Svatojakubská cesta každoročně přitahuje tisíce poutníků, kteří se vydávají na pěší cestu do španělského Santiaga de Compostela. Taková pouť si ale žádá pořádnou přípravu a přesně s tím vám pomůže tento článek. Co čekat a co si sbalit?

Co je to Camino de Santiago?

Camino de Santiago neboli svatojakubská cesta je víc než 1000 let stará poutní cesta, která poutníky přivádí k hrobce svatého Jakuba ve španělské Galicii. Sbíhá se k ní několik cest z různých evropských zemí včetně Česka, většina lidí ale projde jen její španělskou (případně portugalskou) část. V roce 2021 ji absolvovalo téměř 179 000 lidí.

Svatojakubská cesta katedrála

Katedrála sv. Jakuba, kam míří poutníci

Aby vás oficiálně započítali mezi poutníky, musíte pěšky ujít alespoň posledních 100 km (cyklisté 200 km). Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO.

TIP: Spoustu informací a zkušeností se dozvíte i v přehledném online kurzu

1. Kdy vyrazit?

Jelikož se jedná o spirituální cestu, je vlastně jedno, kdy vyrazíte. Významnou součástí každé poutní cesty (Camino de Santiago nevyjímaje) je víc poznat sebe sama. Někdo během několika dní na cestě nalezne odpovědi na svá životní trápení, další vymyslí nový byznys, jiný najde vděk za svůj způsob života.

svatojakubská cesta katedrála

Nejvíc poutníků potkáte na svatojakubské cestě během letních prázdnin. Pokud sníte o osamělé pouti plné rozjímání a bez škvaření na slunci, zvažte radši jiný termín. Do Santiaga můžete putovat během celého roku, jen počítejte s tím, že přes zimu jsou některé poutnické ubytovny zavřené. V zimě vás také čeká proměnlivější a chladnější počasí, batoh vám proto trochu ztěžkne o pár kousků náhradního a teplého oblečení.

Jako ideální se na svatojakubskoku cestu jeví květen a červen, září a říjen. Vychytáte příjemné počasí a na jaře to navíc kolem vás hezky pokvete. Lidí potkáte na cestě tolik, abyste se k někomu mohli přidat (když budete chtít), zároveň se ale nebudete cítit jako na dálnici. 

2. Jakou trasu zvolit?

Do Santiaga vás dovede několik cest a je jen na vás, kterou z nich si vybere a jak dlouhou část cesty ujdete. Pokud máte chuť, čas a dobré nohy, stačí se sbalit, zabouchnout dveře a dojít do Santiaga od prahu vašeho domova. Všimli jste si během svých výletů po Česku (ale i Slovensku, Německu, Švýcarsku, Francii) kromě klasických turistických značek i symbolu mušle hřebenatky? Pokud byste toto značení svatojakubské cesty sledovali dál a dál, dovedlo by vás až do Santiaga.

značení svatojakubská cesta

Většina lidí volí část některé ze španělských cest. Nejnatřískanější bývá tzv. francouzská cesta  Do Santiaga se ale můžete vydat od Středozemního moře, kopírovat pobřeží severního Španělska, nebo jít podstatnou část cesty Portugalskem.

zdroj: rasil.info

Nejčastější trasy do Santiaga de Compostela:

  • Francouzská cesta (Camino Frances) je tou nejpopulárnější a hlavní stezkou. Měří přibližně 770 km a na její projití si proto vyčleňte minimálně jeden měsíc. Tato trasa začíná ve francouzském městečku Saint Jean Pied de Port nacházející se v Pyrenejích.
  • Camino del Norte je druhá nejoblíbenější cesta, která vás provede severem Španělska při pobřeží Atlantiku. Během tohoto 784 km dlouhého putování nebudete mít nouzi o přenádherné výhledy.
  • Camino Portugues patří mezi kratší trasy. Oficiálně začíná sice už v Lisabonu, většina poutníků se ale vydává jen na její část z města Porto (260 km).
  • Camino de Fisterra paradoxně začíná tam, kde jiné trasy končí – v Santiago de Compostela. Od katedrály vás dovede k Atlantickému oceánu na místo, kterému se přezdívá „konec světa“.
Ikonický památník na francouzské cestě

Ikonický památník na francouzské cestě

Trasy v ČR:

Českou republikou prochází hned několik tras svatojakubské cesty, které se napojují na Polsko, Rakousko i Německo. Projít můžete Žitavskou, Všerubskou, Železnou, Východočeskou, Jihočeskou anebo Moravskoslezkou. Více informací o jednotlivých českých cestách naleznete na webu spolku ultreia.cz, který se o ně spolu s Klubem českých turistů stará a značí je.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

3. Jak dlouho se jde?

Pokud nebudete zdolávat Pyreneje, není terén nijak náročný a dát 20 km za den (nebo o krapet víc) by pro vás neměl být problém. „Povinných“ 100 kilometrů tak ujdete za méně než týden. Na nejpopulárnější francouzské cestě půjdete skoro pořád po rovině a spíš než na romantickou lesní cestu ve stínu stromů se připravte na asfaltový chodník bez stínu.

svatojakubská cesta poutník

Camino zdolává každý pěšky, ale Honza Dušek se na svou pouť vydal na kolečkovém křesle. Zdolal ho s partou přátel a 9 letým synem. Poslechněte si Honza Dušek: Camino na kolečkách aneb na vozíku život nekončí.

4. Kde složit poutnickou hlavu?

O ubytování na svatojakubské cestě nemusíte mít obavy. Každých zhruba 20 kilometrů narazíte na poutnickou ubytovnu, tzv. albergue. Na pocestné čekají palandy s matrací, sprchy a různě vybavené kuchyňky. Místo se dopředu rezervovat nedá, platí pravidlo „kdo dřív přijde, ten matraci má“. Dveře se poutníkům otevřou zhruba ve tři odpoledne, nejpozději v osm (v Portugalsku v devět) ráno musí ubytovnu opustit i ti největší spáči. V jedné ubytovně vás nechají přespat jen jednu noc a zaplatíte zhruba 6 eur.

značení svatojakubská cesta

Nedostatek místa v ubytovně hrozí hlavně v létě, jindy najdete místo zpravidla bez problémů. Po cestě najdete i menší penziony, hotýlky, Airbnb nebo ubytování v soukromí. Místo se najde vždycky, stan opravdu nechejte doma. Jestli jste ale bez plánu, kde složíte hlavu nesví, mrkněte na Booking.com a udělejte si menší průzkum vybraných ubytování po cestě (a taky za odměnu až dorazíte do cíle).

5. Co je to kredenciál?

Credencial del peregrino je oficiální papírový průkaz poutníka, do kterého sbíráte razítka. Ta na konci cesty dokazují, že jste skutečně ušli aspoň těch 100 km, a opravňují vás k získání „diplomu“ za absolvování této pouti.

Kredenciál vám také otvírá dveře do poutnické ubytovny. Ne že by vám zařídil ubytování zadarmo nebo vám před ubytovnou pomohl předběhnout řadu dalších poutníků. Zejména v létě se ale může stát, že vás bez něj do ubytovny nepustí. Anebo pustí, ale až poté, co ubytují všechny s průkazem. V zimě, kdy je na cestě jen minimum poutníků, asi nikdo průkaz kvůli ubytování hrotit nebude.

Přečtěte si na blogu rozhovor se Silvií Outratovou „Camino není cesta, po které by se mělo šlapat, je to bytost, která tě provází“.

Od dubna 2016 byste podle oficiálního stanoviska arcibiskupství Santiaga de Compostela měli Compostelu (diplom za absolvování cesty) dostat pouze na základě jimi vydaného kredenciálu (dříve jej mohly vydávat i jiné instituce). Kredenciál stojí 2 eura (případně můžete přispět i více) a stačí jej pořídit až ve Španělsku. Prodávají ho na stejných místech, kde pak do něj nasbíráte razítka. Nejčastěji jsou to kostely, poutnické ubytovny, ale i některé hostely nebo kavárny.

Pro poutníky, kteří zahájí cestu jinde než ve Španělsku, vydalo arcibiskupství seznam míst, kde oficiální kredenciál pořídit. Průkaz poutníka můžete také jednoduše zakoupit online na webu českého spolku Ultreia

6. Co jídlo a pití?

Francouzská cesta vede vesnicemi a městečky, jídlo tak pořídíte snadno ve zdejších obchůdcích (nečekejte žádné velké supermarkety), bistrech nebo restauracích. Hlad vám hrozí, jen pokud zapomenete na siestu a v břiše vám bude kručet odpoledne, zrovna když celé Španělsko spí.

svatojakubská cesta město

Ceny v obchodech jsou podobné těm českým. Pokud máte rádi španělský jamón, sýry a víno, o hladu rozhodně nebudete. Restaurace nabízejí i tzv. „menu pellegrino“, kdy za zhruba 10 eur dostanete předkrm, hlavní jídlo, dezert a pití.

Vařit se v některých ubytovnách sice dá, vybavení kuchyní ale dost kolísá a v létě je zájemců o vaření poměrně hodně.

Na zdroj pitné vody narazíte každých pár kilometrů, takže ani voda vám batoh moc nezatíží. Fontánky s vodou jsou značené ve většině průvodců, které si můžete na cestě zakoupit.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

7. Potřebuji mapu?

Svatojakubská cesta je dobře značená. Stačí sledovat mušli hřebenatku, symbol cesty. Mapu nepotřebujete. Pokud ale přece jen rádi cestujete s průvodcem, zkuste třeba Martinus, mají široký výběr.

svatojakubská cesta značení

Skvěle poslouží naše oblíbené Mapy.cz. Do vyhledávače stačí napsat vaši plánovanou trasu a rázem uvidíte všechny důležité body, které vás čekají. Tady například najdete české trasy, a na tomto odkaze tu nejčastěšjí – francouzskou.

8. Jaké boty a batoh?

Čeká vás minimálně 100 km chůze s batohem na zádech, lehkým terénem – převážně po asfaltu. Většina poutníků doporučuje lehké trekové boty. V těžkých pohorách by vás na betonu dost bolely nohy. V létě dost lidí střídá trekovky a trekové sandály, které využijete i na přezutí večer na ubytovnách.

Vybrat boty na cesty, které sednou jako ulité, je oříšek. Přečtěte si Jak vybrat trekové boty, které vydrží a budou pohodlné.

Někteří poutníci se na cestu vydali i barefoot. Jedním z nich je Marek Rybář – fotograf, dobrodruh a průvodce za polární září se vydal na 110 km pouť v barefoot botách značky Xero Shoes, model HFS a o svém putování natočil skvělé video. Případně si přečtěte i zkušenost s 260km cestou do Santiaga v barefoot botech na webu naBOSo.

Co si zabalíte, to ponesete. Pokud zvolíte nejkratší variantu a půjdete tempem 20 km za den, máte za 5 dní hotovo. Nejvíc místa vám asi zabere spacák. Pak už stačí jen pár kousků náhradního oblečení, vak nebo láhev na vodu a kousek místa na svačinu. Pokud nepotáhnete blbosti, sbalíte se s rezervou do 10 kil, spíš ještě míň. V každém případě se vyplatí nepodcenit výběr batohu, špatně vybraný kousek vám bude váhu vašeho vybavení připomínat doslova na každém kroku.

Poradíme i s výběrem batohu a spacáku. Sepsali jsme průvodce Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční a Jak vybrat vhodný spacák: od letní dovolené po zimní túru.

S výběrem vybavení vám rádi pomůžou i ostřílení cestovatelé v obchodech Hanibal a Pod 7 kilo.

svatojakubská pouť trasa

9. Co si sbalit?

  • Spacák do ubytovny. Karimatku nechte doma, vždycky vás čeká palanda s matrací. (Ty nejmenší spacáky, které zároveň zahřejí hledejte v Pod 7 kilo.)
  • Čelovku. Nejlíp s červeným světlem. Tak aspoň neoslníte půlku ubytovny, až půjdete v noci na záchod.
  • Špunty do uší. Bylo by divu, kdyby na ubytovně nikdo nechrápal…
  • Boty na přezutí. Nejlépe trekové sandály. Využijete je na ubytovnách a v létě je můžete prostřídat s trekovými botami.
  • Pláštěnku. Na tělo i na batoh. Bude se hodit hlavně během zimní pouti.
  • Náplasti na puchýře.
  • Vak na vodu.
  • Trekové hůlky. Pokud jste zvyklí je používat, odlehčí zádům a nohám. A každý správný poutník přece nějakou hůl má, ne?
  • Oblečení. Pokud půjdete „jen“ oněch 100 km, moc oblečení nepotřebujete. A když půjdete déle, oblečení si na ubytovně přeperete a v létě na sluníčku necháte uschnout. Jestliže se na cestu chystáte od května do října, sbalte se spíš nalehko – přece jen vás žádné velké výkyvy počasí nečekají. Pokud nepůjdete v zimě, kdy může pršet a být chladno.
    Mimo léto si oblečte a nabalte dobré, rychle schnoucí oblečení, co vás zahřeje. Možný déšť, vlhká zima a nevyhřátá ubytovna už i tak dost otestují vaši odolnost, netřeba si cestu ztěžovat bavlněným oblečením, které navlhne a pořádně nezahřeje.
  • Vhodná platební karta. České banky většinou nabízí celkem nevýhodné podmínky, i když místo poplatků většinou zisk pro sebe schovají pro kurzovní rozdíly. Doporučuji cestovatelskou kartu Revolut.

Určitě nezapomeňte ani na kvalitní cestovní pojištění. Vaše modrá kartička pojištěnce vám sice v případě potíží otevře dveře do všech ordinací a nemocnic v EU, kryje ale jen základní akutní ošetření. Pokud chcete mít opravdu jistotu, sáhněte po pojištění od cestovatelů pro cestovatele – True Traveller.

dámské cestovatelské triko travel bible

Na cestě využijete především praktické kousky. Třeba takovéto merino triko, ve kterém se nezpotíte, ale všude domluvíte.

Další poutní cesty

Svatojakubská cesta je hodně oblíbená a – co se týče terénu – jednoduchá. Můžete se tak setkat i s kritikou na její sezonní přeplněnost, jednotvárnost terénu (nečekají vás žádná horská panorámata), nedostatek stínu po cestě nebo to, že v největší sezoně si na svůj diplom pěkně počkáte. Těmto mouchám se můžete vyhnout tak, že cestu absolvujete mimo sezonu nebo zvolíte jinou cestu. Třeba severní cestu, která vás povede španělským pobřežím, potkáte na ní taky méně poutníků.

Tradici poutních cest ale najdete po celém světě. V Evropě vás Via Francigena zavede do Říma, v Norsku se můžete vydat na cestu svatého Olafa, další poutní cesty najdete třeba v Británii, Rakousku nebo Francii. V Japonsku se do role dávných poutníků můžete vžít na cestě Kumano Kodō, na Sri Lance zdolávají poutníci schody na horu Adam’s Peak. Poutním cílem je třeba i Mekka. U nás se dodnes vedou poutě například na Velehrad nebo Hostýn.

Kde se dozvědět ještě víc

Lenka Mydlová

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Radka Poulová 2.1.2018 v 22:11 - Odpovědět

    V říjnu 2017 byl přede mnou ve frontě na “compostelu” Čech, který měl český kredenciál vydaný spolkem Ultreia – a diplom dostal. Myslím, že nejsou až tak přísní.
    Velice se mi osvědčil tištěný průvodce z nakladatelství Findhorn Press, doporučuju!
    Na Camino Portugués rozhodně nedoporučuju trekové hole, není tam prakticky žádné převýšení a všichni, co je měli, je celou dobu nesli připnuté na batohu. Naopak doporučuju barefoot boty, šla jsem v nich kromě jediného dne celou cestu a jediný puchýř se mi udělal právě v den, kdy jsem se přezula do non-barefoot :)

    .