Nejen výběry z bankomatů kdekoli na světě zdarma

15.08.2015|Kategorie: Peníze na cestách, Tipy a triky|

Když přijde na platby a výběry peněz na cestách, nemáme české banky moc v lásce. Proč? Především kvůli více či méně skrytým poplatkům, kterými se snaží platební operace v zahraničí zatížit.

I u bank, kde se tváří zcela transparentně, narážíme na nevýhodné kurzy při konverzích na zahraniční měnu. Na směnný kurz se často zapomíná, přitom je leckdy důležitější než poplatek za samotný výběr. Ideální je mít kartu, která účtuje pokud možno kurzem asociace (např. Mastercard či Visa) bez dalších přirážek. Např. mBank si při výběru v zahraničí ke směnnému kurzu přidává ještě X procent (dle typu karty). Výběr tedy máte od vybírané částky 1500 CZK zdarma, ale přidáním poplatku ke směnnému kurzu vás výběr vyjde dráž, než např. jinde sice s poplatkem, ale mnohem rozumnějším kurzem.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Zbývá tedy jen možnost založit si účet v zahraničí? Ano, dříve jsme takovou možnost zmiňovali, dnes již však mnoho možností není.

Prostě, jak stále říkáme, finanční instituce všeho druhu mění své služby týkající se poplatků za vedení účtů a používání platebních karet častěji než cestovatel ponožky. A neplatí to jen u nás, ale i v zahraničí.

N26

Německá banka Number26 nabízela eurový účet, který byl i s platební kartou Mastercard vedený zcela zdarma, což by nebylo zas tak zvláštní. Účet si ale mohli založit i občané České a Slovenské republiky, a to nejdůležitější – mohli díky němu vybírat ze všech bankomatů na světě zdarma. Respektive neplatit nic za výběr bance. Poplatkům společností provozujících bankomaty se bohužel vyhnout nedá a stále přibývají.

Ale zpátky k Number26. Dnes již to bohužel není, co bývalo. Dohledáte ji pod názvem N26 a je to víceméně klasická banka. Výběry z bankomatů jsou zdarma jen u eurových výběrů (do pěti v měsíci) a u ostatních měn se platí poplatek ve výši 1,7 % z každého výběru. Takže už nic moc.

Revolut – peníze na kartě jako cloudové řešení

Britská služba Revolut.com umožňuje okamžitě posílat a utrácet peníze globálně s nulovými poplatky za platby a může ji bez problémů využívat i občan ČR.

Výběry z bankomatů bez poplatku jsou sice omezeny měsíční částkou 200 britských liber nebo ekvivalentem dané částky v jiné měně, to ale podle nás pro běžné cestování leckdy stačí. V případě, že vyberete více, účtují si 2 % z částky nad limitem. Díky velice výhodným kurzům a možnosti mít na Revolut peníze v různých měnách (např. USD, GBP a €) to pořád často vyjde levněji než výběry s kartou klasické banky. Aktuálně podporované měny vždy najdete v aplikaci.

Novinkou je možnost pořídit si Premium účet za měsíční poplatek 6,99 britských liber. Výběry z bankomatů bez poplatku jsou pak omezeny měsíční částkou 400 britských liber nebo ekvivalentem dané částky v jiné měně. K tomu ještě získáte cestovní pojištění ve spolupráci s White Horse Insurance Ireland dac. A ještě klasické vymoženosti, jako je doručení karty do 130 zemí (většinou za 1–3 dny), v případě potíží můžete využít zákaznickou linku 24/7, kde by se vám bez prodlevy měli věnovat, atd. Podle nás to zas taková pecka není a pojištění, které získáte, se hodí pouze pro krátkodobé cestování. Takže karta bez poplatku bude pro většinu z vás vhodnější.

Ať už se rozhodnete pořídit si službu zadarmo, či za poplatek, potřebujete pouze telefon (případně tablet) s operačním systémem Android, nebo iOS. Nainstalujete si Revolut aplikaci, vyplníte potřebné údaje a necháte si zdarma poslat platební předplacenou kartu Mastercard. Nám pro neprémiový účet dorazila do 14 dnů a mohli jsme ji hned začít používat. PIN ke kartě získáte z aplikace.

Revolut už jsme osobně testovali při on-line platbách všude možně i pro výběry nejen v Evropě, ale i v Thajsku, na Srí Lance, ve Vietnamu, Austrálii, Japonsku, Spojených státech či na Novém Zélandu. Spousta čtenářů Travel Bible pak po celém světě. Opravdu funguje všude tak, jak slibuje. Konverze na většinu měn jsou výrazně výhodnější než u klasických bank, platí se jen poplatky provozovateli bankomatů (a zmíněná dvě procenta při překročení limitu 200 liber).

Matoušovi jednou bankomat nevydal žádaných 5000 bahtů (asi 3500 korun), ale z Revolutky je strhl. Řešení s podporou přímo v aplikaci proběhlo naprosto bez problémů a po ověření majitelem bankomatu (Siam Commercial Bank) se peníze přičetly zpátky.

Výhody

  • Karta je multiměnová, můžete vést různé měny. Aktuálně podporované najdete v aplikaci. Patří mezi ně např. eura, GBP a USD. Jakmile budete v Anglii a zaplatíte kartou, automaticky se peníze strhnou z účtu v librách. Tedy – pokud je tam budete mít, jinak se použije účet v jiné měně a dojde ke konverzi. Karta dnes podporuje i české koruny.
  • Kurzové přepočty na další měny jsou většinou o něco výhodnější (záleží, jakou máte banku).
  • V případě, že kartu nepoužíváte, můžete ji bez poplatku jednoduše přes mobilní aplikaci zablokovat i odblokovat. Z důvodu bezpečnosti se vyplatí odblokovávat kartu pouze těsně před platbou či výběrem z bankomatu.
  • Revolut lze využít i k internetovým platbám, což je občas díky bezpečnosti nedocenitelné. Díky tomu, že ji můžete zablokovat, navíc ani není spojená s vaším běžným účtem, vám nikdo nemůže účet na dálku vyluxovat.
  • Můžete si zdarma posílat peníze mezi jednotlivými kartami Revolut a převod se uskuteční okamžitě. Ano, kamkoliv na světě. Dá se to využít např. v případě, kdy si provozovatel bankomatu účtuje za výběr vysoký poplatek, kterému se nelze vyhnout, a tak se vyplatí výběry minimalizovat. Cestujete-li ve více lidech, může výběr z bankomatu provést jeden za všechny a ostatní mu peníze bez jakéhokoli prodlení na Revolutku pošlou.
  • V aplikaci přehledně vidíte, za co utrácíte peníze.
  • Na váš eurový Revolut účet vám pomocí SEPA platby může peníze posílat například i zaměstnavatel. Pokud byste pracovali ve Velké Británii, platba na librový účet by probíhala stejně jako na jakýkoliv jiný účet v zemi.

Nevýhody

  • Aplikace, komunikace s podporou a veškeré další informace na stránkách Revolut.com jsou (zatím) pouze v angličtině.
  • Pro převod peněz mezi Revolutkami a pro dobití prostřednictvím jiné platební karty musíte být se svým telefonem připojení k internetu.
  • Možnosti bezplatných výběrů hotovosti jsou omezené.
Už mám těch karet trochu moc. #Testovani

Už mám těch karet trochu moc. #Testovani #TravelBible

Jak nabít na kartu peníze?

Peníze můžete dobíjet prostřednictvím platební karty či odesláním peněz z kteréhokoliv evropského devizového účtu. Takže samozřejmě i z vašeho běžného českého.

Pro dobití kartou můžete využít pouze karty debetní mimo Maestro. Revolut neakceptuje dobití kreditní či předplacenou kartou.

A jak to tedy v praxi provedete? Velice jednoduše. Spustíte aplikaci, vyberete, jakou měnu chcete dobít, a kliknete na ikonku plus. V případě, že budete dobíjet např. eura či GBP, nebude vám Revolut účtovat žádný poplatek. Při dobití USD si však momentálně účtuje 3 %. Následně zadáte číslo karty, ze které budete posílat peníze, a částku, kterou chcete v dané měně dobít. U karty, kterou použijete pro dobití, musíte mít povolené internetové transakce.

Nejvýhodnější je dobíjet kartou k devizovému účtu v měně, která je podporovaná a neúčtuje se u ní poplatek jako např. u USD. Pokud máte pouze korunový účet, volte vždy ten, u kterého vám banka nabízí nejvýhodnější směnný kurz. Z účtu se vám strhne adekvátní částka a automaticky se připíše na účet Revolutky. Obratem můžete vzít kartu Revolut a zaplatit s ní nebo vybrat peníze z bankomatu. Nádhera. Co myslíte?

Ještě víc boží bude, až Revolutka přidá možnost dobít si CZK. Nabijete, směníte a vyberete. Podle banky, kterou používáte, ušetříte více či méně na poplatcích. Tuhle na první pohled složitou transakci provedete jednoduše a rychle. Revolutka slibuje umožnit dobíjení CZK v roce 2018. Čím větší bude o kartu mezi lidmi z ČR zájem, tím dřív to bude. Takže pokud vás karta zaujala, je nejvyšší čas ji objednat. Už teď můžete peníze na kartě držet v českých korunách, jen nabíjet jimi zatím nejde.

Druhou možností, avšak časově poněkud náročnější, je dobití zasláním peněz z účtu. Pokud máte devizový účet např. v eurech, GBP či USD a banka vám za převod neúčtuje nehorázný poplatek, můžete této možnosti využít. Postup je opět velmi jednoduchý. Pustíte aplikaci, kliknete na ikonku plus a uprostřed v horní části obrazovky vyberete Top up via Transfer. Vyberete platební instrukce pro převáděnou měnu a zadáte je do platebního příkazu. Účet, ze kterého je převod uskutečněn, musí být na vaše jméno. Za tento typ převodu si Revolut neúčtuje poplatek u žádné z podporovaných měn.

V případě, že budete chtít všechny peníze z Revolutky vybrat, můžete si je převést na běžný účet.

Obdobnou službou jako Revolut je Weswap.com. Tu si však v ČR pořídit zatím nemůžete, proto se o ní nebudeme zmiňovat. Nevěšte ale hlavu. Výběr z bankomatu je u této karty zdarma pouze nad 200 liber, což je z našeho pohledu docela dost peněz.

Někde se možná doslechnete o Monzo, dříve nazývané Mondo. Jedná se o britskou banku, kde si můžete zřídit účet, ovšem pouze v případě, že jste rezidentem UK. Výběry z bankomatů jsou do 200 liber zdarma, pak si účtují 3 %. Takže zase nic.

A co teď tedy s tím? Jak to řešíme my?

Snažíme se sledovat, co se v této oblasti děje, a podle toho čas od času poladit portfolio účtů a karet. Jak vidíte, pokud někdo nový vstoupí na finanční trh, ať v zahraničí či u nás, a nabídne výběry na celém světě zdarma a za nejvýhodnější kurz, není to navždy.

Držíme se zásady, že je potřeba mít s sebou víc karet a pokud možno různých typů, proto máme předplacenou kartu Revolut a k tomu karty českých bank, které mají nízké poplatky za výběr v zahraničí a pro přepočet transakce používají „rozumný kurz“ bez dalších přirážek.

Z českých bank není v současné době k zahození např. Equa bank, kde máte vedení korunového, eurového a dolarového účtu zdarma, k tomu dostanete zdarma multiměnovou kartu, tzn. ke všem účtům máte pouze jednu kartu a dle měny, v které právě vybíráte/platíte, se částka automaticky strhává z účtu v příslušné měně (pokud je na něm dostatek peněz). Výběr z bankomatu stojí 9 CZK a ke směnnému kurzu nepřičítají žádná další procenta.

DCC – Dynamic Currency Conversion. Určitě chcete verzi bez konverze, věřte nám.

Při výběrech z bankomatů v zahraničí se také vždy vyhýbáme tzv. službě DCC (Dynamic currency conversion), která je na první pohled velice lákavá, ale bohužel pekelně drahá. Jedná se o to, že vybíraná částka je přepočtená na koruny, takže ihned víte, kolik vám následně vaše banka strhne z účtu. Kurz, kterým je částka převáděna, však není vůbec výhodný a je lepší tuto službu vždy zamítat.

Čeho se úplně nezbavíte, to je poplatek, který si provozovatelé bankomatů v zahraničí leckdy účtují. Někdy však stačí obejít jich víc a máte-li štěstí, nějaký bez poplatku najdete. Poplatek si většinou účtují provozovatelé, kteří nejsou bankou.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Např. na Taiwanu si bankomaty umístěné v řetězci 7-Eleven za výběr účtovaly poplatek, zatímco bankomaty u poboček místních bank nikoli. Ve Vietnamu to je zas sodoma gomora. Bankomaty si účtují různé výše poplatků za výběr, ke všemu ještě mají omezenou výši maximálně vybírané částky. Když tam např. byl Petr, objevil, že bankomaty Citibank vydávaly nejvíc a ani nechtěly poplatek.

Víte o podobné službě, nebo se jen chcete zeptat?

Jestli víte o podobné službě, kterou lze v ČR využít a je stejně výhodná, napište nám do komentářů. Nebo se jen chcete na něco ohledně bankovního účtu v zahraničí, případně popisovaných služeb zeptat? Šup s dotazy do komentářů. Rádi vám na ně odpovíme.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 Items
Před 2 hodinami zakoupil(a) Jan z města: Praha 6
 
Ebook + roční VIP členství
Před 7 hodinami zakoupil(a) Ivo z města: Rožnov pod Radhoštěm
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 12 hodinami zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 6 - Suchdol
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book + 1 Item
Před 13 hodinami zakoupil(a) Kateřina z města: Hlinsko
 
Ebook + roční VIP členství
Před 16 hodinami zakoupil(a) Renata z města: Podbřezí
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Plzeň
 
VIP členství na 1 rok
Před 1 dnem zakoupil(a) Kateřina z města: Liberec 5
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 1 dnem zakoupil(a) Michal z města: Radovesnice I
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 1 dnem zakoupil(a) Aleš z města: Ostrava 2
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 2 dny zakoupil(a) Kryštof z města: Dobřichovice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Milan z města: Hradec Králové
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 10
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Brno
 
Cestování – nejlepší životní investice
Před 2 dny zakoupil(a) Daniel z města: Hrádek
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 3 dny zakoupil(a) Martina z města: Ústí nad Labem