Kraj hlubokých lesů na samém východě naší země, kde rysi a vlci dávají dobrou noc. Pastviny, ze kterých se ke střechám dřevěných kostelíků nese cinkot ovčích zvonců. Lidé tvrdí a nekompromisní, zároveň ale upřímní a spravedliví. To jsou Beskydy.

Vyrazit do Beskyd na dovolenou je široký pojem. Je proto dobré vyjasnit si pár termínů hned ze začátku. Podél hranice se Slovenskem se rozprostírá Chráněná krajinná oblast Beskydy, co do rozlohy největší CHKO v České republice. Její nejvyšší část tvoří trojice pohoří: Moravskoslezské Beskydy, Javorníky a Vsetínské Beskydy. Zmíněné pásmo hor je začátkem karpatského oblouku, který se táhne přes mnoho zemí až k Rumunsku či Srbsku.

Aby to nebylo moc jednoduché, severněji – při hranici s Polskem – existují ještě Beskydy Slezské (Těšínské) a na Slovensku třeba Beskydy Kysucké nebo Oravské. Každá část je osobitá, není ale těžké najít společného jmenovatele: silný vztah obyvatel k lidovým tradicím a nádherná příroda, na mnoha místech ještě nedotčená dopady masivního turismu. A to je víc než dobrý předpoklad pro aktivní rodinnou dovolenou.

Jezero Na Stanoch

Velké Karlovice leží v podhůří Beskyd a Javorníků. V údolí dost vzdáleném turisticky exponovaným Pustevnám, přesto už objeveném natolik, aby se tady rodiny zabavily na několik dní. Na děti čekají hřiště, koupání nebo několik vycházkových tras s úkoly, díky kterým budou i ti největší lenoši běhat po kopcích.

Kdy se do Beskyd vydat

Každé roční období má své výhody, záleží, co kdo od návštěvy očekává. Na jaře jsou kopce šťavnatě zelené a louky nejvíc rozkvetlé, ale vykládejte dětem o půvabu kvetoucích orchidejí… V létě rozjasní každou tvář obsypané keříky borůvek a v tropickém vedru potěší koupání. S barvícím se listím se o slovo hlásí houbařské košíky. V zimě otevírají Beskydy svou sněhovou náruč a lákají na sjezdovky, sáně či běžky.

Pro turistické výlety s dětmi je vzhledem k teplotám nejpříjemnější období od května do října, ovšem tím, že mnoho výletních cílů nepodléhá otevírací době (často jde o volně přístupné stezky a hřiště v přírodě, kde je eventuální překážkou pouze sněhová peřina), dá se návštěva plánovat i mimo hlavní výletní sezonu. Pohled z termálního bazénu na mlhy v údolí má také něco do sebe.

Prodloužený víkend v okolí Velkých Karlovic nebude stačit.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Výletní cíle v okolí

Stezka portáše Maliny za lesní zvěří

Přímo ve Velkých Karlovicích u Bistra Razula začíná lesní stezka, na které děti mohou poznávat zvířecí stopy, počítat letokruhy, skládat slova nebo potkat mravenčí bludiště. Díky úkolům si téměř neuvědomí, že šlapou do prudkého kopce. Stezka měří jeden kilometr (plus pak totéž zpátky, popřípadě seběhnout dolů direttissimou po sjezdovce).

Stezka Portáš Maliny za Lesni zveri

 

Vzhledem k terénu a sklonu není vhodná pro kočárek. Rodiče se cestou nabaží výhledů a nahoře ocení originální lavičky a dřevěný fotorám. Před výletem je možné (ne nutné) vyzvednout v Bistru Razula hrací arch pro zapisování řešení jednotlivých úkolů. S většími výletníky oceníte trasu Hledej poklad na Razule (69 km, vhodná i pro terénní kočárek), před cestou je ale lepší ověřit, zda je trasa přístupná. Někdy zde probíhají lesnické práce a vstup je omezený.

Kulíškova stezka

Pohodovou, asi tříkilometrovou procházkou je stezka, na které se role průvodce ujímá nejmenší česká sova Kulíšek. Trasa začíná u Hotelu Pod Javorem, kde se dá i zaparkovat. Pak už stačí sledovat dřevěné tabule, na kterých se Kulíšek snaží zjistit, co zvířátka potřebují k životu. Děti občas dostanou drobný úkol, potkají čapí hnízdo a v závěrečné pasáži ohradu s ovečkami a krmením. U hotelu Horal je odměnou za šlapání dětské hřiště a skvělá restaurace se zmrzlinou.

Frgalova zmrzlina na hotelu Horal

Kardiostezka Dr. Elingera

Další lákadla stojí v údolí Pluskovec. Přímo u resortu Kyčerka začíná obří plechovou skluzavkou Kardiostezka Dr. Elingera. Jde v podstatě o velké lesní hřiště posazené do svahu. Kromě klasických prolézaček, lesní posilovny a lanových žebříků jsou v lese i originální dřevěné hlavolamy. Kouzelné místo, dostupné zhruba dvoukilometrovou procházkou, je Kaplička na Štrčkové.

Kardiostezka Dr. Elingera

Galerie soch v Pluskovci

Při návštěvě stezky Elingerky můžete jen těžko minout park dřevěných soch pod širým nebem u kaple sv. Huberta. Děti mohou v sochách poznávat různá povolání nebo muzikanty.

Valašský Balaton

Kdo by se v horkých dnech rád nesvlažil v přírodním koupališti v nedalekém Novém Hrozenkově. Je zde písečná pláž, travnaté břehy, snadný přístup do vody a několik dětských hřišť. Občerstvit se dá ve dvou bufetech, pro parkování je zde placené parkoviště. Během prázdninové sezony fungují i různé atrakce, např. můstky pro skoky na lyžích do vody.

Z Kohútky na Portáš

Těžko popsat tuto procházku jinak než „hodně muziky za málo námahy“. Do sedla pod Kohútkou se dá dojet autem a odtud vede zpevněná cesta po hřebeni, podél hranice se Slovenskem, až k horskému hotelu Portáš. Cestou se otevírají překrásné výhledy na celý hřeben Beskyd. Motivací pro děti je v cíli velká houpačka, venkovní hřiště a občerstvení. Celý výlet má okolo dvou kilometrů a dá se absolvovat i s kočárkem.

Procházka z Čartáku na Soláň a dětské hřiště jako bonus

Od Horského hotelu Čarták, před kterým stojí bezvadné dětské hřiště, vede příjemná hřebenovka s několika vyhlídkovými místy. Bez kočárku se dá udělat příjemný okruh, s kočárkem lze absolvovat část trasy a pak se vrátit stejnou cestou zpět, podrobnosti a mapu můžete prozkoumat zde. Po výletě budiž všem na Čartáku odměnou vynikající borůvkové knedlíky. Nezapomeňte nakouknout do stylového infocentra v dřevěné zvonici, je plné originálních lokálních výrobků.

Hriste na Cartaku

Rozhledna Miloňová

Celoročně přístupná rozhledna je lákavým výletním cílem díky krásným výhledům na celé Beskydy. Dobrodruzi se sem při troše úsilí dostanou z parkoviště Velká Hanzlůvka i s terénním kočárkem, místy je však terén opravdu náročný (polomy, štěrková cesta). Najíst se dá po výletě v Hotelu Galik s dětským koutkem.

Rozhledna Miloňová

Lom Horní Bečva

U přehrady Horní Bečva je nad lomem vybudovaná stezka s moderními vyhlídkovými altánky. Celá měří necelý kilometr. S kočárkem se dá dojet tak do dvou třetin k piknik plácku, tam je třeba kočár odstavit. Dál k dřevěným vyhlídkám už vede jen lesní terén. Pěší turisté mohou sejít cestičkou na druhou stranu lomu kolem vyhlídkové lávky a lom tak celý obejít. Na břehu přehrady je relaxační zóna, lesní posilovna a na nedalekém protějším břehu bezvadné dětské hřiště. Více detailů o procházce najdete zde.

Rozhledna Súkenická

Procházka z Bumbálky přes pramenné místo Vsetínské Bečvy k rozhledně Súkenická (Čarták) je dalším nenáročným výletem, který bude v cíli korunovaný královskými výhledy na celé Beskydy či Javorníky. Trasa měří okolo tří kilometrů. Pokud je rozhledna zavřená (má otevírací dobu), v nedalekém hotelu Sůkenická lze zapůjčit klíč.

Za čím stojí za to popojet

Pustevny a procházka na Radhošť

Nelze se tvářit, že Pustevny, jedno z deseti nejnavštěvovanějších míst v Moravskoslezském kraji, neexistuje. Při návštěvě (zejména o slunečných prázdninových dnech) je však nutné připravit se na davy turistů, kteří místu ubírají mnoho z jeho genia loci. Nahoru se dá od Horní Bečvy vyjet autem nebo z druhé strany kopce (z Ráztoky) lanovkou.

Nedaleko od slavných lidových staveb Libušín a Maměnka stojí moderní skywalk Stezka Valaška. Počítejte však s tím, že pro instafotku na skleněné plošině si vystojíte pořádnou frontu. Hřebenovku z Pusteven kolem sochy boha Radegasta až na Radhošť zvládnou i méně zdatní turisté a děti.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Valašské muzeum v přírodě a Jurkovičova rozhledna

Muzeum lidové architektury v Rožnově pod Radhoštěm je největší svého druhu v České republice. Poznejte drsný život laskavých lidí na Valašsku díky několika prohlídkovým okruhům. Nejmladším návštěvníkům je určený historický kolotoč nebo hospodářský dvorek. Pro zvídavé děti jsou připravené hledačky (pracovní listy). Z parkoviště u skanzenu vede příjemná procházka k originální a barevné Jurkovičově rozhledně.

Jurkovicova rozhledna

Skokanské můstky a naučná stezka Beskydské nebe

Nad Frenštátem pod Radhoštěm, v okolí impozantních skokanských můstků, lze strávit pestrý výletní den s rodinou. Přímo u můstků je venkovní expozice Život v korunách stromů – dřevěná lávka s informacemi o ptácích a hmyzu. Můžete si třeba zkusit sednout do ptačího hnízda. Vstup na lávku je zdarma, přesto má lávka otevírací dobu. Pro aktuální info zkontrolujte FB Beskydské nebe.

Skokanske Mustky

Projít se dá na oběd k Valašské hospodě u Janíka, před kterou je hřiště. Výborně vaří také v restauraci Rekovice přímo na Horečkách, z terasy je vidět na děti pobíhající v lese. Nezapomeňte se projít ke stylové zvoničce Strážkyně Beskyd. Pod kopcem pak stojí Horečky ranč – rodinné minizoo s domácími zvířaty, ale i pštrosy, pávy, klokany…

Hodslavice

Nejznámějším hodslavickým rodákem je František Palacký. A právě jeho osobnost připomínají čtyři nové hodslavické fotopointy (jeden třeba ve tvaru obří židle), které snadno propojíte nenáročnou, zhruba 3,5kilometrovou procházkou. Více podrobností včetně trasy najdete tady.

Hodslavice Vyhlídky

Když počasí nepřeje

Muzeum nákladních automobilů v Kopřivnici

Jedním slovem skvělé muzeum, rozhodně nejen pro milovníky aut. K vidění jsou tady naleštěné náklaďáky, autobusy, hasičská auta, teréňáky, motorky… K tomu aktivity, které zabaví i děti – skládání magnetického puzzle, poslouchání zvuků motorů, rozsvěcování reflektorů a výstražných majáčků nebo možnost absolvovat celou výstavu na odrážedle.

Muzeum Tatra

Expozice klobouků a expozice Generál Laudon v Novém Jičíně

V nenápadném rohovém domě na náměstí najdete Návštěvnické centrum se dvěma interaktivními expozicemi. V expozici klobouků je kromě dětské herničky se dřevěnými kostkami hlavním trhákem zkoušírna všemožných pokrývek hlavy. O patro výš je pak výstava věnovaná generálu Laudonovi, který zde v roce 1790 zemřel. I tady si děti mohou vše osahat, obléci kostýmy a stát se tak na chvíli vojákem nebo dvorní dámou.

Navstevnicke centrum Novy Jicin

Ještě více výletní inspirace pro rodiny s dětmi v Beskydech a okolí najdete v interaktivní mapě na webu jaktajedle.cz.

Kde se skvěle najíst

Valašsko, byť region historicky chudý, má v rukávu překvapivě mnoho specialit, které polechtají chuťové buňky. Valašská pizza (frgál), borůvkové knedlíky, kyselica, halušky to jsou celorepublikově opěvované dobroty. Měli jste ale někdy frgálovou zmrzlinu? Kontrabáš? Podlesníky? A jako přílohu pohanku?

Opravdu špičkové a originální jídlo z lokálních surovin připravují na hotelu Horal. Pro děti je zde v létě venkovní dětský koutek a mimo dětská jídla také speciální Kulíškovo menu, ke kterému děti dostanou plyšovou hračku zdarma. Hotel má strategicky dobrou polohu na konci Kulíškovy stezky.

Kuliskova stezka

U dalšího výletního cíle stezky portáše Maliny najdete zase Bistro Razula, kde si můžete dát pizzu nebo spoustu valašských dobrot (nechybí borůvkové knedlíky). Dětem oběd zpříjemní velké venkovní pískoviště a hračky.

Penzion a restaurace Pod Pralesem vyhrává speciální cenu v kategorii „pro děti tu k jídlu moc není, ale mají výborné pivo, takže to rodičům bude jedno“. Sídlí zde totiž Karlovský minipivovar, jehož produkty stojí určitě za to ochutnat nebo si odnést s sebou v PET láhvi. Venku je menší dětské hřiště a v nabídce kynuté knedlíky, čili ani ratolesti nezemřou hlady.

Ve Velkých Karlovicích vás okouzlí La Šiška. Děti si tu nepohrají, ale kafe je božské a není problém vzít si ho s sebou.

Pokud si za gastro zážitkem neváháte trochu zajet, vyplatí se (třeba v rámci výletu ke stezce Beskydské nebe) vážit cestu k restauraci Rekovice na Horečky nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm. Venku, na dohled od terasy, je kolotoč, kladka a pár prolézaček, uvnitř restaurace krabice s hračkami, pár pastelek a her.

V Rožnově pod Radhoštěm v Balloo Coffee mají supr nabídku dortíků, sladkostí, palačinek a výbornou kávu.

Láká vás život na cestách s dětmi? Inspirujte se v článku Rodina NARUBY, rodina na roční cestě obytňákem.

Kde se ubytovat

Bivakování v divočině může být jistě skvělým zážitkem, výlety s dětmi jsou však někdy survivalem samy o sobě, tak proč si to neusnadnit alespoň příjemným ubytováním.

Širokou nabídku pokojů ve stylových chalupách nabízí Resort Valašské chalupy, pod který spadá více objektů. Jedním z nich jsou Apartmány Kyčerka v údolí Pluskovec, které mají pro rodiny s dětmi výhodnou polohu na Kardiostezku doktora Elingera či do parku dřevěných soch je to co by frgálem dohodil. Přímo v areálu je i Hospoda Kyčerka.

Na Statku U Rajmunda si děti mohou užít kontakt se zvířátky a rodiče ticho a klid, statek je situovaný na samotě v lese. Ubytování hotelového typu je možné v Grandhotelu Tatra, který má kromě restaurace také vlastní wellness centrum.

Stylová chalupa na úplné samotě v kopcích, kde nepotkáte živáčka, je Chaloupka Prischlop. Zpod zahřáté duchny můžete ráno vyrazit rovnou na houby.

Vyhlášenou značkou ve Velkých Karlovicích je Resort Valachy, který nabízí luxusní ubytování v několika objektech (např. Wellness hotel Horal, Spa hotel Lanterna, Hotel Galik, Ski areál Razula aj.). Ubytování zde je dražší, nabízí však komplexní balíčky wellness služeb, možnosti sportovního vyžití, gastro zážitků či animačního programu pro děti.

V nedaleké Karolince je menší roubená Chalupa Pod šenkem, která dokonce patří mezi památkově chráněné objekty. Když na Valašsko, tak stylově.

Pro příjemné kempovací zážitky bez zbytečných davů si lze do blízkosti Velkých Karlovic dojet také díky bezkempu.cz. Prostorná louka u tradiční (a funkční) valašské sušírny ovoce pojme několik stanů či karavan. V její bezprostřední blízkosti je Roubená komůrka na Peciválkách – jednoduchá, ale čistá chaloupka bez elektřiny, kam se vlezou dva až čtyři, co se mají rádi. Pan majitel je velmi ochotný a milý člověk, v blízké ohradě se pasou oslíci, což ocení zejména děti.

Ubytovani Bezkempu

Ke karavanovému stání lze dále využít jeden z pozemků přes bezkempu.cz např. tento nebo tento v údolí Lušové nad Halenkovem. Dá se také popojet o kus dál k prověřenému Radhošťskému rybníku do obce Trojanovice.

Pro opravdové fajnšmekry, kteří si chtějí vychutnat východ slunce na hřebeni a nocleh v národní kulturní památce, jsou k dispozici pokoje přímo v Jurkovičových stavbách Libušín a Maměnka na Pustevnách.

Kulturní zážitky v průběhu roku

Starodávné jarmarky, folklorní festivaly, tradiční masopustní veselí a další akce spojené s lidovými tradicemi pořádají pravidelně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Na Soláni se každoročně koná Mezinárodní folklorní festival Léto na Soláni. Letos vychází termín na 12. srpna 2023.

Milujete jídlo? Pak nevynechejte Karlovský gastrofestival plný valašských dobrot včetně soutěže o nejlepší frgál či klobásu. Letos byl v plánu, ale stejně jako v roce 2022 to nedopadlo a neuskutečnil se.

Krásná, méně známá a nekomerční akce probíhá vždy začátkem září ve Vlachovicích. Pravda, je to už trochu dál, zas ale můžete ochutnat Valašsko v jeho koncentrované formě. Jde o Den otevřených sušíren, kdy se starodávné sušírny ovoce otevírají veřejnosti, všude voní směs dřeva, švestek, křížal a bylinek, hraje hudba, koštuje se pálenka. Přečtěte si víc o zážitcích z voňavé akce v článku Někdo to rád sušené. Letošní putování po sušírnách se uskutečnilo 2. září 2023.

Důležité odkazy

Velké Karlovice

Informace o obci, možnostech ubytování a aktuální nabídce kulturních akcí (např. program letního kina).

CHKO Beskydy

Bližší informace např. o stupni ochrany jednotlivých lokalit (může se hodit třeba při sběru borůvek; málo se to ví, ale ne všude je to dovolené).

Beskydy

Tipy na návštěvní místa v okolních oblastech – Novojičínsko, Frýdecko-Místecko, Frenštátsko, Lašská brána apod.

Pustevny

Informace o provozní době a cenách lanovky, půjčování koloběžek, akcích (ledové sochy, sochy z písku, pouť), možnostech výletů či historii staveb v okolí Pusteven a Radhoště.

Cyklotrasy v okolí Velkých Karlovic

Region je nejen rájem turistů, ale také cyklistů. Připravte se, že převýšení na některých úsecích vám dá zabrat. Odměnou jsou však dechberoucí výhledy.  

Pořad Pečení na neděli, díl Valašsko

Kdo jednou ochutnal domácí frgál, bude se pro něj chtít na Valašsko stále vracet. Pro případ, že to není možné, je zde tradiční recept na frgál i jiná typicky valašská jídla.

Seriál Doktor Martin

Seriál České televize, který se natáčel v malebném prostředí Velkých Karlovic.

Jaktajedle.cz

Za Jedlí stojí Mája Jedličková. Pochází z Beskyd a na svůj domovský region plný specifik nedá dopustit. Temperament jejích tří malých jedliček (*2017, *2018, *2020) ji často žene z pohodlí obýváku do přírody, což s sebou nese spoustu fajn zážitků, ale občas i horké chvilky (holt tři děti, dva rodiče, jedny nervy). Jak o zážitky dobré, tak silné se ráda dělí s okolím na webu jaktajedle.cz. Je autorkou e-booků Kam vzít sviště na hřiště, 10 + 3 výlety v Ostravě a 20 výletů v Beskydech a okolí, které obsahují inspiraci pro výlety s dětmi na severní Moravě.

Prozkoumejte krásy České republiky s našimi dalšími průvodci:

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled