Zažijte neopakovatelnou atmosféru města s barvitou minulostí, které se stalo kolébkou revolučních technologií. Města oslavujícího své multikulturní kořeny. Města, ve kterém se snad každý Evropan cítí jako doma. Města, do kterého když se zamilujete, tak navždy a hluboce.

V tomto průvodci vás provedeme křížem krážem skrze San Francisco, vypíchneme zajímavá místa, která se vyplatí vidět, památky, které byste měli navštívit i poradíme, kde se najíst a ubytovat. 

Proč jet do San Francisco?

San Francisco leží na poloostrově mezi Sanfranciským zálivem a Tichým oceánem, jižně od úžiny Golden Gate. Právem je považované za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Město, jehož rozmach způsobila v 19. století zlatá horečka, je unikátní tím, že ho z většiny tvoří domy ve stejném stylu. Jednotný urbanismus vznikal již v průběhu 19. století, ale skutečně uniformním se stal po masivním požáru způsobeném zemětřesením v roce 1906. 

San Francisco bylo vždy centrem alternativní kultury. V 50. letech 20. století žila ve městě celá generace básníků, spisovatelů a bohémů. Přezdívalo se jim „The Beat generation“ a jedním z nich byl i legendární Jack Kerouac. Není tedy divu, že právě tady v roce 1967 odstartovala květinová revoluce“, která se později rozšířila do celého světa. 

Město je kulturním, komerčním a finančním centrem Severní Kalifornie, ve kterém sídlí společnosti jako Apple, Google, Tesla. Proslulo chladnými léty a slavným mlžným oparem, který jej mnohdy neopouští po celé dny. 

Co musíte vidět a navštívit?

Golden Gate Bridge

Kroky snad všech turistů míří nejprve ke slavnému Golden Gate Bridge. Když máte štěstí a mlžné město zvedne svou oponu, uvidíte v celé nádheře tolik obdivovaný visutý most, dlouhý téměř tři kilometry. Na kráse mu nic neubírá ani sebesilnější mlha. Od roku 1937, kdy po něm projely první automobily, je tento skvost nedílnou součástí města a občané San Franciska jsou na něj patřičně hrdí.

Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge je ikonou města

Presidio 

Místo, kde všechno začalo. Půda okolo zálivu Golden Gate byla domovem původních obyvatel Ameriky po tisíce let. Na konci 18. století zde španělští dobyvatelé založili pevnost, která byla následně 150 let jednou ze základen americké armády. V roce 1994 se z Presidia stal národní park a dnes je jedním z nejnavštěvovanějších parků v USA. Vyznačuje se mnoha zalesněnými oblastmi, kopci a malebnými výhledy na most Golden Gate, Sanfranciský záliv a Tichý oceán. 

Most můžete pozorovat z řady oblíbených vyhlídek Presidio parku. Dopravovat v parku se můžete autobusy Presidia. Vstup do parku i zmíněné autobusy jsou zdarma.

Fort Point

Fort Point je stará válečná pevnost umístěná přímo pod jižním koncem mostu. Říkalo se jí „chlouba Pacifiku“ a chránila Sanfranciský záliv v době občanské války známé jako války Severu proti Jihu a v novodobé historii i v časech druhé světové války. Dnes je pevnost národní památkou. Pokud si ji chcete prohlédnout, návštěvu rezervujte na oficiálních stránkách. Vstup je zdarma.

fort point

Fort Point najdete přímo pod jižním koncem mostu

Fisherman’s Wharf (Rybářský přístav) 

Zlatá horečka přilákala ziskuchtivé snílky z celého světa a přitahovala dokonce i mořeplavce, kteří cestovatele do San Franciska přepravili. Lodím opuštěným u dnešního Hyde Street Pier se přezdívalo „armáda zlatého snu“ a u mola najdete i jedno z mnoha muzeí v podobě lodí z 19. století, které si můžete prohlédnout. 

Okolo přístavu a po celém nábřeží jsou některé z nejlepších rybích restaurací ve městě. 

Fisherman’s Wharf

Fisherman’s Wharf je přístavní oblast plná restaurací, obchodů se suvenýry a atrakcí

Pier 39

Molo se proslavilo lachtany, kteří se na něm ve velkém počtu usídlili po silném zemětřesení v roce 1989 a – k potěšení místních i turistů – už na něm zůstali. Na mole najdete historické budovy, restaurace, obchůdky se suvenýry i ručně vyrobený kolotoč z Itálie s výjevy nejznámějších turistických atrakcí města. 

Je z něj také výhled na celé město, záliv a pevnost Alcatraz. Vstup na molo je zdarma a pravidelně se tu konají různé degustační a ochutnávkové či hudební akce, na které je vstup také zdarma.

pier 39

Na molu se rádi vyhřívají lachtani

Alcatraz 

Nejprve pevnost, později známá věznice, ve které byli uvěznění i Al Capone a Machine Gun Kelly, je dnes oblíbenou turistickou atrakcí. Na ostrově najdete nejen zmíněnou pevnost, ale také rozsáhlý park. Jestliže vás láká návštěva, neváhejte a rezervujte vstupenky s předstihem na webových stránkách. Na místě, tedy na Pier 33, odkud vyjíždí trajekty, není šance je koupit.

Prohlídku Alcatrazu můžete zkombinovat i s plavbou nebo prohlídkou okolí. Zážitkové tours najdete na portále Get Your Guide.

Alcatraz průvodce San Francisco

Z mola je krásný výhled na pevnost Alcatraz

Ferry Building

Sanfranciská Budova trajektu neslouží pouze pasažérům cestujícím přes Sanfranciský záliv, je v ní také celá řada obchůdků, kaváren, restaurací, barů, kanceláří. Pravidelně zde probíhají trhy, na kterých koupíte produkty lokálních pěstitelů a výrobců. Jeden ze skvostů San Franciska byl otevřený již v roce 1898 a po nákladné renovaci, která proběhla před několika lety, je opět přístupný veřejnosti. 

Russian Hill (městská čtvrť) 

Některé ulice jsou zde natolik strmé, že nebudete vědět, jestli jde pořád ještě o procházku, nebo už zdolávání vrcholku hory. Zkuste to a projděte si nejklikatější ulici Lombard Street, kde můžete pozorovat řidiče opatrně projíždějící slavnou silnici. Najdete tu mnoho různorodých obchodů a butiků jako Ferme a Papier s ručně ilustrovanými diáři a Russian Hill Bookstore (knihkupectví) s novými i použitými knihami. 

Projděte se k Ghirardelli Square a ochutnejte slavnou čokoládu Ghirardelli, nebo třeba jen kávu v jedné z kaváren či restaurací.

lombard street

Lombard Street je ikonická silnice je známá svými zákruty a květinovými záhony

China Town

Sanfranciský China Town je nejstarší v Severní Americe a je také největší asijskou enklávou mimo území Asie. Čínská čtvrť si i nadále uchovává své vlastní zvyky, jazyk i bohoslužby a stejně jako v té newyorské se zde dobře najíte – v podstatě v kterékoliv z mnoha restaurací.

čínská čtvrť v san francisco

San Francisco má největší čínskou čtvrť v Severní Americe

Union Square a Financial District

Union Square je centrem nákupů chtivých turistů, najdete tu obchody světoznámých módních domů, nejrůznější kavárny a restaurace. Chcete-li si nakoupit značkové oblečení za zlomek původní ceny, vydejte se do ulice Market Street a jejího okolí, kde najdete outletové obchody Marshalls, TJ Maxx a Ross.

Probrouzdejte se na Financial District a zkoukněte slavné výškové budovy, které se v posledních letech v této čtvrti rozrostly o nové, což dramaticky mění tvář San Franciska, určitě ale ne k horšímu. Návrhy nových budov jdou dál a fascinují kombinací futuristických prvků i množstvím zeleně.

Twin Peaks

Když se někoho z místních zeptáte, kam jít za západem či východem slunce a výhledem na celé město, určitě jako jeden z tipů uvede Twin Peaks. Lehký „hajčík“, tedy malá túra, vám neublíží a výhled je skutečně úžasný. Uvidíte celé město jako na dlani. 

Vstup je zdarma. 

twin peaks san francisco

Z Twin Peaks je skvělý výhled na město

Přidejte San Francisco do svých plánů na road trip. Jak se připravit čtěte v článku: Měsíční road trip jihozápadem USA: naplánujte nejlepší jízdu po Spojených státech

Co musíte zažít?

Cable Car

Až vás zdolávání strmých ulic města unaví, mávněte si na Cable Car (místní lanovou dráhu), která je – stejně jako viktoriánské domy, okolo kterých budete projíždět – kultovní záležitostí. Jedna jízda Cable Car vyjde na 7 dolarů, což je dost, ale být v San Francisku a neprojet se? To by byl hřích. Lístek ani nemusíte shánět předem, koupíte jej přímo na místě (pouze v hotovosti).

cable car san francisco

Jízdu lanovkou nesmíte v San Francisco vynechat

Projeďte se nebo projděte po Golden Gate Bridge

Pokud si půjčíte auto nebo kolo, projeďte se po mostě, je to zážitek. Můžete si prohlédnout mostní konstrukci, hlavně slavné „dvě věže“. Most lze také jen projít, případně se v informačním centru zeptejte na prohlídky zdarma, které pořádají někteří nadšenci (nezapomeňte jim ale po prohlídce přece jen nějaký ten dolar dát).

Průjezd autem je zpoplatněný a zaplatit jej můžete on-line prostřednictvím platebního portálu do 48 hodin po jeho projetí, v opačném případě čekejte pokutu ve výši 700 USD (cca 16 tis. Kč).

Průjezd přes Golden Gate Bridge i Bay Bridge je zpoplatněný pouze ve směru do města, výjezd z města je zdarma. Mýtné činí 9 USD.

golden bridge san francisco

Projeďte se po slavném mostě

Výlet s místními

Powered by GetYourGuide

Piknik u Palace of Fine Arts

Vezměte deku, něco malého k snědku a zajděte si k paláci, který vznikl v rámci Pacifické exhibice u příležitosti otevření Panamského průplavu v roce 1915. Šlo původně pouze o dočasnou stavbu, inspirovanou starověkou řeckou a římskou kulturou, která si ale získala srdce obyvatel města. V šedesátých letech minulého století byla plně přebudovaná tak, aby zůstala zachovaná i dalším generacím.

Palace of Fine Arts

Palace of Fine Arts byla původně jen dočasná stavba

Sjeďte Lombard Street

Pokud si půjčíte auto, zdolejte ulici autem – zatím je průjezd zdarma, město se ale chystá jej zpoplatnit. Je to zážitek, i když se tomu asi ani nedá říkat průjezd, je to spíš takové ploužení v 5 km/h. Nezapomeňte se usmívat, protože určitě budete na fotografii některého z přihlížejících turistů.

Vydejte se na plavbu v zálivu

Další možností, jak poznat město z jiné perspektivy je zážitková plavba v zálivu San Francisca. Výběr je široký, ale během každé z nich budete mít možnost obdivovat Golden Gate Bridge, kochat se výhledem na věže a mrakodrapy San Francisca, které stoupají do nebe a tvoří nezaměnitelnou siluetu města a nejspíše uvidíte i Alcatraz.

Ohromilo vás San Franscisco a chcete poznávat i Kalifornii? Přečtěte si našeho průvodce Kalifornie – víc než jen Hollywood.

Kde se najíst v San Francisku?

Gurmán si tu přijde na své, v San Francisku najdete vše od světově proslulé restaurace Atelier Crenn“ (majitelkou je michelinská šéfkukařka Dominique  Crenn) po obrovské množství restaurací a stánků s jídlem z celého světa. Oblíbila jsem si webové stránky Eater SF, na kterých najdete i rady, kde se najíst levně a dobře.

Jedli jsme například zde:

Chubby Noodle Marina 

Výborné jídlo, příjemné prostředí na Lombard Street, cena za osobu 12–15 dolarů.

Kasa Indian Eatery

Indické bistro s příjemnou atmosférou a cenami. Cena za osobu 11–15 dolarů.

In-N-Out

Pokud jste v Kalifornii, rozhodně musíte vyzkoušet slavný In-N-Out burger, který v jiném státě USA nenajdete. Nabídka je skromná, můžete vybrat pouze ze tří čtyř druhů, chutě velice jednoduché, chápu ale, že tento burger neurazí ani vyhlášené šéfkuchaře, kteří se za jeho pojídání nestydí. A když se to spojí s dobrým umístěním, tedy na Fisherman’s Wharf, tak máte jídlo s výhledem. Co víc si přát?

Ceny jsou též supr příjemné, najíte se za 8 dolarů na osobu.

La Palma Mexicatessen

Když jste v San Francisku, rozhodně nesmíte vynechat mexické jídlo. Konkrétně burrito, které je tu prý nejlepší na světě. Jestli nejlepší, nevím, ale rozhodně bylo výborné a jedna porce za 10 dolarů stačila nám oběma.

Piknik

Anebo si jednoduše něco dobrého kupte a udělejte piknik. Tipy na nejlepší místa pro piknik najdete na Foursquare.

Kde se ubytovat

Ubytování v San Francisku je drahé. Tady jsou moje tipy, jak se mi jeho ceny podařilo snižovat.

Hotely

V USA se vyplatí ubytování hledat na Hotwire, kde jsou akční ceny, a pokud se zaměříte na „secret offers“, můžete někdy za poměrně nízkou cenu včetně parkování bydlet v úžasném hotelu v centru města. „Skrytých nabídek“ totiž využívají i vyhlášené hotely napříč USA, aby na poslední chvíli udaly neobsazené pokoje. 

Za pomoci Priceline jsem našla ubytování pro nás dva za 80 dolarů/noc ve čtvrti Cathedral Hill v hotelu Civic Center Inn. Žádný luxus, ale pokoj s koupelnou byl čistý, wifi a parkování v ceně, lokalita ucházející.

průvodce san francisco

Strmé silnice jsou pro San Francisco typické

Hostely

Levnější ubytování hledejte v hostelech na Hostelworld nebo Booking.com (pokud vám nevadí spolubydlení), můžete sdílet pokoj od 26 USD/noc. Dobrý je Amsterdam Hostel. Na rozdíl od některých hostelů leží jen necelý kilometr od centra města. Cena za lůžko ve čtyřlůžkovém pokoji se pohybuje od 37 dolarů/noc, k dispozici kuchyň i jídelna. V okolí je v pěší dostupnosti spousta restaurací.

Ve stejné oblasti (Union Square) najdete hned několik dalších hostelů za rozumnou cenu. Před objednáním určitě porovnejte následující:

Pozor ale, že většina z těchto míst nenabízí parkovací místa.

Airbnb

Přes Airbnb můžete objevit ubytování za přijatelnou cenu (obvykle v nově zařazených nabídkách) třeba i v některém z pro San Francisco typických malebných barevných domků (luxus ale nečekejte, domy jsou většinou staré a skromně vybavené). Cena 80–100 dolarů za noc, obvykle sdílíte koupelnu a WC s majiteli, lze ale najít i pokoj s koupelnou.

Ještě nemáte zkušenost s Airbnb? Hodit se bude našich 11 tipů jak najít nejlepší bydlení přes Airbnb.

Obecně budete levněji bydlet v oblasti South San Francisco, nebo na periferiích či v oblasti Marin County.

Ke hledání můžete využít také další webové stránky Expedia, Orbitz, Travelocity či Booking

Dvě mouchy jednou ranou, ubytování i dopravní prostředek v jednom. Van-life v USA: splňte si sen a procestujte USA ve vanu vlastní výroby

Kam vyrazit za nočním životem

Pokud nebudete unavení celodenním chozením, zajděte do čtvrti Mission District, kde najdete nejen spoustu restaurací, ale také hospůdek a koktejlových barů. Levná zábava to není, přesto zkuste třeba pivo v Monk’s Kettle. Cena za čtvrtinku je 8 dolarů.

noční San Francisco

Pohled na noční San Francisco je k nezaplacení

Jak se v San Francisku dopravovat

Doprava z letiště

Nejlevněji se z letiště do města dopravíte autobusy samTrans. Mají stanoviště u terminálu a stojí dva dolary (jednosměrná jízdenka). Jen ale je to pomalejší, počítejte 45 až 60 minut.

Nejrychlejší doprava do města je určitě prostřednictvím taxi, Uber nebo Lyft (obdoba Uberu). Cena bývá třicet čtyřicet dolarů, ve městě ale budete do 25 minut (pozor, cena není konečná, taxikář očekává spropitné ve výši 10 % a i Uber má ve finále cenu zafixovanou na 65 dolarech. Po městě už je Uber přijatelný, obzvláště sdílená jízda „car pool“ vás vyjde na pár dolarů (záleží na čase a vzdálenosti).

Můžete se dopravit také podzemní dráhou BART (Bay Area Rapid Transit), jejíž nástupiště je přímo na letišti a poměr cena/výkon mi přijde asi nejlepší, jízdenka z letiště stojí 9 dolarů a v porovnání s autobusem se do města dopravíte do 35 minut. Jízdenku můžete zakoupit v automatu na nástupišti.

Doprava ve městě

San Francisco je jedno z mála měst USA, ve kterém se můžete pohodlně dopravovat pěšky i městskou dopravou. Auto nepotřebujete, leda byste se chtěli podívat po okolí. 

doprava San Francisco

Městská doprava v San Franscisco má poměrně širokou síť zastávek

Autem

V tomto případě vám doporučuji aplikaci Turo, kde si půjčíte auto na krátkou dobu přímo od majitelů za 30+ dolarů na den. Pokud do San Franciska jedete z jiného amerického města a potřebujete parkování, ujistěte se, že hotel má v ceně i parkování (to se jinak může vyšplhat i na dalších 30 dolarů). 

Ceny za pronájem auta v San Francisco můžete porovnat také s aplikací Rentalcars.

Městská doprava

Po městě se pak pohybujte raději městskou dopravou, parkování je téměř nemožné a také velice nákladné (v parkovacích domech 11–30 dolarů za 3 hodiny, info na SpotHero, na ulici stojí parkovné okolo dvou tří dolarů za hodinu, místo ale najdete jen stěží.

I po městě se můžete dopravovat BARTem, jedna jízdenka vyjde na 1,95 USD (záleží na vzdálenosti – když pojedete z letiště do vzdáleného bodu, tedy mimo San Francisco, můžete se dostat až na 15 dolarů, to už je ale maximum). Ceny jízdného zjistíte zde.

Dopravu po San Francisku zajišťuje společnost Muni, je to směsice autobusů a metra. Nejde o „těžké“ metro, jak ho znáte z Prahy, tohle je elektrifikovaná síť vedená osmi podzemními a jednou nadzemní tratí. Jízdenka je platná 90 minut a stojí 2,5 USD. Můžete si stáhnout aplikaci a pořídit za pět dolarů celodenní pas (nevztahuje se ale na lanovou dráhu Cable Car). 

Existují i jiné pasy jako celodenní za 20 dolarů nebo třídenní (30 dolarů). V ceně je i Cable Car, lístky můžete koupit přímo v dopravním prostředku. Bankovky vložíte do boxu umístěného u řidiče. Stroj nerozměňuje, takže mějte přesně.

Vyplatí se i koupě tzv. CityPASS, třídenní stojí od 63 dolarů, v ceně jsou i některé turistické atrakce.

Od informačního centra národního parku Presidio of San Francisco jezdí zdarma shuttle PresidiGo. Jeho tři linky vás odvezou podle zvolené trasy. Jedna vede na Financial District k  Muzeu moderního umění (San Francisco Museum of Modern Art), další dvě vás povozí v rámci parku na vyhlídky a turistické trasy okolo mostu Golden Gate.

Kolo

Můžete si také půjčit kolo a projet cesty okolo nábřeží, kde je terén příjemně rovný. Ceny se pohybují od 24 dolarů za 3 hodiny nebo 32 USD za celý den.

průvodce San Francisco

Vydejte se na prohlídku San Franciska na kole

Peníze a přibližné ceny

Život v San Francisku je velice nákladný. Průměrná cena za pronájem bytu je tu ještě o 1000 dolarů měsíčně víc než v Los Angeles, dokonce i o několik stovek víc než v New Yorku. Ze San Franciska se tedy pomalu stává oblast, ve které bude žít pouze vysoce příjmová skupina obyvatelstva. Průměrný výdělek v USA je momentálně 2730 dolarů měsíčně.

  • Bydlení: 80–100 dolarů za noc (hotely, Airbnb), 40–60 dolarů hostel.
  • Jídlo v restauraci: 12–40 dolarů za osobu + spropitné 10–18 %.
  • Nápoje: balená voda 1–5 dolarů, pivo 2 USD (supermarket) až 8 USD (točené), káva 3,6–5 dolarů.
  • Potraviny v obchodě (supermarkety Safeway, Trader Joe’s): běžný chléb 3–5 dolarů, máslo a mléko 4–5 dolarů.
  • Vstupy do muzeí: 15–40 dolarů (345–920 Kč), levněji se slevou přes Groupon, což je obdoba Slevomatu, nebo volné dny, kdy je vstup zdarma. Pokud plánujete delší výlet, můžete si pořídit Go City Pass, který nabízí výhodnější vstupné do několika atrakcí zároveň.
  • Doprava: 2 dolary za 90 minut.

Jak na cestování po USA ušetřit, a přesto si užít? Vše, co potřebujete vědět o Work and Travel programu v USA

Vízum a podmínky vstupu

Do USA potřebujete vízum, nebo ESTA. Vízum je platné v závislosti na typu a délce, na kterou vám jej vydají. 

Turistické je obvykle na 10 let a můžete na něj v USA legálně pobývat max. 6 měsíců. O vízum zažádáte on-line, zaplatíte cca 3 tis. Kč a pak se dostavíte k pohovoru na ambasádu a budete doufat, že pro ně budete dostatečně věrohodní a uspějete. Pokud ne, nezoufejte: ESTA vyjde v 99 %. ESTA je platná 2 roky a můžete na ni v USA být max. 3 měsíce. Vyplníte formulář, zaplatíte poplatek, a potvrzení i schválení vám přijdou do e-mailu. 

O termín k pohovoru o vydání víz žádáte na webových stránkách americké ambasády

O ESTA požádejte on-line

Před cestou si nezapomeňte vyřídit cestovní pojištění. Naše tipy na krátkodobé cesty najdete v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Co byste ještě měli vědět

  • Připravte se na časový posun, v San Francisku je o 9 hodin méně než v Praze. Jet lag vás asi potrápí, vydržte to ale a jděte spát co nejpozději, za dva tři dny se vše srovná.
  • Nikdy, ale opravdu nikdy se o San Francisku nevyjadřujte jako o Friscu“, nesnášejí to.
  • Spropitné se liší, ale obvykle je v Kalifornii 10–18 %. Platí nepsané pravidlo, že za oběd je v pořádku 10 %, u večeře se spropitné očekává vyšší.
  • V mnoha restauracích se budete muset zapsat na seznam čekatelů, často neberou ani rezervace přes telefon. Pokud vám ale nevadí jíst na baru, zeptejte se na tuto možnost obsluhy. Většinou je to bez problému.
  • Pokud si v USA budete něco kupovat – potraviny, oblečení, cokoliv, počítejte s tím, že vám na pokladně namarkují o X procent víc. Daň se v jednotlivých státech i oblastech a městech liší. 
  • Wifi je přístupná téměř ve všech restauracích a kavárnách zdarma.
  • Pokud plánujete být v USA alespoň tři měsíce, vyplatí se zakoupení SIM karty s daty. Asi nejlepší momentálně je společnost Mint, která vám k SIM kartě pošle obvykle ještě další, kterou můžete bezplatně používat 7 dní. (Asi budete překvapení, že vám hned po několika dnech začne telefon vyzvánět – neberte to, jde o nabídku telefonních či jiných služeb, obchodní zástupci v USA jsou nezdolní, doporučuji neposlouchat ani schránku. Alespoň do jedné SIM určitě zainvestujte – v případě, že se něco stane, máte šanci volat alespoň tísňově, a také vám budou chodit důležité zprávy, např. informace o požárech, povodních, uprchlém vězni, pohřešovaných.)
průvodce San Francisco

Noční Alcatraz

  • Tarif se 3–4 GB dat vás vyjde na 15+ dolarů za měsíc.
  • Pokrytí je mimo města bídné, takže pokud budete cestovat, raději si stáhněte mapu z Google již před cestou.
  • Dostupných toalet je v Kalifornii dostatečné množství, jsou zdarma a poměrně dobře se o ně starají.
  • Patrně budete překvapení množstvím homeless, kterých je v Kalifornii skutečně mnoho. I v San Francisku existují čtvrti, kterým byste se měli raději vyhnout, a to i v průběhu dne, protože pravděpodobnost přepadení a okradení je zde velmi vysoká. Jde o čtvrti: Tenderloin, Bayview-Hunters Point, Sunnydale, Bay Area Rapid Transit (BART – sanfranciské MHD v této oblasti, hlavně v noci) a Potrero Hill (také hlavně v noci).
  • Pokud budete v USA řídit a zastaví vás policie, nevystupujte a ruce nechte tak, aby na ně bylo vidět. Policisté jsou ve střehu – vzhledem k tomu, kolik jich je ročně napadených a zabitých, se není čemu divit. Pokud dostanete pokutu, budete na ní mít uvedené webové stránky a zaplatíte ji přes ně (to platí i pro špatné parkování).
  • Raději tzv. nevybočujte z řady, tady vás budou pokuty bolet. Za špatné nebo nezaplacené parkování je obvyklých 70 až 100 dolarů.
  • Zásuvky v USA jsou jiné: běžné napětí je 110–120 V, budete tedy potřebovat adaptér, který koupíte v podstatě kdekoliv (u nás i v USA).

Jak dlouho se v San Francisku zdržet

V San Francisku je neustále co objevovat, ale úplně pohodlně vám na město samotné postačí tři dny.

Co si nenechat ujít v okolí San Franciska

Pokud budete mít k dispozici auto, zajeďte se podívat do Marin County a prohlédněte si záliv a most z mnoha vyhlídek na této straně. 

Maják Point Bonita

Jestli si někde plně uvědomíte, že krása a San Francisco jdou ruku v ruce, je to právě na starém majáku. Je funkční od roku 1855, využívá jej pobřežní stráž a veřejnosti přístupný je jen určité dny v týdnu. Vstup i velice omezené parkoviště jsou zdarma.

Maják Point Bonita

Maják Point Bonita

Fort Baker

Ze všech vyhlídek na této straně bude most krásně rámovat San Francisco. Možná s jednou výjimkou, a tou je starý přístav Fort Baker (most budete mít po pravé a město i záliv po levé straně). Vstup i parkování jsou zdarma.

Fort Baker

Fort Baker

Marin Headlands

Z přístavu můžete vyrazit po silnici nahoru na Marin Headlands. Z Hawk Hill uvidíte rozsáhlé zelené kopce a oceán na jedné straně, most a město v pozadí na straně druhé. Vstup i parkování jsou zdarma.

Battery Spencer

Snad nejvíc navštěvovanou vyhlídkou na této straně mostu je Battery Spencer. Pohled na most právě z této vyhlídky je úžasný, vidíte shora projíždějící vozidla a můžete udělat poměrně detailní záběry konstrukce, ovšem najít místo k zaparkování může chvíli trvat. Nenechte se ale odradit, najde se. Vstup i parkování jsou zdarma.

Kde najdu víc info 

SF.gov

Oficiální stránky San Francisca.

San Francisco

Turistické informace na jednom místě.

Daniela Hanušková

Jsem manažerkou v jedné korporátní společnosti. Na poslední zhruba rok a půl jsem si udělala prázdniny a se snoubencem žila v USA. V Kalifornii jsme strávili rok. Sledovat moje cesty můžete na Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled