Irsko. To není jen Dublin. Je to především křišťálově čistá příroda, majestátní hory, ovce na silnicích, stále zelená tráva, neutichající vítr a vlny rozbíjející se o strmé útesy. A abyste mohli vidět všechnu krásu, kterou vám smaragdový ostrov nabízí, potřebujete mít možnost dostat se do těch nejodlehlejších koutů země.

Autobus i vlak jsou v Irsku poměrně drahou záležitostí, jejich jízdní řády i trasy jsou navíc přizpůsobeny spíše místním než turistům. Jestli se tedy do Irska vydáváte na delší dobu, než je prodloužený víkend, a chcete vidět víc než Dublin, Cork a Limerick, jednoznačně se vám vyplatí půjčit auto. O svou zkušenost včetně řady užitečných tipů se podělila Linda.

půjčení auta v Irsku a divoká příroda

My si auto půjčili v Dublinu na letišti. Na týden nás vyšlo na necelé 3000 plus benzin, najeli jsme přes 1200 km. Spolehlivě nás dovezlo na místa, kam nohy turistů nevkročily, a my si tak mohli užívat nádherné přírody západního pobřeží, ticha, které narušoval jen silný vítr, a pozorovat při jízdě obzor, za kterým se v dáli skrývala Amerika.

Už v peněžence lovíte řidičák? Než vyrazíte, přečtěte si naše rady a tipy. Ušetří vám spoustu hledání a třeba i peněz.

Hledáte kompletního průvodce Irskem? Čtěte Irsko – smaragdový ostrov s romantickými hrady a věčně usměvavými lidmi.

Podmínky pro půjčení auta v Irsku

Abyste si v Irsku mohli půjčit auto, musíte splnit několik podmínek. Jednou z nich je věk řidiče – minimálně 25 a maximálně 78 let. Některé autopůjčovny akceptují i 23 let, v takovém případě ale připlácíte mezi 20 a 30 € denně za mladého řidiče. V každém případě musíte být vlastníkem řidičského průkazu minimálně 5 let.

Druhou podmínkou je tzv. doklad o beznehodovosti. Ten potřebujete v případě, že vám je méně jak 25 let, měla by ho vystavit vaše pojišťovna. Pokud nebude v angličtině, budete muset zajistit úřední překlad. V podmínkách autopůjčoven ho častokrát vyžadují, na místě už jej po vás nikdo nechce. Náhoda je ale blbec. Snažte se doklad pro jistotu mít, ať vám zbytečně půjčení auta nezamítnou.

Poslední důležitou podmínkou je vlastnictví kreditní karty. „Každý má přece kreditku, to je v pohodě“, myslíte si. Nenechte se zmást. Kreditkou ve skutečnosti často označujeme kartu debetní. A s tou si auto v Irsku nepůjčíte.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Kreditní karta

Ve zkratce by se dalo říct, že s debetní kartou utrácíte své peníze a s kreditní peníze banky. Pokud kreditní kartu nemáte, zažádejte o ni u své banky v předstihu alespoň 14 dnů. Její vydání a výši limitu bude banka posuzovat podle měsíčního pohybu na účtu. Můžete si ale požádat i u cizí banky. V takovém případě po vás bude chtít potvrzení o výši příjmů a u OSVČ daňové přiznání za minulý rok. My žádali u mBank. Má sice vysoké úroky pro případ nesplácení, ale díky tomu u ní není problém kreditku získat.

Kolik stojí půjčení auta

Logicky je menší auto levnější než větší. Ve dvou vám bude naprosto stačit ta nejmenší možná varianta, kterou bývá Ford Ka.

 • Ceny za půjčení auta začínají na 30 €/den.
 • Karavan může vyjít i na 150 €/den.
 • K ceně za pronájem se může připočítat poplatek za mladého řidiče, který činí až 30 €/den.
 • Další poplatky jsou volitelné. Ceny se u každé autopůjčovny liší, my uvádíme průměrnou částku. Jedná se například o automatickou převodovku (10 €/den), možnost vrátit auto s prázdnou nádrží za poplatek cca 50 €, poplatek za druhého řidiče (přibližně 9,50 €/den), navigaci (11 €/den), dětskou sedačku (10 €/den), u karavanů nádobí či povlečení (8 €/den).
 • Auto můžete vrátit mimo pracovní dobu či na jiné pobočce autopůjčovny, než na které jste si ho půjčili. Za takovou službu ale počítejte s poplatkem až 60 €.
 • Autopůjčovna vám zablokuje na kreditní kartě depozit v hodnotě 1300 až 2000 eur. Při zřizování kreditní karty proto pozorně nastavte měsíční limit. Měl by být minimálně 60 000 Kč.
 • Pokud dojde k nehodě, nebo auto vrátíte špinavé či poškrábané, autopůjčovna vám z depozitu strhne poměrnou část za spoluúčast.
 • Když bude vše v pořádku, depozit vám do 3 týdnů vrátí v plné výši.

Jak osekat nezbytné poplatky za pronájem auta na minimum jsme sepsali do článku Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy jak na půjčení auta kdekoli.

Připojištění

Spoluúčast při nehodě do výše depozitu je zahrnuta v ceně. Můžete si však zaplatit připojištění a snížit ji až na nulu. V průměru za 16 €/den snížíte spoluúčast na 300 € a za 24 €/den na nulu. Hodně jsme o připojištění uvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli jej nevyužít. Věřím, že jsme se rozhodli správně. V Irsku se jezdí dobře, nehodovost je minimální a všichni řidiči jsou velmi ohleduplní.

Pokud se pro připojištění rozhodnete, nechte si ho udělat přímo od autopůjčovny, ne od nezávislé pojišťovny. Její nabídku autopůjčovna nemusí vůbec akceptovat, takže by se mohlo stát, že byste zaplatili nejen poplatek za připojištění, ale i celou částku v případě nehody.

Jaké autopůjčovny se v Irsku nachází

Přímo na letišti v Dublinu jsou pobočky všech větších autopůjčoven. My si auto půjčovali od Sixtu, ale záleží na vašich preferencích. Díky vysoké konkurenci jsou ceny všech autopůjčoven nízké a velmi podobné. Využít můžete mimo jiné také Europcar, Dooley, Hertz, Avis, Enterprise, Budget, Carhire, Thrifty či Irish car rentals.

Půjčení auta nabízí i letecké společnosti (zapůjčení vozu je možné, aniž byste koupili letenku, a není nijak výhodnější, pokud letenku máte) létající do Irska, např. Ryanair nebo irská národní společnost Aer Lingus. U nich ale pozor na připojištění z třetí strany.

K porovnání cen pronájmu auta využijte webové srovnávače jako je například Rentalcars nebo Discovercars.com, přes které můžete auto také přímo rezervovat.

Najděte si auto na Rentalcars

Na co si dát pozor před půjčením auta

Při přebírání auto nejdříve pořádně zkontrolujte. Nechte pracovníka autopůjčovny zaznamenat veškeré škrábance na kapotě, skvrny na sedačkách, chybějící vybavení. Sami vše také vyfoťte a vyžadujte kopii záznamu.

Pokud autopůjčovna nabízí tzv. službu „full to full“ (s plnou nádrží půjčujete, s plnou vracíte), zkontrolujte před odjezdem, jestli opravdu máte nádrž plnou. Dejte pozor, jestli máte ve smlouvě možnost najet neomezený počet kilometrů a zda můžete s autem přes hranice (v případě, že byste se rozhodli zajet podívat do Severního Irska).

Na všechny triky autopůjčoven a další možné nepříjemnosti jsme upozornili v článku Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor.

Poplatky za silnice

Silnice a dálnice v Irsku placené nejsou. Zpoplatněna ale je silnice M50 kolem Dublinu a dalších 10 silnic, na kterých se vybírá mýtné, například:

 • Dublinský tunel (Dublin Port Tunnel)
 • M1 – Drogheda Bypass
 • M4 – Kinnegad až Kilcock
 • M7/M8 – Portlaoise až Castletown/Portlaoise až Cullahill
 • Limerickský tunel

Platí se většinou přímo při vjezdu na silnici – v hotovosti nebo kartou. Výjimkou je zmíněná M50 a Dublin Tunnel, kde fyzické mýtné brány neexistují. Mýtné se určuje pomocí systému kamer, který zaznamenává SPZ vozidel. Mýtné pak můžete zaplatit na internetové stránce eflow.ie. Zde se ale ujistěte u autopůjčovny, jak v takovém případě postupovat. Může se stát, že vám peníze za mýtné strhne zpětně a zbytečně byste platili dvakrát.

Cena mýtného se liší v závislosti na konkrétním úseku a obvykle se pohybuje od 1,50 EUR do 3 EUR. Nejvyšší sazbu mýtného, až 10 EUR během dopravní špičky, vybírá Dublin Tunnel.

Čerpací stanice

Čerpacích stanic je v Irsku dostatek. Najdete zde autorizované (např. Shell), které zaručují kvalitu, s restaurací pro vás a myčkou pro auto, nebo jen stojany bez obsluhy, kde po natankování zaplatíte v terminálu. Takový stojan se může hodit v případě nouze, když budou všechny benzinky v okolí zavřené. Ale pozor: platit můžete jen kreditní kartou.

Benzin v Irsku vyjde podobně jako u nás a jeho cena na informačních tabulích je v centech. V průměru se pohybuje okolo 1,60 € za litr.

Řízení

Nezapomeňte, že se v Irsku jezdí vlevo a volant máte umístěný (pro nás) na straně spolujezdce. To vám během prvních desítek kilometrů může hodně zamotat hlavu. Než si zvyknete, budete mít pocit, že jedete v protisměru.

My se poprvé nalevo vydali po celém dni na letištích, v 10 večer potmě, rovnou do centra Dublinu. Zvládli jsme to a zvládnete to i vy. Jen je zpočátku potřeba větší opatrnosti. Buďte obezřetní na kruhových objezdech, na křižovatkách a hlídejte si zrcátka. Na silnicích je směr jízdy vždy označen.

Na rozdíl od České republiky se autem dostanete téměř před vchod všech památek i vysoko do hor. Ušetříte tak nejen čas, ale i našlapané kilometry.

Pravidla provozu

 • Rychlostní limity: Rychlostní limity se v Irsku liší v závislosti na typu silnice a oblasti. V obydlených oblastech je limit obvykle 50 km/h, na hlavních silnicích 100 km/h a na dálnicích 120 km/h. V Irsku se používá metrický systém a tak jsou limity uvedeny v kilometrech za hodinu a vzdálenosti v kilometrech.
 • Alkohol a řízení: V Irsku platí striktní limity pro konzumaci alkoholu před a během řízení. Limit pro řidiče je velmi nízký (0,05 promile), a tak je lepší vyhnout se alkoholu před jízdou.
 • Kruhové objezdy: Na kruhových objezdech má přednost vozidlo, které se již nachází na kruhovém objezdu.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Určitě se vám bude hodit navigace – pokud si ji tedy nepůjčíte v autopůjčovně. My využili off-line aplikaci Here WeGo a nezklamala nás ani v nejodlehlejších vesničkách na konci světa. Doporučuju zadat všechny cíle do navigace předem, ušetříte tím hodně času. Když se rozhodnete zastavit a projít pěšky, využijete off-line mapy od Seznamu. Obě aplikace jsou dostupné v češtině pro Android i iOS.

výlety s půjčeným autem

Možnosti parkování

U turistických míst je parkování placené a pohybuje se okolo 4 €/den. Za parkovné jsme ale museli platit snad jen 2x za celý týden. Parkovišť je všude dostatek jak pro auta, tak pro karavany. Nedá se ale parkovat či kempovat mimo vyznačené plochy. Veškeré louky jsou soukromé a oplocené. Na krajnici opravdu nezastavíte.

Vrácení auta

Vyplatí se vrátit auto na místě, kde jste si ho půjčovali. Vrácení na jiné pobočce může být zpoplatněné. Pozor také na čas vrácení a vrácení mimo pracovní dobu. Jeden den se počítá jako 24 hodin od doby vypůjčení. Znamená to např. pondělí 9.00 až úterý 9.00. I jedna hodina zpoždění může znamenat naúčtování dalšího celého dne. Pokud víte, že nestíháte, volejte do autopůjčovny a domluvte se s nimi. Některé autopůjčovny nabízí vrácení mimo pracovní dobu, ale počítejte s poplatkem až 60 €.

Auto vracejte ve stejném, nebo lepším stavu, než jste si ho půjčili. My jsme se po celém týdnu nevyhnuli myčce a vysavači na jedné z benzinek. Vysavač vyjde na cca 2 € za 5 minut, základní program v myčce na 6 €. Pokud auto vrátíte špinavé či zapáchající, můžete dostat pokutu až 100 €.

půjčení malého auta v irsku

Šťastnou cestu

Auto si především v sezoně zamluvte v dostatečném předstihu. My auto rezervovali 14 dní dopředu. Můžete také zaplatit rovnou on-line, částka pak bude o pár eur nižší než při platbě na místě. Pokud nemáte kreditní kartu, počítejte minimálně 10 pracovních dnů na její vydání.

Na místě pak jen vyplníte a podepíšete pár formulářů, převezmete klíčky od auta a do 30 minut můžete s větrem v zádech vyrazit napříč stále zeleným ostrovem.

Linda Mannelová cestuje celý život. Projela Asii, Evropu, studovala v Číně a v Itálii, nepovažuje se ale za profesionálního cestovatele. Miluje Asii, zajímá se o Severní Koreu a vytvořila stránky o KLDR.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled