Do Skotska jsem se zamiloval hned první den a ani po měsíci druhé návštěvy mě to nepřešlo. Naopak.

Projel jsem ho celé stopem, potkal spoustu úžasných lidí a podíval se na místa, která na fotkách nevypadají ani zdaleka tak neuvěřitelně, jako když tam jste osobně.

V roce 2019 jsem se pak vrátil na motorce.

Ve článku vás čeká spousta praktických tipů k dopravě, bydlení, cenám, sezonám a počasí i jídlu. V druhé části pak přidávám hromadu osobních tipů, co ve Skotsku nevynechat. Jen se připravte, že to nebude na jednu návštěvu :-)

Na motorce na Isle of Skye

Proč tam jet? 

Láká vás drsná příroda, hory, jezera a nádherná místa, kde nepotkáte ani nohu? Zdaleka nemusíte létat do Kanady nebo na Aljašku. Dokonce ani na Island. Skotsko vaše choutky rádo ukojí a věřte, že se vám nebude chtít odjet.

Země je doslova rájem pro krajinářské fotografy a všechny dronolétače. Fotogenických scenérií je v zemi tisíce a proměnlivé počasí často poskytne dramatické světlo.

Jeho obrovskou výhodou je ale zároveň fakt, že si v něm mohou vybrat všichni od náročných dobrodruhů až po rodiny s malými dětmi. Tamní turistická infrastruktura je na velmi vysoké úrovni a i úrovně treků začínají na velmi pohodové úrovni, aniž by vás ochudily o krásnou přírodu. Některé treky například na ostrově Skye nebo v severní části centrální vysočiny naopak dají zabrat i zkušeným cestovatelům.

Old Man of Storr, Isle of Skye, autor: kbremo

Pro mě osobně se to nejlepší ze Skotska schovává na okolních ostrovech, kterých si můžete vybrat desítky. Ať už jde o zmíněný Skye, Orkneje, Arran, Vnější Hebridy, případně i malé ostrůvky uprostřed Loch Lomond. Na jednom z nich dokonce žijí klokani (vážně, nekecám – zeptejte se starších místních, který konkrétně to je).

Rannoch Moor v pustém vnitrozemí

Na ostrovech a v horách máte šanci potkat „pravé” Skoty – rybáře a zemědělce se stády ovcí. Někteří z nich stále mluví původním keltským jazykem, zvaným Gaelic, většině z nich nebudete pořádně rozumět ani anglicky. Ale jsou to úžasní a neuvěřitelně ochotní lidi.

 

dudak

Hudebníci v Edinburghu

Velkým lákadlem jsou i všechny kulturní akce, whisky, keltská hudba a tance i obrovský Fringe festival v Edinburghu. Skoti se rádi baví a právě whisky s hudbou v tom hrají nejdůležitější roli.

Jestli jen trochu můžete, zajděte na hospodskou „jam session”. Potkají se na ní lokální muzikanti a hrají a hrají a hrají. Desítky, možná spíš stovky skladeb z hlavy a naprosto skvěle. Informace najdete buď přímo v hospodách na plakátech nebo u obsluhy, případně i na webu města nebo vesnice.

Nebojte, dudáka také určitě potkáte (přičemž toho pravděpodobně budete brzy litovat).

Harris

Ostrov Harris

Jak se tam dostat?

Letecky

Do Skotska z Prahy létá EasyJet a Ryanair do Edinburghu, do Glasgow pak létá i jedna z nejlepších nízkonákladovek, kterou jsem kdy letěl – Jet2. Cena zpáteční letenky se pohybuje mezi 3 a 6 tisíci korun. Pozor, hlavně mimo sezonu budete potřebovat trochu flexibility, nelétá se každý den.

K odletům můžete využít i některá okolní letiště, většinou opět s EasyJetem, z Vídně do Edinburghu i s Jet2. Najdete i lety do Aberdeen a Inverness, ale cenově se mnohem více vyplatí dojet tam z Edinburghu po zemi.

Může se stát, že najdete výrazně levnější lety do anglického Newcastle, případně na některé z letišť v oblasti Midlands. Z většiny z nich se do Skotska snadno dostanete autobusem – hledejte na http://uk.megabus.com/ – můžete se dostat i na pouhou jednu libru.

Po zemi

I když teoreticky můžete celou cestu z ČR zvládnout autobusem, bude to hodně velké utrpení. I s případnou pauzou v Londýně.

Autem do Skotska dojedete bez problémů, jen počítejte s tím, že budete mít volant na druhé straně, a pravděpodobně vás to vyjde výrazně dráž, než tam doletět.

Já jsem jel z Prahy celou cestu na motorce a cesta mi i s jednodenní návštěvou národního parku Lake District na severu Anglie zabrala lehce přes 3 dny.

Příště bych raději využil trajekt z Rotterdamu do přístavu Hull. Ušetří náročnou a velmi nespolehlivou cestu kolem Londýna a dalšími hustě obydlenými oblastmi. Od Hullu na sever už se jede krásně a ještě si můžete dát pauzu na čaj třeba v krásném městě York.

Když už pojedete celou cestu, využijte pro cestu od Londýna na sever silnici A1, raději než běžnou M1. Je sice o něco pomalejší, ale  o hodně spolehlivější než M1 a s menším provozem.

Harris

Ostrov Harris

Kdy vyrazit?

Je sice fakt, že ve Skotsku téměř pořád hodně prší, ale dají se pravidelně vychytat měsíce, kdy je počet deštivých dní výrazně nižší. Nejkrásnější počasí bývá většinou zhruba od půlky dubna do půlky června, kdy zároveň můžete těžit i z toho, že ve Skotsku není zdaleka tolik lidí jako v létě.

To ovšem neznamená, že nemůžete vyrazit i v červenci a srpnu, jen už si neužijete tolik slunce. Na přelomu června a července také většinou začíná sezona midges. Rojů malých mušek, které vás budou chtít sežrat zaživa.

Klasické letní počasí. Během pár minut může začít hrozně pršet, foukat, nebo naopak svítit nádherné slunko. Nebo všechno dohromady.

Fotografové rádi jezdí do Skotska i v zimě, důvodem je ale hlavně velmi proměnlivé počasí, bohaté na dramatické světelné scény, a možnost sněhu.

Na treky bych v zimě nejezdil. A co si budeme povídat – proměnlivého počasí si užijete i po zbytek roku, mnohdy se ráno probudíte do deště, mlhy a zimy a za pár hodin už bude obloha úplně jasná a i v krátkém rukávu vám bude horko. Nebo naopak přejede horský hřbet do vedlejšího údolí, teplota rázem klesne o 10 stupňů a z původně krásného dne bude typické britské depresivní šedo a mrholení.

Pozor – na některých severních ostrovech může i v létě najednou začít mrznout.

Výslednou rozhodovací pákou ale stejně často budou různé festivaly a další kulturní události, kterých se ve Skotsku každoročně koná nepočítaně.

V srpnu běží nejznámější Fringe Festival v Edinburghu (a souběžně s ním i několik dalších velkých festivalů), hodně lidí jezdí za hudbou, někdo chce vidět tradiční Highlands Games. Podívejte se na oficiální přehled, určitě si něco vyberete.

U_lomondu

Jedna z cest kolem Loch Lomond

Ceny

Skotsko patří k jedněm z nejdražších zemí Evropy, hlavně ceny služeb se občas pohybují v pro nás astronomických výškách. A to ještě nechtějte vědět, kolik tam stojí nájmy a energie.

Naštěstí po celé zemi jezdí celkem levné autobusy, kempů potkáte spoustu, a navíc si stan můžete legálně postavit téměř kdekoliv. Mně se v zemi podařilo díky stopování, spaní ve stanu a občasnému Couchsurfingu vyžít se 150 librami na měsíc, za „normálních” okolností ale počítejte minimálně se čtyřnásobkem. Bez ubytování.

Cena bydlení: Od 450 Kč za hostel, od 800 Kč za pokoj
Cena jídla v restauraci: Od 230 Kč za „fast food”, od 500 Kč v restauraci
Cena dopravy: Kupujete-li hodně v předstihu, ceny s Megabus často začínají na £1, tedy zhruba 35 Kč. Raději ale počítejte s průměrnou cenou přes 400 Kč za jednu cestu mezi městy.

Potřebuji vízum?

Ne, vízum do Skotska nepotřebujete. I když už Skotsko bohužel není součást EU, stále vám stačí jen pas. Pouze na občanku už jako turista cestovat nemůžete.

S biometrickým pasem můžete jak v Praze, tak na skotském letišti využít automat a vyhnout se frontě. 

19

Bouře na Isle of Skye

Lokální doprava

Po celém Skotsku funguje použitelná síť autobusů, mezi velkými městy jich jezdí opravdu hodně a při včasné online rezervaci jsou až směšně levné. I když nemáte možnost nakupovat s předstihem, vychází autobusy pořád zdaleka nejlevněji.

Tedy až na stopování – mám zemi prostopovanou skrz naskrz a jen málokde jsem měl problém někoho chytit. Vřele doporučuji, potkáte spoustu super lidí a dostanete se všude, kam potřebujete.

I ve Skotsku už funguje portál BlaBlaCar, který zprostředkovává spolujízdu. Přispějete někomu na benzín a nemusíte trčet u silnice. Pokud máte vlastní auto, můžete tak naopak srazit náklady.

Mezi Edinburghem a Glasgow se někdy může vyplatit i vlak, jezdí každou chvilku a ceny začínají na zhruba 400 Kč. Hodit se bude i pro cestu směrem na Dundee a Aberdeen. Vlakem se dostanete i směrem dál na sever a severo západ, ale už si pravděpodobně výrazně připlatíte. Pokud tímto směrem vlakem vyrazit, tak jedině kvůli zážitku – tratě v horách patří k nejkrásnějším v Evropě.

20

Trať z Glasgow do Fort Williamu

Pokud chcete trochu pohodlí a flexibilitu, určitě doporučuji půjčit si auto. Na delší dobu se může vyplatit carsharing nebo půjčit auto přímo od místních. Bohužel jsem nenašel žádnou službu, která by dlouhodobé půjčování od lokálů zprostředkovávala. Jestli máte tip, pište do komentářů!

Na běžný výlet do Skotska využijte autopůjčovnu. Doporučuji si porovnat ceny, hodně se mění podle vytíženosti jednotlivých autopůjčoven. Používám například portál Discover Cars, který srovnává ceny všech velkých autopůjčoven i některých menších lokálních. Při hledání si mimo jiné můžete vyfiltrovat automat, což se ve Skotsku bude dost hodit, řadicí páka je na druhé straně.

U řízení auta samozřejmě nezapomeňte, že se jezdí vlevo. Zároveň se v málo obydlených oblastech připravte na jednoproudé silnice (single-track road), kam se na šířku vejde jen jedno auto. Pro vyhýbání slouží malá rozšíření po každých pár desítkách až stovkách metrů (passing place), na kterých nikdy neparkujte. Mohlo by to pro pár lidí znamenat nepříjemné couvání a pro vás případně ještě méně příjemnou pokutu.

Silnička na úplném severu Skotska, kde jsou passing places už celkem daleko od sebe

Silnička na úplném severu, kde jsou passing places už celkem daleko od sebe

Na menší ostrovy se nejčastěji jezdí trajektem (hledejte ferry). Na Orkneje a Shetlandy jezdí z Aberdeenu a Scrabsteru společnost NorthLink, na většinu Hebridů pak Caledonian MacBrayne, nejvíce z přístavů Mallaig, Oban, Uig a Adrossan. Využijte zpáteční jízdenky, případně i studentské slevy, můžete tak hezkých pár stovek korun ušetřit.

Na větší ostrovy můžete i doletět, jen si opět trochu připlatíte – například let z Edinburghu na Orkneje vyjde na přibližně 4500 Kč. A rozhodně nečekejte, že to váš žaludek v malých vrtulových letadlech ponese lépe než na trajektu.

Na ostrově Barra se třeba přistává na mořském dně, létá se jen při odlivu. Hledejte na webu aerolinky Logan Air.

Jídlo

Skotské jídlo se moc neliší od toho anglického. Brambory, dušená zelenina, dušené maso, plněné masové koláče, marmelády, čaj a sušenky… Zároveň téměř všude narazíte na kvalitní burgery, skvělé ryby a seafood.

Těšte se i na typická „přistěhovalecká” jídla, jako pizzu, těstoviny nebo indické kari.

Rozhodně nezapomeňte zkusit jehněčí steak, Skotsko je jimi vyhlášené. A samotřejmě fish and chips a plněnou bramboru.

Při cestách na motorce vždy bodly skvělé zeleninové polévky ve vesnických kavárnách nebo čajovnách. Většinou s bonusem krbu a velmi milé a srdečné obsluhy.

Vegetariáni a vegani možná budou mít trochu problém v malých vesničkách na venkově, ve městech najdete velmi slušné veggie restaurace.

Kdybyste náhodou nutně potřebovali sehnat pořádný chleba, hledejte v Edinburghu a Glasgow polské obchody.

Harris

Ostrov Harris

Fenomén jménem Haggis

Spousta lidí vám řekne, že ve Skotsku určitě nesmíte vynechat národní jídlo Haggis. Co to je? Směs ovčích vnitřností, cibule, koření a ovčího loje, vařená tradičně v ovčím žaludku. Skoti jsou na Haggis patřičně hrdí. Vám ho doporučuji jen s odolným žaludkem a dostatkem ostrého pití před i na zapití.

Ubytování a kempování

Nabídka ubytování je ve Skotsku opravdu široká. Od stanování zdarma v podstatě kdekoliv přes cenově celkem dostupné hostely po klasické venkovské hotely pro bohaté Angličany. Pojďme to vzít od těch nejlevnějších.

Kempování nadivoko

Skotsko má jednu obrovskou výhodu. Stan si můžete legálně postavit v podstatě kdekoliv, třeba i v parku v centru Edinburghu.

Stačí se držet ve „slušné” vzdálenosti od obytných budov. A samozřejmě se chovat jako člověk, nic neničit a odnést si všechny své odpadky. Několikrát jsem ve vesnici narazil na veřejné sprchy zdarma, takže pokud se doptáte, kempy vůbec nepotřebujete.

POZOR – toto neplatí v ostatních státech Spojeného Království a hlavně v Anglii by vás pěkně hnali. Tam jedině do kempu.

Wildkempování na severu Skotska

Stanování v kempu

Co si budeme povídat, ve Skotsku se zázemí pro usušení prádla a útulnější večerní posezení s hrnkem čaje a knížkou občas hodí. Pokud jedete se stanem, určitě s kempem nebo hostelem alespoň na pár nocí v rozpočtu počítejte. Mokří budete, to je jisté. A oblékat každé ráno mokré věci v mokrém stanu je po pár dnech pěkně otravné.

Oficiálních kempů najdete ve Skotsku přes 300. Od pár míst pro stany a karavany, které někdo nabízí na své louce, přes obrovské kempy v nejvíc turistických destinacích.

Ceny začínají na 15 librách za stan s jedním člověkem, raději počítejte s 25 až 40. Za stan se skoro všude platí zvlášť, další člověk je tak pak levnější.

V hlavní sezoně doporučuji kemp rezervovat s předstihem online, pokud to v rámci plánování cesty aspoň trochu jde.

Přehled kempů a možnost rezervace najdete například na webu campsites.co.uk

Kempování s obytným autem nebo karavanem

Karavany a bydlíky jsou v UK velmi populární už pěkně dlouho. Díky tomu pro ně existuje spousta infrastruktury a i pro vás může být bydlík vhodný způsob, jak Skotsko procestovat.

Pro auta už s kempováním neplatí to samé co pro chodce, cyklisty a spaní ve stanu. Nemůžete si jen tak kdekoliv zaparkovat a přespat.

Zároveň ale například na Park4night nebo iOverlander najdete spoustu míst, kde můžete přes noc parkovat zdarma nebo za symbolický poplatek. V odlehlejších lokalitách se dá skoro vždy domluvit s místními a parkovat na jejich pozemku. Stačí se zeptat.

Oficiální kempy opět najdete například na campsites.co.uk a v tomto případě ještě víc doporučuji rezervaci dopředu (stačí v ten den, kdy na místo plánujete dorazit).

Hostely

Pokud cestujete sami, může hostel vyjít levněji než kemp. Ceny v dormitories – sdílených pokojích – se pohybují mezi 20 a 40 librami. Pro menší skupinu zase můžete v hostelu za rozumné peníze pronajmout celý pokoj.

Ve Skotsku najdete spoustu hostelů mimo velká města a většina z nich se dost vymyká běžné představě hostelů. Zdaleka v nich nebydlí jen mladí a už vůbec nejde o místa plná opilých turistů.

Hostely tak naopak slouží jako skvělé místo, kde potkat další podobně naladěné cestovatele, posbírat tipy a dozvědět se o lokálních akcích.

Obecně hostely nevyhledávám, mám rád svůj klid a pohodu, ve Skotsku jsem ale kvůli cenám při cestování na motorce v hostelu párkrát na noc zakotvil a vždy to bylo fajn. Dokonce i se smradlavými pohorkami si většinou poradí tak, že vás donutí se už u vstupu přezout.

Hostely většinou hledám na hostelworld.com, mimo jiné tam mají nejrelavantnější recenze. Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám ale ve výsledku rezervuji na Booking.com.

Guest houses, Inns a B&B

Zhruba na 80 librách na noc začínají tradiční venkovská ubytování, něco na úrovni našich penzionů a často se skvělou domácí snídaní. Aspoň na jednu noc si takové bydlení dejte, za mě jde o nedílnou součást britské kultury a pokud se vám podaří bydlet v domě přímo s majiteli, máte šanci si krásně popovídat a dozvědět se něco víc o drsném životě ve skotské krajině.

Bydlení na takovém místě prostě chcete občas zažít. Autor: Dan Smedley

Airbnb

Při cestách na motorce jsem většinu nocí spal v pokoji u někoho doma přes Airbnb. Za mě nejlepší poměr cena/výkon. Platil jsem totiž o něco méně než v tradičním guest house nebo B&B, ale pořád jsem měl možnost si večer nad sklenkou vína nebo whisky popovídat s někým místním.

Na Airbnb, stejně jako na Booking.com najdete i spoustu krásných chatiček, chat, chalup a prázdninových domů, kde si můžete buď pronajmout pokoj, nebo celou nemovitost. Často v pohádkově nádherných destinacích uprostřed ničeho.

Třeba jako tento krasavec na Isle of Skye.

Hotely, lovecké zámečky a hrady

Skotsko patří mezi místa, kde na vás čeká spousta hodně stylového nebo ne úplně tradičního bydlení. Jen si samozřejmě připlatíte. Chcete si třeba pronajmout celý hrad? Ve Skotsku žádný problém. Nebo aspoň přespat na luxusním hradě, ať se držíme při zemi?

Jako ubytování slouží i spousta luxusních venkovských sídel, loveckých zámečků a dalších nemovitostí britské šlechty.

Anebo se zašijte v „Britain’s most remote hotel” Garvault House, doslova uprostřed ničeho na úplném severu Skotska.

Kde se ubytovat v Edinburghu?

Využijte praktickou mapu:

Nemoci a hygiena

Pokud se něčeho ve Skotsku bát, tak je to chřipka a další nemoci spojené s nachlazením. Opravdu se připravte na změny počasí a ani do krásně slunného teplého dne nevyrážejte bez mikiny a nepromokavé bundy. Doporučuji nosit co nejvíce vrstev, odepínací kalhoty a kvalitní boty.

Do hor a na ostrovy se můžou hodně hodit i nepromokavé rukavice (ano i v srpnu jsem byl několikrát velmi vděčný, že jsem si je vzal). Do lékarničky přibalte vitamín C a něco na principu Coldrexu.

Bezpečnost

Skotsko je velice bezpečná země, ale přesto raději přidám dvě varování:

  • Nechoďte do hor sami a bez dostatečného oblečení. Jsou to hory jako každé jiné se všemi svými vrtochy.
  • Když už se ve Skotsku chlastá (takže často), tak pořádně. Hlavně Glasgow je tím vyhlášené. Whisky se tu zapíjí pivem a pivo whiskou. V hodně drsném tempu – to abyste se včas opili do němoty a stihli do ranní šichty vystřízlivět. Rvačky v hospodách bohužel nejsou žádná vzácnost, takže jakmile vycítíte, že se k něčemu schyluje, hodně rychle se pakujte pryč.

Peníze

Ve Skotsku se platí, stejně jako v celé Velké Británii, librami šterlinků (GBP).

Pozor jen na jednu záludnost – Skoti mají své vlastní bankovky, které vám možná nebudou chtít v ČR vyměnit zpět. Libovolná skotská banka vám je ale naštěstí bez problémů vymění za anglický vzor.

Kartou se dá platit asi úplně všude, platil jsem tak dokonce i pár liber v kempu. Ověřte si dopředu kurz, s jakým vám vaše banka bude strhávat z karty peníze – některé na tom dokážou lidi (ne)slušně obírat. Představu si můžete udělat z našeho velkého přehledu účtů a platebních karet.

O bankomaty také není nouze, vlastní poplatky si nezapočítávají. Karta Revolut je tak ideální řešení, už jen proto, že na ní můžete mít peníze i přímo v librách.

Co byste ještě měli vědět?

  • Lochnesskou příšeru si vymysleli proto, že k jezeru nikdo nejezdil a potřebovali tam natáhnout turisty. V zemi je spousta mnohem krásnějších jezer, kam vyrazit. Město Inverness ale za návštěvu stojí.
  • „Loch” znamená jezero, takže spojení „jezero Loch Ness” je nedává smysl
  • Stejně tak „Ben” znamená hora a „Glen” údolí
  • Kolem dálkových treků stojí chatičky, kde můžete zdarma přespat, jejich četnost ale není příliš vysoká. Stan tak bude lepší varianta.
  • Na venkově možná budete lépe rozumět skotu než Skotům. Nebojte se je poprosit, ať vám větu zopakují a mluví pomalu, jsou na to zvyklí. Nerozumí jim totiž ani Angličani, natož cizinci.
  • Při trekování často narazíte na plot. Než ho přelezete, raději si ověřte, jestli za ním jsou opravdu ovce. Protože k býkům nechcete. Nápověda: Po ovcích zůstávají jiné bobky, a také chomáčky vlny, zachycené na vřesu a bodlácích.

Osobní tipy, kam se podívat

Snažil jsem se místa logicky seřadit podle toho, ve které části země leží. Regiony berte jako hodně orientační, turistické průvodce jich běžně používají víc. Hezký přehled a interaktivní mapku pro orientaci najdete třeba na oficiálním webu Visit Scotland.

Kdybych měl ale vybrat svá nejoblíbenější, budou to určitě Loch Lomond a ostrovy Lewis a Harris.

Harris

Harris

Lowlands

Edinburgh

Dejte si alespoň jeden celý den na skotské hlavní město. Spíš dva nebo tři. Dá se celé krásně prochodit pěšky a určitě nebudete litovat.

Edinburgh: Calton Hill a výhled na město

Edinburgh: Calton Hill a výhled na město – autor: Connor Mollison

Co určitě nevynechat v Edinburghu:

  • Slavný hrad Edinburgh Castle
  • Procházku skrz Holyrood Park na slavný kopec Arthur’s Seat s dokonalým výhledem na město
  • Monumenty a výhled z Calton Hill
  • Ulice starého města
  • Romantickou Dean Village
  • Přístavní čtvrť Leith

V Edinburghu stojí za to trochu zainvestovat i do gastronomie, ať už jídla, nebo pití. Mimo jiné tu na vás čeká pár skvělých restaurací s moderní britskou kuchyní, kterou stojí za to ochutnat. Hodně se mi líbí třeba komunitní a sezonní koncept The Gardener’s Cottage.

Na kávu a brunch zajděte třeba do kavárny Format, kde si nejen s kávou řádně hrají.

Forth Rail Bridge

Červený železniční most přes záliv hned za Edinburghem patří k britským technickým zázrakům 19. století a je zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO. Měří téměř 2,5 kilometru a klene se ve výšce 110 metrů nad mořem (při přílivu). Najdete ho dokonce i na skotské dvacetilibrové bankovce. Dojeďte buď městským autobusem do Dalmeny, nebo přejeďte most vlakem do North Queensferry.

Forth Rail Bridge

Forth Rail Bridge

Centrální Skotsko

Glen Coe

Pravděpodobně nejfotogeničtější skotské údolí, mimo jiné se tu odehrávala jedna ze scén Jamese Bonda. I proto sem jezdí opravdu hodně turistů a v sezoně bych se osobně v Glen Coe maximálně zastavil po cestě někam jinam.

Glen Coe, foto: Mikk Tõnissoo

Mimo sezonu ho ale naopak určitě nevynechejte, scenérie jsou tu opravdu nádherné.

Kolem Glen Coe i na okolní vrcholy vede spousta treků, prochází kolem něj i dálkový trek West Highland Way. Bohužel většinou nejsou příliš dobře značené. Ideálně je plánujte podle turistické mapy na Mapy.cz.

Loch Lomond

Hned po Loch Ness je Lomond nejznámějším skotským jezerem a tentokrát už naprosto právem i jedním z nejoblíbenejších cílů výletů.

Z Glasgow sem úplně snadno dojedete vlakem i autobusem a můžete klidně strávit několik dní trekováním nádhernou přírodou v národním parku Loch Lomond & The Trossachs.

Výhled z Ben Lomond, autor Mac McDane

Výhled z Ben Lomond, autor Mac McDane

Čekají na vás na skotské poměry velmi dobře značené stezky všech náročností. Můžete se jen tak v klidu procházet skrz zdejší lesy, kde stromy díky vysoké vlhkosti obrůstá mech a lišejníky, nebo si vyšlápnout na některou z hor.

Při dobrém počasí nabízí nejkrásnější výhled Ben Lomond, odkud uvidíte nejen celé jezero a malé zelené ostrůvky v něm, ale i vzdálenější moře a vrcholy pohoří dále ve vnitrozemí.

Loch Lomond

Loch Lomond

Loch Tay a Falls of Dochart

Údolí jezera a řeky Tay tvoří pomyslný předěl mezi upravenou krajinou Lowlands a „pravým”, divokým Skotskem. Nad jezerem se na severu zvedá do výšky 1214 metrů už celkem majestátní Ben Lawers, na který se dá vyšlápnout pěkný jednodenní trek s nádhernými výhledy.

Falls of Dochart, Skotsko

Falls of Dochart

Na západním cípu jezera ve vesničce Killin si udělejte zastávku u vodopádů, nebo možná spíš řádně divokých peřejí Dochart. Hlavně když je dost vody, hučí to v nich pořádně. Hned nad vodopády si dejte buď čaj a něco sladkého nebo i oběd v The Falls of Dochart Inn, vaří moc dobře.

goo.gl/maps/K3MxyPRk1MNbquV37

Rannoch Moor a opuštěná čajovna

Na scénické železnici z Edinburghu do Fort William stojí i stanice Rannoch. Na místě, kde není vůbec nic. Jen ta stanice a asi dva domky vedle ní. Jinak jen rašeliniště, jezera, jeleni a kopce. Přesto na nástupišti funguje typická britská čajovna.

Dojel jsem sem v podstatě náhodou po malé silničce na motorce a přespal ve stanu, abych si ráno mohl dát v čajovně snídani. Jenom jsem si nezjistil, že ten den mají zavřeno…

Rannoch Moor, Skotsko

Rannoch Moor

Celá oblast kolem je nádherná, vede tudy i dálková cyklistická trasa Great North Trail.

goo.gl/maps/xw8wLnTP6C2Ts39B6

Highlands a úplný sever

Sever Skotska mám procestovaný asi nejvíc, postupně jsem ho objevoval na všech mých skotských cestách. Baví mě jeho divokost, surové a nevyzpytatelné počasí a proměnlivá krajina.

Na motorce jsem projel i relativně rovinatou a skutečně pustou oblast severně od Helmsdale (vnitrozemím). Stálo to za to.

Pro co nejlepší obrázek si ale ideálně objeďte sever od Inverness po pobřeží přes Thurso, Durness, Ullapool a Torridon, nejlépe s pokračováním na Isle of Skye. Nechte si dost času na kochací zastávky a alespoň některé z kratších treků, které po cestě potkáte.

Highland Cows

Pro Skotsko typické Highland Cows

Fort William a Ben Nevis

Co by to bylo za návštěvu Skotska bez treku na jeho nejvyšší horu? Ok, já jsem se tam ani na druhý pokus nedostal, protože mě vždycky zastavil pořádný slejvák a celou horu halily mraky. Ale pořád ji mám na to-climb listu. I samotný Fort William je velice příjemné městečko a v okolí je spousta dalších míst, kam se vyrazit podívat.

Mimo jiné tu začíná Kaledonský plavební kanál, který protíná celé Skotsko až do Inverness.

Ještě koncem června může být na vrcholku Ben Nevis sníh

Ve Fort Williamu se také potkávají dvě z dálkových pěších tras – Great Glen Way z Inverness a West Highland Way z Milingavie. Část obou treků jsem si prošel a hlavně druhý zmíněný mohu vřele doporučit.

Ben Nevis

Ben Nevis

Vlak do Bradavic

Scénu s létajícím autem, viaduktem a parním vlakem zná snad každý. A přesně tím vlakem přes přesně ten viadukt se můžete z Fort Williamu do Mallaigu svézt. V roce 2022 jezdí od 4. dubna do 28. října každý den. Od 2. května do 30. září pak dokonce dvakrát denně.

Zpáteční jízdenka vyjde na 52 liber (kolem 1500 Kč) a za ten zážitek to rozhodně stojí. V hlavní sezoně doporučuji bookovat online dostatečně dopředu.

Parní vlak z Fort William do Mallaig

Parní vlak z Fort William do Mallaig

Black River a Rogie Falls

Hned vedle hlavní silnice z Inverness do Ullapoolu se zastavte na krásných vodopádech Rogie Falls. Okolní surová lesnatá krajina mě dostala – možná už jen proto, že souvislé lesní porosty jsou ve Skotsku celkem vzácné. Jen o pár kilometrů dál projedete kolem Loch Garve a podél Black River budete pokračovat ještě notný kus směrem do ještě surovějších hor.

goo.gl/maps/2Mno9SRn4YyTa7cJ9

Black River

Black River

Jeskyně Smoo

Pokud pojedete autem kolem, velmi pravděpodobně si jí ani nevšimnete. Rozsáhlá jeskyně v ústí zátoky totiž bude přímo pod vámi. Jestli se dostanete na úplný sever Skotska, tohle místo nevynechejte.

goo.gl/maps/jGezeinmbbHNJnvX8

Jeskyně Smoo, severní Skotsko

Jeskyně Smoo, severní Skotsko

Soutěska Corrieshalloch

Nedaleko města Ullapool najdete hned vedle hlavní silnice nádhernou scenérii hluboké rokle s vodopádem a lanovou lávkou zavěšenou nad ním.

goo.gl/maps/aRQbnywtUx67Mjsx9

  

Glen Torridon

Skoro nejvíc „drsná” krajina, kterou ve Skotsku najdete. Hodně se podobá například Norsku. Chodí se odsud mimo jiné trek na Beinn Eighe, který bych si jednou chtěl dát. Však se na něj podívejte na fotkách na Google Maps.

Glen Torridon, Skotsko

Glen Torridon

 

goo.gl/maps/7be7EHqCUMPUk4vP6

Applecross Pass

Horský průsmyk se serpentýnami a výhledem jak někde v Alpách. Až na to, že se koukáte na moře a ostrov Skye. Sen každého motoristy a oblast s krásným pobřežím i nádhernými kopci. Pokud budete mít cestu kolem za odlivu, zastavte se i na písečné pláži Applecross Sands.

goo.gl/maps/Yq8KwrjEzXavpVPF6

Applecross Pass, Skotsko

Applecross Pass

Ostrovy

Vnější Hebridy i Orkneje a Shetlandy na severu nabízí všechny své unikátní kouzlo. Minimálně Isle of Skye nebo Isle of Arran byste neměli minout. Pokud ale máte dost času, dejte šanci i dalším. Oproti skotské „pevnině” (mainland), jak Skoti rádi říkají, poznáte úplně jiné místní lidi, jinou atmosféru i jinou krajinu.

Ostrovy jsou navíc asi nejlepším místem, kde objevovat skotské whisky. Je přitom celkem jedno, jestli vyrazíte na nejslavnější whiskový ostrov Islay, nebo se zastavíte v pár palírnách třeba na Skye. Vždycky to stojí za to.

Isle of Skye

Ostrov, na kterým se snadno dostanete pouhým přejetím mostu, skrývá jedny z nejkrásnějších míst Skotska. Skalní jehly The Storr jsou snad nejoblíbenější místo všech fotografů, kteří do Skotska vyrazí, a mimo jiné si zahrály i ve filmu Prometheus.

Old Man of Storr

Skalnaté pohoří Black Cuillin nabízí několik perfektních treků a při dobrém počasí i jedny z nejlepších výhledů v zemi. Pokud vás láká větší trekovací dobrodružství, dá se ostrov za několik dní obejít celý dokola.

Díky snadné dostupnosti počítejte s větším množství turistů, mimo nejznámější místa ale opět budete velmi pravděpodobně sami. Nezalekněte se špatného počasí, na ostrovech se mění ještě mnohem rychleji než ve vnitrozemí.

Skye

Skye

Isle of Arran

Říká se, že tady na malé ploše ochutnáte trochu od všeho, co Skotsko nabízí. Skalnaté hory, vřesoviště, travnaté kopce, rybářské vesnice, pozůstatky vikingského osídlení, ovce, útesy i písečné pláže.

Na Arran si můžete zajet i na jednodenní výlet z Glasgow, vyplatí se ale zůstat pár dní a trochu ho prochodit pěšky. Snadná dostupnost z Glasgow bohužel znamená, že tu potkáte celkem hodně lidí. Stačí však vyrazit mimo víkend.

Isle of Arran, autor: Blair Fraser

Lewis a Harris

Nejsevernější „dvojostrov” Vnějších Hebridů jsem projel od severu na jih a zase zpátky a našel tam místa, která bych ve Skotsku nečekal. Mimo jiné obrovskou písečnou lagunu, která se při odlivu oddělila od oceánu a díky slunku se tam tak po několika hodinách dalo úplně pohodlně koupat. A také písečné duny.

Zajímavý je protiklad obou částí – na Lewisu nepotkáte skoro ani kopeček a skoro celý ho pokrývají jezera a močály a na Harrisu se najednou ocitnete v krajině vysokých kamenitých hor, hlubokých údolí a fjordů.

Na Lewisu najdete obrovský komplex menhirů a kamenných kruhů, před kterými i Stonhenge bledne závistí. Harris je zase naprosto dokonalá lokalita pro horské treky, a přitom tam pravděpodobně nepotkáte ani nohu.

Harris

Harris

Orkneje

Když se někoho zeptáte, jak se mu líbily Orkneje, většinou odpoví: „Je to fakt divný místo.” Já taky. Krásně divný místo. Je tam zima a protože jsou ostrovy téměř úplně placaté, pořád tam fouká vítr a i Angličan si bude stěžovat, že tam hodně prší. Orkneje jsou díky tomu krásně zelené, ovce tam produkují velice kvalitní vlnu, stromy rostou nakřivo a i lidi vystupují z trajektů dost zelení.

Krom toho se tam skoro nedomluvíte anglicky, zdejší jazyk si žije vlastním životem – i když vám místní budou tvrdit, že to je angličtina. A aby toho nebylo málo, je tam hodně zima. Ještě vás to neodradilo? Super, bude se vám tam líbit.

Výhled na Orkneje z městečka Thurso, odkud jezdí trajekt

Na ostrovech najdete spoustu míst s neuvěřitelně silnou energií, stejně jako na Lewisu a Harrisu je tu několik oblastí s kamennými kruhy. Největší a nejsilnější z nich je Ring of Brodgar, asi nejzvláštnější místo, kde jsem kdy v životě byl. Vřele doporučuji.

Ring of Brodgar, Orkneje

Ring of Brodgar, Orkneje

Nevynechejte ani Skara Brae, pozůstatky vesnice staré přes 5 tisíc let.

Samotným zážitkem je i cesta trajektem z přístavu Scrabster (město Thurso) na skotské „pevnině”. Těšte se hlavně na výhledy na majestátní útesy a skalní útvar Old Man of Hoy, ale také velmi pravděpodobně velké vlny a trochu toho námořního dobrodružství.

Shetlandy

Na Shetlandy jsem se, stejně jako na Ben Nevis, stále nedostal. Ale spolu s Faerskými ostrovy je to má naprosto vysněná destinace a rozhodně tam jednou vyrazím fotit. Surová nádherná krajina, ovce, poníci a lidi zvyklí na drsné podnebí. Místo, kde má příroda nad člověkem ještě hodně výrazně navrch hned na první pohled.

Shetlandské ostrovy a zdejší poníci

Shetlandské ostrovy a zdejší poníci

Kde zjistit více?

Visit Scotland

Oficiální stránka pro turisty se spoustou užitečných informací a odkazy dál.

Loch Lomond & Trossachs National Park

Podrobné informace k národnímu parku kolem Loch Lomond, včetně užitečných mapek se stezkami.

Seat61

Stránka s přehlednými tipy k dopravě vlakem, včetně aktualizovaných jízdních řádů a cen.

Wikitravel

Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Lonely Planet

Ve Skotsku jsem průvodce používal a mám s ním výborné zkušenosti. Dav turistů totiž ve Skotsku znamená tak 30 lidí – „poklidná lokání vesnička, kam nikdo nejezdí” pořád zůstane poklidnou lokální vesničkou, kam (skoro) nikdo nejezdí.

lonely_skotsko

Harris

Harris

Matouš Vinš

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Leoš Literák 29.1.2016 v 20:57 - Odpovědět

    Krásné. Mohl bys přidat popisky k obrázkům, co na nich (kde) je? Třeba ten vlak na úbočí strmé hory – nádhera, Hned bych tam zajel.

    • Matouš Vinš 30.1.2016 v 5:56 - Odpovědět

      Ahoj Leoši, konkrétní popisky bych moc rád přidal, ale bohužel už je to pár let a místa jsem si chytře nepoznamenal :/
      Ten vlak je určitě na trati z Glasgow do Fort Williamu, pravděpodobně někde poblíž Bridge of Orchy. Pamatuju si, že jsem to fotil při cestě po West Highland Way.

  2. Radka 17.10.2022 v 9:02 - Odpovědět

    Skotsko, můj nejoblíbenější kousek vesmíru <3 Ještě bych doporučila ochutnat Irn-Bru (místní nealko nápoj s dlouhou tradicí, který buď milujete, nebo nenávidíte) a navštívit i Cairngorms National Park a okolí Aviemore, je to zase úplně jiné Skotsko a jiná krajina. Na rodinný výlet nebo pro milovníky hradů (já jedním jsem) doporučuji Dunnotar Castle u Aberdeenu, je to zřícenina, ale naprosto úžasná, jako z pohádky. Rodiny možná bude zajímat i to, že edinburská zoo má jak koaly, tak pandy.

    Jen bych opravila, že Easyjet do Glasgow už dávno nelétá a West Highland Way neprochází přes Glen Coe, protože těsně před ním uhýbá do Devil's Staircase :)

  3. Matouš Vinš 21.10.2022 v 13:05 - Odpovědět

    Díky za další tipy, Radko! A drobné chybičky jsem opravil.