Sami se čím dál častěji představujeme jako slow travelleři – pomalí cestovatelé. Lidé ale moc neví, co si pod tím představit a proč nás tento způsob cestování tak baví. Cestování pro nás už dávno není o tom „vidět co nejvíc a navštívit maximum zemí“. Naopak, cestu si nejlépe užijeme, když zpomalíme. Kvalita vítězí nad kvantitou.

Už v Travel Bibli jsme psali, proč je výhodné vycestovat na delší dobu než klasické dva tři týdny. Více si to užijete, ušetříte na bydlení i dopravě, lépe poznáte místní lidi, objevíte krásná místa, kterých si na první pohled nevšimnete, a dovolená neskončí dřív, než se skutečně přepnete do odpočinkového cestovního módu.

Čím dál více nás ale baví skutečný Slow Travel – pomalé cestování na několik měsíců. Takové, kde samotná cesta je cíl. Ze slow travellingu se stal náš životní styl.

Slow Travel je o svobodě, nastavení mysli a životě bez spěchu a stresu. Na chvíli se zastavíte a začnete si užívat drobné detaily kolem sebe. Necháte místo, kde zrovna jste, vyprávět svůj příběh. Dělat méně je často více. A u dlouhodobého cestování to platí dvojnásob.

Chcete vědět víc? Přijďte na Slow Travel Festival 2018, který se koná 21. dubna v pražském Kině Lucerna

Vyrazte alespoň na čtvrt roku

První výhody dlouhodobého cestování se začnou projevovat už po měsíci. My dnes ale budeme psát o variantě, kdy cestujete alespoň 3 měsíce v kuse, ideálně mnohem déle.

Nemáme teď na mysli ani tři měsíce po deseti letech v korporátu bez pořádné dovolené. V takovém případě totiž najednou chcete vidět všechno. A právě těch důležitých drobností, tak typických pro slow travelling, si vůbec nevšimnete.

Při pomalém cestování se za ničím nehoníte a ani neřešíte, jestli navštívíte 15 zemí, nebo jenom jednu. Naopak je většinou nejlepší nepřesouvat se příliš často.

Ještě se dostaneme k tomu, jak takovou cestu zorganizovat a financovat. Možností je bezpočet. Pojďme si předtím shrnout, co charakterizuje slow travelling:

  • cestujete dlouho – tři měsíce až několik let
  • důležité je pro vás poznávat nové kultury a nové lidi
  • za ničím se nehoníte, nemáte potřebu navštívit všechny turistické cíle v okolí
  • potkáváte se s místními lidmi (více než jen na recepci hotelu)
  • samotná cesta je váš cíl

Jak se na cestách my sami čím dál častěji zdržujeme třeba i několik týdnů na jednom místě, potkáváme slow travellerů víc a víc. Stačí se vyhýbat těm nejturističtějším destinacím. Často jde o digitální nomády, kteří na cestě pracují, tím pádem se už z principu  nemohou příliš přesouvat. Zdaleka to však neplatí vždy.

Potkali jsme studenty, kteří už pochopili, že objíždět všechny hospody světa je moc neobohatí, a raději se v rámci svých cest snaží načerpat to nejlepší z nových kultur. Narazili jsme na rodiny s dětmi, které se rozhodly opustit stereotyp velkoměsta a žít nějakou dobu z našetřených peněz v místě, kde jim tytéž finance vystačí na mnohonásobně delší dobu než doma. Někdy jde o jednotlivce, kteří se rozhodli obrátit život naruby, odejít po mnoha letech z dobře placené „jisté“ práce a najít, co vlastně v životě chtějí dělat. Nebo je třeba jen – jako Láďu Ziburu a Petra Hirsche – baví chodit pěšky.

Oslavy svátků Yi Peng a Loi Krathong v Chiang Mai

Oslavy svátků Yi Peng a Loi Krathong v Chiang Mai

Proč cestovat pomalu?

Hodně lidí se nás ptá, kde všude jsme za posledních 10 měsíců byli. Když se z odpovědi dozví, že to nebylo ani 10 zemí, často se diví, proč „tak málo“. Málokdo si totiž uvědomí výhody pomalého cestování, aniž si jej sám vyzkouší, anebo na vlastní kůži zažije naprosté vyčerpání z příliš dlouhé cesty plné častých přesunů, neustálého zařizování a trmácení se spolu s davy turistů.

Ladislav Zibura vše krásně shrnul v našem podcastu, když popisoval proces, jakým vznikají jeho knížky: „Snažím se i nejbanálnější situace zachytit co nejpoutavěji, protože to je přesně způsob, jakým je vnímám, když chodím pěšky. Je to často na první pohled zdlouhavé, nezajímavé a nudné. Musíš svou mysl přeprogramovat tak, aby sis v hlavě z úplných detailů konstruoval příběhy, které jsou vlastně fascinující. Svět v drobnostech je neuvěřitelně zajímavý.“

Pro nás to není o honbě po památkách a atrakcích. Rychle přijet, omrknout, vyfotit se a zase na další místo. Byli jsme tam a tam, viděli jsme to a to. Využít během cesty čas na maximum pro nás znamená upřednostnit zkušenosti před honbou za kvantitou. Užívat si maličkostí a lidských kontaktů.

„Baví mě sám si vařit, běhat po pláži, pozorovat západ slunce, cvičit jógu, povídat si s místními nebo spát na pokoji s 14 lidmi – je to trochu vzrůšo, někdy to není dvakrát příjemné, ale celkově mi pak přijde život bohatší, než když se zavřu do hotelového pokoje, kde na mě čekají jen neživí kamarádi: ručník složený do tvaru labutě, malá lahvička šamponu a zabalené mýdlo,“ říká Adam Marčan.

Díky pomalému cestování také můžeme nejvíc vrátit místní komunitě a zanechat co nejmenší ekologickou stopu na životním prostředí. Hlavně díky méně častým přesunům.

Jaké výhody vám tedy pomalé cestování přinese?

Doopravdy poznáte zemi a její kulturu

Uvědomili jsme si, že řadu souvislostí v cizí zemi pochopíte až po mnoha měsících, někdy i letech. Profláklé Thajsko je typickým příkladem – to, co se na první pohled zdá růžové, vůbec růžové být nemusí, a naopak na první pohled zvláštní věci jsou úplně normální a ve výsledku klidně i pozitivní. Za milým úsměvem se často skrývá přetvářka a opovržení západními turisty.

Naopak třeba časem zjistíte, že není zas až takový problém fakt, že z kohoutku neteče pitná voda. Ve velkých městech si na každém rohu můžete nechat nafiltrovat vodu v automatu, v menších rozváží velké barely. Žádné PET láhve nejsou třeba, navíc se neplýtvá pitnou vodou ve sprše a na záchodě…

Ani při slow travellingu nemáte šanci pochopit úplně všechno. Pochopíte ale mnohem víc než „obyčejný“ návštěvník. Hodně se bavíte s místními i cizinci, kteří v zemi dlouhodobě žijí. Máte mnohem víc možností sledovat drobné detaily v chování i každodenním životě.

Krom toho se vám otevřou dveře do míst, kam byste se při krátkodobé návštěvě nedostali. Objevíte skrytá údolí, vesnice, chrámy, uličky, kavárny, nebo třeba park, kde se místní dědečci denně scházejí a hrají dlouhé hodiny šachy. Mnohem snadněji se také dostanete do běžného života místních, odkud si pak většinou přivezete nejlepší zážitky. Pozvání na čaj, na oběd, nebo snad na svatbu? Žádný problém.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Najdete si skutečné přátele

Při cestování klasickým způsobem často narazíte na problém pomíjivých setkání. Strávíte s někým pár báječných dní v jednom hostelu a pak se vaše cesty rozejdou. I kdybyste si výborně rozuměli, zůstane váš vztah většinou jen povrchní. S ostatními slow travellery oproti tomu můžete zůstat třeba měsíc, nehledě na to, že se velmi pravděpodobně za nějakou dobu potkáte jinde. Svět je malý.

Hlavně mezi digitálními nomády z Evropy, kteří se posouvají s pěkným počasím, je opakované setkávání úplně běžné. I za těch několik měsíců, co jsme z Asie zpátky v Schengenu, jsme se plánovaně i náhodou potkali s několika kolegy, které známe třeba z thajské Ko Lanty.

Při slow travellingu navíc můžete skutečná přátelství navázat také s místními. Ve zmiňovaném Thajsku, kde se místní s cizinci baví většinou jen velmi povrchně, jsme si našli několik přátel, se kterými jsme průběžně v kontaktu. Jen prolomit prvotní ledy však trvalo několik týdnů.

Chcete se o Thajsku dozvědět víc? Čtěte THAJSKO: podrobný praktický průvodce pro cestování na vlastní pěst.

Ušetříte

Pokud jste četli Travel Bibli, už je vám jasné, že dlouhodobá cesta s co největší svobodou v plánování je nejlepší způsob, jak rozložit náklady a dostat se na přívětivé ceny. Avšak teprve v případě, kdy se ani v cílové destinaci nebudete příliš přesouvat, se dostanete na náklady blízké těm, které na život mají místní. Na výlety můžete bez problémů vyrážet z jedné základny.

Při dlouhodobých pobytech ušetříte nejvíce peněz za bydlení. Na Airbnb často automaticky dostanete týdenní či měsíční slevu. Pokud nedostanete, řekněte si o ni. Ještě lepší je, když bydlení řešíte na místě. Například v Chiang Mai bez problémů seženete condominium za 5000 Kč na měsíc. U krátkodobého pronájmu byste stejnou částku za podobné bydlení zaplatili za týden, maximálně 10 dní.

Můžete zkusit i house sitting. Hlídáte cizí dům v době, kdy majitel není doma, a můžete tak bydlet úplně zdarma. Podobnou výhodu vám poskytne i dobrovolničení (nejen) na farmách. Za několik hodin práce denně dostanete střechu nad hlavou, většinou i jídlo a občas dokonce kapesné. Někdo takto cestuje dlouhé roky.

Za dopravu ušetříte už jen z principu, protože se méně přesouváte. Zároveň vám nebude vadit počkat si několik dní na levnější letenky, nebo zvolit pomalejší variantu. V Asii si pak většinou koupíte motorku, případně zaplatíte za její měsíční pronájem jen o něco málo více, než kdybyste si ji pronajímali na týden.

Spoustu peněz ušetříte i za jídlo. V první řadě si mnohem snáz můžete sami vařit – jíst každý den v restauracích není mimo nejlevnější země úplně dobrý nápad. Doma to takhle také neděláte. Krom toho si brzy najdete podniky s nejlepším poměrem ceny a kvality, takže ani za slušnou večeři venku nezaplatíte majlant.

Lucie a Karel Tatransky ve svém článku psali: „Cestování velmi efektivně učí rozumnému finančnímu chování. Omezené prostory minimalizují impulzivní nakupování. Cokoli, co musíte při dalším přesunu sbalit, převézt a znovu vybalit, představuje zátěž. Dvakrát si proto rozmyslíte, zda to, co chcete koupit, opravdu potřebujete.“ Máme to úplně stejně.

Přečtěte si o pomalém cestování s dětmi celý článek

A to nejlepší? Díky dlouhodobému pobytu v jedné zemi budete vědět, kolik má co stát. Tam, kde se smlouvá, je to výhoda číslo jedna. Nenecháte se oškubat, ale zároveň ceny zbytečně nepodstřelíte. Málokdy se také dáte nachytat na klasické turistické pasti a navenek nablýskané nekvalitní služby. To se přitom zdaleka netýká jen Afriky, Asie a Jižní Ameriky. I v Evropě vám velmi pomůže znát skutečné ceny a místa, kam chodit nakupovat.

Vietnamské ústřice

Vietnamské ústřice. 80 Kč za kilo…

Více si cestu užijete

Také jsme se dříve snažili vidět co nejvíc. Hlavně, když jsme konečně mohli vypadnout z ČR. Jenže až díky svobodě spojené se životem na cestách jsme pochopili, že si vše nejlépe užijeme, když nikam nespěcháme. Pokud se nám někde líbí, klidně zůstaneme několik týdnů. Pokud nelíbí, sebereme se a jedeme dál.

Renča Válková říká: „Při našich cestách v karavanu většinou nejezdíme po dálnicích. Když potkáme pěkné místo, rádi zastavíme. Už při samotné cestě poznáváme zemi, krajinu i lidi. Vůbec nám nevadí, že do cíle dojedeme o něco pomaleji. Pokud tedy vůbec nějaký konkrétní máme.“ Mnohem víc od ní k tomuto tématu uslyšíte 1. října na Slow Travel festivalu.

Zjistíte, co chcete v životě dělat

Při pomalém cestování máte spoustu času na přemýšlení. Uvědomíte si, co vás nejvíc baví, co vám nejvíc leze na nervy a že to tak vlastně vůbec nemusí být. Navíc potkáte spoustu inspirativních lidí, kteří vám buď nastaví tolik důležité zrcadlo, nebo přímo poradí. Spousta lidí díky měsícům na cestách rozjede nové podnikání, nebo se třeba rozhodnou jít znovu studovat a úplně změnit obor.

Kokosová polévka na Ko Lantě

Nomádský coworking Kohub na jihu Thajska

Jak dlouhodobé cestování financovat?

Při slow travellingu sice utratíte za týden určitě méně než na klasické dovolené, ale i tak potřebujete relativně hodně peněz. Pravidelný pasivní příjem má k dispozici málokdo. Nejlepším řešením je tedy práce na cestách – ať už na dálku, tak na místě, případně život z úspor v levnějších zemích. Pojďme se na možnosti podívat blíž.

Pronájem nemovitosti

Vlastníte nemovitost? Pronajměte ji. Můžete tak financovat velkou část cesty, obzvlášť pokud cestujete v zemích, kde je levněji než u nás. Bydlíte-li v turisticky atraktivní lokalitě, pravděpodobně nejlépe využijete pronájem přes Airbnb. Psali jsme na toto téma velmi podrobný článek, určitě na něj mrkněte. Druhá varianta je samozřejmě klasický dlouhodobý pronájem, který sice nevydělá tolik peněz, ale zase je s ním mnohem méně starostí.

Přečtěte si podrobný návod, jak pronajmout nemovitost přes Airbnb

Digitální nomádství

O digitálním nomádství a práci jsme toho napsali hodně a nechceme se zbytečně opakovat. Pokud nemáte chuť číst, poslechněte si k tomu podcast. Práce na dálku je ale pro slow travelling ideální a je přitom jedno, jestli na dálku řídíte vlastní firmu, pracujete na volné noze, nebo jste zaměstnaní. Určitě se k tomuto tématu budeme průběžně vracet.

Netušíte, o čem je řeč? Přečtěte si úvod k digitálnímu nomádství, ať jste v obraze

Život z úspor

„Měl jsem našetřeno asi 120 tisíc, což mi vystačilo na 17 měsíců putování po Evropě. Spal jsem převážně venku, na zastávkách, v lesích, v rozestavěných domech, ale taky jsem spoléhal na lidskou pohostinnost, se kterou jsem se rovněž setkával,“ řekl nám v rozhovoru Petr Hirsch o svých pěších poutích.

120 tisíc není tolik, pokud šetříte opravdu svědomitě. V první části Travel Bible máte velmi podrobný návod, jak co nejefektivněji osekat zbytečné náklady a přivydělat si bokem.

Práce na cestě

Často slýcháváme: „Jo, ty děláš v IT, což můžeš dělat odkudkoli, ale co já? Nejsem ajťák.“ Ano, IT technologie při práci na cestách převládají, rozhodně ale nejde o jedinou možnost. Potkali jsme velké množství cestovatelů, kteří se živili úplně jinak. Vydělávat totiž samozřejmě můžete i průběžně. Working Holiday je klasika, možností je ale mnohem víc. Od výuky jazyků po hraní v Bollywoodu. Pokud jste členy Travel Bible, najdete spoustu inspirace v e-booku 100+ tipů, jak cestovat a vydělávat. K některým zajímavým možnostem se určitě na blogu a v členské sekci postupně dostaneme.

Chcete vědět víc? Přijďte na Slow Travel Festival 2018, který se koná 21. dubna v pražském Kině Lucerna

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled