Norské bohatství leží zejména v ropě, cestovatelé však ocení hlavně bohatství přírodní. Země fjordů, vodopádů, ledovců, ostrých vrcholků hor i mírně zvlněné pobřežní krajiny nabízí nekonečné outdoorové vyžití. Přírodní krásy jsou doplněny barevnými domečky s všudypřítomnými vlajkami. Ačkoli je Norsko jednou z nejdražších zemí na světě, pokud se uskromníte a obětujete nějaký ten komfort, lze tam cestovat překvapivě levně.

Proč jet do Norska?

Jedním slovem – allemannsrett. Právo přístupu do volné přírody a k jejímu užívání. V praxi to znamená možnost trekování a přespávání téměř kdekoli. Ano, i v národních parcích. Samozřejmě za předpokladu dodržování určitých pravidel. Hledáte-li opravdovou divočinu, kde týdny nepotkáte člověka, pijete vodu z řek, sbíráte borůvky a kamarádíte jen se soby, našli jste právě zemi zaslíbenou. Svým nespočtem řek, jezer a pobřežních vod nabízí Norsko ideální podmínky pro rybaření, ale třeba i seakayaking.

V kraji za polárním kruhem lze pozorovat hned dva unikátní jevy – v létě půlnoční slunce a v zimě polární záři. V kraji drsných Vikingů narazíte i na historické artefakty. Dnešní Norové jsou však na rozdíl od svých předků mírumilovní a sympatičtí. Na pomyslném žebříčku bezpečnosti pro cestování se tak Norsko staví na čelní příčky. A pokud hledáte ještě jeden důvod, proč tam jet, vězte, že v dalekých krajích na severu žijí trollové. Jestli nějakého potkáte, přistupujte k němu prosím s úctou.

Norsko je zkrátka ideální země k poznávání na vlastní pěst. Mnozí ho procestují křížem krážem autem nebo karavanem, jiní se přemisťují organizovaněji autobusy, vlaky nebo letadlem. Ať tak či tak, cestování v Norsku bude nezapomenutelný zážitek.

Reine, Lofoty

Reine, Lofoty

Jak se tam nejlépe dostat?

Letecká společnost Norwegian nabízí přímý let z Prahy do Osla, věšinou za 60 až 100 eur (koupíte-li letenku s předstihem), o víkendu jsou lety dražší. Odtud se už dostatnete (opět s Norwegian nebo místními aerolinkami Widerøe) prakticky po celém Norsku. Dobrá zpráva je, že společnost Widerøe nabízí mládeži pod 26 let levnější letenky. Pokud vám nevadí letět od našich polských sousedů, zkuste nízkonákladovky Ryanair a Wizzair. Díky akcím můžete sehnat letenku za pár set korun.

Autobusové spojení do Osla nabízí např. Flixbus, ale vzhledem k ceně a délce cesty se příliš nevyplatí, pokud zrovna nejsou v nabídce akční jízdenky. Vlak je ještě horší možnost – pokud nejste milovníci zdlouhavého cestování, cestě trvající 26 až 30 hodin se raději vyhněte.

Větší rozmanitost při volbě trasy do Norska nabízí cesta vlastním dopravním prostředkem buď přes mosty v Dánsku a Švédsku, nebo trajektem přes Německo, Dánsko nebo Švédsko. Cesta je sice dlouhá, ale vlastní auto, motorku či karavan pak v Norsku využijete naplno.

Láká vás svoboda pomalé cestování bez přesných plánů? Přečtěte si našeho průvodce cestování s karavanem.

norská silnice

Silnice v Norsku se klikatí na všechny strany

 

Kdy jet do Norska?

Nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu Norska je bezpochyby léto. Kromě přívětivého počasí (v rámci norských možností) a dlouhých dnů funguje i veřejná a turistická doprava a informační kanceláře. Turistické atrakce jsou otevřené a možnosti ubytování rozsáhlé. Půlnoční slunce je možné za polárním kruhem spatřit kolem 21. června. Čím více na sever, tím se doba prodlužuje. Na Nordkappu si noční slunce dokonce užijete už od května až do července. Na konci srpna sezóna pomalu končí, turistické služby zkracují svůj provoz a postupně zavírají.

Podzim plný barev a dozrávajících plodů má však také své kouzlo, jen je třeba se připravit na ranní námrazu na stanu. V zimě, kdy se noci prodlužují a na dalekém severu vládne polární noc, je ideální doba na pozorování polární záře.

Za aurorou nemusíte vyrážet jen do Norska. Přečtěte si Průvodce pozorovatele polární záře – kdy, kde a jak ji pozorovat.

Začátek jara, kdy světla přibývá, ale sněhu stále neubývá, lze využít k lyžování, skialpování, běžkařským výletům, jízdě se psím spřežení a podobným aktivitám. V květnu, kdy začíná vše kvést a tající sníh živí vodopády, avšak vrcholky jsou ještě bílé, vzrůstá fotogeničnost norské přírody na 11 bodů z 10.

polární záře norsko

Zima je ideální čas na pozorování polární záře

Ceny

Norsko je drahé, obzvláště pak služby – to je smutný fakt. Potraviny v supermarketu mají na cenovce podobná čísla jako u nás, jen je musíte vynásobit kurzem, který se pohybuje kolem 2 Kč za 1 NOK. Mějte na paměti, že ceny se výrazně mění v závislosti na sezóně a lokalitě.

  • Jídlo v restauraci:  200-300 NOK, ceny alkoholu jsou opravdu nekřesťanské
  • Noc v hostelu: od 250 NOK výš, levnější je noc na horské chatě. Podobnou částku zaplatíte za stan v kempu, kam se vás ale vejde víc
  • Noc v hotelu: cena za dvoulůžkový pokoj bude začínat na částce kolem 1000 NOK
  • Doprava: např. cesta vlakem z Osla do Bergenu stojí kolem 800 NOK, autobusy jsou levnější a občas nabízejí slevy pro studenty. Trajekty si účtují za krátkou cestu do 20 minut do 35 NOK

Tipy, jak ceny snížit ceny v Norsku

  • Pokud jste skupina, je výhodné si pronajmout chatku – hytter
  • Při delším pobytu v hotelu je dobré stát se členem Hostelling International nebo Den Norske Turistforening (DNT), získáte tak na ubytování slevu
  • Podobné slevové programy lze vyhledat i pro hotely a guesthousy
  • Pokud si jízdenku na vlak objednáte s předstihem, můžete využít tzv. minipris a snížit tak výrazně cenu jízdenky.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Národní parky a přírodní památky si užijete zpravidla zadarmo a vstupy do muzeí a podobných atrakcí nejsou na norské poměry závratné.

Tajemství levného cestování Norskem spočívá v kempování ve volné přírodě, stopování a stravování se z jídla nakoupeného v obchodě a uvařeného na vařiči. Tak můžete stáhnout náklady i na pár stovek za den. Ovšem nestěžujte si na špatné počasí nebo na to, že už jste týden neměli sprchu. To k tomu prostě patří.

Inspirujte se tipy od ostřílených profesionálů v článku Wild camping – kempujte nadivoko. S jídlem na treky vám zase poradíme v článku Jídlo na trek aneb jak nezůstat o hladu při cestování s batohem.

norská příroda

Nádherná krajina, kam se podíváš

Víza a podmínky vstupu

Norsko je součástí Schengenského prostoru a při pobytu do 3 měsíců není třeba se zatěžovat žádnými papíry, stačí vám občanský průkaz či pas. Při delším pobytu se musíte registrovat na příslušném úřadě státní správy. Nejaktuálnější informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Lokální doprava

Vzhledem k rozloze Norska se na delší vzdálenosti vyplatí létat, ušetříte si tak mnoho dní cesty. Podívejte se na ceny společností SAS, Norwegian a místní Widerøe, jejichž letadýlka létají snad všude. Zkuste hledání na Skyscanneru a určitě dejte šanci AZairu. Občas vám najde vtipné kombinace například přes Polsko, které vám ušetří spoustu peněz.

Jaké vyhledávače a prodejce letenek využívat a kterým se raději vyhnout? Čtěte Které vyhledávače letenek používat a jakým způsobem.

Cestování autem nebo autobusem bývá zvláště v oblasti fjordů zdlouhavé a na některých úsecích se platí mýtné. Cena benzínu je výrazně vyšší než u nás. Pravdou však je, že díky výhledům vám cesta celkem uteče. Vyplatí se místo přímého tahu zvolit jednu z národních scénických cest, například silnici 258. Autobusy jsou na naše poměry drahé, ale stále levnější než vlaky nebo letadla. Síť spojů je široká a dopravci nabízí určité slevy. Jízdenky koupíte například na www.vybuss.no, nebo www.nor-way.no. Pro cesty autobusem i vlakem se vyplatí plánovat s předstihem a zakoupit si některou z akčních jízdenek.  

Vlaky bývají často vytížené, a proto si raději přikupte místenku, i když cestujete na InterRail. Vysoká cena železniční dopravy může být aspoň částečně vykompenzována nádhernou krajinou za oknem. A pokud chcete té nádhery vidět ještě víc, vyzkoušejte scénickou jízdu strmou Flåmskou železnicí. Pravděpodobně se nevyhnete jízdě trajektem. Zde se ceny a frekvence spojů liší na základě délky a vytíženosti trasy.

Při pohledu na ceny dopravy vás jistě napadne myšlenka na stop. Stopování sice není v Norsku v dnešní době příliš obvyklé, to však nebrání faktu, že prostopovat Norsko lze celkem pohodlně a bezpečně. Musíte se však zejména v odlehlejších částech připravit na delší čekání v jakémkoli počasí. Navíc se vzrůstající mírou testosteronu šance na nabrání klesá. Samotná holka nebo dvě běžně chytí auto do čtvrt hodiny, ale pár nebo kluci si počkají i několikanásobně déle. Takže holky, do Norska vezměte raději kamarádku a kluci zásobu kvalitního čtení pro dlouhé chvíle na kraji silnice.

Najděte si auto na Rentalcars

Jídlo

Pokud cestujete nízkonákladově, budou vašimi svatostánky supermarkety Rema 1000, Rimi, Kiwi nebo Bunnpris. Díky tradici rybolovu tu seženete mnoho ryb, krevet a výrobků z nich, např. rybí karbenátky fiskeboller, různé rybí pasty, uzeného lososa, zvláštní tradiční želatinu připomínající kousky ryby naložené v louhu zvané lutefisk, sušené ryby a podobně.

Trondheim

Trondheim

Své místo v tradiční kuchyni má i rybí polévka nebo skopové se zelím, můžete si troufnout i na ovčí hlavu nebo sobí maso. Ovšem neoficiálním novodobým tradičním jídlem je mražená pizza, které se v závěsu drží párek v rohlíku nebo bramborové placce, který seženete snad všude. Další specialitou je hnědý nasládlý sýr brunost. Prodává se v blocích, který Norové hrdě odkrajují svým vynálezem – kráječem na sýr. Na trek si nezapomeňte koupit místní variantu Kitkat Kvikklunsj.

Pokud jste vegetariánem a ještě navíc s nízkým rozpočtem, nečekejte v Norsku hody. Po hodině bloumání v supermarketu skončíte u pokladny s ovesnými vločkami, pár banány, půlkou okurky (ano, Norsko je jídlo tak drahé, že i okurky tu občas půlí) a slzami v očích. Zelenina tu bohužel chutná jako papír. Ale přežít se to dá a scenérie kolem vám to vynahradí.

Pokud toužíte po alkoholu, musíte pro cokoli silnějšího než pivo zamířit do specializovaného obchodu Vinmonopolet. A nebo si ho dovézt z ČR, ale pozor – povolený je maximálně 1 litr tvrdého.

bjørnhollia

Bjørnhollia

Hygiena a nemoci

Pokud budete dodržovat běžné hygienické návyky, nemusíte se ničeho bát. Chytnete tu maximálně rýmu, nebo se vám udělají puchýře a pokoušou vás komáři. Dejte si pozor jen na netopýry, kteří můžou přenášet vzteklinu, a na to, jestli zrovna ovce nečurá do pramenu, ze kterého pijete. Pokud trávíte noční dobrodružství s Norem nebo Norkou, použijte raději kondom. Při místní vysoké oblibě sexu na jednu noc a neochotě používat kondomy byste si mohli přivézt nepříjemnou vzpomínku.

Platí zde kartička Evropského pojištění, ale vzhledem k vysoké spoluúčasti je moudré si zřídit kvalitní cestovní pojištění.

Proč evropské pojištění nestačí a na jaké výluky si dát při pojišťování pozor? Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění

Mohu pít vodu z kohoutku? Když jsem se na tuto otázku zeptala uklízečky na záchodech na zapadlém odpočívadle kdesi uprostřed Norska, z jejího výrazu jsem pochopila, jak nemístná tato otázka byla. Samozřejmě! V Norsku můžete pít i vodu z pramenů. Pozor jen v oblastech, kde se pohybují ovce, tam si vodu raději přefiltrujte nebo převařte kvůli parazitům.

norská krajina s chaloupkou

Norská krajina má své kouzlo v každém ročním období

Bezpečnost

Norsko je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě a ani samotná holka zde nemusí mít obavy. Poslední dobou se ale šíří historky o kriminalitě imigrantů, pákistánských no go zónách v Oslu, kterým je lepší se vyhnout, a kapsářích v Bergenu. Také autobusové nádraží v Oslu není zrovna nejpříjemnější. Běžná míra ostražitosti ve větších městech tedy není na škodu.

Pokud plánujete delší trek, nepodceňte přípravu. Počasí dokáže být opravdu nemilosrdné a je třeba mít kondici, vybavení, znalosti a dostatek zásob na to, abyste trek úspěšně dokončili a vyhnuli se hypotermii, omrzlinám či vyčerpání.

Národní park Jotunheimen

Národní park Jotunheimen

Finance

V Norsku se platí norskými korunami – NOK. Kurz se pohybuje kolem 2 Kč za 1 NOK. Kartou se však platí běžně i drobné částky a s výběrem z bankomatu nebývá problém. Občas se setkáte s tím, že se za určité zboží nebo službu (mýtné na soukromých cestách, nocleh na neobsluhované horské chatě, ovoce na stánku u cesty…) platí vložením peněz do obálky a nikdo to nekontroluje. Je to krásný projev norské důvěry, tak ho prosím nekažte.

Do zahraničí nikdy nevyrážíme s jednou platební kartou. Na výběry a platby volíme Revolut a k ní pořizujeme další. Naše doporučení najdete v Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.

Fjordy, Norsko

Připravte se, že z Norska si přivezete spoustu fotek

Náboženství, tradice a svátky

Dávní obyvatelé Norska uctívali pohanské bohy v čele s Ódinem, Thorem, Tyrem a Freyou a vytvořili fascinující mytologii. Další původní skupina obyvatel, Sámové, věřili v šamanismus a přírodní síly. To vše postupem času převálcovalo křesťanství. Dnes vede luteránství s menšinou římských katolíků, avšak většina Norů náboženství příliš neprožívá.

Kromě Vánoc a Velikonoc slaví Norové velkolepě 17. května průvody s vlaječkami svůj národní den. Milým zvykem je v komunitách za polárním kruhem vítání slunce, jakmile se objeví nad horizontem po dlouhé polární noci. 23. června, kdy je den jedním z nejdelších v roce, se slaví svatojánská noc a Norové se setkávají venku u ohýnků, dělají se ohňostroje a užívají si slunečních paprsků.

Lofoty v zimě

Lofoty v zimě

Co byste ještě měli vědět?

  • Veřejné záchody najdete snadno ve většině měst a odpočívadel. Některé jsou zadarmo, ale někde musíte zaplatit.
  • Zásuvky se nijak neliší od našich.
  • Spropitné v restauraci bývá zahrnuto na účtence, ale je běžné zaokrouhlovat cenu nahoru.
  • „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.” – oblíbené norské rčení mluví za vše. Počasí je zde nevyzpytatelné a hojnost srážek veliká. Naprostou nutností je pláštěnka, nepromokavé oblečení a boty, obzvlášť chcete-li trávit delší čas venku. Doporučuji  i čepici a rukavice.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

  • Norové mají z velké části i díky vysokým cenám specifickou alkoholovou kulturu nesoucí se v duchu „když už, tak pořádně”. Když se jim podaří v krátké otevírací době Vinmonopoletu ukořistit flašku, následuje vorspiel, tedy předehra, kdy se s kamarády doma opijí, většinou každý ze své donesené láhve. Na dělení se s ostatními se tu moc nehraje. Potom se už značně podroušení jdou bavit do klubu nebo baru, odkud se původně krásně oblečené bytosti vypotácejí s dírami na punčochách, rozmazaným make-upem a lodičkami v ruce k někomu domů na nachspiel – dohru.
  • Nevěřte krátkým vzdálenostem na mapě, obzvlášť v oblasti fjordů. To, co vypadá jako kousek, se může díky členité silnici a trajektům protáhnout na několik hodin.
  • Téměř všichni Norové umějí anglicky, nebuďte tedy překvapení, že i děti ve školce budou umět lépe anglicky než vy.
  • Velká část veřejného života se odehrává venku i za pro nás nepříznivého počasí, děti si hrají venku v dešti, barbecue se pořádají i při teplotách mírně nad nulou… Přibalte si pro tyto příležitosti teplé ponožky.
  • Nezapomeňte, že v neděli bývají supermarkety a obchody zavřené.
  • V letním období, kdy jsou dlouhé dny nebo slunce nezapadá vůbec, si místo čelovky přibalte masku na oči.
  • Nechoďte za bílými chlupatými kytkami. Vím, že je lákavé si na ně šáhnout, ale rostou na podmáčených místech, kam byste snadno mohli zapadnout.
Dřevěný kostel ve vesnici Gravdal

Dřevěný kostel ve vesnici Gravdal

Osobní tipy, kam se určitě podívat

Lofoty

Souostroví za polárním kruhem, kde se špičaté hory zvedají přímo z moře a kde najdete tropické pláže se světlým pískem a tyrkysovým mořem. Jen ty palmy chybějí. Díky Golfskému proudu má na svou polohu relativně příjemné klima. Podívejte se na pláž Kvalvika nebo naprosto izolovanou Horseid a nevynechejte Muzeum sušených ryb v Å. Sídlí tu také nejsevernější surfařská škola na světě. A mimochodem, bez romantického pozorování půlnočního slunce neodjíždějte.

Treky, treky, treky!

Norsko je ráj treků a kempování nadivoko. Nebudete litovat, ať už si zvolíte oblíbené národní parky jako Jotunheimen a Hardangervidda, Rondane, kde žije stádo divokých sobů nebo méně navštěvovaný Møysalen. Trasy jsou poměrně dobře značené červeným T na kamenech, jen na těch méně frekventovaných si dejte pozor, aby vás z cesty nesvedla vyšlapaná ovčí stezka.

Hardangervidda

Hardangervidda

Oslo

Preferujete-li kulturu, navštivte norskou Národní galerii, která má ve svých sbírkách mimo jiné i slavný obraz Výkřik od Edwarda Muncha, Vigelandův park plný kamenných soch nebo jiné z nespočtu muzeí a galerií. Nezapomeňte také na novou budovu Opery, moderní architektonickou ikonu města.

Sloupové kostely

Sloupové kostely, známé také jako stavkirker, jsou jedinečné středověké dřevěné kostely. Tyto fascinující stavby byly postaveny v období od 12. do 13. století a jsou specifické svým konstrukčním systémem, který spočívá na masivních dřevěných sloupech (odtud název).

Původně bylo v Norsku postaveno více než tisíc takovýchto kostelů, ale do dnešních dnů se jich dochovalo jen asi 28. Nejznámější a nejlépe zachovalé stavkirker najdete v Borgundu, Heddale a Urnesu. Ten v Urnesu je dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO, a to díky své jedinečné architektuře a výzdobě, která skvěle ilustruje přechod mezi pohanským a křesťanským uměním.

Sloupový kostel u Oslo

Sloupový kostel u Oslo

Bergen

Toto město, kde prší téměř po celý rok, se chlubí skoro až kýčovitou částí Bryggen, kde se u přístavu vedle sebe těsní barevné tradiční domy zapsané na seznam UNESCO. Jsou sice profláklé, ale byla by škoda je nevidět. Navštívit můžete také místní rybí trhy a vyjet lanovkou na nedaleký kopec Fløyen pro nezapomenutelný výhled na město a okolí.

bergen

Bryggen

Tromsø

Toto sympatické město na severu, obklopené působivou krajinou, je jedním z nejlepších míst pro pozorování polární záře na světě. Jeho okolí nabízí mnoho druhů sportovního vyžití včetně jízdy za psím spřežení. V létě můžete obdivovat opravdu překvapivě rozmanitou  Arkto-alpínskou botanickou zahradu. Je také skvělým výchozím bodem při cestě na Lofoty. Za zmínku stojí také Polární muzeum.

Tromso zimní aktivity

V Tromsø narazíte na nejrůznější zimní aktivity

Geirangerfjord

Co by bylo Norsko bez fjordů? Do pobřeží se jich zařezávají tisíce. Jako jeden za všechny lze vybrat Geirangerfjord zapsaný na seznamu UNESCO, který lze projet lodí nebo obdivovat z výšky z vyhlídky. Za návštěvu stojí místní muzeum, kde se dozvíte zajímavé informace o životě na fjordech. A když už tu budete, projeďte si celou Zlatou cestu. Snad jedinou nevýhodou jsou v sezóně hordy turistů.

Geirangerfjord

Geirangerfjord

Jostedalsbreen

Největší ledovec kontinentální Evropy. Některé z jeho splazů jsou přístupné. Vidět ledovec zblízka a cítit jeho chlad je zážitek. Vydejte se třeba malebnou cestou k jeho splazu Briksdalsbreen.

Trolltunga

Na tuto ikonickou skálu, jako vystřiženou ze Lvího krále, tyčící se nad hlubokým fjordem, vede asi 11km dlouhý trek. Raději ale nezkoušejte stojky a salta na okraji, jen abyste měli zajímavou fotku na Facebook. Nebyli byste první, kdo tak zemřel.

Trolltunga

Trolltunga je jedním z příkladů overtourismu

Objevujte Norsko s místními

Powered by GetYourGuide

Kde zjistit více?

Severské listy

Česky psaná všehochuť zajímavých článků o severských zemích.

Norge.cz

České stránky o Norsku, přehled základních informací i tipy na výlety.

Visit Norway

Oficiální turistické stránky Norska se spoustou užitečných informací a odkazů.

YR.no

Bude se vám hodit. Předpověď počasí pro naplánování slunečných výletů.

English.dtn.no

Stránky Norské trekkingové asociace, kde najdete vše od tras po ubytování na trecích.

Lonely Planet

Kdo raději tištěné průvodce, může si k Norsku koupit Lonely Planet v češtině. V členské sekci na ni máte slevu.

Petra Obrovská

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled