Určitě to znáte: procházíte se po novém městě, obdivujete místní památky a architekturu, pochutnáváte si na místních vyhlášených specialitách. Pokud se držíte vyloženě předem vytipovaných míst a nestává se vám, že byste zavítali i trochu jinam, pravděpodobně potkáte zase jen další turisty, zatímco místní lidé vám budou připadat buď někde zalezlí, nebo naopak budou pořád někam spěchat.

Prohodit pár slov s lokálními obyvateli, stát se alespoň na chvíli součástí navštíveného místa a mít přátele z nejrůznějších koutů světa je příjemným momentem a zpestřením každé cesty. Své o tom ví slow travelleři a digitální nomádi, kteří zahodili dlouhé seznamy míst a měst, jež je určitě potřeba během krátkého času navštívit a mít splněné, a soustředí se na místo a jeho obyvatele. Zná to i Helena – díky dobrovolnictví se jí podařilo proniknout mezi děti v keňském slumu, momentálně je v Argentině na pracovně-studijním pobytu. Osobní zážitky i tipy, jak se sblížit s místními, sepsala a poslala přímo z Argentiny.

Jak poznat místní

V dnešní době internetu a sociálních sítí je neuvěřitelně jednoduché navázat a udržet přátelství s kýmkoliv z libovolné země. A pokud netrávíte hodně času na internetu, je kupa dalších příležitostí, hlavně pro mladé lidi, jak se seznámit s vrstevníky z ciziny. Lze vyjet na školní výměnný pobyt, pracovat v zahraničí, učit se jazyk v zemi, kde se tak mluví, nebo v poslední době se hodně rozjíždí i dobrovolnické projekty a stáže. Jestli nechcete nikam jezdit, není problém zapojit se do různých projektů, například posílání pohledů nebo dopisů.

Není ani na škodu být členem nějaké mezinárodní organizace, hnutí, spolku. Protože pokud vyjedete například na nějakou stáž nebo setkání, máte šanci potkat členy z jiných zemí a společné zájmy dokážou hodně spojit.

Pojďme se podívat na nejčastější způsoby, jak někoho poznat.

Sociální sítě

Jeden z nejefektivnějších způsobů, jak poznat někoho ze zahraničí. Pokud rádi cestujete, fotíte, fandíte známé celebritě nebo milujete určitý film, není vůbec těžké spojit se s ostatními nadšenci z ciziny. Asi nejlepší a nejaktivnější sítí je Facebook. Existují tisíce skupin určených pro cestovatele, fotografy, nadšence ve sbírání pohledů a mnoho dalších. Stačí jen trochu pohledat a můžete se dostat do opravdu dobré komunity, kde najdete lidi ze všemožných zemí, které vás napadnou.

Kupa potenciálních přátel čeká na Instagramu ty, co rádi fotí. Jestli plánujete někam vyjet, zkuste vyhledat fotky dané destinace – získáte inspiraci pro vaše snímky a často narazíte na tamní fotografy, kteří se nebudou bránit vytáhnout vás a ukázat, kde pořídíte skutečně nevšední záběry.

Máme samozřejmě ještě Twitter, Pinterest a další aplikace rozšířené po celém světě, takže se nebojte trochu seznámit. Záleží jen na vás, co preferujete a jaké jsou vaše možnosti. Komentujte, dávejte lajky a seznamujte se.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Zahraniční pobyty

Pokud máte možnost vyjet do zahraničí jinak než na dovolenou, ať už se jedná o jazykový pobyt, pracovní stáž, programy jako Work & Travel, studijní nebo dobrovolnický pobyt apod., rozhodně to zkuste. Určitě tam nebudete jediní z ciziny, ale najde se vás víc, kteří pocházejí odjinud; některé projekty vyžadují pouze cizince. V mezinárodním týmu skvěle poznáte odlišné kultury, zlepšíte jazykové dovednosti, hlavně se vám ale získané kontakty budou hodit, až budete chtít rodnou zemi vašeho nového kamaráda jednou navštívit.

Zahraniční pobyty jsou skvělou příležitostí, jak potkat mnoho lidí z různých zemí, vylepšit jazyk a procestovat svět

Mezinárodní organizace (hnutí, společenství)

Existují stovky organizací, které nefungují pouze u nás, ale v mnoha zemích po celém světě. Ať už jde o studentské organizace (například AIESEC), volnočasové aktivity (jako skauti) nebo různá hnutí a společenství, sdružující se například na základě náboženství nebo stejných zájmů.

Zkuste zjistit, zda se během roku (nebo jednou za pár let) pořádají akce, setkání, festivaly nebo jiné příležitosti, které jsou otevřené nejen obyvatelům daného státu, ale i ostatním členům, případně příznivcům dané organizace. Vydejte se na něco takového, rozhodně navážete nové známosti. A pokud se vám nechce někam jezdit, zkuste zmíněné sociální sítě, kde se s lidmi ze stejné organizace můžete spřátelit.

Rodina, známí

Přijela vaše sestra z dovolené s tím, že se na pláži seznámila s roztomilým Italem? A vy zrovna plánujete s kamarády do Itálie jet? Zkuste se zeptat, zda by vás třeba neprovedl po jeho městě, případně nedal pár tipů, co navštívit, na co dávat pozor a kde například koupíte nejlepší zmrzlinu. Nejen že máte možnost okouknout, kdo si s vaší sestrou vlastně začal, ale třeba se opravdu vyhnete nepříjemnostem a zároveň ochutnáte tu nejlepší zmrzlinu, jakou jste kdy v životě měli.

Další možnost je nabídnout se jako hostitelská rodina pro studenta z ciziny. Skvělá příležitost poznat někoho nového, okusit jinou kulturu a zároveň předvést naši krásnou zemi a bohatou kulturu i někomu jinému. Pro obě strany je to určitě obohacující zážitek, takže dvojitá výhra.

Jak se k místním dostat při cestování

Lidé na vás nečekají pouze na sociálních sítích, případně na akcích. Jestli jste už vyrazili, nebo plánujete cestu a nikoho v dané zemi neznáte, seznámit se můžete i během cesty. Možností je hodně.

Couchsurfing, Airbnb

Není nic lepšího, než ušetřit, zažít aspoň trochu místní kultury a získat tipy přímo od místních. V poslední době velmi rozšířené způsoby, jak řešit ubytování během cestování, jsou couchsurfing a Airbnb.

První zmíněná možnost se dá popsat jako „přespání na gauči“, kdy často zdarma (případně za zcela minimální poplatek) můžete u někoho přespat. Nemám s tím moc zkušeností, ale pár mých přátel takhle velmi spokojeně cestuje.
Další příležitostí je Airbnb. Pronajmout si můžete jeden pokoj, celý apartmán, nebo rovnou kompletně dům. Ceny jsou různé – někdy je to levnější než místo v hotelu, jindy to může být i stejné.

Mnoho lidí upřednostňuje uvedené možnosti pro jejich domácí atmosféru. Často se dá natrefit na opravdu kuriózní možnosti ubytování, například na hradě, v majáku, nebo v domečcích tvaru mušlí. Pokud je majitel místní a sdílný, určitě moc rád poradí, kam zajít, nač se podívat, co zkusit za místní specialitu. Jde o jedny z nejlepších možností, jak poznat místní obyvatele, ovšem buďte opatrní při vybírání.

Platí to i opačně: pokud zrovna necestujete a máte jeden pokoj volný, případně rovnou celý byt nebo domek, můžete nabídnout místo někomu, pro koho to bude výhodnější, než platit za hotel, případně pohodlnější oproti spaní v hostelu nebo někde na ulici.

Dobrovolnictví

Za mě jeden z nejlepších způsobů poznat, jak daná země, kultura a mentalita funguje. Pokud budete opravdu opatrní při výběru programu a organizace, přes kterou pojedete, pak nejen že pomůžete, ale budete mít mnoho možností, jak s místními komunikovat a poznat jejich životní styl opravdu velmi zblízka.

O dobrovolnictví jsme se rozepsali ve dvou článcích. Inspirovat se můžete pobytem v Keni nebo Indonésii.

Vyjedete-li do projektů, které se specializují například na práci s dětmi, rodinami, zvířaty nebo na manuální práce, je jisté, že budete muset komunikovat s místními, mnohdy se budete muset naučit i základy tamního jazyka, abyste se vůbec dorozuměli. Kromě toho je navíc velmi časté, že v jedné destinaci a na jednom místě nepracuje jenom jeden člověk, ale naopak více dobrovolníků, čímž se dostáváme k bodu, kde bylo zmíněno, že díky stejným zájmům poznáte mnoho dalších lidí.

Ať už jsou ze stejné země, nebo ze vzdálených končin, rozhodně spolu hodně prožijete a budete muset řešit mnoho věcí, takže máte hodně prostoru k navázání přátelství. A kdo ví, třeba jednou budete u toho druhého doma vzpomínat společně na to, jak jste tahali do kopce vozík s kameny nebo jak vám opice při pauze ukradly veškeré ovoce.

Práce s dětmi vám nabízí pohled do tamní kultury, způsobu výchovy a vzdělání

Hostely

jsou levnější verzí hotelů, ovšem musíte počítat s tím, že budete sdílet pokoj s několika dalšími lidmi, kteří můžou být známí, ale také naopak naprosto cizí. Což je ale velké plus, pokud se chcete seznamovat a poznávat další cestovatele.

Hostel už v dnešní době nemusí znamenat jen několik kovových paland naskládaných v jednom pokoji a horší podmínky, co se koupelen a veškerého zařízení týká. Natrefit můžete na velmi luxusní hostely, které mohou komfortem předčit i mnohé levné hotely. Často si můžete také vybírat, s kolika lidmi chcete pokoj sdílet, jak to chcete mít ohledně koupelny a zda požadujete pouze dámský/pánský pokoj.

Nemusíte se tak v daném městě dostat přímo k místním, ale kontakty z hostelu můžete využít někdy v budoucnu, až se budete chtít zastavit v jejich městě.

Stopování

pro někoho není problém, jiný by do auta s naprosto neznámým člověkem nevlezl. Záleží jen na vás, jak to vidíte a cítíte. Rozhodně to může být fajn záchrana, pokud jste uvízli a potřebujete se někam dostat, nemáte moc peněz nebo jen prostě chcete ušetřit, případně vyzkoušet i tento typ cestování.

Návod na stopování, které si užijete, jsme sepsali v článku Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

Znám mnoho lidí, kteří takto cestují, a vypadá to na velmi zajímavý styl, jak se někam dostat. Stopaři také často vychvalují, že je to hodně spontánní a nikdy nevíte, kde přesně skončíte, jak se vše bude vyvíjet a na koho narazíte.

Výhody místních

Možná si říkáte, že je to všechno super, ale co z toho budete mít, že znáte Juana z Argentiny, Johna z Nového Zélandu, Chiaru z Itálie a nedávno jste se seznámili s Joy z Filipín. Řeknu vám, že pokud kontakty budete umět dobře využít a vytěžíte z toho maximum, tak se budete opravdu bavit. Pár výhod najdete shrnutých tady:

1. Ubytování

Proč se svého kamaráda nezeptat, zda byste u něj nemohli přespat? Případně u někoho z jeho známých? Pod příslibem, že se budete chovat velmi slušně a třeba i něco zaplatíte, případně přivezete nějaký dárek jako dík, by vše mohlo fungovat.

A když to třeba nevyjde, poptejte ubytování, které by on doporučil. Ať už jde o místní hotel, hostel nebo něco jiného, určitě rád poradí a třeba vysvětlí, jak nejlépe se tam dostat a co vše najdete v okolí.

Pěkné ubytování zadarmo, případně za velmi nízkou cenu – proč ne?

 

2. Jazyk

Určitě už jste zažili frustrující moment: nerozumíte, zrovna když to nutně potřebujete. V dnešní době umí hodně lidí anglicky, stále však potkávám i takové, kteří tento jazyk ovládají velmi špatně, případně vůbec. V tu chvíli přichází na scénu váš kamarád, například rodilý Mexičan, který ochotně vysvětlí, co jednotlivé názvy chodů v menu znamenají. Vyhnete se tak třeba v restauraci nepříjemné objednávce něčeho, co by vás pak pěkně prohnalo.

Pokud se učíte jazyk přímo od místního, nabízí se vám skvělá příležitost jazyk procvičit a rozšířit slovní zásobu i o pár slangových výrazů.

3. Tajná místa

Anglicky se tomu říká „hidden gems“, v překladu řekněme „skryté poklady“. Poslední dobou mi píše stále víc a víc přátel a lidí, kteří cestují do Prahy, zda bych jim mohla říct a ukázat místa, která nejsou tak moc turistická a jsou třeba více pro místní.

Vždy je skvělé mít originální fotky, příběhy a vzpomínky, takže se nebojte zeptat, kam ještě zajít, pokud jste již prošli nejdůležitější památky a místa.

Takový výhled na italské město se nemusí naskytnout každému

4. Pomoc v nouzi

Neříkám, že se to musí stát zrovna vám, ale určitě není příjemné, když ztratíte peněženku, taxikář neumí anglicky a váš mobil přestal fungovat. K tomu jste v zemi, kde se těžko domluvíte, případně prostě nevíte, na koho a kam se obrátit.

Vždy je lepší mít někoho, kdo se vás může zastat, dovézt vás na místo, kde danou věc vyřešíte, pomůže s papírováním, placením a je schopen zařídit další věci. Radši si vždy zjistěte na svého známého i více kontaktů – jen pro případ, že by vám třeba neodpovídal na facebookové zprávy nebo nezvedal telefon.

Bezpečnost

I když se to může všecko zdát jednoduché, odteď hodláte využívat všechny různé metody a při cestě do dané lokality se chystáte danému člověku skákat radostí kolem krku, tak i zde platí určitá opatrnost, která by se neměla podceňovat. Hlavně vy, kteří se hodláte seznamovat přes internet, případně chcete využít couchsurfing, Airbnb nebo stopování během cestování.

Vždy bedlivě prostudujte recenze, hodnocení, zkuste zjistit víc o lokalitě, kde se místo nachází, a jak to tam chodí. Zjistěte něco o majiteli a třeba s ním trochu popovídejte, abyste věděli, s kým vlastně máte tu čest. Jestli se vám cokoli nezdá, nebojte se zeptat – rozhodně je to lepší, než později čelit problémům.

Chcete-li se seznamovat přes internet, platí rada dvojnásob. Nikdy nevíte, kdo se schovává na druhé straně. Pokud se chystáte do dané země jet a u vašeho on-line kamaráda přespat a strávit s ním více času, zjistěte si přesně, o koho se jedná, co dělá, více si pište.

Případně pokud se na to necítíte, setkat se s ním ani nemusíte. Jen ho požádejte o tipy a rady, kam se obrátit v nouzi, a tím to končí. Vždy se ujistěte, že blízcí vědí o vašich plánech, s kým jste a kde vás můžou zastihnout. Nechte jim klidně i způsob, jak můžou kontaktovat vašeho známého, kdyby se cokoliv stalo. Ve světě je víc dobrých lidí než zlých, ale stále radši věřte svému instinktu.

Osobní zkušenosti

Závěrem popíšu pár zkušeností, jak to mám s místními já. Hodně z nich jsem poprvé potkala díky společným zájmům. Poznali jsme se například během setkání, oslav a dalších akcí různých společenství nebo hnutí, kde se účastním.

Díky tomu, že do těchto společenství a hnutí patří opravdu hodně lidí z celého světa, nebylo těžké se přes známé dostat i k dalším lidem. Stejným způsobem jsem poznala i svého aktuálního přítele, který pochází z Keni. Ano, zpočátku sice žil v Evropě, ale poté, co se přestěhoval zpět do Afriky, máme vztah na dálku, ale má to i hodně kladů. Pomáhá mi s pobyty v Keni, vždy zajišťuje vše, co potřebuji, a neskutečně mi tak pomáhá. Navíc s ním musím mluvit jinak než česky, takže si perfektně procvičuji ostatní jazyky.

Mezinárodní přátelství se hodně vyplatí, pokud cestujete hlavně do neznámých zemí (na fotce s kamarádem z Keni)

Další přátele jsem potkala hlavně během dobrovolnických aktivit v Africe nebo Evropě. Na internetu a sociálních sítích jsem většinou narazila na lidi díky tomu, že jsme měli rádi stejnou hudbu (umělce, herce, filmy, seriály) a chtěli jsme se o tom bavit, sdílet novinky apod., anebo jsme se znali přes společné známé.
Momentálně jsem na studijně-pracovním pobytu v zahraničí, kde jsou všichni z ciziny, ani jeden Čech nebo Slovák, takže se opět seznamuji s novými lidmi z různých koutů světa.

Jaké to pro mne mělo zatím výhody?

Asi všechny zmíněné výše. Získala jsem ubytování zadarmo v různých zemích, podařilo se mi dostat na střechy nočního Nairobi, kam se jen tak někdo nedostane, přes dobrovolnické projekty jsem se přiblížila až k těm, kteří jsou normálním lidem nedostupní – k opravdovým místním, například v Keni to byly místní děti ze slumů ve škole, kde jsem pracovala.

Taky mi moje kamarádka pomohla, když jsem přijela na ubytování a majitel tam nebyl – kamarádka přijela, zavolala majiteli, domluvila se s ním a zatímco jsme čekaly, vzala mě k sobě domů.

Anebo když jsem byla jako dobrovolník na Světových dnech mládeže v Krakově, podařilo se mi dostat do kontaktu s Filipínkou žijící v Polsku, která nás, dobrovolníky ze zahraničí, provedla po celém Krakově, ukázala nám pár míst, o kterých jsme nikdo moc nevěděli, a tak bylo fajn vidět Krakov i z jiné stránky. Navíc nám byla i skvělou oporou, když jsme měli problémy na některých věcech se s Poláky domluvit (bohužel ani česko-polsko-anglicky to někdy nešlo).

Během naší procházky po Krakově (Česká republika, Polsko a Filipíny) 

Navíc si dokážete skvěle procvičit jazyky. Třeba teď, když jsem v Argentině, se anglicky domluvím skoro s kýmkoliv kromě lidí, kteří pochází z Latinské Ameriky. Což mě nutí opravdu se učit a mluvit španělsky.
Naopak ve Rwandě jsem měla jako každodenní komunikační jazyky angličtinu, svahilštinu a francouzštinu, protože ne všichni tam mluví anglicky. Jazyky tedy slyšíte všude kolem sebe, navíc vaši známí budou určitě shovívavější, když budete mít jazykové záseky a spletete se, než někdo jiný, kdo vás tolik nezná.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Rady na závěr

Shrnuli jsme, kde můžete nové kamarády potkat, jak se víc dostat k místním, když už jste na cestě, a také jsme se podívali na pár mých zkušeností. Přidám ještě několik rad i odkazů, kde hned můžete najít první přátele.

  • Vždy myslete na bezpečnost. Pokud jste se s daným člověkem předtím nesetkali, zkuste o něm zjistit více, buďte opatrní.
  • Buďte aktivní, udělejte ten první krok. Pokud vás někdo zaujme, kontaktujte daného člověka a vyjádřete svůj názor. Třeba to nevyjde, ale za zkoušku nic nedáte.
  • Snažte se udržet přátelství. Znáte to – po pár měsících vztahu si třeba nemáte co říct. Zkuste se tomu vyhnout – aspoň jednou za čas napište vzkaz, jak se dotyčný má.

Užitečné rady a odkazy

Najděte si auto na Rentalcars

Facebook

Girls LOVE Travel (dámská skupina s více než 150 tisíci členek, kde se můžete skvěle seznámit s holkami z celého světa, které milují cestování; klukům bohužel vstup zakázán).

Globe Girls (opět dámská skupina, zakladatelka a „největší šéfka“ je původem z Česka).

Traveling around the world with a camera (skupina pro všechny nadšené fotografy, co rádi fotí během cest po světě).

NOMADS – a life of cheap/free travel – skupina především pro nomády, ale myslím, že každý, kdo se někam chystá, v ní najde své.

CouchSurfing Backpackers – skvělá skupina pro všechny, kteří cestují s batůžkem a využívají couchsurfing.

Twitter: používejte hashtagy a zúčastněte se tzv. twitter chatů, ve kterých můžete nejen perfektně propagovat svůj blog, profil a další projekty, ale taky v nich potkat spousty nových lidí.

Instagram: hledejte profily lidí, kteří žijí – případně se pohybují – v lokalitě, do níž se chystáte. Zkuste je kontaktovat a poptejte, zda by vám ukázali místa nepřeplněná turisty a o nichž ví třeba jen místní.

Postcrossing: skvělá stránka, kde si můžete vyměňovat pohledy s lidmi různých koutů Země a získat tak spousty přátel po celém světě.

Helena Budilová

Kam dál? Přečtěte si článek Homestay: žijte na cestách jako doma.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled