Ostrov Cejlon na jih od Indie je mezi Čechy stále oblíbenějí. A Češi jsou hodně oblíbení tam. Srí Lanka je úplná exotika, přitom ale velmi levná a relativně blízko. Díky levným letům Fly Dubai si ji dnes může dovolit skoro každý. A všem to vřele doporučujeme, na malé ploše totiž nabízí až neuvěřitelnou rozmanitost.

Proč tam jet?

Srí Lanka (ostrov, na kterém leží se jmenuje Cejlon) se proslavila hlavně kořením a čajem a obojího si tam užijete dostatečně. Mě ale uchvátila hlavně její rozmanitost a úžasně milí lidé. U moře klasické tropické pláže, kokosové palmy a teplo, o něco dál tropická džungle nebo rýžová políčka a na horách čajové plantáže a mlžný prales. Ve výšce kolem 2000 metrů je tam v zimě často jen kolem 10 stupňů. Čekejte také nespočet krásných chrámů – většinou buddhistických, některé hinduistické, obří Buddhy, pozůstatky koloniální architektury i klasické vesnické stavby této části Asie.

Čajové plantáže

Čajové plantáže

Za zmínku i u Srí Lanky určitě stojí jídlo – zatím jsem nikde nenarazil na lepší (a levnější ovoce). Nespočet druhů banánů, manga, avokáda, mladé kokosy za cenu vody… Místní kuchyně je celkem jednoduchá, ale mně naprosto vyhovovala a bavila mě celý měsíc.

_FXC2688

Hodně lidí jezdí na ostrov také kvůli meditaci, józe a tradiční medicíně Ayurvéda.

Naprosto mě ale dostala přátelskost a pohostinnost lidí mimo přeplněné turistické oblasti – hlavně v horách kolem městečka Ella. Obrovská výhoda je, že skoro všude potkáte někoho s velmi slušnou angličtinou, takže to není jen o úsměvech a nadšených pozdravech, jako v mnoha jiných koutech Asie.

_FXC3646

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak se tam dostat?

Na Srí Lanku už se dostanete jedině letadlem – dřív to šlo i lodí z Indie, z neznámých důvodů ale toto spojení přestalo existovat. Z Evropy tam létá nespočet společností, včetně nízkonákladové Fly Dubai, která celkem často nabízí akční letenky za cenu kolem 10 tisíc.

S klasickou aerolinkou se dostanete zhruba na 11 – 15 tisíc, nejlépe na poměr cena/kvalita vycházejí lety se společnostmi ze zálivu – Emirates, Etihad, Qatar, nebo Turkish Airways. I tady určitě sledujte akční letenky.

Kdy tam jet?

Kdykoliv. Ostrov se řídí záhadnými nevyzpytatelnými pravidly a když průvodce tvrdí, že se to dá nějak dopředu odhadnout, tak kecá. Od tsunami v roce 2004 totiž původní klimatické zákonitosti oblasti přestaly fungovat. Výhoda je v tom, že vždy najdete část ostrova, na které bude pěkně, a díky tomu, že po Srí Lance se dá celkem slušně a rychle přesouvat z jednoho konce na druhý, stačí mít jen dostatečně flexibilní plán.

A když náhodou prší? Krom hor to málokdy trvá déle než dvě tři hodinky. Někdo z nebe vylije miliardu kýblů vody a pak zase vyleze sluníčko. Žádná velká věda, takhle to prostě v tropech chodí. Na horách prší hlavně v zimě, ale pokud zrovna nechcete trajdat po divoké džungli, ničemu to nevadí. Díky dešti jsou hory nádherně zelené a asi i hezčí než v létě. A také se málokdy stane, že by pršelo celý den.

Ve vlaku, Srí Lanka

Ve vlaku, Srí Lanka

Ceny na místě

Srí Lanka umí být až neuvěřitelně levná. A také pekelně drahá. Závisí jen na tom, jaký potřebujete komfort, kde zrovna jste a jak umíte smlouvat. Ještě se k tomu dostaneme. V páru se dá dostat na 250 Kč/osoba/den. Ano, včetně dopravy, ta je totiž směšně levná.

Já jsem tam na konci roku 2014 utratil něco kolem 10 tisíc Kč za 29 dní, a to jsem objel celý malý okruh Colombo – Kandy – Ella – Matara – Galle – Colombo a přejídal se k prasknutí. Od té doby se trochu pohl kurz, takže v současné době země vyjde o něco málo dráž.

Cena bydlení: 180 – 300 Kč za pokoj v guesthousu s větrákem (většinou i se snídaní v ceně), od 500 Kč za pokoj s klimatizací, na hvězdičky se moc nehledí

Cena jídla: Oběd/večeře v pouliční jídelně od 20 Kč. V „nóbl” restauracích od 100 Kč.

Cena dopravy: U veřejné dopravy velmi nízké, stát ji dotuje. Tuktuky a taxíky umí být – hlavně v turistických oblastech celkem drahé.
Vstupy do památek: Klidně i několik set Kč. Pokud se hodně opálíte, naučíte jazyk a převléknete za Srílančana, máte to zdarma. Turisticky méně exponovaná místa jsou ale buď zdarma, nebo za pár desítek korun.

Volání: Je teprve ultralevné. Stejně tak mobilní internet. Určitě si kupte místní SIMku – wifi je totiž mnohdy dost bídná, 3G skoro všude.

Krom pár věcí typu voda, státní doprava a vstupy do památek se na Srí Lance smlouvá. Hodně. A nedivte se, až na vás budou naštvaně koukat, jako byste jim právě snědli večeři a talířem rozbili okno. Mají pocit, že všichni cizinci jsou nutně milionáři, protože jinak by se tam přece nedostali. A pochopte je – průměrný Srílančan nemá téměř šanci získat pas, natož někam odletět. Průměrný plat se tam sice pohybuje kolem 14 000 Kč měsíčně, reálně by ale po odečtení hlavního města a velkých letovisek klesl někam k polovině, možná i níž.

Takže se nebojte do smlouvání pořádně opřít. Hlavně tuktukáři vám často napálí děsivou cenu. Hodně pomůže, budete-li mít s sebou místního, ten totiž ví, jak v tom chodit. A naštěstí vždy na někoho přátelského narazíte. Smlouvá se i ubytování, proto se úplně nevyplatí bookovat dopředu. Navíc je přirozené, že si před zaplacením prohlédnete pokoj a koupelnu (tu obvzlášť).

Ve vlaku, Srí Lanka

Ve vlaku, Srí Lanka

Potřebuji vízum?

Ano. Stačí ale zažádat online o ETA na https://eta.gov.lk/ – stojí 35 dolarů a schvalují ho většinou do pár hodin, nejpozději do dvou pracovních dnů. Doporučuji schválené ETA vytisknout, na Srí Lance se nikdo neptal, měli můj pas v systému, chtěli ho ale vidět na check-inu při odletu z Evropy.

Turistické vízum je platné 30 dní, celkem bez problémů se ale na imigračním úřadě v Colombu dá prodloužit o další dva měsíce.

Lokální doprava

Jak už jsem zmínil, lokální doprava je na Srí Lance až směšně levná. Občas je to trochu punk – stopadesát lidí a 30 slepic v jednom autobuse, kterému se navíc rozpadají sedačky, ale zase to berte jako kulturní zážitek. Na chvíli se to dá přežít, na dálkových trasách to je spíše výjimečné. Ve větších městech zastavují autobusy na autobusovém nádraží, jinak si ale musíte mávnout. A pozor – ne všechny autobusy staví všude. Naštěstí většinou jezdí dost často.

Autobusové nádraží

Autobusové nádraží – nápisy jsou většinou i anglicky

Určitě si nenechte ujít cestu vlakem, ideálně alespoň kus třetí třídou. Je to zážitek sám o sobě. Na trati od severu k jihu, tedy od Jaffny přes Colombo až po Galle a Mataru, se jezdí rychlostí kolem 70 a 80 km/h, cesta vlakem je tím pádem většinou o něco rychlejší než autobusem. Na ostatních tratích se sice jezdí pomaleji, ale mnohdy je to díky mostům a tunelům pořád rychlejší (a hlavně pohodlnější) než po klikatých silnicích. Nejlepší zážitek je rozhodně cesta po horské trati z Kandy do Badully (nebo alespoň po stanici Ella), kde se trať vine mezi čajovými plantážemi.

Více informací k železnici najdete na www.railway.gov.lk (anglicky).

_FXC3468

Po celé Srí Lance jezdí asi milion trojkolových taxíků zvaných tuktuků. A protože jich je tolik, každý má alespoň pár známých tuktukářů. Takže vám často bude tvrdit, že žádný autobus ani vlak neexistuje a nutně musíte tuktukem. Raději si to desetkrát ověřte. Pokud je to ale náhodou pravda, tuktuku se nevyhnete – a tady opakuji – musíte hodně smlouvat, jinak vás odřou na kost.

Na krátké cesty se ale tuktuky perfektně hodí a s cenou se při troše štěstí dostanete někam na 10 Kč/kilometr. Doporučuji si vždy vybrat toho tuktukáře, který na vás nejméně pořvává, případně stojí úplně mimo řadu ostatních. Máte mnohem větší šanci dostat se s cenou dolů. Ve větších městech jezdí i klasické taxíky, většinou s taxametrem, stejně tak tuktuky občas mají ceduli „Metered taxi”. Jen je musíte donutit taxametr zapnout a znát cenu za kilometr.

Jídlo

Jste v Asii, takže čekejte hlavně rýži. Spoustu rýže. A na Srí Lance také kokosy a hodně chilli. Mezi snídaní, obědem a večeří tu nedělají moc rozdíl, většinou čekejte buď rýži, nebo různé rýžové/kokosové placky s kari – tedy pálivou dušenou směsí zeleniny. Výborný je sambul – drcený kokos s chilli papričkou a roti – luxusní kokosové placky, hlavně v horách typická snídaně. Někdo tvrdí, že v porovnání s JV Asií je jídlo na Srí Lance nudné, mě ale rozhodně nudné nepřjde. Je jen jiné.

Vegetariáni se můžou radovat – většina jídel je bezmasá, u moře se trochu víc jí ryby. Obecně jsem ale nikdy neměl sebemenší problém vegetariánské (ani veganské) jídlo sehnat. Pokud nemáte rádi pálivé, naučte se zásadní větu: „No chilli, please”. Přesně takhle, žádná složitá souvětí. Jedině tak máte jistotu, že to vždy pochopí.

A jak už jsem zmínil, na Srí Lance je celoročně naprosto boží ovoce. Tak si ho užívejte. V Evropě takové nikdy neseženete, za místní cenu už vůbec ne.

Zásadní doporučení: Jezte jen tam, kde jí hodně lidí. Pokud se tedy nechcete nepěkně podělat. Je celkem jedno, jestli místních, nebo turistů, ale hlavně hodně. Jídlo v tropech musí být čerstvé, kazí se neuvěřitelným tempem. A osobně rozhodně doporučuji jíst raději s místními – jídlo je lepší než v turistických restauracích, mnohokrát levnější a je ho více. Pokud se naučíte jíst rukou, získáte si mezi místními velké plusové body – nebojte v každé jídelně je umyvatlo a mýdlo, místní si také ruce před jídlem myjí.

Srílanská kuchyně. Na první pohled černá a špinavá, na druhý ale perfektně čistá přesně tam, kde je to potřeba

Srílanská kuchyně. Na první pohled černá a špinavá, na druhý ale perfektně čistá přesně tam, kde je to potřeba

Nemoci a hygiena

Tropické nemoci přenášené komáry jsou na Srí Lance velmi vzácné – největším rizikem je proto asi žloutenka. A proti té už jste určitě očkovaní, navíc si poctivě myjete ruce. Pozor na vzteklinu – ani ne tak od psů, jako spíš od opic. Hryznou vás, ani nevíte jak. Raději si s nimi vůbec nic nezačínejte, rozhodně je ničím nekrmte.

Nedoporučuje se koupat ve sladké vodě, obvzlášť stojaté – můžete z ní chytit nepěkné parazity, kterých se celkem těžko zbavuje. Ledové horské říčky jsou většinou v pohodě.

Dávejte velký pozor na slunce, spálí vás i přes mrak.

Voda z kohoutku není pitná, ale místní ji běžně bez problému pijí, takže jde spíš o problém s jinými bakteriemi ve střevech. Máte-li filtr, filtrujte, jinak kupujte balenou.

_FXC2398

 

Bezpečnost

Budete-li používat zdravý rozum, je Srí Lanka víceméně bezpečná. Občanská válka naštěstí před lety skončila a když už dojde k ojedinělým šarvátkám, nejsou mířené na turisty. Občas se tam ale v turistických lokalitách bohužel krade, tak si dávejte na věci pozor a nenechávejte nic jen tak ležet bez dozoru. Negombo je nechvalně proslulé tím, že tam na pláži krade cvičená opice.

Pokud vám ale někdy může hrozit opravdové nebezpečí, tak je to při výletech do džungle a obecně v přírodě. Na ostrově totiž žije několik druhů jedovatých hadů, kobry tam mají v přepočtu na obyvatele na svědomí nejvíce úmrtí na světě. Dobře se dívejte kolem sebe a do džungle raději nelezte bez průvodce. Zvířata jsou plachá a většina problémů vznikne proto, že na ně někdo nepozorný šlápne.

Stejně tak v oceánu můžete narazit na celkem hodně jedovaté potvory všech podob, takže  nesahejte na nic, u čeho si nejste na 110 % jistí, že na to sáhnout můžete. Smrtelně jedovaté medůzy se u Srí Lanky naštěstí nevyskytují.

Dávejte pozor i na bludné proudy – nekoupejte se tam, kde nikdo není. Sám jsem bohužel zažil den, kdy se takto v letovisku Mirissa utopili dva místní kluci. Příliv a odliv sice na ostrově není příliš silný, ale i tak vás dokáže odnést bůhví kam.

_FXC2474

Peníze

Na ostrově se platí srílanskými rupiemi – pozor, neplést s indickými, jde o jinou měnu. Kurz se pohybuje kolem 5,5 rupie za jednu korunu, přepočítává se tak celkem snadno. Placení kartou si celkem získává oblibu, často vám ale se zahraniční kartou připočtou k ceně procenta navíc, proto doporučuji používat raději cash.

Když průvodce Lonely Planet z roku 2013 tvrdí, že nejbližší bankomat je 15 kilometrů daleko, s nejvyšší pravděpodobností už to není pravda, dnes bankomat najdete snad v každém městě a většině turistických vesnic. Směnárny se hledají o dost hůř (a i v nich se často smlouvá kurz, pozor na to), měnit můžete případně jak z eur, tak z dolarů. Někde dokonce brali české koruny, jen s dost nevýhodným kurzem.

_FXC3079

Náboženství a zvyky

Na Srí Lance převažuje buddhismus, hojně zastoupení jsou ale i hinduisté, křesťané a muslimové. V některých městech to vytváří zajímavý kolorit, kdy téměř vedle sebe stojí buddhistický chrám, kostel, mešita i hinduistický chrám. Raději se nikomu nesnažte vysvětlovat, že jste ateisté. Hlavně na vesnicích by to absolutně nechápali. Ostatní náboženství ale bez problémů uznávají, takže je většinou nejlepší říct, že jste křesťané, i když třeba nejste.

Několik tradicí a zásad, na které byste měli pamatovat:

  1. Nevyjadřujte se nijak hanlivě o Buddhovi ani mniších
  2. Nikdy na nikoho neukazujte nohou, je to hodně silná urážka
  3. Krom pláže noste dostatečné oblečení, ženy by měly mít vždy zahalená ramena. Do chrámů noste dlouhé kalhoty (i muži), ženy ideálně i dlouhé rukávy
  4. Před vstupem do chrámu se zujte. I pouhé ruiny chrámů jsou pořád považovány za posvátné, takže tam platí stejná pravidla
  5. Zvýšení hlasu (nedejbože začnete-li na někoho křičet) vám nepomůže, situaci to ještě zhorší
  6. Jí se PRAVOU rukou.

Co byste ještě měli vědět?

  • Abyste do zásuvky dostali dvojvidlici, potřebujete propisku. Nebojte, je to bezpečné, slouží jen k secvaknutí pojistky v díře pro zemnící kolík.
  • Propisky jsou vůbec důležité zboží. Na Srí Lance jsou celkem drahé a děcka o ně rády žebrají. Pořád. Takže si jich vemte velkou zásobu a rozdávejte s rozmyslem vždy jen tak, abyste se jich zbavili. Těch dětí, ne propisek.
  • V guesthousech občas není toaleťák, vozte si raději svůj. Když dojde, v obchodě ho normálně koupíte. Místní často používají turecké záchody, tak se případně psychicky připravte.

_FXC2084

Pár mých tipů, kam se určitě podívat

  • Ella + Little Adam’s Peak – Do toho poklidného městečka jsem přijel vlakem z Kandy a oproti původně plánovanému jednomu dni jsem tu strávil skoro týden a pak jsem se ještě po nějaké době vrátil. Ella je obklopená horami s čajovými plantážemi, jen pár kilometrů za městem můžete vylézt na horu Little Adam’s Peak, odkud je za dobré viditelnosti vidět až na pobřeží. Jezdí sem hodně baťůžkářů a místní jsou neuvěřitelně přátelští. Vyražte i ke starému železničnímu mostu, nad kterým si jeden kluk z ničeho vybudoval malou vyhlídkovou kavárnu, kde můžete počkat na projíždějící vlak a pozorovat život na okolních plantážích.
  • Galle – Bývalé nizozemské provinční město vypadá, jako by se od 16. století vůbec nezměnilo. Koloniální architektura, bílý maják a kokosové palmy. A nedaleko super pláž. Strávil jsem tam dva dni a moc mě bavilo se tam dlouhé hodiny procházet uličkami staré pevnosti.
  • Národní park Yala – Ano, je to turistické. Ale stojí to za to. Sloni, leopardi, další velcí savci, spoustu ptáků, krokodýli, varani a krásná příroda. Pozor, od srpna do konce října je v parku sucho a například slony zde pravděpodobně vůbec nepotkáte.
  • Midigama – Maličká vesnička mezi Welligamou a Koggalou, kde začala v roce 2014 vznikat Travel Bible. Ráj na zemi. Hledejte Senani Guest house, kde se o vás rodina bude starat jako o vlastní děti, budete mít k dispozici soukromou pláž, soukromou kokosovou palmu a korálový útes ke šnorchlování. Možná mě tam potkáte…
  • Horton Plains – Nejvýše položený národní park Srí Lanky, kde vám rozhodně nepřijde, že jste v tropickém pásmu. V zimě je tam pěkná kosa a mokro. Ale právě díky vlhku zde příroda vypadá zhruba tak, jako si představujeme druhohory, jen ti dinosauři někam utekli.
Čajové plantáže blízko Horton Plains

Čajové plantáže blízko Horton Plains

UNESCO

  • Kandy – např. Chrám Buddhova zubu
  • Jeskynní chrámy v Dambulla
  • Polonnaruwa – ruiny bývalého hlavního města Srí Lanky
  • Sigiriya – palácový komplex na stolové hoře, zvaný Lví skála
  • Anuradhapura –velmi posvátné starověké místo, další bývalé hlavní město ostrova
  • Galle – unikátně zachovalé holandské koloniální město
  • Sinharaja – panenský nížinný deštný prales
  • Hory – celá centrální část srílanského horského masivu

Kde zjistit více?

  • Wikitravel
    Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.
  • Worldtravelfamily
    Srí Lanka s dětmi – praktické tipy a itinerář.
  • Sri Lanka for 91 Days
    Sice starší a nepřehledný, ale jinak velice obsáhlý blog o zemi s mnoha tipy, kam na Srí Lance vyrazit.

Nebo zkuste Lonely Planet, v členské sekci máte slevu :-)
srilanka_lonely

 

Welligama – pozor, po většinu roku je toto jen atrakce pro turisty, za fotky se platí

Ahangama – pozor, po většinu roku je toto jen atrakce pro turisty, za fotky se platí

Matouš Vinš

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled