9 tipů na přípravu na svatojakubskou cestu

27.12.2017|Kategorie: Tipy a triky|

Pokud chcete vyzkoušet, jaké je to putovat několik dní v kuse, ale přitom se chcete každý den osprchovat a mít to blízko na zmrzlinu, cesta do španělského Santiaga de Compostela by pro vás mohla být tím pravým poutním zážitkem. Co čekat a co si sbalit?

Camino de Santiago je víc než 1000 let stará poutní cesta, která poutníky přivádí k hrobce svatého Jakuba ve španělské Galicii. Sbíhá se k ní několik cest z různých evropských zemí včetně Česka, většina lidí ale projde jen její španělskou (případně portugalskou) část. V roce 2016 ji absolvovalo téměř 280 000 lidí.

Aby vás oficiálně započítali mezi poutníky, musíte pěšky ujít alespoň posledních 100 km (cyklisté 200 km). Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO.

Kdy vyrazit

Jelikož se jedná o spirituální cestu, je vlastně jedno, kdy vyrazíte. Významnou součástí každé poutní cesty (Camino de Santiago nevyjímaje) je víc poznat sebe sama. Někdo během několika dní na cestě nalezne odpovědi na svá životní trápení, další vymyslí nový byznys, jiný najde vděk za svůj způsob života.

Nejvíc poutníků potkáte na svatojakubské cestě během letních prázdnin. Pokud sníte o osamělé pouti plné rozjímání a bez škvaření na slunci, zvažte radši jiný termín. Do Santiaga můžete putovat během celého roku, jen počítejte s tím, že přes zimu jsou některé poutnické ubytovny zavřené. V zimě vás také čeká proměnlivější a chladnější počasí, batoh vám proto trochu ztěžkne o pár kousků náhradního a teplého oblečení.

Jako ideální se na cestu jeví květen a červen, září a říjen. Vychytáte příjemné počasí a na jaře to navíc kolem vás hezky pokvete. Lidí potkáte na cestě tolik, abyste se k někomu mohli přidat (když budete chtít), zároveň se ale nebudete cítit jako na dálnici.

Jakou cestu zvolit

Pokud máte chuť, čas a dobré nohy, stačí se sbalit, zabouchnout dveře a dojít do Santiaga od prahu vašeho domova. Všimli jste si během svých výletů po Česku (ale i Slovensku, Německu, Švýcarsku, Francii) kromě klasických turistických značek i symbolu mušle hřebenatky? Pokud byste toto značení svatojakubské cesty sledovali dál a dál, dovedlo by vás až do Santiaga.

Většina lidí volí část některé ze španělských cest. Nejnatřískanější bývá tzv. francouzská cesta. Do Santiaga se ale můžete vydat od Středozemního moře, kopírovat pobřeží severního Španělska, nebo jít podstatnou část cesty Portugalskem.

zdroj: rasil.info

Jak vypadá terén

Pokud nebudete zdolávat Pyreneje, není terén nijak náročný a dát 20 km za den (nebo o krapet víc) by pro vás neměl být problém. „Povinných“ 100 kilometrů tak ujdete za méně než týden. Na nejpopulárnější francouzské cestě půjdete skoro pořád po rovině a spíš než na romantickou lesní cestu ve stínu stromů se připravte na asfaltový chodník bez stínu.

Camino zdolává každý pěšky, ale Honza Dušek se na svou pouť vydal na kolečkovém křesle. Zdolal ho s partou přátel a 9 letým synem. Poslechněte si Honza Dušek: Camino na kolečkách aneb na vozíku život nekončí.

Kde složit poutnickou hlavu

Každých zhruba 20 kilometrů narazíte na poutnickou ubytovnu, tzv. albergue. Na pocestné čekají palandy s matrací, sprchy a různě vybavené kuchyňky. Místo se dopředu rezervovat nedá, platí pravidlo „kdo dřív přijde, ten matraci má“. Dveře se poutníkům otevřou zhruba ve tři odpoledne, nejpozději v osm (v Portugalsku v devět) ráno musí ubytovnu opustit i ti největší spáči. V jedné ubytovně vás nechají přespat jen jednu noc a zaplatíte zhruba 6 eur.

Nedostatek místa v ubytovně hrozí hlavně v létě, jindy najdete místo zpravidla bez problémů. Po cestě najdete i menší penziony, hotýlky, Airbnb nebo ubytování v soukromí. Místo se najde vždycky, stan opravdu nechejte doma.

Bez kredenciálu ani krok

Credencial del peregrino je oficiální papírový průkaz poutníka, do kterého sbíráte razítka. Ta na konci cesty dokazují, že jste skutečně ušli aspoň těch 100 km, a opravňují vás k získání „diplomu“ za absolvování této pouti.

Kredenciál vám také otvírá dveře do poutnické ubytovny. Ne že by vám zařídil ubytování zadarmo nebo vám před ubytovnou pomohl předběhnout řadu dalších poutníků. Zejména v létě se ale může stát, že vás bez něj do ubytovny nepustí. Anebo pustí, ale až poté, co ubytují všechny s průkazem. V zimě, kdy je na cestě jen minimum poutníků, asi nikdo průkaz kvůli ubytování hrotit nebude.

Přečtěte si na blogu rozhovor se Silvií Outratovou „Camino není cesta, po které by se mělo šlapat, je to bytost, která tě provází“ nebo s poutníkem Petrem Hirschem.

Od dubna 2016 byste podle oficiálního stanoviska arcibiskupství Santiaga de Compostela měli Compostelu (diplom za absolvování cesty) dostat pouze na základě jimi vydaného kredenciálu (dříve jej mohly vydávat i jiné instituce). Kredenciál stojí 2 eura (případně můžete přispět i více) a stačí jej pořídit až ve Španělsku. Prodávají ho na stejných místech, kde pak do něj nasbíráte razítka. Nejčastěji jsou to kostely, poutnické ubytovny, ale i některé hostely nebo kavárny.

Pro poutníky, kteří zahájí cestu jinde než ve Španělsku, vydalo arcibiskupství seznam míst, kde oficiální kredenciál pořídit. Můžete si jej koupit taky na stránkách Camino fora a nechat poslat poštou.

A co jídlo a pití

Francouzská cesta vede vesnicemi a městečky, jídlo tak pořídíte snadno ve zdejších obchůdcích (nečekejte žádné velké supermarkety), bistrech nebo restauracích. Hlad vám hrozí, jen pokud zapomenete na siestu a v břiše vám bude kručet odpoledne, zrovna když celé Španělsko spí.

Ceny v obchodech jsou podobné těm českým. Pokud máte rádi španělský jamón, sýry a víno, o hladu rozhodně nebudete. Restaurace nabízejí i tzv. „menu pellegrino“, kdy za zhruba 10 eur dostanete předkrm, hlavní jídlo, dezert a pití.

Vařit se v některých ubytovnách sice dá, vybavení kuchyní ale dost kolísá a v létě je zájemců o vaření poměrně hodně.

Na zdroj pitné vody narazíte každých pár kilometrů, takže ani voda vám batoh moc nezatíží.

Mapu nepotřebujete

Svatojakubská cesta je dobře značená. Stačí sledovat mušli hřebenatku, symbol cesty. Mapu ani aplikaci nepotřebujete. Pokud ale přece jen rádi cestujete s průvodcem, zkuste třeba Martinus, mají široký výběr.

Jaké boty a batoh

Čeká vás minimálně 100 km chůze s batohem na zádech, lehkým terénem – převážně po asfaltu. Většina poutníků doporučuje lehké trekové boty. V těžkých pohorách by vás na betonu dost bolely nohy, v botách na běhání zase budete cítit každý kamínek. V létě dost lidí střídá trekovky a trekové sandály, které využijete i na přezutí večer na ubytovnách.

S výběrem trekových bot pomůže článek na blogu Jak vybrat trekové boty, které vydrží a budou pohodlné.

Co si zabalíte, to ponesete. Pokud zvolíte nejkratší variantu a půjdete tempem 20 km za den, máte za 5 dní hotovo. Nejvíc místa vám asi zabere spacák. Pak už stačí jen pár kousků náhradního oblečení, vak nebo láhev na vodu a kousek místa na svačinu. Pokud nepotáhnete blbosti, sbalíte se s rezervou do 10 kil, spíš ještě míň.

Poradíme i s výběrem batohu na jakoukoliv cestu Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční.

S výběrem vybavení vám rádi pomůžou i ostřílení cestovatelé v obchodech Hanibal a Pod 7 kilo.

Případně si přečtěte i zkušenost s 260km cestou do Santiaga v barefoot botech na webu naBOSo.

Co sbalit

 • Spacák do ubytovny. Karimatku nechte doma, vždycky vás čeká palanda s matrací.
 • Čelovku. Nejlíp s červeným světlem. Tak aspoň neoslníte půlku ubytovny, až půjdete v noci na záchod.
 • Špunty do uší. Bylo by divu, kdyby na ubytovně nikdo nechrápal…
 • Boty na přezutí. Nejlépe trekové sandály. Využijete je na ubytovnách a v létě je můžete prostřídat s trekovými botami.
 • Pláštěnku. Na tělo i na batoh. Bude se hodit hlavně během zimní pouti.
 • Náplasti na puchýře.
 • Vak na vodu.
 • Trekové hůlky. Pokud jste zvyklí je používat, odlehčí zádům a nohám. A každý správný poutník přece nějakou hůl má, ne?
 • Oblečení. Pokud půjdete „jen“ oněch 100 km, moc oblečení nepotřebujete. A když půjdete déle, oblečení si na ubytovně přeperete a v létě na sluníčku necháte uschnout. Jestliže se na cestu chystáte od května do října, sbalte se spíš nalehko – přece jen vás žádné velké výkyvy počasí nečekají. Pokud nepůjdete v zimě, kdy může pršet a být chladno.
  Mimo léto si oblečte a nabalte dobré, rychle schnoucí oblečení, co vás zahřeje. Možný déšť, vlhká zima a nevyhřátá ubytovna už i tak dost otestují vaši odolnost, netřeba si cestu ztěžovat bavlněným oblečením, které navlhne a pořádně nezahřeje.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Další poutní cesty

Svatojakubská cesta je hodně oblíbená a – co se týče terénu – jednoduchá. Můžete se tak setkat i s kritikou na její sezonní přeplněnost, jednotvárnost terénu (nečekají vás žádná horská panorámata), nedostatek stínu po cestě nebo to, že v největší sezoně si na svůj diplom pěkně počkáte. Těmto mouchám se můžete vyhnout tak, že cestu absolvujete mimo sezonu nebo zvolíte jinou cestu. Třeba severní cestu, která vás povede španělským pobřežím, potkáte na ní taky méně poutníků.

Tradici poutních cest ale najdete po celém světě. V Evropě vás Via Francigena zavede do Říma, v Norsku se můžete vydat na cestu svatého Olafa, další poutní cesty najdete třeba v Británii, Rakousku nebo Francii. V Japonsku se do role dávných poutníků můžete vžít na cestě Kumano Kodō, na Sri Lance zdolávají poutníci schody na horu Adam’s Peak. Poutním cílem je třeba i Mekka. U nás se dodnes vedou poutě například na Velehrad nebo Hostýn.

Kde se dozvědět ještě víc

Lenka Mydlová

Kam dál?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

2 komentáře

 1. Radka Poulová 2.1.2018 at 22:11 - Reply

  V říjnu 2017 byl přede mnou ve frontě na “compostelu” Čech, který měl český kredenciál vydaný spolkem Ultreia – a diplom dostal. Myslím, že nejsou až tak přísní.
  Velice se mi osvědčil tištěný průvodce z nakladatelství Findhorn Press, doporučuju!
  Na Camino Portugués rozhodně nedoporučuju trekové hole, není tam prakticky žádné převýšení a všichni, co je měli, je celou dobu nesli připnuté na batohu. Naopak doporučuju barefoot boty, šla jsem v nich kromě jediného dne celou cestu a jediný puchýř se mi udělal právě v den, kdy jsem se přezula do non-barefoot 🙂

  .

Napsat komentář

1

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!