Hlavní město Dolnoslezského vojvodství je bohaté na historické památky a žije čilým kulturním životem v kterékoliv roční době. Zábavu nabídne každému – rodinám, dospělým i seniorům. 

Malebné město kousek od našich hranic, vyhlášené svými mosty, kostely, historickými i moderními architektonickými skvosty a romantickými parky. Posedět můžete v některé ze stylových restaurací či kaváren, s dětmi se vydejte na lov trpaslíků, kterými je město protkané. Chuťové buňky vám podráždí místní speciality, ale i výtečná zmrzlina. Půjčte si kolo a hoďte starosti za hlavu. Wroclaw je město, které stojí za to navštívit a vychutnat si ho.

Proč jet do Wroclawi/Vratislavi?

Jen málokteré město v Polsku má tak bohatou historii jako Wroclaw (také známá jako Vratislav). Hlavní město Slezska leželo během své historie na území několika států – po několik staletí bylo součástí Českého království, později Rakouska-Uherska, Pruska, Německa a po opětovném sjednocení Polska bylo připojené a osídlené Poláky až v roce 1945.

Katedrála svatého Jana Křtitele Wroclaw

Katedrála svatého Jana Křtitele

Všechny tyhle dějinné epochy zanechaly na vzhledu města své stopy. Přijeďte, procházejte se malebnými uličkami v centru města a nechejte na sebe dýchat složitou a bohatou slezskou historii. Narazíte i na české stopy, protože na zdejší univerzitě působilo mnoho českých vědců a profesorů. Dnes je Vratislav čtvrtým největším městem v Polsku, má 600 000 obyvatel.

Hlavní historické náměstí ve Wroclawi, Polsko

Co vidět a navštívit ve Wroclawi

Staré město

Staré město nemine při návštěvě Wroclawi (Vratislavi) snad nikdo. Z kostelů nevynechejte baziliku sv. Alžběty Uherské, která slouží i jako vojenský kostel. Stojí hned vedle Rynku. Nejhezčí výhled na město je z věže kostela sv. Máří Magdalény, která stojí jen jeden blok domů od hlavního náměstí. Nejznámější stavbou města je radnice na Rynku – pokud si ji chcete prohlédnout i zevnitř, běžte do muzea, které v ní sídlí. A nezapomeňte na návštěvu katedrály na Tumském ostrově uprostřed Odry. 

Staroměstské námětí ve Wroclawi

Staroměstské námětí ve Wroclawi je výchozím turistickým bodem

Radnice

Ratusz, neboli radnice, je fascinující gotickou budovou, která patří mezi nejvýznamnější architektonické skvosty Dolního Slezska. Nachází se na náměstí a už její nádherně zdobená fasáda vás zaujme. Původně sloužila jako centrum správy města a dnes je využívána jako muzeum měšťanského umění.

Radnice je ikonickým symbolem Wroclawi a její výstavba trvala od konce 13. století až do poloviny 16. století. Během druhé světové války utrpěla několik škod, včetně ztráty sochařských prvků a průletu pumy, která se však nevybouchlá zasekla v jeho střeše.

wroclaw radnice

Vzhled wroclawské radnice vás zaujme na první pohled

ZOO + Afrykarium

Zoologická zahrada ve Wroclawi je nejen největší, ale také nejstarší zoologickou zahradou v Polsku. Nachází se přímo v centru města a rozkládá se na úctyhodných 33 hektarech. Tato zahrada je domovem více než 10 500 zvířat z 1 132 různých druhů, čímž se řadí na třetí místo mezi největšími zoologickými zahradami na světě.

V rámci vratislavské zoo nedávno otevřeli pavilon představující faunu a flóru černého kontinentu. Tato expozice je považovaná za jednu z nejlepších a nejmodernějších v Evropě. 

Vstupné: dospělý 365 Kč, děti od tří let, senioři, studenti, držitelé Wroclaw Tourist Card 260 Kč.

Afrykarium Wroclaw

Afrykárium představuje vodní a suchozemské ekosystémy africké fauny

Hydropolis 

Hydropolis je vědecké centrum věnované vodě. Expozice centra využívají širokou škálu technologií k interaktivnímu vzdělávání návštěvníků o významu vody v životním prostředí, její důležitosti pro člověka a historii lidských interakcí s vodou. Samotné centrum je umístěno v historické neo-gotické podzemní nádrži o rozloze 4600 metrů čtverečních, která byla původně postavena v 90. letech 19. století jako zásobárna pitné vody.

Vstupné je ve více úrovních, ceník najdete zde.

Vojenský hřbitov

Prohlédněte si památný hřbitov padlých polských vojáků, který je na konečné zastávce několika tramvajových linek v Oporówě. Navíc je ze hřbitova nádherný výhled do okolí.

Vojenský hřbitov Wroclaw

Vojenský hřbitov

Národní muzeum

Národní muzeum ve Wroclawi je vynikajícím místem pro všechny milovníky výtvarného umění. Tamní sbírky jsou zaměřené zejména na polské a slezské umění, a najdete zde také jednu z největších sbírek současného umění v Polsku. 

Hala století (Centennial Hall)

Hala století ve Wroclawi je impozantní železobetonová stavba, která byla postavena v letech 1912-1913 podle návrhu architekta Maxe Berga jako památník stého výročí vítězství nad Napoleonem v bitvě u Lipska. Tato významná budova, která je 42 metrů vysoká a má plochu 14 tisíc metrů čtverečních, byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2006.

Architektonický celek zahrnuje také Pavilon čtyř kopulí, Pergolu a Jehlice. Hala století je využívána pro výstavy, koncerty a sportovní události, a stala se důležitým symbolem architektury a historie Wroclawi.

Hala století ve Vratislavi

Budova je využívána pro výstavy, koncerty či sportovní utkání

Co dalšího musíte zažít

Hledání trpaslíků

Po celém městě je nyní rozestavěných několik set sošek trpaslíků (polsky krasnale). Sošky připomínají odpor místních obyvatel vůči minulému režimu. Když v Gdaňsku vypukly v osmdesátých letech nepokoje, které vedlo hnutí Solidarnosc, rozhodli se Vratislavané, že obyvatele Gdaňska podpoří. Shlukování osob na veřejných místech bylo podle tehdejších zákonů zakázané, tak se místní začali převlékat za trpaslíky, protože shromažďování trpaslíků protiprávní nebylo.

Po roce 2000 se po městě začaly objevovat sošky trpaslíků. Dnes jich je na veřejných i neveřejných místech přes 300. Existuje několik map, ale na žádné nejsou všichni; ti jsou jen v aplikacích pro smartphony. Informační centrum pojmenované „Wroclawskie krasnale“ sídlí na Rynku. Lovení fotek a selfíček s trpaslíky je ve Vratislavi populární atrakcí pro turisty.

Nemít fotku s trpaslíkem – to je jako byste ve Vratislavi ani nebyli. Trpaslíka si dnes může zřídit kdokoliv, jen musí být jeho trpaslík jedinečný a obnáší to poplatek 5000 PLN. Mnoho firem před svou provozovnu jako reklamu umístilo trpaslíka, např. banka má trpaslíka, který si vybírá peníze z bankomatu, cukrárna trpaslíka lízajícího zmrzlinu. 

Socha trpaslíka Wroclaw

Jeden z mnoha vratislavských trpaslíků

Odpočinek v největším vratislavském parku Park Szczytnicki

Park Szczytnicki s památkou UNESCO – Halou století – je největším vratislavským parkem a nabízí odpočinek aktivní i pasivní, kulturní a sportovní pro rodiny, jednotlivce, skupiny kamarádů i seniory. Vybere si každý – je tu muzeum, světelná fontána, několik hřišť, planetárium, dřevěný kostelík a několik tematických zahrad, v Hale se konají koncerty. Naproti parku je vratislavská zoo.

Park Szczytnicki

Park Szczytnicki je největší park ve Wroclawi

Koncert v historickém sále univerzity

Oratorium Marianum je koncertní síň přístupná veřejnosti jako reprezentativní sál Vratislavské univerzity. Je součástí hlavní historické budovy univerzity. Vydejte se nikoli na prohlídku, ale na koncert, akustika tady je totiž jedinečná.

Oratorium Marianum

Oratorium Marianum vás nadchne svou výzdobou i akustikou

Procházky či vyjížďky kolem Odry

V centru města má řeka Odra několik ramen a jsou na ní ostrovy s upravenými parky. Pospojované jsou mosty, přes které vedou i cyklostezky. Z ostrovů jsou nádherné výhledy na panoráma historického centra města, které je za denního světla zcela jiné než za večerního osvětlení.

Projděte se (nebo projeďte na kole či koloběžce) mezi ostrovy, určitě to je zajímavý zážitek. Ve městě funguje systém sdílených koloběžek Lime a kolo si můžete půjčit třeba zde.

Ještě lepší výhledy ale zažijete ze samotné hladiny Odry. Vydejte se na projížďku lodí a využijte k tomu některou ze společností, které okružní jízdy pořádají. Vyjížďku na lodi můžete také zkombinovat s organizovanou prohlídkou města, takové nabídky najdete na portále Get Your Guide.

Objevujte Wroclaw s místními

Večerní posezení na terase hotelu Monopol

Zažijte západ slunce s výhledem na město. Hotel Monopol sousedí s budovou Opery – a podobně, jako se v Praze pořádají shakespearovské slavnosti, tak i tady můžete zažít vystoupení v přímém přenosu a sledovat ho ze střechy. Připravte se na vyšší cenovou hladinu, ale výhled za to rozhodně stojí.

Vratislav historické centrum

Historické centrum Vratislavi je protkané kanály Odry

Peníze a přibližné ceny

Polsko má svou vlastní měnuzloté (PLN). Ve Vratislavi je zhruba stejná cenová úroveň jako v ČR, je to levnější město než Praha.

  • Bydlení: hostel cca 300 Kč za osobu a noc, hotel od 600 Kč na noc (pokoj pro dvě osoby).
  • Jídlo: v restauraci od 200, v jídelně od 80, na ulici od 80 Kč.
  • Nápoje: v obchodě 1,5l voda 20 Kč, točené pivo 0,5 l od 40 Kč, láhev vína v obchodě – polské od 400 Kč, dovozové od 150 Kč.
  • Potraviny v obchodě: odpovídají cenové hladině v ČR.
  • Památky: jedna expozice Národního muzea 150 Kč, vyhlídkové věže kostelů 50 Kč.
  • MHD: jízdenka na 24 h stojí 90 Kč (15 PLN).

Tip: Nezapomeňte si před cestou vybavit záložní platební kartu. V redakci nedáme dopustit na Revolut, hlavní důvody jsme sepsali v článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc

Kde se ve Vratislavi najíst

Vydejte se do Starého města, které je plné hospůdek, restaurací a barů. Najdete tu restaurace se sudetskou (slezskou) i velkopolskou kuchyní, dále s kuchyní z různých polských regionů i z Ukrajiny. Je tu i česká a německá restaurace.

Seznam zajímavých gastronomických zařízení najdete na Visit Wroclaw.

Vyzkoušejte třeba „Pijalniu Czekolady“ polské firmy E. Wedel, která sídlí přímo na Rynku. Nabízí horkou čokoládu na několik desítek způsobů, k tomu další čokoládové výrobky. Dostanete tu i kávu. 

Jestli si chcete zajít na rychlý, dobrý a hlavně slezský či polský oběd (nebo i večeři), běžte do samoobslužné restaurace Lepione na ulici Kužnica 42 hned naproti historické budově univerzity. Zde mají ve městě snad největší výběr jídla a platí se na váhu. 

Také skvělých kaváren tu najdete celou řadu. Kromě výborné kávy často nabízí také úžasné tradiční recepty, zkrátka ideální plán B pro případ, že by vám ve Vratislavi nějaký den propršel. Můžeme vypíchnout například Coffilm nebo Kawalerka.

budovy v historickém centru Vratislavi

Malebné budovy v historickém centru Vratislavi

Kde se ubytovat

Vratislav nabízí mnoho ubytovacích kapacit všeho druhu od hostelů po pětihvězdičkové hotely. Možné jsou samozřejmě i Couchsurfing a Airbnb. Důležité není ani tak to, v jakém hotelu se ubytovat, jako spíš kde se ubytovat. Ubytujte se v historickém centru, anebo někde v pěší dostupnosti od něj.

Ač je město vždy plné turistů, volnou postel najdete. Jen pozor, ceny v době státních svátků dost stoupají, taky např. na silvestra.

Konkrétní tipy na ubytování ve Wroclawi

Kam vyrazit za nočním životem

Vyjděte do ulic historického centra a nějaký ten noční podnik či zábava už vaši pozornost přitáhne. Ve městě je mnoho plakátovacích ploch – zkoukněte je nebo se poptejte v turistické informační kanceláři.

univerzita Vratislav

Budova univerzity

Zkuste Opera Wroclawska. Výhodou je, že poslední vstupenky se před představením prodávají na pokladně divadla za akční cenu.

Dobrou pověst má loutkové divadlo Wroclawski Teatr Lalek. Hraje pro děti všech věkových kategorií i pro dospělé. Součástí divadla je malé muzeum loutek.

Za klasickou hudbou se vydejte do Národního hudebního fóra. Již samotná budova je zajímavá z architektonického hlediska.

Začetli jste se do průvodce a zamilovali se? Pak vás bude zajímat: Polsko – ráj hned za našimi hranicemi

Jak se do Vratislavi dostat

Vzhledem k poloze města blízko českých hranic sem z ČR nelétá žádná přímá linka

Do Vratislavi jezdí několikrát denně přímá linka společnosti FlixBus. Ceny jízdného začínají na 200 Kč za jeden směr. 

Přibyla několikrát týdně přímá vlaková linka společnosti Leo Express, ceny začínají již na 169 Kč za jeden směr. Několikrát denně nabízí Leo Express spojení s přestupem v Lichkově. České dráhy přímé spojení nenabízejí. V kombinaci různých dopravních prostředků se z ČR do Vratislavi dostanete několikrát denně, v tom vám nejlépe poradí vyhledávač IDOS.cz. 

České dráhy nabízejí pro cestování v Dolnoslezském vojvodství jednodenní síťovou jízdenku, která platí u nás v Královéhradeckém kraji a v Polsku na vybraných tratích. Pozor, jízdenka platí jen na uvedené tratě či autobusová spojení, ostatní spoje je třeba zaplatit zvlášť. Jízdenka neplatí na MHD ve Vratislavi.

Plánujete procestovat Polsko vlakem? A víte, jak na železnici co nejvíce ušetřit? Inspirujte se v článku Jak ušetřit na cestování vlakem u našich sousedů.

Jak se ve Vratislavi dopravovat

Ve Vratislavi je dobrý systém MHD, kterou tvoří autobusy a tramvaje. Informace o MHD i o jízdném najdete na webu. Z hlavního vlakového i autobusového nádraží je celé historické centrum v pěší dostupnosti. Také po centru je nejlepší chodit pěšky.

Lístky se prodávají ve stáncích s denním tiskem a v automatech na téměř všech zastávkách MHD, anebo přímo snad ve všech dopravních prostředcích. Upřesním, že v dopravních prostředcích lze za jízdenky platit jen bezkontaktní platební kartou, ovšem pozor, přístroj vám žádnou jízdenku ani potvrzení nevydá. Přímo ve voze je výběr jízdenek méně pestrý než ve stáncích a automatech na zastávkách.

Systém jízdenek je ve Vratislavi složitý. Mají jízdenky na 15, 30, 60 a 90 minut, na jednu jízdu bez přestupu, na 24 hodin.

Velmi praktické je projít si centrum města pěšky, pak na následující den koupit jízdenku na 24 h a objíždět zajímavosti na kraji města.

Ve městě jsou velmi populární sdílené koloběžky Lime. Sdílená kola si můžete půjčit zde.

Nová radnice ve Vratislavi

Nová radnice na hlavním náměstí

Vízum a podmínky vstupu

Polsko je členem EU, není třeba vízum ani cestovní pas. Občanský průkaz stačí.

Nezapomeňte si vyřídit platné cestovní pojištění. Proč vám v případě nouze nebude stačit Evropská kartička pojištěnce se dočtete v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Tip Travel Bible: Do konce roku 2024 nabízí AXA zvýhodněné ceny pojištění. Slevu 50 % získáte s kódem AFFAXA50.

Co byste ještě měli vědět

  • Hlavní turistická informační kancelář je na hlavním náměstí – Rynku. Materiály zde dostanete i v českém jazyce.
  • Pojem „sudetský“ tu vůbec nemá hanlivý nádech jako v ČR. Pojmem „góry Sudety“ jsou v Polsku označovaná veškerá pohoří na polsko-české hranici, která nejsou součástí karpatského oblouku, tedy od Jizerských hor po Jeseníky / Góry Opawskie. Často se v restauracích budete setkávat s pojmem „kuchnia sudecka“. Není to nic jiného než právě kuchyně z tohoto regionu.
  • Bar není v Polsku noční podnik jako v ČR, ale něco jako samoobslužná jídelna – zařízení, kde se můžete levně a rychle najíst. Bary nabízejí většinou polskou kuchyni.
západ slunce nad městem

Západ slunce nad městem

Jak dlouho se ve Vratislavi zdržet

Máte-li čas jen jeden den, stihnete si prohlédnout celé centrum města, ovšem nezvládnete už muzea. Chcete-li vidět i zajímavosti mimo centrum města a nějaké muzeum, vyhraďte si 23 dny. Zajímavosti v okolí města vám zaberou 2–4 dny. Je ovšem pravděpodobné, že zajímavosti mezi českou hranicí a Vratislaví podniknete spíš jako jednodenní výlet z ČR než z Vratislavi. Tomu také nahrávají denní regionální jízdenky ČD.

Co si nenechat ujít v okolí Vratislavi

Vzhledem k různým akčním a regionálním denním jízdenkách Českých drah a dalších regionálních dopravců je lepší mnoho zajímavostí v okolí Vratislavi podniknout spíš jako jednodenní výlet z ČR než z Vratislavi. Pokud byste ale trávili ve Vratislavi více času a chtěli si projet okolí, zvažte pronajmutí auta.

výhled na Vratislav

Nezapomeňte si užít plavbu po Odře

Výlet z Vratislavi

Za působením členů v Čechách založené církve Jednota bratrská (která je v Polsku známá pod názvem Čeští bratři) a také Jana Amose Komenského se vypravte na sever do cca 90 km vzdáleného Leszna.

Znalosti slezské historie si rozšíříte návštěvou města Opole ležícího cca 90 km na jihovýchod od Vratislavi.

Za tradiční výrobou modro-bílé keramiky vyjeďte do města Boleslawiec, kde se každoročně v srpnu konají i keramické svátky.

Za dobrým pivem a exkurzí do pivovaru se vypravte do historického městečka Lwówek Slazski.

Výlet z Čech

Historická města: Klodzko a Bardo mají velké vazby na Čechy, Bardo je navíc i významným poutním místem. Zajímavá je také hradbami opevněná Nysa a v Podkrkonoší Jelenia Góra, v jejíž části Cieplice jsou nejstarší lázně v Polsku.

V Kladském výběžku navštivte lázeňská městečka Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój a Ladek-Zdrój.

S těžbou zlata se nejlépe seznámíte v dolech v obci Zloty Stok.

Za turistikou v této oblasti vyrazte do Národního parku Góry Stolowe, kde si nenechejte ujít skalní útvary – Bledne Skaly a Szczeliniec Wielki (česky Velká Hejšovina). Dalším cílem v Kladském výběžku je poutní místo Wambierzyce.

Mnoho možností pěší turistiky a v zimě pro lyžování nabízejí z polské strany Jizerské hory, kde navštivte i lázeňské městečko Swieradów-Zdrój, a Krkonoše s turistickými centry Szklarska Poreba a Karpacz. 

Kde najdu víc informací

Wroclaw

Oficiální stránky města.

Visit Wroclaw

Turistické stránky města.

Dolnośląska Organizacja Turystyczna

Turistické stránky Dolnoslezského vojvodství.

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Veronika Škvárová

Polskem je fascinovaná, má pro ni zvláštní kouzlo jako žádná jiná země. Výpravy za poznáním Polska podniká už od poloviny devadesátých let. Přestože žádná její cesta netrvala déle jak 14 dní, strávila tam celkem víc než rok, navštívila všechna vojvodství a jejich hlavní i méně významné zajímavosti. I po víc než stovce cest do této země zjišťuje, že stále je co objevovat. Pár tipů na výlety do polského pohraničí najdete v jejích knihách 77 výletů s dětmi přes hranice a také 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je autorkou prvního českého průvodce poutní cestou do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na mail skvarova@volny.cz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled