Nový Zéland – jak zažít tu pravou Středozem

Nový Zéland přináší na rozloze zhruba jako Velká Británie nádhernou přírodu, která cestovatele celého světa láká svou nedotčeností a rozmanitostí. Nabízí krásné horské prostředí, azurová jezera, ledovce, sopky, geotermální prameny, pláže i moderní města. Na atraktivitě mu navíc přidává fakt, že se jedná o velmi bezpečnou zemi, která vychází vstříc turistům, ale stále si dokáže zachovat svou izolovanost.

26 NZ

Proč tam letět?

Důvod je prostý – krásná příroda. Země je velkým lákadlem pro všechny, kteří mají rádi hory, pláže, turistiku, adrenalinové sporty a dobrodružství, anebo jsou třeba fanoušky trilogie Pán Prstenů a chtějí filmovou scenérii vidět na vlastní oči. Turismus je jedním z hlavních příjmů země. Vše je proto přizpůsobené tomu, aby si cestovatelé odnášeli co největší zážitek.

Nový Zéland se rozkládá na 33 ostrovech, z nichž největší jsou Severní ostrov (Te Ika-a-Māui), na kterém žijí 2/3 celkové populace, a Jižní ostrov (Te Waipounamu), z velké části pokrytý pohořím. Na jejich procestování je dobré vyhradit si minimálně měsíc. Máte-li času méně, pak je ideální zaměřit se na cestování po jednom z nich. V případě, že vás čas netíží a chcete objevovat méně známá místa, vyrazte na třetí největší ostrov Nového Zélandu, Stewart Island.

Cesta do Queenstown

Cesta do Queenstown

Jak se na Zéland dostat

Pro krásu se musí něco obětovat. Čeká vás číhání na levné letenky a zdánlivě nekonečný let, oboje však stojí za to! Letenky z Prahy do Aucklandu se pohybují od 23 do 33 tisíc korun v závislosti na sezóně. Je dobré koupit je s alespoň dvouměsíčním předstihem a prozkoumat odlety také z dalších evropských měst (Londýn, Amsterdam, kupodivu i Ženeva). Na vyhledávání letenek doporučuji portál eDreams.com nebo China Airlines, které nabízí letenky z Německa na Nový Zéland zhruba za 26 000 korun.

Malborough Sounds

Malborough Sounds

Nejkomfortnější spojení z Prahy do Aucklandu s jediným přestupem v Soulu seženete s Korean Air, zpáteční letenka stojí kolem 30 000 korun, případně s Emirates s přestupem v Dubaji většinou za cenu kolem 35 tisíc. Z Londýna můžete (s přestupem v Los Angeles) letět i s Air New Zealand, jednou z nejlepších aerolinek světa. V žebříčku AirlineRatings.com dokonce už potřetí v řadě obsadila 1. místo. Ceny přitom zůstávají celkem příhodné.

Protože poletíte přes půl světa, není od věci cestu si rozpůlit a z dlouhého letu vytěžit co nejvíce například tím, že si uděláte výlet v nějaké asijské destinaci nebo v Austrálii.

Díky letům Air Asia se dá dnes až na Zéland dostat i s lowcostovými dopravci a cena může být někdy i 2x nižší než s klasickými aerolinkami, hlavně u jednosměrných letenek. Zkuste napojovat lety Norwegian a Eurowings s lety asijských a australských lowcostů. Přidáváme konkrétní příklad AirAsia z Kuala Lumpur do Aucklandu. V listopadu 2016 jedním směrem za 200€, tedy něco přes 5000 Kč. Do KL se s trochou štěstí dostanete za 8 tisíc korun, zpáteční letenky za cenu kolem 12 tisíc korun jsou pak úplně běžné.

Screen Shot 2016-06-29 at 18.33.09

Kdy tam letět?

Jelikož Nový Zéland leží na jižní polokouli, teplotní hodnoty klesají, čím více cestujete na jih. Hlavní sezónou pro cestování je léto, které začíná na konci listopadu, vrcholí v období Vánoc a končí na přelomu února a března. Sezóna letních sportů je na vrcholu, zemi se dostane nejvíce slunečního svitu, místní lidé tráví čas na plážích nebo u barbeque. U pláží kvetou národní stromy pohutukawa, kterým se také říká „novozélandský vánoční stromeček“. Ani v období jara (září–listopad) nebo podzimu (březen–květen) neprohloupíte, přestože je potřeba počítat s více srážkami a chladnějšími nocemi. V období zimy (červen–srpen) mnoho spolucestovatelů nepotkáte a je nutné připravit se na denní teploty okolo 10 stupňů, avšak ubytování i další služby jsou levnější. Na druhou stranu tou dobou začíná hlavní sezóna v horských oblastech Jižního ostrova. Jižní Alpy jsou pokryty sněhem a město Queenstown zaplaví milovníci zimních sportů.

Potřebuji vízum?

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde zjistit více

New Zealand Now
Oficiální webové stránky, které vás provedou životem, prací a poskytnou informace, pokud byste se chtěli na Nový Zéland stěhovat.

Department of Conversation
Zde se dozvíte o kempování, horských túrách, lovu, procházkách, ježdění na horských kolech.

CamperMate
Nepostradatelná appka (nejen) s přehledem všech kempů.

Information Planet New Zealand
Více informací o vízech a dalších věcech spojených s cestou.

Jucy
Jedna z nejznámějších půjčoven aut.

Trade Me
Místo pro nákup automobilů nebo dalších potřebností k cestování.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si koupit Lonely Planet v češtině nebo angličtině. V členské sekci máte slevu.

Za zpracování miniprůvodce Novým Zélandem děkujeme Romaně Vícenecové, která zemi procestovala starou dodávkou se svým „kiwi“ přítelem. Romana studuje mezinárodní vztahy a její největší vášní je cestování. V roce 2012 podnikla cestu do Indie a od té doby má toulavé boty. Stihla poznat krásy Keni během dobrovolnické stáže, studovat a cestovat ve Spojených státech, navštívit Tanzanii a Zanzibar a s batohem na zádech projet Jamajku a Mexiko. Už teď se těší na další destinace a nové příběhy.

Některé fotky přidal Matouš

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!