Co vám nesmí chybět v profilu? Podle čeho vybrat hostitele? A jak napsat žádost o gauč, kterou nejde odmítnout? Shrneme zde všechna nepsaná pravidla couchsurfingu, a to i pro právě zaregistrované nováčky. Existuje totiž řada fíglů, které vám zaručí bezpečný gauč všude po světě. Jenom je znát a nenechat se od couchsurfingu odradit.

Ano, couchsurfing je zdarma a ušetříte díky němu za ubytování. Nečekejte ale, že za žádost zkopírovanou 20 lidem dostanete stejný počet vřelých pozvánek. Pravda – když jste krásná blond slečna, o ubytování nouzi nemáte. Když však chcete bezpečné ubytování a fajn hostitele, potřebujete

 • vyplněný profil s fotkami,
 • reference a číst ty ostatní,
 • psát dobré žádosti o gauč,
 • komunikovat.

Matouš popsal základní principy v článku Couchsurfing: Sdílej (se) a můžeš bydlet zdarma. Prozradil, co mu funguje, a najdete tam velmi přehledně výhody zmíněné sociální sítě.

Monika surfuje po světových gaučích již 8. rokem. Své zkušenosti se rozhodla sepsat do obsáhlého článku a pomůže vám stát se úspěšným couchsurferem. Děkujeme Moniko.

Sháníme ubytování

Couchsurfing se vám otevře až po registraci – teprve potom začněte vyhledávat ubytování nebo jej nabízet. Registrace na Couchsurfingu je zdarma, stejně tak působení na něm. Existuje i placené členství, bez kterého ale funguju už osm let.
Než začnete couchsurfovat, chce to trochu práce.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

1) Vyplňte si podrobně profil

Tohle je naprostý základ, bez kterého se nehnete. Spousta lidí ho podcení, napíše o sobě dvě věty a diví se, že pak nikdo neodpoví na jejich žádosti o ubytování. Lidi samozřejmě chtějí hostit zajímavou osobu, se kterou si mají co říct! Když se tedy začtou do profilu, měli by zatoužit poznat vás.

Hostitel vám otevírá dveře do bytu, i když vás nikdy neviděl. Takže se opravdu nebojte rozepsat. Sedněte a fakt promyslete, co je na vás zajímavého a co čekáte od couchsurfingu. Vypíchněte zajímavosti, koníčky, vaše oblíbené filmy, popište vaši práci a co vás baví. Anebo profil vyšperkujte s někým dalším. Čím zaujmout – to ze sebe dolujeme během kurzu na Naučmese.

Klidně napište, že si koušete nehty, baví vás pouštět draky, máte fobii ze psů. Budete zapamatovatelní, máte se o čem bavit. A případně předejdete zbytečným nedorozuměním. U mě na profilu třeba najdete, že dělám nejlepší spaghetti carbonara a učím orientální tanec. Hostitelům tak dávám naději, že se se mnou najedí a že mám nějaký koníček. Couchsurferům dávám udičku, aby se měli v žádosti čeho chytnout.

Doporučuju také svůj profil označit Accepting guests, nebo Maybe accepting guests (přijímám / možná přijímám hosty). V případě, že cestujete a nenabízíte ubytování, dejte aspoň to Maybe, protože couchsurferská džungle je v tomhle krutá. Not accepting guests (nepřijímám hosty) totiž pro spoustu couchsurferů znamená, že jste obyčejná vyžírka. A tak se ani nenamáhají vám odepsat, natož nabídnout místo k přespání.

Profil si také průběžně aktualizujte. Když vám přibyla nová destinace, přestěhovali jste se, zrovna jste na cestách. Dlouho neaktivní lidi, kteří najednou shání gauče po celém světě, nebudí moc důvěry.

Potřebujete inspiraci? Třeba zadejte, že hledáte hosta z Brna. Nahoře vyjíždějí ti ověření a s nejvíce referencemi. Čím víc jich totiž mají, tím víc si s profilem vyhrají. Pro základní inspiraci se podívejte na můj profil (vidět je jen pro přihlášené na Couchsurfing). Jasně, existují i mnohem líp vyplněné… ale pointa je, že ubytování jsem sehnala vždycky. ;)

2) Přidejte aktuální fotku

Sympatie rozhodují o tom, jestli máte gauč, nebo ne. Jako profilovku vyberte takovou fotku, kde se usmíváte a je vám vidět do obličeje. Vždycky upoutá pozornost víc než snímek siluety. Nepoužívejte hromadné fotky – mezi dalšími lidmi vás sotva někdo bude hledat.

Nějaká skupinovka se ale skvěle hodí do fotogalerie. Ať je vidět, že nejste úplný asociál. :) V galerii zveřejněte také pár fotek z cest – ale tak, abyste na nich byli vy. Budoucí hostitele zajímáte vy, ne miliontý snímek Eiffelovky. Proto raději tři fotky vás samotných než milion beze smyslu. Například já dávám fotky s různými účesy, s brýlemi i bez nich. Aby nebyli překvapení, koho to jdou vyzvednout.

Stejně jako váš profil, fotky by též měly odpovídat vaší osobnosti. Pokud máte rádi párty, samozřejmě přihoďte nějakou veselou mezi lidmi. Couchsurfer-hostitel tak pochopí, že s vámi může počítat na dlouhé noční tahy. Když naopak hledáte klídek, vyfoťte se s knížkou nebo u kávy.

Klukům pomůže fotka s holkou, třeba jen u večeře (žádná obscénní gesta!). Holkám doporučuju přihodit fotku s přítelem (a napsat to k popisku fotky). Couchsurferům tak rovnou ukážete, že k nim nejedete na bedsurfing.

3) Sežeňte reference

Získejte reference ještě předtím, než sami potřebujete gauč. Takhle ostatní uvidí, že je s vámi třeba sranda, jste slušní, někdo s vámi strávil příjemné chvíle… a hlavně – že opravdu existujete.

Způsobů je několik:

Buďte průvodcem
Můj profil zel skoro prázdnotou, když mi najednou napsal klučina z New Yorku. Ubytování že má, ale shání někoho na dvě hodiny po centru. Reference měl fajn. A bylo to super! Poprvé jsem mluvila anglicky v kuse déle jak dvě hodiny. Zjistila jsem, kolik toho vím o Praze. A k tomu jsem dostala svou první opravdovou referenci.

Takže koukněte na zeď vašeho města a běžte prvním referencím naproti. Jak na to? Ve vyhledávání zvolte Find travellers a vyplňte město. Uvidíte veškeré public trips (veřejné výlety) couchsurferů, kteří míří vaším směrem. Můžete filtrovat – jestli to má být kluk/holka nebo v jakém datu jsou u vás. Pak už jim jen napište.

Couchsurfeři takto shání nějakého lokála na kafe a procházku. A když všichni shání jen gauč? Napište někomu zvlášť sympatickému, že ho sice ubytovat nemůžete, ale druhý den po jeho příjezdu s ním rád půjdete do centra. Dvojsmyslných vzkazů se vyvarujte. Vždycky!

Získejte reference od kamarádů
Když propojíte Facebook s Couchsurfingem, přímo vám doporučí, kdo z vašich přátel je registrovaný. Takže se dohodněte, že si navzájem napíšete, co jste spolu zažili a co na sobě máte rádi. Takový hezký Liebesbrief navíc posiluje přátelství. :)

Couchsurfing ale přišel na tuhle malou lest, kterou si lidé vypomáhají. Reference proto rozdělil na ty od hostů, hostitelů a ostatní (takzvané personal). Poměrně praktické.

Nicméně i obyčejná reference tří kamarádů vám do začátku pomůže. Dostanete se totiž z hromady registrovaných anonymů. S vyplněným profilem máte dobře našlápnuto.

Běžte na sraz
Ideální příležitost pro ty, kteří mají rádi seznamování a nové lidi. Poznáte víc couchsurferů najednou – a když si padnete do noty, pošlete mu hezké poděkování a referenci. Druhá strana bude zvědavá a napíše vám ji taky (Couchsurfing ukáže hodnocení oběma stranám zároveň).

Všude se koná spousta srazů expatů a cestovatelů. Ve vyhledávání vyberte Find events a šup na večírek.

Ubytujte last minute
Koukejte do public trips ve vašem městě a ozvěte se těm, kteří hledají ubytování na poslední chvíli. Zoufalí couchsurfeři vezmou zavděk cokoliv, často i od nováčků – hlavně že je vytáhnete z bryndy. Hned tak máte plusové body, že jste někomu zachránili krk.

Couchsurfing se vám občas snaží namluvit, že potřebujete placené ověření. Teď v roce 2017 je to 480 Kč ročně. Já sama ho nemám a ani o něm neuvažuju. Zatím jsem se nesetkala s nikým, kdo by odmítal ubytovat couchsurfery jen kvůli chybějící cedulce Verified. Někteří nováčci si tím ale vypomáhají, pomoct může i klukům, kteří obecně shání gauč obtížněji. Ubytování zdarma však seženete i bez verifikace – stačí mít hodně dobrých referencí. Pak je ověření jen takový bonus… a také jakási známka, že couchsurfer bere tuhle sociální síť jako životní styl.

4) Najděte ubytování

Existují dvě varianty – public trip a žádost poslaná konkrétnímu couchsurferovi. Osobně kombinuju obě možnosti. Zveřejním public trip, a když se nic zajímavého neobjeví, sama hledám lidi, které bych chtěla poznat.

Public trip
(veřejný výlet) vidí všichni. Ve vyhledávání zadáte místo, kam jedete, a Couchsurfing vám hned doporučí naplánovat trip. Žádost vystavíte veřejně, takže hostitelé píšou vám.

Do public tripu vypište, kdy a jak přijedete (ráno/večer? vlakem/letadlem?), jaký je váš program a co bude couchsurfer z hoštění mít. Stačí drobnosti, které vás ale odliší a ukážou v lepším světle. Hodí se například zmínka, že rád uvaříte – na to slyší všichni. ;)

Nechtějte jeden den, ale ani 14denní ubytování. Z jedné noci čiší, že sháníte pouze střechu nad hlavou a hostitel je vám vlastně fuk. U dvoutýdenního pobytu naopak hrozí, že vám žádost nikdo nepřijme. Jako holka to máte trochu jednodušší (ověřeno). Určitě považuju za slušné nezneužívat pohostinnosti hostitele. Z pozice hosta potvrzuji rčení, že host a ryba smrdí třetí den…

Public trip můžete zveřejnit prakticky kdykoliv. Váš výlet se bude posouvat dopředu spolu s datem odjezdu. Obvykle public trip zapisuju dva týdny dopředu, ale skvěle funguje i last minute.

Vyhledání hostitele
Druhá možnost je vyhledat hostitele v daném místě a pomocí filtrů. Já třeba filtruju lidi podle zájmů nebo jazyků, kterými mluví. Pak jim pošlu žádost s konkrétními daty a vysvětlím, proč se máme setkat.

Vyplatí se proto sednout 3–7 dní předem a vybrat v místě lidi, kteří jsou vám sympatičtí a máte s nimi něco společného. Těm pak pošlete osobní žádost o gauč.

Neberte první gauč za každou cenu. Hlavně holky by se měly mít na pozoru. Když vlezete domů k nováčkovi, negativní zkušenost vznikne natotata. Když si nejste jistí, radši zůstaňte noc v hostelu a hledejte dál.

Jak číst reference

Pročítejte reference – i ty pozitivní. Mělo by vás odradit, že někdo někoho obtěžoval, choval se hrubě. Na druhou stranu… srážka s blbcem se může stát, takže když mezi devadesáti pozitivními svítí jedna negativní, jsem s tím OK.

Jiného názoru je Alice Janstová, která jezdila přes Couchsurfing po Indii: „Když má hostitel jednu negativní referenci, jeho profil zavírám,“ říká.

Výběr by neměly podcenit hlavně holky-cestovatelky, ať už jedou kamkoliv. Sledujte, jestli má hostitel pozitivní reference od kluků i holek. Že muž hostí jen ženy, to není výjimkou. Nemusí to hned znamenat, že je úchyl. :) Pro klid duše vám pomůže, když holka couchsurfuje u holky. Což ale samozřejmě také není záruka.

„Holky z Indie na Couchsurfingu tolik nejsou. Vzala mě k sobě jen jedna… a byla divná, taková super moderní,“ vypráví Alice, „vlastně Indové z Couchsurfingu tě často berou do předražených barů a o samotné Indii se moc nedozvíš. Dá se ale odhadnout z profilu a referencí, kdo je fajn. A pak je to fakt super.“

Aspoň zpočátku dávejte přednost lidem, se kterými máte něco společného. Je sice krásné, že chcete být otevření a poznat kromě nové země i život rastafariánů… ale vaši hostitelé to tak mít nemusí. Navíc zabráníte trapným tichům nebo dokonce nedorozumění. Vždycky si proto přečtěte, jestli náhodou nemáte s hostitelem zásadní ideologický nebo politický rozpor.

„Vegan přespávající u řezníka, konzervativní katolík u vyznavače BDSM, komunista s nacionalistou – z toho číhá katastrofa,“ říká Patryk, zkušený stopař z Polska. Asi vás nepřekvapí, že jsme se potkali přes Couchsurfing. :)

Přijde vám komunikace nějaká divná? Daný člověk vám nesedí? Prostě poděkujte a odmítněte. Vyplatilo se mi dát na intuici a nespoléhat na člověka, kterému už předem nevěřím. Bezpečnost a příjemně strávený čas na prvním místě.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak napsat žádost

Pozvánku k hostiteli vám vykouzlí jedna ingredience – zájem o jeho osobu. Přesně takovým žádostem jako hostitelka neodolám. Když člověk nemluví pořád jen o sobě, ale nachází spojitosti v našich profilech, má ke mně dveře otevřené. A když netlačí na pilu a ptá se i na mě? Už mu chystám peřinu!

Tady je moje osvědčená základní struktura, co by měla žádost obsahovat:

 • Pozdravte druhou stranu jménem. (Ahoj Nicol, našla jsem tvůj profil na CS města Neapol, moc ráda bych město poznala a poprosila o místo na dvě noci.)
 • Napište jim, čím vás zaujali nebo co máte společného. (Četla jsem tvůj profil a koukám, že děláš břišní tanec. Wow, jak ses to naučila? Nebo Koukám, že se zajímáš o recyklaci. My s kamarády čistíme pláže v Thajsku, neslyšel jsi o Trash Hero?)
 • Krátce popište, jak dlouho se zdržíte, co plánujete a jak cestujete. (Do Valencie mířím na 3 dny z Madridu, pak jedu do Maroka. Nenašlo by se u tebe místo? Peřiny nepotřebuju, spacák mám.)
 • Zmiňte, o čem s nimi chcete mluvit. (Viděl jsem na profilu, že jsi žil v Kanadě. Tam se chystám příští rok. Moc by mě zajímalo, jak to tam funguje, když…)
 • Chytněte ho otázkou nebo prosbu o radu – zaháčkujete si tak jeho pozornost. (Jaká je tvoje zkušenost s couchsurfingem v Montrealu?)
 • Mile se rozlučte a dejte najevo, že je rádi poznáte i bez volného gauče. (Děkuju za tvůj čas a těším se na viděnou, nebo alespoň na kafe, když budeš mít chvilku.)

Cílem určitě není obeslat co nejvíc couchsurferů, ale vybrat ty aktivní a vlézt jim trochu pod kůži. „Není to stránka k randění. Hledejte na profilu něco zajímavého, ale nikdy jste o tom neslyšeli. Lidi nadšeně vypráví o svých koníčcích,“ prozrazuje svůj tip Patryk.

I takto to může vypadat. Žádost je sice krátká, ale zaujme a je z ní jasné, že slečna četla Matoušův profil.

Zvykněte si ale na to, že napíšete 10 zpráv a odpoví vám jen jeden. Takhle to prostě je. Lidi mají uzávěrky v práci, přijela jim maminka, zrovna se zaláskovali… řeší X jiných věcí, než vám rozestýlat gauč. Pravdou ale je, že čím lepší zprávu napíšete, tím spíš vám neodolají.

Někdy se trefíte jen tím, že vaše zpráva je prostě jiná než ostatní. Třeba jako Patryk, kterého jsem poznala v Řecku.

„Stopoval jsem ve Francii a rozeslal trochu riskantní zprávu typu ‘Ahoj, stopuju do tvýho města, ale možná přijedu zítra, možná večer, možná vůbec. Taky jsem ztratil telefon, tak mi prosím pošli adresu a já snad dorazím’. Odepsala mi jedna Francouzka a ubytovala mě, protože jsem ji prý rozesmál. Když holt teče do bot, musíte být kreativní.“

Takže ano, hlavní je odlišit se a být zapamatovatelný. :)

Balím se: 3 tipy těsně před příjezdem

 • Určitě si stáhněte aplikaci Couchsurfing (Android nebo Apple), aby vám chodila všechna upozornění na mobil. Rychlé reakce a operativní domluva jsou základ.
 • Ozvěte se hostiteli den dva předem a potvrďte, kdy a kam přijedete. Vyměňte si WhatsApp nebo komunikujte přes Messenger. Pro sichr se osvědčuje mít i staré dobré telefonní číslo. Nikdy nevíte, jaké bude připojení (zvlášť když nemáte místní SIM kartu).
 • Přivezte hostiteli drobnost na uvítanou. Osvědčuje se mi Becherovka nebo hořické trubičky. Jako poděkování mu po dohodě uvařte večeři, kterou jí. Nebo ho na ni jednou pozvěte.

Nejedete do pětihvězdičkového hotelu. Nezapomínejte, že hostitel ustupuje ze svého pohodlí pro vás, totálního cizince. Pomůže vám to překonat některé nepříjemné pocity, jako že v bytě není moc uklizeno. Taky se chopte nádobí nebo připravte snídani. Kladné reference se vám jen pohrnou.

Přeju krásné surfování po gaučích!

Monika Trojanová
Monika okupovala cizí gauč poprvé v roce 2009. Od té doby nehledá hotel ani nechodí na jazykové konverzace. Nadchli ji její hosté z Francie, Íránu a Turecka. Díky couchsurfingu strávila týden v luxusní vile v Melbourne, pět dní ve sklepení v Tasmánii a konečně si splnila sen o pobytu v Soluni. Couchsurfing Monice také pomohl začít s digitálním nomádstvím. Setkejte se s Monikou na jejím kurzu couchsurfingu na Naučmese a třeba bude mít zrovna volný gauč.

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

 1. Vojta 8.10.2019 v 18:23 - Odpovědět

  Hoj, mám dotaz,
  dá se CouchSurfing neplaceně ověřit přes telefon, adresu nebo ID? Příp. jak na to? Nikde jsem to nemohl najít.
  O placený profil mi nejde, komercializaci CouchSurfingu podporovat nebudu.
  Díky za rady! :)