Do Thajska každoročně míří víc a víc lidí a i když by se mohlo stát, že je dostupné jen pro bohaté, zdaleka to nemusí být pravda. To jen cestovní kanceláře nabízí spoustu extrémně předražených zájezdů. Nenechte se nachytat. Thajsko je navíc geniální základnou pro cesty po JV Asii a neuvěřitelně rozmanitá země, kterou můžete zkoumat klidně několik let.

Protože se nás na Thajsko ptáte nejčastěji a Matouš v něm strávil víc než rok, připravil velmi podrobného vícedílného průvodce vším, co budete potřebovat. Od nákupu letenky přes přehled cen a možností dopravy po Thajsku až po výlety do nádherných hor na severu, kde nepotkáte jediného cizince.

V tomto článku tak najdete praktické zkušenosti i triky na dovolenou v Thajsku bez cestovky. Kdyby vás napadlo, co ještě doplnit, dejte určitě vědět do komentářů. Děkujeme.

Protože průvodce je opravdu hodně dlouhý, doporučujeme hned přeskočit na část, kterou zrovna řešíte. V dalších dílech najdete spoustu tipů, kam konkrétně se podívat, včetně těch méně známých (o to krásnějších) hlavně na severu. 

Pro obecné praktické tipy k severnímu Thajsku jděte do:

Pro tipy na jednotlivá města, destinace a zajímavá místa jděte na samostatné průvodce.

Teď se ale pojďme podívat na všechny praktické záležitosti, které potřebujete vědět před cestou a ušetří vám spoustu peněz i starostí.

Stúpy na Doi Inthanon

Proč do Thajska letět?

O Thajsku se nejčastěji mluví v souvislosti s nádhernými korálovými plážemi na jihu, potápěním a nekonečnými párty (nejen) v Bangkoku. Pro mě je Thajsko hlavně velice rozmanitou zemí, kde kromě lyžování a surfování najdu vše, co mě baví.

Thajsko pláž

V první řadě vynikající jídlo, nádhernou přírodu, pestrou kulturu a pro Evropana až neuvěřitelně milé lidi. V Chiang Rai jsem měl jedno z nejlepších jídel v životě, a to na jídle hodně ujíždím.

Baví mě i nádherné hory s čajovými a kávovými plantážemi, dechberoucí národní parky a jedny z nejlepších šnorchlovacích lokalit světa. O skvělých motorkářských cestách ani nemluvě.

Thajsko je také asi nejlepší zemí, kde mimo Evropu začít s cestováním na vlastní pěst. Celá země je na cestování bez cestovky – ať už sólo, nebo ve skupině, lowcost, či s větším komfortem – velmi dobře připravená.

Naprostou většinu ubytování si můžete rezervovat on-line, doprava je mnohdy na vyšší úrovni než u nás a všude najdete někoho, s kým se domluvíte anglicky. To se například o ostatních zemích JV Asie říct nedá.

Jak se do Thajska dostat

Cesta do Thajska po zemi aktuálně v podstatě není možná. Vzhledem ke vzdálenosti navíc stejně chcete letět.

Z Evropy do Bangkoku přibývá přímých letů, například z Mnichova a Frankfurtu létají Thai Airways (výborná aerolinka, vřele doporučuji), z Vídně Austrian a EVA Air, z Frankfurtu Lufthansa, z Curychu Swiss Airways. Plánuje se i přímá linka Air Asia i Thai Airways do Prahy, zatím ale nikdo netuší, kdy začnou létat.

Počítejte s tím, že přímé lety budou skoro vždy dražší než ty s jedním přestupem, občas se ale objeví zajímavé akční nabídky. Délka přímého letu se pohybuje mezi 10 a 11 hodinami.

U Thai Airways se můžete těšit na nová letadla i skvělý personál

Nejlepší poměr cena/kvalita většinou nabízí s jedním přestupem Turkish Airlines, Qatar, Finnair a Emirates. Běžné ceny jejich zpátečních letenek se pohybují mezi 12 a 15 tisíci. Dobrá cena letenky v akčním cenovém režimu se pak pohybuje kolem hranice 10 tisíc. Cesta s krátkým přestupem zabere od necelých 13 do 15 hodin.

Někdy se zajímavé ceny objeví i u zmíněných Austrian, Swiss, Lufthansy a Thai Airways (ve spolupráci s Lufthansou po cestě z Prahy). S jedním přestupem, pořád za celkem rozumný čas a s vysokým standardem letí z Prahy i čínské Hainan Airlines.

Kombinací je ale nespočet, stejně tak cenově výhodných nabídek. Doporučujeme proto sledovat akční letenky a koupit první, která vám s pomocí našeho návodu přijde alespoň trochu rozumná. Jinak budete čekat do nekonečna a nikdy se k nákupu nerozhoupete.

Běžné letenky hledejte přes Kayak.com, Expedia.com, Pelikan.cz, Letuska.cz či Skyscanner, kde si všude můžete omezit počet přestupů a délku letu (pokud chcete).

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

V posledních letech se objevuje i čím dál víc lowcost variant, takže pokud vám nevadí snížení komfortu, můžete ještě pár tisíc ušetřit. Ať už jde o přímé lety Eurowings z Německa, lety Norwegian s přestupem v Kodani, Oslu či Stockholmu, nebo singapurskou aerolinku Scoot, se kterou doletíte z Berlína do Singapuru a pak už jen krátkým letem do Thajska.

Pokud tápete, přečtěte si podrobný návod, jak snadno ulovit ty nejlepší a nejlevnější letenky.

S Emirates neprohloupíte

Lety do dalších destinací v Thajsku bez přestupu v Bangkoku

Pokud se chcete vyhnout komplikacím s přestupem v Bangkoku s jeho dvěma letišti a doletět rovnou buď k plážím na jih, nebo do Chiang Mai na sever, máte několik možností. Tou nejjednodušší jsou přímé lety z Evropy nebo z letišť v Perském zálivu, což v obou případech znamená po cestě z Prahy jeden přestup.

Qatar Airways létají z Dohy na Phuket, Krabi a do Chiang Mai a je dost možné, že přidají i další destinace. S jedním přestupem na Phuket doletíte i s Turkish Airlines, Emirates, Thai Airways, Finnair či s Aeroflotem. Případně zmíněným Scootem s přestupem v Singapuru, pokud dojedete do Berlína. Stejným způsobem můžete letět do většiny větších thajských letišť.

Do Krabi s jedním přestupem s Qatar Airways

Jednoduchý přestup v Bangkoku

I když nejlevnější většinou bývá oddělit zaoceánský let a vnitrostátní přesuny v rámci Thajska, naprosto chápu, že přestup v Bangkoku může být pro hodně lidí komplikace. Obzvlášť pokud byste se museli přesouvat mezi jeho dvěma letišti například s malými dětmi. Naštěstí existuje řešení, díky kterému se snadno dostanete na všechna thajská letiště. Stačí využít takzvaný codeshare thajských aerolinek s těmi mezinárodními. Konkrétně jde o Bangkok Airways, Thai Airways a Thai Smile.

Jak to funguje? Všechny tyto aerolinky létají z hlavního bangkokského letiště Suvarnabhumi, kam také přiletí naprostá většina dálkových letů. Protože Thai Airways patří stejně jako například Swiss do Star Alliance a Bangkok Airways zase spolupracují například s Emirates, můžete si tak na jedné letence koupit cestu z Prahy třeba do Chiang Rai či na Koh Samui. Na bangkokském letišti se tak nemusíte starat ani o zavazadla, ani o imigrační kontrolu – přestup bude fungovat stejně jako například v Dubaji. Zavazadla i vstupní razítko dostanete až v cílové destinaci. Jen se v Praze raději připomeňte, že máte letenku až do Chiang Rai a chcete poslat zavazadla tam.

POZOR: Tento postup nebude fungovat na Kiwi.com. Sice vám v jedné objednávce prodají podobnou kombinaci letenek, dost možná si ale v Bangkoku budete muset vyzvednout zavazadla, vystát frontu na imigračním a jít znovu na check-in pro vnitrostátní let.

Tip: Lety do okolních zemí

Pokud zrovna nenarazíte na levnou letenku do Bangkoku či dalších thajských destinací, ale objeví se pěkná akce do Singapuru, Ho Chi Minh nebo Kuala Lumpur, ověřte si ceny přeletů do Thajska. Často se dají koupit pod 1000 korun za jeden směr a i zdejší lowcosty kvalitou předčí všechny lety po Evropě (běžnou aerolinkou). Získáte tak navíc možnost zastavit se na pár dní ve městě, kde přestupujete. Jen pozor, do Vietnamu potřebujete víza, naštěstí jdou vyřídit on-line.

Letiště v Bangkoku – Suvarnabhumi a Don Mueang

Bangkok patří mezi největší dopravní uzly světa a „hlavní“ letiště Suvarnabhumi už dlouho nestíhá odbavit veškerou poptávku. Proto spousta aerolinek létá na původně vojenské letiště Don Mueang. Zjednodušeně se dá říct, že ze Suvarnabhumi létají téměř všechny dálkové lety a lokální lety Thai Airways, Thai Smile, Bangkok Airways a Vietjet Air. Z Don Mueang pak zbytek lokálních letů a některé lowcost dálkové, například aerolinky Scoot.

Při cestě z Evropy téměř 100% přiletíte na Suvarnabhumi.

Letiště Suvarnabhumi Bangkok

Letiště Suvarnabhumi patří k nejlepším v Asii

Jak se dostat z letiště do centra Bangkoku a naopak?

Suvarnabhumi

Máte čtyři velmi jednoduché možnosti:

  1. Vlak Airport Rail Link“, který vás doveze na stanici Phaya Thai, kde lze přestoupit na nadzemku BTS, autobus, nebo chytit taxi do hotelu. Cena je 45 THB.
    • Pokud potřebujete přestoupit na metro (MRT), vystupte už na stanici Makkasan. Všechno včetně autobusů vám přehledně ukáží Google Maps a cena je 35 THB.
    • Vlak odjíždí každých 10 až 15 minut od šesti hodin ráno do půlnoci ze suterénu letiště. Cesta na Phya Thai trvá 45 minut a je to nejrychlejší varianta.
    • Z Phya Thai na Khao San Road jede autobus 503.
  2. Taxi. Nejpohodlnější varianta, u které není čeho se bát.
    • Všechny taxíky z letiště jsou přísně kontrolované a vždy pojedou se zapnutým taxametrem. Cena se pohybuje mezi 250 a 450 THB podle vzdálenosti a denní doby. Počítejte s poplatkem 50 THB za vjezd na letiště + dálničním mýtem, které platíte zvlášť.
    • V 1. patře letiště najděte jednu z přepážek taxislužby, kde v automatu dostanete pořadový lístek a instrukce, co dělat dál. Vždy si připravte adresu, kam potřebujete jet, ideálně v thajštině (Google Maps pomůžou).
    • Cesta do centra trvá 45 až 90 minut, hodně závisí na dopravě.
    • Pro cestu na letiště je nejlepší nechat si zavolat taxi na recepci hotelu. Vždy pak vyžadujte cenu podle taxametru (a zkontrolujte, jestli ho taxikář opravdu zapnul). Název letiště se vyslovuje zhruba „Suvanaphům“. Zajímavou možností je i svoz dodávkou (minivan), který vám rádi objednají v ubytování. Stojí kolem 100 THB na osobu.
  3. Grab. Obdoba Uberu, kde v aplikaci zadáte destinaci, předem dostanete fixní cenu a zaplatíte buď přímo kartou v aplikaci, nebo v hotovosti. Pozor, Grab v Asii nabízí i mototaxi, takže pokud nechcete jet na motorce, vyberte GrabCar nebo GrabTaxi.
    • Ceny z letiště i na letiště se pohybují mezi 350 a 600 THB, běžné taxi tedy většinou vyjde o něco levněji.

Můžete využít i autobus – do centra jezdí několik linek, ve většině případů ale bude mnohem jednodušší a rychlejší využít výše zmíněné možnosti. V noci se však autobus hodí. Jejich přehled najdete přímo na stránkách letiště

Já nejraději používám kombinaci Airport Rail Link + taxi nebo Grab. Vyjde to nejlevněji a většinou i nejrychleji.

Don Mueang

Tady je to zatím o něco komplikovanější, naštěstí už ne o moc, dostavěli totiž moderní vlak ze stanice Bang Sue. V současné době máte 4 hlavní možnosti:

  1. Vlak ze stanice Bang Sue, kam se dostanete metrem. Jede přímo na letiště.
  2. Autobus je nejlevnější a současně velmi jednoduchá možnost. Linek, které na letiště jezdí, je spousta, vás ale budou zajímat jen expresní A1 a A2.
      • Obě linky obsluhují snadno rozpoznatelné oranžové autobusy. Patří mezi starší, ale jsou klimatizované a spolehlivé. Cena je vždy 30 THB, ať jedete kamkoliv.
      • Nejrychleji se do centra dostanete s přestupem na stanici Mo Chit (nadzemka BTS) a Chatuchak Park (metro MRT) – zastávka autobusu pro obě stanice je shodná. Cesta na Mo Chit trvá zhruba 20 minut a vede po dálnici, kde se kolony tvoří jen velmi výjimečně.
      • Linka A2 vás případně doveze až na stanici Victory Monument, odkud se snadno dostanete kamkoli po Bangkoku, případně odsud odjíždí i některé dálkové autobusy.
    • Linka A1 jezdí od sedmi ráno do půlnoci každých 12 minut, linka A2 jede zhruba každých 30 minut.
  3. Taxi – funguje podobně jako při cestě z letiště Suvarnabhumi. Počítejte s tím, že hlavně v dopravní špičce se může cesta do centra opravdu hodně protáhnout, v podstatě vždy se vyplatí připlatit si za dálnici (expressway). Nebo taxi ještě lépe nakombinovat s vlakem na Bang Sue.
  4. Grab – i tady platí vše, co jsem psal u letiště Suvarnabhumi, i ceny se budou opět pohybovat mezi 350 a 600 THB.

Dobrodružnější povahy mohou využít i lokální vlak na původní trati, který stojí jednotky THB a jezdí ze stanice Hua Lamphong více v centru.

Vlak z Don Mueang, vlevo těleso nové železniční trati, která by měla otevřít do dvou let.

Přesun mezi letišti

Pro cestu z letiště Suvarnabhumi na Don Mueang a obráceně využijte autobus, který jezdí zdarma v intervalu 12 až 30 minut od pěti hodin ráno do půlnoci. Stačí ukázat letenku nebo boarding pass na další let. Cesta trvá 1 až 2 hodiny (podle provozu). Autobus využívá nejrychlejší možnou cestu po dálnici, takže pojede zhruba stejně dlouho jako taxík, jen ušetříte nemalou částku. I bez letenky či boarding passu jde prý shuttle využít, jen zaplatíte 60 THB. Netestoval jsem, ale dává to smysl.

Na letišti Suvarnabhumi hledejte Exit 3 ve 2. patře – tedy tomtéž, kde si vyzvednete zavazadla po příletu. Po pravé straně uvidíte přepážku AOT, kde personálu ukážete navazující letenku a dostanete další instrukce.

Z letiště Don Mueang odjíždí autobus z Terminálu 1 od Exitu 6 v 1. patře. Stačí sledovat šipky „shuttle bus“.

Po zemi z okolních zemí

Ze všech sousedních států se do Thajska dostanete i po zemi autobusem či dodávkou, z Malajsie i vlakem. Pokud nechcete letět, doporučuji noční autobusy, které nabízí slušný komfort za rozumné peníze.

Z Luang Prabang v Laosu doplujete do Thajska i lodí po Mekongu.

Kdy do Thajska jet a proč v tuhle dobu

Počasí v Thajsku se liší nejen podle sezony, ale i podle lokality. Zjednodušeně se dá říct, že z mnoha důvodů je nejlepší využít „cool season“ od poloviny listopadu do začátku března, kdy můžete čekat nejvíc slunce a nejméně dešťů. Zároveň se tak vyhnete evropské zimě. Na druhou stranu to také znamená největší nával turistů.

V zásadě není problém přijet kdykoli v průběhu roku, jen je potřeba správně vybrat lokalitu – i obávaná „rainy season“ od května do října většinou znamená pouze pár hodin deště denně. Pobyt na pláži vám ale může pěkně zkazit. Víc se dočtete v další části článku u jednotlivých destinací.

Rozhodovat se můžete i podle svátků. Loi Krathong a Yi Peng se konají 11. úplněk v roce, tedy. většinou na konci listopadu.

Peníze

V Thajsku se platí bahty (THB), kurz se většinou pohybuje kolem 1,4 bahtu za korunu (2018 a 2019). V Bangkoku a turistických oblastech můžete často platit i kartou, raději ale vždy mějte u sebe dostatek hotovosti. Někdy vám navíc při platbě kartou naúčtují pár procent k ceně.

Na cesty určitě obecně doporučuji zařídit si kartu Revolut. Ve zkratce vám tahle aplikace, s kterou je spojená platební karta,umožňuje vést účty v mnoha světových měnách. Nabíjí se nejjednodušeji přes vaši klasickou platební kartu, kterou máte od banky, na účet v CZK (ideálně). Odtud vám umožní udělat konverzi na jakoukoli jinou měnu, kterou si v aplikaci aktivujete, a že jich nabízí opravdu hodně.

Kurz, kterým převádíte koruny třeba na eura, je mnohem výhodnější než kurz, který vám dá vaše banka, když platíte kartou k českému účtu. Více se dozvíte například v našem článku o platebních kartách na cesty.

Registrujte se na Revolut.com

Jak vybrat hotovost

Bankomaty jsou doslova na každém rohu, ale pozor – všechny si za výběr zahraniční kartou účtují poplatek 220 THB, kterého vás zbaví jen thajský účet.

Nebo malý hack – výběr u přepážky v bance. Nebude to fungovat všude, téměř určitě ne pro malé částky (pod 5000 THB). S trochou vytrvalosti to ale většinou není problém, chtějte „cash at the counter“ nebo „cash advance“ a nenechte se odbýt odkazováním na bankomat. Budete potřebovat svůj pas, kde se jméno shoduje se jménem na kartě. Toto je také jediný způsob, jak najednou vybrat víc hotovosti, než kolik umožňují bankomaty (jejich limit je většinou 20 nebo 30 tisíc THB). Nefunguje to u předplacených karet (v září 2019 stále například i Revolut) ani u všech bank, raději si dopředu ověřte, jestli vaše karta službu „cash advance“ umožňuje.

Ve všech případech (včetně platby kartou) dávejte velký pozor na takzvané DCC  Dynamic currency conversion. Jedná se o to, že částka je přepočtená na koruny, takže ihned víte, kolik vám následně vaše banka strhne z účtu. Kurz, kterým částku převádí místní banka nebo zprostředkovatel platby kartou, však není vůbec výhodný a je lepší tuto službu vždy zamítat.

Jak vyměnit koruny za bahty

Thajské bahty jsou jedna z mála měn, u které se vyplatí vyměnit si peníze doma ve směnárně. Dvojitá směna přes eura/dolary nemá moc smysl, výsledný kurz bude podobný. Pozor, větší obnosy THB je občas potřeba objednat dopředu, v menších směnárnách v podstatě vždy.

Pokud už si přece jen budete chtít do Thajska přivézt eura nebo dolary a měnit z nich, směnáren najdete spoustu a směnné kurzy budou velmi podobné. K výměně budete vždy potřebovat pas. Doporučuji neměnit na letišti, kde logicky bude kurz nejméně výhodný. V žádném případě neměňte u náhodných lidí na ulici.

V některých hotelech můžete platit přímo eury či dolary, doporučuji to ale nedělat. Kurz totiž bude výrazně horší než ve směnárně nebo bankomatu.

Přibližné ceny

Pokud chcete, může být Thajsko opravdu velmi levné – dá se dostat na částku 300 Kč na den včetně ubytování. To, co vás finančně nejvíc vyčerpá, jsou již zmíněné nesčetné dobroty, alkohol a případné vstupy do památek a na atrakce.

Obecně platí, že na severu a v neturistických oblastech jsou ceny nižší, naopak na některých plážích výrazně vyšší.

  • Cena bydlení: od 150 Kč za hostel, od 250 Kč za bungalov / guest house, od 800 Kč za pokoj v *** hotelu. 
  • Cena jídla: na ulici 30–40 Kč, lokální jídlo v restauraci 30–90 Kč (hlavně podle porce), evropské jídlo v restauraci 100–300 Kč.
  • Cena pití: láhev vody v obchodě 8 Kč za 1,5 l, thajské pivo – v obchodě 35 Kč, v restauraci nebo baru 65+ Kč. Importované pivo 90+ Kč. Víno – od 600 Kč za láhev v obchodě, od 130 Kč za sklenku v restauraci (cokoliv levnějšího se nedá pít: ano, je to hrozné).
  • Vstup do památek: od 15 po stovky Kč (ty nejdražší v Bangkoku).
  • Vstup do národních parků: od 150 do 350 Kč.

Alkohol je hodně drahý kvůli vysokým daním a dovozním clům, to se bohužel obejít nedá. I cigarety zatížila vláda vysokou daní. Velmi drahé jsou také sýry a další importované potraviny. Naopak lokální potraviny (včetně ovoce) jsou hlavně na trhu ve srovnání s ČR až směšně levné. Zkuste tedy sýry nahradit luxusním čerstvým ananasem, mangem či papájou a pivo čerstvou kokosovou vodou.

K cenám dopravy se ještě dostaneme. Obecně se dá říct, že ve městech zaplatíte zhruba stejně jako u nás, delší přesuny vychází na kilometr levněji, zas ale mohou být opravdu dlouhé (cesta od úplného severu k jihu měří zhruba 1800 km). Čistě turistické transporty – například lodě na některé ostrovy – budou vaši peněženku občas hodně bolet.

Pokud chcete do Thajska vyrazit na delší dobu jako nomádi, podrobné informace získáte v našich nomádských průvodcích.

Obecně platí, že čím déle v Thajsku zůstanete a čím méně se budete přesouvat, tím nižší bude denní rozpočet.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Vízum a podmínky vstupu

Pro české i slovenské občany platí v Thajsku bezvízový styk – na letišti dostanete razítko platné 30 dní, to samé od 1. ledna 2017 platí i při překročení hranic po zemi. Pozor, jde opravdu o 30 dní, ne měsíc. Přiletíte-li 8. prosince, povolení ke vstupu platí do 6. ledna.

Na vstupním razítku (obdélníkovém) máte i datum platnosti

Při opakovaném vstupu do země platí, že součet všech pobytů v šesti kalendářních měsících nesmí přesáhnout 90 dní. Zároveň nesmíte bez víza vstoupit víc než 2x za rok po zemi (vzduchem můžete, kolikrát chcete).

Prodloužení víza v Thajsku

30denní povolení ke vstupu lze na jakémkoliv imigračním úřadě prodloužit o dalších 30 dnů za poplatek 1900 bahtů (1350 Kč). Připravte si jednu fotku v pasovém formátu a vyplněnou žádost, kterou dostanete na místě. 30 dní se vždy automaticky přičte k době platnosti povolení ke vstupu, dohromady tedy máte čistých 60 dní a je jedno, kdy o prodloužení požádáte. Doporučuji nenechávat to na poslední chvíli.

Případně můžete na thajské ambasádě v Praze (resp. v zemi, kde máte trvalý pobyt) požádat o jednovstupé 60denní vízum za 800 Kč. I toto vízum jde v Thajsku za 1900 bahtů o dalších 30 dní prodloužit. U 60denních víz navíc neplatí pravidlo 90 dní v 6 měsících a jejich jednovstupou variantu většinou není problém získat i na thajských ambasádách v sousedních zemích.

Pokuta za překročení povolené doby pobytu je 500 THB/den. Když omylem překročíte dobu pobytu o jeden nebo dva dny (což se stává běžně, hlavně v měsících s 31 dny), není se třeba bát problémů, někdy vám celníci pokutu dokonce odpustí. Zůstávat ilegálně třeba měsíc ale rozhodně nezkoušejte.

Pokud někde ztratíte modrou „departure card”, svět se nezboří – jen si na letišti na imigračním vyplňte nový ještě před tím, než vystojíte frontu.

Existuje i vícevstupé vízum na 180 dní, u něj je ale velmi těžké splnit podmínky (např. potvrzení od zaměstnavatele v angličtině, 160 tisíc Kč na účtě za posledních 6 měsíců…).

Pozor na tzv. visa runs – opuštění země na velmi krátkou dobu jen za účelem prodloužení doby pobytu. Pokud imigrační úředník uvidí čerstvé výstupní razítko, pravděpodobně po vás bude chtít prokázat nejen dostatečné finanční prostředky (minimálně 10 000 THB na osobu), ale i platnou letenku z Thajska a doklad o zajištěném ubytování.

Aktuální informace najdete přímo na stránkách thajské ambasády v Praze nebo webu thajského ministerstva zahraničí.

Jak cestovat po Thajsku?

Počítejte s tím, že Thajsko je větší, než se na první pohled zdá. Jak už jsem zmínil, vzdálenost od úplného severu k malajské hranici na jihu dosahuje 1800 kilometrů. To je zhruba stejně jako z Prahy do Istanbulu nebo Barcelony.

Naštěstí tu funguje velmi kvalitní síť veřejné dopravy od lokálních dodávek a pickupů přes dálkové vlaky a autobusy až po kvalitní, bezpečné, četné a levné vnitrostátní lety.

Letecky

V Thajsku se i vnitrostátně hodně létá, díky vysoké konkurenci aerolinek se ceny pohybují příjemně nízko a kvalita až překvapivě vysoko. Všechny thajské společnosti pohodlím i servisem předčí naprostou většinu letů po Evropě, včetně „klasických“ aerolinek. Lety v Thajsku jsou navíc naprosto bezpečné.

Jaké jsou ceny a kdy nakupovat?

Hodně závisí na konkrétní lince, skoro vždy se ale dostanete pod 1000 Kč za jeden směr. Například na hodně využívaných trasách z Krabi, Phuketu nebo Chiang Mai do Bangkoku můžete bez problémů letět za 500–700 Kč jedním směrem. Mimo pátky, neděle a období kolem státních svátků či Vánoc běžně stačí letenky nakupovat pár dní dopředu, ceny se skoro nemění.

Na většinu letišť se z Bangkoku létá minimálně jednou za hodinu, trasy do Chiang Mai a na Phuket patří mezi nejvytíženější na světě podle počtu letů, ve špičce se tak létá i víc než šestkrát do hodiny.

Přibývá i letů přímo z jihu na sever či mezi některými letišti na jihu, vyhnete se tak přestupu v Bangkoku. Jen už nakupujte raději víc dopředu (alespoň týden, v sezoně i víc) a počítejte s vyšší cenou. Například z Krabi do Chiang Mai bude cesta stát mezi 800 a 3500 korunami, závisí na sezoně a době nákupu. Občas hodně pomůže přece jen doletět do Bangkoku a přestoupit, ovšem pozor na případný přesun mezi dvěma letišti, o kterém jsem již psal výše.

Počítejte i s vyššími cenami všech letů na Koh Samui, kam létá pouze společnost Bangkok Airways, které zároveň patří tamní letiště. Může si proto účtovat, kolik se jí zlíbí. Ještě se dostaneme k tomu, jak získat nižší cenu.

Letenky hledám na www.skyscanner.com, nakupuji většinou přímo na webu aerolinky. Nekupujte na kiwi.com! Přičtou si k ceně letenky víc než 10 %, navíc často neumí najít ty nejlevnější lety.

Jakou aerolinku vybrat?

Ne vždy se vyplatí skočit po nejnižší ceně. Hlavně proto, že některé společnosti mají v ceně odbavené zavazadlo, u jiných jej musíte zaplatit navíc. Druhý důvod pro nákup dražší letenky může být letiště, na které v Bangkoku přiletíte.

Pravidla zavazadel se průběžně mění (stejně jako celý letecký segment v Thajsku). Na začátku roku 2019 platí u aerolinek pro orientaci následující pravidla. Týkají se jen vnitrostátních letů a nejlevnějších tarifů v Economy class.

Vysvětlivka: BKK = Bangkok Suvarnabhumi, DMK = Bangkok Don Mueang

  • Air Asia – DMK, jen příruční
  • Thai Lion Air – DMK, 10 kg v ceně
  • Nok Air – DMK, jen příruční
  • Thai Vietjet Air – BKK, jen příruční
  • Thai Smile – BKK, 20 kg v ceně
  • Bangkok Airways – BKK, 20 kg v ceně
  • Thai Airways – BKK, 30 kg v ceně

Z mnoha důvodů nejraději létám s Thai Lion Air, už jen proto, že vždy dostanu zdarma sedadlo v exit row. Kila navíc u odbaveného i příručního zavazadla většinou neřeší. Občas ale rád využiju Bangkok Airways nebo Thai Airways, protože létají na BKK, navíc poskytují perfektní servis. U Bangkok Airways máte k dispozici letištní salonek s drobným občerstvením i v případě, že letíte v Economy.

Pokud chcete ušetřit za odbavené zavazadlo, věnujte pozornost výběru příručního zavazadla, do kterého se vám může pohodlně vejít vše potřebné i pro dlouhý pobyt. Poradíme v článku 9 + 1 tip pro výběr příručního zavazadla.

Co byste ještě měli vědět

  • Spousta pilotů v Thajsku prošla armádním výcvikem. Nelekejte se proto, že se občas nepářou s pohodlím pasažérů. Týká se to hlavně rychlého sestupu na přistání, někdy prudkých otoček těsně po vzletu. Naštěstí vědí, co dělají.
  • Některé krátké lety a méně vytížené linky obsluhují turbovrtulová letadla, jde ale o moderní, bezpečná ATR (spousta stejných letadel létá i v Evropě).
  • Check-in přepážky většinou nejsou rozdělené na konkrétní lety, pouze na jednotlivé aerolinky. Až zhruba 30 minut před uzavřením check-inu vyhradí danému letu samostatnou přepážku. Proto když nestíháte, nemusíte čekat dlouhou frontu. Zeptejte se ochotného personálu.

Lety do okolních zemí

Ze všech větších thajských letišť létají i mezinárodní linky. Například pro cestu do Hong Kongu, Malajsie, Singapuru nebo Vietnamu se tak nemusíte vracet do Bangkoku. Jen počítejte s tím, že malá konkurence v podstatě vždy znamená vyšší ceny a mnohdy se vyplatí oželet přímý let a ušetřit i víc než 50 % ceny rozdělením letenky v Bangkoku.

Vlakem

Dobrá a pohodlná varianta cestování po Thajsku je noční vlak, například mezi Bangkokem a Chiang Mai. Ušetříte za noc ubytování a celkem pohodlně se vyspíte. Cena se pohybuje mezi 400 a 650 Kč za lehátko ve druhé třídě.

Pokud vyžadujete větší komfort nebo cestujete s dětmi, zvažte příplatek za lůžko v první třídě, kde máte k dispozici nejen samostatné kupé, ale u vlaků č. 9 a 10 mezi Bangkokem a Chiang Mai dokonce teplou sprchu. Ceny začínají na 1000 Kč na osobu.

Jízdenky kupujte s dostatečným předstihem, hlavně v sezoně a v období státních svátků bývají vlaky vyprodané víc než letadla. Buď můžete využít oficiální web thajských drah, nebo jízdenku koupit na nádraží. Pozor na různé agentury, které sice nákup vyřídí za vás, ale naúčtují si poplatek ve výši desítek procent.

Vlak se hodí i na některé lokální přesuny. Například mezi Bangkokem a Ayutthayou ho mohu jen doporučit, klidně se svezte třetí třídou, je to fajn zážitek a cesta stojí pár bahtů.

Ve všech případech pozor na klimatizaci – vezměte si minimálně svetr, jinak zmrznete.

Lůžkový vlak na sever. Foto: Jan Krejčí

Autobusem

Po celé zemi jezdí i pěkné a pohodlné dálkové autobusy. Ty nejlepší z nich mají jen 32 míst, spoustu místa pro nohy a velmi pohodlné sedačky – hledejte VIP Bus. Cenově jde přitom stále skoro vždy o nejlevnější variantu, navíc nejsou zdaleka tolik vyprodané jako noční vlaky.

Většina thajských silnic je v lepším stavu než ty naše a cesta tak krom kodrcání přes velká města ubíhá rychle. Jen nezapomínejte, že vzdálenosti mohou být opravdu obrovské, i z toho nejpohodlnějšího autobusu vylezete rozlámaní. Cokoliv nad 500 km doporučuji raději letět.

Jízdenky vám bez větší přirážky prodá jakákoliv turistická kancelář a většina hotelů či guest housů. Koupit se samozřejmě dají i na autobusovém nádraží. Jen si vždy dopředu zjistěte a raději dvakrát ověřte, odkud přesně autobus jede. Většina velkých měst má totiž víc autobusových nádraží a ne vždy autobusy začínají na tom v centru.

Jeden z lokálních autobusů kdesi na severu. Foto: Bára Kubíčková

Většina dálkových autobusů z Bangkoku do turistických destinací začíná a končí na Khao San Road, kde na ně také nejsnáze koupíte jízdenky. Ten samý typ autobusu z jednoho z velkých bangkokských nádraží (například poblíž Bang Sue / Chatuchak) ale může stát i o třetinu méně.

U lokálních autobusů hodně závisí na lince. Jezdí jich hodně, kvalita se ale pohybuje od moderního klimatizovaného vozu (například mezi Chiang Mai a Chiang Rai) až po 50 let staré herky bez oken.

Skoro všude navíc jezdí privátní dodávky. Dražší než autobusy, ale rozhodně rychlejší a se zárukou kvality. Jen se připravte na to, že s pohodlným řízením se řidiči moc nepářou a hlavně v horách šlapou na plyn, co to jde. Zabookujete je v každé turistické agentuře a většině hotelů či guesthousů.

Na motorce či na skútru

Pro místní dopravu nejlépe poslouží pronajatá motorka. Rozumná cena za automatický skútr začíná už na 900 THB za týden a 250 THB na den – jen je někdy potřeba trochu smlouvat. Některé půjčovny budou chtít jako zálohu váš pas (udělají vám kopii), většinou se ale dává 2 až 5 tisíc THB. Raději počítejte s platbou v hotovosti, i když půjčoven s platebním terminálem stále přibývá. Cena benzinu je zhruba o třetinu nižší než v ČR.

Pozor, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz s razítkem na A.

Vyberte si pořádnou helmu, která chrání i uši a díky plexisklovému štítu obličej. Pokud ji v půjčovně nemají, jděte jinam. Pořádně také otestujte brzdy a případně je hned v půjčovně nechte seřídit – zabere to pár minut, nic to nestojí a může vám to zachránit život. Na cestu si pak vezměte pevné boty, dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy. Už jen štěrk odletující od kol dodávek a kamionů umí udělat pěknou paseku, o pádech na asfalt nemluvě.

Opravdu, prosím, berte bezpečnost vážně. I když sami pojedete opatrně, budou kolem vás projíždět auta rychlostí přes 100 km/hod. Thajci jezdí hodně rychle a bohužel také bezohledně a agresivně, přitom často neumí moc řídit. V počtu nehod na hlavu patří Thajsko na smutnou špičku světového žebříčku.

Při výběru skútru či motorky se také zamyslete, kam chcete jet. Do města se díky obratnosti a akceleraci hodí drobnější skútry s malými koly, na delší cesty naopak vybírejte co nejvyšší s většími koly.

Pokud máte řidičák na velkou motorku, vřele doporučuji nějakou si půjčit. Například Hondy CRF250 se v Thajsku vyrábí a prodávají celkem levně. I půjčovné proto většinou začíná na 600 až 800 THB za den. Mimo silnice paráda. Já jezdívám na Hondě CB500X, kterou půjčují ve skvělé C&P Bike v Chiang Mai.

O cestování na motorce po severním Thajsku jsem vydal rozsáhlého průvodce s nejlepšími silnicemi a výlety z Chiang Mai.

Lodí

U většiny ostrovů se neobejdete bez cesty lodí. Naštěstí i kvalita cesty po vodě se v posledních letech hodně zlepšuje a jen na těch nejzapadlejších místech narazíte na staré vratké bárky. Jinak si většinou můžete vybrat mezi „slow boat“ a „speed boat“. Ta druhá bude výrazně rychlejší, ale také dražší a o hodně náročnější pro kohokoliv, komu se na vodě dělá špatně.

Většina lodních linek patří soukromníkům a jak ceny, tak nákup jízdenky se hodně liší. Většinou vám budou schopní poradit i vytvořit rezervaci v kterékoliv turistické kanceláři či agentuře a v mnoha hotelech po celém Thajsku, někdy ale oproti nákupu na místě v přístavu hodně připlatíte. Doporučuji proto dopředu na internetu zjistit cenu.

Pokud chcete mít jistotu a nic po cestě na ostrovy neřešit, využijte nabídky společnosti Nok Air, která vám najednou prodá letenky, transfer z letiště do přístavu a rezervaci na loď. Stačí do vyhledávání zadat název ostrova. Tímto způsobem se také můžete dostat na výrazně lepší cenu pro cestu z Bangkoku na Koh Samui oproti přímému letu s Bangkok Airways.

Další možnosti

Krom centra Bangkoku jezdí asi ve všech městech něco mezi taxíkem a veřejnou dopravou – pickupy zvané songthaew. Před cestou vždy řekněte řidiči, kam jedete, a domluvte se na ceně. V trasách se totiž občas nevyznají ani místní. Songthaew slouží i pro lokální dopravu do okolních vesnic. Když zjistíte jak, dostanete se s nimi téměř kamkoliv.

V Thajsku se dá celkem snadno i stopovat, jen z vás řidiči budou občas hodně zmatení. Pro Thajce stopování běžné není, tím lepší to ale může být zážitek.

Čím dál víc lidí si půjčuje i auto, v Thajsku fungují jak velké mezinárodní půjčovny, tak menší lokální. Skoro všude seženete i auto s řidičem, což méně zkušeným řidičům doporučuji. Jezdí se vlevo a trvá, než si zvyknete na thajská ne-pravidla. Víc informací najdete na webu Thajský Ráj.

Doprava v Bangkoku

Doprava v hlavním městě je kapitola sama pro sebe. Ve městě s více než 14 miliony obyvatel se není čemu divit. Něco jsem už naznačil v části o cestě z letiště do centra, to nejdůležitější se ale dá shrnout do následujících bodů:

  1. Nepoužívejte tuktuky. Jsou předražené a extrémně nepraktické.
  2. Jezděte mimo špičku.
  3. Když už musíte jet ve špičce, nechte si dostatečnou rezervu a na co nejdelší část využijte metro (MRT), nadzemku (BTS) či loď.
  4. Taxíky ze zákona musí zapnout taxametr. Dopředu si ověřte, jestli ho skutečně zapnou, a pokud to neudělají, vystupte a najděte si jiný taxík. Na barvě nezáleží, ceny mají stejné.
  5. Celkem dobře funguje Grab, počítejte ale s dlouhým čekáním, hlavně v exponovaných časech. Je většinou o něco dražší než běžný taxík. Uber se tu sloučil s Grabem.
  6. Pokud nemusíte, nechoďte přes den pěšky, uvaříte se.

Počítejte s tím, že v turistických oblastech či před právě zavírajícími bary vás čekající taxikáři s požadavkem zapnutí taxametru pošlou pryč. Vědí, že někdo jiný se nechá oškubat. Stačí kousek popojít a zastavit nějaký projíždějící.

Jakmile se trochu zorientujete, je i v Bangkoku nejlepší využívat lokální dopravu – a to nejen nadzemní BTS a podzemní MRT, ale i autobusy a lodě. Autobusů jezdí všude spousta a cena začíná na 8 THB za jízdu. Linky vám v pohodě najdou Google Maps, zatím jsem vždy dojel. Jen nezapomeňte dát znamení jak při nástupu (zamávat), tak při výstupu (zmáčknout tlačítko). A příliš nespoléhejte na jízdní řády, vše závisí na zácpách.

Nejlevnější autobus v Bangkoku. Foto: Bára Kubíčková

Počítejte s tím, že při vstupu do metra či BTS vám budou kontrolovat batoh. Stačí ale jen v rychlosti ukázat obsah, rozhodně nemusíte otevírat všechny kapsy. Ve špičkách se také připravte na nekonečné davy lidí, naštěstí celkem spořádané (například oproti Číně).

Malý trik: krom lodí na řece může být velmi užitečná loď na jednom z kanálů uvnitř města. Třeba po cestě z oblasti kolem Khao San Road na letiště. Jezdí z přístaviště Phanfa Bridge přes Hua Chang nedaleko náměstí Siam a Asok u stanice Airport Rail Link Makkasan. Najdete ji na Google Maps.

 

Jak koupit jízdenky?

BTS – v automatech v každé stanici, platí se za každou jízdu a konkrétní vzdálenost. Cenu najdete ve schématu stanic vedle automatů. Připravte si mince. Pokud je nemáte, stačí dojít k prodejnímu okénku. Buď vám rovnou dají jízdenku, nebo alespoň rozmění. Na obě linky, tedy světle i tmavě zelenou, vám stačí jedna jízdenka. Ceny se pohybují mezi 15 a 55 THB za jízdu. V prodejním okénku také můžete koupit celodenní jízdenku za 140 THB (platí to půlnoci, ne 24 hodin).

MRT – v automatech v každé stanici, opět se platí za konkrétní vzdálenost, v tomto případě ale cílovou stanici vyberete na automatu (umí anglicky). Berou i bankovky (nominální hodnoty 20, 50 a 100). Cena začíná na 16 THB, při cestě na daleká předměstí se dostanete k 70 THB.

Na víc dní se vyplatí pořídit předplacenou kartu, dají vám ji v každém prodejním okénku ve stanici. Z té se vám pak za každou jízdu odečte potřebná částka, stačí přiložit ji k turniketu při vstupu i výstupu.

Autobusy – platíte pevně danou částku průvodčímu v autobuse. Nastupte, sedněte si, přijde. Cena se odvíjí podle (ne)přítomnosti klimatizace, připlatíte i za cestování v noci. U autobusů bez klimatizace jsou ceny fixně dané (8–10 bahtů podle linky), u těch s klimatizací platíte podle vzdálenosti. Jen výjimečně se ale dostanete nad 25 THB, i kdybyste jeli třeba 2 hodiny.

Loď na kanálu a většina na řece – platíte průvodčí podle vzdálenosti, hlaste cílovou stanici. Blíž se k lodím dostaneme v druhé části průvodce.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jídlo

Opět se budu opakovat – thajské jídlo patří k nejlepším na světě. Hlavně v Bangkoku a na severu. Občas umí být pekelně pálivé, zdaleka to ale není pravidlo.

Nemáte pálivé rádi? Heslo zní „no spicy“. Nebo ještě lépe thajsky „mai phet“. Vybroušenou oxfordskou angličtinu nechte doma. :-)

Doporučuji vyzkoušet toho co nejvíc a najít své favority, u mě rozhodně vede pouliční barbecue.

Co určitě ochutnat?

  • Pad thai – smažené nudle, naprostá klasika.
  • Khao Soi Kai – vynikající nudlová polévka s kuřetem, najdete ji pouze na severu.
  • Tom Kha Kai – kuřecí kari polévka s kokosovým mlékem.
  • Tom Yum – podobná, ale o dost pálivější polévka.
  • Kujtyjó“ – silný vývar s nudlemi a kousky masa. Seženete ho hlavně na ulici, téměř kdykoliv. Nejlepší je ke snídani nebo pozdě večer. Dokud si do něj sami nedáte chilli, tak nepálí. :-)
  • Som Tam (Papaya Salad) – extra pálivý salát ze zelené papáji, mrkve, rajčat, fazolových lusků, sušených krevet a buráků.
  • Fried Morning Glory – listy podobné špenátu, ale o dost lepší. Většinou s kousky masa a s rýží.
  • Green Curry – vynikající (také dost pálivé) kari se spoustou kokosového mléka, podávané s rýží.
  • Mango Sticky Rice – jeden z nejlepších dezertů, který se často prodává i na ulici. Skládá se ze speciální lepkavé rýže, čerstvého manga a sladkého kondenzovaného mléka.

Ve velkých městech (hlavně v Chiang Mai a Bangkoku) najdete i kvalitní „evropské“ jídlo za přijatelné ceny, většinou je ale naprosto zbytečné za něj utrácet. Thajská a často i další asijská jídla umí dobře jak na ulici, tak v restauracích, rozdíl v cenách není nijak závratný.

Pouličních stánků se vůbec nemusíte bát, jen dávejte pozor, ať u nich vždy jedí i místní. Jinak si buď moc nepochutnáte, nebo vás jídlo může pěkně prohnat. Osobně jsem s thajským jídlem nikdy neměl problém. Většina potíží, o kterých jsem slyšel, byla buď z čistě turistických restaurací na pláži, kde jídlo nebylo čerstvé, nebo ze seafoodu daleko od moře.

Do barbecue se zamilujete. Praktické triko z fotky koupíte v našem eshopu.

Jako vegetariáni se najíte bez problémů, jen přijdete o to nejlepší z thajské kuchyně a vaše jídla mimo města budou časem celkem jednotvárná. Obecně ale platí, že z většiny jídel vám udělají bezmasou verzi, jen pozor na „oyster sauce“ a „fish sauce“. Ideálně si zapamatujte slovíčko „džej“ – vyslovuje se stejně jako anglické „J“ a označuje vegetariána či vegetariánské jídlo. Můžete tak buď ukázat na sebe, nebo na jídlo, mělo by to fungovat vždy. Buddhističtí mniši jsou totiž také vegetariáni, takže Thajci naprosto chápou, o co jde.

Vegani to budou mít v Thajsku hodně těžké, víceméně jim zůstane jen ovoce a čerstvá zelenina. Problém je hlavně v tom, že Thajci moc nerozumí, o co vlastně jde. Někdy je nejlepší přímo v kuchyni (bývá otevřená) ukázat, co do jídla chcete a co ne.

Ubytování

Thajsko nabízí neomezenou škálu ubytování od prostého pokoje za pár babek ve vesnici v horách po luxusní resorty. Počítejte s tím, že ceny u moře mohou být i výrazně vyšší než ve vnitrozemí. I tak se ale až na ty nejprofláklejší pláže a ostrovy bavíme o hodně příznivých cenách.

V zásadě máte na výběr z několika možností:

  1. Hotely a resorty: Thajsko je známé svými luxusními resorty, těšte se na opravdu prvotřídní služby a pohodlí. Na Booking.com jich najdete spoustu
    Thajsko resort

    Thajská resortová klasika. Nic pro mě, ale mají svoji atmo.

  2. Apartmány a vily: Mimo pláže za mě asi nejlepší možnost.V Bangkoku seženete spoustu apartmánů s přístupem do posilovny a bazénu pod 1200 Kč/noc. Nad 2000 Kč za noc se pak bavíme o hodně pěkném ubytování, často s božím výhledem na město. Doporučuji třeba Somerset Maison Asoke v jedné ze skvělých rezidenčních čtvrtí.
    Bazén Bangkok

    Střešních bazénů najdete v Bangkoku nespočet

    Pokud je vás trochu víc, porozhlédněte se i po vilách. Ať už u moře, nebo třeba v Chiang Mai. Co třeba krásná soukromá vila pro 8 lidí pod 500 Kč na osobu a noc? V Chiang Mai no problemo!

    Nebo ještě lépe nádherná vila s bazénem a výhledem na moře na populárním ostrově Koh Samui? Pod 2500 Kč na osobu a noc? Však se koukněte. Podobných je v nabídce hodně. Když budete mít štěstí, budou ceny ještě o dost příznivější.

    Vila Koh Samui

    Jedna z mnoha vil na Koh Samui

  3. Guesthousy a penziony: Jsou levnější než hotely a často nabízejí jednodušší zařízení. Zato ale máte po ruce milé majitele, kteří vám rádi poradí, nasměrují na pěkná místa i skvělé jídlo, nebo vám sami uvaří. Pro mě na cestách po Thajsku nejoblíbenější možnost. Opět hledám na Booking.com
  4. Bungalovy: Najdete je hlavně na plážích a v některých národních parcích. Bavíme se přitom o obyčejných bambusových chatičkách, luxusních betonových bungalovech s vlastní vířivkou nebo čímkoliv mezi tím.
    Bungalovy v Thajsku

    Klasické plážové bungalovy

  5. Hostely: Přespání před letem, v průběhu vícedenního výletu, pár dní v Bangkoku mimo párty čtvrtě, proč ne. Nebo samozřejmě i v té párty čtvrti, pokud neplánujete moc spát. V Thajsku jsem vyzkoušel spoustu super hostelů, a to je jinak obecně nemám moc rád.Třeba v Restiny hostelu v Bangkoku jsem spal mnohokrát. Je totiž přímo u vlaku na letiště, je v něm klid, čisto a moc fajn lidi.
  6. Camping: V mnoha Thajských národních parcích jsou k dispozici kempy, které využívají hlavně thajští turisté. Stany i veškeré další vybavení mají k dispozici a ceny jsou velmi lidové. Většinu jich najdete na Google Maps. Navíc mezi Thajci budete pravděpodobně za úplného exota, což nahrává možnostem hodně dobré párty!

Nemoci a hygiena

Dá se říct, že Thajsko je ze všech zemí JV Asie nejméně rizikové, co se nemocí týče. Pokud tedy nepočítáme Singapur. Největší problém je v poslední době hlavně na jihu horečka dengue, přenášená komáry. Občas se objeví i další tropické horečky, žádná z nich by ale neměla být smrtelně nebezpečná. Samozřejmě vyhledejte co nejdřív lékařskou pomoc. Thajské zdravotnictví je naštěstí na velmi vysoké úrovni. Soukromé nemocnice sítě Bangkok Hospital dokonce patří mezi nejlepší na světě a pojišťovny nemají problém péči v nich hradit.

Záchranku si v Thajsku zavoláte na čísle 1669.

Ze všeho nejdůležitější je ochrana proti komárům. Nejvíc aktivní jsou v podvečer, ve stínu ale mohou přiletět i přes den. Místní repelent stojí pár korun a funguje spolehlivě. Případně si dopředu kupte skvělý expediční repelent v Pod7kilo. Hodně pomůžou uzavřené boty a dlouhé kalhoty.

Dávejte pozor i na slunce, v tropech vás dokáže ošklivě spálit, i když je pod mrakem. Většinou nosím i přes den dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy. V prodyšném lehkém oblečení vám ve výsledku bude menší horko než v šortkách a tílku. Opalovací krém případně koupíte v jakékoliv samoobsluze, které jsou v Thajsku skoro na každém rohu. Nezapomínejte také pít hodně vody.

Voda z kohoutku není pitná, všude na ulicích ale najdete veřejné filtry, kde si můžete doplnit vodu do láhve. Za 1 baht si načepujete zhruba 2 litry. Stačí minci vhodit do automatu a zmáčknout zelené tlačítko. Stejným tlačítkem vodu také vypnete.

Filtr na vodu v Thajsku

Thajsko je proslavené i sexuální turistikou a bohužel také pohlavními chorobami, takže v tomto případě buďte opravdu opatrní. Dávejte také pozor, ať v tu nejnevhodnější chvíli nezjistíte, že vyvolená žena je vlastně muž. Dá se říct, že až příliš hezká Thajka bude ladyboy. Dost prozradí i hlas, ohryzek (i když obojí se dá řešit plastikou) a palce u nohou.

Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Nikdy nevíte, co se může stát, hlavně při potápění, jízdě na motorce či různých sportech. Já dlouhodobě používám True Traveller a World Nomads.

Návod, jak vybrat nejlepší cestovní pojištění, najdete v našem podrobném článku.

Bezpečnost

S tím, že by v Thajsku někoho okradli, se setkáte naprosto výjimečně. Když už se to stane, tak buď z důvodu naprosté nepozornosti, nebo zloděj pravděpodobně nebude Thajec. Na pláži s nejvyšší pravděpodobností půjde o opici. Thajsko je sice monarchie, ale prakticky tu vládne vojenská junta, díky které je v zemi paradoxně klid.

Zdaleka největší nebezpečí tak hrozí na silnicích, obzvlášť při řízení. Thajská doprava patří mezi nejnebezpečnější na světě a je potřeba neustále počítat s tím, že vám někdo z vedlejší cesty vjede do cesty. Řiďte pokud možno co nejvíc defenzivně a neustále sledujte, co se děje kolem vás a za vámi. Předjíždí se z obou stran. Tedy – vy raději moc nepředjíždějte, ale vždy počítejte s tím, že vás někdo může zrovna předjíždět zprava (jezdí se vlevo).

Nikdy tu nejezděte na skútru po setmění. Raději ani v autě. Thajci bohužel bez problémů sednou opilí do auta a proti zdejším velkým pickupům nemáte šanci. Mimo města pak zase může snadno na silnici vběhnout velké zvíře. Jednou do mě za soumraku v rychlosti kolem 60 km/h narazil pták velikosti holuba a nemít helmu se štítem a ochranou brady, skončil bych s nepříjemně poraněným obličejem.

Náboženství, tradice a zvyky

Většina Thajců se hlásí k theravádskému buddhismu, na jihu se míchají s muslimy, na severu s křesťany. Potkáte i celkem početné čínské menšiny, které buď praktikují některé z původních čínských náboženství, nebo se také hlásí ke křesťanství, a v menší míře i hinduisty. Vláda oficiálně uznává všechna náboženství a ortodoxní skupiny jsou velmi ojedinělé.

Je potřeba dávat si pozor na několik zásadních věcí, které se vážou jak k náboženství, tak k etiketě:

  1. Nikdy nemluvte o králi a monarchii ve zlém, raději se tématu vyhýbejte úplně. Královská rodina je velmi respektovaná a urážka krále je to nejhorší, co můžete udělat. To samé samozřejmě platí o buddhovi.
  2. Nohy jsou špinavé. Při vstupu do domů a chrámů se proto vždy zouvejte.
  3. Respektujte místní. Kritika, urážky, nebo dokonce křik vám nijak nepomůžou, naopak mohou způsobit velké problémy. Pokud potřebujete vyřešit jakýkoliv problém, neztraťte hlavu a stále se usmívejte. Pak se řešení najde za jakékoliv situace.
  4. Noste tričko. I chlapi. Krom pláže je velmi neslušné chodit „do půl těla“. S krátkými sukněmi a odhalenými rameny u holek naopak není krom chrámů problém.
  5. Nedotýkejte se Thajců. Hlavně sahání na hlavu (včetně hlazení dětí!) je silné porušení etikety.
  6. Nefoťte se s buddhou. Že to dělá každý druhý turista, to ještě neznamená, že byste to měli dělat vy. Je to velmi neslušné.
  7. Nekupujte suvenýry s buddhou. Oficiálně je to nezákonné a i když vás za to asi nezavřou, rozhodně to je také dost neslušné.
  8. V 8 ráno a v 6 večer na veřejných prostranstvích hraje thajská hymna a zvedá/spouští se vlajka. Thajci přestanou cokoliv dělat a stoupnou si. Tak je následujte, trvá to méně než 3 minuty.
  9. Usmívejte se. Čím víc, tím líp. Thajsko se oficiálně prezentuje jako země úsměvů a každý ho tu ocení. Vlastně to platí kdekoliv na světě.

Doporučuji naučit se alespoň pár slov thajsky. Pozdrav a poděkování je základ, i další fráze jsou ale celkem jednoduché a Thajci je obrovsky ocení. Je to pro ně signál, že jste přiletěli proto, abyste se o zemi něco dozvěděli, a respektujete jejich kulturu. Číslovky vám navíc ohromně pomůžou při případném smlouvání.

Co byste ještě měli vědět?

  • Thajci už většinou používají „evropské“ záchody, často ale nemají toaleťák. Pokud ho nutně potřebujete (voda je mnohem lepší), noste si svůj a NIKDY ho nesplachujte. Thajská kanalizace na něj není stavěná a ucpává se. Vedle záchodu bude koš.
  • Do zásuvky v pohodě dostanete evropskou dvojvidlici, pokud ale potřebujete uzemnění… tak na to rovnou zapomeňte. Jste v Asii…
  • Při přecházení silnice nečekejte, že vám někdo sám od sebe zastaví. Když ale ve městě vstoupíte do silnice a budete rukou signalizovat autům, ať zastaví, pustí vás. Chce to trochu cviku, ale ve výsledku je tu přecházení snazší než v Praze. Pozor, rozhodně neběhejte přes silnici ani mezi stojícími auty – nikdy nevíte, odkud vyjede jaká motorka.
  • Pozor, některé mořské potvory koušou. Některé suchozemské taky. Bacha na opice.
  • Pivo Chang je sice nejlevnější a celkem dobré, jen pozor na changover“. Nedoporučuji pít víc než jeden velký Chang za večer. I když se mnohokrát nemusí nic stát, jednou si vytáhnete černého Petra a klidně po 2 pivech budete mít takovou kocovinu, že se den nehnete z postele a Changu už se v životě nedotknete. Mluvím z vlastní zkušenosti, termín changover ale nevznikl náhodou. Singha i Leo jsou v pohodě.
  • To, že se s vámi Thajka vyspí, ještě neznamená, že je do vás beznadějně zamilovaná. Pokud to vehementně tvrdí od prvního okamžiku, tak už vůbec to není pravda. Věřili byste Evropance, kdyby se chovala stejně? Chtějí z vás jen vytáhnout peníze, bohužel… Ale pokud se dáte dohromady za „běžných“ okolností (tedy ne za jednu noc v Bangkoku), jsou Thajky skvělé partnerky. 

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Připravení vyrazit? Postupně se těšte na konkrétní průvodce:

Matouš Vinš
Cestovatel, publicista, fotograf a spoluautor Travel Bible a Travel Jobs

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Pavel 4.12.2019 v 9:36 - Odpovědět

    Dobrý den,

    supr článek, děkuji za užitečné info, hlavně mne zaujala karta Revolut, jen se chci ujistit, pokud provedu výběr s Revolut kartou v bankomatu, kde budou bathy, jednak jestli vůbec s kartou vybrat jde a poté taky, zda je stále účtován poplatek. Pokud by vše toto šlo, bylo by to dost osvobozující.

    Díky. Pavel.

  2. Matouš Vinš 4.12.2019 v 15:12 - Odpovědět

    Zdravím, Pavle, s Revolutem samozřejmě v bahtech vybrat jde. Revolut žádný poplatek neúčtuje, ale jak jsem psal v článku – poplatku, který účtují thajské bankomaty, vás zbaví jen thajská karta.

  3. Kocék 1.6.2022 v 10:21 - Odpovědět

    V roce 2010 jsem v Thajsku byl a vybíral jsem peníze z bankomatu Krungsri, snad to píšu správně. Je to odnož Western Union a neplatil jsem ani korunu za výběr. Ale možná se to za těch 11 let změnilo, nevím? Jinak skvělý článek, od orbionu konečně pořádné informace. Uvažuju o cestě v zimě, takže dávám do oblíbených.

  4. Matouš Vinš 21.6.2022 v 15:52 - Odpovědět

    Pokud se nic nezměnilo za poslední 3 roky, tak ani v Krungsri není výběr zdarma :-(

  5. Denisa 12.8.2022 v 9:00 - Odpovědět

    Dobrý den,

    moc díky za článek. Protože plánuji pobyt v Thajsku měsíc, máte tip, jaké město vybrat jako základnu? Uvažovala jsem nad Bangkokem, odkud bych pak na kratší dobu navštívila Chiang Mai nebo Phuket. Díky za radu, Denisa

  6. Matouš Vinš 7.9.2022 v 10:37 - Odpovědět

    To závisí, co vás láká :-)

    Bangkok je skvělý a dá se z něj nejlépe dostat kamkoliv po Thajsku. Je to ale fakt rušné velkoměsto a dost lidí si na něj nikdy nezvykne. Navíc je i cenově oproti zbytku Thajska trochu jinde. Chiang Mai je na druhou stranu přerostlá vesnice (něco jako Brno, v tom nejlepším) se spoooustou možností k objevování v blízkém i širším okolí. Jen k moři je to daleko a do některých míst se bez přestupu buď nedá doletět, nebo je to dost drahé.

  7. Kocék 10.10.2022 v 11:38 - Odpovědět

    Bangkok rozhodně jako základna ANO! Je pecka projít si chrámy, uličky, čínskou čtvrť plnou železa, večer zakalit na Khao San, apod.

  8. Kocék 10.10.2022 v 11:39 - Odpovědět

    Díky, takže ideálně cca 10 tisíc USD a měnit na místě…

  9. Kocék 10.10.2022 v 11:39 - Odpovědět

    Ehm, TISÍC :-D

  10. Honza 19.4.2023 v 12:32 - Odpovědět

    Changover je nesmysl, Thajsko znám dobře!!! Jinak celkem zajímavé čtení, kor pro začátečníky..

    • Matouš Vinš 26.4.2023 v 17:45 - Odpovědět

      Píšu z vlastní bolestné zkušenosti :D

  11. Hanka 4.9.2023 v 9:37 - Odpovědět

    Možná hloupý dotaz, ale prosím, jak je to s internetem? Mám si nakoupit data, či spolehat na wifi, kdekoliv?
    Můžeme tam přes booking zajišťovat ubytování, repsektive jiné stránky?

    • Matouš Vinš 5.9.2023 v 15:16 - Odpovědět

      Wifi je většinou v pohodě (mimo malé ostrovy), zároveň ale data stojí tak málo, že nemá smysl je nemít :D
      Já teď už používám aplikaci Airalo, je k ní ale potřeba telefon s eSIM. Info zde: https://travelbible.cz/nejlepsi-cestovatelske-aplikace/#Airalo

      Ubytování přes Booking, případně Hostelworld, Expedia.

      • Hanka 13.9.2023 v 11:41 - Odpovědět

        super – děkuji moc za odpověď :-)

  12. Michal Kalousek 28.10.2023 v 10:23 - Odpovědět

    Dobrý den.
    Mám otázku ohledně VÍZ. Jedeme tam na 36 dní a máme v plánu jet do Kambodži. Tam ho potřebujeme a když by jsme tam byli týden, a když by jsme se pak zase vrátili, tak nás zajímá zda by jsme potřebovali to Vízum. jestli ho pak dostaneme při vstupu do Thajska.
    Děkuji a přeji hezký den.

    • Matouš Vinš 29.10.2023 v 16:13 - Odpovědět

      Dobrý den,
      při vstupu zpět do Thajska opět dostanete razítko do pasu s platností 30 dní. Vízum tedy řešit nemusíte (pokud se bavíme o 36 dní celkově Thajsko + Kambodža).