Drážďany – nejen levné nákupy a vánoční trhy

02.08.2020|Kategorie: Členská sekce, Země|

Nedaleko českých hranic ležící saská metropole Drážďany je snad každému obyvateli naší republiky známá především z reklam cestovních kanceláří nabízejících zájezdy za levnými nákupy nebo vánočními trhy. Toto město ale nabízí mnohem víc – památky, muzea, kulturní i sportovní vyžití, technické zajímavosti a další. Přijeďte, vynechte nákupy a prohlídku nejznámějších pamětihodností v centru města a věnujte se místům méně známým – budete překvapení, co v Drážďanech objevíte.

Drážďany se představují

Drážďany byly od 15. století sídlem saských kurfiřtů a králů. Ti si zde budovali honosná sídla, paláce, kostely a další stavby. Do města také zvali ve své době v Evropě proslulé umělce, architekty a významné řemeslníky. Výsledkem je na dobové památky bohaté historické centrum města, kde se zalíbí snad každému, a jsou to i bohaté sbírky místních muzeí. Ne nadarmo se městu přezdívá „Florencie na Labi“.

V dnešní době zde žije půl milionu obyvatel, Drážďany jsou druhým největším a zároveň hlavním městem německé spolkové země Sasko. Sídlí tu saská vláda i parlament, je to ekonomické, politické i kulturní centrum spolkové země. Okolí města je mimořádně bohaté na technické, historické a velmi různorodé přírodní zajímavosti. 

Palác v parku Grosser Garten

Palác v parku Grosser Garten

Co musíte vidět

Vidět byste měli historické centrum s nejznámějšími památkami. Je malé a dá se obejít pěšky – leží mezi hlavním nádražím, náměstím Altmarkt a obrazárnou Zwinger. Tenhle program vám předloží každý průvodce nebo cestovní kancelář, město však má mnoho zajímavostí i mimo centrum. Proto nyní věnujeme prostor i zajímavostem mimo centrum a za hranicemi města, které nejsou v hledáčku turistů přijíždějících na jeden den.

Panometer

Muzeum, které vystavuje panoramatické 360° obrazy a návštěvníkům tak přibližuje různé události evropských dějin. 

Vyhlídková věž Bismarckturm

Na kraji města na výšině Räcknitzhöhe zdarma přístupná rozhledna, ze které je nádherný panoramatický výhled na město i celé okolí až do ČR. Rozhledna byla postavená k výročí sjednocení Německa. Nedaleko od věže je památník protinapoleonského bojovníka Jeana Victora Moreaua, který zemřel v Lounech, v památníku jsou pohřbené jeho amputované nohy, tělo bylo převezené z Loun do ruského Petrohradu. 

Bismarckturm

Labské zámečky

Na pravém břehu Labe se ve vinicích nad městem vedle sebe tyčí tři zámečky – Albrechtsberg, Lignerschloss a Eckberg. Všechny pocházejí z 19. století a je z nich nádherný výhled na město, navíc ve všech dnes sídlí restaurace. 

Labský zámeček Albrechtsberg

Labský zámeček Albrechtsberg

Hellerau

Městská čtvrť Hellerau z počátku 20. století je nejstarším zahradním městem v Německu. Procházka čtvrtí má uklidňující účinky.

Centrum města

Centrum města je plné památek a muzeí. Tady byste neměli vynechat dvě věci – slavnou obrazárnu Zwinger se světoznámým obrazem Sixtinské madony od italského renesančního malíře Raffaela Santiho. Druhou zajímavostí je kostel Panny MarieFrauenkirche. Byl zničený během bombardování města 14. 2. 1945. Později vláda bývalé NDR rozhodla, že kostel nebude obnovený a že jeho trosky zůstanou ve městě jako připomínka temné historie Německa. 

Ovšem po pádu socialistického režimu a sjednocení Německa bylo rozhodnuto o znovuvystavení kostela, a to na původním místě. Rekonstrukce trvala 12 let, dokonce byly použité i původní stavební kameny a cihly, pokud se našly. Zrekonstruovaný kostel byl znovu vysvěcený v říjnu 2005. 

Foto: Zwinger

Parky

Jedním z největších městských parků je Grosser Garten, který nabízí nejen procházky, ale i sportovní a kulturní vyžití. Je tu i bezplatně přístupná botanická zahrada

Grosser Garten

Dětská železnice v parku Grosser Garten

Co musíte zažít

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o městě dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je město bezpečné?
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdete víc informací

Dresden

Oficiální stránky města.

Dresden Tourist

Turistické stránky města.

Drazdany.info

Velmi podrobné turistické informace v češtině.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Veronika Škvárová 

Pracuje jako učitelka a překladatelka německého a ruského jazyka. Proto podniká časté soukromé cesty do Německa a postsovětských zemí. Nestačí totiž jen ovládat jazyk, je potřeba o zemi také něco vědět. Pár tipů na výlety v sousedních zemích najdete v její knize 77 výletů s dětmi přes hranice a za českou historií vykročíte v knížce 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je autorkou prvního českého průvodce poutní cestou do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na e-mail skvarova@volny.cz

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!