Kolumbie – země Pabla Escobara očima Čecha jako poleno

07.11.2017|Kategorie: Amerika, Členská sekce, Země|

„Miluji svíčkovou se šesti a s vychlazenou plzní, tak co tady dělám?“ ptám se sám sebe každou sobotu. „No co asi,“ odpovídám si, „takhle super přátelský lidičky, nádhernou přírodu, koloniální architekturu, španělštinu a zajímavý mix indiánů s Evropanama doma prostě nenajdu.“ Dám si Luládu s vodkou, pustím salsu od podlahy a jdu prohlížet obrázky od Botera.

Proč se podívat do Kolumbie

Kolumbie byla známá jako země plná únosů a kokainu. Od smrti Pabla Escobara už ale uplynulo 24 let a Kolumbie je dnes skutečně jinde. Země je relativně bezpečná, guerillu už to unášení taky přestalo bavit, a tak máte možnost podívat se do země oplývající diverzitou fauny a flóry, koloniální kultury, latinské hudby a lidiček se srdcem na pravém místě (rádi si s vámi popovídají a občas se budete cítit jak hvězda ulice). Cenově je to jak v naší české kotlině. Pokud jste unaveni Karlovačkem v Chorvatsku, zaleťte si sem, je tu krásně.

Obyvatelé

Jak se do Kolumbie dostat

Do Kolumbie se pohodlně dostanete jen letadlem. Není problém koupit zpáteční letenku v Praze, ale osvědčil se i Berlín, do kterého se za nějakých 700 Kč dostanete autobusem, i když neumíte víc jak pár slov anglicky. Ceny letenek se dají sehnat už od 18 000 Kč (častěji v Berlíně než v Praze) mimo sezonu (mimo prázdniny a Vánoce) a je dobré kupovat s předstihem několika měsíců. Přímé lety nejsou, takže se dostanete do Bogoty s přestupem od 15 hodin nahoru.

Předkoloniální umění

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Letíte do rovníkové země, tady se teplota nemění. V horách je chladněji (10–15 stupňů), můžete se tedy vydat na nějaký ten výšlap či po památkách, v nížinách je hic jako v ČR v létě (25–30 stupňů), což je optimální na rafty či koupání, třeba v džungli v řece. A konečně u moře jsou teploty kolem 40 stupňů, takže drink Coco Loco a šupem do vody.

Každé město má svoje akce. Pokud jedete i kvůli nim, před cestou zkoukněte webové informace vašich cílových destinací. Já osobně rád mezi srpnem a říjnem – turisti už tu skoro nejsou a na plážích je klid. Pokud se ale nudíte na Vánoce, můžete si tady užít týden zábavy, který trvá od 25. 12. do Silvestra. V Cali, městě salsy, je třeba Salsodromo a další oslavy.

Bahenní lázně

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde zjistit více

Colombia

Dozvíte se další místa, která stojí za to vidět, a jaké jsou nejdůležitější novinky.

Motonomád

Blog psaný mojí rukou. Můžete mrknout, jak se mi tu žije a na co jsem dětským objevováním přišel.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Petr Novák

Shrnu-li se, jsem český zástupce dobyvatelů Kolumbie s pětsetletým zpožděním. Jinak jsem ajťák, který pracuje na dálku do ČR, už skoro dva roky žije tady, rozjíždí podnikáníčko a baví se jazykem. Sledujte mě na Twitteru, čtěte můj blog Motonomád a hlavně se tu u mě otočte na pokec, ať mi nehrábne.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Pánské cestovatelské tričko
Před 5 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Dvůr Králové nad Labem
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) Tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book
Před 8 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Hradec Králové
 
Ebook + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Horní Slavkov
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 14 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Praha
 
Online kurz: Digitální nomádství & Práce na dálku + 1 Item
Před 23 hodinami zakoupil(a) Katherine z města: Hrušová
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Petr z města: Liberec
 
E-kniha: Travel Jobs
Před 1 dnem zakoupil(a) Nikola z města: Nýdek