Jak si při práci na dálku zjednodušit život? A jak si zjednodušit život na cestách obecně? Nebo třeba práci doma? Dali jsme dohromady nejdůležitější aplikace, které nám pomáhají nejen jako digitálním nomádům.

Trello

Při psaní Travel Bible bychom bez něj byli nahraní. Otestovali jsme už hodně aplikací pro správu malých projektů a Trello vede na plné čáře. Je nejen jednoduché a intuitivní, ale i hodně multifunkční. V základní verzi zdarma, plnou verzi potřebuje málokdo. Většina lidí ji myslím platí hlavně proto, že chce podpořit další vývoj aplikace.

K čemu všemu Trello využíváme?

  • Příprava a plánování obsahu
  • Spolupráce se vzdálenou asistentkou
  • Příprava a realizace webů
  • Plánování PR a marketingových aktivit
  • Skladiště týmových úkolů všeho typu
  • Úkoly a nápady k vlastním projektům

Trello

Evernote

Cokoliv co nezvládne Trello, vyřeší Evernote. Tedy alespoň cokoliv, co se týče poznámek. Využíváme ho jako obrovské skladiště informací všeho typu, ve kterém se dá perfektně vyhledávat, a to včetně PDF souborů a správně oskenovaných dokumentů (aplikace Scannable). Výsledky z Evernote se dokonce zobrazují i u hledání na Googlu, čímž se často vyhnete hledání něčeho, co už vlastně máte dávno archivované, a stačí to vytáhnout na světlo boží.

I Evernote můžete využít k týmové spolupráci, ale třeba také jako deník, nákupní seznam, úložiště zajímavých webů v offline verzi nebo třeba letenek, skladiště účtenek a záručních listů, chat, prezentační nástroj a místo, kam si nafotíte obrázky svých dětí před tím, než je spálíte.

V základní verzi zdarma, my ale využíváme Premium, hlavně kvůli možnosti offline přístupu i v mobilních zařízeních.

Evernote

Google Kalendář

Bez kalendáře ani ránu. Hlavně, když jste v jiné časové zóně než vaši klienti. Pro veškeré domluvené hovory využíváme možnost přizvat k události v kalendáři i někoho jiného, abychom se náhodou nesekli v časové zóně. Pokud se někam přesunujete, kalendář se tomu automaticky přizpůsobí. Papírový diář digitálním nomádům přesně z toho důvodu zásadně nedoporučujeme…

Kurz ZDARMA: Práce na dálku a digitální nomádství

Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách.

Toggl

I když nefakturujete podle hodin odvedené práce, je celkem fajn si alespoň někdy změřit, kolik vám co zabere. Včetně pročítání sociálních sítí a masochistického přehrabávání se v mailech. Toggl vám s tím rád pomůže. My ho díky placenému účtu využíváme i přímo jako podklad pro fakturaci.

Toggl

Todoist

Někdo si každý den vystačí s papírkem a pár úkoly. My ale tím, že máme oba na starosti několik různých projektů a celkem hodně klientů, potřebujeme mít dlouhodobý přehled v tom, co je kdy potřeba udělat. Ze začátku k tomu stačil kalendář, postupně ale bylo nutné přejít na jednoduchý úkolovník, který to zvládne sledovat za nás.

V Todoistu se vám naštěstí příliš nemůže stát, že byste se zavalili příliš velkým množstvím úkolů. Z odškrtávání těch hotových navíc budete mít obrovskou radost. Každé ráno vám přijde mail s přehledem toho nejdůležitějšího i připomentím úkolů, na které jste se den před tím vykašlali.

V základní verzi (která nám zatím stačí) je Todoist zdarma, pokud byste ho chtěli využít k týmové práci a složitějšímu projektovému řízení, nabízí placenou variantu. Na hodně podobné bázi funguje i aplikace Wunderlist.

Todoist na iPadu v iOS 9.1, úkoly do tohoto projektu se automaticky importují z Trella

Todoist na iPadu v iOS 9.1, úkoly do tohoto projektu se automaticky importují z Trella

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

IFTTT & Zapier

Teď trochu vyšší dívčí. Díky těmto službám totiž můžete jednotlivé aplikace mezi sebou propojovat. A nejen to, napojíte na ně také sociální sítě, e-mail, cloudy, blog, kontakty… My si třeba pomocí IFTTT automaticky přidáváme úkoly z Trella do Todoistu. Nebo postujeme fotky z Instagramu na Twitter včetně náhledu.

Ne všechna předpřipravená propojení fungují správně, je potřeba je otestovat, ale i tak si pomocí automatizace můžete ušetřit spoustu času. V základní verzi opět zdarma.

Zapier

Pocket

Do Pocket si pomocí rozšíření v prohlížeči ukládáme články, které nás zaujmou a chceme si je přečíst později. Aplikace si je stáhne do offline režimu a navíc z nich odstraní všechny zbytečnosti. Zbyde vám jen čistý text a potřebné obrázky. Přímo v aplikaci se dají články snadno třídit a archivovat pro pozdější využití. A protože už víte jak, můžete si ji propojit třeba s Evernote a využít vybrané články k přípravě obsahu pro web.

Pocket

MindNode

O myšlenkových mapách se dočtete i v Travel Bibli. Podle nás je to jeden z nejlepších způsobů, jak dát nápadům jasné obrysy a strukturu. Využíváme je jako podklady nejen pro články, ale sloužily i jako základ celé knihy. A právě aplikace MindNode patří k nejlepším, kde myšlenkové mapy vytvářet. Pokud je zrovna nechcete kreslit na papír. Sice pár dolarů stojí, ale investice se vyplatí, a to jak do iOS, tak OS X varianty.

Windows a Android má bohužel smůlu – zatím se nám nepodařilo najít aplikaci, která by se MindNode v jednoduchosti ovládání, přehlednosti a užitečnosti vyrovnala. Můžete vyzkoušet třeba webovou coggle.it

mindmapa

Vydělávej na digitálních produktech a cestuj!

První český návod, jak vypátrat ziskový trh pro vlastní digitální produkt. Chceš cestovat, mít pravidelný příjem ať jsi kdekoli? Stát se digitálním nomádem a vydržet na cestě třeba celou zimu?

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Cloudové aplikace

Bez zálohování a sdílení dat se na cestách neobejdete. Možností je dnes mnoho a každý cloud má své pro a proti. My využíváme placenou verzi Google Drive. Hlavně kvůli rychlosti, kvalitním a stabilním aplikacím pro iOS i Mac, sdílení a napojení na další služby Google.

Jako doplňkové služby používáme i free verzi Dropboxu, pro zálohování systémových dat pak iCloud.

Google Dokumenty

Matouš sice na většinu dokumentů používá Pages (a to včetně sdílení na Windows), ale díky napojení na Google Drive společně nejčastěji pracujeme s aplikacemi Googlu. Google Dokumenty totiž už pro běžnou práci téměř plnohodnotně nahradí sadu Microsoft Office, s tou obrovskou výhodou, že na textech může pracovat víc lidí zároveň v reálném čase a velice snadno se sdílí. Po stažení doplňku do Google Chrome nebo mobilní aplikace fungují i offline.

Skype & Google Hangouts & Viber

Hovorům na dálku se při nomádském životě asi nevyhnete. V rámci Evropy to mohou vyřešit různé výhodné balíčky, případně i cizí SIM (a už celkem brzy to půjde úplně bez roamingu), ze vzdálenějších koutů planety ale budete potřebovat některou z „volacích” aplikací. Používáme Skype, Google Hangout, Viber, applácký FaceTime, Zoom, někdy Facebook – možností je spousta a jde hlavně o to, na čem se domluvíte s druhou stranou, a co přesně zrovna potřebujete.

Například audiohovor přes FaceTime bez problémů funguje i na pomalém 3G, většinou dokonce i na Edge, o tom si u Skypu můžete nechat jen zdát. Malou spotřebu dat a pěkný přenos má i Google Hangouts.

Skype se zase hodí pro volání na klasické telefony – na mobil do ČR voláte odkudkoli za zhruba 2,5 Kč/minuta. Dá se to dokonce nastavit tak, aby se příjemci zobrazovalo vaše klasické mobilní číslo. A protože nás má cestovatelský bůh rád, objevili jsme teď i způsob, jak přijímat hovory kdekoliv na světě za cenu jen o malinko vyšší, než je cena volání po ČR. Nebojte, dáme vám vědět, jak na to :-)

Google Meet

Jedno z nejlepších řešení konferenčních hovorů, které vychází z původních Google Hangouts. Dnes úplně zdarma. Umí mimo jiné sdílet obrazovku a nahrávat konferenci. Dokonce vám automaticky přidává link ke sdíleným událostem v Google Kalendáři.

Jasně, nic proti Zoomu, ale Google používáme přecijen o něco raději.

Trail Wallet

Potřebujete si zaznamenávat své cestovní výdaje? Ideálně tak, abyste nemuseli řešit přepočet měn? Pak je pro vás Trail Wallet ideální řešení. Umí výdaje přehledně řadit podle kategorií a s přepočtem měn si poradí jako nic. Nemusíte se tak bát, že vám po cestě nečekaně dojdou peníze.

Revolut

Výběr hotovosti může být na cestách celkem drahá záležitost, zvlášť s některými nepříliš prozákaznickými bankami. Další věc je i bezpečnost – to, že někomu v Asii bankomat oskenuje kartu a následně mu někdo vybrakuje účet, se bohužel stává celkem často. Aplikace a karta Revolut naštěstí elegantně řeší oba problémy. Zdarma vám pošlou debetní kartu, která je přímo napojená na mobilní aplikaci. Už dříve jsme o tom na blogu psali podrobněji.

Buffer & Hootsuite

Teď trochu toho sociálna. Hlavně jste-li v úplně jiné časové zóně než většina vašeho obecenstva, hodí se plánovat příspěvky na sociální sítě tak, aby se zveřejnily ve správnou dobu. Zákon schválnosti totiž říká, že vy byste je přidali přesně v moment, kdy všichni ostatní spí. Na FB stránce nastavíte načasování přímo na Facebooku, u osobních profilů to ale bez externích služeb nejde. My navíc doporučujeme časovat všechny příspěvky – vyhnete se tím totiž prokrastinaci po zveřejnění, kdy jen egoisticky sledujete, jak naskakují lajky.

Buffer i Hootsuite fungují na velmi podobném principu, závisí na tom, která vám subjektivně víc sedne. Pro osobní použití si bez problémů vystačíte s verzí zdarma.

Kill News Feed

Znáte ten pocit, kdy vlezete na Facebook vyřídit jednu krátkou záležitost a po půl hodině brouzdání v newsfeedu vám dojde, že vůbec netušíte, proč jste tam přišli? Jednoduše si newsfeed schovejte. Jde to skoro ve všech prohlížečích a vypnout i zapnout se to dá akorát tak snadno, aby to nebylo snadné až příliš.

Tady je doplněk do Chrome: http://bit.ly/killnewsfeed
A více info najdete na http://maxfriedrich.de/post/86417669824

Kill News Feed

Rescue Time

Další super aplikace, která vám trochu pomůže pořádně se soustředit na práci. Nebo si alespoň zpětně uvědomit, nad čím na počítači plýtváte svůj čas. Každý týden vám do mailu přijde přehledný graf, co jste na počítači dělali, můžete si nastavovat cíle a sledovat své „produktivní skóre”.

V prémiové verzi (a teď přichází ta zajímavá část) si můžete zablokovat stránky, na které úmyslně nechcete chodit (tedy opět např. Facebook) po dobu, kdy se potřebujete soustředit na práci. Můžete si také nastavit notifikace, které vám dají vědět, že se něčím zabýváte příliš dlouho. A nebo takové, které vás pochváli za produktivní den…

Týdenní graf

Týdenní graf

1password & iCloud Keychain

Bez bezpečných hesel v dnešním světě ani ránu. Používáme buď 1password (placená), nebo iCloud Keychain, která je součástí systému iOS a prohlížeče Safari na Macu. Aplikace vám pro každou stránku vygeneruje bezpečné unikátní heslo, ke kterému se dostanete jen po zadání svého hlavního systémo hesla. Podmínkou fungování samozřejmě je, aby i systémové heslo bylo dostatečně bezpečné – naštěstí vám stačí pamatovat si jen jedno jediné.

Offline mapy

Znáte to – potřebujete se nutně někam dostat, a zrovna jako na potvoru vůbec nechytáte mobilní internet. Offline map existuje celkem hodně, některé zdarma, jiné placené, některé kvalitní, jiné naprosto k ničemu. Používáme MAPS.ME, někdy Mapy.cz, mapy v Triposo, někdy jen uložené offline oblasti Google Maps. Univerzální rada asi neexistuje.

Tripit

IMG_3523Potřebujete si trochu udělat pořádek v tom, kdy kam letíte, jedete a kde tam bydlíte? Tripit vám s tím pomůže. Stačí jen přeposlat veškerá potvrzení letů, jízdenek, ubytování, nebo třeba pronájmů aut a rezervací v restauraci na plans@tripit.com, v Gmailu se to dá dokonce úplně zautomatizovat. Aplikace je v základní variantě zdarma.

Triposo

Aplikaci využíváme jako základního průvodce a offline mapu. V Triposo víceméně najdete vše, co o místě potřebujete vědět. Včetně tipů, kde se vyspat a najíst a jak si jídlo v místním jazyce objednat. Aplikace poradí i s místní dopravou, přepočte vám cenu na české nebo ukáže předpověď počasí. V placené verzi pak nabízí i připravené konkrétní výlety.

Triposo

Currency

Pokud zrovna nemáte přístup k internetu a nechce se vám počítat ručně, je tato aplikace nedocenitelná. Hlavně tehdy, když někde platíte 568 tisíc s přepočtem 327,6583 něčeho za jednu korunu. Jinak ale stačí zadat například 157 EUR to CZK nebo Currency Exchange přímo do vyhledávání Google a vyskočí na vás super kalkulačka.

Pelipecky

Dnes pomalu vše, co jsme kdysi dělali na počítači, přechází do mobilů. Týká se to i nákupu letenek. Pelipecky jsou super appka od Pelikána, přes kterou nakupujeme letenky a dokážeme si je přímo spravovat v aplikaci, což nám šetří čas. Potěší i možnost číst si články a novinky ze světa cestování i v offline režimu, například během letu do cílové destinace.

Stejně tak nedáme dopustit na appku Skyscanner pro porovnání cen a několik aplikací přímo od leteckých společností.

Kurz ZDARMA: Práce na dálku a digitální nomádství

Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

  1. Zuza S. 31.12.2015 v 8:17 - Odpovědět

    Ahoj, diky za projemny prehled aplikaci. Nevige, zda je Trail Wallet dostupna pro Android? Zuza

  2. Karel Dytrych 9.1.2016 v 10:27 - Odpovědět

    Digitálním nomádům by se mohla hodit i aplikace http://www.Freelo.cz vyniká v diskuzi s klienty nad úkoly, výkazy práce, hlídá rozpočty atd.

  3. Slávek 31.1.2016 v 14:53 - Odpovědět

    Tripit mě dnes trochu vyděsil, když jsem se v něm díval na své lety. Mám let 10. ve 23:10 z DXB a přílet do MNL 11. v 11:20, ale v aplikaci mi to ukazuje odlet z DXB 11. v 11:40 (GST) a přílet do MNL 12. ve 23:10 (PHT) a doba letu 1d 7h :D Nevíš, v čem by mohla být chyba? Let mi nebyl změněn a je to bez přestupu.

    • Petr Novak 31.1.2016 v 16:42 - Odpovědět

      Zatím mě nic podobného neprovedl, ale nespoléhám na něj 100%. Vždy je lepší ověřit na letišti a u dopravce, jestli se něco nezměnilo.

  4. Nikola Marešová 5.4.2016 v 19:56 - Odpovědět

    Občas mám pocit přítomnosti nějakého anti-orientačního smyslu u mě, zvlášť co se týče Prahy, přestože jsem tam pár let bydlela xD Takže jsem logicky pohledala tu appku na offline mapy maps.me. Lidi, ta je perfektní, najde mi to i ulici i mojí polohu offline, to strašně oceňuju, zvlášť při nefunkci wifiny na mým iphone. Využiju jistě při příští cestě nach Deutschland, díky moc! 8-)

  5. Lenka Hones 30.5.2017 v 15:42 - Odpovědět

    Taky hodně dobrá aplikace na organizaci tasks a na assignmenty v teamu je Basecamp. Prehledne ukazuje to-dos to be done, tasks assigned by you, overdue tasks a tak. Priceless pro teamy, nik nemuze rict, ze neco nevidel nebo na neco zapomel. A na rychlou komunikaci pak Slack. Opět priceless.