Spousta cestovatelů se zamiluje i do focení nebo videa. Pak už často nestačí telefon nebo levný kompakt. Na cestách fotím přes deset let a za tu dobu jsem objevil spoustu vychytávek, které mi usnadňují život. Tady jsou. Navíc přidávám i tipy od dalších fotografů-dobrodruhů.

Začněme Matoušovými tipy:

Popruh od Peak Design

Když jsem klasický popruh vyměnil za Peak Design Slide Lite, měl jsem snad větší radost než při nákupu nového foťáku. Dodnes na něj nedám dopustit.

S popruhem se totiž dá foťák pohodlně nosit spuštěný u pasu křížem přes jedno rameno a díky klouzavému povrchu kdykoliv rychle přiložit k oku. U dlouhého pouličního focení k nezaplacení. Je to mnohem pohodlnější a zároveň nenápadnější než foťák kolem krku.

Popruh jde jedním rychlým pohybem libovolně zkrátit nebo prodloužit. A také otočit „naruby“, kde místo hladkého povrchu najdete pogumovanou přilnavou část, díky které vám foťák nesklouzne při ležérním nošení na rameni.

Díky kotvičkám Anchor Links jde navíc popruh velmi rychle sundat, takže třeba při focení v ateliéru ničemu nepřekáží.

Joby GorillaPod

Klasický stativ už používám jen občas na video, na cesty ho nevozím skoro nikdy. Jeho funkci většinou zastane skladný a lehoučký GorillaPod 3K. V klidu unese můj Nikon Z6 a dá se díky flexibilním nohám upevnit třeba na strom nebo zábradlí.

Aktuálně se chystám na testování nového cestovatelského stativu od Peak Design, který by mě v karbonové verzi mohl přesvědčit, že se i na cesty stativ někdy vyplatí. :-)

Pevná padesátka

Objektiv s pevným ohniskem 50 mm (při přepočtu na kinofilm) a světelností aspoň f/1,8. Pro mě naprostý základ na hezké portréty a často i na krajinu nebo do ulic. Skvělé je, že pevné padesátky většinou stojí pár tisíc, přitom s nimi ale vykouzlíte krásné fotky.

Aktuálně používám NIKKOR Z 50mm f/1,8 S od Nikonu, který sice patří mezi dražší, ale kvalitou a „feelingem“ mě naprosto dostal.

Dřív to byl Nikon 50mm f/1,8 AF-S G a koupil jsem ho jako bazarový za tři a půl tisíce korun.

Capture v3 od Peak Design

Druhou vychytávku od Peak Design jsem pořídil až nedávno. Ovšem díky bohu za to, pro aktuální pěší výlety po Česku je naprosto geniální. O co jde? Capture v3 je malá destička uchycená buď na popruhu batohu, nebo na pásku, do které jednoduše zacvaknete foťák.

Já takto foťák nosím na rameni kdykoliv, kdy už je příliš těžký nebo překáží na popruhu, ale zároveň ho chci mít rychle po ruce. Takže v přírodě skoro pořád.

Bílé triko

Na cestách hodně fotím lidi. A protože často není vůbec prostor řešit světlo, pomůže každé drobné zlepšení, které prosvětlí oči a obličej. Samotného mě překvapilo, jak moc může pomoct bílé nebo světle šedé triko, které mám na sobě. Neslibuju zázraky, ale na „jiskry v očích“ často stačí.

Dron

Fotky z výšky mě vždycky lákaly. Až s příchodem modelů Mavic od DJI pro mě ale začaly drony dávat smysl. DJI Mavic Air najednou i s příslušenstvím zabral zhruba stejně jako foťák s nasazeným objektivem. Aktuálně se vydává už třetí řada DJI Mavic 3, výběr je tak dost široký a záleží jen na vás, jestli zvítězí kvalita fotek a videa, nebo menší velikost a hmotnost.

Nová generace dronu Mavic Air slibuje stejnou praktičnost, avšak několikanásobný výkon

Lákají vás droní fotky a uvažujete o koupi? Pomůže vám článek S dronem na cestách: Jak vybrat dron na cesty a jak se zorientovat v pravidlech létání

Externí disk

Cestuju hodně minimalisticky, přesto z hlediska hardware jedna věc nikdy nesmí chybět – odolný externí disk pro zálohování dat.

Aspoň jednou za tři dny na něj stahuji všechny nové fotky i videa, které zároveň nechávám i v počítači. Pokud to jde, mám disk uložený jinde než počítač, alespoň pokud ho nechávám na pokoji.

Používám pogumovaný Transcend StoreJet 25M3S, už delší dobu se chystám na pořízení některého z odolných SSD disků – například Sandisk SSD Extreme Portable.

Dostatek prostoru na cloudu

Zálohy není nikdy dost. Všechny fotky automaticky nahrávám na Google Drive, pokud to rychlost internetu dovolí, zálohuji na cloud i videa z aktuální cesty.

Zatím mi stále stačí předplatné Google One s 2 TB prostoru za 300 Kč měsíčně.


Jak jsem slíbil, přidávám i vychytávky a tipy od kolegů fotografů. Každý cestuje i fotí trochu jiným stylem, takže od každého si můžete vzít něco užitečného.

Teru Menclová

Cestovatelka, která se s foťákem a dronem ráda toulá po horách, krom toho ale fotí i svatby, módu a portréty.

Na cestách se rozhodně neobejdu bez kvalitní power banky se solárním panelem. Ráda cestuju hlavně do přírody a do hor, často i dost na punk, a nemám vždy možnost každý den dobíjet zařízení. Power banku se solárním panelem si přitom můžete během dne připnout na batoh a alespoň částečně se vám stále dobíjí. Určitě není od věci dát si jednou za čas úplný off-line detox, ale s mojí prací v on-linu to většinou není možné.

V zálohování fotek se snažím být důsledná, proto mi na cestách nechybí ani přenosný SSD disk. Na rozdíl od běžných externích disků je SSD mnohem odolnější vůči nárazům, takže se nemusíte bát, že by se vám při přenosu v batohu nějak pokazil.

Poslední vychytávkou, kterou vždy beru s sebou, je PowerCube. Je to v podstatě rozbočovač s pěti zásuvkami, z kterého zvládnu nabít současně foťák, počítač, telefon, případně ještě power banku a dron. A to všechno jen z jedné zásuvky! Asi si všichni umíte představit, jak je občas hon za volnými zásuvkami během cestování náročný.

Sledujte Teru na Instagramu a projděte si i fotky na webu.


Petr Jan Juračka

Dronař, biolog, kameraman, skvělý fotograf i bláznivý dobrodruh. Člověk, který mě každým novým projektem překvapí, i když si říkám „ten už s ničím lepším nemůže přijít“. S vychytávkami se trochu rozepsal, rozhodně ale doporučuji pročíst je všechny, budou se vám hodit.

Malý foťák

Upřímně, ten je základem. Ano, na velké expedice či na objemnější cesty se bez značné porce výbavy nevydávám, ale na všechna menší dobrodružství s lanem, krosnou či na kole se v poslední době velmi rád vybavuji naprosto minimalistickou bez-zrcadlovkou Nikon Z50 se setovým objektivem 16-50. Však tento text píši ve vlaku a Z50 sedí na sedačce se mnou.

Malý foťák osvobozuje, stejně jako malý stativ. Za sebe rozhodně doporučuji úplně miniaturní a ultralehký Manfrotto Pixi, pro větší fotografování pak stále skladný a ultralehký Manfrotto BeFree.

Hamaka

V poslední době nespím venku prakticky nijak jinak. Hodně dlouho jsem však řešil izolaci – v hamace je totiž obvykle strašná kosa na zadek a hlavně na záda. Nakonec jsem došel k závěru, že pro mě nejlepší řešení představuje nosit s sebou jak skladnou hamaku, tak skladnou karimatku, kterou do hamaky vložím pod spacák.

Jasně, občas z toho vypluju ven a je mi zima, většinu noci to ale slouží suprově – a jsem připravený i pro případ, že nenajdu vhodné stromy k zavěšení mojí ložnice.

Energie pro foťák

Na cestách mi obvykle jako první chybí zásuvka. Podle délky cesty volím různá řešení – od většího počtu baterií přes cestovní 12V nabíječky se vstupem do autozásuvky až po power banky a solární řešení.

Mou nejčastější power bankou na krátké cesty (cca do tří dnů) je Goal Zero Venture 35, která spolehlivě nabije jak foťák, tak několikrát i mobil, hodinky nebo čelovku.

Na delší výlety beru do batohu Goal Zero Yeti 150, protože nabije i můj počítač. Yetiho obvykle dobíjím solárně panelem Nomad 27, přeje-li počasí.

Energie pro mě

Asi to zní jako klišé, ale když mám hlad, nejsem to já. V mém batohu tak snad dycinky najdete nějakou tu tyčinku navíc. Tím ale nechci dělat reklamu na Snickers, které sice miluji, ale dopřeji si je takřka výhradně jen v Himálaji. Tady v Čechách a přilehlém okolí přibalím spíše tyčinky méně vydatné, tedy čistě oříškové, anebo müsli.

Oblečení

Čím jsem starší, tím méně oblečení s sebou beru. Zato však spoléhám na takové, které rychle uschne a mohu jej na sobě mít déle. Pro mě nejpodstatnější jsou rozhodně merino ponožky od High Pointu, jiné už de facto nenosím ani doma. Stejně jako jejich Techwool mikiny.

Obecně se ale snažím nakombinovat oblečení jen tolik, kolik opravdu použiji, které mi však umožní přečkat i ten nejhorší scénář předpovědi počasí.

Sledujte Petra na webu a Instagramu.


Pavel Svoboda

Milovník hor, autor skvělých cestopisů Napříč Asií a Napříč Jižní Amerikou a pro mě jeden z nejlepších současných českých fotografů-dobrodruhů.

Širokoúhlý objektiv

Podívejte se na svět pořádně ze široka. Dejte záběrům krajiny a památek nebo i reportážím potřebnou šťávu zaslouženě širokým záběrem. Se širokáčem je ale nutné se naučit fotit. Umět široký záběr atraktivně, ale čitelně zaplnit. Pracovat v záběru se zajímavým popředím. Nicméně trocha fotografické snahy a cviku může přinést neokoukané a profesionálně vypadající záběry.

Bez širokoúhlého skla už neudělám na cestách ani krok. Pokud fotíte na malý DX čip, zkuste ohniska 10 či 12 mm, na fullframe se bavíme o 14 až 20 mm. Tak držím palce hodně do široka a přeji dobré světlo.

Sledujte Pavla na Instagramu nebo Facebooku.


Karel Wolf

Pořadatel festivalu Kolem Světa a samozřejmě také fotograf a dobrodruh. Pod jeho tip se podepisuju a nechal bych ho vylepit ve všech obchodech s fototechnikou.

Foťte do RAWu

Mrzí mne, že jsem si už dříve neuvědomil sílu surového souboru RAW oproti komprimovanému JPGu. Vždy jsem si při pohledu na displej fotoaparátu obhajoval, že RAW vypadá téměř stejně jako JPG. A tak jsem mnoho let fotil do JPGu a na harddisk se mi vešlo 10x víc fotografií.

Takhle jsem fotil od roku 2009 do roku asi 2014 a nafotil mnoho krásných destinací jako Thajsko, Kambodžu, Havaj nebo i Antarktidu. Dodnes si rvu vlasy, že jsem Antarktidu mrskal do JPGu. Dnes bych i z deset let starých RAWů dostal fantastické obrazy.

Pamatuji, jak mi několik fotografů říkalo, že s RAWem je mnoho práce. Bohužel se mi ale nikdy o své tvorbě nerozpovídali. Až musel přijít na scénu Petr Jan Juračka se svým upřímným komentářem: „Ty vole, Karle, ty řídíš festival Kolem Světa, největší cestovatelskej festival v Čechách… a nefotíš do RAWu? Tak to jsi u mě kámo skončil. Pokud okamžitě nezačneš fotit do RAWu, tak na Kolem Světa už nikdy nepřijdu!“

Tomuto rádoby vtipnému komentáři jsem se ten den akorát kysele pousmál a přešel ho. Věděl jsem, že si Petr dělá srandu. Jenže jeho jadrná poznámka ve mně hlodala víc a víc, až jsem jednoho dne koupil Photoshop Lightroom, během dvou tří dnů se s programem naučil a používám ho dodnes.

Byl jsem fascinovaný, jak dramaticky mohu ztmavit mraky anebo jak umím zesvětlit oči ve stínu pod kšiltovkou. Jak změnit kontrast, saturovat barvy, západ slunce udělat teplejší, nebo jak správně použít vinětaci.

A jak zpracovat stovky nebo tisíce fotek po příjezdu z měsíční nebo dvouměsíční expedice? Hlavní zásada – nikdy nefoťte do RAWu a JPGu zároveň, bude vás to po příjezdu svádět použít JPGy. Vždy si tedy srovnám fotografie na disku podle dní a každý den doma pak proberu a upravím jeden den, co jsem fotil na cestě. Ve výsledku to trvá dlouho, ale nikdo z nás není robot, aby se vyvolávání fotek z RAWu mohl věnovat dlouhé hodiny. Lepší je každý den zpracovat jeden den z expedice a pak nechat odpočinout očím. A druhý den zpracovat opět další část.

Měsíc na cestách mi pak tedy trvá měsíc zpracovávání fotografií doma. Prosím všechny cestovatele, kteří vystupují na veřejnosti se svými přednáškami, aby začali používat RAWy a Adobe Lightroom, Capture One nebo jiný vhodný software.

Sledujte Festival Kolem Světa na Instagramu a Facebooku.


Jaké jsou vaše fotografické vychytávky na cesty? Podělte se v komentářích pod článkem.

Pro vášnivé, ale i začínající fotografy máme další praktické články na blogu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled