Pokud vám přijde, že z Nového Zélandu už to dál nejde, Tonga vám dokáže, jak jste se mýlili. Objevovat pacifické ostrovy není nijak levná záležitost, tonžské království ale oproti třeba Francouzské Polynésii představuje podstatně levnější variantu, jak se ztratit uprostřed Tichého oceánu. Navíc si tu můžete zaplavat s velrybami… a to jen tak někde nezažijete.

Proč se vydat na Tongu

Na Tongu se jezdí za velrybami. Vidět tyto mořské savce sice můžete na více místech na světě, zaplavat si s nimi ale můžete jen na Tonze, nebo v Austrálii. Pokud navíc hledáte místo, které je „off the beaten track“, Tonga vás nadchne. A nebojte – o kokosy tu rozhodně není nouze.

Na Tongu jedině letecky

Na Tongu se dostanete letecky z Nového Zélandu, Austrálie nebo Fidži. Dopraví vás Air New Zealand, Virgin Australia nebo Fiji Airways. Z Nového Zélandu poletíte zhruba tři hodiny, z Fidži 1,5 hodiny a nejkratší let z východní Austrálie trvá 4,5 hodiny (většinou to ale bude déle). Podle toho se liší i ceny letenky. Třeba pro Nový Zéland je Tonga (spolu s Austrálií) nejbližší, a tedy nejlevnější destinací, kam se dá dostat.

V této části světa se běžně kupují za dobré ceny jednosměrné letenky. Pokud tedy plánujete jihopacifický „island hopping“, jednosměrné letenky vám cestu neprodraží. To ale neznamená, že to bude levná cesta. Přece jen se jedná o dlouhé lety a levná jsou v této části světa snad jen avokáda, když je zrovna sezona. Vyplatí se počkat na cenové akce aerolinek. To se pak můžete na Tongu z Nového Zélandu podívat zhruba za 400 NZD za zpáteční letenku.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

V době, kdy je na jižní polokouli zima, migrují velryby k rovníku, aby tam počaly mladé. Velrybí sezona na Tonze probíhá od července do října. Právě v tuhle dobu sem kvůli velrybám míří i nejvíc lidí. Z přelidněnosti ale nemusíte mít strach. Většina lidí v těchto končinách přece jen raději zůstane v Austrálii, na Novém Zélandu, případně se vydá spíš na Fidži nebo Cookovy ostrovy.

I na Tonze občas zaprší, ale ta duhová odměna za to stojí

Víza a podmínky vstupu

Razítko do pasu dostanete po příletu na letišti. Jako obyvatelé schengenského prostoru můžete na Tonze zůstat až 90 dní, pobyt můžete bezplatně prodloužit až na půl roku. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Místní měnou je tonžská pa’anga. Jedna TOP je zhruba 10 Kč. Ubytování a restaurace většinou přijímají karty, přičítají k nim zpravidla 3% bankovní poplatek. Bankomaty najdete poskrovnu. Sázkou na jistotu je vybírat v hlavním městě Nuku’alofa na ostrově Tongatapu, nebo městě Neiafu v souostroví Vava’u.

  • Ubytování: dvoulůžkový pokoj od 800 Kč.
  • Jídlo: v restauraci od 150 Kč, ve stánku spíš sporadicky, zhruba 70 Kč.
  • MHD: jen na ostrově Tongatapu, 20–40 Kč.
  • Atrakce: tongánská hostina s tanečním vystoupením 600–800 Kč, plavání s velrybami okolo 5000 Kč.

Kde se ubytovat

Airbnb frčí na Tonze jen v hlavním městě (Nuku’alofa) a v Neiafu. Nejlevnější začíná zhruba na 600 Kč. Bydlet můžete třeba u předsedy místního olympijského sumo výboru (Švéd Lennie a jeho žena Manjula), který se na Tongu přestěhoval před 30 lety a v zásobě má plno historek.

Při ubytování se rozhodně nebojte názvu resort. Zpravidla se jedná o malé rodinné podniky vlastněné místními, pár pohodlných, zděných a čistých chatek přímo na pláži a v zeleni. Přestože je to o stupeň výš než hostel alias backpacker, přehnaný luxus nečekejte. Přeloženo do českých reálií – představte si spíš malý příjemný rodinný penzion. Plus pláž, nekonečné moře a sem tam velryba. Anebo prase, které se při procházce rozhodlo podívat, jací hosté přijeli. Fakt.

Na volně pobíhající prasata běžně narazíte i v resortu

Kempy tu neexistují. Některé guest housy vás ale nechají postavit si stan na jejich pozemku, hned vedle zděného ubytování.

Lokální doprava

Po silnici

Na Tonze se jezdí vlevo, pomalu, v autech často zralých na pořádnou opravu. Auto si můžete půjčit, je to ale celkem zbytečné. V rámci jednoho ostrova se všude dostanete poměrně jednoduše autobusem, taxíkem, kratší vzdálenosti zvládnete na kole. K půjčení auta potřebujete lokální řidičák, který si můžete koupit přímo na místním ministerstvu dopravy. Nejlépe se spojte s místní autopůjčovnou, která vám poradí, jak na to (a řekne, zda ho opravdu potřebujete).

Na hlavním ostrově (Tongatapu) se můžete přepravovat autobusem, taxíkem, nebo stopujte – lidi bez problémů zastaví a rádi vás svezou. Malé autobusy ve všelijakém stavu jezdí zhruba od svítání do setmění, stojí 20 až 40 Kč, jízdní řády nevedou a směr poznáte podle nápisu na čelním skle. Prostě na ně mávnete u cesty, až pojedou kolem. Přestože ceny za jízdenku se v jednotlivých autobusech neliší, každý autobusák jezdí sám na sebe. Naštěstí nečekají, až se bus naplní. Spíš doufají, že někoho naberou po cestě.

Na taxíky už tak snadno po cestě nenarazíte, zavolají vám je z hotelu nebo kavárny. Taxametry sice nevedou, ceny jsou ale dopředu dané. Z letiště do Nuku’alofy vás dovezou za 400 Kč (půlhodinová pomalá jízda). Z města pak na západní pláže hlavního ostrova za stejnou cenu i dobu.

Letecky, nebo trajektem

Mezi ostrovy létá místní Real Tonga. Pokud máte času nazbyt, můžete zkusit trajekt. Konkurence je nulová, ceny se proto nijak nemění. Pokud zavítáte na ostrov Eua, za 15minutový let jedním směrem zaplatíte 1000 Kč. Cesta trajektem trvá 3,5 hodiny a jedním směrem vás vyjde na 250 Kč. Až se budete blížit k Eue, krapet to houpe, takže Kinedryl s sebou. Anebo radši vylezte ven a pečlivě pozorujte moře. Jednak vám nebude tak špatně, jednak uvidíte velryby, které se tu a tam ukážou.

Na ostrov Vava’u (spolu s hlavním ostrovem nejčastější turistická destinace) vás jednosměrná letenka vyjde zhruba na 3400 Kč. Na trajekt se ptejte nejlépe až na místě – třeba v informačním centru, nebo přímo v přístavu. Nebuďte ale překvapení, když z jakéhokoliv důvodu nepojede, anebo pojede jen jeden den v týdnu.

Tonga poctivě dodržuje neděli (má to i v zákoně), takže ve sváteční den žádná letadla, lodě ani autobusy.

Jídlo

Soutěž o kulinářskou hvězdu jižního Pacifiku vyhraje Tonga jen stěží. O hladu ale rozhodně nebudete. Tongánci milují jídlo. Podle toho vypadají jejich porce i oni sami. Nejčastějšími surovinami jsou ryby, kumara (sladká brambora, často fialová), taro (velká mazlavá brambora), kokosová voda a mléko, rýže, příp. vepřové a vajíčka. Rostou tu banány, papája a arašídy.

Spousta jídla se dováží. Cílem je naplnit břicha poměrně chudého obyvatelstva, dovážené jídlo proto rozhodně nepředstavuje nějaké lahůdky. Spíš čekejte maso v konzervě, džusy, limonády, rýži a podobně.

Všudypřítomné kokosy koupíte třeba u silnice nebo na trhu

Nezoufejte ale předčasně. Pokud máte rádi ryby, kokosovou vodu a mléko, rýži a brambory, o hladu nebudete. Místní specialitou je ota ika – kousky syrové ryby naložené v kokosovém mléce s okurkou a rajčetem. Je to vynikající. Dostanete k tomu rýži a/nebo kumaru a najíte se z toho i dva.

Nespoléhejte, že se najíte tak nějak po cestě. Restaurace a kavárny najdete jen v hlavním městě a resortech (jenže ty často vaří pouze pro své hosty). Na místním trhu koupíte hlavně sezonní zeleninu a ovoce; hotové jídlo tu nehledejte. Leda tak jednoduchý kakaový koláč za pár korun – kousek kakaového těsta, s polevou nebo bez, případně namočený v pudinku. Francouzská cukrařina to není, ale zasytí a potěší.

Taro je častá součást místního jídelníčku

V hlavním městě se nejlevněji najíte u pár stánků na ulici. Všechny nabízí to samé a za stejné ceny. Smaženou rybu, syrovou rybu, nudle, s kumarou nebo rýží. Za porci dáte zhruba 70 Kč. Jídlo v resortech a restauracích vyjde zhruba od 150 Kč výše.

Samostatnou kapitolu tvoří tongánská hostina. Turistická varianta v sobě skrývá i kulturní představení a určitě stojí za to. V části „kam se podívat“ o tom píšu víc.

Nemoci a hygiena

Tonga ještě pořád patří mezi oblasti, kde podle oficiálních údajů hrozí zika (září 2017). Přibalte si proto repelent a poctivě jej používejte.

Sluníčko tu pořádně pálí i přes mraky, takže opalovák s vysokým faktorem opravdu nepatří mezi zbytečné kosmetické doplňky. Mimochodem, doporučuju kosmetiku zabalit s sebou, než že ji budete kupovat až na místě.

Voda z kohoutku je pitná, ale není dobrá a nebude vám chutnat ani po převaření. Balené vodě se nevyhnete.

Bezpečnost

Kromě spíš teoretické ziky a přežrání se na hostině :-) vám na Tonze nic zásadního nehrozí.

Náboženství, svátky, tradice

Tongánci jsou křesťané a neděli ctí jako svátek. Kromě víry jim to nařizuje i zákon, jehož porušení se trestá. Oficiálním křesťanstvím je to, které následuje král (Free Wesleyan Church), patří do něj ale ani ne polovina Tongánců. Zbývající nadpoloviční část patří do různých jiných křesťanských církví. Jednotlivé křesťanské proudy tu žijí v míru a toleranci.

V neděli se na Tonze zavřou obchody, ustane doprava, lidé se vydají do kostela a pak sedí doma, odpočívají a jedí. Až si v průvodci přečtete, že největším turistickým zážitkem je jít se v neděli podívat do kostela, nejde o přehánění. Jednak se tu nic jiného (kromě zírání na nekonečný modrý oceán a vyhlížení velryb) dělat nedá, jednak je to opravdu příjemný a milý zážitek.

Zajděte i na mši, protože v neděli se na Tonze stejně nic jiného neděje

Stejně jako asi celý místní životní styl, i ty místní mše jsou tak nějak na pohodu. Zdá se, že probíhají celý den – přinejmenším podle toho, jak se na ně místní porůznu trousí. Křesťanství tu má mnoho odnoží, a kolik variací jednoho náboženství, tolik kostelů a nedělních mší (čili hodně). Při procházce větší vesnicí potkáte kostel na každých třech stovkách metrů, a protože se během místních mší hezky zpívá, působí celá nedělní rozezpívaná vesnice jako líné pohodové místo pro život.

Pokud se na Tonze objevíte v červenci, zajděte se podívat na Miss Galaxy. Mezinárodní soutěž krásy pořádá Tonga Leitis Association, která vám nejlépe sdělí podrobnosti ohledně konání. Rozhodně se nejedná o malou místní záležitost – soutěže se účastní i mezinárodní soutěžící a Tongánci akci houfně navštěvují.

Co byste ještě měli vědět

  • Zásuvky jsou na Tonze stejné jako na Novém Zélandu nebo v Austrálii, takže adaptér s sebou.
  • Spropitné se od vás nečeká.
  • Typickými a nejrozšířenějšími suvenýry jsou vyřezávané výrobky ze dřeva a tzv. tapa (plátno vyrobené z lýka místního stromu). Všechno vyrábějí svýma rukama místní, rozhodně se nemusíte bát levných dovezených napodobenin. Nejčastějšími motivy jsou rybářské háčky, velryby, želvy a místní ornamenty. Tyto výrobky si kupují i místní. Zejména namalovaná tapa je víceúčelová, používá se třeba i jako součást tradičního svátečního oblečení, nebo jako výzdoba slavnostních událostí. Výroba tapy vás bude provázet při každé procházce vesnicí. Až uslyšíte typické ťukání, vězte, že nedaleko místní ženy ručně připravují tapu. Stačí jít po zvuku a suvenýr si můžete koupit přímo z rukou zhotovitelky. Anebo si můžete vybrat mezi mnoha motivy v Nuku’alofě na trhu.

Tlukot dřevěných paliček vás na vesnici přivede přímo k vašemu suvenýru z tapy

  • Podobně jako v Thajsku narazíte na lady boys, na Tonze můžete příležitostně potkat leitis neboli ladies. Fakaleiti je muž, který se chová jako žena. Ne nezbytně jde o transvestity nebo transsexuály. Někdy prý své syny k holčičímu oblékání a pomoci v domácnosti vedou odmalička samy matky, když nemají dceru a potřebují pomoct s domovem. Tolerance k leitis je tu velká – pokud byste se někdy dostali na místní královskou hostinu, je možné, že vás budou – spolu s dalšími číšníky – obsluhovat.
  • Free range pigs – na Tonze dávají prasátkům svobodu. Sice je pak na svých hostinách s radostí sní, do té doby se tu ale pašíci mají jako prasata v žitě. :-) Můžou, kam se jim zachce, takže spolu s volně pobíhajícími psy tvoří zásadní kulisu místních upravených vesnic.
  • Organický kokos, kterého je všude dostatek. Koupíte je u cesty, když ale poprosíte, třeba vám pro ně někdo i vyleze jen tak. Klidně si je (nebo i jiné lahůdky) vezměte s sebou do svého ubytování, nikomu to vadit nebude. V minulosti Tonga vyvážela kokosy a produkty z nich ve velkém, ale pak ji převálcovalo Thajsko. Pokud ve vašem ubytování budou nabízet „coconut demonstration“, určitě se zajděte podívat. Uvidíte, jak se pro kokosy leze na palmu, jak se mačetou na pár seků elegantně otvírají, jak se z nich ručně vyrábí kokosové mléko nebo sušený kokos. Samozřejmě dostanete jeden celý šťavnatý kokos pro sebe. Nepůsobí to nijak uměle. Co je pro nás exotika, pro místní je pořád tradiční způsob zpracování lokální, všude dostupné suroviny.

Tradiční řemesla na Tonze pořád žijí, rozhodně nejde jen o atrakci pro turisty

Pár osobních tipů, kam se podívat

Plavání s velrybami

Pro spoustu lidí hlavní důvod, proč se vydávají na Tongu. Vydejte se na něj, i když se na plavání ve velkém oceánu necítíte. Tak blízko jako tady se ve volné přírodě k velrybám nedostanete. Rezervujte si ho radši ještě předem – než přijedete na Tongu. Seznam ověřených poskytovatelů najdete třeba na stránkách tonžského ministerstva turismu. Případně vám s rezervací pomohou v místě, kde budete bydlet. Vstřícnost tady mají v povaze. Výlet si naplánujte raději zpočátku pobytu – může se stát, že kvůli počasí nevyrazíte a pak už nebudete mít čas na jiný termín.

Tongánská hostina

Taneční a ohňovou show spojenou s hostinou najdete na každém polynéském ostrově. Asi jen na Tonze si ale budete připadat, jako byste se vloupali na rodinnou oslavu. Číšníci a kuchaři se po večeři změní na tanečníky a kapelu, ráno vás pak nejspíš obslouží u snídaně nebo budou uklízet resort.

Před večeří vás majitel resortu a hlava široké rodiny přivítá, pomodlí se s vámi a bude vás pobízet, abyste se hlavně pořádně najedli. Taneční show je příjemně poloprofesionální a je vidět, že to účinkující (alias bratrance, sestřenice a zaměstnance hotelu v jednom) baví. Tyto show, přestože dokola stejné, představují jediné kulturní vyžití, které Tonga nabízí. Často se zde tedy potkáte i s místními, kteří sem přijeli třeba oslavit narozeniny.

Kulturní show tu mají mile poloprofesionální nádech

Tongatapu: Blowholes

Pokud milujete obrovské vlny a vodotrysky, blowholes si zamilujete. Je to jednoduché – vlny narazí na proděravělý útes, dírami vystříkne do výšky voda a vás následně pokropí slaná sprška, i když stojíte 15 metrů od pobřeží. Vynásobte tento jev několika kilometry pobřeží – a o fascinující přírodní úkaz máte postaráno. Na místo vás přiveze taxík, nebo si půjčte kolo. Pláštěnku s sebou.

K blowholes si zajeďte na kole nebo taxíkem cestou na letiště

Tongatapu: Blue Banana muzeum

Ne vždy bohatí bílí přistěhovalci škodí a berou místním práci. Majitelé ubytování Blue Banana, Chris and Shane, jsou toho zářným příkladem. Na Tonze bydlí zhruba od 70. let a v jejich ubytování najdete kromě minigalerie i úžasné muzeum, které sami budují. Co na tom, že se muzeum vejde do jedné malé místnosti. Kde jinde ale můžete sáhnout na vyřezávanou zbraň starou několik stovek let nebo se zblízka podívat na surf, na kterém jezdil samotný král.

Vava’u: Vanilková a kokosová farma

Pokud vás zajímá, jak se vyrábí kokosové mléko, olej nebo sušený kokos, napište do minitovárny Taste of Tonga, že byste chtěli na návštěvu. Majitel vyznává zero waste, takže nazmar nepřijde opravdu vůbec nic.

A jak se pěstuje vanilka? Vydejte se na farmu Heilala Vanilla. Nejdřív tam ale zavolejte, prohlídka je možná jen po předchozí domluvě. V informačním centru, kavárně nebo ubytování vám rádi pomůžou.

Eua

Ostrov Eua je ideální destinací pro lidi, kteří se chtějí podívat i mimo hlavní ostrov, přitom ale nechtějí nebo nemůžou utrácet za další drahou letenku. Tady můžete podniknout pár pěších výletů, vyrazit za velrybami a potápěním (jak jinak), zajít v neděli do kostela a… to je asi tak všechno, co se tu dá dělat. Vlastně – na to nejdůležitější jsme zapomněli – taky nemusíte dělat vůbec nic a můžete jen tak být.

Kde najdu více info?

Kingdom of Tonga

Všechno, co potřebujete vědět o Tonze. Oficiální stránky tonžského ministerstva turismu. Kontakty na ubytování, velrybí výlety, nebo třeba tipy, kde se najíst.

Nomádi

Made in Slovakia. Lowcost Tonga s příručním zavazadlem, nebo třeba podrobný popis velrybího výletu.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Lenka Mydlová

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled