O tom, že se zodpovědné cestování nerovná zero waste, jste mohli číst už v prvním díle Cestovatelské přešlapy aneb úvod do zodpovědného cestování. Tentokrát se do tajů cestování, kde je tolerance na prvním místě, ponoříme ještě hlouběji. Dočtete se nejen to, jaký dopravní prostředek nebo dovolenkový outfit zvolit, ale i proč může jedno lízátko darované žebrajícím dětem způsobit mnohem více starostí než radostí.

Po zemi, vodě, nebo vzduchem?

Zodpovědné cestování začíná už výběrem dopravního prostředku. Z na první pohled snadné záležitosti se při bližším prozkoumání vyklube poměrně velký oříšek. Definovat nejekologičtější způsob dopravy je totiž téměř nemožné. Kromě obecných charakteristik se totiž vše odvíjí i od toho, kolik pasažérů v daném prostředku cestuje, jak moderní stroj to je a jak daleko míříme.

Vlak

Cestování vlakem je častokrát nejekologičtější formou přesunů. Vlak samozřejmě neplní jen tuto funkci – o tom svědčí třeba netradiční zážitky lidí, kteří projeli transsibiřskou magistrálu. Kdo si troufá, může se vydat na nejdelší možné vlakové dobrodružství na světě, které začíná v Portugalsku a po téměř 18 000 km končí ve Vietnamu. Jednoznačně v souladu s ekologickým i pomalým cestováním.

V thajském Samut Songkhram vás vlakové koleje zavedou na tradiční trh, který se na nich každý den odehrává

Auto

Cestování autem je pohodlné, ale jeden řidič v jinak prázdném autě připomíná menší ekologickou „katastrofu“. Naštěstí existují řešení, jak se sólo jízdě vyhnout a snížit svou ekologickou stopu i náklady na jízdu jednou ranou. V Evropě můžete využít oblíbený web i aplikaci BlaBlaCar, která umožňuje najít pasažéry i řidiče mířící stejným směrem. Pokud se nikdo takový neobjeví, můžete zkusit stopovat, nebo naopak nějakého stopaře do auta přibrat.

Létání

Lety na krátké vzdálenosti (do 500 km) a na krátkou dobu jsou noční můrou každého ekologa. Nejvíc paliva se totiž spotřebuje při vzlétání a přistání. Celkově vzato na tom ale letecká doprava není až tak špatně. Problém spočívá v tom, že letadel létá pořád víc, ale nejsou vždy plná. I proto se emise oxidu uhličitého každoročně zvyšují.

Některé společnosti přišly s nabídkou, jak částečně kompenzovat emise, které během letu vznikají. Tzv. carbon offsetting neboli uhlíková kompenzace je dobrovolný příspěvek, který můžete přikoupit k letence. Tahle částka je použitá na sociální aktivity, které jsou blíže popsané na webu aerolinky.

Emise nejsou jediný ekologický problém, který souvisí s leteckou dopravou. Během jednoho zámořského letu se vyprodukuje neuvěřitelné množství odpadu – jednorázové kelímky, příbory, plastové krabičky, ve kterých bylo servírované jídlo i pití. Jeho redukci můžete začít tím, že víckrát použijete stejný příbor nebo si necháte nalít vodu do téhož kalíšku. Pokud tedy nejste zero waste nadšenec, který létá s kelímkem nebo příborem vlastním.

Létáte-li s vlastním kelímkem, nezapomeňte ho přibalit do palubního zavazadla

Plavba

Na plavbu zaoceánskou lodí se nevydáte proto, že se chcete dostat z místa A na místo B. Parníky jsou plovoucí centra zábavy i relaxace. A protože nabízejí tolik možností, spotřebují obrovské množství paliva i energie a také vyprodukují velké množství odpadu. Ekologické chování organizátorů zaoceánských plaveb se neustále zlepšuje, do zodpovědného cestování ale má tento způsob dopravy stále ještě daleko.

Plavby při západu slunce nabízejí i malé lokální firmy

Pěšky, nebo na kole

Pokud vás o krásách pomalého cestování nepřesvědčil ani Ladislav Zibura, tak už asi nikdo. Tento dobrodruh je žijícím důkazem toho, že i cesta je cíl a cestovat pěšky, nebo třeba na kole, má své kouzlo.

Další zero waste vychytávky

Poučeni z prvního dílu už víte, že při cestování je důležité vyprodukovat co nejméně odpadu. Následující zero waste praktiky vám kromě starostí s odpadky mohou ušetřit také zdraví nebo místo v batohu.

Příbor a hůlky

Ke každému jogurtu i mléčnému nápoji plastová lžička zdarma! Ne, tohle není špatný sen, tohle je realita řetězce 7/11 v Thajsku. Thajci si samozřejmě moc dobře uvědomují, že lžíce po ruce se vždy hodí, a snaží se jen vyjít vstříc svým zákazníkům. Správní cestovatelé jsou ale vždy připravení a ve výbavě jim nic jako Spork či příbor nechybí.

Příbor tvoří nedílnou součást zero waste výbavy

A co hůlky? Například na Taiwanu se denně vyhazují tisíce jednorázových dřevěných hůlek, aniž by byly jakkoli poškozené. Nechcete-li s sebou pořád nosit jeden a ten samý jednorázový pár, kupte si v místním obchůdku sadu hůlek. Nejenže už nevyprodukujete žádný „hůlkový“ odpad, ale taky si domů přivezete autentický suvenýr.

Take-away

se těší stále větší oblibě. Není divu, úspora času je neuvěřitelná. Při cestování ale není kam spěchat. Posaďte se, vychutnejte místní atmosféru i jídlo. Ušetříte tak přibližně tři plastové sáčky a taky své zdraví. Přece jen horká polévka z plastového pytlíku? Ne, děkuji.

Tuhé mýdlo

Sprchový gel rozlitý v batohu, nebo neustálé hledání lahvičky, která má objem menší než jedno deci. Rozlučte se s těmito problémy a pořiďte si tuhé mýdlo. Nezabere tolik místa jako sprcháč, vydrží mnohem déle a při delším cestování se tak vyhnete i téměř nekonečnému hledání kosmetiky, která nemá bělicí efekt nebo neobsahuje chemikálie, které byste na své pokožce raději nepocítili. Přírodní tuhé mýdlo je vhodné i pro treky mimo civilizaci.

Víc zero waste tipů najdete v české Czech Zero Waste i anglické facebookové skupině Journey to Zero-Waste.

Žebrání

Při návštěvě rozvojových zemí se z vás stane chodící peněženka. Minimálně v očích místních. Obzvlášť oblíbené turistické atrakce jsou rájem pro žebráky, kteří na vás budou čekat jak před vchodem, tak u východu. Odolat pokušení přispět a „zlepšit“ život chudým dětem nebo postiženým je opravdu těžké, je to ale správná cesta. Opravdová pomoc totiž vypadá jinak.

Mezi žebráky totiž nejsou jen ti, kteří peníze potřebují a kterým peníze opravdu zůstanou. Z žebrání se stal byznys, který ruinuje životy možná víc než chudoba. Rodiče opouštějí svá zaměstnání, protože jejich děti jsou schopné vydělat víc. Nejvíc samozřejmě vydělávají malá roztomilá dítka, a tak je ekonomicky výhodné mít další a další děti. Tato dětská „práce“ není slučitelná se školou a děti končí negramotné bez špetky vzdělání. Z původně dobrého byznysu se ale brzy stane začarovaný kruh. Jakmile děti vyrostou, početná rodina už nedokáže své členy uživit. Najít práci je v takové situaci téměř nemožné a dříve či později celá rodina skončí na ulici.

Solidarity cestovatelů nevyužívají jen rodiče, ale i mafie. Vydělané peníze vůbec nemusí končit u samotných žebráků, ale u těch, kteří za nimi stojí. Na internetu najdete nejednu reportáž o krádežích miminek, která se k žebrání využívají, protože žena s malým dítětem dostane mnohem víc peněz než bez něho.

Proto buďte přísní a žebrákům, obzvláště dětem, nic nedávejte. Žádné peníze, žádné sladkosti, žádné dárky. Neučte je, že je normální dostávat něco zadarmo, protože tudy cesta do budoucna nevede. Pokud chcete pomoct, obraťte se na nadace nebo organizace, které mají v tomto oboru zkušenosti, protože jejich pomoc neublíží. I oblíbené posílání sešitů a pastelek do afrických škol ztrácí význam, pokud rodiny mají desítky sešitů, ale nic k jídlu. Využít můžete například služeb Člověka v tísni.

Suvenýry

Najít správný „zodpovědný“ suvenýr není vůbec jednoduché. Na následujících řádcích tak především najdete, čeho se při výběru památky z cest raději vyvarovat.

Mušle na poličku nepatří

  • U místních nebo na recepci vašeho ubytování se optejte na typické předměty. Nechcete přece ze země odjíždět jako třeba turisté z ČR s matrjoškou v kapse.
  • Pokud můžete, nakupujte předměty u výrobců a vyhněte se velkovýrobám. Ručně vyráběné předměty jsou sice dražší, ale jedinečné. Navíc podpoříte místní umělce.
  • Vyhýbejte se suvenýrům, které pocházejí z částí těl ohrožených zvířat, a dávejte pozor na ty, které jsou se zvířaty spjaté. Populární cibetková káva vám nemusí tolik chutnat, zjistíte-li, že pochází z cibetek chovaných v miniaturní kleci, nebo ještě hůř, nemá s cibetkami nic společného.
  • Kamínky, mušle i písek nechte tam, kde jste je našli. Jedna mušle nikomu jistě chybět nebude, nejste ale jediní, kdo s touto myšlenkou z pláže odchází. V globálním měřítku má takové chování devastující efekt na mořské dno.
  • Foťte, ale s rozumem. Zásah bleskem je nepříjemný nejen pro lidi, ale i zvířata. Navíc některé domorodé kmeny věří, že jim fotkou ukradnete duši. Chystáte-li se fotit kohokoli jiného než své spolucestovatele, požádejte o dovolení.

Prohlédněte si našich 10 tipů na dárky z cest, které vykouzlí úsměv na tváři a radost v srdci.

Místní umělci vám rádi ukáží proces výroby

Náboženství

I přes rozmanitost globálních náboženství můžeme najít jejich společný rys – všechna mají pravidla. Pravidla, která je dobré znát, a ještě lepší dodržovat. I to je charakteristika zodpovědného cestovatele.

V některých zemích je náboženství velice důležitou součástí kultury. Nesetkáte se s ním jen v náboženských budovách, ale bude vás obklopovat na každém kroku. Na co byste se tedy měli nejvíce zaměřit?

Oblečení

Klima tropických zemí přímo láká k odkrytým ramenům, kraťasům nebo sukni a volným trikům. Takový outfit ale může v neturistických oblastech způsobit pořádný rozruch. Nepříjemné nebo zvídavé pohledy místních rozhodně nejsou to, po čem byste toužili. Při příjezdu do destinace si proto vždy udělejte rychlý průzkum a rozhlédněte se kolem. Poznáte, co místní nosí a kam sahají hranice odkrývání kůže.

Speciální pravidla platí pro vstup do náboženských budov. Předem si najděte informace, jaké oblečení je vhodné, a dodržujte pokyny na informačních tabulích. Vyjádříte tím respekt k dané kultuře, náboženství i jeho vyznavačům.

Při vstupu do náboženských komplexů dodržujte stanovená pravidla

Ženám doporučuji pašmínu, kterou v případě nouze mohou použít jako sukni, nebo si jí zakrýt ramena či vlasy.

Separace pohlaví

Oddělení pohlaví nemusí být v běžném životě místních patrné. Vydáte-li se do budovy náboženské instituce, měli byste být na tuto možnost připravení. Například ženy se nejen nesmí dotknout buddhistického mnicha, ale také mu nic předat přímo do jeho rukou. Stejně tak se vám v muslimských zemích může stát, že osoba opačného pohlaví si s vámi odmítne potřást pravicí na uvítanou.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Poznámka na závěr

O zodpovědném cestování bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Není ale potřeba komplikovat jednoduché, a tak bych celé zodpovědné cestování shrnula dvěma hesly. Chovejme se tak, jak bychom si přáli, aby se ostatní chovali k nám / u nás doma, a hlavně používejme selský rozum. To, že něco dělají ostatní turisté, totiž vůbec nemusí znamenat, že je to tak správné.

Pavla Trávníčková

Zodpovědné cestování i zero waste jsou vášně cestovatelky Pavly, která pro vás článek napsala. Pod pokličku sociálně rozvojového turismu nahlédla letos v Indonésii, kde pracovala pro startup zabývající se právě touto problematikou. Zastihnete ji na Facebooku a blogu, kde sdílí svá dobrodružství z cest.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Radka Poulová 21.1.2018 v 17:51 - Odpovědět

    Taková mylná představa je, že pouze v muslimských zemích si příslušníci opačných pohlaví nepodávají ruce. Ale ono to není zvykem ani v Rusku, nebo třeba na Kavkaze…
    Jinak super článek, piš dál :)