Proč na vysoké vyrazit do světa s Erasmus+ a jak na to?

08.11.2016|Kategorie: Tipy a triky|

Těžký život vysokoškoláka. Věčně zahrabaný pod tunami knih, bez možnosti vystrčit nos z České republiky… anebo ne? Pokud byste si přece jen rádi vyzkoušeli bohémský život na univerzitě a zároveň načerpali první větší zkušenosti ze zahraničí, rozhodně čtěte dál. Představuje se vám Erasmus+, který vám umožní nazout toulavé boty už v průběhu studia na vysoké škole.

Skončilo léto, začala škola a nám se ozývá spousta čtenářů, kteří se vydali do zahraničí během studia. Rádi by se podělili o své zkušenosti, předali užitečné tipy, co zajistit před výjezdem, kde být obezřetný v průběhu pobytu v zahraničí a jak si celou cestu užít na maximum. Už víte, jak na stipendium, jak na stáž, dokonce i jak zažít USA na vlastní kůži v článku Work and Travel. Markéta se vrátila na konci srpna z Portugalska a my jí děkujeme za zpracování článku k Erasmus+.

Co je to Erasmus+?

Jedná se o program Evropské unie podporující zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a pedagogů ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě. Do zahraničí se v rámci bakalářského/magisterského studia můžete podívat až na 12 měsíců. Podmínkou je, že musíte být minimálně ve druhém ročníku. Studovat můžete prezenční, kombinovanou i distanční formou. Erasmus+ tak, jak vypadá dnes, bude fungovat až do roku 2020.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Proč by ho měl každý student využít?

Pojďme se podívat, jaké největší výhody na vás – Erasmus studenta – čekají.

Finanční podpora

Díky tomuto vzdělávacímu programu máte jedinečnou příležitost podívat se do zahraničí s tím, že za vás škola pokryje téměř tři čtvrtiny nákladů. Mimo jiné budete stále mít status studenta, ke kterému se i v zahraničí váže spousta výhod a slev (od jízdného a nákupů až po vstupenky zdarma na různé kulturní akce).

Další obrovskou výhodou je, že vaše univerzita vám s velkou pravděpodobností sjedná i pojištění na celou dobu výjezdu (rozhodně doporučuji ověřit, každá vysoká škola to má jinak). A pokud byste si nevěděli radu s výběrem cestovního pojištění, protože jej univerzita nezajišťuje, můžete načerpat informace v našem článku.

Z přidělených finančních prostředků si musíte sami obstarat cestu tam i zpět, ubytování a stravu (stejně jako u nás se můžete stravovat ve školní menze).

Zkušenosti vám nikdo nesebere

To, co na Erasmu získáte především, jsou zkušenosti. Máte perfektní příležitost zjistit, jak vypadá vzdělávací systém i někde jinde. Je více než jisté, že poznáte spoustu nových lidí ze všech koutů světa a uděláte si přátele na celý život. Všichni budou první dny vyplašení stejně jako vy, takže konverzaci zapředete na sto procent. Také můžete počítat se zlepšením vašich jazykových dovedností (nejen) v angličtině.

Máte na koho se obrátit

I když na studium do zahraničí vyrážíte sami, máte po ruce neustálou podporu. Nejasnosti či problémy ohledně studia můžete řešit s vašimi studijními koordinátory. Buď se elektronicky spojíte s českou stranou, nebo si zajdete osobně na zahraniční oddělení univerzity, na kterou jste vyrazili.

Můžete využít také nabídek tamějších organizací, které jsou právě pro studenty Erasmu. Nejznámější jsou ESN (www.esn.org) a Erasmus life (webové stránky se zde liší dle toho, do jakého města vycestujete). Na ně se můžete obrátit s otázkami, jež se týkají pobytu ve městě, zřízení kartičky na MHD atd.

Kromě toho pořádají pro zahraniční studenty různé akce a výlety po celé zemi. Organizují také prohlídky města s průvodcem, aby studenty s městem seznámili a oni se tak mohli co nejdříve aklimatizovat. Kromě výletů za památkami s nimi můžete vyrazit i na velmi oblíbený Pub crawl, kdy s průvodcem projdete několik barů, samozřejmě s ochutnávkami. 🙂

Kam všude se můžete podívat?

Jak napovídá sám název, v rámci Erasmu máte možnost vycestovat jen do zemí Evropy. Každopádně si ověřte, s jakými školami v kterých městech a zemích má vaše univerzita/fakulta uzavřené smlouvy o spolupráci. Ne každá vysoká škola svým studentům tento vzdělávací program nabízí. Některé školy své studenty do zahraničí pouští pouze na jeden semestr. Proto vřele doporučuji veškeré informace ověřit předem. Info o Erasmu zpravidla mívají školy na svých webových stránkách. Nejlepší je telefonický kontakt s pověřenou osobou, která vám potřebné nebo nejasné informace podá individuálně.

V současnosti se můžete podívat do následujících zemí:

Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

Co všechno je třeba zařídit?

Jestli je u Erasmu něco nepříjemného, tak byrokracie. Pokud si veškeré záležitosti nevyřídíte včas, může se úžasný pobyt v cizině stát noční můrou.

  • Vámi zvolené místo pro studium v zahraničí byste měli mít vybrané minimálně půl roku před odjezdem.
  • Pokud nehovoříte jazykem země, do které chcete vyjet, ověřte si, zda zahraniční univerzita nabízí výuku také v angličtině.

České vysoké školy často vyhlašují výběrové řízení, protože na Erasmus se hlásí čím dál víc studentů. (Drtivé množství studentů z ČR směřuje do Velké Británie, Francie a Německa, tudíž právě u těchto zemí vás výběrové řízení pravděpodobně nemine.)

Nejdříve se nahlásíte vedoucímu své katedry, že máte zájem vycestovat, ten vás bude dále navádět krok za krokem. Veškeré dokumenty a přesné pokyny, co s nimi máte dělat, vám po úspěšném složení výběrového řízení zašle studijní koordinátor(ka) na e-mail.

Před odjezdem:

  • Napíšete zahraniční univerzitě žádost o přijetí ke studiu.
  • Po obdržení potvrzení o studiu v zahraničí podepisujete tzv. Learning agreement. V něm navolíte předměty, které v cizině absolvujete. Musí je schválit koordinátor na vaší univerzitě a také váš koordinátor v zahraničí. (Předměty si samozřejmě můžete později na místě ještě změnit.)
  • Pak podepíšete účastnickou smlouvu. V ní je vypočítaná částka peněz, které obdržíte. Výška finanční podpory se mění dle délky zahraničního pobytu a také dle země, do které jedete. Každý rok se může pro danou zemi měnit. Pokud si chcete ověřit, kolik kde dostanete, můžete zde. (Jen pro zajímavost, nejvyšší finanční podpora je 500 eur/měsíc a nejnižší 300 eur/měsíc.)

V účastnické smlouvě se také zavazujete splnit určitý počet kreditů (liší se dle vysokých škol). Doporučuji splnit alespoň minimální počet kreditů, protože jinak hrozí, že vrátíte část finanční podpory.

Během výjezdu:

  • Vyplňujete opět Learning agreement, sekci „Během mobility v zahraničí“. Zde musíte vyplnit vámi vybrané hodiny a případné změny, které jste v rozvrhu udělali. Tento dokument musí podepsat jak koordinátor na zahraniční univerzitě, tak koordinátor na vaší české univerzitě.

Po skončení studijního pobytu:

  • Před návratem do ČR si necháte uznat potvrzení o délce studia (musí odpovídat datům uvedeným na účastnické smlouvě podepisované před odjezdem).
  • Transcript of records neboli výpis výsledků, kreditů, které jste za celou dobu studia v cizině obdrželi. Tento dokument je důležitý k tomu, aby vám mohli kredity započítat na domácí univerzitě.

Tip: Tyto dva dokumenty doporučuji zaslat vašemu koordinátoru na české univerzitě co nejdříve. Není nic horšího, než se v září před začátkem dalšího semestru dohadovat, proč nemáte kredity z předešlého roku uznané, a nemůžete tedy nastoupit do dalšího ročníku.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Co byste ještě měli vědět?

Facebook

Existuje nespočet skupin, v nichž jsou studenti, kteří mají daný rok do určité destinace jet. Můžete se tedy s někým seznámit ještě předtím, než dorazíte na místo. Třeba si touto cestou najdete ubytování nebo parťáka do bytu. (Hledejte například pod heslem Erasmus London 2017.)

Ubytování

je dobré hledat dva tři měsíce dopředu. Mnoho studentů ovšem ubytování řeší až na místě. Má to výhodu – byt si můžete prohlédnout osobně, ne jen z fotografií, které často mají k realitě daleko. Nevýhodou je, že už není takový výběr, proto hrozí, že se budete muset spokojit s variantou, která vám příliš nevyhovuje. Některé zahraniční univerzity nabízejí ubytování na kolejích. Doporučuji bydlet s domorodcem, je to perfektní způsob, jak načerpat opravdovou atmosféru země pobytu a také zjistit spoustu zajímavých informací, které byste se o daném místě jinak nedozvěděli.

Organizace pro Erasmus studenty

určitě mají něco do sebe. Můžete s nimi vyrazit na výlet, pomůžou vám najít brigádu, můžete v nich pracovat i jako dobrovolník. Je to další skvělé místo, kde poznáte spoustu nových přátel. Někdy ale jejich výlety bývají zbytečně předražené. Proto si raději ověřte, zda byste na dané místo nedojeli sami levněji.

Telefon

Pro zahraniční studenty většinou bývají nachystané speciální tarify, které stojí opravdu pár kaček (eur) a rozhodně se vyplatí některý z nich zřídit.

Žádné flákání

Je známé klišé, že Erasmus je jedna velká party, kde nemusíte dělat takřka nic. Nespoléhejte na to. Ano, na váš pobyt v zahraničí budete s úsměvem vzpomínat celý život a při návratu zpátky se budete zuby nehty držet futer od dveří, abyste mohli ještě zůstat. Nicméně myslete na to, že ani v zahraničí vám kredity nikdo nedá zadarmo.

Jazykové kurzy

Univerzity nabízejí zadarmo, nebo za symbolickou částku jazykové kurzy pro zahraniční studenty, aby jim pomohly co nejrychleji překonat jazykovou bariéru. Pokud chcete rychleji chápat, co po vás profesoři na hodinách vlastně chtějí, běžte určitě do toho.

Zeptejte se těch, co už tam byli

Užitečné informace můžete získat i od studentů z vyšších ročníků, kteří už na stejné univerzitě byli (zeptejte se spolužáků a vyučujících, ti vás na ně odkáží, nebo se optejte na facebookové stránce vaší univerzity). Mohou vám pomoci ujasnit spoustu otázek a třeba vám i dohodit ubytování, popřípadě brigádu.

Uhánějte!

Je naprosto normální, že s vámi zahraniční univerzita nebude chtít moc komunikovat (totéž platí i pro české). Nespoléhejte na to, že když jste jeden e-mail odeslali, tak jej vzali v potaz. Pokud nedostanete odpověď, nečekejte a uhánějte je!

Moje zkušenosti

Z Erasmus pobytu jsem se vrátila v září 2016. Volbu vyjet na rok studovat do Portugalska považuji za jednu z nejlepších v mém životě. Nesmírně mi to pomohlo osamostatnit se, během jednoho roku jsem se naučila plynně portugalsky a získala nové přátele.

Rok v zahraničí mě naučil tolik, co by samotná vysoká škola nestihla ani za pět let. Rozhodně vyjeďte! Svoji zemi si vyberte srdcem a nebudete litovat. Navždy pak už pro vás zůstane jedinečná.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Užitečné odkazy:

Erasmus+ – oficiální stránky studijního programu.

DZS – Dům zahraniční spolupráce je nezisková organizace, která má na starost řadu mezinárodních programů. Na jejich webu najdete i informace o Erasmu.

 

https://travelbible.cz/vyraz-na-staz/

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!