Jedovatí hadi, pavouci, zákeřní komáři, hladoví medvědi – už vás někdy při plánování vašeho dalšího cestovatelského dobrodružství odradilo to, že v dané destinaci můžete tyto mazlíčky potkat? Na jednu stranu je dobře přistupovat k cestování zodpovědně a vzít do úvahy všechna možná rizika. Na druhou však nebezpečná zvířata najdeme na celém světě. Záleží na tom, co si pod tímto pojmem představíme.

Někomu stačí pavouka pouze vidět a už má srdeční zástavu – a to ten pavouk ani nemusí být jedovatý. Otrlým dobrodruhem zase nezacloumá ani nečekané setkání s medvědem. Pro tento článek ale budeme předpokládat, že je mezi námi víc těch, kteří spadají do první skupiny, a probereme si, co dělat při setkání s různými zvířaty, která nás mohou ohrozit.

Pokud totiž k napadení zvířetem dojde, může vám to velice nepříjemně zkomplikovat další cestovatelská dobrodružství. A to nemusíme hned přemýšlet nad útokem rozzlobené medvědice. Úplně stačí bodnutí infikovaným komárem. Zajištění první pomoci, nemocnice, pojištění, dlouhá léčba, propadlé vízum, letenka… To je jen malý výčet nepříjemností, které vás mohou čekat. Proto je dobré vědět, jak se při setkání s nebezpečným zvířetem chovat a jak se chránit, aby případné následky byly co nejmenší.

Kdo je připraven, není zaskočen

Už při plánování cesty je dobré vědět, s jakými nebezpečnými zvířaty se můžete v cílové destinaci setkat. Některá třeba žijí pouze v určité části země nebo se tam nevyskytují celoročně. Tyto informace nepodceňte a určitě si je dopředu pozjišťujte. Bude se vám to hodit při plánování cesty a navíc budete vědět, s jakými riziky je třeba počítat a na co si dát pozor.

Kromě toho, že si předem zmapujete terén, do svého zavazadla nezapomeňte přibalit lékárničku. Ta je základní výbavou každého cestovatele. Co by v ní nemělo chybět, to nejde jednoznačně říct. Vždy je třeba zohlednit váš zdravotní stav, k jakým nemocem máte sklony, s čím se dlouhodobě léčíte apod. Někdo bez růžové pilulky neudělá ani krok, druhý si prášky na bolest bere pouze v krajním případě. Někdo potřebuje víc léků proti nevolnosti, někdo je nepotřebuje vůbec. Množství těchto léků proto bude v každé lékárničce jiné.

Plánujete dlouhodobý výjezd? Jak se připravit před cestou a jak sbalit lékárničku najdete v článku sepsaném záchranářem – Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit.

Téma lékárničky je však velmi široké, proto se pojďme podívat pouze na to, co souvisí s naším tématem. Které věci oceníte, pokud dojde k napadení zvířetem?

  • náplast
  • obvaz
  • pinzetu
  • malé nůžky
  • vlhčené antibakteriální ubrousky
  • repelent s vysokým DEET (nejlépe koupený v dané zemi)
  • slivovici (vhodná na vnější i vnitřní preventivní použití)

Zvláštním případem jsou antimalarika, která někteří doporučují do tropických oblastí se zvýšeným výskytem infikovaných komárů. Ta však mají řadu nežádoucích účinků, proto je jejich užívání vždy na pečlivém zvážení.

Co úplně nepatří do lékárničky, ale je skvělým pomocníkem proti nechtěnému setkání s nebezpečným zvířetem, jsou různé rolničky a hrkačky. Prostě cokoliv, co dělá hluk. Zvíře tedy ví, že někde kolem něj jste. Dále se určitě hodí moskytiéra, dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv.

Prevence je lepší než operace

Co konkrétně vám tedy pomůže, když se potkáte s nebezpečným zvířetem? Rad je hodně, ovšem jestli v dané chvíli dokážete zachovat chladnou hlavu a nějakou z nich použít, to je věc druhá. Pořád je ale lepší něco vědět, protože pak existuje alespoň minimální šance na záblesk uvědomění si, co mám teď dělat. Jinak se budete muset spoléhat pouze na svůj instinkt, což je ale mnohdy to nejlepší, co můžete udělat.

Pojďme se tedy podívat na konkrétní zvířata a rady, jak minimalizovat možný útok.

Nezapomeňte si před jakoukoliv cestou mimo Českou republiku sjednat cestovní pojištění. Proč? Dozvíte se v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Pes

Smečky divokých psů vám mohou zkřížit cestu všude na světě, nejčastěji však v některých zemích jihovýchodní Asie. Před odletem je proto dobré zkontrolovat, zda jste řádně přeočkovaní proti tetanu, příp. zvážit očkování proti vzteklině. Napadení psem však není žádná velká exotika a tyto rady se vám budou hodit i v našich končinách.

Pokud potkáte psa, který vykazuje známky agresivity (vrčí, cení zuby, ježí srst, intenzivně vás sleduje), zkuste se vyhnout bližšímu kontaktu. Zastavte se a zkřižte ruce na prsou. Nedávejte se na zběsilý úprk (přijali byste roli kořisti) a nedívejte se psovi do očí.

Podívejte se také kolem sebe, jestli nemáte pod nohama kámen nebo klacek. Volně pobíhající psi totiž mají tyto věci často spojené s tím, že jimi dostanou, a bojí se jich.

divoký pes

Na divoké psy narazíte i v oblíbených cestovatelských destinacích

Když nic z toho nepomůže a pes vás napadne, s už zakousnutým psem se nepřetahujte. Zhoršíte si zranění. Raději přejděte do protiútoku. Při útoku si chraňte hlavně oblast břicha, krku a obličeje. Rány poté nezapomeňte vydezinfikovat.

Pokud vás pes napadl v některé z vyspělých zemí, vyhledejte jeho majitele a zjistěte, zda je pes očkovaný proti vzteklině. V méně vyspělých zemích tuto informaci ale nezjistíte, proto je důležité po kousnutí psem vyhledat lékařskou pomoc a co nejdříve zahájit vakcinaci proti vzteklině.

Dejte si pozor na nutnost vakcinace, i pokud jste se před cestou nechali proti vzteklině naočkovat. Tak jako tak musíte novou vakcínu dostat, jen máte oproti neočkovaným lidem (kteří musejí pomoc vyhledat co nejrychleji) delší čas navíc na to dostat se do nemocnice. A také oproti neočkovaným dostanete menší počet vakcín (tři místo pěti).

Máte psa a plánujete s ním cestovat letadlem? Jde to, ale obrňte se trpělivostí.

Medvěd

Potkat medvěda také není žádná vzácnost a pro takové setkání ani nemusíme jezdit daleko. Stačí navštívit naše východní sousedy, Slováky. Medvěd na vás v drtivé většině případů sám bezdůvodně nezaútočí, proto je nejlepší na sebe upozornit, abyste jej nevylekali. Použít můžete již zmíněnou rolničku či hrkačku. Nevstupujte do nepřehledných houštin (spousta případů napadení se odehrává při vylekání medvěda v maliní apod.).

napadení medvědem

Medvěda na svoji přítomnost upozorněte

Když se rozhodnete utábořit v oblasti, kde medvědi žijí, pak se snažte co nejvíc omezit vůně jídla, které medvěda určitě přilákají. Jsou známé případy, kdy medvěd přišel k táboráku, protože cítil špekáček. V amerických národních parcích se turisté běžně setkávají s medvědími návštěvníky v kempech, kam je táhne právě vůně jídla. Dejte pozor i na zbytky jídla a obaly od potravin. Nikde je nenechávejte, a pokud můžete, použijte speciální neprodyšné nádoby na jídlo.

Když vidíte medvěda první, ustupujte. Pokud už si vás medvěd všiml, jsou rady odborníků následující a mnohdy velmi vtipné. Pokud se jimi zvládnete řídit, máte sebeovládání jako šaolinští mniši.

Zůstaňte klidně stát, nepanikařte. Nedívejte se medvědovi do očí a neutíkejte (medvěd je rychlejší než člověk). Dělejte se větším – zvedněte ruce nad hlavu a klidným hlubokým hlasem na medvěda mluvte. Pomalu ustupujte.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Někdy může medvěd zdánlivě zaútočit, aby vás zastrašil. To se proti vám rozběhne, těsně u vás zastaví a vrátí se zpět. V tomto případě odborníci doporučují zachovat klid a pomalu se vzdalovat. Pokud toto někdo dokáže, pak mu budiž všechna čest a sláva.

Koupit si můžete i sprej proti medvědům. Můžete také zkusit dělat mrtvého brouka. Prostě se schoulíte do klubíčka a čekáte, až medvěd odejde. To prý ale může trvat i několik hodin.

Trochu jiný případ je lední medvěd, který není tak mírumilovný jako náš medvěd. Polární Inuité doporučují unikat do hor, ne směrem k moři. Medvěda můžete zmást silnými údery kovových předmětů o sebe. Tento zvuk totiž medvěd nezná, může znejistět a raději odejít.

Had

Hadí uštknutí nemusí být smrtelné pouze v exotice. U nás z jedovatých hadů žije kriticky ohrožená zmije obecná. Ta má ale jedu málo a zdravého dospělého člověka na životě neohrozí. V Evropě se s jedovatými hady můžete setkat třeba na Balkáně, mimo Evropu v jihovýchodní Asii, Austrálii, Africe a Jižní Americe.

Had na vás zaútočí pouze tehdy, když se cítí v ohrožení. Proto je nejlepší předejít společnému setkání. Snažte se být hluční, dupejte. Nestrkejte ruce do děr, třeba mezi kameny. Když už hada vidíte, vydejte se na druhou stranu. Nedělejte žádné prudké pohyby.

ušktnutí hadem

Hadi zaútočí, když se cítí v ohrožení

Účinnou prevencí je i vhodná obuv, nejlépe alespoň kotníková, a dlouhé nohavice. Toto doporučení je vhodné dodržovat, i když je venkovní teplota vysoká a vy byste si raději oblékli jen sandály a šortky. Jde přece jen o vaše zdraví.

Když vás had uštkne, snažte se zachovat co nejvíc klid. Čím rychleji vám totiž buší srdce, tím rychleji se jed dostane do celého těla. Had většinou nevypustí všechen jed, ale u některých druhů i trocha může být fatální. Je proto potřeba zaškrtit končetinu co nejblíže nad uštknutým místem, aby se jed co nejpomaleji šířil k srdci, a rychle se dostat k séru.

Opice

Přestože opice máme za roztomilá zvířátka, dovedou být pěkně agresivní a nebezpečné. Takové opičí kousnutí vám může zkomplikovat dovolenou, proto k opicím přistupujte s jistou opatrností. Opice také rády kradou, mohou po vás házet, co mají zrovna po ruce… Je proto třeba mít se na pozoru.

opice

Opice jsou roztomilé, ale i nebezpečné

S opicemi se často setkáte na místech, kde je vyšší koncentrace lidí. Jsou to přece jen mršky mazané a vědí, kde snadno vyloudí něco k snědku. Pokud nedostanou to, co chtějí, nemají žádné zábrany si to ukrást a občas bývají také agresivní. Snažte se je proto ignorovat, hlídat si (to znamená pevně držet) své věci, nechodit k opicím blízko a nedívat se jim do očí.

Pokud vás opice kousne, je potřeba navštívit nemocnici, kde vás naočkují proti vzteklině, tetanu, dostanete antibiotika a dezinfekci na ránu.

Žralok

Napadení žralokem není nic svátečního. Žraloci útočí ve vodách téměř po celém světě, nejvíc smrtelných útoků je zaznamenaných v Austrálii (zejména Západní), Jižní Africe a USA (Florida, Havaj, Kalifornie).

Žraloci nejčastěji útočí dál od břehu, ale není to pravidlem. Láká je vůně krve, takže pokud máte čerstvé zranění, raději se jen válejte na pláži. To platí i pro holky během menstruace.

Tam, kde je výskyt žraloků známý, se často jako prevence útoků používají žraločí sítě. Také jsou tato místa (nejčastěji tedy pláže) značená, což byste opravdu neměli přehlížet a hrát si na hrdiny. Pokud se vám zdá některá pláž v oblasti, kde se žraloci vyskytují, podezřele liduprázdná, může to mít opodstatněný důvod.

Když už se ale se žraločími ostrými zuby setkáte, bude o vašem osudu rozhodovat převážně štěstí. Žralok používá kousnutí k prozkoumání kořisti. Proto pokud surfujete, snažte se mu na ochutnání nabídnout své prkno. S velkou pravděpodobností vám dá pokoj.

Žralok rychle jednou zaútočí a pak odpluje, aby se uchránil od agresivní odplaty. Pokud vám bude štěstí nakloněné a zranění způsobené žraločími zuby nebude tak vážné, můžete tento čas využít k doplavání na pevninu.

Vyplatí se také plavat ve větší skupině. To si pak na vás žralok netroufne.

Škorpion

Bodnutí některých druhů škorpiona je pro člověka smrtelné. Protože nás ale nebere jako kořist, bezdůvodně nezaútočí. Pokud však má vztyčený bodec, je to jasné varování před útokem. Škorpion se vám může dostat do boty či do stanu, proto je opravdu dobrá rada všechny věci si před použitím dobře prohlédnout. Přes boty si na noc natáhněte ponožky – tím zabráníte tomu, že v nich škorpion najde nový úkryt.

škorpion

Vztyčený bodec je jasné varování

Jako prevence se určitě hodí vysoká a pevná obuv. Ta zabrání štířímu bodnutí. Pokud už by vás škorpion bodl, připravte se na to, že některé druhy vám mohou způsobit dočasnou obrnu, která může trvat i dva dny. Na ránu nalijte studenou vodu, abyste zmírnili otok. Nikdy ránu nepolévejte horkou vodou, jed by se rychleji rozšířil do těla. Končetinu můžete také zaškrtit a ve vážných případech nechejte spolu s krví z rány vytéct i jed.

Krokodýl

Při napadení krokodýlem se vám bude hodit pouze jedna rada – krokodýlí tlamu udržíte zavřenou celkem snadno. Krokodýl nemá tolik síly, aby ji otevřel. Jakmile ji ale otevře, bůh s vámi.

Tygr

Z důvodu snižující se tygří populace je velmi malá šance na to, že byste tygra ve volné přírodě mohli potkat. Pokud by se to však stalo, dívejte se mu do očí a neotáčejte se k němu zády. „Štěstí“ na tygra můžete mít na Srí Lance, v Bangladéši či v Nepálu.

Plánujete safari v Africe? I tam najdete nebezpečné druhy zvířat. Řiďte se především pokyny průvodce. Více v článku Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete.

tygr

Na tygra ve volné přírodě dnes už téměř nenarazíte

Komár

Nejmenší ze všech uvedených zvířat, ale o to víc nebezpečný: komár. Malárie a horečka dengue zabijí každý rok stovky tisíc lidí. Západonilská horečka se dostala už i k nám. Nejnebezpečnější tropická malárie číhá v tropických oblastech Afriky, Střední a Jižní Ameriky, Číny, Indonésie, Indie a Pákistánu.

Eliminovat kontakt s komárem je téměř nemožné. Repelent přivezený z Čech na ně neúčinkuje, proto je lepší koupit jej přímo na místě v dané destinaci a překontrolovat vysokou dávku DEET. Spěte vždy jen v moskytiéře a zejména za svítání a západu slunce noste dlouhé nohavice a rukáv.

Dobrá rada na závěr

Pro všechny případy je důležité mít sjednané dobré cestovní pojištění. Protože ale triky pojišťoven, všechny možné výluky z pojištění apod. jsou jedna velká džungle, sepsali jsme pro vás články o krátkodobém i dlouhodobém pojištění. Dozvíte se v nich vše, co pro vyhledání vhodného pojištění potřebujete. Rychlý přehled českých pojišťoven a jejich krytí také nabízí srovnávače jako například ePojištění.cz.

Nezapomeňte si mezinárodní očkovací průkaz, někdy je snadnější ukázat, která očkování máte, než je lovit v hlavě s psem zakousnutým u palce nohy. Hlavně ale přejeme, aby váš první a poslední kontakt s nebezpečnou faunou byl v tomto článku.

Jana Hejlová

Cestuji společně s manželem už několik let a za tu dobu jsme změnili styl cestování od velmi rychlého po velmi pomalé, které jsme si zamilovali. Roční pobyt ve světě nám přinesl spoustu nových kamarádů, pracovních nápadů a nezapomenutelných zážitků – zejména díky Workaway pobytům. Zážitky a zkušenosti z cest sdílíme ve videocestopisech na našem webu, Facebooku a YouTube.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Petr 19.7.2019 v 13:17 - Odpovědět

    Ahoj, můžu se zeptat, co za druh tygra je možné potkat na Srí Lance? To je myšlen Tamilský tygr?