Sierra Leone – před turisty ukrytý plážový ráj

29.04.2019|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Když se řekne Sierra Leone, mnoho z vás si možná vzpomene na ebolu a s ní spojenou epidemii v Západní Africe, někteří možná i vyloví v paměti nějakou tu občanskou válku. Ano, Sierra Leone to nikdy neměla lehké, rozhodně se zde ale najde víc věcí charakteristických právě pro tuto oblast, která vám vezme dech. Ať už je to vtipná angličtina nebo fascinující ekoturismus a příroda. Málokdo totiž ví, že Sierra Leone, které nikdo neřekne jinak než Salone, je tajemstvím surfařů a milovníků pláží.

Proč jet do Sierry Leone

Sierru Leone rozhodně nenajdete na žádném žebříčku Top 10 navštěvovaných destinací. Nedávné epidemii eboly, kterou byla Sierra Leone postižená společně s Libérií nejvíc (v letech 2014–2016, zemřelo 3000 lidí), předcházela občanská válka, která trvala deset let a skončila teprve v roce 2002.

Turismus v zemi v minulosti neměl šanci se rozjet a je limitovaný a specializovaný na pár dobrodruhů, kteří rádi sjedou z cesty. To ale neznamená, že zde není nic k vidění, nebo že Salone nemá co nabídnout.

Nenechte se od Sierry Leone odradit (stejně jako od dalších afrických zemí) jen proto, že jsou opředené mýty. Článek na blogu Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů vás přesvědčí.

Hlavně kvůli všem katastrofám a jeho historii je v hlavním městě Freetownu poměrně velké množství zahraničních pracovníků – NGO a OSN, čínských a indických investorů a k tomu stážisti učící se praxí“. Freetown se řídí základní myšlenkou obchodu a ekonomiky: kde je poptávka, je i nabídka. Restaurace a kavárničky s výhledem na tyrkysové moře na písečné pláži rostou jako houby po dešti. Město opravuje cesty, muzea se otevírají, národní parky zpřístupňují… a hlavně pláže – s těmi jako by se pytel roztrhnul.

sierra leonne

Průvodci na ostrově Tiwai vás dovedou až ke stanu na mýtince

Freetown je nádherné město vystavěné na kopcích u Atlantského oceánu. Tak trochu mi občas připomíná chudšího bratrance Kapského Města. Budovy zde sice ještě nejsou stavěné do výšky, o to víc vás ale nadchne jejich autentičnost. Freetown je nejstarší město založené osvobozenými otroky – tedy Afroameričany – již v roce 1792. Dřevěné balkony, rámovaná okna, terasy – to jsou specifika kreolské a karibské architektury, která ovlivnila osvobozené otroky vracející se „domů“.

Dodnes zde nenajdete žádné většinové etnikum, spíš je to multikulturní mix lidí z různých krajů a konců nejen Sierry Leone. Město je starší než samotná Monrovia, hlavní město Libérie (tedy země založené za účelem přesídlení osvobozených otroků).

Ve Freetownu najdete spoustu kopců a možností výšlapů, ale také pláží. Kromě toho je zde pár rezervací, kde se dá příjemně utéct za přírodou. V nich pak můžete spatřit třeba pygmejské hrochy, šimpanze či tukany.

Většina lidí mluví jazykem Krio, tedy kreolštinou se základem v angličtině. I když to zní hodně vtipně, po pár dnech si zvyknete a určitě porozumíte. Hodně lidí ale umí i standardní angličtinu. (Příklad Krio: na otázku „what time will we arrive?“, tedy „v kolik dorazíme?“, mi řidič motorky odpověděl „trí tů fá“. Až po chvíli mi došlo, že myslel „three too far“, „tři příliš daleko“, tedy „před třetí hodinou“.)

Jak se do Sierry Leone dostat

Sierra Leone je obklopená ještě míň navštěvovanými státy. Létat do vedlejších zemí se tedy nevyplatí. Mezinárodní letiště má přímo ve Freetownu s přímými lety například s Bruselem nebo Paříží, vždy vás tedy čeká přestup. Zpáteční letenka z Prahy nebo Vídně vyjde na 20 až 22 tisíc Kč.

Láká vás africké safari? V článku si přečtěte, kde najdete ty nejlepší parky, kolik stojí vstupné a jak vše zorganizovat. Africké safari: zážitek, na který nikdy nezapomenete.

sierra leonne

V lesích národních parků budete mít šanci spatřit spousty zajímavé flóry a fauny

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Nejlepší období je mezi listopadem a červnem, tedy v období sucha, kdy jsou všechny cesty průjezdné. Můžete se tak dostat i do parků. Teploty jsou maximálně kolem třicítky, často ale příjemnějších 25–27 °C. V období deště se Freetown občas potýká se sesuvy půdy a v ulicích může stát voda. Během bouřek totiž na pobřeží může napršet i 3200 mm.

Během období sucha v měsících prosinec–únor můžete taky zažít trochu prašný vítr (harmattan), který se sem pravidelně vrací ze Sahary. Duben potom znamená průměrné denní teploty kolem 32 °C.

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Protože je turismus v Sieře Leone ještě v plenkách a moc turistů sem nejezdí, informací o cestování není mnoho.

VSL Travel

Oficiální stránky Sierry Leone s informacemi o turismu v zemi.

Wiki Travel a World Travel Guide

Nemálo informací, které se vám hodí.

Alena Machálková

Stopařka a cestovatelka tělem i duší, milovnice cizích kultur, jazyků a exotického jídla. Ve svých 27 už stihla něco přes 80 států na čtyřech kontinentech, a to hlavně díky studiu v zahraničí (Hongkong a Skotsko, Jihoafrická republika, Bolívie). Mimo jiné založila neziskovou organizaci Bookfeeding Project, která se soustředí na stavbu soběstačných knihoven v Africe a Asii.

Nedávno dokončila magisterský program v Kapském Městě a celý rok 2018 stopovala a cestovala po Zemi z jihu Afriky až do Evropy v rámci svého projektu Neočekávaná Expedice (též na Facebooku), kterým se snaží zbořit stereotypy v názorech o Africe, navázat vztahy s místními lidmi a ukázat světu, že Afrika toho má v sobě mnohem víc než jen malárii, chudobu, lvy a války.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!