Tonga – tichomořský ostrov, kam se míří ohřát i velryby

Pokud vám přijde, že z Nového Zélandu už to dál nejde, Tonga vám dokáže, jak jste se mýlili. Objevovat pacifické ostrovy není nijak levná záležitost, tonžské království ale oproti třeba Francouzské Polynésii představuje podstatně levnější variantu, jak se ztratit uprostřed Tichého oceánu. Navíc si tu můžete zaplavat s velrybami… a to jen tak někde nezažijete.

Proč se vydat na Tongu

Na Tongu se jezdí za velrybami. Vidět tyto mořské savce sice můžete na více místech na světě, zaplavat si s nimi ale můžete jen na Tonze, nebo v Austrálii. Pokud navíc hledáte místo, které je „off the beaten track“, Tonga vás nadchne. A nebojte – o kokosy tu rozhodně není nouze.

Na Tongu jedině letecky

Na Tongu se dostanete letecky z Nového Zélandu, Austrálie nebo Fidži. Dopraví vás Air New Zealand, Virgin Australia nebo Fiji Airways. Z Nového Zélandu poletíte zhruba tři hodiny, z Fidži 1,5 hodiny a nejkratší let z východní Austrálie trvá 4,5 hodiny (většinou to ale bude déle). Podle toho se liší i ceny letenky. Třeba pro Nový Zéland je Tonga (spolu s Austrálií) nejbližší, a tedy nejlevnější destinací, kam se dá dostat.

V této části světa se běžně kupují za dobré ceny jednosměrné letenky. Pokud tedy plánujete jihopacifický „island hopping“, jednosměrné letenky vám cestu neprodraží. To ale neznamená, že to bude levná cesta. Přece jen se jedná o dlouhé lety a levná jsou v této části světa snad jen avokáda, když je zrovna sezona. Vyplatí se počkat na cenové akce aerolinek. To se pak můžete na Tongu z Nového Zélandu podívat zhruba za 400 NZD za zpáteční letenku.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

V době, kdy je na jižní polokouli zima, migrují velryby k rovníku, aby tam počaly mladé. Velrybí sezona na Tonze probíhá od července do října. Právě v tuhle dobu sem kvůli velrybám míří i nejvíc lidí. Z přelidněnosti ale nemusíte mít strach. Většina lidí v těchto končinách přece jen raději zůstane v Austrálii, na Novém Zélandu, případně se vydá spíš na Fidži nebo Cookovy ostrovy.

I na Tonze občas zaprší, ale ta duhová odměna za to stojí

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info?

Kingdom of Tonga

Všechno, co potřebujete vědět o Tonze. Oficiální stránky tonžského ministerstva turismu. Kontakty na ubytování, velrybí výlety, nebo třeba tipy, kde se najíst.

Nomádi

Made in Slovakia. Lowcost Tonga s příručním zavazadlem, nebo třeba podrobný popis velrybího výletu.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Lenka Mydlová

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.
Pánské cestovatelské tričko
Před 5 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Dvůr Králové nad Labem
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) Tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book
Před 8 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Hradec Králové
 
Ebook + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Horní Slavkov
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 14 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Praha
 
Online kurz: Digitální nomádství & Práce na dálku + 1 Item
Před 23 hodinami zakoupil(a) Katherine z města: Hrušová
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Petr z města: Liberec
 
E-kniha: Travel Jobs
Před 1 dnem zakoupil(a) Nikola z města: Nýdek