Zero waste neboli snaha o nulový odpad může být poměrně jednoduchá v běžném prostředí. Jakmile vyrazíte dál od svého bydliště, udržitelné cestování s minimem odpadu už může být poměrně výzva. Vždy ale lze udělat pár věcí, které dopad vaší cesty na životní prostředí zásadně sníží. Může se to týkat nejen fyzického odpadu, který za sebou při cestování zanecháváte, ale i toho, který není vidět na první pohled.

Příprava na cestu

Aby vaše cesta byla s minimem, či dokonce úplně bez odpadu, základem je dobře se na ni připravit. Není nic horšího, než zjistit na místě, že půlku věcí, které na cestě potřebujete, už doma máte. Zároveň je pár věcí, u kterých je lepší volit jejich ekologičtější verzi, jak si vysvětlíme dál.

Jaké věci vzít na cesty, abyste byli o něco šetrnější k životnímu prostředí, jste už možná četli několikrát. Lehce si shrneme základy a přidáme několik dalších tipů, které se vám mohou hodit a možná by vás ani nenapadly.

  • Láhev na vodu (ideálně s filtrem).
  • Pytlíčky na ovoce, zeleninu a pečivo, také nákupní látková taška.
  • Kapesníky (ať už na smrkání, či jen utírání špinavých rukou nebo pusy).
  • Cestovní příbor (můžete vzít obyčejný kovový příbor z kuchyně, případně bambusové sety na cesty, které jsou lehčí).
  • Opakovaně použitelné brčko (hlavně na letní období či kdykoliv do Asie, kde nezapomeňte poprosit „no straw, please“).

Opalovací krém

Klasické opalovací krémy jsou velkou zátěží pro mořské ekosystémy, protože obsahují oxybenzon a ethylhexyl metoxycinamát, které ničí korálové útesy. Podle vědeckých údajů se každý rok dostane do oceánů a moří až 14 tisíc tun opalovacího krému. Kromě toho obsahuje nyní mořská voda kolem 82 tisíc druhů chemikálií pocházejících právě z produktů osobní péče. Korálové útesy trpí – a je to vidět i na jejich stavu: v Karibiku bylo v posledních 50 letech kolem 80 % korálů zničených kvůli znečištění a oteplujícím se vodám.

V nedávné době bylo používání opalovacích krémů na některých plážích světa dokonce zakázané, například na Hawaii nebo Palau. Kromě negativních vlivů na mořské ekosystémy mohou tyto látky narušovat i normální hormonální cesty v těle. Ideálním řešením je používat přírodní opalovací krémy, například od značek laSaponaria, Ey! nebo Eco Cosmetics.

Repelent proti hmyzu

Repelent je ve spoustě zemí nutnost, pokud tam chcete „přežít“. Když se ale podíváte na složení klasických repelentů, zjistíte, že ačkoliv celkem dobře odpuzují komáry, pro lidské tělo to není nic zdravého. Proto doporučuji zaměřit se na ty složením přírodní, například od značek Incognito nebo Navia.

Širší zavařovačka

Širší zavařovačka je něco, co vám může skvěle vynahradit několik dalších věcí, pokud fakt řešíte úsporu místa. Nejen že ji můžete využít jako termohrnek (a v letním období jako sklenici na různá smoothie či koktejly), ale bude se vám hodit i místo krabičky na jídlo. Pokud budete mít v restauraci nějaké zbytky, můžete je jednoduše přestěhovat do vaší sklenice a dojíst pak doma. Ani omáčky se vám ve sklenici nevylijí. Ideální je, aby zavařovačka měla širší hrdlo, takže z ní můžete snáz konzumovat.

Zavařovačka naštěstí není něco, co musíte tahat už z domova: stačí na místě koupit nějakou zavařeninu a hned máte termohrnek a krabičku na jídlo v jednom zdarma. Pokud zavařovačku použijete na nápoj s sebou, v některých kavárnách na něj můžete dostat i slevu.

Kosmetika

Oblíbená malá cestovní balení kosmetiky, která jsou běžně dostupná v drogerii, jsou nejen drahá, ale hlavně je to další zbytečný odpad, pokud lahvičky neplníte opakovaně.

Pro fandy „tekuté kosmetiky“ je řešením koupit cestovní sadu prázdných lahviček ve velikosti 100 ml, které můžete naplnit svým obvyklým šamponem či sprchovým gelem a vzít na cestu. Po návratu z cesty je eventuálně vymyjete a příště můžete používat znova a znova. Tyto lahvičky mají velikost požadovanou leteckými společnostmi, takže je smíte bez problémů vzít i do příručního zavazadla do letadla.

Příznivci tuhé kosmetiky si mohou koupit malou kovovou krabičku a do té uříznout kus šampuku a mýdla. Tyto cestovní krabičky nabízí například Friendly Soap či Hydrophil. Do krabičky vezmete jen kousek (protože na kratší dovolené rozhodně nespotřebujete celé mýdlo) a je to něco, co bez problémů hodíte do batůžku, nezabere to skoro žádné místo a hlavně se vám to nevylije. Co se týká tuhých šampuků, doporučit můžu třeba značky Two cosmetics nebo Haaro Naturo.

Doprava

Doprava je jednou z nejméně ekologických součástí vašich cest. Ovšem i zde je několik možností, jak dopad na planetu minimalizovat. Doporučujeme využívat místní dopravu, případně na delší cesty vlaky či autobusy. Zajímalo by vás, jak si na tom z hlediska emisí a ekologie stojí různé dopravní prostředky na stejnou trasu?

Využít můžete web EcoPassenger, kde zadáte svoji trasu a ukážou se vám výsledky pro vlak, letadlo a auto. Vlak vychází obvykle nejlépe.

Pokud chcete cestovat autem nebo letadlem, i to jde zvládnout udržitelněji.

Cestování autem

Pokud někam jedete autem, zkuste ho využít na maximum. Nabídněte na internetu spolujízdu, čímž nejen ušetříte, ale i trochu ekologicky vykompenzujete svou cestu (využijte například web BlaBlaCar, který působí v mnoha evropských zemích). Stejně tak můžete i vy sami hledat místo v autě, když někam jedete a chcete levnější dopravu než autobus či vlak.

Cestování letadlem

Letecká přeprava je, co se týká uhlíkové stopy, nejhorším způsobem dopravy.

Zkuste na kratší vzdálenosti vybírat ekologičtější způsoby dopravy, nebo lety s nejmenším počtem přestupů. Nejvíc plynů se uvolňuje při vzletu a přistávání. Na delší vzdálenosti se ale občas může vyplatit letět letadlem než jet sám v autě.

Dalším tipem je využívat sedadla v economy třídě. V první třídě a businessu jsou sedadla větší, proto při stejném množství spotřebovaného paliva přepraví méně lidí. Podle studie mohou mít pasažéři cestující v první třídě až devětkrát větší uhlíkovou stopu než ti ve třídě economy.

U cestování je též možnost offsetovat svůj let. O co se jedná? Offsetové projekty jsou takové, které snižují množství skleníkových plynů v atmosféře či zamezují jejich vypouštění. V praxi to vypadá tak, že podnikatelské subjekty, instituce či jednotlivci věnují finanční částku, která odpovídá velikosti jejich uhlíkové stopy, na projekty, které ji svou činností pomáhají „vymazat“. Pokud tedy někam letíte letadlem, ideálně věnujte peníze na projekt, který sníží skleníkové plyny (obvykle oxid uhličitý) o tolik, kolik jste jich vyprodukovali svým letem. Offsetové projekty nabízí česká organizace CI2, v zahraničí švýcarská organizace myclimate.

Předposledním tipem na cestování letadlem je vyhnout se jídlu v letadle, a pokud to není nezbytně nutné, tak ho nekupovat. Všechny potraviny v letadle jsou poměrně hodně zabalené a o recyklaci zde nemůže být ani řeč. Proto si ideálně nabalte svačinu s sebou, protože ta letištní kontrole rozhodně nevadí. Pokud vás v letadle přepadne žízeň a nestihli jste si před cestou doplnit do láhve vodu na toaletě, můžete poprosit o nalití vody či džusu do svého vlastního termohrnku. Když mám opravdu žízeň nebo chuť na něco dobrého, využívám víčko od termosky, do kterého si pití v letadle nechám nalít. Ušetřím tak alespoň jeden plastový šálek.

Na závěr bych poradila využívat e-tickety místo tisknutí letenky. Je to maličkost, ale i to pomůže ušetřit nějaký ten materiál.

Stravování

Stravování je další důležitou oblastí u tématu udržitelného cestování. Jak to dělat lépe?

Stravování bez masa

Spousta jedinců, kteří se zajímají o stav životního prostředí, jsou vegetariáni či vegani. Ať jste také, či ne, možná i tak občas oceníte jídlo bez masa. Na vyhledávání míst, kde se můžete najíst vegansky či vegetariánsky, vám skvěle poslouží stránka HappyCow. Najde vám nejen čistě bezmasé restaurace, ale i místa, kde se nabízí alespoň bezmasé varianty, a to po celém světě. Možné je stáhnout si jejich aplikaci HappyCow App.

Lokální stravování

Využijte výhody cestování a toho, že můžete ochutnat jiné potraviny, které u nás nejsou dostupné. Takže: ačkoliv možná máte v České republice zajeté určité stravování, zkuste se od něho v zahraničí oprostit. Stejně jako u nás nedává smysl každý den se krmit avokádem, tak třeba v Indonésii nebude dávat smysl cpát se jablky.

Díky lokálnímu stravování nejen že ochutnáte spoustu nových potravin, ale snížíte i svoji uhlíkovou stopu. Lokálnost se zároveň týká i pití. Pokud máte rádi pivo, zkuste místo dovezeného pít to lokální. Ač se to nemusí zdát, i pivo hodně cestuje a pitím lokálního můžete přispět ke změně.

Mezinárodní řetězce

Přijedete do cizí země a první, co tam uvidíte, je váš oblíbený mezinárodní řetězec. Máte radost… jenže tenhle typ podporování je něco, co může značně negativně zasáhnout místní komunitu. Nejen že to není lokální podnik, takže narušuje tradiční lokální hodnoty a zvyky, které v daném místě jsou, ale hlavně škodí  místní ekonomice. Podporování velkého mezinárodního řetězce možná přinese nějaké výhody pro místní lidi v podobě platů, avšak velká část ze zisků stejně jde naprosto jinam.

Pokud chcete podporovat místní ekonomiku i při svém stravování, zaměřte se na opravdu lokální podniky, nakupujte na místních trzích.

Nakupujte a žijte bez odpadu

Vaříte si rádi na cestách? Pro nákup využijte bezobalové obchody. V zahraničí je hledejte pomocí bezodpadové mapy Bulk Locator app, v českém prostředí poslouží mapa od Reduca.

Mnoho kuchyňského odpadu lze recyklovat. Na internetu si před odjezdem vyhledejte, jak v cílové destinaci vypadají kontejnery na konkrétní druh odpadu. V některých městech jsou na bioodpad speciální popelnice.

Při stanování či pobytu v přírodě je nasnadě bioodpad zakopat, ostatní vzít s sebou. Například dětské ubrousky jsou částečně plastové, v přírodě se plně nerozloží. Mějte v záloze toaletní papír a ubrouskům se pro tento účel vyhněte.

Ubytování

V hotelech

Hotely jsou pravděpodobně jednou z nejméně vhodných alternativ na ubytování, ale pokud jsou vaší volbou, máme pár tipů, co můžete příště udělat šetrněji.

Jednorázové lahvičky s kosmetikou jsou roztomilé, ale ne ekologické. Pokud je potřebujete použít, tak je využijte celé, odneste si je, použijte je opakovaně s vlastní náplní. Jestliže je využijete napůl, uklízečka je vyhodí.

Věc, která může ušetřit velké množství energie, je opětovné používání ručníků. Naštěstí už i hotelům došlo, že prát každý den ručníky po všech hostech je nesmysl, a nabádají návštěvníky, ať ručník v případě, že ho chtějí nadále používat, umístí na určité místo, takže uklízecí služba ho nebude zbytečně prát po jednom použití.

S tím souvisí i další tip – dát si na pokoj cedulkunerušit“. Ušetříte tak nejen zdroje věnované na praní ručníků, ale i na čištění celého pokoje.

Co je u hotelů základní, je vypínat světla a klimatizaci, pokud tam nejste. Energeticky náročná klimatizace nonstop je bohužel v některých místech standardem.

Posledním tipem u hotelů je ideálně hledat takové, které mají nějaký z certifikátů o udržitelnosti. Může se jednat například o certifikáty EarthCheck, Green Globe, Rainforest Alliance nebo Green Tourism. Tyto certifikáty znamenají, že daný hotel se snaží dodržovat jisté ekologické standardy.

Airbnb, couchsurfing a VegVisits

Při ubytování přes Airbnb podporujete konkrétní majitele domů a ne korporace stojící za velkými hotely, což může hodně pomoci místní ekonomice. Couchsurfing je skvělá varianta, jak se seznámit s místními a opravdu splynout s lokální komunitou.

Pokud hledáte něco jiného udržitelnějšího, vyzkoušejte službu VegVisits. Je to služba podobná Airbnb určená pro vegetariány a vegany. Můžete si zde pronajmout nejen ubytování v bezmasé domácnosti, ale klidně i jen bezmasou kuchyň na pár hodin, když si potřebujete uvařit. Služba je dostupná pro místa po celém světě, určitě zde ale není tolik nabídek jako na Airbnb.

Chování na místě

Uklízejte nejen po sobě

Zanechávat jen otisky bot a nic jiného je základ. Pomůžete i tím, že na túru vezmete sáček a odnesete i ten odpad, který nebyl váš. Pokud byste se rádi zúčastnili organizovaného úklidu, přidejte se k uklízecím skupinám. Poměrně populární je Trash Hero – skupina, která vznikla na popud několika Čechů uklízejících odpady na pláži, dnes už mají odnože po celém světě.

Nepodporujte týrání zvířat

Populární delfinária či ježdění na slonech jsou aktivity, nad kterými se většina lidí ani nezamyslí.

Delfíni jsou velmi inteligentní stvoření, která potřebují svůj volný prostor. Nejsou stvořená k tomu, aby byla celý život v malých bazénech a proskakovala kruhy. Často jsou delfíni odchytávaní ve volné přírodě, čímž nejen že ztratí kontakt se svým přirozeným prostředím, ale také jsou nucení cvičit pro zábavu lidí, ačkoliv to pro ně není přirozené. Delfíni jako velmi inteligentní zvířata trpí nejen životem v omezeném prostoru, ale i po psychické stránce.

U slonů je to podobné. Často jsou týraní a navíc omámení alkoholem, aby byli krotcí a vozili turisty. Mívají na sobě šrámy od různých drátů, kterými jsou spoutávaní. Jako mláďata bývají odebíraní od svých matek, které jsou zastřelené. Podobně kontroverzní zábava se může týkat i ostatních zvířat, není tedy vhodné navštěvovat chovné stanice, jezdit na zvířatech či podporovat prodej exotických zvířat.

Výjimkou mohou být útulky (uvidíte je často pod pojmem sanctuary), kde zvířata neslouží pro zábavu turistům, naopak jsou tu zachráněná před těmito „zábavami“ a potulují se v přírodě na pozemcích organizace. Je však důležité předem si ověřit, jakou pověst dané místo má a jestli nejde jen o další turistickou nástrahu. Pozitivním znamením může být, že se zvířaty nejsou prováděné žádné show a mají možnost žít tak, jak je jim přirozené.

Pokud předem přemýšlíte nad zábavou, ale nejste si jistí, jak moc je vhodná, zkuste nejdříve zapátrat na internetu. Naše kroky by neměly končit jen u toho, kolik odpadu vyprodukujeme. Naše životní volby v každé sféře života jsou to, na čem záleží.

Cestujte jen s etickými tour společnostmi

Pokud během pobytu v zahraničí chcete vyrazit na výlet, volte některou místní cestovní společnost. Ideální je vybírat menší společnosti s menším dopadem na přírodu. Když má členství v International Ecotourism Society, chová se zodpovědně a udržitelně.

Zkoumejte, zda společnost najímá místní průvodce, je lokální. Zajistíte tak velký přínos pro místní ekonomiku a její udržitelnost.

Dalším kritériem je druh zážitků. Nabízí chování si místních divokých zvířat, jízdu na slonech či procházky se lvy? V tom případě se této společnosti zdaleka vyhněte. Vybírejte takové společnosti, které respektují místní faunu a flóru a nemění je v turistickou atrakci.

Poznámka na závěr

V oblasti bezodpadového a udržitelného cestování je spousta věcí, které lze dělat lépe. Každý máme jiné příležitosti a možnosti. Zatímco třeba nakupování bez obalu může být v některých oblastech naprosto jednoduché, v jiných místech je skoro nemožné. Dělejte věci tak, jak nejlépe můžete, a věřte, že je pravděpodobně děláte lépe než většina lidí, kteří se nesnaží vůbec.

Redakční sdělení: Článek obsahuje affiliate odkazy na produkty vybraných firem. Kliknutím a následným nákupem podporujete tvorbu obsahu na webu Travel Bible. Děkujeme.

Jaké další články na blogu vás mohou zaujmout k udržitelnému cestování?

Pavla Wernerová

Po stáži v Indonésii jsem se začala více zajímat o problematiku odpadu, protože i my v Evropě ovlivňujeme to, co končí na druhém konci světa v oceánu. Svým téměř bezodpadovým životem chci inspirovat ostatní. Píši blog Za lepší život s tipy na zero waste domácnost, přírodní kosmetiku či bezmasé recepty. Vydala jsem knížku o bezodpadové domácnosti Konec doby odpadové a spustila podcast EKOmaniaci. Sledovat mě můžete na Facebooku či Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled