Na cestách dostávají zabrat nejen naše záda pod tíhou batohu, ale desítky nachozených kilometrů se odrážejí především na našich nohou. Otlaky, prochladlá chodidla, odřené prsty, či dokonce puchýře – že vám to zní povědomě?
Teď zavřete oči, trochu se zasněte a představte si ty nejpohodlnější boty na světě, ve kterých se i při celodenní túře a po desítkách nachozených kilometrů budete cítit jako v bačkůrkách. Zní vám to jako pouhý sen? Díky botám simulujícím chůzi naboso se pro vás stoprocentní pohodlí na každém kroku stane každodenní realitou.
Už víte, jak vybrat batoh, trekové boty i příruční zavazadlo. Dnes si posvítíme na výběr dalšího hardwaru, a tím jsou kvalitní boty pro každodenní nošení na cestách i třeba do práce.
Tento článek vznikl ve spolupráci s naBOSo.cz a jedná se o PR text
Jak barefoot obuv vypadá
Tyhle boty sice vypadají až na pár detailů jako běžná obuv, jsou však v lecčem rozdílné. Pokud už jste je někdy viděli na vlastní oči, jistě vás hned na první pohled zaujal jejich poněkud jiný tvar. V čem všem se ještě odlišují od těch běžných a jaké vám to přinese benefity?
Anatomická špička
Špička u bosobot není špičatá, ale ani kulatá. Kopíruje přirozený tvar chodidla, nijak netlačí prsty, naopak jim poskytuje dostatek volného prostoru, takže vám ani po několikahodinovém výšlapu nehrozí nepříjemné otlaky.
Flexibilita
Barefoot boty jsou maximálně poddajné do všech stran, aby se vaše chodidla mohla při chůzi přirozeně hýbat, měla potřebný kontakt se zemí a správně reagovala na podněty od povrchu, po kterém se pohybujete. Například v momentě, kdy by se vám mohl zvrtnout kotník, noha ve vhodnou chvíli aktivuje správné svaly, tzv. propriocepci neboli polohocit, a zabrání tak nepříjemnému úrazu.

Barefoot boty jsou flexibilní
Tenká podrážka
Každému vyhovuje něco jiného, obecně se ale dá říct, že tloušťka podrážky u bosých bot se pohybuje od cca 3 do 6 milimetrů, aby chodidlo mohlo dobře nacítit a vnímat terén. Určitě se ale nemusíte obávat, že by vám kvůli tomu byla zima od nohou. Tím, že jsou chodidla při chůzi mnohem aktivnější než běžně, lépe se prokrvují, a zůstávají tak příjemně teplá.
Nulový drop
Nulový drop, jinak řečeno podpatek, je rozdíl výšky mezi špičkou a patou. Má tu výhodu, že podporuje vzpřímené postavení těla při chůzi a také snižuje námahu kloubů a vazů. Vy to zaručeně poznáte podle toho, že vás při delších trasách přestanou bolet kolena.
Nízká hmotnost
Průměrná váha jedné klasické boty se pohybuje okolo 0,7 kg. Barefoot bota oproti tomu může vážit i pod 200 gramů a máte naše slovo, že při delších túrách ten rozdíl pocítíte na vlastní nohy.
Žádná podpora klenby
Všelijaké vnitřní tvarování v bosobotách nenajdete. Jednoduše proto, že 99,99 % chodidel nepotřebuje žádnou podporu nožní klenby. Ba právě naopak. Rovná stélka pomáhá tomu, aby se noha při chůzi dobře prokrvovala a svaly i šlachy, které klenbu drží, správně pracovaly.
Módní trend, který prospívá zdraví
Pojďme se ale nyní podívat na to, jak mohou ovlivnit vaše celkové zdraví – a že toho není málo. Pokud si spolu se správným postojem osvojíte také správnou techniku chůze, celkově se vám zlepší postavení kloubů, čímž se výrazně sníží riziko bolestí kolen či kyčlí.
Posílíte si střed těla, což mimochodem vede i k redukci diastázy, nastartujete metabolismus a podpoříte optimální činnost imunitního systému. Čeká vás ale i lepší prokrvení celého těla, lymfa začne správně pracovat a díky více otevřenému hrudníku začnete plně využívat kapacitu svých plic, což se vám při náročném výšlapu do hor bude jedině hodit.
Malý tip: Nenechte se odradit tím, že vás zpočátku možná budou bolet chodidla, kotníky nebo třeba lýtka. Pro zakrnělé svaly je to, že je začnete používat v plném rozsahu, trochu šok a chvíli jim trvá, než si na přirozenou chůzi zvyknou.
Na celodenní túru, sport, do města, ale i do kanceláře
Barva a celkový vzhled jsou tím, čím se při výběru obuvi řídíme nejčastěji. Bosé boty je však – stejně jako ty běžné – potřeba vybírat hlavně podle ročního období i toho, kam je nejčastěji nosíte: někdo tráví každý víkend na horách, jiný zase chodí denně běhat do parku.
Jaké typy barefoot bot rozeznáváme a pro jaké aktivity jsou vhodné?
Outdoorové barefoot boty
Chodíte-li často na túry, a to bez ohledu na předpovědi meteorologů, pak jsou pro vás voděodolné outdoorové boty tou pravou volbou. Jsou úžasně lehké, dovolí vám dobře vnímat terén a zároveň zaručí, že každý vrchol zdoláte se suchýma nohama i bez odřených prstů či puchýřů.
Městské boty
Tyhle městské barefoot boty jsou vhodné k nošení téměř po celý rok. Vyrobené mohou být jak z kůže, tak veganských materiálů, vedle tvrdých městských povrchů s vámi zvládnou i zpevněné lesní cesty. U zimních modelů nechybí zateplení, ať už pravý beránek, nebo umělý kožíšek, a jsou-li navíc boty vybavené membránou, můžete je nazout i do deštivého dne.
Sportovní boty
Ať už jste milovníky jógy, x-krát týdně chodíte do fitka, nebo každé ráno uběhnete pět kilometrů v parku, vaše sportovní výkony odteď dostanou zcela nový rozměr. Turistické barefoot boty vás nebudou nikde tlačit, dopřejí vašim nohám absolutní pohodlí a díky tenké podrážce získáte úplně nový prožitek z terénu.

legauno aktiv a leguanito v Krkonoších s @naruby.life
Sandály
Dovolená u moře, parné dny strávené ve městě i letní pikniky v parku. Při všech těchto příležitostech vám barefoot sandály poskytnou maximální pohodlí. Můžete si vybrat jak elegantní modely vhodné i na svatbu, tak ryze sportovní sandály, které vás podpoří i při celodenních výšlapech v náročnějším terénu.
Baleríny
Nejenže skvěle vypadají, ale jsou i velmi pohodlné, navíc je můžete nosit od jara až do podzimu. Oblékněte k nim letní šaty, džíny nebo elegantní kalhoty a můžete vyrazit jak do práce, tak do divadla či na rande. Klasikou jsou elegantní barefoot baleríny z černé kůže, ovšem na své si přijdou i zastánkyně sportovního stylu, které jinak tráví většinu času v pohorách.
Zimní boty
Pokud toužíte po absolutním pohodlí i ve dnech, kdy za okny panují třeskuté mrazy a vy místo na horách trávíte většinu času ve městě, pak se rozhlédněte po nabídce zateplených bot. Ať už dáváte přednost kozačkám, chelsea boots, nebo nižším kotníčkovým botám, máte na výběr jak modely s hřejivou vlnou, tak syntetickým kožíškem.
Ponožkoboty
Neuvěřitelně pohodlné, přizpůsobivé a univerzální. Přesně takové jsou ponožkoboty, které navíc jsou tak skladné, že je hravě uložíte do každého batohu. Hodí se nejen jako přezůvky na doma či do práce, ale unosíte je i do města, na sport a samozřejmě také do přírody – pocit z toho, jak v nich chodidlo vnímá terén, je naprosto neskutečný.
Náš tip: Zkuste ponožkoboty využít jako relaxační pomůcku, která příjemně uvolní vaše nohy po delší túře.
Jak vybrat první boty, které perfektně sednou
Najít boty, které budou lahodit nejen vašemu oku, ale i noze, je docela výzva. Každý z nás je jiný, a tak máme logicky i trochu jiná chodidla. Pamatujte, že barefoot bota má na nohu dokonale padnout, hezky ji obepínat a zároveň jí poskytovat dostatek místa, aby se při chůzi v městské džungli i přírodním terénu mohla volně hýbat.
Základem je správná velikost
Různé značky mají různé číslování, a tak se při nákupu neřiďte čistě podle velikosti. Naopak se zaměřte na délku a šířku stélky – výrobci mají na svých stránkách tabulky. Porovnejte ji s rozměry svého chodidla a zároveň mějte na paměti, že můžete po nějaké době potřebovat boty větší, protože se noha většinou trochu vytáhne.
Jak si nohu správně změřit
Při výběru vhodné velikosti je potřeba změřit zejména délku chodidla, tedy vzdálenost od paty po nejdelší prst (což nutně nemusí být palec), a současně i jeho šířku, protože bota by neměla být těsná, aby prstům umožňovala pohodlně se roztáhnout. K délce chodidla pak přidejte ještě nadměrek: u dospělých 5–10 mm a u malých cestovatelů 9–12 mm. To aby noha mohla při chůzi správně pracovat.
Tipy na první barefoot boty
Ideální variantou je zajít přímo do kamenné prodejny a zkoušet, zkoušet a zkoušet, dokud nenajdete boty, které vám padnou jako ulité. Samozřejmě chápeme, že jste celí natěšení na nové zážitky, přesto ale odolejte touze hned při nákupu pořizovat outdoorové boty. Raději vybírejte nějaký univerzální model a v prvních dnech a týdnech volte kratší procházky přírodou, kdy chodidlo naučíte dobře vnímat terén. Choďte pomalu, myslete na celkové postavení těla a nechte nohy, aby si zvykly.
A jaké modely můžete zvolit pro své první bosé kroky?
Materiály pro milovníky klasiky i vegany
Všechny bosé boty spojuje to, že jsou vyrobené z velmi kvalitních materiálů. A ideálně z lokálních zdrojů, protože k tomuhle oboru zkrátka neoddělitelně patří i ekologie a udržitelnost. Kůže však není to samé co bavlna nebo len, a tak se mrkneme na rozdíly mezi jednotlivými materiály. Podle toho si pak vyberte ideální boty pro další dobrodružství.
Kůže, hladká i broušená
Kůže, správněji řečeno useň, je pevný, pružný a velmi odolný materiál, který se skvěle přizpůsobí každé noze. Klasickou hladkou kůži asi není potřeba dlouze představovat. Snadno se udržuje a je odolná jak vůči oděrkám, tak vlhkosti. Zkrátka ideální volba do jakéhokoliv terénu i počasí.
Poté se nabízí semiš, což je kůže broušená buď po líci (nubuk), nebo po rubu (velur). Ten však je náročný na péči a navíc i citlivější na vlhkost. Semišové boty si nechejte raději do prosluněných dnů.
Veganská „kůže“
Slevovat z nároků na kvalitu nemusíte ani v případě, že se vyhýbáte materiálům pocházejícím ze zvířat. U dnešních bot ze syntetické kůže na první pohled absolutně nepoznáte, že jsou jiné. Veganská kůže má mnohdy i lepší vlastnosti než ta přírodní a je celkově odolnější, poddajnější i prodyšnější. Nezáleží přitom, zda sáhnete po kotníkových outdoorových botách nebo balerínách.
Bavlna, len či konopí
Suché jaro, léto i teplejší podzim jsou ideální dobou k nazutí bot vyrobených z přírodních materiálů, jako je bavlna, len či konopí. Jsou lehké, pohodlné a prodyšné. Do vlhkého počasí se však lépe hodí voděodolné syntetické materiály jako softshell, nylon či polyester, vyrobené třeba z PET láhví.
Barefoot boty s membránou
Patříte-li mezi nadšené turisty, kteří jediný víkend neposedí doma, určitě vás zajímá, zda si bosoboty můžete vzít třeba i do Alp. A dokonce za deštivého počasí. Odpověď zní: ano, můžete. Jen vybírejte takové modely, které jsou vybavené membránou. Ta totiž zaručuje nepromokavost, ovšem zároveň propouští z boty ven tělesnou vlhkost, takže vám nehrozí, že si večer budete z nohou sundávat mokré ponožky.
Pravidelná péče se vám vrátí
Věříme, že chcete, aby vám boty vydržely co nejdéle. To bez správné péče opravdu nepůjde. Proto je pravidelně impregnujte, čímž zabráníte pronikání vlhkosti dovnitř boty, a zbavujte hrubých i drobnějších nečistot. U kožených bot navíc přidejte i přírodní výživu, aby stále zářily jako nové.
Život vám pak velmi zpříjemní různé deo spreje, které zabrání nepříjemnému zápachu, a doma by vám neměl chybět ani nazouvák, díky kterému předejdete nehezkému zmačkání, či dokonce popraskání bot při jejich obouvání.
Kdy barefoot obuv není vhodná
Než se vydáte koupit své první bosé boty, je potřeba zhodnotit svůj celkový zdravotní stav. Jsou totiž situace, kdy tato obuv není vhodná. To se týká například vrozených anatomických vad chodidel či určitých ortopedických defektů. Ideální je v takovém případě navštívit fyzioterapeuta a svůj úmysl s ním konzultovat. Zcela vyhnout byste se ale této obuvi měli při pokročilém stadiu cukrovky a neuropatických diagnózách, při kterých v chodidle není citlivost – mohli byste si při chůzi způsobit zranění.
Zdravé chůzi vstříc
Jak zvolit ty správné barefoot boty i na co všechno při jejich nákupu myslet, to jsme vám už poradili. Další kroky jsou nyní na vás. Dáte-li ale barefoot obuvi šanci, sami uvidíte, že si ji vaše nohy zamilují a budou vám děkovat při každé chůzi městem i nespoutanou přírodou.