Jižní Korea není pro většinu lidí zrovna obvyklá turistická destinace, alespoň pro cestovatele ze Západu. Lidé mířící do Asie raději zvolí tropický jihovýchod či zdánlivě kulturně bohatší Japonsko nebo Čínu. Proč tedy vyrazit do země, která je navíc ve válečném stavu se svým sousedem a nad níž visí hrozba jaderného útoku? Jednoduše řečeno: prožít si pořádný kulturní šok.

V tomto průvodci poradíme, co vidět, zažít i ochutnat. Dozvíte se, jak prožít Jižní Koreu bez cestovky, kam zamířit. A hlavně vám poradíme, jak se (ne)chovat, abyste nezpůsobili kulturní faux-pas.

Baekyangsa

Chrám Baekyangsa

Proč jet do Koreje

Jižní Korea zažila obrovský ekonomický boom v druhé polovině 20. století a v posledních letech udává trendy celému zbytku Asie. Vlna korejské popkultury zaplavila mladé lidi od Číny až po Thajsko či Indonésii a je stále populárnější i na Západě.

Vyspělost, modernost a neustálé směřování k dokonalosti ostře kontrastuje s tradičním korejským životním stylem – vždyť starší generace Korejců ještě pamatuje válku, chudobu a realitu života v rozvojové zemi.

Stejně jako u Japonska platí, že nejzajímavější na Koreji jsou její lidé, na rozdíl od jejího ostrovního souseda je však Korea stále poměrně nezkažená masovým turismem a pořád si zachovává jedinečnost a autenticitu. Soul ale je momentálně jednou z nejoblíbenějších asijských destinací, takže kupujte letenku, než město zaplaví pouliční prodejci klíčenek a selfie tyček.

Ačkoli nejatraktivnější na Koreji jsou města, kde se cítíte jako v obřím zábavním parku, země nabízí něco pro každého. Ať už to jsou královské paláce, buddhistické kláštery, pláže, národní parky, čajové plantáže, sopečný ostrov Jeju, nebo – pro fanoušky historie – odkaz korejské války a Severní Koreje.

Tradiční korejský oděv – hanbok

Tradiční korejský oděv – hanbok

Jak se tam dostat

Z Prahy do Soulu létá desetihodinový přímý spoj od Korean Air, ten ale většinou nebývá nejlevnější variantou. Ceny zpátečních letenek Praha–Soul se pohybují mezi 16 a 30 tisíci, akční se dají sehnat kolem 12 000 korun.

Nejlevněji často vychází polský Lot nebo Finnair, létá se ale například i s Emirates nebo Qatar. Na lepší ceny se dostanete při odletu z Vídně, Mnichova a dalších okolních letišť. Jak se na ně dostat poradí náš praktický článek.

Pokud se už někde na asijském kontinentu nacházíte a chcete si udělat výlet, máte štěstí – do Koreje létá nepřeberné množství asijských nízkonákladovek za velmi dobré ceny.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy vyrazit a proč v tuto dobu

Jihokorejské počasí je poměrně extrémní. Zatímco v létě panují vlhká úmorná vedra, navíc spojená s obdobím dešťů, zimy bývají naopak suché a mrazivé. Nejlepší doba, kdy vyrazit, je mírnější období mezi tím – jaro, nebo brzký podzim. Na jaře navíc můžete pozorovat rozkvetlé sakury.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Víza a podmínky vstupu

Česká republika má s Jižní Koreou poměrně nadstandardní vztahy, Češi si tak můžou v zemi užívat až tříměsíční bezvízový pobyt. Za zmínku také stojí, že Korea je jednou z mála zemí, které občanům České republiky poskytují možnost vycestování na Working Holiday vízum, které umožňuje zůstat v zemi rok a zároveň vydělávat nekvalifikovanou prací. Tento typ víz je jinak mezi Čechy oblíbeným způsobem cestování například do Kanady či na Nový Zéland.

Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Jaké další země poskytují Čechům working holiday víza a jaké jsou jejich podmínky? Přečtěte si Vydejte se do zahraničí za prací, spojte ji s cestováním. Jaké jsou možnosti?

Výhled na noční Soul

Výhled na noční Soul

Peníze a přibližné ceny

Ceny v Koreji nejsou zdaleka tak přepálené jako v Japonsku a jsou o něco vyšší než v Česku, ale i když si na něčem budete muset připlatit, na jiných věcech zase ušetříte. Platí se korejskými wony, 1000 ₩ je přibližně 18 korun. Mezi dražší položky patří doprava či jídlo, naopak levné je oblečení, kosmetika, elektronika. Tyto levné položky dělají z Koreje ráj pro shopaholiky.

Jak vybírat z bankomatů výhodněji? Přečtěte si Nejen výběry z bankomatů kdekoli na světě zdarma.

Wony kvůli nevýhodným kurzům nedoporučuji směňovat, vyberte je z bankomatu na místě. Platit kartou se dá na většině míst a bankomaty jsou hojné (každá samoobsluha 7-Eleven jeden má), může se vám ale stát, že některý bankomat vaši kartu nevezme.

  • Ubytování: v hostelu 300–500 Kč/osobu, v hotelu kolem 1200 Kč za pokoj pro 2 osoby.
  • Jídlo: barbecue pro dva 500 Kč, jídlo na ulici 40–100 Kč za porci.
  • Vstup do památek: palác Gyeongbokgung 60 Kč.
  • MHD: jízda metrem v Soulu 25 Kč.
  • Nápoje: láhev lokálního alkoholu (Soju) kolem 40, balená voda cca 20, korejské pivo 80 Kč.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Lokální doprava

Letecká doprava

Všechna větší města v Koreji mají letiště a v zemi operuje nespočet nízkonákladových společností, ať už korejských, nebo zahraničních. Letecká doprava tedy nemusí být špatná volba, ale Korea je rozlohou poměrně malá země, nejlepším způsobem přepravy (i na delší vzdálenosti) je vlak.

Vlaky

Jsou odstupňované podle rychlosti a komfortu. Nejlepší je rychlovlak KTX, který vás ze severu na jih dopraví za nějaké dvě hodiny, vychází ovšem dost draze (Soul–Busan cca 1000 Kč v economy class). Nejlevnější Mugunghwa stojí zhruba polovinu, ale cesta trvá dvakrát až třikrát tak dlouho. Na ostrovy se krom letadel dostanete i trajektem (Busan–Jeju jednosměrně zhruba za tisícovku).

Doprava ve městech

Ve městě je váš nejlepší přítel kartička T-money, kterou seženete v každé sámošce. Dobíjíte ji penězi a platíte s ní v metru a autobusech ve všech korejských městech. Metro je nejrychlejší a nejspolehlivější způsob dopravy kamkoli. Autobusy vyjdou levněji, ale používejte je jen pro cesty do odlehlejších částí měst, nebo když máte opravdu hodně času.

Taxíky

Jsou většinou poctivé a za rozumné ceny. Jinak lze samozřejmě využít Uber. Pokud si chcete zařídit dopravu sami, pronájem auta v Soulu stojí 1500–2000 Kč.

Jak vyzrát nad půjčovny aut? Přečtěte si Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor.

Korea není zrovna bike-friendly země, ale snaží se v tomto ohledu dělat pokroky. Díky tomu si na některých místech můžete půjčit kolo na pár hodin zdarma.

Korejské jídlo znamená plný stůl a sdílení s rodinou nebo přáteli

Jídlo

Tradiční korejské jídlo je většinou červené a pálivé (zásadní surovinu v korejské kuchyni představuje chilli omáčka gochujang) a obsahuje spoustu masa či ryb. Asi nejtypičtější je korejské barbecue, kdy dostanete maso syrové a sami si jej opékáte na grilu (většinou již vestavěném ve stole). V Koreji je jídlo společenskou záležitostí a je určené ke sdílení s přáteli, může se vám proto stát, že restaurace nenabízí porce pro jednoho (a někdy ani pro dva).

Hlavní jídlo (v případě barbecue tedy například maso), za které platíte, dostanete s množstvím různých příloh, které jsou zdarma (a měli by vám je také zdarma doplnit). Nejdůležitější přílohou je kimchi, čínské zelí naložené v pálivé červené omáčce, které se vyznačuje charakteristickým zápachem. Lze ho připravit na milion způsobů a dostanete ho prakticky ke každému jídlu. V restauraci také vždy dostanete vodu zdarma. Rýži si většinou musíte přiobjednat.

Mezi další známé korejské pokrmy patří bibimbap (rýže s masem, zeleninou a opět červenou pálivou omáčkou), různé typy jjigae (polévek) nebo vyhlášené smažené kuře. Oblíbenou pochoutkou Korejců jsou také kuřecí pařátky.

Ze sladkostí stojí za vyzkoušení bingsu (ledová tříšť tradičně s kondenzovaným mlékem a fazolovou pastou, ale opět existuje množství variací) nebo hotteok – korejská plněná palačinka.

Street food je v Koreji také oblíbený a jídlo ze stánku vás většinou na záchod nepožene. Moje oblíbené pouliční jídlo je japchae – smažené skleněné nudle ze sladkých brambor se zeleninou a masem.

Vegetariáni to budou mít v Koreji poměrně těžké, hlavně proto, že Korejci celkově moc nechápou koncept vegetariánství. Pro vegany je situace stejná, ale korejská kuchyně tradičně příliš nepoužívá mléčné výrobky. Pokud tedy seženete jídlo bez masa, máte vyhráno. Tofu je v Koreji oblíbená surovina, kdo tedy opravdu hledá vegetariánské jídlo, najde.

Zažít tradiční jídlo můžete také netradičně. Na jedné z lekcí vaření.

jídlo v jižní koreji

Nemoci a hygiena

Korea je velmi vyspělá civilizovaná země a zákeřných nemocí se nemusíte obávat o nic víc než v Čechách. Doporučuje se očkování typické pro asijské země (žloutenka A + B a břišní tyfus), ovšem hrozba onemocnění je minimální, zvlášť pokud se držíte ve městech. Voda z kohoutku je pitná.

chrám Haedong Yonggungsa

Chrám Haedong Yonggungsa poblíž Busanu. Foto od Jo Quinn z Unsplash

Bezpečnost

V Koreji je extrémně bezpečno, až do té míry, že se můžete opít, usnout na ulici a probudit se všemi věcmi na svém místě. To samozřejmě neznamená, že neexistují výjimky a že se máte chovat nezodpovědně, Korea ale rozhodně je (alespoň zatím) jedno z nejbezpečnějších míst, kam se můžete vydat. Ženy cestující samy možná vzbudí trochu pozornost, ale to spíše kvůli kulturním odlišnostem než nekalým úmyslům ze strany Korejců.

Střídání palácových stráží je dnes už jen divadlo pro turisty

Náboženství, zvyky a tradice

Ačkoli má Korea buddhistickou minulost a všude narazíte na krásné chrámy a kláštery s lidmi dosud praktikujícími buddhismus, převládajícím náboženstvím je křesťanství a většina věřících Korejců je opravdu hodně zbožná. V zemi je svoboda vyznání a množství Korejců se nehlásí k žádnému náboženství, takže ať je vaše přesvědčení jakékoli, nemusíte se bát ho přiznat.

Jižní Korea je kulturně a rasově velmi homogenní země a zažívá rozvoj turismu až v posledních letech. Většina Korejců (alespoň mladší generace) tuto změnu vítá a odpustí vám neznalost korejských způsobů bez mrknutí oka. Na druhou stranu se můžete setkat se zvědavostí a častým nepochopením vaší vlastní kultury, téměř nikdy však přímo s rasismem nebo odsuzováním.

Gamcheon village

Gamcheon village. Foto od Philip Jang z Unsplash

Jaké korejské zvyklosti vás mohou překvapit?

Zasypávání otázkami – když se s někým seznámíte, okamžitě vás zavalí dost osobními otázkami (jedna z prvních bude mířena na váš věk). To proto, že korejština má několik stupňů zdvořilosti a oni musí zvolit ten správný podle vašeho věku a sociálního postavení.

Podávání oběma rukama – pokud někomu něco podáváte (např. peníze v obchodě), je zdvořilé držet věc v obou rukou, nebo v jedné ruce a tou druhou ji podpírat. To samé platí, když někdo něco podává vám.

Soju etiketa – Korejci vypijí nejvíc litrů tvrdého alkoholu na světě (dokonce dvakrát víc než druzí Rusové). Pití jejich národního nápoje Soju (rýžová pálenka, která chutná jako vodka s vodou a pije se po panácích) má svoji vlastní řadu společenských pravidel. Nikdy byste neměli nalévat sami sobě. Pokud vám někdo nalévá, držte skleničku oběma rukama. Při pití je slušné odvrátit hlavu od výše postavených osob u stolu (například od starších, nebo dívky od chlapců).

Co nedělat v Koreji? Faux pas se dopustíte například smrkáním na veřejnosti, nošením bot uvnitř domu, sezením na místě pro důchodce, nebo zapíchnutím hůlek do rýže. Všechny výše zmíněné věci vám ale – coby cizinci – budou často prominuty.

Korejci milují roztomilé tematické kavárny. Tahle s tématem Hello Kitty je jedna z méně bizarních

Jaké suvenýry přivézt z Koreji?

Hledáte perfektní dárek, kterým potěšíte své blízké nebo bude sloužit jako připomínka vaší cesty po Koreji? Zkuste se inspirovat následujícími tipy:

  • Celadonová keramika: Jemná a krásně zdobená keramika s charakteristickou zelenou glazurou.
  • Hanbok: Tradiční korejský oděv, který může být jak pro speciální příležitosti, tak v modernějších verzích pro každodenní nošení.
  • Bukchon Hanji: Ručně vyráběný papír, který se používá pro kaligrafii, origami nebo jako dekorace.
  • Kimchi: Korejská národní pochoutka, fermentovaná zelenina plná chutí. Dostupná v různých variantách.
  • Korejský zelený čaj: Vysoce kvalitní zelený čaj z oblasti Boseong nebo Jeju.
  • Ginseng: Korejský ginseng je známý svými léčivými účinky a je k dostání v různých formách, od čaje po extrakty.
  • Korejská kosmetika: Jižní Korea je předním hráčem v oblasti kosmetiky. Přiveďte si domů špičkové pleťové masky, séra, esence a další produkty pro péči o pleť.
  • K-Pop suvenýry: CD, plakáty, a fanouškovské zboží oblíbených K-Pop skupin.
  • Soju a korejské likéry: Tradiční korejský alkohol, skvělý dárek pro milovníky lihovin.
  • Najeon Chilgi: Výrobky zdobené perletí, jako jsou šperkovnice, zrcátka a rámečky.

rušná ulice v Koreji

Co byste ještě měli vědět

  • V Koreji je věk velmi důležitý a měří se jinak než u nás. Když se Korejec narodí, je mu jeden rok a s každým čínským novým rokem o rok zestárne. Může se tedy stát, že v Koreji jste až o dva roky starší než normálně. Pokud si nejste jistí, kolik vám vlastně je, prostě řekněte rok narození a oni si poradí.
  • Dobrá zpráva: nejen že dýška nejsou povinná, ale jsou dokonce urážlivá.
  • Tetování je nelegální a například v televizi se musí cenzurovat. Neznamená to, že neuvidíte potetované Korejce, nebo že vás zavřou, ale do tradiční lázně jjimjilbang vás často s kérkou nepustí.
  • Jít „na jedno“ neexistuje. Jednak se za pivo nedoplatíte a rychle si zvyknete na levné a dostupné Soju, jednak vám nikde, kromě samoobsluhy a podniků cílených na cizince, neprodají samotný alkohol. Vždy si k němu musíte objednat alespoň něco malého k jídlu.
  • Časový posun – a teď nemyslím 8 hodin, které dělí Soul a Prahu. Korejci jsou noční tvorové a celý den je v Koreji posunutý. Neočekávejte, že najdete cokoli kromě řetězců a franšíz otevřené před jedenáctou ráno, i když jde o podnik podávající snídaně. Ulice ožívají až v pozdních odpoledních hodinách, do klubů nemá cenu chodit před půlnocí. Odchází se z nich běžně v 8 ráno.
Jeju ostrov

Ostrov Jeju je pýchou celé Koreje

Osobní tipy, kam se v Koreji podívat

Soul

Hlavní město Jižní Koreje je také její hlavní turistickou destinací. Už jen objevováním této desetimilionové metropole můžete strávit týdny, proto se o Soulu rozepíši trochu více. Z historie zde najdete pět královských paláců a několik původních vesniček (tzv. Hanok Villages). Výhled na město nabízí Namsan (nebo také N Seoul) Tower a za návštěvu určitě také stojí válečné muzeum.

Nejzajímavější jsou na Soulu rozmanité čtvrti, z nichž každá má svůj vlastní charakter a funguje jako miniměsto sama o sobě. Mezi nejpopulárnější a nejzajímavější patří například:

  • Hongdae – studentská čtvrť v okolí Hongik University a centrum zábavy pro mladé. Levné nákupy, trendy kavárny (často obsahující kreslené postavičky či živá zvířata), buskeři, pouliční umění a skvělý noční život. V poslední době se sem ale stahují turisté a soulští hipsteři se už údajně přesouvají do jiných čtvrtí.
  • Itaewon – zde se už desítky let shromažďují cizinci, hlavně Američané. Najdete zde typicky nekorejské věci – například oblečení nadměrných velikostí nebo bary, kde vám prodají drink bez jídla.
  • Gangnam – říká vám to něco? Virální song je ve skutečnosti právě o povrchním životě v této bohaté čtvrti plné luxusních restaurací a klubů, kam zlatokopky chodí lovit své sugar daddies v naději, že jim zaplatí plastiku. A nejlepší plastické chirurgy najdete – uhádli jste – také v Gangnamu. Oppa Gangnam style.
  • Myeongdong – nákupní čtvrť, kde najdete každý řetězcový obchod minimálně dvakrát. Odpoledne do ulic mezi obchody přijíždějí stánky s jídlem, takže si můžete dát nudle z igeliťáku či maso na špejli na schodech od Zary.
  • Insa-dong – tradičnější a klidnější část města, ráj pro milovníky umění, čaje a tradiční korejské kultury. Také zde najdete nejspíš jedinou kavárnu na světě, která má koncept založený na exkrementech. Pochutnáte si například na vaflích ve tvaru hovínka nebo horké čokoládě ze záchodu.

Poznejte Soul s místními

Powered by GetYourGuide

Ubytování v Soulu

Seoul nabízí širokou škálu ubytování, které vyhovují různým rozpočtům a preferencím. Zde jsou doporučené čtvrti a konkrétní ubytování rozdělené do tří skupin:

Low-cost ubytování najdete v oblasti Hongdae. Mladé, umělecké čtvrti plné levných hostelů a guesthousů. Taky skvělá volba pro cestovatele hledající živý noční život a pouliční umění.

Klidnější, pohodovější ubytování hledejte v Myeongdong. Shoppingové nebe a epicentrum korejské kosmetiky, ideální pro ty, kdo chtějí být blízko hlavních atrakcí a obchodů.

Luxusnější hotely a netradiční ubytování najdete ve čtvrti Gangnam.

  • Park Hyatt Seoul: Luxus v srdci Gangnamu, s nádhernými výhledy na město a prvotřídními službami.
  • Signiel Seoul: Nachází se ve věži Lotte World Tower, nabízí neopakovatelný zážitek s výhledy na Soul a luxusním ubytováním.

DMZ tour

Jen asi hodinu od Soulu se nachází 38. rovnoběžka, která dělí Jižní a Severní Koreu. Fyzický předěl představuje demilitarizovaná zóna (DMZ) mezi hranicemi. K návštěvě této mystické oblasti musíte využít tour, bez vojenského doprovodu se tam nedostanete. Na DMZ se přiučíte něco o vztazích mezi Jižní a Severní Koreou, navštívíte infiltrační tunely a můžete dokonce krátce překročit hranici do Severní Koreje a přivézt odtud suvenýr třeba v podobě severokorejského vína.

Busan

Druhé největší město Jižní Koreje se nachází na jižním pobřeží země a díky plážím je oblíbenou dovolenkovou destinací mezi Korejci i turisty. Korejská plážová kultura je trochu jiná, než na kterou jsme zvyklí, ale vyhlášené pláže jako Haeundae nebo Gwangalli určitě stojí za vykoupání.

Mimo to v Busanu najdete barevnou Gamcheon Culture Village, bývalý uprchlický slum, dnes ráj pro milovníky street artu a umění celkově. Jen kousek za městem se nachází Haedong Yonggungsa, nádherný buddhistický chrám postavený na útesech.

Gwangalli Beach, Busan, průvodce Jižní Korea

Gwangalli Beach v Busanu

Jeju Island

Největší a hlavní ostrov, na kterém se nachází nejvyšší hora Koreje (sopka Hallasan), nabízí především nádhernou přírodu – hory, pláže, vodopády a prakticky cokoli, na co si vzpomenete.

Pokud jste milovníci bizáru, nebo prostě jen perverzní, můžete navštívit Jeju Loveland. Navzdory romantickému názvu se jedná o obrovské venkovní muzeum erotiky. Nezapomeňte ochutnat vyhlášené Jeju black pork barbecue.

Tradiční korejské domky jsou zachované v tzv. Hanok Villages

Kjongdžu (Gyeongju)

Historické město Gyeongju, známé jako „muzeum bez zdí“, je pokladnicí korejské historie a kultury. Toto bývalé hlavní město království Silla uchovává tisíce let staré památky, jako jsou královské hrobky, starobylé chrámy a astrologická observatoř Cheomseongdae.

Prohlédněte si Bulguksa, jeden z nejvýznamnějších buddhistických chrámů v Koreji, a nenechte si ujít návštěvu Seokguram, jeskyně s monumentálním buddhistickým reliéfem. Gyeongju je ideální destinací pro milovníky historie, kteří chtějí prozkoumat bohaté dědictví Koreje.

Andong Hahoe Folk Village

Pro autentický zážitek z korejské kultury navštivte Andong Hahoe Folk Village, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato malebná vesnice vás zavede zpět v čase do období dynastie Joseon. Procházejte se mezi dobře zachovanými tradičními domy hanok a užijte si klidné prostředí podél řeky Nakdong.

Vesnice je známá svými maskovými tanci a udržuje bohaté lidové tradice. Navštěvě Andongu doporučujeme přidat ochutnávku místní speciality Andong jjimdak, kořeněného kuřecího pokrmu.

Incheon Chinatown

Pro milovníky kultury a gastronomie je Incheon Chinatown nezapomenutelným zážitkem. Jako nejstarší a největší čínská čtvrť v Koreji, Incheon nabízí bohatou směs korejské a čínské kultury. Projděte se po barevných ulicích, obdivujte umělecká díla a vychutnejte si autentické čínské delikatesy.

Nevynechejte Jajangmyeon Museum, kde se dozvíte vše o historii a výrobě této oblíbené korejsko-čínské nudlové pochoutky.

Seoraksan National Park

Národní park Seoraksan je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších národních parků v Jižní Koreji, který se nachází v provincii Gangwon-do. Park je domovem majestátního pohoří Seorak, které láká milovníky přírody, turisty a horolezce z celého světa. Navštivte Sinheungsa, starobylý buddhistický chrám, který se pyšní obřím bronzovým Buddhou.

Seoraksan National Park

Seoraksan National Park. Foto od Austin CurtisUnsplash

Kde najdu víc informací

Nejlepší jsou podle mého názoru YouTube kanály expatů žijících v Koreji. Krásně vystihují jak cestovatelské tipy, tak současné trendy a kulturní rozdíly.

Eat Your Kimchi

Simon a Martina odjeli do Koreje učit angličtinu a na YouTube si díky postřehům a historkám udělali takové jméno, že dnes jsou z nich full-time entertainers. Po sedmi letech v Koreji se přesunuli do Japonska, ale jejich kanál je pořád nejlepším zdrojem zábavy a informací.

Megan Bowen

Aka Chonunmigooksaram (korejsky „jsem Američanka“) má podobný příběh a dotýká se i témat jako móda a kosmetika či randění po korejsku.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Karolína Koubová

Studentka VŠCHT, ve volném čase cestuji většinou sólo a dobrovolničím v hostelech. Právě si dávám tříměsíční pauzu od zimy a laboratoří ve slunném Portugalsku, ale Asie, hlavně Jižní Korea, je moje srdeční záležitost a ráda bych tam jednou zkusila žít delší dobu. Momentálně nebloguju, ale najdete mě na Instagramu jako @stellaprotisvetu, kde sdílím pokud možno co nejméně přibarvenou realitu mých cest.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled