Proč čekat na 20 dní v roce, abyste konečně mohli jet na dovolenou? Fenomén 21. století – digitální nomádství – umožňuje pracovat a zároveň cestovat. Většině digitálních nomádů stačí výkonný laptop a možnost připojení k internetu. Nejlépe denně.

Z vlastní zkušenosti ale vím, že s klienty se dá domluvit na menší četnosti odpovědí, když je dodržen konečný termín. Digitální nomádi mají svobodu cestovat, poznávat nová místa a potkávat nové lidi prakticky 365 dní v roce.

Před pár lety nebylo běžné, aby se někdo sbalil do jednoho batohu i s notebookem a vyrazil pracovat do coworkingových kanceláří na indonéské Bali, nebo na druhou stranu do centrální Ameriky. S rostoucí potřebou vše digitalizovat, optimalizovat a propagovat se objevila možnost pracovat na dálku. Značka práce: kancelář nepotřebná.

Na Travel Bibli každý měsíc přibývají články o digitálním nomádství, rozhovory s digitálními nomády i zaměstnanci, kteří pracují na dálku. Hanka se před nedávnem vzdala bezpečí a jistot pracovního poměru výměnou za svobodu. Za svět, ve kterém potřebujete mít ostré lokty, disciplínu, vytrvalost a odhodlání. Zatím se za digitální nomádku nepovažuje – nazývá se mile „location independent“ – a své zkušenosti se rozhodla sdílet. Děkujeme.

Cestování a digitální nomádství je jako droga

Jak jednou přičichneš k cestování, už nemůžeš přestat. Podobně jsem dopadla i já. Loni v březnu jsem odjela pracovat na Maltu ještě jako běžný zaměstnanec. Práci jsem sehnala v oboru, který jsem vystudovala a dělala v ČR. V maltské firmě jsem testovala SMS bránu.

Během půlroku života se mi znovu potvrdilo několik věcí:

  • sezení v kanceláři nad programováním mě opravdu nebaví a nenaplňuje
  • cestování je omezeno na určitý počet dní v roce, ale já chci vidět více
Začínám copywriterskou kariéru, tehdy ještě na Maltě

Začínám copywriterskou kariéru, tehdy ještě na Maltě

Několik SMS zpráv s kamarádkou v ČR mi vnuklo nápad, že mě baví psát a hledat témata na Internetu. Napadlo mne, že by nebylo špatné být copywriterka na volné noze. Přesněji řečeno – nezaměstnaná na Maltě. O digitálním nomádství jsem v září 2016 neměla ani tušení. Stačil jediný náhodný klik na stránky Martina Rosulka a v mém životě se vše začalo měnit.

Kurz ZDARMA: Práce na dálku a digitální nomádství

Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách.

Je březen 2017. Držím živnostenský list a registrovala jsem se na ÚOOÚ. Sedím ve vlaku a píšu článek o tom, jak se stát digitálním nomádem z povolání. Za minulých šest měsíců jsem nejen díky couchsurfingu projela sever Itálie, řecký Rhodos, Lichtenštejnsko, letmo se mihla ve Švýcarsku a Izraeli. Za pár dní odjíždím poprvé do Afriky, pak se rychle vrátím do ČR přednášet, abych vzápětí vyrazila stopovat směrem Gibraltar.

Užívám si nomádění v Lichtenštejnsku, kde jsem skončila tak trochu omylem

Užívám si nomádění v Lichtenštejnsku, kde jsem skončila tak trochu omylem

Výše zmíněné mi umožnila změna v pracovním smýšlení. Digitální nomádkou se nazývat nechci. Coworkingy v JV Asii mě teprve čekají, ale tzv. „location independent“ se cítím celou bytostí.

Digitální nomádství? Pro mě je to celé o osamostatnění, ale kompletním. Podnikat sám na sebe je neskutečná dřina, která vás v co nejkratším čase naučí hodně o sobě samém. Díky tomu, že jsme u toho ještě on-line, můžeme si dovolit cestovat – což je opět cesta poznání jak jiných kultur, lidí a chutí, tak i sebe sama. Pokud tohle chcete, tak jen do toho. Včera bylo pozdě. :-)  – Veronika Šubrtová

Úžasný nebo přibarvený svět nomádů

Zní to skvěle. Svoboda v rozhodování, flexibilita v nákupu chybových tarifů u letenek, poznávání světa, kuchyní i nových kamarádů.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

A otočme si mincí. Zakázka zase padla. Další se rozhodnete vzít, i když finančně skoro nestojí za to. E-maily se valí jako laviny. Jsou tři odpoledne a nenapsán ani řádek – ať žije prokrastinace. Sociální sítě jsou zabiják veškeré práce.

Zakázky samy nepřijdou a hodiny odpovídání na inzeráty a psaní ukázkových článků zadarmo nikdo nezaplatí. Nikdo mě neučil, co obnáší on-line marketing, jak nastavit affiliate partnerství, jak připravit platební brány pro placené digitální produkty. Do toho všeho studovat daňovou problematiku. Nejste zaměstnanci, musíte se učit spousty byrokracie, kterou nelze podcenit. Finančák by se za rok přišel podívat. Zakázky ani denní plán ti na stole nepřistanou.

7 tipů, jak se z toho nezbláznit

Nechtěla jsem předchozími řádky vyděsit. Jen poukázat, že jsem za posledních 6 měsíců neprošla jen řadou zemí. Jak to celé ustát a vybudovat si svobodu a nezávislost na místě pobytu?

Od už neexistujícího Azure Window jsem do toho naplno skočila

Od už neexistujícího Azure Window jsem do toho naplno skočila

Díky práci odkudkoliv mám možnost uzpůsobit život podle svých přání. Pokud se chci naučit španělsky, mohu strávit pár měsíců ve Střední Americe. Když mám chuť surfovat, odjedu na několik týdnů do Indonésie. – Dan Tržil

1. Skočit do toho

Bezpochyby riskantní způsob, ale většina z nás pod stresem vyvine největší úsilí. Dlouhodobě chodit do zaměstnání a po večerech rozbíhat vlastní projekt není udržitelné. Dřív či později se to buď odrazí v pracovní výkonnosti, nebo se svého projektu vzdáte.

Pomáhá mluvit o svých plánech s okolím. Nikdy nevíte, kdo vás podpoří, kde získáte nového partnera. Ale hlavně případná ostuda, že jenom mluvíte a výsledek nikde, vás přinutí začít se svým plánem.

Můj tip: vyberte jeden ze zájmů, kterým věnujete svůj volný čas. Rozmyslete si, jak z něho udělat podnikatelský záměr. Máte? Pak jděte rovnou na živnostenský úřad a začněte.

Osobní zkušenost

Už v době výpovědi na Maltě jsem sháněla první zakázky. Pracovala jsem i jen za reference a zkušenosti. Po 5 měsících jsem do toho skočila naplno a ohlásila svoji živnost.

2. Stavět se dá pouze na kvalitě

Běžci si pořizují kvalitní obuv. Nejinak je to s prací na cestách. Nechcete-li v cizině řešit technické problémy, pořiďte si kvalitní vybavení vhodné na cesty. Obvykle se jedná o laptopy, power banky, externí úložiště a fotoaparáty.

Osobní zkušenost

Cestuji s MacBookem 12″ Retina. Jeho dlouhá výdrž bez nabíjení (až 8 hodin) a skladnost mi poskytuje vše, co ke své práci potřebuji. Jako externí úložiště využívám služeb Gmailu – Google Drive. Letos chci investovat i do kvalitní kamery GoPro.

Pracuji na svém MacBooku klidně i na letišti

Pracuji na svém MacBooku klidně i na letišti

3. Cestovat nízkonákladově a těžit z toho

Máte-li vybudovaný stabilní příjem nebo pravidelné zakázky, začněte cestovat. Přirozeně je lépe vybírat levnější destinace jako Indonésie, JV Asie, Střední Amerika nebo oblíbené Maroko. Vždy si hlídejte finance – a i když je máte, cestujte nízkonákladově. Ušetříte na cestování do „dražších zemí“ a hlavně je to větší zábava.

Pár rad

  • pomalejší cestování je levnější – dají se smlouvat ceny za ubytování, poznáte lokální obchody
  • pokud už cestujete z místa na místo, zkuste využít couchsurfingu nebo Airbnb
  • bydlení si sežeňte jen na prvních pár nocí, na místě už najdete něco vhodnějšího a levnějšího
  • pokud nemusíte letět a máte čas, zkuste stopování nebo spolujízdu (po Evropě dobře funguje BlaBlaCar)
  • zkuste dobrovolnictví přes HelpX nebo WWOOF – bydlíte a stravujete se za práci
  • pro bydlení zadarmo využijete i možnosti house sittingu – staráte se sice o dům, ale najdete čas i na svou práci
  • cestujte minimalisticky, nejlépe s příručním zavazadlem (batohem) do 10 kg – netaháte se tak s těžkým nákladem na zádech a ještě ušetříte u letenek za odbavené zavazadlo

Jde pracovat na dálku a cestovat se 3 dětmi po jihovýchodní Asii? Poslechněte si skvělý podcast s rodinou Tatransky.

Díky lowcost cestování a couchsurfingu mám kamarády z celého světa, zde nečekaný průvodce z Maroka

Díky lowcost cestování a couchsurfingu mám kamarády z celého světa, zde nečekaný průvodce z Maroka

Můj tip: vytěžte z cestování i po návratu domů. Připravte kurz (využít lze například Naucmese.cz), natočte videa, uspořádejte promítání nebo přednášku. Své workshopy nabízejte školám a knihovnám. Zájem mezi veřejností skutečně je. Některé cestovatelské portály odměňují autory. Oslovte například Travel Bibli, Hedvábnou stezku nebo Život na cestách.

Po návratu z Malty se mi sami ozvali EU střediska se zájmem o přednášku. Pořádám i vlastní kurzy. „Malta v ČR“ mi neplánovaně přinesla odhadem už 8000 Kč (za poslední dva měsíce).

Osobní zkušenost s couchsurfingem

Ten jsem poprvé poznala na Maltě, když jsem chtěla na víkend do Říma. Moje obavy, že se v tak velkém městě ztratím, vyústily v hledání neznámého hostitele. Dopadlo to ale fajn a od té doby jsem díky couchsurfingu procestovala velká města severní Itálie, ostrov Rhodos, Lichtenštejnsko, Německo a Maroko. Během stopu na Gibraltar plánuji opět zkusit štěstí s couchsurfingem. Poznala jsem nové kamarády a danou zemi přímo očima místních.

Nebojte se využívat couchsurfing. Pokud pečlivě čtete profily a reference hostitelů, nebudete překvapeni. Nevnímejte couchsurfing jako hotel zdarma – je o komunitě a nadšencích kolem cestování. Najděte si čas na hostitele a potěšte ho dárečkem.

Podobný projekt s českými kořeny mezi jeho zakladateli je locals4friends. Využijte aktivit, které vám místní nabídnou.

Digitální nomádství? Přináší mi radost ze změny prostředí, což k životu potřebuji, možnost být u moře, když chci, taky nové podněty a inspiraci. – Linda Nezhybová

Další dva kamarádi – Berbeři z Maroka, které jsem poznala díky couchsurfingu

Další dva kamarádi – Berbeři z Maroka, které jsem poznala díky couchsurfingu

4. Neustále se vzdělávat

Je dost pravděpodobné, že rozšíříte nebo pozměníte svůj prvotní podnikatelský záměr.

S tím souvisí nutnost vzdělávat se.

  • pravidelně si stahujte e-booky z oblasti vašeho zájmu
  • choďte na kurzy – viz zmiňovaný Naučmese, Seduo, VímVíc – vystačíte-li s on-line kurzem
  • vraťte se ke knihám a přečtete ty z oboru

Obklopte se podobně smýšlejícími lidmi z oboru.

Nebuďte si vzájemně konkurencí, ale partnery. Alespoň mezi digitálními nomády funguje kooperace a vzájemná pomoc. Vyměníte si znalosti (vedení sociálních sítí za znalost střihání videí), propojíte affiliate partnerství, sdílíte vzájemně chystané přednášky a někdy si přihrajete zakázky.

Můj tip: weby a projekty některých českých digitálních nomádů, které mě oslovily:

Začala jsem copywritingem, během dvou měsíců jsem ale přidala externí redaktorství. Díky kurzu Podnikání z pláže jsem se dostala k on-line marketingu a rozšířila si profesní oblast o přípravu e-mail kampaní, správu sociálních sítí a grafickou úpravu e-booků.

5. Dejte o sobě vědět

Být viděn a slyšen je stěžejní, pokud chcete získávat zakázky a pracovat sám na sebe. Základem jsou vlastní webové stránky včetně blogu. Vhodné je využívat i síly sociálních sítí – založit si FB fan page a propojit ji s webem pomocí příspěvků na blogu.

Neváhejte oslovovat všechny (lidi, firmy i skupiny), kteří korespondují s vaší vizí. V nejhorším dostanete zamítavou odpověď. Pro osobní prezentaci na veřejnosti využijte zmiňovaných kurzů.

Díky tomu, že jsem se nebála oslovovat, spolupracuji třeba s Danem

Díky tomu, že jsem se nebála oslovovat, spolupracuji třeba s Danem

Osobní zkušenost

Od osobního cestovatelského blogu jsem přešla k profesnímu, který jsem napojila na profesní stránky. Zároveň spravuji své dvě FB stránky. Nabízím přednášky po celé republice a natáčím on-line kurz pro VímVíc.

Třikrát týdně si vyhrazuji čas na psaní e-mailů s nabídkami spolupráce.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

6. Mějte přehled

Teď nemám na mysli ten v oboru zájmu. Nepodceňujte zejména finance a prokrastinaci. Jako podnikatelé musíte odvádět sociální a zdravotní, vést účetnictví atd. Prokrastinace se projevuje zejména na cestách, kdy to víc láká objevovat. Vymezte hranice, kdy cestujete a kdy pracujete. Nebo pracujte z coworkingových center.

Osobní zkušenost

Pracuji z domu, nebo na cestách z bytů hostitelů či hostelů. Dopředu si píšu denní plány, které musím splnit, než jdu spát. Zapisuji si, co jsem pro koho v který den dokončila. Na cestách pak pracuji v brzkých ranních a pozdních nočních hodinách každý den. Během dne objevuji kouzlo daného místa.

Vhodné je vyhradit si den volna, což zatím nedělám a věnuji čas spíše rozšiřování mého projektu, nebo cestování.

Vybudovala jsem systém ve fakturách – zvlášť eviduji práci na DPP, na autorský honorář a přes faktury. Pro každou z činností mám odlišný podnikatelský, nebo osobní účet. Vedu osobní účetnictví, abych neutratila víc, než vydělám (výjimku tvoří zaoceánské letenky).

Za vzděláním jezdím i na konzultace do Prahy

Za vzděláním jezdím i na konzultace do Prahy

7. Usnadněte si práci

Využijte moderních technologií dnešní doby a zjednodušte si práci. Stáhněte aplikace do mobilů i laptopů. Pokud něco nevíte, ptejte se okolí a ostatních nomádů.

Mrkněte na 22 aplikací (nejen pro digitální nomády), bez kterých se neobejdou Petr a Matouš

Vydělávej na digitálních produktech a cestuj!

První český návod, jak vypátrat ziskový trh pro vlastní digitální produkt. Chceš cestovat, mít pravidelný příjem ať jsi kdekoli? Stát se digitálním nomádem a vydržet na cestě třeba celou zimu?

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Můj tip

Při cestování užijete appku Couchsurfingu a WhatsApp. Na komunikace je nejlepší už zmiňovaný WhatsApp, Skype nebo FB Messenger. Poznámky z cest si tvořte v Evernote. S aplikací Toggl sledujte, jak moc prokrastinujete.

Díky nomádství mohu nejen dlouhodobě cestovat, ale hlavně nemusím nikam spěchat a mám možnost jednotlivá místa poznat více do hloubky, seznámit se s místními lidmi, najít si oblíbené podniky a objevovat místa, kam bych se jako turista nikdy nepodíval. – Matouš Vinš

Shrnutí a doporučení ze světa nomádů

Digitální nomádství je aktuálním trendem nejen u nás. Není ale pro každého. Položte si nejprve otázku: „Mám na to?“

Pokud převáží ano, pak do toho jděte. Pár rad z mé osobní cesty za tímto stylem života jsem podala výše. Ano, peru se s řadou otazníků a s finanční stránkou, ale neměnila bych. Konečně není páteční večer nejoblíbenější částí týdne.

Díky odvaze jsem si mohla dopřát i „dovolenku“ v Izraeli

Díky odvaze jsem si mohla dopřát i „dovolenku“ v Izraeli

Váháte? Vytvořte si finanční rezervu na půl roku a pak do toho skočte. Udělejte průzkum trhu, zda je o váš produkt nebo službu zájem. Začněte tvořit webové stránky během současné práce.

Mým největším osobním doporučením je: „Zkuste to. Kdo neriskuje, nezíská. Jednou byste mohli litovat, že byla možnost a nesáhli jste po ní.“ Ostatně vrátit se k jistotám a stabilní práci jako zaměstnanec můžete vždycky. Pokud zrovna není dostatek zakázek, lze omezit cestování a pracovat z domu v České republice.

Hanka Šormová

Vystudovala matematiku, informatiku s ekonomií. Nejprve pracovala jako IT testerka ve startupu, později v americkém korporátu. V roce 2016 odcestovala pracovat na Maltu. Zde po půlroční zkušenosti v IT dala výpověď a stala se copywriterkou na volné noze. Aktuálně podniká ve světě písmenek, pomáhá v redakcích a hraje si s on-line marketingem. Rozbíhá také cestovatelský projekt Na nomádské stezce.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled