Nejznámější městečko v horách na severu Thajska, dlouhou dobu sídlo hipíků a oblíbený cíl dobrodružných backpackerů. Dnes už většinu svého hipísáckého kouzla ztratilo, většina lidí sem přijíždí jen na jednu dvě noci – a často hlavně pařit. Za mě má mnohem lepší atmosféru Mae Hong Son o kus dál v horách.

Přesto bych Pai nevynechal, hlavně kvůli jeho okolí – poslouží totiž jako skvělá základna k objevování. Pokud navíc cestujete sami, snadno tu potkáte podobně naladěné lidi, se kterými můžete na výlety vyrážet společně.

Tento článek patří do vícedílné série. Pro obecné praktické tipy jděte do prvních dvou dílů:

Pro tipy na jednotlivá města, destinace a zajímavá místa jděte na samostatné průvodce.

Proč jet do Pai

Pai obklopují nádherné kopce, rýžová políčka a lesy. Nabízí nespočet možností pro nenáročný treking, horské chrámy, tradiční vesnice, horké prameny i různé adrenalinové zážitky. Takové koncentrované severní Thajsko.

Jestli vás láká pořádná párty, jste v centru Pai na dobré adrese. Samozřejmě se bavíme o hlavní sezoně, tedy prosinci až únoru.

Rýžová políčka u Pai, průvodce severní Thajsko

Rýžová políčka u Pai

Jak se dostat z Chiang Mai do Pai

Pai úmyslně neřadím do sekce jednodenních výletů z Chiang Mai. Náročná cesta minivanem z Chiang Mai trvá přibližně tři hodiny. Silnice je sice kvalitní, ale stoupá do hor nekonečným množstvím zatáček. Je jich více než 700, takže jestli se vám dělá špatně, rozhodně rezervujte místo co nejvíc vepředu.

Veřejné minivany odjíždějí (skoro) každou hodinu z autobusového nádraží Chiang Mai Arcade 2. Případně si na recepci hotelu, v turistické kanceláři nebo online přes 12Go.asia zarezervujte dodávku, která vás v domluvený čas vyzvedne přímo na ubytování.

Skvělá možnost samozřejmě je půjčit si v Chiang Mai motorku nebo skútr a vyrazit na vlastní pěst. Jednu cestu si dejte po vedlejší silnici číslo 1349 z městečka Samoeng. Na mapě se hledá celkem těžko, ve skutečnosti se ale moc nemáte kde ztratit. Odmění vás skoro nulový provoz a nádherné výhledy.

Cesta z Chiang Mai do Pai

Část cesty „zadem” z Chiang Mai do Pai

POZOR – pokud nejste zkušený motorkář, může být cesta oběma silnicemi velmi vyčerpávající. Zvažte, jestli se do ní pouštět, a pokud ano, určitě jeďte opatrně, alespoň ve dvojici, s kvalitním vybavením a dávejte si pauzy na dostatečnou hydrataci.

Víc informací pro cestování na dvou kolech najdete v mém hodně podrobném motorkářském průvodci celým severním Thajskem.

Letecky se bohužel do Pai aktuálně (2024) dostat nedá. Pravidelná linka z Chiang Mai přestala létat už nějaký čas před covidem a pochybuju, že se vrátí.

Kde v Pai bydlet

Pai nabízí širokou škálu ubytování od hostelů až po luxusní resorty. Případně si vyberte z poklidných bungalovů nebo homestays v okolních rýžových polích a kopcích.

Za sebe můžu v centru doporučit pěkné bungalovy Villa de Pai, případně o kousek dál minimalistické vilky Monko Villa nebo Northland Pai nedaleko Pai Canyon.

Co vidět a dělat v Pai

Půjčte si kolo, elektrokolo nebo skútr a prostě se v okolí jen tak ztrácejte a užívejte výhledy. Žádnou ze zdejších aktivit a atrakcí bych vlastně samu o sobě nezařadil mezi „wow“ zážitky. Jinde najdete větší vodopády, vyšší hory, hlubší kaňony, slavnější chrámy a autentičtější vesnice.

Pai má tu obrovskou výhodu, že vše zmíněné stihnete pohodovým tempem za jeden den klidně i na tom klasickém bicyklu. Jako základna pro výlety ale Pai poslouží i na několik dní.

Pai Canyon (Kong Lan)

Ideální místo pro krátké výlety a podvečerní procházky. Nabízí krásné výhledy na okolní krajinu, zvlášť při západu slunce. Při chůzi a hlavně focení na zdejších úzkých pěšinách buďte opatrní: skála se často drolí – a sklouznout až na dno kaňonu se rozhodně nechcete.

Kaňon v Pai, severní Thajsko průvodce

Pai Canyon

Vodopád Mae Yen

Středně velký vodopád schovaný v džungli. Musíte si k němu popojít kus pěšky, proto máte šanci užít si ho úplně sami. Nezapomeňte na uzavřené boty, půjdete skrz džungli.

Vodopád Pam Bok

Kaňon s malým vodopádem a jezírkem na konci, kde se můžete vykoupat. Jen se připravte na to, že v období od ledna do dubna třeba taky bude skoro bez vody.

Horké prameny Tha Pai 

Přírodní lázně, kde se vykoupete v horké vodě uprostřed nádherné přírody. Od místních si tu můžete koupit syrová vajíčka, která si v pramenech uvaříte.

O něco vzdálenější jsou pak horké prameny Sai Ngam, kde teplá voda teče přímo v malé říčce s kaskádami jako dělanými pro další koupačku.

Horké prameny v Pai, průvodce severní Thajsko

Santichon Village

Tradiční čínská vesnice, kde můžete ochutnat čínská jídla a dozvědět se víc o historii a životě čínských etnik v severním Thajsku. Zároveň jde podle mě o výbornou ukázku asijského bizáru.

Mimo jiné si tu můžete půjčit „tradiční“ kroj (bůhvíodkud) a vyfotit se v něm u repliky kusu Velké čínské zdi, u které se stavitelé podle mě ani nesnažili, aby vypadala aspoň trochu autenticky. Přiznávám, mám pro podobná místa slabost.

Čínská vesnice Santichon Village v Pai, průvodce severní Thajsko

Santichon Village

Chrám Wat Phra That Mae Yen 

Chrám na kopci nad městem s velkým bílým buddhou a působivým výhledem. Doporučuju vyrazit sem na východ slunce, kdy se údolí pod vámi bude pravděpodobně postupně vynořovat z mlhy.

K chrámu buď z Pai dojdete pěšky, nebo jako správný Asiat sednete na skútr a místo šlapání schodů prostě dojedete až k hlavní bráně.

Bílý buddha v Pai, Wat Phra That Mae Yen, průvodce thajsko

Bílý buddha v Pai – Wat Phra That Mae Yen

Kho Ku So Bamboo Bridge

Dost fotogenická, několik set metrů dlouhá bambusová lávka přes rýžová pole. Opět doporučuji zastavit se tady brzy ráno – a nejlépe mimo hlavní sezonu. V zimě jsou totiž rýžová políčka suchá – a tím pádem o dost méně fotogenická.

Bambusový most v Pai, Thajsko průvodce

Bambusový most u Pai

Noční trh v Pai 

Klasický noční trh plný jídla i místních řemeslných výrobků, ale také všemožných suvenýrů. Dejte si pouliční barbecue, sticky rice (lepkavá rýže), přikupte pivo v sámošce – a po náročném dni budete mít naprosto luxusní večeři.

Noční trh v Pai

Noční trh v Pai

Rafting

Vyrazte s některou z místních agentur na jednodenní nebo i vícedenní rafting skrz džungli. Výlet jde případně kombinovat s trekingem s průvodcem.

Jóga a wellness 

Hodně lidí do Pai jezdí za jógou a různými duchovními programy. Najdete tu proto několik center nabízejících kurzy jógy a wellness programy ideální pro ty, kdo hledají relaxaci a duchovní obnovu. Minimálně jedna lekce ranní jógy s výhledem na hory stojí za zážitek.

Jeskyně Nam Lod

Pro mě asi nejhezčí jeskyně, jakou jsem kdy navštívil, už jen kvůli majestátnímu hlavnímu dómu s obrovskými krápníky. Jde o rozsáhlý krasový systém s několika možnostmi prohlídek. Ta delší zahrnuje i cestu na bambusových vorech po podzemním jezeře a řece.

Připravte se na tisíce netopýrů a kaloňů, kteří v jeskyni sídlí. Doporučuji čepici, dlouhé rukávy a uzavřené boty, pokud nechcete jejich výkaly po případném nechtěném incidentu drhnout z nohou nebo vlasů.

Jeskyně Nam Lod, Mae Hong Son Loop výlet na motorce Thajsko

Jeskyně Nam Lod

Při soumraku netopýři a kaloni po stovkách vylétají z hlavního ústí jeskyně, což je zážitek jak z jiného světa.

Jeskyně leží více než hodinu cesty od Pai, při které překonáte další stovky zatáček. Proto jsem ji neřadil mezi běžné atrakce v Pai. A navíc: pokud plánujete pokračovat do Mae Hong Son, jeskyně je ideální zastávka jen kousek od hlavní cesty.

Národní park Huai Nam Dang

Po cestě z Chiang Mai do Pai určitě neminete odbočku k horskému národnímu parku Huai Nam Dang. Za zastávku stojí už i vyhlídka Doi Kiew Lom, ideálně s ranní inverzí. Zároveň tu ale můžete přespat ve vybaveném kempu a vyrazit na bezpečný delší trek po některé z prašných cest, k orientaci poslouží turistická mapa na Mapy.cz.

Kam dál v severním Thajsku?

Chystáte se věnovat regionu více času? Dobrá volba.

Postupně pro vás připravujeme podrobné průvodce i pro další oblíbené destinace a chystáme také tipy na nádherná místa, kterým se zahraniční turismus zatím vyhýbá.

Hledáte víc praktických tipů k cestování po Thajsku bez cestovky? Vše důležité najdete v těchto dvou článcích:

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled