Pokud se nechcete na nějaké místo stěhovat natrvalo, ale navštívit jej na několik měsíců, nemusí to znamenat pouze work and travel (práce a cestování), dobrovolničení, digitální nomádění nebo studium (i když všechny možnosti jsou skvělé a o všech se na Travel Bibli dočtete). Dnes prozkoumáme další možnost – stáže.

Jak se v nich vyznat, co čekat a kam všude se na stáž můžete vydat? Vše se dozvíte na následujících řádcích. Strávit v zahraničí několik měsíců a pracovat ve svém oboru – to nezní úplně marně, co říkáte? Takže jak na to?

Období studií je ideálním časem, kdy vycestovat do zahraničí, nasbírat zkušenosti, vzdělat se a zároveň cestovat. Ozval se Jakub a nabídl nám zpracování tématu zahraničních stáží, které skvěle navazují na téma stipendií publikované před pár týdny. Jelikož má zkušenost z Prahy, kde se o stážisty stará v rámci organizace IAESTE, a sám na 3 stážích byl, nadšeně jsme nabídku přijali. Jakube – díky!

Co je stáž?

Stáž je krátkodobý pracovní pobyt, trvající zpravidla několik měsíců. Smyslem je zkusit pracovat v cizí zemi. Stáže bývají v oboru studia a buď neplacené, nebo jsou nějakou formou hrazeny tzv. pobytové náklady. Stáž tedy není o vydělávání peněz (sbíráním jahod v Anglii si vyděláte víc), ale o poznávání pracovního prostředí, jiné země, sebe sama. Právě během stáže máte jedinečnou možnost okusit, jestli vás studovaný obor bude bavit i v praxi.

Jak se v tom všem vyznat?

Pokud jste student vysoké školy (některé programy, například Erasmus+, jsou i pro středoškoláky, nebo studenty jiných typů škol), případně čerstvý absolvent, různých nabídek je tolik, že je poměrně složité se v nich vyznat. V zásadě je třeba nejprve si zodpovědět pár otázek:

  • Proč chci jet? Tuhle otázku nepodceňujte, každý na cestách hledá něco jiného. Někdy smysl života, jindy vůbec nic. Ať je to cokoliv, je rozhodně dobré mít alespoň trochu představu, protože to ovlivňuje všechny další odpovědi.
  • Kam chci jet?
  • Kdy chci jet?
  • Na jak dlouho chci jet?
  • Potřebuji dostat zaplaceno, nebo mám vlastní financování?

Pokud máte v těchto otázkách jasno, můžete začít zkoumat možnosti.

Evropa

V Evropě máte díky EU opravdu mnoho možností.

Stáž si můžete najít samostatně. Takové jsou zpravidla neplacené, nicméně je možné dostat peníze nepřímo například pomocí Erasmus+, případně Freemovers (tento program je však závislý na univerzitě, kde studujete, konkrétní příklad zde).

Dále lze využít různých institucí EU, například Evropský parlament, Evropskou komisi apod. Najdete tak velké množství stáží neplacených i placených.

Norsko 2014: Měření a analýza výsledků fototermického panelu s integrovaným výměníkem

Norsko 2014: Měření a analýza výsledků fototermického panelu s integrovaným výměníkem

Svět

Jestli vás zajímá nejen Evropa, ale i exotičtější místa, můžete se poohlédnout u celosvětově působících organizací, jako jsou IAESTE, AIESEC nebo IFMSA. Vznikly po druhé světové válce, aby napomáhaly zvyšovat porozumění mezi národy a různými kulturami právě pomocí „vyměňování“ studentů. Přestože se zdá vyčpělé, je i dnes takové poslání více než aktuální. Vzhledem k tomu, že web TB čte spousta dobrodruhů, které lákají dálky mimo Evropu, budeme se ve zbytku článku věnovat právě zmíněným organizacím. Všechny tři jsou si podobné a alespoň jedna z nich se vyskytuje na většině univerzit. Liší se pouze svým zaměřením.

IAESTE nabízí stáže pro studenty a absolventy technických univerzit, všechny jsou odborné. Vyrazit můžete do jedné z 85 zemí a teritorií a i když pojedete na exotické místo, budete pracovat ve svém oboru – buď ve firmě (jako klasický brigádník), nebo na univerzitě (nejčastěji jako pomocný vědecký pracovník). Všechny stáže jsou placené a výše odměny by měla krýt pobytové náklady. Samozřejmě se to velmi liší dle konkrétní země.

Pro informaci přikládám seznam zemí, kam se můžete vydat.

S AIESEC se můžete vydat do jedné ze 126 zemí a teritorií. Organizace nabízí stáže několika typů. Začnu kulturními (Global Volunteer), kde většinou učíte angličtinu nebo pomáháte jinak (skvělý článek z takovéto stáže z Keni), často bývají neplacené. Dále stáže profesionální (Global Talent), zpravidla jsou ve firmách v rozvinutých zemích a i rozumně placené; nejčastěji v ekonomických oborech a IT. Také se chystají start-up stáže (Global Entrepreneur), na kterých budete moci pomáhat rozjet firmu.

Pro upřesnění je zde mapa zemí, kam se můžete vydat.

Macau 2015: Modelování a predikce vzniku trhlin u podmořských potrubních systémů

Macau 2015: Modelování a predikce vzniku trhlin u podmořských potrubních systémů

IFMSA nabízí stáže pro studenty medicíny, taktéž dvojího typu (výzkumné a klinické), můžete se na ně vydat po absolvování druhého, resp. třetího ročníku. Na těchto stážích většinou dostanete ubytování a jídlo, někdy i kapesné. Prozkoumat takto můžete 122 zemí a teritorií, zde je jejich mapa.

Keňa 2016: Oproti předpokladu nakonec přednášení a výuka na univerzitě (archiv autora)

Keňa 2016: Oproti předpokladu nakonec přednášení a výuka na univerzitě (archiv autora)

Co od stáže očekávat

  • Servis – pomoc s vízy, vyzvednutí na letišti, zajištěné ubytování, doprovod na místo pracoviště, mimopracovní program na místě. Samozřejmě se liší dle organizace a destinace, každopádně základní servis byste měli dostat vždy.
  • Stáž trvá obvykle 1–12 měsíců, opět záleží na příslušné organizaci a konkrétní stáži.
  • Vždy se vyplatí vyhledat člověka, který byl na podobné stáži před vámi, a podrobně se na všechno vyptat. Některé organizace mají tyto informace dokonce volně přístupné na webu.
  • Získáte přátele z celého světa. Tohle opravdu není klišé a nemyslím hostelové „small talk“ náhodné známosti. Zpravidla se dostanete do malé komunity, kterou tvoří lidé z celého světa, takže počítejte s tím, že vzniklá přátelství budou opravdu silná. (Třeba v Macau jsme si vzájemně natolik sedli, že se od té doby scházíme 2x ročně různě po Evropě.)
  • Často se seznámíte s kulturou nejen navštívené země, ale i několika dalších.
  • Vyzkoušíte si, jaké to je žít v cizí zemi.
  • Budete mít dost času na cestování, zkoumání, poznávání sebe sama a přemýšlení o životě, hodnotách a dalších skutečně důležitých věcech.

Na co si dát pozor

    • Stáže jsou extrémně individuální a nikdy dopředu nevíte, co čekat. Hodně se liší úroveň stáží. V podstatě se dá tvrdit, že do čím rozvinutější země pojedete, tím kvalitnější stáž bude, avšak ani na to se nelze na 100 % spolehnout.
    • Počítejte s tím, že ne vždy budete nakonec dělat to, co bylo napsáno v dokumentech. Mezi vypsáním stáže a příletem uplyne klidně 6 měsíců, během kterých bude nakonec třeba pomoct s něčím jiným. (Osobně se mi například stalo, že jsem místo kurzu „Designing and building low-cost houses“ učil studenty na univerzitě, protože jsem s tím měl zkušenost z ČR.)
  • Zjistěte si, jak je to s výplatami (pokud jsou). První peníze často dostanete až po měsíci. (Například v Norsku to znamená mít do začátku připraveno cca 40 000 Kč.)
  • Bude to něco stát, opět záleží na organizaci a destinaci. Počítejte s poplatkem za zprostředkování v řádu několika tisíc. Pokud se vydáte dál, pak samozřejmě s výdaji na letenku (klidně 20 000 Kč), případně očkování (cca 1–5 tisíc Kč). Plus nezapomeňte na výdaje za lokální cestování, suvenýry a party. ;-)
  • Připravte se na spoustu problémů a nedorozumění, ale hlavně legrace.

Jak se do toho pustit?

Na následujících řádcích popíši pouze obecný rámec. Podrobný postup najdete vždy na webu konkrétní organizace.

Koukněte na web zahraničních vztahů své univerzity. Například u ČVUT vypadá takto. Zpravidla najdete možnosti, které jsou nejsnáze dostupné právě u vás.

  1. Sledujte akce, které se konají v kampusu. Na spoustě míst pořádají různé veletrhy, kde se o možnostech vycestování dozvíte vše potřebné.
  2. Pokud jste zatím nic zajímavého neobjevili, prozkoumejte organizace, které nejsou zastoupeny na konkrétní univerzitě (na konci článku je řada odkazů).
  3. Zaregistrujte se na webech a sledujte vypisované termíny. Nejvíc stáží probíhá přes léto, takže je dobré začít s průzkumem už během podzimu.
  4. Až to bude aktuální, dejte dohromady žádost o stáž. Mějte na paměti, že kvalitní žádost zabere min. týden. Tohle není radno podcenit, hlavně CV a motivační dopis prozradí o uchazeči hodně (doporučuji, aby alespoň tyto 2 dokumenty prošly pečlivou korekturou). Je potřeba ještě několik dalších dokumentů, které se musí vyběhat ve škole, což zabere čas.

Konkrétní žádost (tzv. nominace) se opět liší dle organizace a země, nicméně rámcově můžete očekávat, že budete potřebovat toto:

  • Žádost o stáž (standardizovaný formulář)
  • Životopis
  • Motivační dopis
  • Výpis absolvovaných předmětů
  • Potvrzení o jazykových znalostech
  • Potvrzení o studiu
  • Pracovní portfolio (v případě, že jde o kreativní stáž, např. architektura nebo design)

(Mám zkušenost i „z druhé strany“. Letos jsme na katedře měli 6 týdnů stážistu z Brazílie. Pokud sem někdo jede z druhé strany světa, zcela vážně chcete, aby stáž měla smysl jak pro vás, tak i pro něj. Takže jsme s kolegy jeho dokumenty studovali opravdu pečlivě.)

Osobní zkušenosti

Měl jsem možnost vyrazit na 3 stáže s organizací IAESTE, pokaždé na 2 měsíce. V roce 2014 do Norska na University of Oslo, v roce 2015 mezi kasina na University of Macau a tento článek píši z Jomo Kenyatta University of Agriculture and Technology v Keni. Stáž beru jako ideální možnost poznat novou zemi a místní kulturu.

Na několik měsíců se ocitnete v úplně novém prostředí, které ale zároveň není tak vzdálené od běžné reality. Bydlíte, chodíte do práce a žijete jako místní. Osobně nemám rád „dovolené“ plné nicnedělání, takže takovýto způsob poznávání shledávám naprosto ideálním. Zároveň – vzhledem k tomu, že jde o stáž – nikdo nečeká, že budete podávat extrémní výkony, takže i na vlastní cestování a zkoumání okolí se vždycky čas najde.

Je ovšem nutné počítat s tím, že pokud jedete do exotičtějšího místa, budete muset tuto zkušenost dotovat z vlastních zdrojů, přestože lze (i do mimoevropských destinací) využít například dříve zmiňovaný Freemovers. (Osobně jsem v podstatě veškeré přes rok vydělané peníze utratil za letní stáže, kromě Norska, kde jsem nemusel ze svého investovat nic. Ale Asie mě včetně měsíce na cestách stála kolem 70 000 Kč a Afrika cca 90 000 Kč. Výdaje mám dohledatelné na blogu, viz odkaz níže.)

Co říci závěrem?

Počítejte s tím, že se z každé stáže vrátíte jako jiný člověk. Je jedno, zda vyrazíte do Polska, Tanzanie, nebo na Taiwan. Strávit někde alespoň 2 měsíce smysluplnou činností je zkušenost, kterou vám už nikdo nevezme.

Pokud se rozhodnete vyrazit, neberte jakékoli trable nijak vážně a osobně, ale naopak s humorem.

Zdroje a rozcestníky

Nevládní mezinárodní organizace

IAESTE.cz – odborné stáže všech technických směrů

AIESEC.cz – případně nastaz.cz – dobrovolnické i profesionální stáže, především ekonomie a IT

IFMSA.cz – stáže pro mladé mediky

ELSA.cz – evropská organizace sdružující studenty práv

Vládní mezinárodní projekty

Stáže v institucích EU – rozcestník, kde najdete spoustu odkazů různě po EU

Dům zahraniční spolupráce – organizace působící pod MŠMT nabízí spoustu možností, kam vyrazit, spadá sem například i Erasmus+

Erasmus+ informace výše zmíněného DZS

Jakub Veselka

Profesí technický konzultant, který pomáhá architektům a projektantům ve vyšší produktivitě jejich práce. Také věčný student, toho času doktorského studia na Fakultě stavební ČVUT v Praze, kde se věnuje stejné problematice, tj. informačnímu modelování budov (BIM), a to jak vědeckou, tak pedagogickou činností.

Povahou však neustále překvapený kluk, divící se světu kolem. Ten pozoruje ze sedla kola uprostřed Švédska, z kajaku v národních parcích Litvy, při běhání před chrámy v komplexu Angkor Wat v Kambodži, anebo cestou necestou napříč Afrikou.

Více o zážitcích z Afriky a Asie si můžete přečíst na jeho blogu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na SkyscannerKayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

4 Komentáře

  1. da1a9194a167c7072f37273b79120ae57e8db4986266a96031d86712c10a02dd?s=54&d=mm&r=g
    Olga 11.10.2016 at 20:39 - Reply

    Ahoj, IASTE je super, hodně lidi s nimi vyjedou za prací do celého světa. Erasmus+ je dneska hrozně moc věcí dohromady, napsla jsem podrobný článek o kulturních výměnách https://potkamesevevlaku.wordpress.com/2016/01/17/poznejte-mlade-lidi-z-evropy-a-cestujte-erasmus-youth-exchanges/. Ale patří k tomu dobrovolnické služby, pracovní a studijní stáže. výhodou jsou celkem jednoduše získaná stipendia (jen dost papírování, ale nic hrozného). Pak jsou také stipendia od ruzných firem, které už jdou těžší najít, ale velmi často jsou hodně zajímavé. Každý měsíc vybírám ta nejzajímavější, ale budu ráda za tipy https://potkamesevevlaku.wordpress.com/2016/07/17/zahranicni-stipendia-a-projekty-top-vyber/. Výborná zkušenost :)

  2. 51f411da261bd9277605d80188ecfd31ac7224629a57b7ba4c774699583dd76a?s=54&d=mm&r=g
    Nela Antonie Burgerová 01.10.2023 at 21:31 - Reply

    Dobrý den. Ráda bych jela o letních prázdninách na stáž do Anglie. Můžu na zahraniční stáž, když jsem na střední škole a není mi 18 let? Jak je to s financováním? Budu ráda za jakékoli tipy.

    • f0ad418241e8ef0e87f5bdd5122f485d8efdd36ed369d3d04dfcf48b89b80f19?s=54&d=mm&r=g
      Matouš Vinš 04.10.2023 at 20:25 - Reply

      Dobrý den, bude to o něco komplikovanější a možnosti menší, ale mělo by to jít. Větší překážka spíš bude to, že Anglie už není součást EU.

Napište svůj komentář ke článku