Afrika – pro dobrodruhy už to není pouze Keňa a Tanzanie, nebo dovolenková letoviska na severu. Cestovatelé začínají objevovat krásy i ostatních států tohoto magického kontinentu. Namibie je jedním z nich. Tato země je výborným odrazovým můstkem k proniknutí do afrického kontinentu a jeho kouzla.

Proč si vybrat Namibii

V poslední době se o Namibii mluví čím dál víc – ať už v souvislosti s rozvojem, národními parky, rozmanitou přírodou nebo právě v souvislosti s domorodci. Na zajímavosti jí přidává i to, že v Namibii můžete nalézt jak krásu pobřeží oceánu a různorodost pouští, tak i zážitek z divoké přírody a hor v kaňonu.

Rezonují vám v hlavě vzpomínky z hodin zeměpisu o hladu, vyprahlé poušti, nemocech, chudobě a nebezpečí, které číhá v Africe? Pak si určitě na blogu přečtěte článek Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Namibie skýtá velkou nabídku prožitků, aktivit a dobrého jídla. Můžete si užít historii, nespoutanost místa, nezkaženou přírodu a laskavost lidí. S rozvojem této země můžete jako bonus pozorovat i vzrůstající komfort a bezpečnost pro turisty. Hlavní město je čisté, velmi dobře značené a krásné. Výpadky proudu, špatné silnice nebo zácpy abyste opravdu pohledali. Pokud nemáte zkušenosti s Afrikou a stále k ní máte respekt, doporučuji začít právě zde.

Jak se tam dostat

Do Namibie létají často spoje od našich sousedů – převážně z německého Berlína nebo Mnichova. Často se jedná o přímé lety, nebo lety s přestupem v JAR. Odtud je to již jen něco přes hodinku letu do hlavního města Windhoek.

Dají se sehnat lety například za 22–25 tisíc Kč přímo z Prahy (Istanbul–Johannesburg–Windhoek). Poměrně levně vycházely poslední dobou letenky s KLM přes Amsterodam a Johannesburg do Windhoeku. Lety zavedly i aerolinky Qatar Airways, například z Mnichova do Windhoeku s jedním mezipřistáním. Jelikož se do Namibie vydává čím dál víc turistů, je možné najít opravdu různé kombinace letů, cen i aerolinek, které vám vyhovují.

Kdy vyrazit

Namibie se nachází na jižní polokouli a tomu odpovídá počasí. Zima ale není takového rázu jako u nás – po celou dobu mezi květnem a začátkem září je teplota poměrně stálá (mezi 15 a 21 stupni). V srpnu přichází vítr, takže chladnější počasí je o to nepříjemnější. Nicméně pro cestování je srpen jedním z nejvhodnějších měsíců, stejně jako duben a květen.

Letní teploty dokážou být dost nepříjemné – šplhají až k 40 °C (léto je říjen až březen/duben). Období dešťů přichází od října do prosince slabší, od ledna do dubna silnější. Od září do prosince je počasí vcelku příjemné (krom slabších dešťů), počítejte ale s tím, že teploty mohou překročit 30 °C. Prosinec na cestování nedoporučuji – silnice jsou většinou plné, protože lidé hodně cestují za příbuznými.

Pouštní duny u Swakopmundu

Víza a podmínky vstupu

Do Namibie potřebujete vízum – je bez poplatku a žádejte o něj ve Vídni minimálně 7 dní předem. Pro vízum je nutné doložit zpáteční letenku (nebo alespoň její rezervaci). Vlastně nemusí být nutně zpáteční; stačí jakékoliv potvrzení o vaší cestě ven z Namibie. Chtít po vás mohou i doklad o ubytování (stačí rezervace hostelu) a dokumentaci prokazující, za jakým záměrem tam míříte.

Pokud byste chtěli v rámci cest přejet do některé ze sousedních zemí, dejte pozor. Víza jsou vydaná většinou pro jeden vstup, tudíž jakmile ze země odjedete, budete muset na hranicích vyřídit nové vízum. Pokud to všechno nechcete řešit sami, můžete zkusit agentury, které s vyřízením pomohou (Student Agency).

Aktuální informace najdete na stránkách MZV ČR nebo na stránkách Velvyslanectví Namibijské republiky.

Peníze a ceny

Měnou je namibijský dolar (1 NAD je cca 1,7 Kč), přijmou vám i jihoafrický dolar. Je možné platit kartou, ale nepočítejte s bezkontaktní platbou. Bankomaty ve městech (i těch menších) většinou jsou. Cash doporučuji vyměňovat v bankách. Sledujte kurzy.

Jelikož je Namibie jednou z vyspělejších zemí Afriky (nebo se o to alespoň snaží), jsou její ceny o něco vyšší než například v zemích rovníkové Afriky. Zato jsou ale stálejší a s úplatky se setkáte méně často.

Ceny za jídlo se liší podle lokalit i typu jídla. Obecně je jídlo dražší než v Česku. S jídlem na ulici jsem se příliš nesetkala – maximálně můžete v nějakém zapadlém krámku koupit fatcookie (viz níže), výjimečně jsem viděla i něco jako hamburger.

  • Bydlení: u guesthousu hodně záleží na tom, jaký vyberete. Namibie je bývalá německá kolonie, takže sem na dovolenou hodně jezdí němečtí turisté, od toho se odvíjí ceny. Pro backpackery je noc ve společné ložnici cca od 300 Kč. Pokud chcete vlastní místnost, počítejte s dvojnásobkem. Hodláte-li zůstat v místě déle jak měsíc, možná dostanete slevu. Osobně mám dobrou zkušenost v hlavním městě například s guesthousem Paradisegarden Backpackers. Hotely v hlavním městě a na pobřeží vás vyjdou přibližně na 1000–1800 Kč/noc. V kempu najdete nocleh od cca 170 Kč s tím, že si vaříte samostatně (zde nabízím pomůcku na hledání kempů: caravanparks.com). V národních parcích počítejte s cenou vyšší i za kempování. Pokud vás nelákají kempy a chcete více poznat místní, couchsurfing je v Namibii také možný. ;-)
  • Jídlo v restauraci: pro místní cca 100 Kč, pro cizince 230 Kč.
  • Městská doprava: taxi je zde levnější než v ČR (v menších městech cca 16 Kč, ve Windhoeku 32 Kč). Ve Windhoeku můžete využít novou autobusovou linku (spuštěna na začátku 2016; od května prý potřebujete smart card, s níž stojí jedna jízda cca 8 Kč. Na obrázku najdete, kam všude autobusy po městě jezdí. Počítejte s tím, že vše je v běhu teprve první rok…).
  • Památky: ceny jsou často dvojí – pro cizince a pro místní. Túra v Fish River Canyonu stojí asi 600 Kč, výprava s představením života v poušti (půlden s průvodcem, který vám ukáže zvířata a pouštní život) cca 1300 Kč, sjezd obrovské duny 7 na prkně (sandboarding) cca 650–850 Kč.

Lokální doprava

Namibie je rozlehlá země a síť kvalitních komunikací není nijak hustá. Hlavní tahy jsou v poměrně dobrém stavu. Využít se dají i vlaky. Často mají lehátkovou sekci, protože jejich rychlost není nijak závratná, cesta totiž bývá komplikovaná kolejemi zasypanými pískem. Pokud nespěcháte, vlak je příjemně levnou záležitostí. Například z Windhoeku do Walvis Bay / Swakopmundu se můžete dostat za přibližně 170–240 Kč (economy/business).

Další možností je stopování – v Namibii jsou lidé poměrně zvyklí brát stopaře, protože vzdálenosti jsou opravdu velké a lokální doprava nemá pravidelný jízdní řád ani velkou hustotu.

Když ale zvolíte lokální dopravu, na místo se taky dostanete. Jen počítejte s tím, že odjedete až poté, kdy bude vozidlo dostatečně naplněné. Nečekejte žádné velké pohodlí. Cena dálkových autobusů z města do města se pohybuje přibližně od 450 do 720 Kč. Nejbezpečnějším dopravcem je podle místních Intercape. Stejně tak se můžete místní dopravou dostat i do okolních států – například z Windhoeku do Lesotha (2000 km) za cca 1600 Kč.

Dlouhé cesty vedoucí až skoro do nekonečna nejsou vzácné

Pronajmutí vozidla na cesty je dobrým nápadem, pokud máte například omezený čas pobytu v zemi, nebo chcete využít více volnosti. Ceny se ale přibližují spíše západním zemím. Potřebujete mezinárodní řidičský průkaz – osobně jsem jej nikdy předložit nemusela, ale jeho vyřízení není taková zátěž. Nezapomeňte natankovat pokaždé, když máte šanci! Silnice jsou dlouhé a stanice leží poměrně daleko od sebe.

Najděte si auto na Rentalcars

Ve městech je většinou nejjednodušší využít místní taxi. Jen pozor, samozřejmě i taxikář rád vydělá na vaší neznalosti cen. V menších městech stačí poptat se jednoduchým slovem „taxi“ a místní vás většinou nasměrují na lokální stanoviště taxíků. Když nevíte, dobrým místem bývají obchody – před těmi jsou taxi nejčastěji. Pokud nějaké vidíte, většinou stačí mávnout a zkusit navázat oční kontakt s taxikářem.

S autem jste vlastními pány a můžete potkat i zajímavé stopaře

Jídlo

Namibijci milují maso a hlavně jeho úpravu grilovánímbraai. V lokálních restauracích můžete najít jídla podobná guláši z různých druhů zvěře (gazela, antilopa, koza). Místní své maso milují a rádi vám dají ochutnat. Tradičním jídlem z masa je např. kapana. Rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Pokud se objevíte ve Windhoeku, zkuste vyhledat restauraci Chana, kde můžete ochutnat řadu tradičních jídel a chutí. V obyčejné místní restauraci vám k masu často nabídnou hranolky nebo fatcookie. Nečekejte ale pouhou sušenku: pod tímto názvem se skrývá něco jako nesladký vdolek nebo kobliha bez náplně.

Další přílohou je také bramborový salát [bojki]. Během cest narazíte například i na krokodýlí farmu, kde si dáte krokodýlí steak. Biltong nebo droëwors jsou speciální úpravy masa – marinované, okořeněné a vyvěšené na 2–3 týdny. Poté je připraveno ke konzumaci, buďto ořezávané vcelku, nebo ve formě klobásek (droëwors).

Běžně v obchodech najdete velké zastoupení tzv. mezinárodních potravin. Dokonce jsem našla české zelí v sáčku.

Z ovoce stojí za vyzkoušení například maguni, marula a !nara. Marula je ovoce, které možná leckdo z vás zná. Pokud jste někdy viděli video s „opilými“ zvířaty, už víte. Vyrábí z něj také alkoholický nápoj Amarula. Zmíněná !nara roste především v poušti, vypadá jako ostnatý meloun a její chuť je něco mezi okurkou a ananasem. Pokud se vám poštěstí, jistě neváhejte ochutnat.

V restauracích zaměřených na cizince naleznete jídla jako burger s hranolky, těstoviny a podobná, skoro mezinárodní jídla. Jako vegetariáni se v těchto restauracích najíte spíš než v lokálních, kde vám po prosbě, že jste vegetarián, mohou nabídnout kuře.

Nemoci a hygiena

Očkování do Namibie sice žádné povinné není, vyžadován ale může být očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici.

Bezpečnost

Namibie je poměrně bezpečná země, důležité ale je dodržovat zásady bezpečnosti (třeba jako v Evropě). Parkování doporučuji na hlídaných parkovištích, v autě nenechávejte věci a nevystavujte na odiv drahé šperky, foťáky, kamery atd. Co byste neudělali v Čechách, nedělejte ani tam.

V období mezi zářím a prosincem pravidelně narůstá kriminalita, počet přepadení a krádeží – je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Armáda a policie je velmi respektována, takže při nějakém jejich zastavení dbejte pokynů – většinou vás pouze zkontrolují a nechají jet dál.

Co se ještě bezpečnosti týká, je dobré vyhýbat se hranicím s Angolou, stejně tak nepoužívat dálniční spojení přes město Rundu (směr Botswana). Za dobu mého pobytu jsem slyšela o několika PCV dobrovolnících, kteří byli v této oblasti přepadeni. Jsou zde příslušníci ozbrojených skupin. Dále pak pozor v oblasti Lüderitzu, kde se těží diamanty – jde o zakázané území. Věřte, že v tomto případě by ozbrojené hlídky nebyly zrovna milé.

Náboženství, tradice a zvyky

V Namibii je více kmenů – Nama, Himba a Temba na severu, dále Herero a Damara.

  • Existuje spousta dokumentů o kmenu Himba a jistě jste již nějaký s „červenými lidmi“ viděli.
  • Náboženství v Namibii je v poměrné většině křesťanské – luteráni jsou největší částí. Dále mají katolickou, anglikánskou a holandskou církev.
  • Některé z kmenů stále praktikují tradiční náboženství. Jejich procento je ale nízké.
  • Velikonoce a Vánoce jsou oslavovány jako velké svátky a často při nich obyvatelé cestují, aby se sešli v celých rodinách.

Co byste ještě měli vědět

  • Pít alkohol na ulicích není povoleno.
  • Pokud vám někdo nabídne pití nebo jídlo, je slušné jej přijmout.
  • Pozor, pokud vám nabídnou kávu nebo čaj – Namibijci hodně sladí!
  • Podání ruky je pro Namibijce často důležité – výraz slušnosti.
  • Vyvarujte se vzájemnému intenzivnějšímu vystavování náklonnosti na ulici.
  • Do zásuvek potřebujete podobnou redukci jako v UK, ovšem třetí kolík je též kulatý (redukce typu D a M). Mobil nabijete i bez redukce.
  • V parcích pozor na paviány (sebrali nám jídlo skoro z ruky).
  • Namibie vás pravděpodobně překvapí svou vyspělostí, čistotou a kultivovaností. Na Afriku je velmi vyspělou zemí a rozhodně je to velký rozdíl pro ty, kdo už byli v zemích rovníkové Afriky. Připravte se na standard inspirovaný Evropou a USA.
  • Pokud si půjčíte auto a chcete se vydat do parků a odlehlejších částí země (mimo hlavní silnice), rozhodně doporučuji off-road.

 

Přírodní parky

Jedním z nejznámějších parků Namibie je Etosha National Park. Pokud byste rádi viděli africká zvířata v jejich přirozeném prostředí, Etosha je skvělou šancí. Při troše štěstí uvidíte opravdu velké množství zvířat – nosorožce, zebry, gazely, kudu (druh antilopy), slony, žirafy… V kempech je možné navštívit místa s vodní nádrží vytvořenou pro zvířata, která po setmění přichází pít.

K největším parkům patří Namib-Naukluft National Park. Kromě pozorování zvěře stejně jako v Etoshe můžete navštívit velmi známé místo Sossusvlei a objevovat krásy jedné z nejstarších pouští na Zemi. Kromě pouště také uvidíte Naukluft Mountains a více jak 200 druhů ptáků i nespočet plazů. A nerada bych zapomněla: díky nízkému světelnému znečištění si užijete nádhernou noční oblohu jižní polokoule.

Přírodní rezervací je i již zmíněný Fish River Canyon, rozhodně stojí za trek. Kombinace pouště, hor a vodního toku spolu s horkými prameny po cestě je úžasným zážitkem. Dále je v Namibii ještě Waterberg National Park, který se faunou a zjevem odlišuje od všech ostatních, převážně pouštních parků. Na severozápadním pobřeží Namibie se nachází Skeleton Coast Park. Známým je také Caprivi Game Park – zde je možné pozorovat hrochy, které v jiných parcích Namibie nepotkáte.

Pár osobních tipů

Quivertree Forest

Při cestách jsme vyhledávali menší farmy a turistické atrakce, které nebyly uvedeny jako hlavní v průvodcích. Jednou z nich je právě Quivertree Forest v blízkosti města Keetmanshoop. Je jedním ze záchytných bodů na jihu země, často cestou do JAR. Tahle malá soukromá farma pěstuje ohrožený druh aloe, která dorůstá výšky stromů. Farma také pečuje o gepardy, kteří jsou v přírodě ohroženi. Turisté mají možnost gepardy si za dozoru pohladit. Pro toho, kdo vyhledává nějaký velký adrenalin, to ale nebude.

Město duchů Kolmanskop

Jistě zajímavé je město duchů neboli Kolmanskop. Město zapomenuté uprostřed pouště, pomalu se zavrtávající do dun písku. Atmosféra místa je nepopsatelná. Stejně tak je pěkné nedaleké městečko Lüderitz (zde si musíte koupit vstup do města Kolmanskop). Při pohybu kolem Lüderitzu a Kolmanskopu ale pozor na zakázané zóny. Nedaleko se těží diamanty, ozbrojená stráž toto území velmi ostře hlídá.

Pro ty, kdo rádi fotí a chtěli by si pohrát s barvami, pískem a světlem, doporučuji o trochu dražší vstup, jenž ale opravňuje zůstat v městečku od rána do večera. Přes duny Sossusvlei se můžete vydat právě nahoru do Walvis Bay a Swakopmundu k dalším dunám – a plameňákům.

Poušť Namib

Hledáte-li adrenalin, doporučuji jízdu na čtyřkolkách po dunách. Nebo si můžete přivézt pytle a „pytlovat“ po duně dolů. Duny se nachází nedaleko Swakopmundu, což je na pobřeží oceánu.

Herero land

Pro mě osobně byla úžasným zážitkem nádherná Herero land i s výkladem tradice a jejich ukázkou. Stejně tak nahoře na cestě přes Oshakati, kde můžete členy kmene Himba potkávat na ulici. Pokud zamíříte do některé ze zapadlých vesnic, můžete se dozvědět o jejich tradicích (nejlépe například výměnou za suroviny). V případě malých vesnic ale počkejte, než vás někdo ze starších pozve dovnitř do ohraničené osady. Nevstupujte sami.

Od mladých slečen můžete něco koupit

Epupa Falls

Třešnička na dortu. :-) Můžete se zde vykoupat, ale pouze těsně nad vodopádem – dál po řece už jsou krokodýli. Zeptejte se raději místních, jak na tom krokodýli v dané chvíli jsou.

Fish River Canyon trek

Za zážitek i peníze podle mne rozhodně stojí Fish River Canyon. My jsme ho prošli během pěti dní celý a opravdu stojí za to. Divocí koně, divoký česnek a neuvěřitelně krásná příroda.

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde zjistit více

Namibia Travel
Rozsáhlejší informace o historii, politice, ekonomii, ale také například o jednotlivých parcích, částech země, ubytování a další.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Namibií vás provedla Hanka Mašátová, která vždycky snila o cestě do Afriky, takže když se naskytla příležitost, neváhala. Namibie byla první dalekou destinací, kam odjela na delší dobu – v rámci pracovní stáže. Hanku naprosto překvapila svou vyspělostí a velmi jí usnadnila start do dalších cest. Naprosto ji okouzlila svou rozmanitou přírodou a různorodostí i divokostí, přitom ale bezpečím a pořádkem, a nakopla k tomu, aby se o pár let později vydala pracovně do Ugandy.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled