Bát se je přirozené. Někteří se bojí bouřky, jiní nemohou vystát uzavřené prostory a dalším nahání největší hrůzu cestování. Přestože strach je v mnohých případech přítel, který motivuje k lepším výkonům a odrazuje od riskantních nápadů, jeho stinná stránka je pořádný prevít. Neházejte ale flintu do žita, i se strachem se dá vypořádat. V tomto článku se zaměříme na strach cestovatelský, který dokáže potrápit především nezcestovalé kolegy.

Opravdu se někdo bojí cestování?

Ano – a věřte, že na světě existují i podivnější fobie. Každá z nich dokáže nemile komplikovat život a hodofobie (strach z cestování) není výjimkou. V některých případech může být natolik silná, že je dokonce potřeba vyhledat pomoc odborníka.

Upřímně přiznávám, že psycholog nejsem a do těchto rovin se pouštět nehodlám. Důležité je uvědomit si, že pokud se vám známý svěří, že na výlet s vámi nechce jet, protože se bojí, nemusí jít o výmluvu. Případné posměšky nikomu nepomohou a celou situaci spíše zhorší. Pokud tím strachem ale trpíte právě vy, vaše upřímné přiznání je vhodnější řešení než seznam předpřipravených výmluv.

Tak přece nejsi blb…

Čeho by ses bál/a? Vždyť to zvládnou i malý děcka!

Jistě jste se už dostali do situace, kdy zkušenější cestovatelé poučovali ty méně zběhlé. Takzvaní mazáci ale často zapomínají, že na tom kdysi byli úplně stejně. Každý z nás funguje ve své komfortní zóně, která vymezuje to, co nám je pohodlné, a pomocí nově nabytých zkušeností a znalostí si ji rozšiřujeme a stáváme se jistějšími v kramflecích.

Každý si cestování představuje jinak, někdo až katastroficky

Jenže existují také situace, kterým se raději chceme vyhnout. Vidina toho, že mě v zahraničí okradou, je velice nepříjemná – a nezvrátí to ani fakt, že se má komfortní zóna nejspíš rozšíří a příště už budu vědět, jak se zachovat. A právě třeba tady začínají kořeny strachu z cestování. Jsou to všechny hororové scénáře, při kterých se nám ježí chlupy a na které pro jistotu nechceme ani pomyslet.

Ne nadarmo se ale říká, že štěstí přeje připraveným – a u cestování to platí dvojnásob. Proto si podrobněji rozebereme situace, které nahání strach.

Co ale dělat, když nastane opravdová krize? Jak přežít krizové situace při cestování.

Ztratím se

S touto možností opravdu počítejte, ztratíte se totiž několikrát. Buď nasednete na špatný autobus, nebo se při procházce zatouláte mimo hlavní ulice. Základní pravidlo zní – zachovejte klidnou hlavu. Nic nedokáže situaci zhoršit víc než panika a ukvapená rozhodnutí. Navíc jste ztracení – těch 30 vteřin, které věnujete rozdýchání, vás už opravdu nevytrhne.

Jste klidní? Výborně, teď můžete vytáhnout nabitý mobil s off-line mapou a GPS lokátorem a zjistit, kde jste.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Máte vybitý mobil, nestáhli jste si mapu, nefunguje vám GPS, anebo všechno dohromady? Tak přesně proto čtěte tento článek už před cestou, abyste podobným situacím předcházeli.

  • Off-line mapu vaší destinace si můžete stáhnout i v aplikaci Google Maps, doporučuji mít ji minimálně v kombinaci s aplikací Maps.me.
  • Dělejte si print screen lokace. Kdykoli se ubytujete (zejména využíváte-li Couchsurfing, přespáváte u vašich přátel, nebo váš hostel není mezi lidmi tolik známý), vyfoťte na mapě vaši aktuální pozici s velkým i malým přiblížením. V Maps.me existuje také možnost připnout lokaci.
  • Jestli jste ubytování našli přes Booking.com, aplikace vás zavede přímo až do hostelu, budete mít po ruce i jméno vašeho ubytování. Jméno a adresu doporučuji mít vždy napsané zvlášť v deníčku, elektronika má totiž tendenci restartovat se ve chvílích, kdy je to nejméně vhodné.
  • Nabitý mobil je základ každé výpravy, stačí ale nevypnout GPS a baterka rázem ukazuje kritických 8 %. Pro tyto případy je vhodné mít u sebe powerbanku a mobil dobít. Já pro jistotu nosím i rychlonabíječku s mezinárodním adaptérem.
  • GPS nepodceňujte hlavně v zemích, kde nepoužívají abecedu, kterou jste schopní přečíst. Například v Thajsku, Nepálu nebo Číně horko těžko poznáte, jestli máte vystoupit teď, nebo až na další zastávce. Spolucestující většinou neporadí, protože vám nebudou rozumět, na GPS se ale většinou můžete spolehnout.

Jaké další aplikace vám přijdou na cestách vhod? Inspirujte se v článku 72+ nejlepších cestovatelských aplikací a služeb pro rok 2023.

Nabitý mobil je základ každé výpravy

Okradou mě

Není to samozřejmě pravidlo, většině krádeží lze ale předcházet. Nedbalost a nepozornost jsou hlavními příčinami toho, že se v zahraničí ocitnete bez peněz, nebo v horším případě bez dokladů.

Následující rady nejsou žádnou novinkou a většina z vás je zná. Opakování je ale matka moudrosti. Budete-li je mít na paměti a hlavně je budete dodržovat, minimalizujete riziko krádeže i následné problémy, které vám případná ztráta způsobí.

Kopie všech dokumentů

Udělejte kopie vašeho víza, pasu, řidičáku, občanky, kontaktů na zdravotní pojišťovnu a banku… Zkopírujte veškeré doklady, které uznáte za vhodné, a uchovávejte je na různých místech vašich zavazadel, hlavně ale mějte kopie i on-line.

Pokud by vás okradli kompletně a vy se ocitli bez zavazadla, dokumenty vytisknete a budete se moct aspoň nějak prokázat.

Dokumenty na různých místech vašich zavazadel samozřejmě neplatí, pokud nasedáte do letadla. V takovém případě je mějte pořád u sebe – v příručním zavazadle.

Jak vybrat příruční zavazadlo? Přečtěte si 9 +1 tip pro výběr příručního zavazadla.

Dvě peněženky

Mezi osvědčené tipy také patří mít dvě peněženky. Zatímco do jedné vložíte hotovost a jednu platební kartu, kterou potřebujete mít u sebe, tu druhou (spolu s dalšími kartami) můžete zamknout ve vašem ubytování.

Skříňky na cennosti najdete ve většině hostelů, někde ale chybí zámky. Vozte tedy vlastní zámek, který lze odemknout číselnou kombinací. Praktické jsou také zámky s pružným kovovým očkem (lankem), které lze provléknout i skrze někdy prapodivné tvary hostelových dvířek.

Nedávejte cennosti na odiv

Výhoda dvou peněženek je i v tom, že zbytečně nebudete provokovat velkým obnosem peněz. Například ve Vietnamu jsou místní obchodníci velice vychytralí a cena zboží se zvyšuje podle toho, kolik bankovek zahlédnou ve vaší peněžence. Drahá elektronika i šperky zvyšují riziko toho, že si vás hamižní jedinci všimnou.

Pokud nemusíte, elektroniku ani peníze na ulici nevytahujte. Nemějte je také na volno v otevřené tašce nebo kapse, vždy používejte zip.

Na cennosti si dávejte pozor i při jízdě na motorce

Minimálně 3 platební karty

Odjíždět s jedinou platební kartou je opravdu šílenost. Nejenže některé bankomaty nebo platební terminály nechtějí přijímat Visa karty a jiné zase Mastercard, karta vám taky prostě může přestat fungovat, anebo vám ji bankomat jednoduše nevrátí a vy se ocitnete v pěkném maléru.

Mít několik karet je samozřejmost, bez které se neobejdete. Zkontrolujte, že na nich máte povolené výběry i v zahraničí, především pokud míříte mimo EU. Jestli máte kartu spárovanou s několika účty v různých měnách, znovu ověřte, že ke spárování opravdu došlo a vybírat peníze že můžete, i když na primárním účtu nejsou peníze.

Informace ke kartám najdete třeba v článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc

Dva pasy

Pas je to nejcennější, co na cestách máte. Chraňte ho jako oko v hlavě a vždy ohlídejte, že nezůstal na sedačce autobusu, nebo na recepci vašeho předchozího ubytování. Před odjezdem z ČR si můžete pasů vyřídit několik, ve většině případů bude stačit jeden náhradní. Jako důvod stačí uvést, že jedete do zemí, které spolu neudržují dobré mezinárodní vztahy a v pasu nemůžete mít razítka obou zemí (např. Izrael a Írán).

Více detailů jsme sepsali do samostatného článku Proč mít dva cestovní pasy a jak je zařídit?

Okradli mě

Dělali jste všechno, co jste mohli, a stejně vás okradli? Na stránkách MZV ČR naleznete přesné instrukce, jak se zachovat. Vaše první kroky by ale měly směřovat na policii, kde vám vydají potvrzení, které se bude hodit při vyřizování nových dokladů. Pokud budete potřebovat peníze, můžete využít služeb Western Union.

Budete překvapení, kolik cestovatelů prošlo podobnou zkušeností a budou otevření vám pomoci. Cestovatelské skupiny na Facebooku ve stylu Češi a Slováci na… mohou být první záchytný bod.

A dalším zdrojem informací je i článek na blogu Ztráta dokladů na cestách: jak ze zdánlivě bezvýchodné situace ven.

Létání

První let je velmi intenzivní zážitek. Obří stroj, který se odlepí od země a neuvěřitelně vysokou rychlostí vás odnáší za hranice, si zaslouží respekt. U mnohých ale respekt přechází v obavy až panickou hrůzu. Z pohledů statistik na tom létání vůbec není špatně. V roce 2015 mělo nehodu 1 dopravní letadlo ze 4,5 milionu. Šance, že to příště bude právě to vaše, je tedy hodně nízká.

Turbulence, které většině pasažérů nahání hrůzu, nebyly už několik desítek let důvodem k havárii. Letadla jsou konstruovaná tak, aby odolala i velmi silnému náporu větru. Ani křídla, která se třepou, vám nemusí dělat obavy. Pohybující se předmět lépe snáší poryvy větru a je méně náchylný k prasknutí.

Rozhodně ale dávejte pozor při představení bezpečnostních prvků posádkou letadla. Pokud nerozumíte, v kapse sedadla před vámi najdete brožurku se všemi informacemi.

Letíte poprvé s dětmi? Ani to nemusí být důvod k obavám. Přečtěte si Zvládněte bravurně cestu letadlem i s malým dítětem.

Strach z létání také umocňují letiště, možné problémy při odbavení nebo bezpečnostních kontrolách a mnoho dalších proměnných. Pokud si navíc nejste jistí svou angličtinou, stává se z pobytu na letišti vyloženě stresová situace. Následující články vám ale mohou pomoci celý proces ustát. Je to taková povinná četba každého cestovatele:

Strach z mluvení v angličtině

Komunikace je každodenní součástí našich životů. Když ale přijde čas na angličtinu, u mnohých lidí nastává zvrat. Obavy z nepovedeného rozhovoru, nesprávné objednávky nebo ztrapnění se nás drží zpět a cizí jazyk, který jsme se tak dlouho na škole učili, nechceme ani použít.

Jenže nedorozumění je součástí učení. Většina lidí oceňuje vaši snahu mluvit jejich jazykem a ráda vám pomůže. V případě, že se neumíte dorozumět slovy, můžete vždy využít gestikulace, kreslení nebo ukazování obrázků. Bude to sice dobrodružnější, ale o to intenzivnější zážitek.

dámské cestovatelské triko travel bible

Na cestách vám může pomoci i naše triko, se kterým se domluvíte všude na světě

Připravte se předem. Stáhněte si do telefonu aplikace pro překlad nebo slovníky, které můžete využít offline. Naučte se několik základních frází a otázek v místním jazyce. Pokud se necítíte na složité věty, klidně si připravte malou tahákovou kartičku s nejdůležitějšími větami.

Využít můžete i online kurzu Angličtiny na cesty. Stačí 20 minut denně a pokroky byste měli pozorovat velmi brzy.

Nedostatečná hygiena

Obyvatelé států Evropské unie jsou zvyklí na určité západní standardy. Míříte-li do rozvojových zemí, nejspíš zažijete trochu jinou úroveň hygieny. Stále ale nic tak hrozného, aby vás to drželo doma.

Zdraví je priorita i na cestách. Přečtěte si, jak se připravit a nic nepodcenit.

Pitná voda

Vždy si ověřte, jestli je voda z kohoutku pitná (tuto informaci zmiňujeme v každém průvodci). Pokud máte možnost vodu nejprve převařit, udělejte to. Led, nebo zmrzlina je ošemetná záležitost a vždy se rozhodujte podle svého nejlepšího svědomí. Já osobně bych takové výstřelky první dny po příjezdu do země, kdy můj žaludek není ještě připravený na místní poměry, raději oželela.

Ve většině rozvojových zemí se voda z kohoutku musí nejprve převařit

Nikdy jsem neoplachovala ovoce balenou vodou a ani jsem ji nepoužívala při čištění zubů. Tohle je ale velmi individuální a sami vypozorujete, co vám sedí nejvíc. Mějte ale na paměti, že balená láhev znamená plastové zlo a správný zodpovědný cestovatel by se jí měl snažit co nejvíce vyhýbat.

Jídlo

Pouliční stánky nabízí rychlé levné občerstvení a jen těžko se jim odolává. Základní pravidlo pro udržení dobré hygieny zní – jezte tam, kde jedí místní. Stánek v obložení turistů ještě neznamená, že všichni nestráví noc v křečích. Místní naopak vědí dobře, kam se jít najíst, a pravidelně se do svých oblíbených míst vrací. Poctivě tedy zvažte volbu vašeho občerstvení a nemáte důvod k obavám.

Pusťte si podcast Jak ochutnat na cestách nejlepší jídlo.

Turecký záchod

Turecké záchody opravdu mohou nahánět strach, hlavním důvodem ale je, že jsou pro nás jedna neznámá.

  • Na turecký záchod se z hygienických důvodů chodí v botách. Pokud jste u někoho doma na návštěvě, za dveřmi toalety na vás bude čekat pár nazouváků, které k tomu účelu slouží.
  • Kombinace turecký záchod + toaletní papír není moc častá. Místo toho narazíte na nejrůznější systémy, hadičky a kbelíky, které slouží k oplachování.
  • V případě kbelíku si v něm neumývejte ruce, ale použijte jej k jejich opláchnutí vedle.
  • Je docela pravděpodobné, že na záchodě nenajdete mýdlo.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Antibakteriální gel

Tento pomocník vám v batůžku zbytečně místo zabírat nebude, ať už míříte kempovat, nebo právě na veřejné záchody.

Ženy mají cestování krapet těžší. Zjistěte, jak ve světě zvládnout „své dny“.

Rada závěrem

Chcete-li se zbavit strachu z cestování, začněte malými krůčky. Cesta na druhý konec světa opravdu nebude to pravé ořechové a místo krásných zážitků si přivezete spíše traumatické momenty. Pomalu rozšiřujte svou komfortní zónu a buďte připravení. Každému vašemu výletu by mělo předcházet poctivé plánování „jak, kde, kam a za kolik“ – a především „co kdyby náhodou“. Hlavně si ale důvěřujte, cestování opravdu není tak náročné, jak vypadá.

Pavla Trávníčková

Cestovatelka, která se po ročním putování napříč Asií usadila ve vesnici uprostřed střední Jávy a odjíždět odsud jen tak nehodlá. Mezi milovníky plastu, cukru a všeho smaženého se pokouší o nemožné. V Indonésii usiluje o osvětu za používání méně plastu a do Česka by ráda přinesla myšlenku zodpovědného cestování. Její snažení, úskalí i vesnické zážitky najdete na fan page Pavla the Traveller.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled