Kodaň – severská metropole, kterou si zamilujete

07.09.2020|Kategorie: Členská sekce, Země|

Cyklisté, kam se podíváš. Typická architektura. A také hlavní město, ve kterém budete pravděpodobně mít pocit opravdové pohody. O čem je řeč? Přece o Kodani – městě, které vás chytí za srdce.

Kodaň se představuje

Dnešní Kodaň je městem s jedinečnou architekturou, které je doslova protkané vodními kanály. Mnohé zaujme také čistota této metropole, kterou střeží socha Malé mořské víly. Mimochodem, věděli jste, že Dánové se celkem pravidelně umísťují na žebříčku nejšťastnějších národů světa?

Historie hlavního města Dánska, tedy Kodaně, sahá až do 11. století. Ačkoli… podle některých zdrojů mohlo být toto místo osídlené už mnohem, mnohem dříve – konkrétně již okolo roku 6000 př. n. l. Hlavním městem se však Kodaň stala až v 15. století.

Významným milníkem moderní historie pak byl rok 2000, kdy bylo rozhodnuto o spojení Kodaně a švédského města Malmö mostem. Jako zajímavost ještě uvedu, že letiště v Kodani je největším letištěm v celé Skandinávii. 

Co musíte vidět

V Kodani je toho k vidění tolik, že možná budete mít problém vybrat, která místa navštívit a která vynechat. Zvláště pak, pokud zde strávíte opravdu krátký čas. 

Nyhavn

„Cože, Nyhavn? To místo, kde je snad nejvíc turistů v celém městě?“ Na rovinu – ano, opravdu je zde většinou dost lidí. Ale ruku na srdce – oni vědí, proč sem jdou. Tento přístav se svou jedinečnou severskou atmosférou opravdu za vidění stojí. A to ve dne i v noci.

průvodce kodaň

Nyhavn – jedna z dominant Kodaně

Torvehallerne

Navštívit tržiště s názvem Torvehallerne je přímo povinnost pro všechny, kteří milují jídlo. Vstoupíte do ráje. Tady najdete přes 80 obchůdků se vším možným – například s rybami, čerstvou zeleninou, ale také s místními specialitami. Tržiště navíc leží nedaleko zastávky Nørreport.

Zámek Rosenborg a přilehlé zahrady

Vynechat byste rozhodně neměli ani návštěvu tohoto zámku a přilehlých zahrad. V zámku ze 17. století můžete mimo jiné vidět i dánské korunovační klenoty. Přilehlé zahrady jsou pak perfektním místem pro odpočinek. V teplých dnech sem chodí relaxovat spousta místních.

Vstupné do zámku je 120 DKK (zhruba 430 Kč), studenti 85 DKK (okolo 310 Kč). Děti do 17 let mají vstup zdarma. Prohlídku si navíc můžete rezervovat on-line.

Zámek Rosenborg

Zámek Rosenborg

Kastellet

Jedním z top míst, která můžu v Kodani doporučit, je pevnost Kastellet. Má tvar pěticípé hvězdy a kromě typických červených domků zde uvidíte například větrný mlýn. Po obvodu pevnosti, která je obehnaná vodním příkopem, vede chodník, který přímo vybízí k procházkám. Zde taky potkáte hodně běžců, tady to mají oblíbené.

Vstup do areálu je zdarma.

Svobodný stát Christiania

Na úvod zmíním, že jde o poměrně kontroverzní místo. Pro mnoho lidí návštěva Christianie opravdu nebude tím pravým. 

Uvidíte zde zajímavou architekturu s mnoha graffiti, také tu je řada stánků, takže si můžete pořídit zajímavé suvenýry. Místo si zkrátka žije svým vlastním způsobem. Dost alternativním. Ovšem pozor! V podstatě na celém území je zakázané focení – jakmile uvidíte, co vše je tu možné koupit, dojde vám proč.

Rundetaarn

Rundetaarn je věž s kruhovým půdorysem, která má jedno velké specifikum – nenajdete v ní žádné schody, nahoru vás dovede točitá chodba. Jakmile vystoupáte, nabídne se vám parádní výhled na město.

Dospělí za vstup zaplatí 25 DKK, děti od 5 do 15 let 5 DKK (do 5 let věku mají vstup zdarma). Slevy pro studenty ani pro seniory tady nejsou.

Rundetaarn

Rundetaarn

Botanická zahrada

Ať patříte mezi milovníky flóry, anebo si jen chcete užít trochu odpočinku uprostřed přírody, rozhodně byste měli navštívit místní botanickou zahradu. Není potřeba někam dojíždět, najdete ji nedaleko centra.

Základní vstupné je zdarma, zaplatíte pouze za vstup do tzv. Palm House.

Vlakové nádraží

Pokud budete mít cestu kolem vlakového nádraží, nakoukněte dovnitř. Tady to na vás dýchne zvláštní atmosférou. Osobně považuji kodaňské nádraží za jedno z nejhezčích, na kterých jsem kdy byla.

Kostel Našeho Spasitele

Určitě vás zaujme především svou věží – má zajímavý točený tvar. Vystoupejte na vrchol věže (za poplatek) a prohlédněte si město z výšky. 

Spasitel Kodaň

Cesta na věž dá možná mnohým zabrat, odměnou vám bude výhled na město

Co musíte zažít

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o městě dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je město bezpečné?
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc informací

Copenhagen, Welcome to Denmark, VisitCopenhagen

Oficiální stránky města.

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Martina Opravilová

Vášnivá cestovatelka, milovnice jelenů a závislák na sushi. Zároveň ale také milovnice psaní všeho druhu, která se už delší dobu odhodlává k založení vlastního blogu. 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!