Kousek za česko-německými hranicemi se nachází město, ve kterém se jakoby zastavil čas. Norimberk, jedno z nejkrásnějších německých měst, se pyšní krásnou středověkou architekturou, klobáskami, které dobyly svět, a těmi nejkrásnějšími vánočními trhy.

Proč navštívit Norimberk?

Norimberk sice nepatří mezi největší německá města, přesto toho má spoustu co nabídnout a neměl by proto chybět na seznamu žádného Čecha. Město, které vzniklo již v 11. století, přímo oplývá historickými památkami, dokonale zachovanými renesančními budovami i připomínkami jeho temné nacistické minulosti. Norimberk představuje směsici historie a moderny a nabízí aktivity k vyžití pro všechny cestovatele, ať už jste batůžkáři, zamilované páry, nebo rodiny s dětmi.

V tomto průvodci nabitém praktickými tipy poradíme, kde se najíst, ubytovat i co si nenechat utéct.

průvodce norimberk

 

Co vidět v Norimberku?

Historické památky

Norimberský hrad

Norimberský hrad je jednou z nejvýznamnějších středověkých památek v celém Německu. Jeho počátky sahají až do 11. století, kdy byl založen jako důležitý obranný a reprezentativní objekt.

Architektonicky je Norimberský hrad složený z několika budov a také dvou hradů – Císařského (Kaiserburg) a Purkrabského (Burggrafenburg). Mezi další nejvýznamnější části patří dvojitá kaple, Sinwellturm (hlavní věž) a Hluboká studna.

Hrad prošel mnoha rekonstrukcemi – zejména po požáru v 16. století a během druhé světové války, kdy byl částečně zničen. Dnes je Norimberský hrad nejen připomínkou bohaté historie a kultury, ale také oblíbeným turistickým cílem, nabízejícím nádherný výhled na město Norimberk a jeho okolí.

Při prohlídce v letních měsících zavítejte i do krásných hradních zahrad. Nevynechejte také Muzeum Císařského hradu, kde se dozvíte více o historii hradu a města.

Norimberský hrad

Norimberský hrad

Kongresshalle a Dokumentační centrum areálu říšských sjezdů NSDAP

Kongresshalle v Norimberku je monumentální budova, která představuje jedno z nejambicióznějších architektonických děl nacistického Německa. Nachází se na místě, kde se konala masová shromáždění nacistické strany NSDAP.

Stavba Kongresshalle byla zahájena v roce 1935 s plánem vytvořit „chrám slávy“ pro nacistickou stranu, nebyla ale nikdy dokončena kvůli vypuknutí druhé světové války.

V současnosti zde sídlí Dokumentační centrum areálu říšských sjezdů NSDAP, muzeum a vzdělávací centrum, které se věnuje interpretaci historie nacismu a jeho důsledků pro současnost a budoucnost.

Kongresshalle v Norimberku

Kongresshalle v Norimberku

Dům Albrechta Dürera (Albrecht-Dürer-Haus)

Albrecht Dürerův dům je významnou historickou památkou a muzeem věnovaným životu a dílu jednoho z největších německých renesančních umělců, Albrechta Dürera (1471–1528). Dům je vysoký pět pater a patří mezi málo dochovaných měšťanských domů z norimberského zlatého věku 15. století​​.

Po Dürerově smrti byl mnohokrát upravovaný, v 50. letech 20. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí s cílem obnovit jeho původní renesanční vzhled. V interiérech jsou návštěvníkům představeny kopie Dürerových slavných děl včetně jeho grafik a kreseb. Kromě toho se zde můžete zúčastnit uměleckých workshopů a interaktivně se seznámit s Dürerovými inovativními metodami práce.

Old town of Nuremberg at sunny fall day, Germany at fall, retro toned

Kostel sv. Sebalda (Sebalduskirche)

Jedna z nejstarších a nejvýznamnějších církevních staveb v Norimberku. Kostel sv. Sebalda je gotický kostel pojmenovaný po patronu města, Svatém Sebaldovi. Jeho bronzovou hrobku najdete přímo uvnitř kostela.

Kostel sv. Sebalda, Norimberk

Kostel sv. Sebalda

Kostel sv. Vavřince (St. Lorenz)

Kostel sv. Vavřince je další gotická stavba ze 14. století, která dominuje náměstí Lorenzer Platz. Kostel ihned poznáte podle dvou 80 m vysokých věží.

Uvnitř kostela spatříte nespočet uměleckých děl včetně Andělského pozdravu od Veita Stosse a pozoruhodného tabernáklu. Kostel je také známý svými třídílnými varhanami, jedněmi z největších na světě.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Kostel Panny Marie (Frauenkirche)

Třetí gotický kostel, Frauenkirche ze 14. století, zdobí náměstí Hauptmarkt. Jedním z nejpozoruhodnějších rysů Frauenkirche je mechanický orloj (Männleinlaufen) umístěný nad hlavním portálem. Tento orloj, který byl instalovaný v roce 1509, každé poledne předvádí pohyblivé postavičky připomínající uctívání císaře Karla IV.

orloj Norimberk

Schöner Brunnen

Schöner Brunnen je středověká, 19 metrů vysoká gotická fontána na hlavním náměstí. Postavená byla v letech 1385–1396 a jejím autorem je architekt a kameník Heinrich Beheim. Jde o složitou stavbu se čtyřiceti figurami na čtyřech úrovních, které evokují pohled na svět Svaté říše římské. Na spodní úrovni jsou sochy představující filozofii a sedm svobodných umění, pod nimiž jsou čtyři evangelisté a čtyři církevní otcové​​.

Městské hradby

Městské hradby v Norimberku jsou jedním z nejvýznamnějších a nejlépe zachovaných obranných systémů středověké Evropy a dodnes obklopují historické jádro města. S jejich stavbou se započalo ve 12. století, většina stávajících struktur ale byla postavená mezi 14. a 17. stoletím.

Celková délka městských hradeb je přibližně pět kilometrů a sestávají z různých obranných prvků, jako jsou věže, brány, bašty i tunely pod nimi. Hradby jsou přístupné a probíhají tu také komentované prohlídky, při kterých na vlastní oči poznáte, proč Norimberk nebyl nikdy dobyt.

Henkerbrücke

Henkerbrücke, což v překladu znamená Katův most, je jedním z nejvíc fotografovaných míst v Norimberku. Je to krytý dřevěný most přes řeku Pegnitz v historické části města Trödelmarktinsel.

Most je pojmenovaný po domě kata (Henkerturm), který se nachází v jeho bezprostřední blízkosti. Kat byl v historii často vnímaný s určitou mírou odstupu a jeho bydliště bylo umístěné mimo hlavní obytné čtvrti. Nyní zde je malé muzeum a v okolí mostu najdete celou řadu dalších historických památek – Wasserturm (vodárenská věž), Weinstubel či Henkersteg.

Katův most

Katův most

Weißgerbergasse

Ulice Weißgerbergasse je jednou z mála historických uliček, které zůstaly takřka netknuté i přes bombardování během druhé světové války. Lemuje ji 22 středověkých hrázděných domů s pestrobarevnými dřevěnými trámy. Vedle tradiční německé architektury si tu můžete vychutnat i jídlo v jedné z restaurací, kaváren či barů.

Weißgerbergasse

Weißgerbergasse

Muzea

Germánské národní muzeum (Germanisches Nationalmuseum)

Germánské národní muzeum je největším muzeem kulturní historie v Německu a jedním z nejdůležitějších v celé Evropě. Založené bylo v roce 1852 s cílem shromáždit umělecká díla a kulturní artefakty, které dokumentují německou historii a kulturu od pravěku po současnost.

Dnes muzeum uchovává více než 1,3 milionu objektů, což zahrnuje rozsáhlé sbírky uměleckých děl, historických dokumentů, fotografií, knih, oděvů a technických předmětů. Je toho k vidění opravdu spousta, proto si na prohlídku naplánujte dostatek času a nazujte pohodlné boty.

Pozor, muzeum je v pondělí zavřené.

DB Museum (Verkehrsmuseum Nürnberg)

Dopravní muzeum Norimberk je snad povinnou zastávkou pro všechny milovníky železnice, patří totiž mezi jedno z nejstarších svého druhu v Evropě.

Najdete tu rozsáhlou sbírku modelů, historických vlaků a interaktivních expozic. Návštěvníci se mohou pokochat obrovskou modelovou železnicí, která se buduje více než století, a dokonce zažít jízdu v replice prvního německého vlaku.

Muzeum je hodně interaktivní, tak sem rozhodně zavítejte i s dětmi.

Muzeum norimberských procesů (Memoriál norimberských procesů)

Nedaleko centra najdete Memoriál norimberských procesů – série vojenských tribunálů po druhé světové válce, které měly za úkol stíhat hlavní válečné zločince nacistického Německa.

Součástí memoriálu je muzeum a přístupná je také soudní síň 600, kde se procesy konaly.

Muzeum je zavřené v úterý.

Muzeum norimberských procesů

Muzeum norimberských procesů

Norimberské Muzeum hraček (Spielzeugmuseum)

Norimberk a výroba hraček patří neodmyslitelně k sobě, vždyť hračky se tu začaly vyrábět už před více než 600 lety. Proto snad nikoho nepřekvapí, že zde najdete také jedno z nejvýznamnějších muzeí hraček na světě. Stojí v historickém centru a čekají vás zde čtyři stálé expozice: Lydia-Bayer-Cabinet (osobní sbírka zakladatelky muzea), panenky a figurky, svět technologií a hračky od roku 1945.

Pokud se pohybujete v oboru hraček, jistě znáte norimberský Mezinárodní veletrh hraček (Spielwarenmesse), který je největší svého druhu na světě. Bohužel se jedná o uzavřenou událost, která není dostupná široké veřejnosti.

Co zažít (když je hezky, nebo prší)

Nakupte suvenýry na Řemeslnickém dvoře (Handwerkerhof Market)

Užijte si atmosféru středověkého Norimberku, zavítejte na Řemeslnický trh uvnitř městských hradeb. Kromě celé řady tradičních řemeslných výrobků, jako jsou keramika, kožené zboží nebo dřevěné hračky, tu nakoupíte i místní dobroty. Perfektní místo pro nákup suvenýrů nebo lokálních pochoutek.

Řemeslnický dvůr v Norimberku

Řemeslnický dvůr v Norimberku

Inspirujte se u Kolotoče manželství (Ehekarussell)

Sochařské dílo známé jako Kolotoč manželství realisticky zobrazuje různé etapy manželského života od zasnoubení po rozvod a smrt.

Projděte se po Cestě lidských práv (Straße der Menschenrechte)

Cesta lidských práv je unikátní instalace, která podporuje lidská práva a svobodu. Tato ulice je lemovaná 30 sloupy, na nich jsou vytesané články Všeobecné deklarace lidských práv v různých jazycích.

Objevujte Norimberk s místními

Powered by GetYourGuide

Kam v Norimberku vyrazit s dětmi?

Kromě zmíněných památek a muzeí (Německé národní muzeum, Muzeum hraček, Německé železniční muzeum) můžete zavítat i do zoo, planetária, Playmobil FunPark. A když je nejhůř nebo počasí nepřeje, tak do Tucherland (dětského zábavního parku).

Playmobil FunPark

Playmobil FunPark

Děti se v Norimberku rozhodně nudit nebudou, a jestli pořád váháte, tak za nás je Norimberk opravdu skvělou destinací pro rodiny s dětmi. Na oficiálním webu města najdete celou stránku věnovanou malým i větším turistům a doporučení na aktivity.

Město si také připravilo speciální kartičku pro děti se zvýhodněnými aktivitami a vstupy. Aby toho nebylo málo, můžete si také stáhnout PDF mapku města pro děti.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jaké události si v Norimberku nenechat ujít?

Po celý rok Norimberk ožívá řadou festivalů, svátků a kulturních událostí, které odrážejí jeho bohaté historické a kulturní dědictví.

1. Vánoční trhy (Christkindlesmarkt)

  • Kdy: Každoročně během adventního období.
  • Co: Norimberský vánoční trh je jedním z nejstarších a nejproslulejších vánočních trhů na světě. Po celý prosinec si zde můžete vychutnat kouzelnou atmosféru s tisíci světýlky, vánočními dekoracemi, tradičními stánky s řemeslnými výrobky, Lebkuchen a svařeným vínem.

2. Blue Night (Modrá noc)

  • Kdy: Obvykle v květnu.
  • Co: Během Modré noci se Norimberk proměňuje v živou galerii umění a kultury. Muzea, galerie a jiné kulturní instituce jsou otevřené až do pozdních nočních hodin, nabízejí speciální výstavy, živá vystoupení a světelné instalace.

3. Norimberk Folk Festival (Volksfest)

  • Kdy: Koná se dvakrát ročně – na jaře a na podzim.
  • Co: Tento tradiční lidový festival je jednou z největších oslav v Bavorsku. Návštěvníci si mohou užít jízdy na kolotočích, tradiční hudbu, tance a samozřejmě široký výběr bavorského piva a jídla.

4. Bardentreffen

  • Kdy: Koncem července.
  • Co: Mezinárodní hudební festival s umělci z celého světa, kteří hrají různé hudební žánry na několika pódiích rozptýlených po celém městě.

5. Norimberk International Human Rights Film Festival

  • Kdy: Každé dva roky v říjnu.
  • Co: Tento filmový festival je věnovaný tématům lidských práv a představuje filmy, které se zabývají aktuálními sociálními a politickými otázkami. Kromě filmových projekcí se pořádají také debaty a setkání s filmaři.

6. Klassik Open Air

  • Kdy: V létě.
  • Co: Jeden z největších venkovních klasických hudebních festivalů v Evropě, kde si můžete vychutnat koncerty symfonické hudby pod širým nebem. Koncerty se konají v Luitpoldhainu a jsou zdarma.

Gastronomie v Norimberku

Tradiční norimberská jídla můžete ochutnat napříč celým městem jak v restauracích, tak pouličních stáncích. Mezi nejznámější patří malé Norimberské klobásky, tradičně podávané po třech s křenem nebo hořčicí a čerstvým pečivem. Skvěle chutnají také s bramborovým salátem.

V tradičních hospodách si pochutnejte na Schäufele – pomalu pečené vepřové pleci s křupavou kůrkou, podávané s knedlíkem a zelím.

Další specialitou je Lebkuchen, tradiční perník populární zejména v době adventu. K dostání je ale po celý rok a vybírat můžete z různých variant – od klasických po oříškové, čokoládové nebo s kandovaným ovocem.

Potěšíme i milovníky dobrého vína. Oblast Franken je známá svými kvalitními bílými víny, zejména odrůdou Silvaner. Víno se tradičně podává v typických baňatých láhvích zvaných „Bocksbeutel“. Ani pivaři nepřijdou zkrátka – v okolí je hned několik vyhlášených pivovarů.

Kde se najíst v Norimberku?

Pro pravou chuť nemusíte mířit nikam daleko. Město je proslulé svými pouličními stánky, kde si pochutnáte na rychlém občerstvení.

Hledáte-li opravdový gurmánský zážitek, následující podniky vás nezklamou. Patří mezi top restaurace v Norimberku, často proto praskají ve švech a bez rezervace vás nemusí vůbec pustit dovnitř. Pro jistotu zavolejte předem a zamluvte si stůl na určitou hodinu.

  • Albrecht-Dürer-Stube: Tato útulná restaurace je nedaleko historického domu Albrechta Dürera a nabízí vynikající výběr frankonských specialit v tradičním prostředí.
  • Bratwurst Röslein: Největší bratwurst restaurace na světě, kde si můžete vychutnat autentické Norimberské klobásky spolu s řadou dalších místních pokrmů.
  • Essigbrätlein: Pro ty, kteří hledají něco speciálního, nabízí tato restaurace s michelinskou hvězdou moderní interpretaci tradiční frankonské kuchyně v elegantním prostředí.

Hledáte-li veganské nebo vegetariánské podniky, nakoukněte do jejich seznamu na oficiálních stránkách Norimberku. Mimo tradiční restaurace tu najdete například kočičí kavárnu, palačinkárnu nebo Vegöner – Vegan Döner und Fast Food.

Za výběrovou kávou vyrazte do Machhörndl Kaffee nebo jedné z dalších kaváren, které najdete ve výběru European Coffee Trip.

Restaurant Heilig-Geist-Spital Nürnberg

Restaurace Heilig-Geist-Spital Nürnberg

Ubytování

Pokud míříte do Norimberku poprvé nebo jen na pár dnů, ubytujte se poblíž centra, ať máte většinu turistických bodů v docházkové vzdálenosti. Ideální jsou čtvrti Altstadt (Staré Město) a Gostenhof (GoHo). St. Johannis je rezidenční čtvrť s klidnějším prostředím, takže ideální pro rodiny s dětmi. Asi nejlevnější ubytování najdete v Südstadt.

Konkrétní tipy, kde bydlet v Norimberku

Lowcost ubytování

  • Five Reasons Hostel & Hotel: Skvělá volba pro sólo cestovatele nebo backpackery, nabízející v centru města čisté a pohodlné ubytování s přátelskou atmosférou. Velmi přívětivé ceny.

Zlatá střední cesta

Luxusní hotely

  • Hotel Sheraton Carlton: Tento hotel nabízí luxusní wellness centrum, bazén, výtečné jídlo a parádní výhled na město.
  • Hotel Klughardt: Příjemný rodinný hotel s osobním přístupem, umístěný v zelenější části města, nabízí pohodlné ubytování a snadný přístup do centra.

průvodce norimberk

Jak se dostat do Norimberku

Norimberk leží kousek za česko-německými hranicemi a z Prahy jste tam za chviličku.

Nejrychleji se do Norimberku dostanete autem – cesta potrvá necelé čtyři hodiny. Trasa vede převážně po dálnici D5 směrem na Rozvadov a poté přes německou hranici po dálnici A6 směrem na Norimberk.

O něco déle trvá cesta autobusem, z Prahy obvykle čtyři až pět hodin a zaplatíte necelých 500 Kč. Z Brna už to taková sláva není, cesta trvá přibližně deset hodin a musíte přestupovat v Praze. Pro aktuální informace prohledejte weby dopravců: na trase Praha–Norimberk jezdí spoje FlixBus a RegioJet.

Při cestě vlakem zvažte zvýhodněnou jízdenku po Bavorsku, která se vyplatí zejména pro skupiny.

Kde v Norimberku parkovat

Pokud do Norimberku cestujete autem, vybírejte ubytování s možností parkování. Výhodou je, že oproti jiným německým městům v Norimberku nemají nízkoemisní zóny (Umweltzone), takže s autem smíte téměř po celém městě.

Pokud máte dojet až do Starého Města, můžete využít online informační systém parkování, který nabízí aktuální informace o dostupnosti parkovacích míst v centru města.

Přesto se ale může vyplatit zaparkovat na periferii a do centra pokračovat veřejnou dopravou. V Norimberku najdete několik parkovišť P+R (Park and Ride), která nabízejí cenově výhodné parkování, obvykle za 1–1,50 eura na den, s maximální dobou parkování až 48 hodin. Seznam veškerých dostupných parkovišť P+R najdete zde.

Doprava v Norimberku

Většinu památek najdete v centru Norimberku v docházkové vzdálenosti. Ke vzdálenějším místům se bez potíží dostanete veřejnou dopravou.

  • Norimberk má rozsáhlou síť metra (U-Bahn), která rychle a efektivně propojuje hlavní oblasti města a některé části sousedního Fürthu.
  • Pro cesty do okrajových částí města nebo pro návštěvy okolních oblastí, jako je třeba letiště, můžete využít příměstský vlak S-Bahn.
  • Kam se nedostanete městskými vlaky nebo metrem, dovezou vás tramvaje a autobusy.

Jízdenky zakoupíte online na webu shop.vgn.de, přes mobilní aplikaci VGN (dostupná na Google Play a App Store) nebo v automatech na stanicích metra a většině tramvajových zastávek. Online nebo v mobilní aplikaci jsou jednorázové jízdenky levnější.

Jízdenky jsou integrované a platí pro všechny typy veřejné dopravy v tarifním systému VGN (Verkehrsverbund Großraum Nürnberg).

Stanice metra nemají turnikety, takže pokud máte jízdenku zakoupenou online nebo přes mobilní aplikaci, stačí ji při kontrole ukázat na mobilu nebo vytištěnou. Papírové jízdenky je nutné označit v červených strojcích ještě před vstupem na nástupiště.

metro Norimberk

Pokud plánujete jezdit MHD často, využijte Norimberk Card, se kterou jezdíte veřejnou dopravou 48 hodin zdarma a máte také zvýhodněný vstup do mnoha muzeí a atrakcí.

Norimberk má i dobře vyvinutou síť cyklostezek, celé město tak můžete prozkoumat ze sedla kola. Více informací o půjčovnách kol s ceníkem najdete zde.

Kdy vyrazit do Norimberku a proč v tuto dobu?

Vybrat nejlepší dobu pro návštěvu Norimberku závisí na tom, co od cesty očekáváte. Město je atraktivní po celý rok, každé období však nabízí něco jedinečného.

Jaro je ideální doba pro milovníky přírody a fotografování. Navíc je počet turistů nižší než v letních měsících, takže si můžete užít městské památky bez prodírání se davy.

V létě se v Norimberku koná celá řada festivalů a kulturních akcí včetně slavného Norimberského Bardentreffen – mezinárodního festivalu hudebníků a písničkářů. Příjemné počasí je ideální na procházky po historickém centru nebo relaxaci u řeky Pegnitz.

plavba po řece Pegnitz v Norimberku

plavba po řece Pegnitz

Podzim je optimální pro návštěvu všech muzeí, kaváren a vychutnání si celkové atmosféry města. Ubytování je v tuto dobu levnější, takže si můžete jen tak dopřát.

Zima je ideální pro milovníky vánočních trhů a sváteční atmosféry. Norimberský vánoční trh je jeden z nejstarších a největších v Evropě a přitahuje návštěvníky z celého světa.

Jak dlouho se v Norimberku zdržet?

Pokud nechcete zažít Norimberk jako z rychlíku, doporučujeme dva tři dny. Za tu dobu zvládnete procházku městem a návštěvu hlavních turistických atrakcí včetně historického centra, muzeí a Norimberského hradu.

Další den nebo dva můžete přidat, pokud chcete navštívit okolní atrakce, jako je Francké Švýcarsko nebo historické město Bamberg, které jsou snadno dostupné z Norimberku.

Oprašte znalosti němčiny s online jazykovými kurzy od onlinejazyky.

Víza a podmínky vstupu

Pro vstup do Německa – tedy i do Norimberku – potřebují občané EU pouze platný občanský průkaz nebo pas.

Plánujete navštívit i další německá města? Přečtěte si naše průvodce Berlínem, Drážďany a Mnichovem.

Peníze a přibližné ceny

V Norimberku můžete ve většině obchodů, restaurací a u turistických atrakcí platit kartou. Přesto doporučujeme mít u sebe trochu hotovosti pro menší nákupy nebo v místech, která karty nepřijímají. Bankomaty najdete všude po městě, při výběru si jen dejte pozor na poplatky.

Vždy se vyhněte možnosti DCC neboli Dynamic Currency Conversion. Více o této možnosti a jejích nevýhodách jsme sepsali do článku Proč nepoužívat službu DCC aneb jak se nenechat okrást při výběru z bankomatů v zahraničí.

vánoční trhy v norimberku

Bezpečnost a zdraví

Norimberk je bezpečné město, ale jako v každém velkém městě – i tady musíte být ostražití a dávat pozor na svoje věci. To platí hlavně v místech plných lidí, jako jsou turistické atrakce nebo veřejná doprava, kde můžete narazit na kapsáře.

Kdyby vás něco trápilo zdravotně, Norimberk má skvěle vybavené nemocnice, například Universitätsklinikum Erlangen nebo Klinikum Nürnberg. Tam najdete i personál, který mluví anglicky a poskytne vám prvotřídní péči. Přesto byste neměli zapomenout na cestovní pojištění, které vám pokryje případné lékařské výdaje.

Proč není vždy dobré spoléhat se na evropskou kartičku pojištěnce? Čtěte Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Co byste ještě měli vědět?

  • Slevy pro studenty a seniory: Pokud jste student nebo senior, nezapomeňte se zeptat na slevy v muzeích, galeriích a na jiných turistických atrakcích. Často stačí předložit příslušný průkaz a můžete ušetřit významnou část vstupného.
  • Využijte Norimberk Card: Tato karta nabízí neomezený přístup do více než 40 muzeí a atrakcí a neomezené cestování veřejnou dopravou v rámci města a okolí na dva nebo tři dny. Je to skvělý způsob, jak ušetřit, když plánujete navštívit několik turistických míst.
  • Pokud cestujete s dětmi, inspirujte se doporučenými aktivitami na oficiálních stránkách města. Dokonce si můžete stáhnout PDF mapku města pro děti.
  • Většina muzeí je zavřených v pondělí, neplatí to ale stoprocentně, proto si vždy zkontrolujte otevírací dobu každého muzea zvlášť.

Co dělat v okolí Norimberku

Rothenburg ob der Tauber

Malebné středověké město asi hodinu jízdy od Norimberka. Najdete tu dobře zachovalé historické centrum s úzkými uličkami, barokními a renesančními domy, městskými hradbami… zkrátka takové pohádkové městečko.

Bamberg

Město Bamberg se svým zachovalým historickým centrem se dostalo až na seznam UNESCO. Z Norimberku jste tu asi za hodinu a půl a najdete zde také slavný Rauchbier, tradiční kouřové pivo.

Bamberg

Bamberg

Barout (Bayreuth)

Město Bayreuth je známé pro svůj každoroční hudební festival věnovaný dílu Richarda Wagnera. Kromě toho se tu také nachází krásné barokní a rokokové paláce, které stojí za návštěvu.

Francké Švýcarsko (Fränkische Schweiz)

Tento region, známý také jako Francké Švýcarsko, je rájem pro milovníky přírody a outdoorových aktivit. Leží asi hodinu jízdy od Norimberka a kromě procházek mezi vápencovými útesy, hlubokými údolími a stovkami jeskyní se tu můžete vydat na kole, zkusit vylézt na skálu či navštívit hrad Pottenstein.

Řezno (Regensburg)

Řezno leží na březích Dunaje a z Norimberku tam pojedete asi 1,5 hodiny. I toto město je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a jde o jedno z nejlépe zachovaných středověkých měst v Německu.

řezno

Plavba po řece Pegnitz ve městě Fürth

Nemusíte jezdit nikam daleko. Asi 20 minut od Norimberka je Fürth, kde si můžete užít pohodovou plavbu po řece Pegnitz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled