Island je nejenom nádherný a rozmanitý ostrov, který si zaslouží pozornost každého cestovatele. Je to t aké ekonomicky výhodná pracovní destinace. Island není členem Evropské unie, je ale členem Evropského hospodářského prostoru. 

Díky tomu je pro Čechy i Slováky velmi jednoduché za prací na Island vyjet a nezbytná byrokracie je snížena na minimum. Nejsou potřebná žádná pracovní povolení ani víza.

Pokud se vydáte za prací na Island, odměnou vám bude život na čistém vzduchu v krásné zemi a v pohodové vyspělé společnosti. 

Co zařídit před odjezdem, jak si hledat práci či bydlení, co udělat po příjezdu na Island, kolik je možné si vydělat a další informace a tipy – to vše se dočtete v průvodci od Evy Valentové, která na Islandu strávila rok života.

Pohoří Esja nedaleko Reykjavíku

Pohoří Esja nedaleko Reykjavíku

Proč jet za prací na Island

Je mnoho inspirativních důvodů, proč lidé odcházejí za prací na Island:

  • touha po dobrodružství, chuť vyzkoušet si žít v jiné zemi
  • procestovat tento krásný ostrov (vidět polární záři, koupat se v horkých pramenech nebo pozorovat papuchalky)
  • vydělat si a našetřit peníze na cokoliv (vlastní bydlení, dlouhodobé cestování, podnikání)
  • poznat islandskou kulturu a učit se islandsky
  • přestěhovat se a žít zde několik let / natrvalo

Foto: Vladimir Riabinin

Než sbalíte kufry

Kdy a na jak dlouho vyjet

Island je velmi oblíbená sezónní destinace. Mnoho pracovníků přijíždí především na léto, kdy je na ostrově nejvíc turistů. Pokud chcete vyjet pracovat o prázdninách, doporučuji alespoň na 3–4 měsíce, aby se vám pobyt vyplatil i finančně. V letním období jsou navíc pracovní nabídky po celém Islandu.

TIP Marka Rybáře: Práce mimo Reykjavík bude do startu jednodušší, a to i celoročně. Mimo Reykjavík je téměř pravidlem ubytování od zaměstnavatele, často i s jídlem, takže počáteční náklady minimální. Za sebe bych start v Reykjavíku, Selfossu a ani Akureyri nedoporučoval, pokud mají lidé omezené finance a nehledají velice specifické zaměstnání, které je pouze ve větších městech.

Foto: Joshua Sortino

Finanční rezerva

Vytvořte si finanční rezervu na začátek. Největší investicí je první nájem, záloha na ubytování (zpravidla ve výši měsíčního nájmu) a veškeré výdaje, které budete mít, než si najdete práci a přijde vám první výplata. 

Počítejte s letenkou, nakupováním potravin a dopravou na místě. Mějte připravených minimálně 35 tisíc, ideálně až 50 tisíc Kč na osobu. Island je velmi drahá země (stejně jako zbytek severní Evropy). Ceny jsou až 3x vyšší než v ČR.

Kostel Búðakirkja

Kostel Búðakirkja

Na cesty určitě obecně doporučuji zařídit si kartu Revolut. Ve zkratce vám tahle aplikace, s kterou je spojená platební karta, umožňuje vést účty v mnoha světových měnách. Nabíjí se nejjednodušeji přes vaši klasickou platební kartu, kterou máte od banky, na účet v CZK (ideálně). Odtud vám umožní udělat konverzi na jakoukoli jinou měnu, kterou si v aplikaci aktivujete, a že jich nabízí opravdu hodně.

Kurz, kterým převádíte koruny třeba na eura, nebo v tomto případě islandské koruny, je mnohem výhodnější než kurz, který vám dá vaše banka, když platíte kartou k českému účtu. Více se dozvíte například ve článku o platebních kartách na cesty.

Registrujte se na Revolut.com

Zdravotní a sociální pojištění

Pokud jedete pracovat na déle než půl roku, odhlaste se v ČR ze zdravotní pojišťovny. Na prvních pár týdnů si zařiďte cestovní pojištění. Až začnete pracovat, nahlásíte se na islandskou zdravotní pojišťovnu. Ze sociálního pojištění se také odhlaste, budete ho povinně odvádět ze své islandské výplaty.

Vyjíždíte-li na kratší dobu než šest měsíců, pak své stávající zdravotní pojištění v ČR ponechejte (pojišťovna vás odhlásí na dlouhodobý pobyt v zahraničí jen, pokud bude trvat déle než půl roku). Před odjezdem si ovšem zajistěte cestovní pojištění, které bude mít trvání po celou dobu vašeho pobytu na Islandu.

Nevíte, jaké pojištění vybrat? Mrkněte do článku a prozkoumejte podmínky těchto 4 pojišťoven, se kterými máme nejlepší zkušenosti.

  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • AXA

    0
    Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled

Student vyjíždějící na sezonní práci přes léto zdravotní ani sociální pojištění v ČR řešit nemusí, platí je stále stát. Nezapomeňte však na cestovní pojištění na celou dobu pobytu.

TIP Marka Rybáře: Já osobně jsem se z pojišťovny neodhlašoval. Stačilo doložit pracovní smlouvu a výplatnici, ze které je zřejmé, že mám islandské pojištění. Jsem u ČPZ a šikovní úředníci si to mezi sebou už vykomunikovali sami.

Foto: Tom Vining

Co zařídit v ČR před odjezdem

Myslete také na závazky, které máte ve své domovině. Zjistěte si dopředu, s jakým předstihem musíte dát výpověď v práci a kdy vypovědět nájem. Pokud bydlíte na místě, které máte opravdu rádi, zvažte, zda nemáte kamarády nebo známé, kteří by tam zatím bydleli, než se vrátíte.

Jestliže jste vlastníci nemovitosti, nabídněte ji na dlouhodobý pronájem během doby, kdy budete v zahraničí. Nebo ji nabídněte na pronájem přes Airbnb turistům, ovšem v tomto případě budete potřebovat někoho, kdo se bude starat o úklid, předávání klíčů apod.

Nezapomeňte na uskladnění věcí, které s sebou nebudete stěhovat – to můžete poprosit rodinu, kamarády nebo známé, kteří mají vhodné skladovací prostory. Ve větších městech si můžete uskladnit věci v prostorách firem, které se na tuto službu specializují.

Výhod, které plynou z toho, že byl zrušený roaming v EU, si můžete užívat i na Islandu. České telefonní číslo se může hodit, když budete během pobytu na Islandu vyřizovat cokoli v ČR, nebo je to skvělé pro kontakt s rodinou a kamarády.

Hora Kirkjufell

Hora Kirkjufell

Hledání práce a bydlení předem

Ještě před odjezdem zkuste hledat práci, vězte ale, že Islanďané dají hlavně na osobní kontakt. Odpovídání na maily s žádostí o práci mezi jejich oblíbené aktivity zrovna nepatří. 

Pokud chcete bydlet v Reykjavíku nebo Akureyri (druhé největší město na Islandu, leží na severu ostrova) a práci hledat na místě, tak si dohodněte bydlení předem, ať nemusíte utrácet za drahé hostely. 

Obecně platí, že obtížnější je sehnat dobré bydlení, než si najít práci. Poptávka po bydlení převyšuje nabídku.

Většina lidí přijíždějících za prací volí jednu z těchto možností: 

  • najít si bydlení v Reykjavíku (popř. Akureyri) a práci hledat až na místě
  • najít si práci předem na farmě či hotelu (ubytování i strava pak jsou většinou zajištěné zaměstnavatelem)

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Vytisknuté životopisy

Pokud se chystáte hledat práci na místě a rozdávat životopisy, doporučuji vytisknout si je ještě doma. Může se stát, že budete muset rozdat i víc než 50 životopisů. 

Vytisknutí jedné A4 v knihovně v Reykjavíku stojí 50 ISK (cca 10 Kč). Za 50 CV už to je cca 460 Kč. I za tento ušetřený výdaj budete určitě na začátku vděční.

Silnice na Westfjordech

Silnice na Westfjordech

Možnosti práce na Islandu

Kdy vyjet za prací

Vrcholem turistické sezony na Islandu je červen až srpen. Spousta ubytovacích zařízení je tedy otevřená jenom přes letní sezonu.

Islandská ekonomika je na turistickém ruchu závislá a velké množství pracovních míst se váže k této oblasti. Turisté ovšem cestují na Island v menších počtech i po zbytek roku. Například v zimě totiž je velmi lákavá možnost vidět polární záři.

Dávejte ovšem pozor na trochu slabší sezonu, kterou je listopad až únor, kdy může být hledání práce obtížné. Mnoho podniků má zavřeno, nebo zkracují otevírací hodiny. Práce je tedy v tomto období méně. Je lepší počkat na začátek sezony – duben, květen.

Jaké pozice jsou k mání

Nejvíce volných pracovních pozic je v turistickém ruchu, takže různá ubytování a restaurace. Jsou to pozice jako housekeeping, recepční, barman/barista, obsluha v restauraci, kuchař, umývání nádobí, popř. v cestovních kancelářích jako průvodci nebo prodejci. 

Vše záleží na vašich schopnostech a zkušenostech a taky na štěstí, na jakou práci narazíte. Na Islandu pracuje mnoho cizinců i na farmách, stavbách a v úklidových firmách.

Pohoda v termálním pramenu

Pohoda v termálním pramenu

Práce bez islandštiny

Island je známý tím, že tady pracuje spousta zahraničních pracovníků i bez znalosti islandštiny. Islanďané to celkem tolerují, platí to ale hlavně pro zmíněné pozice v turistickém ruchu a gastronomii. Na odbornější práci je už islandština zapotřebí.

Občas se mezi místními najde někdo, kdo na vás bude dost nepříjemný, protože neumíte islandsky, ale pracujete tu.

Řešením je přihlásit se na kurz islandštiny nebo se naučit pár frází, které ve své práci potřebujete. Věřte, že i se znalostí 10 vět a 30 slov můžete před místními obyvateli zazářit a oni ocení vaši snahu a zájem o jazyk.

Většinou to ale lidé – hlavně mladá generace – až tak neřeší a prostě přepnou do angličtiny, protože ji perfektně ovládá přes 90 % populace.

kurz online angličtiny

Islandské telefonní číslo

Islandské číslo se určitě hodí, hned po příjezdu si jej zařiďte. Když máte tu možnost, tak je lepší zařídit si ho ještě před hledáním práce a islandské číslo mít uvedené už ve vašem životopisu. Na Islandu jsou tři operátoři: Vodafone, Nova a Síminn.

Mám dobrou zkušenost s Novou. SIMku u nich koupíte za 1990 ISK (cca 360 Kč) a máte tři měsíce neomezeného volání a psaní v rámci islandských čísel. 

Podle svých potřeb máte možnost dokoupení datových balíčků. Po třech měsících si na internetu dobijete za 1000 ISK (180 Kč) a platnost prodloužíte na další tři měsíce.

TIP Marka Rybáře: Místní telefonní číslo jsem neměl ani po téměř dvou letech na Islandu, protože nebylo potřeba. Dá se zde fungovat na českých datech a volat/psát bez přirážek. Avšak islandské číslo může být výhodou.

Islandský roadtrip po Ring Road

Islandský roadtrip po Ring Road

Jak a kde hledat práci

  • po známostech – pokud máte na Islandu pracující kamarády nebo známé, zkuste se obrátit na ně, určitě vám rádi poradí, případně budou vědět o nějakých nabídkách
  • během cestování – spojte příjemné s užitečným. Vydejte se na Island cestovat a u toho hledejte výdělek. Pronajměte si auto, rozdávejte cestou životopisy a ptejte se po práci
  • na internetu – využijte facebookové skupiny Work in Iceland – jobs available or looking for job, Away from Home – Working in Iceland a webové stránky Alfred
  • psaním mailů – hledejte hotely a farmy a pište zprávy s žádostí o práci. Obrňte se trpělivostí: pošlete 100–200 zpráv, odpovědí bude přicházet málo a většinou budou záporné, ale i tak se dá práce najít
  • na místě – vytiskněte si pěknou hromádku životopisů, choďte (nejlépe) po Reykjavíku a rozdávejte, rozdávejte. Dožadujte se přímého kontaktu s manažerem, pak je reálná šance, že na něj zapůsobíte a dohodnete si „training shift“, takže váš životopis neskončí na hromádce dalších CVček
  • agentury – např. český Student Agency. Agentury bych osobně volila až jako poslední možnost, protože finančně se to moc nevyplatí a nemáte pod kontrolou, v které části země budete pracovat. Na druhou stranu vám ušetří spoustu času a námahy
Ledovcová zátoka

Ledovcová zátoka

Co zařídit po získání práce

Registrace a kennitala

Pokud bude váš pobyt delší než tři měsíce, musíte se registrovat do evidence obyvatelstva a zažádat si o permanentní kennitalu. Pokud váš pobyt bude kratší než tři měsíce, tak si budete žádat o dočasnou kennitalu. Žádá se o ni na daňovém úřadě. Vyplníte formulář Application for a system ID number, který musíte mít podepsaný i od vašeho zaměstnavatele.

Kennitalu budete potřebovat skoro na všechno. Je to sociální číslo, pod kterým vás budou identifikovat na úřadech, v bance či nemocnici.

Na registraci a získání permanentní kennitaly budete potřebovat mít islandskou adresu a zaměstnavatele. 

  • na stránkách Národního registru vyplníte formulář A-271
  • váš zaměstnavatel vyplní formulář A-272
  • osobně potvrdíte registraci s občanským průkazem / pasem na Národním registru v Reykjavíku (nebo v Akureyri, popř. na policejní stanici)
  • do dvou týdnů dorazí vaše kennitala / potvrzení o registraci mailem nebo poštou

Může se stát, že vás nikdo nebude chtít zaměstnat, protože nemáte kennitalu. Pokud by to opravdu byl problém a dlouho byste nemohli práci najít, pak je řešením zajít do banky, kde vám dočasnou kennitalu udělají za poplatek. Je to ale složitější a finančně náročnější cesta. Bude pak potřeba, aby vám kennitalu po třech měsících prodloužil váš zaměstnavatel.

Kráter Viti u jezera Mývatn

Kráter Viti u jezera Mývatn

Bankovní účet

Budete potřebovat islandský bankovní účet, kam vám zaměstnavatel bude posílat výplatu. Na Islandu jsou tři velké banky: Arion banki, Íslandsbanki a Landsbankinn. Mají víceméně velmi podobné podmínky a rozdíly jsou minimální. 

Založení účtu je na Islandu velmi jednoduchá záležitost, musíte už ale mít kennitalu. Vezměte s sebou pas, pracovní smlouvu a smlouvu o bydlení. Já osobně mám dobrou zkušenost s bankou Arion.

Zdravotní pojištění

Pokud zůstanete déle jak šest měsíců a jste odhlášení z české pojišťovny, nahlaste se na pojišťovnu islandskou. Jakmile budete mít kennitalu, kontaktujte islandskou pojišťovnu Sjúkratryggingar

Přihlášení na pojišťovnu se dá vyřídit i jen přes email, nemusíte chodit osobně.

  • od české pojišťovny si vyžádejte formulář E104 (potvrzuje, že předchozích šest měsíců jste byli pojištění v zemi EU)
  • pošlete jej spolu s vyplněnou žádostí o zdravotní pojištění na islandskou pojišťovnu
  • zároveň zažádejte i o evropskou kartičku pojištěnce
  • do pár týdnů je hotovo a vy budete součástí islandského zdravotního systému (od data, kdy jste na Islandu registrovaní)

Jen pozor! Nefunguje to jako v ČR, že zdravotní péče je téměř zadarmo. Na Islandu se např. platí za návštěvu praktického lékaře nebo za návštěvu pohotovosti. Zdravotní problémy se tedy mohou prodražit. 

Je dobré zvážit i dlouhodobé cestovní pojištění, které by vám případné výdaje za zdravotní péči pokrylo. Při dlouhodobém pobytu je tedy možné být pod islandskou pojišťovnou a mít zároveň dlouhodobé cestovní pojištění od české pojišťovny. Jen si pohlídejte, jak dlouhý pobyt v zahraničí vaše pojištění umožňuje a jestli například kryje manuální práci.

Tip redakce: Nejlépe nám v poměru cena/výkon vychází pojištění od True Traveller. V tomto případě ve verzi Traveller. Nabízí hodně vysoké limity plnění při rozumné ceně pojištění a velmi transparentní politiku toho, co vlastně máte pojištěné. Víc se dočtete v našem článku.

Příprava kávy na severu Islandu

Příprava kávy na severu Islandu

Daně

Jako pracující budete na Islandu odvádět daně, které jsou velmi vysoké (pro nejnižší platovou třídu je to 36,94 %). 

Každý zaměstnanec má daňovou úlevu, která v roce 2020 činila 54 628 islandských korun. Osobní daňová karta už byla zrušená. Pokud máte víc zaměstnavatelů, můžete daňovou úlevu využívat jen u jednoho z nich. 

Do poloviny března je nutné vyplnit daňové přiznání za předchozí pracovní rok. Na začátku března proto kontaktujte finanční úřad Ríkisskattstjóri, kde vám poradí s vaší konkrétní pracovní situací. 

Pokud máte jen jednu práci, tak to bude jednoduché – projdou s vámi krátký formulář a je hotovo. Pokud to chcete řešit on-line, budete potřebovat elektronické ID.

TIP Marka Rybáře: K daním se úplně nedokážu vyjádřit, protože daňový systém na Islandu funguje jako kolo štěstí z Mountfieldu. Pracovali jsme s přítelkyní po celou dobu na minutu stejně, ale na konci nám každému přesto vyčíslili jinou hodnotu. Nikdo pro to nemá vysvětlení.

Spousta zaměstnavatelů využívá něco jako „daňovou půjčku“, kdy lidem bez jejich vědomí sjednají „půjčku“ na rok. V průběhu roku platí menší daně, pokud však opustí zaměstnání dříve, budou naopak vracet víc. Doporučuji o tomhle se informovat před podepsáním pracovní smlouvy. Zaměstnavatelé už budou vědět, o co se jedná.

Foto: Jon Flobrant

Elektronické ID a IceKey

V rámci elektronické komunikace se na Islandu používá elektronické ID nebo IceKey. Dá se obejít i bez nich, ale můžou se hodit, např. pokud bydlíte mimo Reykjavík a potřebujete vyřizovat věci on-line.

Elektronické ID založíte tak, že zajdete s telefonním číslem (je důležité, aby už vaše telefonní číslo bylo u operátora propojené s vaší kennitalou) do banky, kde vám elektronické ID aktivují. 

IceKey si můžete nechat poslat poštou nebo do internetového bankovnictví.

ID a IceKey mají využití např. při elektronické identifikaci a elektronickém podepisování, při přihlašování do portálů Národního registru, zdravotní pojišťovny, daňového úřadu nebo do internetového bankovnictví.

Papuchálek na útesu Látrabjarg

Papuchálek na útesu Látrabjarg

Jak a kde hledat bydlení

Bydlení bude velmi vysoká položka ve vašich výdajích. Měsíční nájem za pokoj ve sdíleném bytě v Reykjavíku se běžně pohybuje kolem 90 až 130 tisíc ISK (cca 16–24 tisíc Kč).

Pokud si ubytování řešíte sami, pak je lepší mít to dohodnuté ještě před příjezdem na Island, abyste neskončili na dlouhou dobu v drahém hostelu. Poptávka je celkově vyšší než nabídka a najít něco šikovného může chvilku trvat.

Je velké množství facebookových skupin, kde se bydlení nabízí a hledá. Hledejte ve skupinách Away from Home – For Rent in Iceland, Leiga, For Rent in Iceland, Leiga á Reykjavík. Nebo oslovte kamarády a známé, které na Islandu máte.

Pokud si najdete zaměstnavatele (většinou hotel, farma), který vám poskytne ubytování (a většinou i stravu), tak se zaradujte. Tuto zapeklitou věc řešit nemusíte. Zaměstnavatel vám za to bude nějakou částku strhávat z platu. Její výši si určitě dohodněte předem.

Trekování na Hornstradiru

Trekování na Hornstradiru

Kolik si lze na Islandu vydělat

Minimální hodinové mzdy se odvíjejí od kolektivních smluv a záleží na profesi, kterou děláte, jaké máte zkušenosti a jak dlouho v dané společnosti pracujete. Není tedy stanovená jedna minimální hodinová mzda.

Běžná minimální hodinová sazba v hotelnictví a gastronomii se pohybuje kolem 1600 ISK (300 Kč) hrubého.

Po 17. hodině budete pracovat s 33% příplatkem a o víkendu s příplatkem 45 %. O určitých svátcích je příplatek 90 %.

Budete dostávat příspěvek na dovolenou, tzv. Orlof, který je 10,17 % z hrubé mzdy. Vyplácí se jednou za měsíc, nebo dostanete celou částku, když v práci skončíte, anebo si jej vyberete ve formě placené dovolené. Záleží na domluvě se zaměstnavatelem.

Z hrubé mzdy vám bude stržená daň o výši 36,94 %, dále povinná 4 % na důchodový fond a příspěvek odborům je asi 1 %. Nezapomeňte ovšem na slevu na dani, která je aktuálně 54 628 ISK.

Záleží tedy, kolik hodin měsíčně pracujete (běžný plný úvazek má 170 hodin) a zda chodíte do práce i o víkendech a večer. Taky záleží, jestli vám každý měsíc chodí Orlof, protože výplatu zvyšuje o nějakých 10 %. 

Vaše výplata (při minimálních mzdách v hotelnictví a gastronomii) se tedy může po zdanění pohybovat kolem 250–320 tisíc ISK (cca 45–58 tisíc Kč).

Kempování na Hornstrandiru

Kempování na Hornstrandiru

Pracovní podmínky na Islandu

Islanďané jako zaměstnavatelé

Islanďané jsou celkem pohodoví, věci moc nehrotí a neřeší. Občas se to hodí, někdy je to ale i na škodu. Pohlídejte si, aby vám hned na začátku dali pracovní smlouvu a znali jste podmínky vašeho zaměstnání.

Požádejte svého zaměstnavatele, ať vám každý měsíc posílá i vaši výplatní pásku. Počítejte si odpracované hodiny a kontrolujte, zda vám byly správně proplacené. 

Nezřídka zaměstnavatelé své zaměstnance šidí – někdy je to nedbalost a někdy záměr.

Termální bazén, ke kterému se dá dostat jen pěšky nebo lodí

Termální bazén, ke kterému se dá dostat jen pěšky nebo lodí

Odbory a práva zaměstnanců

Pokud máte problém se zaměstnavatelem a pocit, že jednání vůči vám není férové, obraťte se na odbory/unie.

Většina zaměstnanců v hotelnictví a gastronomii spadá pod unii Efling. Rádi vám poradí, jak vaši situaci řešit a budou stát na vaší straně. Unii odvádíte zhruba 1 % své výplaty.

Jako zaměstnanci na Islandu máte svá práva, takže kromě férového vyplácení mzdy máte nárok i na pauzy během práce. Jedné odpracované hodině odpovídá pět minut přestávky.

Hotelová a restaurační zařízení mají povinnost poskytnout svým zaměstnancům stravu během pracovní doby. To je velmi příjemný benefit, díky kterému se dá dost ušetřit. Využijte jej.

Kostel ve vesnici Seyðisfjörður na východě Islandu

Kostel ve vesnici Seyðisfjörður na východě Islandu

Jak snížit životní náklady na Islandu

  • Nakupujte v levných supermarketech, mezi které patří Bónus, Krónan a Nettó. Zaměřte se na základní a ty nejlevnější potraviny, které jsou na Islandu stále v dobré kvalitě.
  • Využívejte zaměstnaneckých výhod. V restauracích a hotelech máte stravu během pracovní doby zdarma.
  • Pokud se chcete jít bavit do města, choďte do podniků během „happy hours“. Pivo, víno a drinky můžete během šťastných hodin sehnat i za polovinu běžné ceny.
  • Když budete po ostrově cestovat, tak ideálně na jaře nebo na podzim mimo hlavní sezonu. Všechno je levnější (ubytování, půjčení auta).
  • Volnočasové aktivity vybírejte tak, ať vás moc nestojí. Zadarmo můžete chodit běhat k oceánu, jezdit na kole, stopovat, nebo taky chodit na lekce jógy do hostelu Loft v Reykjavíku každou druhou neděli (ano, zadarmo).
  • Dávejte pozor na pasti na turisty. Island je turistický ráj a každý trochu mazaný Islanďan se na tom snaží vydělat. Nenakupujte v předražených obchodech v centru a na ulici Laugavegur v Reykjavíku. 
Kostel ve vesnici Seyðisfjörður na východě Islandu

Kostel ve vesnici Seyðisfjörður na východě Islandu

Návrat z Islandu do ČR

Pokud budete mít Islandu plné zuby (i to se může stát!) a budete si od něj chtít odpočnout (nebo jej opustit navždy), před odjezdem vyřiďte pár záležitostí.

Výpověď pronájmu a v práci

V práci je výpovědní lhůta většinou jeden měsíc. Pokud pracujete déle než rok, pak jsou to měsíce tři. Vyžádejte si potvrzení o ukončení zaměstnání a doporučení (bude se hodit při hledání nové práce). 

Výpovědní lhůta nájmu je většinou taky jeden měsíc, přesně vám to pronajímatel řekne při podpisu smlouvy. Pohlídejte si vrácení kauce, kterou jste na začátku zaplatili.

Ukončení rezidence

Zrušte svoji registraci/rezidenci na Islandu. Můžete osobně na Národním registru, nebo vyplněním formuláře A-251 na jejich stránkách. Jednoduše změníte adresu svého pobytu na ČR nebo jinou zemi, kam se stěhujete, a vaše rezidence na Islandu skončí. 

Permanentní kennitala vám zůstává. Pokud se na Island vrátíte, pak jenom obnovíte registraci.

Návštěva vodopádu

Návštěva vodopádu

Odhlášení ze zdravotní pojišťovny

V den, kdy skončí vaše registrace na Islandu, skončí i vaše registrace u islandské pojišťovny.

Přes e-mail si od pojišťovny vyžádejte formulář E104, který potvrzuje dobu vašeho pojištění na Islandu. Bude se vám hodit, když se budete přihlašovat zpět na českou pojišťovnu po ukončení dlouhodobého pobytu v zahraničí.

Daně

Zajděte na daňový úřad a ujistěte se, že máte všechno v pořádku zaplacené. Oznamte jim, že se stěhujete, a vyplňte tax return.

Zachovejte ještě svůj bankovní účet. Daňové přiznání za určitý pracovní rok na Islandu musíte podat následující rok v březnu. V červnu pak budete doplácet, anebo vám naopak nějaké daně vrátí, takže bankovní účet ještě bude užitečný. Pokud budete chtít účet zrušit, nemusíte kvůli tomu na Island, je to možné udělat i přes e-mail.

Formulář U1

Vyžádejte si formulář U1. Může se hodit například na českém Úřadu práce. Kontaktujte islandský pracovní úřad Vinnumálastofnun

Pošlou vám dva formuláře: jeden pro zaměstnavatele, kde vyplní údaje o tom, jak dlouho jste pro něj pracovali, druhý formulář vyplníte vy. U1 dokument potom dostanete na vaši novou adresu v ČR.

Jaro na Islandu

Jaro na Islandu

Aktuální problémy při hledání práce

První polovina roku 2019 nebyla pro Island zrovna růžová. Zkrachovala islandská nízkonákladová aerolinka WOW air a počet turistů klesl v sezoně o 20 %. Všechno se to projevilo i na počtu pracovních míst a na klesající hodnotě islandské koruny.

Hledání práce na Islandu není v současnosti tak jednoduché, jak tomu bylo třeba před pěti lety, kdy turistický boom zažíval svůj vrchol. Jsou případy, kdy si lidé najdou práci během pár dní, ale někomu to může trvat i měsíc a déle. Na to je potřeba se připravit.

Na začátku roku 2020 se na Islandu mírně zvýšila nezaměstnanost a najít práci bylo pro cizince velmi náročné. Většina nezaměstnaných je právě z řad cizinců.

Nic ovšem není ztracené a práce na Islandu je stále dostatek. Pracovních nabídek vždy přibývá se začínající sezonou. Jen je potřeba být aktivní, pozitivní a nečekat, že vám všechno samo spadne do klína, naopak možná budete muset trochu zabrat a překonat nějaké nesnáze. 

Určitě jděte do toho! Budete tu potkávat spoustu lidí, kterým se tato snaha vyplatila. My patříme k pozitivním příkladům, kdy práce na Islandu nám byla úžasnou zkušeností, která se vyplatila finančně i zážitkově.

Oblíbené koupaliště Hofsós

Oblíbené koupaliště Hofsós

Moje osobní zkušenost

Vydala jsem se s přítelem na Island za prací na podzim roku 2018. V Reykjavíku jsme pracovali 10 měsíců a potom celý jeden měsíc v létě už jenom cestovali po celém ostrově. 

Ubytování jsme měli dohodnuté předem. Během roznášení našich životopisů po Reykjavíku jsme práci našli už po prvním týdnu. Já pracovala jako baristka v kavárně/bistru ve čtvrti Vesturbæjar, kde byla především islandská klientela.

Roadtrip Golden Circle

Roadtrip Golden Circle

Přítel Andrej pracoval pro hotel v centru města v rámci jedné velké islandské hotelové sítě. Tam byli hosté převážně zahraniční. Vystřídal víc pozic: nejprve housekeeping, pak umývání nádobí a pomoc v kuchyni, nakonec práce v hotelovém baru.

Díky vydělaným a ušetřeným financím jsme mohli nejen procestovat celý Island, ale poté, co jsme se z Islandu odstěhovali, jsme ještě dalších pět měsíců strávili jenom cestováním. Island nás ovšem natolik očaroval, že určitě plánujeme vrátit se. Ať už jako pracující, nebo jako cestovatelé.

Eva Valentová

Po vysoké škole vyrazila hledat práci a dobrodružství na Island, kde nakonec strávila jeden rok života prací jako baristka. Po půlroční cestovatelské pauze opět vyjíždí za prací, tentokrát do Norska. Svět jejíma očima můžete vidět na Instagramu.

Eva sepsala a sdílí své zkušenosti z roku 2020, ale situace v cestovním ruchu nepřála vydání. Aby byl obsah co nejaktuálnější, požádali jsme o revizi Marka Rybáře, který strávil na Islandu pracovně léto a podzim 2021. Děkujeme.

Kam dál mohou vést vaše cesty?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled