Hlavní město Rakouska bylo dle celosvětově uznávaného průzkumu Mercer Quality of Living Survey, průzkumu kvality života, již poněkolikáté oceněné jako nejlepší město pro život. Pojďme se vydat do této rakouské metropole. Ať už na život, nebo jen na víkendovou prohlídku – tato metropole je prostě volba, které nebudete litovat.

Proč jet do Vídně?

Vídeň není jen řízek, sachr a Sisi. Snoubí se zde tradice s modernou. Svou eleganci si zachovala z dob, kdy bývala hlavním městem rakousko-uherské monarchie. Vídeň je domovem desítek muzeí, koncertních sálů, kaváren, bálů i jiných kulturních událostí. K tomu přidala výbornou infrastrukturu, čisté životní prostředí a perfektní pracovní podmínky. 

Rozmanitá architektura a staré tradice – to vše (a ještě mnohem víc) je Vídeň.

vídeň průvodce

Ve Vídni se skloubí rozmanitá architektura a staré tradice autor: Anton

Co musíte ve Vídni vidět a navštívit

Schönbrunn 

Schönbrunn najdete v každém průvodci, opravdu stojí za to. Pokud máte na Vídeň jen jeden den a nechcete jej celý strávit v interiéru tohoto obrovského paláce, navštivte alespoň přilehlé zahrady. Ceny prohlídek se hodně liší podle délky a tematiky. 

Tip redakce: Schönbrunn je jedna z nejoblíbenějších památek ve Vídni a navštívit ji bez front je téměř nemožné. Doporučujeme proto koupit si lístek online předem a na místě celou frontu přeskočit. Tuto možnost nabízí například portál GetYourGuide.

Imperial Tour, trvající půl hodiny, stojí dospělého 570 Kč (24 €). Studenti by neměli zapomenout ISIC kartu, která zajistí zlevněné vstupné. Jedinečný zážitek, kvůli kterému stojí za to naplánovat návštěvu Vídně, je každoroční Sommernachtskonzert. V roce 2023 se koná 8. června – připravte si deku a zdarma můžete vychutnávat piknik s výhledem na noční Vídeň s doprovodem orchestru.

Schönbrunn

Nejlepší čas navštívit Schönbrunn je v létě

Rathaus 

Rathaus není jen hezká neogotická stavba z pozdního 19. století, kde sídlí část rakouské vlády. Pro nás turisty jsou důležitější akce, které se pořádají na náměstí Rathausplatz. Zažijete zde překrásný vánoční trh s bruslařskou dráhou, různé koncerty, módní přehlídky, divadelní představení, soutěže, veletrhy či známé rakouské bály (jako například Life Ball, který se řadí k největším charitativním událostem na podporu lidí s HIV v Evropě). Před Rathausem se téměř každý den děje něco nového.

Vídeňská radnice - Rathaus

Vídeňská radnice – Rathaus

Belvedere 

Barokní zámek Belvedere, postavený na počest Evžena Savojského, se rozděluje do dvou částí – Horní a Dolní. Horní Belvedere, německy Oberes Belvedere, dnes hostí mnoho výstav napříč celou historií od středověku a klasicismu přes vídeňskou modernu až po poválečné období. Najdete zde také obrazy od umělců Klimta, Kokoschky či Schiela. 

Dolní Belvedere (Unteres Belvedere) dřív fungoval jako letní sídlo, dnes v něm je Muzeum rakouského barokního umění. Horní a Dolní Belvedere spojují zahrady francouzského stylu. Uvidíte zde také zoologickou zahradu, skleníky pro exotické rostliny a obrovskou volnou voliéru

Vstupenka na Dolní Belvedere stojí 360 Kč (14,6 €) a na Horní 410 Kč (16,7 €).

Horní Belvedere

V Horním Belvedere se pořádají výstavy

Katedrála svatého Štěpána

Tato gotická katedrála je symbol Vídně a jedno z nejvýznamnějších sakrálních míst v Rakousku. Turisté si ji oblíbili pro její impozantní architekturu, hrobky Habsburků a také můžete vystoupit na věž, odkud máte nádherný výhled na město.

katedrála svatého štěpána ve vídni

Chrám sv. Štěpána nebo také Dóm sv. Štěpána je centrálním bodem města

Hofburg

Hofburg, impozantní komplex paláců a budov, je symbol rakouského císařského dvora a dědictví Habsburské říše. Prozkoumejte rozsáhlé muzeum Sisi, slavné císařovny Alžběty. Projděte se také Kaiserliche Schatzkammer, císařským pokladem plným vzácných klenotů a historických artefaktů. A nezapomeňte navštívit také Španělskou jízdárnu, kde se konají slavnostní přehlídky lipicánských koní.

Albertina 

Vídeň je domovem více než 200 muzeí a Albertina je jedno z mých oblíbených. Velmi populární je stálá výstava „Malba od Moneta po Picassa“, která obsahuje známá díla světové moderny, ale také různé architektonické a fotografické sbírky. Z Albertiny je za tmy překrásný pohled na Státní operu

Vstupné je 330 Kč (12,9 €).

Hundertwasserhaus Vídeň

Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus a teplárny Spittelau 

Co mají turisty vyhledávaný Hundertwasserhaus a teplárny Spittelau společného? Friedrichsreicha Hundertwassera – architekta, malíře, umělce a vizionáře. Pestře a nesouměrně barvené fasády obou budov zaujmou na první pohled a lahodí objektivu fotografů.

Teplárny Spittelau

Teplárny Spittelau

Donauturm

Donauturm je nejvyšší stavba ve Vídni, která nabízí jedinečný pohled na město. Můžete vyjet výtahem na vyhlídkovou plošinu ve výšce 150 metrů a vychutnat si tento malý ráj pro fotografy – úchvatné pohledy na Dunaj, historické centrum Vídně i malebné okolí. Na vrcholu je také rotační panoramatický restaurační bar, kde můžete ochutnat tradiční rakouské speciality.

Kahlenberg

Nádherný výhled z vinic na celé město. Za dobrého počasí dohlédnete až na slovenské Karpaty. 

Kahlenberg výhled na noční Vídeň

Z vinic Kahlenberg je krásný výhled na město

Co musíte zažít

Zapařit na Donauinselfestu 

Open-air festival ve Vídni každý rok nabídne milionům návštěvníků přehlídku hudebního potěšení, a to úplně zadarmo. V minulosti se zde vystřídali Robin Schulz, Anastacia, Sean Paul či Amy Macdonald. 

Nakupovat na vánočních trzích 

Adventní čas láká spousty Čechů k návštěvě vídeňské metropole. Ačkoli je město plné lidí, jeho jedinečná výzdoba a atmosféra dodávají nezapomenutelné kouzlo. Vánoční trhy najdete především před Rathausem. Kdo má chuť si zabruslit, vedle stánků je každoročně připravená bruslařská dráha. 

vánoční trhy vídeň

Zasněžené vánoční trhy ve Vídni mají své kouzlo

Vidět Sommernachtskonzert

Již zmíněný koncert v zahradách Schönbrunnu je událost, kterou opravdu musíte zažít. Doporučuji vzít s sebou deku a nějaké občerstvení. Pohodlně se usaďte a vychutnávejte nevšední zážitek, který nabízí místní orchestr. Další koncert se koná 8. června 2023. 

Brunch v Café Gloriette

Snídaně v Café Gloriette pro mne byla jedním z nejlepších zážitků. Zdejší brunch je jedinečný. Tahle kavárna byla postavená už v roce 1775 za vlády císaře Josefa II. a Marie Terezie. Za bohatou a vynikající pozdní snídani v doprovodu živé hudby a s výhledem na celou Vídeň zaplatíte 39 € za osobu

Café Gloriette

Café Gloriette

Prožít Lange Nacht der Museen 

Jedinečný zážitek, při kterém můžete na jeden lístek navštívit v netypickou dobu (od 18.00 do 01.00) několik desítek muzeí. Osobní doporučení: navštivte zbrusu nové Weltmuseum Wien. Více informací tady. 

Zabavit se v Prateru

Tento obrovský zábavní park, který rozeznáte už z dálky díky 65metrovému vídeňskému obřímu kolu, nabízí víc než 250 atrakcí – od klasických pouťových až po opravdové strašáky. V Prateru najdete i desítky kaváren a restaurací. Sídlí zde také muzeum Madame Tussauds Vienna, známé díky voskovým figurínám, a čokoládové muzeum s interaktivní zábavou. 

Vstup do areálu Prateru je zdarma, jednotlivé atrakce se však platí – a není to málo. A nezapomeňte na fronty. Pokud se jim chcete vyhnout, doporučujeme koupit lístek dopředu, minimálně na obří kolo.

Prater Vídeň

Prater

Inspirovat se v MuseumsQuartier

MuseumsQuartier je jakýsi hotspot pro intelektuály a hipstery. Uprostřed náměstí jsou rozmístěné obrovské extravagantní lavičky, na kterých se můžete po dlouhém dni chození bez studu natáhnout. Náměstí lemuje několik rozličnými muzeí – mumok, Leopold Museum, Kunsthalle Wien, Architekturzentrum Wien a další. I když nejste fanouškem muzeí, stojí za to se sem podívat a přinejmenším nasát zdejší atmosféru. V létě si tady navíc můžete dát drink nebo zahrát šachy v lidské velikosti.

Zatímco vstup do MuseumsQuartier je zadarmo, jednotlivá muzea už se platí. Třeba do zajímavého Kunsthalle Wien dospělý zaplatí 200 Kč (8 €), studenti pouze 50 Kč (2 €).

Tip redakce: Pokud plánujete využívat veřejnou dopravu a navštívit více památek, muzeí nebo atrakcí, popřemýšlejte nad zakoupení tzv. Vienna Pass, se kterou můžete značně ušetřit.

Sportovat u Donaukanalu

V horkých letních měsících se břehy Dunaje stávají velmi oblíbeným útočištěm Vídeňanů. Sedmnáct kilometrů dlouhý Donaukanal (dunajský kanál) nabízí jedinečnou atmosféru jak během dne, tak pozdě po setmění. Ve dne můžete podél Dunaje jezdit na kole, běhat, pořádat piknik nebo barbeque, opalovat se, cvičit jógu. Pokud preferujete něco méně aktivního, můžete zavítat do velmi oblíbeného baru Tel Aviv Beach s umělou pláží a výbornými drinky.

Donaukanal Vídeň

Donaukanal

Odpočívat v zahradách Volksgarten

Ačkoli je Vídeň (jako kterékoliv hlavní město) plná všedního stresu, v centru najdete naprostou oázu klidu – Volksgarten. Park v anglicko-francouzském stylu nabízí nádherné květiny, skulptury významných osobností nebo zmenšeninu řeckého chrámu Héfaisteion. Volksgarten je ideální navštívit v době oběda, kdy zde není až tak mnoho lidí. 

Vstup je zdarma. 

Volksgarten  Vídeň

Volksgarten

Chcete při svých cestách do zahraničí ušetřit? Otestovali jsme pro vás Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc

Co dělat ve Vídni, když prší

Počasí vždy nepřeje, a tak se může stát, že vám celý výlet ve Vídni proprší. Neházejte ale flintu do žita, ve Vídni je toho i za deštivého počasí k vidění dost.

Navštivte muzea a galerie

Vídeň je známá svou bohatou kulturní scénou a nabízí více než 200 muzeí. Rozhodně si vyberete. Doporučujeme navštívit uměleckou galerii Albertina, Historické muzeum, Kunsthistorisches Museum nebo muzeum voskových figurín Madame Tussaud.

V nepříznivém počasí se vám rozhodně bude hodit Vienna City Card, se kterou máte zvýhodněné vstupy a také MHD.

Užijte si kávu ve vídeňské kavárně

Vídeň je domovem tradičních kaváren, které vám naservírují tu pravou vídeňskou kávu. Možná si přitom můžete přečíst knihu nebo se nechat unést do světa vídeňských literátů. Zde musím připomenout svůj předchozí tip – snídaně v Café Gloriette.

schonbrunn café

Užijte si netradiční brunch

Vstupte do světa hudby

Vídeň je městem klasické hudby a není týdne bez koncertu nebo operních představení. V deštivý den je ideální čas zarezervovat si lístky do jednoho z mnoha koncertních sálů a nechat se unášet hudebními tóny slavných skladatelů jako Mozart, Beethoven nebo Strauss.

Prohlédněte si vnitřní prostory katedrál

I když venku prší, můžete si stále prohlédnout nádherné katedrály ve Vídni. Například Katedrála svatého Štěpána je vnitřně bohatě zdobená gotická stavba, kde můžete obdivovat vitráže, sochy a hrobky Habsburků.

Peníze a přibližné ceny

Gastronomie a služby jsou v Rakousku v průměru třikrát dražší než u nás. Vysoká cena je zde vykoupená vynikající kvalitou. Ceny za potraviny v obchodech jsou vyšší než u nás, ale Lidl a Hofer mnohdy nabízejí ještě výhodnější balení než v ČR. Je důležité rozlišovat mezi bio výrobky, které často bývají mnohem dražší. Rakušané na ně ale nedají dopustit. 

Platí se v eurech a směnit můžete ve směnárnách či bankách. Bankomaty najdete takřka všude a jsou označené nápisem ATM.

 • Bydlení: hostel 500 Kč, hotel pro dva poblíž centra 3000 Kč, Airbnb 1800+ Kč na noc.
 • Hlavní jídlo: v restauraci 270+ Kč, na ulici (kebab) 125 Kč.
 • Nápoje: balená voda 50 Kč, pivo 100 Kč.
 • Potraviny v obchodě: Lidl a Hofer se řadí k levnějším obchodům s podobnými cenami jako u nás v ČR. V centru Vídně narazíte hlavně na Spar Gourmet a Billu. 
 • MHD: 60 Kč.

Byla by škoda navštívit pouze Vídeň. Máme pro vás průvodce: Rakousko – Alpy tyčící se k nebi, adrenalinové zážitky i bohatá kultura

Kam se vydat za gastronomickým zážitkem

Vídeň coby multikulturní hub nabízí velké množství gastronomických specialit z celého světa – od luxusních restaurací po zapadlé kavárny či stánky na ulici. Vybere si tady každý – masožravec i vegan. Nejznámější jídla pravděpodobně uhodnete, ale jen pro připomenutí: Wiener Schnitzel, Apfelstrudel, Sachertorte, Kaiserschmarrn, vídeňská káva, Tafelspitz nebo poslední dobou velmi oblíbený chřest (spargel).

Věděli jste, že tzv. Viennese Coffee House Culture – kultura vídeňských kaváren – je zapsaná na seznamu UNESCO? Vídeňská kavárna je popsaná jako místo, které pohltí čas i prostor, jen ta káva se objeví na vaší účtence. Toto nehmotné dědictví sahá hluboko do historie – až do 17. století, kdy podle legendy Turci při obléhání Vídně zanechali ve městě „podivné hnědé bobule“, díky kterým Jerzy Franciszek Kulczycki o několik set experimentů později založil první vídeňskou kavárnu.

Plachuttas Gasthaus zur Oper 

Plachutta, restaurace založená v roce 1987 Marií Plachuttou, je typická rakouská restaurace s vyhlášeným vídeňským řízkem a hovězím vývarem. Dnes ve Vídni existují celkem tři Plachutty, a ačkoli se jedná o turisticky velmi vyhledávaná místa, i místní bez přemýšlení doporučují Plachuttu jako to nejlepší, kam zajít na vynikající jídlo. 

Ceny jsou trochu vyšší, platíte za kvalitu a tradici. Tafelspitz stojí 630 Kč a originální Wiener Schnitzel si dáte za 550 Kč.

Café Central

Co je víc typického, než si vypůjčit noviny, objednat nápoj, kochat se kolemjdoucími lidmi a nikam nespěchat? Café Central určitě najdete ve spoustě cestopisů a i já doporučuji stavit se sem na hrnek kávy. Vídeňská melange stojí 135 Kč. 

Pokud chcete něco méně profláklého, zkuste Café Donmayer – kavárnu oblíbenou mezi místními zejména na snídani a brunch. 

Tichy

Výborné příchutě, velké porce a skvělé ceny – Tichy nabízí tu nejlepší zmrzlinu ve městě! Nezapomeňte krom zmrzliny ochutnat také jejich meruňkové knedlíky. 

Alternativou je podnik Veganista, který je na různých místech Vídně.

Naschmarkt 

Naschmarkt najdete na zastávce Karlsplatz a jde o místo, kde se mísí všechny možné vůně, chutě a kultury. Zde máte čerstvé maso, zeleninu, kvalitní ryby i poctivý hummus. Na Naschmarktu vás tedy čekají trhy, ale také několik restaurací.

Naschmarkt Vídeň

Čerstvé jídlo seženete právě na Naschmarktu

Weinstube Josefstadt

Tento útulný „heuriger“ je typická taverna, ve které si můžete pochutnat na mladém sudovém víně a něčem malém k zakousnutí (chléb, šunky, sýry). Jako každý heuriger v Rakousku má i tento v zimních měsících zavřeno. 

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Kde se ubytovat

Vídeň má velmi vysokou úroveň ubytovacích možností, proto častokrát zdejší hostely vypadají lépe než hotely naše. Hlavní město Rakouska nabízí nespočet krásných a luxusních hotelů, což však určitě není pro lowcostové cestovatele. Za pokoj na hotelu pro dvě osoby zaplatíte minimálně 3000 Kč, přímo v centru i dvojnásobek. 

Pro batůžkáře je tady velký výběr hostelů, postel ve sdíleném pokoji stojí minimálně 500 Kč za noc. V dnešní době také spousta hostelů ve Vídni nabízí soukromé pokoje za velmi příjemnou cenu. Jako všude po světě, i ve Vídni se těší velké oblibě Airbnb. Pro úplné lowcostové cestovatele to vždy jistí Couchsurfing

Luxusní hotely ve Vídni

 • Mnoho turistů si ve Vídni nenechá ujít příležitost ochutnat místní sladkou specialitu v podobě čokoládového dortu Sacher s meruňkovou marmeládou a čerstvou šlehačkou. Kdo chce ale zažít rakouskou atmosféru se vším všudy a není mu líto utratit několik tisíc za noc, Hotel Sacher Wien je opravdová klasika a pravá volba. Sídlí přímo naproti Státní opeře a za nejlevnější pokoj pro dvě osoby zaplatíte 9000 Kč. 
 • Kdo chce zažít tradici, ale hledá něco ohleduplnějšího k peněžence, s hotelem Schlosshotel Römischer Kaiser chybu rozhodně neudělá. Noc pro dva v barokním stylu 17. století stojí 4000 Kč. 

Hostely pro batůžkáře

Na vyhledávání nejlepších možností určitě skvěle poslouží Booking či Hostelworld

Přemýšlíte do jakých dalších evropských metropolí se vydat? Vyražte k našim sousedům Berlín – „poor but sexy“ európska metropola anebo Varšava – nechte se vtáhnout a vzplane láska až za hrob.

Kam vyrazit za nočním životem

Vídeň je kulturní město zaměřené na umění a hudbu. Každý večer se zde pořádají koncerty nejrůznějších žánrů. Jedno byste měli vědět předem – noční život ve Vídni je drahý. Třeba pivo v centru stojí okolo 125 Kč (5 €) a do většiny lepších diskoték se platí vstupné a šatna. Přesto si zde každý přijde na své. Noční život začíná okolo desáté hodiny večer a s výjimkou pár podniků končí ve čtyři ráno.

Volksgarten 

Diskotéka s historií přes 180 let je na jedné z nejlepších lokací města. Volksgarten totiž najdete v parku poblíž Hofburgu a nabízí dvě části – vnitřní a vnější. Hudebními žánry tady jsou disko, pop a house. 

Vstup je 330 Kč (13 €). 

Krypt Bar 

Podzemní bar, který v roce 2007 získal ocenění za extravagantní design a originální architekturu. Dřívější sklep nabízí v dnešní době jazzové večery a fajnové koktejly. 

Vídeňská státní opera

Kdo preferujete trochu jinou zábavu než diskotékovou, včas rezervujte lístky do Vídeňské opery

Ceny se pohybují od 410 Kč (16 €) do 6400 Kč (250 €).

vídeňská státní opera

Vídeňská státní opera patří mezi nejznámější světové scény

Jak se do Vídně dostat

Autobusem 

Společnosti Student Agency a FlixBus nabízejí ty nejlevnější autobusové spoje, které jezdí mezi českými městy a Vídní několikrát za den. Jízdenka Praha–Vídeň stojí obvykle 500 Kč. 

Autem 

Pokud jedete z Prahy, počítejte s dopravní zácpou na D1, dorazit byste přesto měli za necelé čtyři hodiny. Nezapomeňte koupit rakouskou dálniční známku.

Vlakem

Vlak je pohodlný a často mnohem rychlejší než autobus. Jet můžete RegioJetem nebo s Českými dráhami. 

Letadlem 

Let mezi oběma hlavními městy trvá 50 minut a s Austrian Airlines stojí v průměru 3300 Kč (130 €). S Eurowings zaplatíte 2050 Kč (80 €), v ceně však máte pouze jedno příruční zavazadlo. 

Než zakoupíte letenku na tak krátkou vzdálenost, přečtěte si: Cestovatelské přešlapy aneb zodpovědné cestování pro pokročilé

Stopem 

Nejlepším pomocníkem ve stopování je Hitchwiki. Skvěle se do Vídně dostanete přes Brno. 

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak se ve Vídni dopravovat

Jak se dostanete z letiště

Vídeňské letiště vlastně není ve Vídni, ale ve městě Schwechat. Na informacích vám vždy doporučí oficiální transport CAT (City Airport Train), ten jezdí každou půlhodinu na zastávku Wien Mitte. Cenově je CAT poměrně nevýhodný – jízdenka je dražší než obyčejný vlakový spoj)

Nejlepším řešením bývá vlak (ÖBB Railjet nebo S7 Express), který jede přímo na hlavní nádraží, jízdenka stojí 105 Kč (4,2 €). Z letiště do centra města to trvá půl hodiny. Všechny možnosti a oficiální informace najdete tady

Parkoviště

Vídeň má perfektní hromadnou dopravu, proto se v každém případě vyplatí nechat auto někde mimo centrum a do centra přijet metrem nebo jít po svých. Parkování auta ve Vídni není jednoduché. Nejrozumnější bývá zaparkovat v některém z Park and Ride, stojí jen 4,1  na den. Nejsou ale v centru města.

MHD

Po Vídni jezdí metro, S-Bahn neboli rychlovlaky, tramvaje a autobusy. Pro všechny typy městské hromadné dopravy existuje jednotná jízdenka. Metro má celkem pět tras a je velmi přehledné. V pátek a v sobotu v noci a v noci před státním svátkem jezdí nepřetržitě. 24 autobusových linek (z celkových 127) vás přepraví i v noci. 

Víc informací o dopravě ve Vídni včetně všech spojů najdete na Wiener Linien. Jízdenky můžete zakoupit na každé zastávce metra, v pouličním tabáku, na internetu i přes telefon. Všude můžete platit bez problémů kartou

K dispozici je několik druhů jízdenek: jedno-, dvou-, třídenní i týdenní. Čeští studenti výhody nemají, sleva na studentské výhodné jízdenky se vztahuje pouze na vídeňské studenty. O seniorských slevách se na oficiálních stránkách moc nepíše, pro podrobnější informace doporučuji Wiener Linien

Pokud máte v plánu navštívit ve Vídni nejznámější památky a místa, zvažte koupi Vienna City Card. Můžete zakoupit lístky na jeden, dva, nebo až tři dny, získáte mnoho slev do muzeí, kaváren, hudebních představení nebo i třeba na transport výše zmíněným CATem. Jaké výhody a slevy dostanete, najdete na oficiálních stránkách zde

MHD Vídeň

Ještě nikde jsem neviděla lepší MHD než právě ve Vídni

Kola a koloběžky

Vídeň je velmi přátelská k cyklistům, kteří mají na většině míst svůj vlastní jízdní pruh, ale i k elektrickým koloběžkám. Velmi rozšířená jsou kola, která si můžete vypůjčit na více než 120 místech po celé Vídni a vrátit je bez problémů na jiném stanovišti. 

Taxi

Taxi jsem ve Vídni nikdy nepotřebovala, protože místní veřejná doprava je opravdu excelentní. Kontakty na ověřené taxislužby najdete zde. Nástupní cena se pohybuje okolo 100 Kč (4 €) a za každý načtený kilometr se počítá 40 Kč (1,5 €). Uber zde funguje taky. 

Vízum a podmínky vstupu

Díky Evropské unii vízum nepotřebujete, stačí vám občanský průkaz. Před cestou si nezapomeňte vyřídit cestovní pojištění. Na kratší výlet vám postačí krátkodobé, anebo můžete využít roční AXA pojištění s limitovanými výjezdy na 90 dnů.

Kdy jet do Vídně

Každá sezona ve Vídni má něco do sebe. Já osobně mám nejraději léto, kdy se otevřou všechny kavárny a restaurace, lidé se opalují u Donaukanalu a všude se pořádají koncerty.

Také zima nabízí ve Vídni opravdu pohádkovou atmosféru. Vánoční trhy, ulice nazdobené zářivými světýlky a všudypřítomná vůně pečiva. Ať se sem vydáte kdykoli, vždy se něco najde a nudit se nebudete. 

zimní vídeň

Jaro, léto, podzim, zima… Vídeň má v každém ročním období své kouzlo

Co byste ještě měli vědět

Rakousko je naším sousedem, proto zde není snad nic, co by nás mělo nějak výrazně zaskočit. Obzvlášť ne ve Vídni, která je velmi multikulturní a vyspělá. Jen pro jistotu je zde shrnutí základních věcí:

 • Zásuvky jsou stejné jako u nás. 
 • Spropitné se nechává 10%. 
 • Na rozdíl od Německa se v Rakousku nezálohují PET láhve
 • Do všech muzeí a galerií mají děti a mladiství do 19 let vstup zdarma. 
 • V neděli jsou obchody zavřené. Několik restaurací či kaváren je otevřených, ale klasické supermarkety jsou ze zákona zavřené. 
 • Nepouštějte se dobrovolně do debat o jaderných elektrárnách. Rakušané jsou zarytí odpůrci.

Jazyk

Pokud jste se někdy učili němčinu, nebuďte zbytečně zklamaní, když v Rakousku velmi obtížně porozumíte. Ačkoli Vídeňáci mají v rámci celého Rakouska jedno z nejlépe srozumitelných nářečí, Rakušané jinak mají odlišnou němčinu od té, která se vyučuje ve škole (tzv. Hochdeutsch). Několika slovíčkům ale porozumíte i bez znalosti němčiny. A pokud se ji chcete naučit nebo ji osvěžit, můžete využít online kurz němčiny od Online jazyky.

Palatschinken, Kolatsche, Buchteln. Říká vám to něco? Přesně tak, jde o palačinky, koláče a buchty. Česká slovíčka do němčiny přinesly naše kuchařky a služky v 19. století, když pracovaly pro bohatou vídeňskou šlechtu. 

Feschak = fešák

Powidl = povidla

Kukuruz = kukuřice

Matura = maturita

A když budete mít chuť někoho sekýrovat, můžete jednoduše použít slovo sekkieren. 

Jak dlouho se ve Vídni zdržet

Město není nedostupné ani vzdáleností, ani cenou. Vídeň nabízí každý den něco nového, proto se ani po letech strávených v této metropoli nemůžete nudit. Já bych se ve Vídni bez problémů dokázala zdržet celý život. Na oběhnutí těch nejznámějších památek + malé poznání místní kultury stačí prodloužený víkend

Co si nenechat ujít v okolí Vídně

Wachau

Pokud jste milovníci vína, sportu či nádherné přírody, nezůstávejte jen ve Vídni, ale navštivte malebný region Wachau. Do téhle vinařské oblasti se dostanete za 40 minut autem. Vhodná je i trasa na kole podél Dunaje. Cestou narazíte na klášter Melk Abbey. Oblast Wachau (nebo přilehlý Kremstal či Weinviertel) můžete navštívit také samostatně. Zvolte si termín tzv. Weinnfrühling a za 500 Kč (20 €) můžete ochutnávat vína od více než 200 vybraných vinařů. 

Wachau Vídeň

Wachau

Neziderské jezero (Neusidlersee) 

Největší jezero leží ve vedlejší spolkové republice Burgenland na hranicích s Maďarskem. Vedle Balatonu je to jediné velké stepní jezero v Evropě. Krásné bývá především v létě, kdy si můžete udělat celodenní výlet s koupáním. 

Bratislava

Slovenské hlavní město je co by kamenem dohodil. Z Vídně do Bratislavy se dostanete již od 150 Kč (6 €)FlixBusem

Kde najdu víc informací

Vienna 

Vše o aktuálním dění ve Vídni se dozvíte zde. Od památek, plánovaných akcí a koncertů přes nejlepší místa na nákupy až po doporučené hotely. 

City of Vienna

Oficiální stránky města, kde najdete informace o bydlení, vzdělání, zdravotnictví a veškeré oficiální informace týkající se života a podnikání ve Vídni. 

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru a Lonely Planet nabízí anglickou verzi. V členské sekci najdete slevu.

Vienna in Austria

Oficiální turistický průvodce Rakouska. 

Lenka Kosmatová 

Je jí 22 a cestuje už od svých sedmnácti. V Rakousku strávila téměř čtyři roky. Díky výměnnému semestru poznala místní život v několika odlišných rodinách. Později pak díky studiu na rakouské vysoké škole University of Applied Sciences Krems poznávala Rakousko ještě obšírněji. Rakousko je podle ní stejné jako Česká republika, a přesto úplně jiné. Sledovat ji můžete na Instagramu či na blogu Chica Checa.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled