Nedaleko českých hranic ležící saská metropole Drážďany je snad každému obyvateli naší republiky známá především z reklam cestovních kanceláří nabízejících zájezdy za levnými nákupy nebo vánočními trhy. Toto město ale nabízí mnohem víc – památky, muzea, kulturní i sportovní vyžití, technické zajímavosti a další. Přijeďte, vynechte nákupy a prohlídku nejznámějších pamětihodností v centru města a věnujte se místům méně známým – budete překvapení, co v Drážďanech objevíte.

Město svou přezdívku nezískalo jen tak náhodou
Proč jet do Drážďan?
Drážďany byly od 15. století sídlem saských kurfiřtů a králů. Ti si zde budovali honosná sídla, paláce, kostely a další stavby. Do města také zvali ve své době v Evropě proslulé umělce, architekty a významné řemeslníky. Výsledkem je na dobové památky bohaté historické centrum města, kde se zalíbí snad každému, a jsou to i bohaté sbírky místních muzeí. Ne nadarmo se městu přezdívá „Florencie na Labi“.
V dnešní době zde žije půl milionu obyvatel, Drážďany jsou druhým největším a zároveň hlavním městem německé spolkové země Sasko. Sídlí tu saská vláda i parlament, je to ekonomické, politické i kulturní centrum spolkové země. Okolí města je mimořádně bohaté na technické, historické a velmi různorodé přírodní zajímavosti.
Památky, které musíte vidět
Vidět byste měli historické centrum s nejznámějšími památkami. Je malé a dá se obejít pěšky – leží mezi hlavním nádražím, náměstím Altmarkt a obrazárnou Zwinger. Tenhle program vám předloží každý průvodce nebo cestovní kancelář, město však má mnoho zajímavostí i mimo centrum. Proto nyní věnujeme prostor i zajímavostem mimo centrum a za hranicemi města, které nejsou v hledáčku turistů přijíždějících na jeden den.

Historické centrum Drážďan je bohaté na památky
Panometer
Muzeum, které vystavuje panoramatické 360° obrazy a návštěvníkům tak přibližuje různé události evropských dějin.
Semperoper
Semperova opera, známá také jako Semperoper, je jedním z nejprestižnějších a nejkrásnějších operních domů na světě. Původní budova byla postavena v roce 1841, ale byla zničena požárem v roce 1869 a poté znovu po druhé světové válce. Díky pečlivé rekonstrukci však budova získala zpět svou původní nádhernou barokní a renesanční architekturu. Semperova opera je domovem Sächsische Staatsoper (Saské státní opery) a Staatskapelle Dresden (Státní kapely Drážďany), jednoho z nejstarších orchestrů na světě.

Semperoper je jedním z nejprestižnějších a nejkrásnějších operních domů na světě
Vyhlídková věž Bismarckturm
Na kraji města na výšině Räcknitzhöhe zdarma přístupná rozhledna, ze které je nádherný panoramatický výhled na město i celé okolí až do ČR. Rozhledna byla postavená k výročí sjednocení Německa. Nedaleko od věže je památník protinapoleonského bojovníka Jeana Victora Moreaua, který zemřel v Lounech, v památníku jsou pohřbené jeho amputované nohy, tělo bylo převezené z Loun do ruského Petrohradu.
Labské zámečky
Na pravém břehu Labe se ve vinicích nad městem vedle sebe tyčí tři zámečky – Albrechtsberg, Lignerschloss a Eckberg. Všechny pocházejí z 19. století a je z nich nádherný výhled na město, navíc ve všech dnes sídlí restaurace.

Albrechtsberg je jedním z labských zámečků
Hellerau
Městská čtvrť Hellerau z počátku 20. století je nejstarším zahradním městem v Německu. Procházka čtvrtí má uklidňující účinky.
Zwinger
Centrum města je plné památek a muzeí. Tady byste neměli vynechat slavnou obrazárnu Zwinger. Je to impozantní barokní komplex s nádhernými zahradami a muzei, které obsahují umělecké a historické sbírky. Jedním z nich je obraz Sixtinské madony od italského renesančního malíře Raffaela Santiho.

Zwinger je obrovský barokní komplex
Frauenkirche
Druhou zajímavostí je kostel Panny Marie – Frauenkirche. Byl zničený během bombardování města 14. 2. 1945. Později vláda bývalé NDR rozhodla, že kostel nebude obnovený a že jeho trosky zůstanou ve městě jako připomínka temné historie Německa.
Ovšem po pádu socialistického režimu a sjednocení Německa bylo rozhodnuto o znovuvystavení kostela, a to na původním místě. Rekonstrukce trvala 12 let, dokonce byly použité i původní stavební kameny a cihly, pokud se našly. Zrekonstruovaný kostel byl znovu vysvěcený v říjnu 2005.

Kostel Frauenkirche se nachází v samotném centru města
Katedrála Nejsvětější Trojice (Katholische Hofkirche)
Tento impozantní barokní kostel byl původně postaven pro saského krále Augusta Silného v první polovině 18. století, kdy se Sasko konvertovalo na katolickou víru. Kostel je nyní katedrálou a hlavním sídlem biskupa v Drážďanech-Míšeňsku. Jedním z nejvýraznějších prvků Hofkirche je její mohutná fasáda zdobená sochami světců a králů. Kostel je také posledním odpočívadlem mnoha saských králů a je známý svými varhanami, které jsou považovány za jedny z nejlepších v Německu.

Katholische Hofkirche je jedním z hlavních náboženských a historických památníků Drážďan
Kunsthofpassage
Kunsthofpassage je jedním z nejoriginálnějších a nejtvořivějších uměleckých prostor v Drážďanech, který se nachází v bohémské čtvrti Neustadt. Je to komplex pěti vnitřních nádvoří, které byly transformovány na živé umělecké instalace. Každé nádvoří má své vlastní téma a design – od Dvora elementů, kde se dešťová voda stává hudebním nástrojem, přes Dvůr světla s jeho fantastickými světelnými efekty, až po Dvůr zvířat s barevnými mozaikami zvířat.

Kunsthofpassage je nádvoří plné barevných a kreativních uměleckých děl a obchodů
Parky
Jedním z největších městských parků je Grosser Garten, který nabízí nejen procházky, ale i sportovní a kulturní vyžití. Je tu i bezplatně přístupná botanická zahrada.

Palác v parku Grosser Garten
Co musíte zažít
Koncert pěveckého sboru Kreuzchor
Chlapecký pěvecký sbor Kreuzchor s tradicí starou 800 roků patří mezi pět nejstarších pěveckých sborů v Německu. Jeho domovskou scénou je kostel sv. Kříže (Kreuzkirche) na náměstí Altmarkt. Koncerty sboru jsou tradičně součástí vánočních trhů. To ovšem neznamená, že na vystoupení sboru nenarazíte i v jinou roční dobu. Zpěv chlapců získává v kostele mystickou atmosféru. Sbor často vystupuje i v drážďanské Semperově opeře.

Koncert pěveckého sboru Kreuzchor je typický pro drážďanské vánoční trhy
Pěší turistika na území města
Na území města je mnoho značených i neznačených turistických cest, na kraji města pěkná příroda lákající k vycházkám, nechybí zajímavé technické a historické památky. Nejlépe zpracované tipy na výlety i s mapkou a popisy nabízí drážďanský dopravní podnik. Informace a brožurky jsou ale jen v němčině.
Pokud chcete tištěnou brožurku, vyzvedněte si ji v informačním centru DVB u hlavního nádraží. Vše, co k výletům potřebujete, je jízdenka na MHD nebo jízdenka Labe-Elbe.
Mně osobně se nejvíc líbil výlet „Gartenstadt Hellerau“.

Historické centrum města si projděte pěšky
Piknik s místními
Za pěkného letního počasí si drážďanské rodiny dělají pikniky – buď na nábřeží Labe po obou stranách, nebo v parku Grosser Garten.
Specialita pro milovníky dopravy
Drážďany jsou rájem pro milovníky dopravy a dopravních prostředků. Kromě metra tu najdete všechny ostatní druhy dopravy. Vedle autobusů, tramvají a vlaků jsou součástí systému MHD i dvě lanovky (jsou s příplatkem k jízdence) a několik přívozů (bez příplatku k jízdence). Dále tu je na hlavním nádraží modelová železnice a nedaleko nádraží muzeum historických lokomotiv.
V parku Grosser Garten je dětská železnice a v rohu parku provozuje VW skleněnou manufakturu, tedy exkurze do výrobny aut. Ve vstupní hale je vystavených několik aut, která si návštěvníci mohou prohlédnout i bez vstupného. V jednom historickém paláci v centru města sídlí muzeum dopravy. Ve čtvrti Trachenberge je muzeum historických tramvají. A samozřejmě, že je ve městě i letiště, kam je možné podniknout exkurzi, a to i s výkladem v češtině.

Tramvajové muzeum potěší všechny milovníky historických kousků
Vyhlídková plavba po Labi
Zajímavý pohled na město nabízí vyjížďka lodí. Největší výběr vyhlídkových jízd na všelijaká témata, o různé délce a v odlišnou denní dobu nabízí Saechsische Dampfschiffahrts, jejíž lodě odplouvají z nástupiště v historickém centru města. Další zážitkové platby najdete třeba zde.
Pfunds Molkerei
Pfundova mlékárna je obchod, který byl založen v roce 1880 a je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejkrásnější mlékárna na světě. Interiér je vyzdoben nádhernými ručně malovanými keramickými dlaždicemi, které pokrývají stěny, stropy a dokonce i pult. Tyto dlaždice byly vyrobeny v blízké keramické manufaktuře Villeroy & Boch a zobrazují různé scény zemědělství a mlékárenství.
Výlet s místními
Kam se vydat za gastronomickým zážitkem
Chcete-li se rychle a levně najíst, je ve městě mnoho rychlých občerstvení typu kebab. V obchodních centrech jsou levnější jídelny s asijskou i evropskou kuchyní.
Po městě je mnoho stánků s německou specialitou, klobásou (Bratwurstem) v housce.

Na klobásku v housce narazíte téměř kdekoli
Pokud máte chuť na typickou německou, saskou či lužickou kuchyni, zajděte spíš do hotelových restaurací, nebo v centru města do nějaké restaurace vyšší cenové kategorie.
Chcete se dozvědět více o německé gastronomii? Informace najdete v průvodci: Německo – země mnoha tváří
Peníze a přibližné ceny
Německo je dražší zemí než ČR, ovšem vzhledem k tomu, že do Drážďan přijíždí díky výhodným regionálním jízdenkám nejvíc turistů z ČR a Polska, je tu cenová úroveň trochu nižší než v ostatních německých velkoměstech.
Jako rodina dost ušetříte na rodinných vstupenkách a jízdenkách.
- Nocleh: za osobu a noc v hostelu od 15 eur, hotely od 25 eur.
- Vstupné do památek: pro dospělou osobu 5–10 eur.
- Celodenní jízdenka na MHD: dospělá osoba 6 eur.
- Jídlo v rychlém občerstvení: od 5 eur, v restauraci střední kategorie od 8 eur.
Tip: Nezapomeňte si před cestou vyřídit platební kartu Revolut, se kterou získáte výhodnější výběry ze zahraničních bankomatů i směnné kurzy. Její další výhody jsme shrnuli do článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.
Kde se ubytovat
Drážďany nabízí mnoho ubytovacích možností všech cenových kategorií přímo v centru města, tedy v pěší dostupnosti hlavního nádraží. Ubytujte se v centru, protože tak můžete pohodlně nasávat atmosféru nočního města. Ubytování si najděte přes Booking, funguje tu i Airbnb a Couchsurfing.
Doporučená ubytování v Drážďanech
- Pokud cestujete sami a rádi se socializujete, je pro vás nejlepší volbou Hostel Lollis Homestay Dresden. Téměř každý den tu pořádají speciální aktivity pro hosty a nudit se zde rozhodně nebudete.
- Perfektní ubytování přímo v samotném historickém centru nabízí hotely Townhouse Dresden a také Felix Suiten am Zwinger. Ideální lokace pokud do Drážďan vyrážíte na vánoční trhy v době adventu.

Zažijte romantické ubytování v samotném centru města
Vzhledem k poloze města a k výhodným denním jízdenkám Labe-Elbe (viz kapitola o dopravě) zvažte, zda má cenu v Drážďanech nocovat. Pokud jste z Ústeckého kraje či z Prahy, možná pro vás bude finančně výhodnější podniknout do Drážďan a okolí několik jednodenních výletů, než ve městě nocovat. Případně je možné a i výhodnější ubytovat se někde u vlakové tratě na Děčínsku a podnikat do Drážďan a okolí jednodenní výlety na jízdenky Labe-Elbe.
Kam vyrazit za nočním životem
Pro milovníky vážné hudby by atrakcí číslo jedna měla být návštěva představení v proslulé Semperově opeře.
Jestliže vyhledáváte bary, noční kluby a noční život, nejlepší je městská čtvrť Neustadt, která leží hned za řekou (od Semperovy opery stačí přejít po mostě). Pár tipů k této čtvrti najdete na webu So lebt Dresden.
Jak se do Drážďan dostat
Vzhledem k poloze města nedaleko ČR tam nelétá žádná přímá linka z Česka a cestovat s přestupem v nějakém jiném městě by bylo časově náročnější než jet po zemi.
Pozemní doprava z ČR do Drážďan je velmi pestrá.
Autobusové linky z Prahy provozují společnosti RegioJet a FlixBus několikrát denně. Každé dvě hodiny jezdí z Prahy přímé vlaky EC, cesta trvá max. tři hodiny. Z Děčína jezdí každé dvě hodiny osobní vlaky do Bad Schandau, odkud navazují osobní vlaky do Drážďan. Cesta z Děčína do Drážďan tak trvá cca 90 minut. Výhodou osobních vlaků je, že cestou zastavují na všech zastávkách, hlavně ale možnost použít síťovou denní jízdenku Labe-Elbe, kterou Severočeši hojně využívají.
Jízdenka Labe–Elbe platí v ČR v Ústeckém kraji na všechny vlakové spoje, mnoho autobusových spojů a v několika městech i na MHD. V Německu platí v daném dni na veškerou dopravu v rámci oblasti VVO (Verkehrsverbund Oberelbe). Je to nejlevnější a nejlepší způsob, jak navštívit město a jeho okolí.
Pokud jste z Ústeckého kraje, můžete na tuto jízdenku jet již z domova. Pokud jste odjinud, kupte si jízdenku do první stanice v Ústeckém kraji a na další cestu už jízdenku Labe-Elbe. S tím by vám měli umět poradit na každé pokladně Českých drah, kde se v ČR tyto jízdenky běžně prodávají. Přestože jízdenka platí jen v Ústeckém kraji, můžete si ji koupit na jakémkoliv nádraží v ČR. Pozor, v Německu na rozdíl od ČR nelze na tuto jízdenku cestovat vlaky kategorie IC/EC/ICE.
Paradoxně nejlepší informace k jízdence najdete na stránkách německého dopravce VVO. Mapu s přehledem všech linek zahrnutých do jízdenky Labe-Elbe naleznete zde.
Na tuto jízdenku je možné cestovat také autobusovými linkami provozovanými německými dopravci: Teplice–Drážďany a Tisá–Pirna.
Jak se v Drážďanech přepravovat
Pokud přicestujete jinak než na jízdenku Labe-Elbe, nebudete mít jízdenku na MHD.
Jestli plánujete jen návštěvu historického centra města nebo nákupy v něm, vše obejdete od hlavního vlakového nádraží pěšky. Mezinárodní autobusy staví kolem hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží v Drážďanech zatím neexistuje.
Pokud se chcete podívat i někam mimo centrum, bude třeba si koupit jízdenku na MHD, což je názorně česky popsané zde. Ceny jízdenek najdete stejně pohodlně tady.
Všimněte si ceny jízdného na jednu jízdu a celodenní jízdenky: jestliže plánujete víc než dvě jízdy, vyplatí se už denní jízdenka. Je-li vás víc, kupte jízdenku rodinnou, nebo skupinovou.
Pokud jste přijeli na jízdenku Labe-Elbe, platí vám také jako jízdenka na MHD. Už ji tedy kupovat nemusíte.
Tip: Prozkoumejte Drážďany s Dresden City Card, se kterou jezdíte MHD zdarma.

Lanovka Schwebebahn
Vízum a podmínky vstupu
Německo je členem EU, není třeba vízum ani cestovní pas. Občanský průkaz stačí. Nezapomeňte si ale sjednat cestovní pojištění.
Co byste ještě měli vědět
- Poloha města je nedaleko hranic s ČR, proto téměř všude získáte informace i v češtině, automaty na jízdenky MHD mají i českou verzi, mnoho muzeí, památek, dopravních společností apod. má i internetové stránky v češtině. Také v turistické informační kanceláři v centru města pracuje česky mluvící osoba. Obchody vydávají akční letáky i v češtině. Dokonce je možné v některých obchodech platit i českými korunami s tím, že nazpět dostanete eura.
- Co se týče populárních drážďanských vánočních trhů, konají se od poslední středy v listopadu do 24. 12. do 14 hodin. Trhy mají tradici od roku 1434 a s norimberskými se přou o to, které jsou starší. Konají se na čtrnácti místech v centru města. V posledních dvaceti letech se staly akcí s masovou návštěvností především českých turistů. O adventních víkendech lze bez nadsázky říct, že se na trhy sotva vejdete, kolik tam je návštěvníků. Že tam téměř neuslyšíte němčinu, není snad třeba zdůrazňovat. Pokud se ovšem na trhy vydáte, tak je zase škoda tlačenici nezažít, ona k drážďanským vánočním trhům neoddělitelně patří. Pokud na trhy pojedete vlakem, pak vězte, že najít místo k sezení je o adventních víkendech těžší než mimo ně.

Nasajte tu pravou vánoční atmosféru
- Stručného oficiálního průvodce městem si můžete v češtině stáhnout zde.
- Místní fotbalový klub Dynamo Dresden má širokou fanouškovskou základnu a na utkání se sem příznivci sjíždějí vlaky z celého okolí, i z ČR. Shlukují se kolem stadionu Rudolf-Harbig-Stadion naproti parku Grosser Garten, kde již od dopoledne popíjejí v okolních restauracích. V jedné venkovní restauraci bývá i velká obrazovka. Chcete-li nasát atmosféru, v den zápasu se tam vydejte. Na stadionu je i fanouškovský obchod. Barva klubu je žluto-černá a i fanoušci se oblékají do těchto barev. V den zápasu jsou po městech posílené policejní hlídky a jejich přísnému pohledu neunikne nikdo, kdo na sobě má něco žlutého. Kdo naopak nechce být spojovaný s fanoušky, neměl by oblékat cokoli žlutého.
- Temným datem v historii města je 14. 2. 1945, kdy došlo k bombardování města spojeneckými vojsky. Drážďany byly z velké části zničené. Každoročně se 14. února (nebo o nejbližším víkendu) různými vzpomínkovými a modlitebními setkáními připomínají oběti druhé světové války. Stejné datum, zvláště při kulatém výročí, je zároveň bohužel i příležitostí pro demonstrace a pochody různých extremistických a neofašistických skupin, které se sem sjíždějí z širokého okolí i zahraničí. V tu dobu jsou v ulicích posílené policejní hlídky a atmosféra ve městě není zrovna moc příjemná.
Jak dlouho se v Drážďanech zdržet
Chcete-li vidět pouze Staré město, stačí jeden den, dokonce stihnete i nějaké muzeum.
Jestliže chcete vidět i zajímavosti mimo centrum, dva dny postačí. Okolí města je bohaté na zajímavosti – můžete tu strávit několik týdnů a každý den navštívit něco jiného.
Přemýšlíte, kterou další evropskou metropoli byste mohli zvolit pro víkendový výlet? Co třeba Krakov – klenot mezi polskými městy nebo Varšava – nechte se vtáhnout a vzplane láska až za hrob.

Hrad Pillnitz a přilehlý park rozhodně stojí za návštěvu
Co si nenechat ujít v okolí Drážďan
Drážďany mají velmi bohaté okolí. Vidět všechno, co je veřejnou dopravou na jízdenku Labe-Elbe dostupné během jednodenních výletů, zabere zhruba dva týdny.
Historická města
Sasko historií přímo překypuje, kolem Drážďan určitě navštivte středověkou Míšeň se známou porcelánovou manufakturou. Zajeďte také do města Kamenz (Kamenec), obývaného i slovanskou menšinou Lužických Srbů, proto zde kromě historie narazíte taky na dvojjazyčné nápisy i upozornění a mnoho zajímavostí spjatých s tímto etnikem.

V okolí Drážďan najdete spoustu zajímavých míst
Hory
Určitě zajeďte do blízkých východních Krušných hor, které jsou v Sasku nejvýznamnějším sportovním a rekreačním regionem. Kromě turistiky nabízejí provozování mnoha druhů zimních i letních sportů. Centrem oblasti, odkud lze v létě podnikat pěší túry, je Altenberg ležící jen 4 km od českých hranic. Také v zimě město nabízí vyznavačům zimních sportů bohaté vyžití. Nad Altenbergem se tyčí nejvyšší hora oblasti – Kahleberg (905 m n. m.).
Jedinečný a pro skálolezce v Evropě nejlepší je národní park Saské Švýcarsko. Výchozím bodem pro túry v oblasti je městečko Bad Schandau. Nenechte si ujít skalní hrad Bastei a vyhlídku s malebným výhledem Kleine Bastei. Ať tu ale navštívíte cokoli, vždy narazíte na něco zajímavého. Na druhé straně Labe – na levém břehu – vystoupejte na zajímavý skalní útvar Kaiserkrone.
Mezi městy Sörnewitz a Míšeň leží nejmenší německé pohoří – Spaargebirge. Na jeho překonání vám budou stačit dvě hodiny, a to i s výstupem na rozhlednu na nejvyšší hoře Boselu (182 m n. m.).
Hrady a zámky
Za návštěvu nejvíc stojí zámek Moritzburg na sever od Drážďan známý natáčením pohádky Tři oříšky pro Popelku. Tomuto filmu je na zámku věnovaná stálá výstava. Na skalním útesu nad Labem se nedaleko českých hranic tyčí majestátní pevnost Königstein.

Moritzburg proslavilo natáčení Popelky
Máte týden a láká vás procestovat okolí Drážďan křížem krážem? Co se vydat dodávkou Svoboda a nezávislost jako synonymum pro cestování? Postavte si obytnou dodávku nebo jako Rodina NARUBY, rodina na roční cestě obytňákem?
Ostatní
Městečko Radebeul na Labi nedaleko Drážďan nabízí procházky mezi vinicemi a exkurze ve vinařstvích. Také tu působil spisovatel Karel May – jeho muzeum neváhejte navštívit.
V městě Radeberg můžete podniknout exkurzi do stejnojmenného pivovaru nebo si zajít na zámek.
Městečko Tharandt na jihozápad od Drážďan je centrem saského lesnictví, jsou tu naučné tabule o stromech, rozsáhlé arboretum, hradní zřícenina. Za tradicí krušnohorského hračkářství se vydejte do Seiffenu v Krušných horách nedaleko českých hranic. Seznámíte se zde s historií i současností tohoto řemesla. Prakticky každý druhý dům ve městě je buď dílnou, nebo obchodem s hračkami. Dokonce si tu můžete zkusit dřevěnou hračku i vyrobit. (Pozor, sem již neplatí jízdenka Labe-Elbe, ale zmiňuji to, protože jde o něco jedinečného.)
Kde najdete víc informací
Oficiální stránky města.
Velmi podrobné turistické informace v češtině.
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.
Veronika Škvárová
Pracuje jako učitelka a překladatelka německého a ruského jazyka. Proto podniká časté soukromé cesty do Německa a postsovětských zemí. Nestačí totiž jen ovládat jazyk, je potřeba o zemi také něco vědět. Pár tipů na výlety v sousedních zemích najdete v její knize 77 výletů s dětmi přes hranice a za českou historií vykročíte v knížce 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je autorkou prvního českého průvodce poutní cestou do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na e-mail skvarova@volny.cz.