Začít se učit nový jazyk zvládne každý, ne všichni ale své jazykové snažení dotáhnou do zdárného konce. Nedaří se vám dostat na vytouženou úroveň, anebo jste se jen zasekli a ztrácíte motivaci pokračovat dál? Ať je to jakkoli, nenechte se odradit. V tomto článku podrobněji prozkoumáme nejčastější příčiny, proč se s angličtinou trápíte, a poradíme, jak se posunout dál a zlepšit svůj jazykovou úroveň.

Osvědčené tipy, jak se zlepšit v angličtině

1. Mluvit nestačí

Ve škole nám do hlavy vtloukali zaručený klíč k úspěchumluvit, mluvit a mluvit. Rozmluvit se a přenést pasivní znalosti angličtiny (aplikovatelné i na jakýkoliv jiný jazyk) do té aktivní určitě pomáhá, neměli bychom ale zapomínat na neméně důležitou část aktivního jazyka, a tou je psaní.

V některých jazycích se bez procvičování psaní neobejdete. Studenti ruštiny, arabštiny a celé řady dalších jazyků se kromě nových slovíček musejí naučit i zbrusu novou abecedu. Bez tužky v ruce a zapisování psané i vyslovené formy slova nebudou efektivní ani angličtináři. 

Mozek totiž považuje napsanou informaci za důležitější a snadněji si ji zapamatuje. K poznačenému slovíčku se navíc budete moci kdykoli vrátit a osvěžit si jej třeba při čekání na autobus.

Zapsat slovíčko do slovníčku je ale jen první krok ke zvýšení efektivity učení. Stačí přitom tak málo a vaše znalosti se posunou o kus dál: zapisujte si celé fráze. 

Buďte kreativní, dejte dohromady kombinaci anglických slov (pokročilejší se mohou pokusit o celé věty) za použití nově naučeného slovíčka. Jejich správnost si můžete ověřit u rodilých mluvčích, které najdete přes sociální média, nebo vyzkoušet různé aplikace jako jsou třeba HiNative

Gramatickou správnost vět ověříte i v on-line aplikaci Grammarly a hrubý překlad zajistí Google Translate. Strojový překlad ale berte s nadhledem, Google postrádá kontext a většinou skládá jednotlivá slova za sebe – z takové zeleninové oblohy (té na talíři) pak vzejde nečekaný přírodní jev. 

chyby ve strojovém překladu

Psaní je v podstatě pomalé mluvení. Zatímco u mluvené angličtiny mozek funguje na plné obrátky a nemá čas zaobírat se ne zcela osvojenou gramatikou, skloňováním nebo předložkami, u psaní se můžete zastavit, zamyslet a eliminovat množství chyb v textu. 

Nemusíte psát rovnou romány, stačí pár krátkých vět. Můžete taky zkusit experimentovat se stopkami. Na psaní si vymezte 5–10 minut a nepřestávejte, dokud budík nezazvoní. Výsledky na sebe dlouho nenechají čekat a s každou lekcí vám půjde psaní víc a víc od ruky.

2. Nebuďte na sebe přísní

Učit se nový jazyk je běh na dlouhou trať. Zpočátku se výsledky dostavují rychle. S každým novým naučeným slovíčkem se slovní zásoba prohlubuje a schopnost reagovat během konverzace zrychluje. Už za pár měsíců tak můžete ovládat základy jazyka a běžné každodenní konverzace.

V jisté fázi se celý proces zpomalí. Naučit se stejný objem slovíček i pravidel zabere mnohem víc času a energie. Vaše slovní zásoba začne být pestrá, jednotlivá slovíčka ale nebudete používat každý den, proto je budete snadněji zapomínat.

V tomto bodě to spousta studentů vzdá. Podle původních očekávání jste už dávno měli zvládat plynulé konverzace i složitější poslechy, ale výsledky ne a ne se dostavit. 

Uvolněte se. Přejděte z „musím“ do „chci“. Vypracujte si nové dílčí cíle, které budou reálné, a pusťte se do jejich plnění. Pokud se vám zdá vaše slovní zásoba nedostatečná, naučte se nových 60 slovíček během následujících 30 dnů. Trápí vás poslech? Stáhněte do mobilu aplikaci BBC a každý den si přehrajte alespoň dvě audio nahrávky. 

BBC learning English aplikace

Zajímavé nahrávky seřazené podle úrovně najdete i na webu BBC Learning English

Zaměřit se na dosažené studijní výsledky ale nemotivuje každého studenta. Pokud raději oceníte snahu a čas, který učení věnujete, vyčleňte si interval, během kterého se budete každý den plně soustředit na učení angličtiny. Stačí pouhých 20 minut 6 dní v týdnu a výsledky se začnou pomalu, ale jistě dostavovat.

Dávejte ale pozor, abyste končili včas. Nevadí, že probíranou látku nedokončíte, že vám zbývají poslední tři věty v procvičování. Zaklapněte sešit a pokračujte v jiných činnostech, nebo jen tak lelkujte. Mozek se po 20 minutách přestává soustředit a učení by už nebylo tolik efektivní. Pokud se k učivu stejně chcete během dne ještě vrátit, udělejte to, ale později – až si hlava trochu odpočine.

Také popřemýšlejte nad učebními metodami. V ideálním případě by novou lekci mělo ze 70 % tvořit už probrané učivo, zbytek (tedy pouhých 30 %) má být nová látka. Takto můžete plynule pokračovat ve studiu a zbytečně se nezaseknete na tolika neznámých.

3. Vystupte z komfortní jazykové úrovně

Rádi byste se naučili anglicky, dřív jste na tom tvrdě dřeli, ale pak se něco změnilo? Začali jste se ve vaší jazykové úrovni cítit komfortně, víceméně se domluvíte a motivovat se k dalšímu studiu je den ode dne složitější? Vítejte v „plateau“ – strašáku mnohých studentů. 

Plateau označuje náhorní plošinu a vyšplhat na ni stojí spoustu energie. Bohužel ne všichni ji zvládnou vystoupat až do zdárného konce. V jednom okamžiku pocítí, že už dál nemohou. Často se podvědomě rozhodnou, že se jim na daném místě vlastně líbí, a ukončí snahy o dosažení vrcholu. 

Podobně je to s jazyky. Spousta studentů končí své jazykové snažení ještě před stoprocentním ovládnutím jazyka. Děje se to hlavně pokročilým, kteří vidí ten kus cesty, který ušli, dosavadní výsledky jim celkem stačí a ten kousek do cíle jim za to „trápení“ nestojí. 

komfortní jazyková úroveň

Dostat se na vrchol nedokáže každý horolezec a bohužel ani student angličtiny

Pokud se jazyk ale opravdu chcete naučit, je v tomto bodě dobré popřemýšlet o změně. 

Učili jste se doteď sami? Možná byste měli

  • vyhledat k sobě parťáka,
  • pořídit si on-line kurz,
  • začít docházet na hodiny angličtiny. 

Možností je spousta a je jen na vás, kterou vyberete. 

Rozhodně ale potřebujete nabrat druhý dech. Vzpomeňte na důvody, proč jste s angličtinou začínali. Chtěli jste sledovat seriály v originále, cestovat nebo se přestěhovat do zahraničí? A zvládli byste to už teď s dosavadními znalostmi?

Dejte si od učení chvíli pauzu. Vraťte se k němu, až budete odpočatí, plní síly a připravení čelit novým výzvám. Pravděpodobně jste při učení zpohodlněli, opakujete už probranou látku, pouštíte se do lehkých cvičení – dosáhli jste vaší komfortní jazykové úrovně.

Věnujte alespoň čtvrtinu lekce něčemu novému. Vystupte ze své komfortní zóny a hledejte způsob učení, který vám bude vyhovovat a bavit vás. 

Výbornými pomocníky jsou aplikace jako třeba:

  • Duolingo, které odměňuje za splněný úkol, lekci i to, že studujete každý den. 
  • S LingQ můžete sledovat, kolik slovíček už umíte a kolik času strávíte jednotlivými aktivitami. 
  • V OnlineJazyky si jednoduše nastavíte denní studijní cíl a ve statistikách zjistíte, kolik a jakého učiva jste už probrali i kolik času jste učení věnovali. Sbíráte body za splněné úkoly a pravidelné každodenní studium.

online kurzy angličtiny

4. Vyzrajte na mozkovou únavu

Naučíte se deset nových slovíček, ale do zítra jich osm zapomenete? Chyba nemusí být na vaší straně, na vině může být váš přepracovaný mozek. 

Mozek je sval a stejně jako každý jiný může být namožený, přepracovaný a lenivý. S tím rozdílem, že namožená noha bolí, a tak vám dá jasně najevo, že dneska to na žádnou túru do hor nevypadá. Přetížený mozek na to jde trochu jinak – odmlčí se. Omezí svou činnost a zmaří veškeré vaše pokusy o učení, ať už se snažíte sebevíc.

Buďte efektivní a vyzrajte na mozkovou únavu. Mozek se dokáže plně koncentrovat jen přibližně 20 minut, po této době vaše efektivita začne postupně klesat. Znamená to, že pokud se vyčerpaní z práce posadíte za stůl a hodinu věnujete angličtině, vaše výsledky nebudou takové, jako když si na angličtinu vymezíte dva tři nerušené 20minutové bloky během dne. 

Nejste unavení, věnujete učivu maximální pozornost, přesto pořád zapomínáte? Zaměřte se na opakování naučené látky. Ebbinghausova křivka zapomínání popisuje, co nepotěší žádného studenta: vytrácení naučených informací. Nová látka se sice dostane do krátkodobé paměti a mezi neurony v mozku vznikne jemná vazba, ta ale brzy zeslábne a informace zmizí. Z křivky vyplývá, že do druhého dne zapomeneme až dvě třetiny toho, co jsme se naučili, a po týdnu až 75 % naučených informací.

Pravidelným opakováním posilujete vazby mezi jednotlivými neurony a informace se z krátkodobé paměti přenese do té dlouhodobé, kde zůstane mnohem déle. Je proto dobré čerstvě nabyté informace zopakovat druhý den, sedmý den a ještě jednou asi dvanáctý den po tom, co jste se látku učili poprvé.

Spousta starších studentů si zapomínání spojuje s věkem. Ten samozřejmě hraje svou roli, oproti malým dětem se dospělí učí pomaleji a spousta informací zmizí právě v krátkodobé paměti. Toto znevýhodnění si však starší studenti snadno vykompenzují. Už dávno vědí, jaké studijní techniky na ně platí, dokážou se lépe soustředit a navíc jsou odhodlanější dosáhnout svých cílů.

Přečtěte si, jak se díky chytrým metodám naučit cizí jazyk za 3 měsíce.

5. Nebojte se dělat chyby

Mluvit spatra, nechybovat a rozumět všemu, co ostatní říkají, je vysněný cíl všech studentů cizího jazyka. Dostat se do tohoto bodu chce pořádnou dávku odhodlání a především zbavit se strachu z vlastních chyb. 

Ve škole nás učili, že chybovat není správné. Že správné je naučit se, látku ovládnout a bezchybně ji používat. Tento utopický scénář je ale zvlášť nevhodný pro studium cizího jazyka. Nebát se chybovat, jazyk třeba i chybně používat a poučit se z případných chyb – to je nejrychlejší cesta, jak jazyk ovládnout. 

Nejen že zjistíte, kde máte mezery a na čem byste ještě měli zapracovat, opravené chyby a správné fráze jsou dobře zapamatovatelné, protože se k nim pojí „příběh“. Nejsou to jen slovíčka vytržená z kontextu.

chyby v angličtině

Při chybování se nejvíc naučíte

Pokud ještě neovládáte jazyk na 100 %, přitom ale nikdy nechybujete, zřejmě se držíte zkrátka. Před každou odpovědí pravděpodobně dlouze přemýšlíte. Nemluvíte o věcech, které považujete za těžké nebo mimo vaši slovní zásobu. Vystupte ze své komfortní jazykové úrovně a nebojte se jít dál a dál za to, co vám připadá zvládnutelné. Jedině tak se zase začnete zlepšovat.

6. Buďte proaktivní

Nespoléhat na ostatní a začít sám u sebe je jedno ze základních pravidel při studiu. Každému nemusí sednout přístup jeho učitele, kurz, učebnice. Nic z toho by vás ale nemělo od učení odradit. Konečně jste to právě vy, kdo rozhoduje, jestli se něco naučíte, nebo ne.

Pokud se cizí jazyk chcete opravdu naučit, musíte mu jít naproti. Angličtináři mají navíc obrovskou výhodu, anglických materiálů jsou všude tisíce. Poslech si můžete vylepšit nejen z učebních nahrávek, které najdete třeba na BBC, ale především během sledování vašich oblíbených filmů a seriálů. Psaní vám opraví nejen v on-line aplikacích jako Grammarly, ale přímo rodilí mluvčí na portálu HiNative

Slovní zásobu si rozšíříte díky aplikaci Quizlet, kde si vytvoříte vlastní sady slovíček, které jsou pro vás problematické. Anebo zajděte do knihovny a půjčte si pár knížek v angličtině. Místo klasické literatury raději volte moderní kousky, ve kterých nenajdete zastaralá slova, ale naopak i užitečné slangové výrazy. 

7. Zahoďte předsudky a strach za hlavu

O strachu a předsudcích při učení cizího jazyka bychom mohli napsat samostatný článek. Většina z nich toho má ale dost společného, a tak se je pokusíme vyvrátit v pár odstavcích.

V podstatě existují jen ve vaší hlavě. Podceňujete se a máte strach, že nejste na jazyky nadaní? Vezměte si příklad u Švýcarů nebo Lucemburků, kteří často ovládají tři čtyři jazyky. Všichni do jednoho rozhodně nejsou jazykoví mágové a ani vzdělání nebude hrát takovou roli. V Indonésii, kde vzdělání není zrovna hitparáda, se mluví více než 700 jazyky a většina Indonésanů ovládá přinejmenším dva z nich.

Angličtina bezpochyby půjde některým studentům lépe než ostatním. To ale neznamená, že byste vaše snažení měli vzdávat. Vytrvalost je ten pravý klíč k úspěchu – ať už jste staří, mladí, nadaní, nebo jazyky nepolíbení.

Nemusíte se ani bát, že vás angličtina přijde draho. Už několikrát jsme zmiňovali aplikace nebo stránky, kde najdete užitečné zdroje zdarma, nebo za hubičku. Ani nemusíte vyrážet za hranice, abyste se dostali do toho správného jazykového prostředí. Spoustu rodilých mluvčích najdete na internetu – využít můžete třeba italki, a pokud žijete poblíž univerzitního města, máte vyhráno. 

Zahraniční studenti, kteří přijíždí na Erasmus, IAESTE nebo AIESEC stáže, se s vámi milerádi dají do řeči. Některé čajovny a knihovny dokonce pořádají anglické večery, během kterých je jediný povolený jazyk angličtina.

Přemýšlíte o stážích? Přečtěte si Kam a jak na stáž do zahraničí? nebo Stáže v mezinárodních organizacích: cestování a práce v jednom

zahraniční studenti

Dejte se do řeči se zahraničními studenty

Z těchto pár příkladů je vidět, že s trochou odhodlání a vytrvalosti se jazyk dokáže naučit každý. Bohužel někteří hodí flintu do žita ještě předtím, než opravdu začnou. Určitě znáte někoho, kdo s výletem do zahraničí čekal na známé… a nakonec nikam nevyjel. S učením se cizího jazyka je to podobné. Domluvíte se se známými, počkáte, až se vypíší nové termíny kurzů… a při vyplňování přihlášky zjistíte, že kamarád vlastně nemá peníze/čas/energii/chuť.

Nečekejte na ostatní, vyrazte si plnit sny klidně sami. Nestyďte se, že uděláte chyby, že budete na kurzu sami, že nebudete rozumět. Zvolte si takovou techniku a prostředí, které vám vyhovují, a věřte, že s každou výzvou budete blíž a blíž vašemu cíli. 

Poznali jste se? Tak kde začít…

Pokud jsme v článku odhalili přesně ty důvody, které vás doteď dělily od perfektní angličtiny, je na čase něco s tím dělat. Teď už víte, jak nad nimi (i sebou) vyzrát, tak vám ve studiu nic nebrání. Jenže – kde začít? 

Z článku už víte, že spoléhat na ostatní se nevyplácí, čekat, až v jazykovkách vypíší nové termíny, taky ne… a donekonečna opakovat začátečnické lekce – to už vůbec ne. On-line jazykové kurzy nám tak vychází jako ideální řešení pro ty, kdo už nejsou školou povinní a ke studiu se jim hodí nějaká pomocná ruka, která je bude učením provádět. 

Jestli vám takový systém vyhovuje, zjistíte se zkušebními jazykovými kurzy zdarma. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoli formu učení, pamatujte, že žádný učený z nebe nespadl. Všichni jsme jednou začínali. Teď je jen na vás, abyste to s angličtinou dotáhli do zdárného konce. Good luck.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled