobních neotřelých tipů.

Slowinski Park Narodowy 

Leží na pobřeží Baltského moře, je známé svými pohyblivými – v Evropě jedinečnými – písečnými dunami. Pro suchozemce zážitek na celý život. Výchozím bodem k parku je letovisko Leba.

Slowinsky park narodowy, písečné duny

Slowinsky park narodowy, písečné duny

Sopoty 

Jedinečným přímořským letoviskem jsou Sopoty, kde to v sezoně žije ve dne v noci bez ohledu na počasí. V regionu stojí za návštěvu i hrad Malbork – největší cihlový hrad v Evropě. Strávit na něm můžete i celý den.

Frombork

Po stopách slavného astronoma M. Koperníka se vydejte do historického města Frombork, kde Koperník působil po většinu svého života. Za jeho rodným domem se vydejte do města Toruň, které je na seznamu UNESCO (když už tam budete, ochutnejte místní perník – obchod s ním je ve městě doslova na každém rohu).

Frombork

Frombork

Solné lázně Ciechocinek

Nedaleko Toruně leží solné lázně Ciechocinek, kde se dochovaly věže z 15. století na zpracování a těžbu soli, nyní jsou evropským unikátem.

Bydhošť

Nedaleká Bydhošť je velmi upraveným městem plným zeleně, kde leží i největší park v Evropě. Bydhošť si také zakládá na vodě – můžete se zde svézt na starém i novém kanálu a navštívit muzeum vodovodů, snad jediné v Evropě. Na jeho dvoře se projdete unikátním lesem hydrantů.

Bydgošť, les hydrantů, muzem vodovodů

Bydgošť, les hydrantů, muzem vodovodů

Západní Polsko

V západní části Polska se vydejte za odkazem českých bratří a J. A. Komenského do Lešna. V hlavním městě Velkopolska Poznani vzniklo Polsko a leží zde i počátek polské státnosti. V katedrále na Tumském ostrově jsou pochovaní první polští králové i česká princezna Doubravka z rodu Přemyslovců, která se provdala za knížete Měška, zakladatele polského státu. S polskou historií se seznámíte v nedalekém muzeu nad řekou Wartou. Vyznavači jachtingu a vodního sportu by si neměli nechat ujít návštěvu Štětína.

Poznaň, katedrála na Tumském ostrově, místo posledního odpočinku prvních polských králů

Poznaň, katedrála na Tumském ostrově, místo posledního odpočinku prvních polských králů

Východní Polsko

Nejseverněji leží region Suwalszczyzna s hlavním městem Suwalki. Tento region je rájem pro milovníky nenáročné pěší turistiky. Krajina, která nemá v ČR obdoby, je tu jedinečná, mírně zvlněná. Trochu jižněji leží oblast mazurských jezer. Zde jsou nejzajímavější rekreační centra Gižycko (ležící na sedmi jezech najednou) a Mikolajki (na největším polském jezeře Sniardwy). V této oblasti leží i Hitlerovo tajné sídlo, tzv. Vlčí doupě. Najdete ho v obci Gierlož, ale pozor – mimo prázdniny není bez vlastní dopravy dostupné.

Gyžicko, kanál spojující dvě z Mazurských jezer

Gyžicko, kanál spojující dvě z Mazurských jezer

Cykloturistika

Cyklisté by si měli projet cyklostezku Green Velo ve východním Polsku. Měří 2000 km a je vytyčená přes 5 vojvodství tak, aby cyklisté viděli to nejhezčí, co východní Polsko nabízí. Koncovými body jsou města Elblag a Kielce, trasa má velmi dobré cyklistické zázemí.

Svatokřížské vojvodství

Geologové by neměli vynechat Svatokřížské vojvodství (severně od Krakova). Na území regionu lze najít několik geologických unikátů a přírodních rezervací – jen v hlavním městě (Kielce) jsou tři. Na hoře svatého Kříže stojí klášter, který je nejvýznamnějším poutním místem v zemi.

Hory na jihu země 

Kdo máte rádi hory, tak turistickými centry v Bieszczadech na východě Polska jsou obce Ustrzyki Dolne a Ustrzyki Górne, v Nízkých Beskydech jsou centrem lázně Krynica-Zdroj, v Pieninách Szczawnica, ve Slezských Beskydech Wisla a pod masivem Sněžníku leží Miedzygorze.

Poutní místo, hora Igliczna nad Miedzygorze

Poutní místo, hora Igliczna nad Miedzygorze

Jednodenní výlety v pohraničí 

Kdo má čas jen jeden den, najde i ve velmi blízkém pohraničí mnoho zajímavostí. Nejlepší je skalní masiv Szczeliniec Wielki nad městem Kudowa-Zdroj (i Kudowa stojí za návštěvu, především za pěkného letního odpoledne). Polský Těšín má velmi pěkné historické centrum, z Těšína se vydejte dále do Skoczowa, kde se narodil Sv. Jan Sarkander, nebo ještě dál do dvojměstí Bielsko-Biala.

Z Liberecka si zase odskočte do Swieradowa-Zdroje, jehož okolí nabízí mnoho možností pro pěší turistiku i lyžování. Cestou do podkrkonošské Jelení Hory navštivte zámky Chojnik a Czocha a nevynechejte Cieplice Slaskie-Zdroj, nejstarší lázně v Polsku.

Rotunda Polský Těšín

Rotunda Polský Těšín

Kde najdu více info

Polska
Oficiální turistické informace.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Veronika Škvárová
Polskem je fascinovaná, má pro ni zvláštní kouzlo jako žádná jiná země. Výpravy za poznáním Polska podniká už od poloviny devadesátých let. Přestože žádná její cesta netrvala déle než 14 dní, strávila tam celkem víc než rok, navštívila všechna vojvodství a jejich hlavní i méně významné zajímavosti.

I po víc než stovce cest do této země zjišťuje, že stále je co objevovat. Pár tipů na výlety do polského pohraničí najdete v jejích knihách 77 výletů s dětmi přes hranice a také 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je autorkou prvního českého průvodce po poutní cestě do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na mail skvarova@volny.cz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled