Země plná extrémů, kterou nejlépe charakterizuje předpona nej: největší, nejdražší, nejkrásnější, ale také nejbláznivější, nejšílenější a mnohdy i nejzbytečnější. Místo, ve kterém se snoubí nejmodernější architektura s tradiční nomádskou kulturou a ve kterém žije kolem 85 % cizinců. Pokud sem zavítáte, nebudete se moci zbavit dojmu, že na světě je možné vše.

Výsledkem výše zmíněného je unikátní mix a nezaměnitelná atmosféra, která z místa dělá atraktivní destinaci nejen při přestupu na cestě do Asie, ale také jako vysněné místo na dovolenou.

dubaj

Hotel Burj Al Arab, jeden ze symbolů moderní Dubaje

Proč jet do SAE

Hlavním lákadlem jednoznačně jsou moderní metropole Dubaj a Abu Dhabi. Města, ve kterých žijí miliony lidí z celého světa a která za pouhých několik desetiletí doslova vyrostla z písku. Mezi další přednosti této země patří teplé klima, které se skvěle hodí pro odpočinek na pláži nebo u hotelového bazénu. Pokud si budete chtít užít trochu adrenalinu, můžete navštívit některý z bezpočtu zábavních parků, skočit si padákem nebo vyrazit do pouště. Jedná se také o jednu z nejbezpečnějších zemí světa a o jednu z nejotevřenějších muslimských zemí.

Jak se tam dostat

Nejlepší určitě je letadlo. Najdete zde několik letišť, ovšem nejčastější volbou bude pravděpodobně Dubaj (pozor, jsou tu dvě letiště: Dubai International Airport – DXB – a Al Maktúm International Airport – DWC), nebo Abu Dhabi International Airport (AUH). Vzhledem k poloze jsou další možnosti při cestování značně omezené, využít ale jde například loď z Íránu, nebo auto (bus) z Ománu, případně ze Saúdské Arábie (kam se ale jako turista dostanete jen velmi těžko).

Příklad cen letenek do Dubaje DXB: na terminál tři létá z ČR Emirates (13 000 Kč, v akci často kolem 9 000 Kč), na dvojku létají flydubai a český Travel Service (ten nelétá přes léto), obě možnosti kolem 8000 Kč. Další levnější možnost je přes Kyjev s Ukraine Airlines (6000 Kč), případně na DWC s Wizz Air z Katowic nebo Bratislavy (4500 Kč). Ceny berte orientačně za zpáteční cestu bez promo akcí (březen 2018).

Museum Louvre je opravdu nádherný příklad soudobé architektury

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Na léto rovnou zapomeňte, je zde kolem 50 °C (pocitově kvůli vlhkosti ještě víc), což opravdu nechcete zažít. Naopak v zimě jsou teploty kolem 25 °C (v noci 15). Pokud chcete poznávat a chodit, doporučuji právě zimu. Jestliže vyhledáváte hlavně opalování a teploty kolem třicítky, ideálním obdobím je jaro/podzim.

Víza a podmínky vstupu

Do Spojených arabských emirátů nepotřebujete vízum vyřizovat předem, dostanete jej na letišti a platí 90 dnů. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

V SAE se platí dirhamy (AED), které jsou pevně vázané na USD (v poměru 1 USD = 3,67 AED). Platit kartou se dá ve městech takřka všude, přesto je mnohem lepší mít hotovost, hodí se hlavně při použití taxi (řidiči často tvrdí, že mají rozbitý terminál na karty) a na trzích ve staré části měst. I tam se dá často platit kartou, ovšem pokud nemáte hotovost, jde jen obtížně smlouvat. Těžko můžete říct, že nemáte víc, když platíte kartou…

Pokud se budete pohybovat mimo hlavní města (Abu Dhabi, Dubaj), hotovost mějte vždy – mimo města se kartou platí špatně. Bankomaty najdete na každém rohu, takže by s výběrem neměl být problém.

Cestujete-li s hodně nízkým rozpočtem, v Dubaji si to moc neužijete. Doporučuji vyhradit si minimálně 1000 Kč na den (bez vstupů – čistě na ubytování, jídlo a dopravu po městě).

  • Bydlení: s ohledem na sezonu a vytíženost ubytovacích kapacit lze ubytování v hostelu/Airbnb sehnat zhruba od 400 Kč/noc (vzhledem k počtu luxusních hotelů je horní limit nekonečný). Pokud zamlouváte ubytování například přes Booking.com dostatečně dopředu (např. půl roku), jste schopní se i ve 4* hotelech dostat na ceny kolem 600 Kč za noc.
  • Jídlo: na ulici nebo v levné (indické) restauraci můžete v pohodě sehnat jídlo do 100 Kč, přesto ale vzhledem k tomu, že se budete pohybovat spíše v turističtějších místech, počítejte raději 200 Kč, v lepší restauraci 300–600 Kč.
  • Nápoje: balená voda a limonády jsou velice levné a k dispozici na každém rohu (9–20 Kč), džusy už jsou dražší (60 Kč). Nejkomplikovanější je to s alkoholem, který seženete jedině v luxusních restauracích u hotelů a pivo/víno/panák stojí kolem 300 Kč.
  • Metro v Dubaji: jízda stojí 15–40 Kč v závislosti na tom, kolik zón projedete.
  • Vstupné: vstupy jsou – obecně vzato – podobné jako v západní Evropě. Muzea v řádu stokorun, ostatní atrakce (akvária, delfinária, zábavní parky, aquaparky) v řádu tisíců. Výjimkou je níže zmíněná pevnost Al Fahdi ve staré části Dubaje, kde je vstup doslova za pár korun.

Dubajská opera je nejkrásnější večer

Lokální doprava

Pohyb po městě

Hm, obě města jsou navržená pro auta a ne pro lidi. Jsou rozdělená mnoha dálnicemi a širokými silnicemi. Pohyb pěšky nebo na kole je hodně komplikovaný. Výjimku tvoří staré části měst a okolí pláží, kde je naopak pohyb pěšky velice příjemný.

Nejjednodušší proto je použití taxi a MHD. Metro je pouze v Dubaji, busy v každém větším městě, jejich síť je rozsáhlá, jezdí většinou na čas, jen je celkem komplikované vyznat se v zastávkách. U pobřeží třeba využijete i lodě… například v Dubaji přes záliv z Deiry do Bur Dubai (6 Kč), nebo v Marině (30 Kč). Pokud jste minimálně tři nebo nemáte čas, berte taxi. Je levnější než v ČR, ovšem vzdálenosti mezi místy jsou větší, takže jízda vyjde nejčastěji na 200–400 Kč.

Za 150 Kč můžete koupit stříbrnou metro kartu, na které je nabitých 120 Kč a jde libovolně dobíjet. Na jednom konci vlaku metra je tzv. Gold Class, kam můžete pouze se speciální kartou, na tuhle část navazuje vagon určený pouze pro ženy a děti. No a nejlepší je jít na opačný konec vlaku, kde se můžete kochat skvělým výhledem (metro zde nemá řidiče, takže vidíte ven).

Pěší procházky jsou komplikované, ale poblíž pláží stojí za to

Přestože je v metru wifi, jako turista se k ní bohužel nepřipojíte. Nejde to bez místní SIMky, na kterou si pošlete aktivační SMS. Na přestupní stanici Burj Juman se můžete nad eskalátory pokochat českou stopou – lustry, které dodala firma Lasvit.

Mimo město

Cestovní agentury jsou drahé a nemáte volnost (i když uznávám, že někomu může právě tohle vyhovovat).

Na veřejnou dopravu kvůli velkým vzdálenostem a její nízkou spolehlivost rovnou zapomeňte.

Půjčení auta

Nejjednodušší varianta dopravy, jen s tím musíte počítat dopředu a přivézt s sebou mezinárodní ŘP. Auto se dá půjčit na každém rohu a zastoupené jsou všechny mezinárodní společnosti. Denní půjčovné začíná kolem 600 Kč a litr benzinu stojí 12 Kč, což je velmi příjemné. Oproti tomu případné placené parkování může vyjít klidně na 300 Kč za pár hodin, takže pozor na to.

Kuchyně

Jednou z výhod toho, že cca 85 % populace SAE tvoří cizinci, je ohromná pestrost jídel. Pokud rádi objevujete nové chutě, emiráty si zamilujete. Nejčastěji zde narazíte na restaurace indické (pozor – často dost ostré) a libanonské. Pokud chcete ušetřit nebo nechcete experimentovat, máte na výběr spoustu západních junk food fast foodů.

Nezapomeňte ochutnat čerstvé datle, jeden z nejtypičtějších pokrmů (fajn suvenýr jsou datle plněné mandlí a obalené v čokoládě). Mezi další tradiční pokrmy patří rýže s masem (hovězí, kuřecí, ale také jehněčí, kozí), shawarma (arabský výraz pro kebab), falafel, hummus, nebo koření za’atar (kombinace tymiánu, oregana a majoránky). Pokud budete chtít neobvyklý zážitek, zajděte do některé z mnoha arabských restaurací, kde si tyhle pokrmy můžete vychutnat v tradičním prostředí při sezení na zemi.

Nemoci a hygiena

Žádné speciální očkování není potřeba. Nebezpečná zvířata tu nejsou. Jediné, na co můžete narazit, je šváb za skříní, případně velbloud u silnice.

Kohoutková voda – pít, či nepít? Toť otázka. Já ji pil normálně (kromě letních měsíců, kdy tekla pouze teplá). Asi není dobré pít ji dlouhodobě (roky), protože pochází z odsolené mořské vody a mnozí tvrdí, že odsolení není stoprocentní. Pokud zde budete pár dní, nevidím v tom sebemenší problém. Místní většinou pijí balenou.

Bezpečnost

Celé Spojené arabské emiráty jsou velice bezpečné. Jakýkoli prohřešek je zde totiž tvrdě trestaný a všichni obyvatelé jsou tu dobrovolně, takže všichni dělají maximum pro to, aby zde mohli být. Stejně tak se o svou bezpečnost nemusíte bát v noci (ani ženy).

Náboženství, svátky, tradice

Přestože ostatní náboženství jsou zde široce respektovaná, hlavním náboženstvím je islám a tento fakt ovlivňuje řadu běžných denních situací. Nejsou například vhodné projevy lásky na veřejnosti (držení se za ruce, objímání, líbání apod.). Pokud se proviníte, budete slušně upozornění.

Oproti tomu oblékaní je zde na poměry arabských zemí benevolentní a problémem nejsou ani kraťasy, odhalená ramena nebo krátké šaty. Výjimkou je staré město, kam doporučuji obléknout si něco delšího. Vyhnete se tak nepříjemným pohledům. Praktické je také mít šátek nebo lehký svetr přes ramena, když se člověk pohybuje střídavě mezi klimatizovaným a venkovním prostorem.

Všechna zmíněná pravidla a konvence (včetně mnohých dalších, například zákazu jídla a pití ve veřejných prostorech přes den) přísněji kontrolují během postního měsíce ramadánu. Protože je v kalendáři plovoucí a trvá takřka měsíc, doporučuji před příletem zjistit, kdy přesně bude, a v ten termín nejezdit.

Platí zde striktní zákaz pití alkoholu na veřejnosti. S alkoholem vůbec je to složité. Můžete jej dostat v restauraci, baru, klubu (zpravidla náleží k luxusnímu hotelu), ovšem s řádnou přirážkou – počítejte pivo/víno/koktejl od 300 Kč. Některá místa nabízí happy hours, kdy lze pít za půlku, a to už tolik nebolí.

Další možností jsou tzv. liquer shopy, kde ale často musíte mít licenci… a k té je potřeba vízum, pracovní smlouva, nájemní smlouva a speciální dopis od zaměstnavatele. Takové podmínky platí například pro řetězec African & Eastern. Naopak v Eurostar Cellar licenci mít nemusíte.

Poslední (a nejlepší) možností je stavit se během letu v Duty Free (všechny terminály na DXB a DWC mají obchod i po příletu, takže se s tím nemusíte tahat v letadle). Limity jsou benevolentní: 4 l alkoholu/vína, případně 24/48 (0,5/0,33l) piv, eventuálně kombinace (například 1 víno + 1 láhev alkoholu + 12 půllitrovek, anebo 24 třetinek piv).

Co byste ještě měli vědět

  • V SAE platí poměrně velké restrikce ohledně internetu. Spousta služeb, na které jste zvyklí, tu nebude fungovat a na některé weby se vůbec nedostanete.
  • Jsou zde také zablokované hovory přes Messenger, Google Hangouts, WhatsApp apod. Od ledna 2018 zakázali i Skype. Řešením je použití VPN, i když taky oficiálně zakázané pod vysokými pokutami.
  • Ve všech hotelech a na mnoha veřejných místech se bez problémů připojíte na wifi (některá místa jsou vyznačená v mapě).
  • Používají se zde britské zásuvky, ale ve většině hotelů a hostelů jsou univerzální, do kterých bez problémů připojíte i evropskou verzi.
  • Záchody používají tradičně turecké, s nimi se ale setkáte spíše výjimečně. Na většině míst najdete klasické západní, případně oba druhy. Před použitím zkontrolujte, jestli se zde nachází papír, občas jsou k dispozici pouze spršky na opláchnutí.
  • Kouření je mnohem rozšířenější než u nás. Na veřejnosti se může mimo vyhrazené prostory kouřit všude a dovolené je to i v řadě restaurací a barů.
  • Pokud vás během jízdy autem bude nudit koukání na domy nebo na poušť, můžete svou pozornost zaměřit na poznávací značky aut. V SAE platí, že čím nižší (nebo kulatější) číslo, tím významnější (bohatší) je osoba za volantem. Tyto značky (stejně jako kulatá telefonní čísla) se draží a není výjimkou, že jejich ceny jsou v řádu milionů korun.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Dubaj: staré město Deira

Městské měřítko, neustálý ruch, spousta vůní a otravní obchodníci. Přesně tak vypadá stará čtvrť, ze které povstala celá Dubaj. Původně zde sídlila rybářská vesnice, která se po objevení ropy začala neuvěřitelným způsobem rozšiřovat. I dnes si však tato čtvrť zachovává jedinečnou atmosféru.

sae

Pevnost Al Fahdi ze 17. století, která nyní slouží jako muzeum (20 Kč)

Určitě si vyhraďte alespoň půlden na důkladnou procházku křivolakými uličkami a tradičními trhy (souk). Najdete zde nejlepší příležitost pro nákup suvenýrů, koření, pašmíny, tabáku do vodní dýmky a spousty dalších věcí. Pozor dejte na cenu – místní nakupování je opravdu potřeba brát jako hru a podle toho se chovat. Smlouvejte, divoce gestikulujte, dělejte drahoty a odcházejte… a hlavně se u toho bavte.

Těžko zde radit s nějakými pravidly, obecně však platí, že férová cena je kolem 50 % ceny původní. S výjimkou pašmín – u kvalitních typů začínají obchodníci klidně na 3000 Kč za kus, ovšem férová cena je zhruba 10% a podle kvality a počtu kusů se dostanete u horších na 120–240 Kč a u kvalitních na 300–600 Kč.

Dubaj: Burj Khalifa (Dubai Mall / fontána / opera)

Burj Khalifa je bezpochyby hlavní symbol současné Dubaje. Jedná se o (zatím) nejvyšší budovu světa, která ční do výšky 828 m a do které se vstupuje skrz Dubai Mall, což je největší obchodní centrum světa i nejnavštěvovanější místo světa, kde najdete i největší akvárium na světě. Pokud budete mít sílu, můžete v Mallu najít například kostru dinosaura, fontánu přes tři podlaží, zmíněné akvárium (část volně přístupná, část placená), ledovou plochu, kde si můžete zabruslit, nebo zábavní park přes dvě patra.

Jako turista můžete vystoupat do 124. (od 1000 Kč), resp. do 148. podlaží (od 2500 Kč). Záleží jen na vás, jestli dáváte přednost davům, nebo jisté exkluzivitě. Že nahoru pojedete nejrychlejším výtahem na světě, to už vás asi nepřekvapí.

Burj Khalifa při večerní světelné show (foto A. Erfányuková)

Během zimní sezony doporučuji místo rezervovat předem, jinak se může stát, že se nahoru třeba taky nedostanete. Zajímavá může být kombinace s návštěvou akvária, vstupenky potom vycházejí levněji.

Okolí Mallu doplňuje fontána, samozřejmě také největší na světě. Každý večer se zde několikrát odehrává „představení“. Většinou za moc nestojí, protože písničky jsou jakési arabské či indické odrhovačky. Můžete mít ale štěstí a narazíte na opravdový klenot, například Dvořákovu 9. symfonii, ta je opravdu moc pěkná.

Nejlepší výhled na fontánu není z chodníku kolem, ale z balkonu u obchodu Apple, který je o patro výš. Při procházce kolem fontány nezapomeňte zastavit u Dubajské opery, sama o sobě je moc zajímavá. Uvnitř ještě víc. Pokud podobným zážitkům holdujete, určitě naplánujte výlet s ohledem na divadelní sezonu.

Pohled z Burj Khalify (foto A. Erfányuková)

Dubaj: Palm Jumeirah

Neuvěřitelné inženýrské dílo, které je bezesporu dalším ze symbolů moderní Dubaje – umělý ostrov ve tvaru palmy. Když jej navštívíte, teprv si uvědomíte, o jak ohromné technické dílo se jedná. Na konci palmy stojí další ohromující stavba, hotel Atlantis.

Tady můžete navštívit například krásné akvárium (600 Kč), delfinárium (5000 Kč), akvapark (2000 Kč), potápět se (2000 Kč) nebo se jen projít kolem po příjemné promenádě. Přijet můžete taxíkem, nebo nadzemkou (Monorail, 150 Kč jedna cesta). I přes ohromující rozměry hotelu se hned vedle staví nový – Royal Atlantis. Samozřejmě ještě větší a vyšší.

Hotel Atlantis na konci palmy

Abu Dhabi: Velká mešita / museum Louvre / pláž Saadiyat

Další z míst, která stojí za návštěvu. Samotné město nenabízí nic speciálního a není ani moc zajímavé. Rozhodně však doporučuji navštívit Velkou mešitu (Sheikh Khalifa Grand Mosque), která je nejpůsobivější během západu slunce (vstup zdarma).

Za návštěvu rozhodně stojí nově otevřené museum Louvre Abu Dhabi (300 Kč, resp. 150 Kč do 23 let), které nabízí jednak zajímavou výstavu uměleckých děl napříč historií lidstva, ovšem i samotná budova je rozhodně jedním z klenotů současné architektury (na rozdíl od většiny skleněných věžáků v Abu Dhabi i v Dubaji).

Pokud holdujete koupání, stavte se na jedné z nejkrásnějších pláží v SAE – Saadiyat (120 Kč). Děti určitě ocení návštěvu zábavního parku Ferrari World (1800 Kč, resp. 1200 Kč pro děti). Atrakce, horské dráhy i celý komplex – vše inspirované slavnou značkou sportovních aut.

Velká mešita je nejkrásnější při západu slunce

Abu Dhabi: Emirates National Auto Museum

Pokud ve vás dřímá malý kluk, který má rád autíčka, stavte se v muzeu. Na webu se bohužel nedočtete nic kloudného, čeká tam ale na vás osobní sbírka automobilů jednoho z místních šejků. Otevřeno mají SO–ČT, 10–17 hodin, 150 Kč. Pro nalákání poslouží toto video z Top Gearu, na jehož konci naleznete právě exponáty z muzea.

dubaj

Pokud vás alespoň trochu baví auta, tohle místo se vám zalíbí ;)

Poušť

Chcete vyrazit mimo město? Zastavte v poušti, ta je doslova dechberoucí. Máte v zásadě možnost buď vyrazit s jakoukoli cestovní kanceláří (ceny od 300 Kč), anebo na vlastní pěst (to ale doporučuji pouze zkušeným řidičům). Osobně jsem s cestovkou nikdy nebyl, nerad se účastním podobných skupinových akcí. Představu, co vás čeká, si můžete udělat zde.

Za zajímavý kompromis považuji jízdu na čtyřkolkách, kde s průvodcem vyrazíte do pouště (1200–3000 Kč dle typu čtyřkolky, dá se vždy ukecat min. 300 Kč sleva). Garantuji, že takový hodinový výlet bude zážitkem, na který jen tak nezapomenete. Ověřené na mnoha lidech. Další, avšak už o dost nákladnější možností, je využití agentury, kdy vás pustí i za volant. Cena se šplhá na 9000 Kč (s přenocováním 30 000 Kč).

sae

Ticho narušují jen původní obyvatelé :)

Kde najdu víc info?

Ultimátní průvodce po Dubaji

Pokud by vás zajímaly další informace, můžete nahlédnout do podrobnějšího článku, který se zabývá například i tipy na přestup v Dubaji, případně na zdejší život.

Dubai

Oficiální stránky pod záštitou dubajské vlády.

Visit Abu Dhabi

Turistické informace.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Jakub Veselka

Povahou překvapený kluk divící se světu kolem. Ten pozoruje ze sedla kola uprostřed Švédska, z kajaku v národních parcích Litvy, při běhání před chrámy v komplexu Angkor Wat v Kambodži, anebo cestou necestou napříč Afrikou. Profesí technický konzultant, který pomáhá architektům a projektantům ve vyšší produktivitě jejich práce. V Dubaji pracovně strávil rok. Více o zážitcích z Dubaje, Afriky a Asie si můžete přečíst na jeho blogu Proti povrchnosti.

 

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled