Taiwan, ostrov, kde se snoubí nádherná příroda s moderními městy. V tomto průvodci objevíte vše, co Taiwan nabízí: od majestátních horských vrcholů Národního parku Yushan až po živé ulice Taipei. Zjistěte, proč je Taiwan považován za jednu z nejbezpečnějších zemí světa, jaké jsou podmínky pro získání víz, a jaké jsou místní ceny a možnosti dopravy.

Ponořte se do bohaté kultury ostrova, poznávejte místní zvyky a tradice, a nechte se inspirovat našimi osobními tipy na nejlepší místa k návštěvě – od tajemných Alishan lesů po slunné pláže v Kentingu. Taiwan je skrytým rájem, který čeká, až ho objevíte.

Taiwan se představuje

Taiwan nebo-li Tchaj-wan, oficiálně známý jako Čínská republika (ROC), je zemí východní Asie. Na severozápadě sousedí s Čínskou lidovou republikou (PRC), na severovýchodě s Japonskem a na jihu s Filipínami.

noční taipei

Hlavní město Taipei je plné mrakodrapů

Taiwan, který má rozlohu 36,193 km², je domovem pro přibližně 23,9 milionu obyvatel, což jej řadí mezi nejhustěji osídlené země světa. Jeho hlavním městem je Taipei, které spolu s New Taipei City a Keelungem tvoří největší metropolitní oblast země. Taiwan prošel významným ekonomickým rozvojem a dnes má exportně orientovanou průmyslovou ekonomiku, která se řadí mezi největší na světě.

Politický status Taiwanu je předmětem kontroverzí, přičemž Čínská lidová republika si na něj činí nárok, ale Taiwan si udržuje oficiální diplomatické s některými s členských států OSN a s Vatikánem. Mnoho dalších zemí udržuje s Taiwanem neoficiální diplomatické vztahy prostřednictvím reprezentačních úřadů a institucí, které fungují jako de facto ambasády a konzuláty.

přístav Taipei

Moderní města, dechberoucí příroda a neskutečně krásné západy slunce. To je Taiwan

Proč jet na Taiwan

Většina obyvatel ostrova žije na západním pobřeží v pulsujících velkoměstech, kde jezdí metra a propojena jsou nejmodernějšími rychlovlaky. Centrální a východní část je však převážně pokryta dechberoucí přírodou. Ve středu ostrova se nachází vysoké hory s množstvím přírodních termálních vývěrů, celý ostrov je lemován většinou prázdnými, ale rozmanitými plážemi místy přecházejícími v několikasetmetrové útesy.

Za další návštěvu stojí nespočet malých ostrůvků kolem. Je to země dobrých a pracovitých lidí, neomezených gurmánských zážitků a hodných policajtů. Taiwan je podle posledních průzkumů hned po Švýcarsku druhou nejbezpečnější zemí na světě. Můžeme zažít zvýhodňování nás cizinců oproti domácím obyvatelům. 

čajové plantáže taiwan

Čajové plantáže najdete na ostrově hned na několika místech

Taiwan je jednou z mých nejoblíbenějších zemí a je nespočet důvodů, proč jej navštívit. Ač nepatří k turisticky profláknutým destinacím jako třeba Thajsko, každý návštěvník si zde určitě přijde na své. Taiwan je relativně nevelký ostrov, plochou jen o něco větší než Morava. Je však velmi členitý a rozmanitý. Přestože většina cestovatelů se zastavuje jen na krátkou dobu, můžete zde intenzivně cestovat a stále něco objevovat po mnoho měsíců. Možná právě proto, že nepatří k vyhlášeným turistickým destinacím, lze zde získat naprosto autentické zážitky.

národní park Taroko

Národní park Taroko je pastva pro oči

Jak se tam dostat

Letenky ze střední Evropy na Taiwan za poměrně dobrou zpáteční cenu nabízejí China Airlines nebo taiwanská společnost EVA Air. Běžná cena zpátečních letenek se pohybuje kolem 18 tisíc, dají se ale také najít levné akční letenky

Jak neutratit majlant za cestování, a přesto si ho pořádně užít? Přesně to se dozvíte na Petrově online kurzu Travelhackingu.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Po Taiwanu se dá cestovat celoročně, i když každé období má svá specifika. Osobně považuji za nejlepší období konec října a listopad, což je období po tajfunech, kdy je přes den poměrně teplo, ale v noci se již trošku ochladí a teoreticky by nemělo moc pršet.

Pokud zůstanete v oblastech s nižší nadmořskou výškou, tj. kolem pobřeží, celé léto (duben/květen až listopad) bývá velké vedro, kdy ani v noci se téměř neochladí. V místnosti bez klimatizace nebo vydatného větráku není nijak příjemně. Přespávala jsem i venku někde na pobřeží a nikdy jsem nepoužila stan, protože i v noci je bez větříku fakt horko.

alishan taiwan

V horských oblastech může na Taiwanu v létě také sněžit

Vysoké hory jsou o něčem jiném. Nad 3000 metry může i v létě sněžit. Deštivější počasí bývá sice nejčastější na jaře, může se ale objevit kdykoliv a kdekoliv. Taiwan je jediná země, kde se mi nijak neosvědčilo sledovat jakékoli předpovědi. Počasí si vždycky dělalo, co chtělo. Kolikrát neodpovídal ani aktuální stav počasí – zatímco třeba hlásili, že v místě, kde jsem se zrovna nacházela, je slunečno, byla jsem skrz naskrz promoklá silným deštěm.

Jediné, na co jsem se ohledně počasí mohla spolehnout, byla tajfunová předpověď. Tajfuny přicházejí v letním období od června/července do října. Obvykle dorazí přesně podle předpovědi a s tím spojené vyhlášení tajfunových prázdnin je namístě. Během tajfunu není dobré zůstávat venku pro silný déšť a ještě silnější vítr (je velká pravděpodobnost, že vám něco spadne na hlavu – větve, stromy, kusy střech). Je vhodné schovat se do ubytovacího zařízení se zdrojem pitné vody a moc nevycházet. Také je fajn nakoupit potraviny, i když některá restaurační zařízení mají otevřeno i při tajfunu. Obchody 7-Eleven mají otevřeno za všech okolností 24h denně.

Víza a podmínky vstupu

Pro občany ČR platí tříměsíční bezvízový styk. Pokud však na Taiwan jedete studovat/pracovat, je potřeba žádat o visitor víza (max. půlrok), nebo resident víza (více než půlroční pobyt). Žádat doporučuji nejlépe v ČR v České ekonomické a kulturní kanceláři Taipei v Praze. Naopak jako velmi komplikované se mi ukázalo získat vízum v Hong Kongu.

Průběžně aktualizované informace o podmínkách vstupu a pobytu na Taiwanu je možno najít v anglické verzi na Bureau of Consular Affairs. Samozřejmě též na stránkách MZV ČR.

V Taiwanu lze využít nabídky v rámci programu Work & Travel,  od dubna 2016 země každoročně  poskytne 100 míst pro mládež od 18 do 26 let včetně.  Maximální doba pobytu je jeden rok a počítá se od data vydání víza.

Nezapomeňte si před cestou vyřídit kvalitní cestovní pojištění, které pokryje veškeré aktivity vašeho taiwanského dobrodružství. Naše doporučení a upozornění na nejčastější výluky najdete v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Taichung

Taichung se řadí mezi největší taiwanská města

Peníze a ceny

Taiwan má speciální měnu – taiwanské dolary, kdy v současné době 100 TWD je přibližně 72 Kč. Po příletu na letiště (Taipei, Kaohsiung, Taichung) nebyl problém s výběrem peněz z letištního bankomatu ani s výměnou ve směnárně, která neměla nikterak špatný kurz.

Bankomaty se na Taiwanu nacházejí velmi často, nicméně ne všechny akceptují evropské karty. Dále lze vybrat z bankomatů v obchodech 7-Eleven, ale za přidaný poplatek. Ve větších supermarketech (Carrefour, Welcome, FamilyMart, 7-Eleven) lze zaplatit nákup kartou, v lokálních supermarketech buď v hotovosti, anebo jen místními kartami. Ve výše zmíněných obchodech jsem bez problémů vybírala i platila Revolut kartou.

Porovnali jsme Revolut kartu s nejčastějšími cestovatelskými kartami – platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

Ceny na Taiwanu jsou celkově srovnatelné s našimi. Některá jídla na ulici jsou levnější, některá dražší. Voda je ve srovnatelné relaci, pivo o maličko dražší a víno stojí minimálně dvojnásobek. Zato čerstvý ledový čaj je někdy levnější než voda.

Chiang Kai-shek Memorial Hall

Chiang Kai-shek Memorial Hall je jedna z nejvýznamnějších památek na Taiwanu. Vstup je zdarma

Podobně srovnatelná situace je s ubytováním. Funguje Airbnb, jen na Couchsurfingu bylo málo registrovaných. Pokud chcete bydlet zdarma / za nízký poplatek, můžete kempovat ve veřejných kempech (nejsou úplně všude), nebo za určitých okolností na vhodném místě v parcích, na pobřeží či jinde v přírodě. Ke kempování jsem často využívala hamaku, kterou jsem zavěsila např. mezi stromy.

  • Bydlení: od 300 Kč na osobu – jak hostely, tak Airbnb, průměrně asi 500 Kč.
  • Jídlo v restauraci: 100–400 Kč.
  • Jídlo na ulici: 50–100 Kč.
  • Městská doprava: ceny jízdenek MHD jsou podobné jako u nás (nebo nižší), taxi spíše za nižší cenu než v ČR. Místní jsou slušní a poctiví lidé a s taxi jsem žádné podlosti nezažila (na druhou stranu taxíkem nejezdím moc často).
  • Potraviny: voda 0,5 l za 15 Kč, 1,5 l 20–25 Kč, láhev místního piva 30–50 Kč, v baru od cca 150 Kč.
  • Památky: mnohdy je vstup zdarma, nebo s minimální hodnotou. 400 Kč stojí vstup na Taipei 101 – druhou nejvyšší budovu na světě. Jasně – tam se vyplatí jít jen při hezkém počasí.
čaj

Místní si zakládají na kvalitním čaji

Lokální doprava

Na Taiwanu jsou momentálně 4 mezinárodní letiště – na severu Taipei (Taoyuan) a Taipei Songshan Airport, Kaohsiung na jihu a mezi nimi nejmenší letiště Taichung, odkud se létá spíš jen do nejbližšího okolí (Hong Kong). Ve všech větších městech na přilehlých ostrovech Taiwanu je možnost domestic letů (vnitrostátní), které jsou výhodné, když nás tlačí čas, vypravujeme se na okolní ostrovy nebo pokud nemáme na loď dostatečně silný žaludek.

Letenky mezi dalšími taiwanskými městy se dají bez problémů vyhledat přes Skyscanner. Místní vyhledávače jsem většinou nepoužívala, protože nešel nastavit jiný jazyk než čínský.

Taiwan je obydlený převážně na západě ostrova a jednotlivá města jsou skvěle propojena, není problém 24 hodin cestovat v krátkých intervalech pohodlnými klimatizovanými busy a vlaky. Pokud chceme na východní pobřeží, tam noční spojení není a je potřeba jet obvykle vlakem. Některé spoje bývají plné, takže je vhodná rezervace několik dní dopředu. Do hor v centrální části je také horší spojení.

taipei taxi

Taxi funguje na Taiwanu spolehlivě

Pokud máte rádi dobrodružství, půjčte si motorku. Je to můj oblíbený dopravní prostředek. Některé půjčovny možná nebudou chtít motorku půjčit cizincům, nebo jim nebude stačit mezinárodní řidičský průkaz. Nakonec ale vždy nějakou půjčovnu najdete. Osvědčilo se mi poptávat vhodnou půjčovnu na turistických informacích, než obíhat půjčovny jednu za druhou. Motorka pro dva stojí cca od 250 Kč na den.

Je možnost také půjčit auto, jehož výhodou je střecha při deštích, na druhou stranu některé horské cesty jsou pro auto poměrně úzké.

Najděte si auto na Rentalcars

Při cestě na okolní ostrovy můžete využít lodní spojení (kromě nejvzdálenějšího ostrova Kinmen, tam je velmi řídké a nepravidelné spojení z Kaohsiungu). Přibližné ceny zpátečních jízdenek lodí: Budai – Maokong (Penghu ostrovy) 1400 Kč, okružní cesta Taitung – Lanyu Island – Green Island – Taitung 2200 Kč, Taitung – Lanyu Island – Taitung 1600 Kč, Taitung – Green Island – Taitung 1600 Kč.

V rámci větších měst lze využít MHD, v Kaohsiungu a Taipei jezdí metro. Díky kartám iPASS a Easy získáte slevu na dopravu i na další návštěvy. iPASS používají na jihu ostrova např. v Kaohsiungu, k dostání i doptání ohledně možností je v turistických kancelářích a 7-Eleven. Easy card zas na severu včetně Taipei. S touto kartou je sleva na metro 20–40 %. Dá se využít i k půjčení YouBike v Taipei, Kaohsingu, Taichungu.

Na různých místech (zejména pobřežních) půjčují kola. Nabízejí je některé hotely/hostely, případně turistické kanceláře. Osobně však preferuji motorku, při špatném počasí auto.

motorka taiwan

Motorka je na Taiwanu častý dopravní prostředek

Jídlo

Taiwan je kulinářská velmoc. Jak jídel, tak i kuchyní je nepřeberné množství. Na druhou stranu jsem se po určité době jistých věcí přejedla, zvlášť mastných a smažených. Později jsem kvůli palmovému oleji, MSG a dalších éčkům (které tady nikdo moc neřeší a jsou opravdu skoro všude) přestala nakupovat v supermarketech a dávala přednost trhům.

Přestože Taiwan patří k asijským zemím s největší spotřebou masa, vegetariánských restaurací je zde dost. Nebo si můžete říct o bezmasou variantu.

Působí zde široká škála občerstvovacích zařízení – od levných až po velmi drahé, pouličních až luxusních.

Jídla obvykle nepálí. Pokud ano, upozorní vás na to. Restaurací i stánků je všude dostatek. Ráno jsou otevřeny snídaňové obchody „Good Morning“, kolem jedenácté už se dá pořídit oběd. Většina restaurací zavírá ve 14 h a znovu otevře na večeři v 17 h. To neznamená, že odpoledne cestovatel nesežene jídlo, jen je o trošku menší výběr. V každém městě bývají i noční trhy (otevřené minimálně do půlnoci) nebo nonstop bufety. 7-Eleven a FamilyMart má též otevřeno i přes noc.

noční trhy taiwan

Noční trhy najdete v každém větším městě

K ochutnávkám nejvíce doporučuji místní ovoce a zeleninu z tržiště (melouny, dračí ovoce, pomela, kumquat, longan, wax apple, papáji, čerstvé kokosy, blumy a švestky, guava…) a koktejly nebo saláty z nich, čerstvé ledové čaje z čajových obchodů, dále bufety, kde si můžete libovolně vybrat z bohatého výběru zeleniny, vaječných omelet, ryb, vepřového, kuřecího, tofu se zeleninou. Zdarma dostanete polévku, čaj a někdy i sladkost většinou na bázi fazolek mungo.

Další specialitou je hotpot – jídlo, které si musíte sami uvařit v plynovém kotlíku přímo na stole, kde sedíte. Jen si vyberete ingredience (obvykle seafood, ryba, vegetariánská varianta, vepřové, hovězí kari, kimchi apod.). Vždy k tomu dostanete zeleninu, kterou též vaříte. Obvykle je zdarma rýže a bublinkové nápoje s cukrem z automatu.

jídlo taiwan

Taiwanská kuchyně je velmi rozmanitá

Komu nevadí lepek, má na Taiwanu dostatek pekáren s převážně sladkým a poměrně chutným pečivem lákavého vzhledu.

Zážitkem může být i rybí trh v pobřežních oblastech, nebo restaurace All you can eat (sněz, kolik můžeš), které jsou za velmi přijatelnou cenu. Hrozí jen silné přetížení vašeho žaludku, které podstupujete na vlastní riziko.

Tipy pro cestovatele se silným žaludkem: marinované kuřecí hnáty nebo fermentované tofu (čou tofu), které ucítíte široko daleko, obvykle smažené a podávané s fermentovanou zeleninou, nebo i vařené jako jedna ze složek hotpotu. Nejdřív jsem jeho puch nemohla vystát, později jsem si zvykla.

Místní specialitou také je černé kuře. Jak svalovina, tak kůže má modročernou barvu. Připravují ho jen ve speciálních restauracích s čínskými bylinami a je poměrně drahé. Nebo si ho můžete koupit v supermarketu do 200 Kč a připravit v kuchyňce ubytovacího zařízení.

I na Taiwan bohužel pronikly Monsanto GMO potraviny. Nejčastěji se nachází u sóji, sójových výrobků a kukuřice, které bych určitě jíst nedoporučovala.

Ohledně místních nápojů doporučuji zavítat do tea-shopů, kde umí připravit mnoho druhů čerstvých ledových i horkých čajů s přídavkem zajímavých ingrediencí, jako jsou čerstvé ovocné šťávy, želé, mléko, čokoláda, pudinky a další pochutiny, buď ve variantě s ledem, nebo horké. Mohou připomínat český bubble tea, ale jsou v nesrovnatelně lepší kvalitě.

Oproti našim čajovnám se zde obvykle nesetkáte s místností ke klidnému popíjení čaje. Čaj bývá připravován do velké PETky (nebo velkého zafóliovaného kelímku) a odnesete jej s sebou. Přestože v plastu, je výborný. V podobné formě jsou podávány i kávy, i když kaváren k popíjení je zde více než čajoven. Kdo chce minimalizovat odpad, může si do PETky nechat nalít čaj i příště.

streetfood

Stánků s jídlem najdete na ulicích dost

Tipy ohledně nemocí a hygieny

K příjezdu na Taiwan žádné očkování není povinné. I když některá místa na tržištích nemusí působit nejčistším dojmem, celkově zde o hygienu poměrně dost dbají. Chození s rouškami na ústech (při nachlazení, kvůli smogu) je zde pověstné. Na druhou stranu jsou taiwanská města podstatně čistší než města Číny (Peking).

Během mého pobytu na Taiwanu zde po několik měsíců zuřila epidemie horečky dengue. V mém městě bylo nakaženo 23 tisíc osob a 3000 na ni údajně zemřely. Přenašečem je černo-bílý pruhovaný komár, který lítá přes den. Proti horečce dengue neexistuje ani očkování, ani speciální léky. Před ní ochrání nejlépe zdravá imunita.

Zdravotnická zařízení (včetně nemocnic) jsou velmi hojná, lékaři umí dobře anglicky. Uvádí se, že zdravotní služby jsou na dobré úrovni. Také můžete využít střediska tradiční čínské medicíny, avšak zde málokdo mluví anglicky a bez pomoci místních nebo překladače se neobejdete.

Přečtěte si článek Jak si na cestách udržet pevné zdraví?

Žije zde spousta jedovatých hadů, na prvního jsem ale narazila až po více než dvou letech, přitom jsem do přírody chodila poměrně často. Několikrát jsem spatřila vodní hady při šnorchlování. Jsou sice velmi jedovatí, ale zároveň velice plaší, a jakmile vás uvidí, rychle uplavou.

Vodu z kohoutku nikdo nepije, všude v hotelích a na autobusových nádražích jsou automaty na filtrovanou pitnou vodu k načepování zdarma. Alternativou je balená voda.

Amei Tea House

Amei Tea House, známý také jako Jiufen Tea House, je ikonická čajovna v Jiufen, malebném městečku na severovýchodě Taiwanu

Bezpečnost

Taiwan je hned po Švýcarsku druhou nejbezpečnější zemí na světě. Můžeme se někdy setkat s bezdomovci, ale celkově je zde dost malá pravděpodobnost, že by vás chtěl někdo okrást, nebo vám dokonce ublížit na zdraví. Samozřejmě stále platí: opatrnosti na cestách není nikdy dost.

Známý jednou přišel o ojeté jízdní kolo, které několik měsíců nezamykal, a mně jednou zmizel oběd zavěšený v pytlíku na motorce. Toť vše z horších zážitků. Naopak několikrát jsem někde nechala mobilní telefon a pokaždé mě Taiwanci upozornili, abych si ho vzala. Nebo jsem se na místo vrátila až po nějaké době a vždycky tam ležel, případně mi ho někdo uschoval. Lidi jsou zde celkově moc hodní, zvláště vůči cizincům.

Spíše bych radila dávat pozor během dopravního provozu, zvlášť při řízení motorky. Nemám ráda chaos na kruhových objezdech, těm se vyhýbám. Pokud zrovna není po tajfunu nebo zemětřesení, povrch silnic bývá v perfektním stavu.

Vyzdvihla bych taiwanské policajty. Jsou hodní a rádi pomohou.

Příroda

Na Taiwanu je několik národních parků, mnoho malých přírodních parků a naučných stezek, např. mangrovové porosty na pobřeží.

V centrální části se nachází víc než stovka třítisícových kopečků, které lákají k pokoření. Na mnohé je však nutné povolení. Po celodenní túře v horách doporučuji relax v přírodních i hotelových hot springs (horkých pramenech), kterých najdete spoustu. Za doporučení stojí Hoya Hot Springs Resort & Spa.

Kolem ostrova se nachází krásné pobřeží – buď dechberoucí útesy, nebo písčité pláže. Taiwanci se obvykle koupat moc nechodí, pláže tedy bývají prázdné, občas s nějakými rybáři. Určité části jsou vhodné pro kiting, surfing, šnorchlování, potápění apod. Při těchto sportech si ale dejte pozor na výluky ve vašem cestovním pojištění.

Kolem Taiwanu je spousta dalších malebných ostrůvků. Pokud máte dostatek času, můžete zavítat na ostrovy Green, Orchid, Liuchiu a Kinmen, anebo na souostroví Penghu nacházející se mezi Taiwanem a Čínou.

želví ostrov guishan

Guishan nebo-li Želví ostrov

Města

K návštěvě určitě doporučuji např. Taipei (hlavní město), Tainan (historické město), Kaohsiung (druhé největší město). Další menší města můžete zažít jako výchozí body k túrám nebo cestám na okolní ostrovy.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

V technologicky rozvinutých městech můžeme jezdit metrem, klimatizovanými autobusy s televizí, procházet se v udržovaných parcích, protáhnout tělo na sportovištích a zejména ochutnávat různé místní speciality. Jít se najíst je místním národním sportem hned na druhém místě vedle školy nebo práce, takže hlady zde určitě neumřete. Také určitě vyzkoušejte taiwanské čaje, které patří k nejkvalitnějším na světě.

taipei

Na Taiwanu najdete jak moderní, tak historická města

Co dělat, vidět a zažít v Taipei

V Taipei, hlavním městě Taiwanu, se nachází mnoho rozmanitých památek a atrakcí, které stojí za návštěvu. Za zmínku stojí následující:

  • Taipei 101: Mrakodrap, který byl kdysi nejvyšší budovou světa, nabízí úchvatný výhled na město z jeho vyhlídkové plošiny a je symbolem moderního Taipei. Během silvestrovských oslav hraje všemi barvami a vidět ohňostroj z tak obřího mrakodrapu taky není zážitek k zahození.

Tip Travel Bible: Podívat se na vrchol Taipei 101 je často otázkou trpělivosti, protože vás u vstupu mohou čekat dlouhé fronty. Pokud se nahoru chystáte v pátek nebo o víkendu, doporučujeme zakoupit si expres lístek, se kterým předběhnete jakkoli dlouhou frontu.

  • Národní palácové muzeum: Domov jedné z největších sbírek čínského umění a artefaktů na světě.
  • Chiang Kai-shek Memorial Hall: Monumentální památník věnovaný bývalému čínskému vůdci Chiang Kai-shekovi, obklopený krásnými zahradami a parkem.
  • Chrám Lungshan: Jeden z nejstarších a nejznámějších chrámů v Taipei, známý svou architekturou a duchovní atmosférou.
chrám lungshan taipei

Chrám Lungshan je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších chrámů v Taipei

  • Shilin Night Market: Největší a nejznámější noční trh v Taipei, nabízející širokou škálu jídel, nákupů a zábavy.
  • Tamsui Old Street: Historická oblast v Taipei, ideální pro procházky, ochutnávku místního jídla a nákupy suvenýrů.
  • Ximending: Živá a moderní čtvrť známá svými obchody, restauracemi a nočním životem.
  • Beitou Hot Springs (Termální prameny Pej-tchou): Oblast známá svými termálními prameny, kde si můžete užít relaxační koupel v přírodních horkých pramenech. Dostanete se tam pohodlně metrem.
  • Maokong Gondola: Lanovka, která vás zavede do horské oblasti Maokong, známé svými čajovými plantážemi a nádhernými výhledy na město.
  • Sloní hora (Xiangshan): Turistická stezka, která vede na vrchol hory s jedním z nejlepších výhledů na Taipei 101 a město.
  • Huashan 1914 Creative Park: Kulturní a umělecké centrum v bývalé továrně, nabízející výstavy, obchody a kavárny.
  • Bao’an Temple: Krásný a historicky významný chrám, který je příkladem tradiční čínské architektury a řemeslného umění.
  • Taipei Zoo: Největší zoologická zahrada na Taiwanu, domov široké škály zvířat, včetně pand velkých.
  • Dadaocheng Wharf: Historická oblast u řeky Tamsui, ideální pro večerní procházky a vychutnání atmosféry starého přístaviště.

Objevujte Taipei s místními

Ubytování v Taipei

Taipei vévodí levná a spolehlivá hromadná doprava, se kterou se dostanete do všech částí města. I přesto doporučujeme ubytovat se v některé z následujících oblastí podle toho, co od města očekáváte.

  • Xinyi District: Finanční a obchodní centrum Taipei. Ideální pro ty, kteří hledají moderní a živé prostředí a chtějí být v centru dění a hledají snadný přístup k hlavním atrakcím. Tato oblast je domovem Taipei 101, luxusních obchodů, prvotřídních restaurací a nočního života.
  • Da’an District: Da’an je známý svými zelenými parky, trendy kavárnami a butiky. Ideální pro ty, kteří hledají kombinaci městského života a relaxace.
  • Zhongzheng District: Zhongzheng je domovem mnoha významných památek, včetně Chiang Kai-shek Memorial Hall a Národního muzea. Tato oblast nabízí snadný přístup k hlavním turistickým atrakcím a je ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat historickou stránku Taipei.

Za vypíchnutí stojí následující 2 hostely, které poskytují skvělé služby za velmi přijatelné ceny –⁠  Star Hostel Taipei Main Station a Old Door Hostel & Bar. Pokud toužíte po netradičním zážitku, tak luxusní výhled na město se vám naskytne z hotelu Shangri-La Far Eastern a jeho bazénu na střeše v téměř 50. patře.

Náboženství, zvyky, tradice

Na Taiwanu se můžeme setkat s vyznavači různých náboženství i s ateisty (zejména mladší generace). Původním náboženstvím je konfucionismus, nyní je zde i spousta vyznavačů křesťanství, buddhismu, jehovistů apod. Naopak zde téměř není zastoupen islám.

Nejdůležitějším svátkem je čínský nový rok, který je zhruba v půlce února a trvá týden. Jsou to v podstatě jediné prázdniny mnoha pracujících. Lidé jedou ke svým rodinám, nebo celé rodiny společně vyrážejí na cesty. Pokud se tou dobou ocitnete na Taiwanu, všude budou vyšší ceny a v hotelích a v dopravních prostředcích plno lidí. Na druhou stranu uvidíte oslavy čínského nového roku a určitě je zážitek, když vás někdo pozve k sobě domů, kde se pije a hoduje.

Naopak Vánoce se téměř neslaví. Jde o běžné pracovní dny, významné jen pro křesťany, kteří se spolu sejdou 25. 12. a jí večeři v čínském stylu. Není to žádný důvod pro rodinné oslavy.

Slavnost lampionů (15. den 1. lunárního měsíce) završuje oslavy čínského nového roku, Taiwanci uctívají prapůvod světa a kromě jiného pojídají rýžové knedlíčky. Několik dní před svátkem vyvěšují lampiony doma, na zahradě, v obchodech. Na lampiony ve tvaru zvířat (dle čínského horoskopu) píší hádanky. Svátek je často spojen s multimediální show, nesmí chybět stánky s jídlem, hračkami, střelnicemi apod.

Na slavnost dračích člunů (5. den 5. lunárního měsíce) se konají závody dračích lodí a pojídají tradiční pokrmy (rýžové knedlíčky).

Slavnost středu podzimu (15. den 8. lunárního měsíce) je dnem, od kterého se krátí dny a prodlužují noci. Měsíc je pěkně kulatý, slaví tedy i jeho narozeniny.

Den učitelů (28. září). Učitelé jsou velmi váženými osobami a jejich slovo je téměř svaté. Zažila jsem, jak studenti dávají v tento den profesorovi na univerzitě poměrně hodnotný dar (kvalitní hodinky).

Státní svátek (10. října) dvou devítek je spojený se starou čínskou představou o základních, protikladných, ale i doplňujících se silách yin a yang. Věří se, že devátý den je šťastným dnem a v devátém měsíci ještě šťastnějším. Oslavuje se jídlem (rýžové koláčky) a pouštěním draků.

wuling farm

K návštěvě doporučuji také Wuling Farm

Další praktické info

  • Zásuvky jsou odlišné od našich, potřebujete adaptér. Vzhledem k tomu, že Taiwan je elektronická velmoc, není problém pořídit ho na místě.
  • Setkáte se s evropskými i tureckými toaletami, které jsou všude zdarma, nacházejí se i v parcích (použitý toaletní papír se nesplachuje, ale hází vedle do košů).
  • Není zde zvykem dávat spropitné.
  • Na Taiwanu se mluví a píše tradiční čínštinou. Ve městech je mnoho lidí, kteří mluví anglicky, na venkově je to o mnoho horší. Na překlad znaků doporučuji aplikaci Pleco, umožňuje zejména vytvořit výběr z jídelního lístku. Přes Google Translate přeložíte mluvené slovo, ne vždy se nám to ale povedlo. Spousta lidí se bude omlouvat, že jejich angličtina není dost dobrá.
  • Domluva – velmi odlišná řeč a písmo. Místní vám někdy nerozumí ani při použití či hledání mezinárodních slovíček. Ze začátku jsem nebyla schopná najít banku (銀行) nebo turistickou kancelář, protože nápisy ve znacích mi nic neříkaly. Pak jsem přivykla.
  • Pracovní doba: obvykle se čeká na to, až profesor (šéf) jde domů. Teprve potom odchází domů i zbytek.
  • Není moc vhodné na veřejnosti smrkat (z nosu ven, ale jde to řešit směrem dovnitř).
  • Když klesnou teploty, místní oblečou zimní bundu a čepici, ale na nohou mají často jen žabky naboso. A naopak, i když je horko, nosí rifle, tričko z poctivé bavlny, bundy nebo trendy kozačky.
  • Cestování s Taiwanci mi nepřišlo moc akční. Spočívalo v příjezdu na určité místo, kde jsme se najedli a vyfotografovali. I nenáročné treky v přírodě byly místními považovány za „obtížné“ a obvykle je nedoporučovali.
  • Stoupá záliba v nezdravých evropských jídlech, narůstá nadváha a obezita.
  • Velká spotřeba plastů v každodenním životě (a velké problémy s odpady).
Národní park Taroko

Národní park Taroko

Pár osobních tipů, kam se podívat

Národní park Taroko

Národní park Taroko vás ohromí svými majestátními kaňony a horskými masivy. Srdcem parku je řeka Liwu, která se vine skrze vápencové a mramorové skály, vytvářející tak úchvatnou přírodní scenérii. Park je domovem rozmanité fauny a flóry a nabízí řadu turistických stezek. Tyto stezky vás zavedou skrz husté subtropické lesy až k vodopádům, průzračným potokům a k historickým chrámům. Mezi nejvýznamnější atrakce patří Tunel Devíti zatáček a Vlaštovčí jeskyně.

Vstup do parku je zdarma, ale pro některé treky, jako je Zhuilu Old Trail, je nutné získat speciální povolení. Doporučuje se žádat o něj alespoň jeden den, ideálně několik dní předem. Toto opatření slouží k zajištění bezpečnosti návštěvníků a ochraně citlivého přírodního prostředí.

Zhuilu Old Trail

Do Zhuilu Old Trail potřebujete speciální povolení

Alishan

Alishan je převážně lesní hornatá krajina s krásnými kopcovitými výhledy, čajovými plantážemi a možnostmi ochutnávek i nákupů čaje vysoké kvality. Vlastní rezervace Alishan zahrnuje obrovské tisícileté stromy i jejich torza. Vstupné je cca 120–250 Kč, myslím ale, že procházka mezi nimi stojí za to. V únoru navíc spatříte spoustu rozkvetlých třešní, slivoní a sakur.

Mezi další oblíbené aktivity patří vyjížďka Alishan Forest Railway, což je historická úzkokolejka, která nabízí jedinečný zážitek z jízdy a krásné výhledy na okolní krajinu.

alishan Taiwan

Západ slunce v nad čajovými plantážemi

Národní park Yushan

Leží nedaleko Alishanu a nachází se zde nejvyšší hora Yushan (necelých 4000 m n. m.). Na vstup je třeba povolení, o které je dobré žádat již několik měsíců dopředu. Vlastní výstup není nijak náročný. I kdybyste povolení nedostali, je zde spousta dalších treků. Vyšší polohou pohoří skýtá v létě příjemné ochlazení.

Yushan taiwan

Národní park Yushan se nachází ve středu ostrova

Hehuanshan

Hehuanshan je místo v centrální části ostrova, kde se nachází treky v horách. Místem prochází nejvýše položená silnice (asi 3300 m n. m.). Nacházejí se zde lesnaté úseky i travnaté vrcholové partie porostlé nízkým bambusem, se silnějším větrem a roztroušenou sněhovou pokrývkou. Pro chladnomilné dobrodruhy je oblíbenou destinací pro kemping.

Národní park Yangmingshan

Yangmingshan představuje nízké pohoří snadno dostupné metrem z Taipei. Jsou zde treky s různými naučnými cedulemi a možnostmi relaxace v horkých pramenech v Beitou. Pozor však na návštěvu o víkendu, mohou se tam spolu s vámi vydat davy místních.

Green a Lanyu Island

Skýtají klid, pěknou přírodu a hlavně šnorchlování, potápění.

Kenting (jižní cíp ostrova)

Národní park pro milovníky vodních sportů včetně šnorchlování i potápění a také večerní zábavy.

Aboridžinci

Ještě bych zmínila, že roztroušeně po celém Taiwanu – obvykle v horských vesničkách – žijí Aboridžinci se specifickými tradicemi a zvyklostmi. Známý je např. kmen Hakka. I k nim už však dorazila civilizace, např. jezdí na motorkách, používají elektřinu, televizi a internet. Také poskytují turistům ubytování a přespat u nich představuje určitě zajímavý zážitek. Různě po celém ostrově se dají koupit jejich produkty a lze navštívit muzea i číst infotabule o jejich životě.

taiwan pobřeží

Ostrov hraje všemi barvami

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde najdu více info

My Taiwan Tour

Anglický blog o všem, na co můžete na Taiwanu narazit.

Taiwan

Informace o Taiwanu.

National Parks of Taiwan

Informace o národních parcích.

Lonely Planet

Kdo raději tištěné průvodce, může si k Taiwanu koupit Lonely Planet v češtině. V členské sekci máte slevu.

Miniprůvodce napsala Lenka Malíková, profesionální botanička. Na Taiwanu byla třikrát 10 měsíců – jednou studovat a dvakrát na výzkumném pobytu na univerzitě. Je odbornicí na získávání stipendií v zahraničí. Na cestách ji zajímá využití místních planých rostlin (k jídlu, medicíně, vytvoření příbytku apod.).

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled