Na trhu najdete celou řadu stanů, ale jen malá část z nich se může hodit na vámi plánovanou aktivitu. Abyste předešli nemilým překvapením, zkaženým dovoleným a prasklým tyčkám, připravili jsme pro vás článek o základním i pokročilém dělení stanů a pár doporučení, jak vybrat ten nejlepší stan pro vaše cesty.
Tento článek vznikl v roce 2019 ve spolupráci s Hanibal.cz jako PR text. Od té doby jsme jej několikrát aktualizovali a doplnili o další vychytávky.
Před samotným výběrem (a nákupem) vhodného stanu je dobré zamyslet se nad následujícími otázkami a ujasnit si konkrétní očekávání. Potřeby každého cestovatele se liší a jak sami chápete, je velký rozdíl mezi výběrem rodinného stanu pro dovolenou v kempu a expedičním stanem na motorku.
- Kolik lidí bude ve stanu spát? Potřebujete oddělené sekce, nebo jeden velký prostor?
- Kolik úložného prostoru potřebujete?
- Jaký typ výletu plánujete? Jak často budete stan využívat?
- Jakým způsobem budete cestovat? Pěšky, autem, nebo jinak?
- Do jakých podmínek stan potřebujete? Bude stan potřebovat odolávat větru, dešti, nebo snad i sněhu?
- Jaký máte rozpočet?
Stany podle použití
Začněte výběr zužovat na základě účelu, kterému má stan sloužit. Rozdělení podle použití je také nejčastější rozdělení stanů na eshopech. Toto intuitivní dělení totiž napoví mnohé i o ostatních podstatných parametrech, aniž byste se jimi hlouběji zaobírali.
Jakmile máte jasno k jakým aktivitám budete stan využívat, snadno vyberete jednu z následujících čtyř kategorií.
Rekreační stany
Jak už samotný název napovídá, rekreační stany slouží k odpočinkovým výletům do kempů, kam dorazíte autem, nebo na letní festivaly, kde je ke stanování vyhrazený prostor.
Výrobci neočekávají, že byste je nosili na zádech, tyčky z laminátu a těžký materiál podlážky i stanu to značně komplikují. Hlavní prioritou těchto stanů je přijatelná cena. Odolnost a hmotnost jsou až vedlejší faktory.
Rodinné stany
Rodinné stany můžeme laicky nazývat velkými rekreačními stany. Jejich parametry jsou prakticky shodné s těmi výše zmíněnými plus dokážou pojmout větší počet lidí (4 a víc).
U tohoto typu stanů se používá jak konstrukce ve tvaru kopule doplněná o další tyče, tak tunel. Zvolit můžete varianty s oddělenými ložnicemi a prostornou předsíní, nebo jedním velkým společným prostorem.
Rodinné stany patří mezi ty nejtěžší na trhu. Jejich vysokou hmotnost ale kompenzuje velký prostor a pohodlí, které nabízí.
Turistické a trekové stany
Tyto stany tvoří kategorii s největší nabídkou a výběr vašeho turistického nebo trekového stanu budete muset omezit pomocí dalších parametrů i designových prvků.
V zásadě jde o stany, které poslouží valné většině uživatelů. Hodí se do třech ročních období a jejich hlavní výhodou je solidní odolnost a hmotnost. Na těžší laminátové konstrukce v této kategorii stanů nenarazíte, vyrábějí se výhradně s lehčími duralovými tyčemi a kvalitní, ale lehkou podlážkou i tropikem.
Expediční stany
Čtyřsezonní stany, které se hodí do extrémních podmínek, ocení adrenalinoví nadšenci a profesionálové. Kvalita těchto stanů je na špičkové úrovni, proto vám při správném zacházení vydrží mnoho let.
Jednoduchost použití je prioritní a stany jsou konstruované tak, abyste je dokázali postavit i v rukavicích a klidně ve větru, sněhu. Dalšími důležitými vlastnostmi jsou odolnost a většinou také minimální hmotnost. Právě proto jsou mnohdy méně pohodlné než trekové stany.
Kam se stanem? Do batohu. Přečtěte si článek Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční.
Stany podle konstrukce
Zvolili jste už vhodnou kategorii stanů, která odpovídá vašim aktivitám? Pojďme teď výběr stanů omezit zase o trochu víc. Tentokrát se zaměříme na konstrukci a stavění stanů.
Rozhodně doporučujeme nechat si vámi zvolený stan postavit v prodejně a vyzkoušet, jestli vám vyhovuje svým prostorem. Zaměřte se třeba na následující:
- Dokážete se v něm například pohodlně posadit nebo obléknout?
- Můžete uvnitř uvařit?
- Máte kam dát batohy a jinou výbavu?
Při samotném procesu stavění se také zaměřte na to, jestli to dokážete v jednom, dvou nebo čtyřech lidech. Párkrát jsme zažili jednoho cestovatele v sice pohodlném stanu pro tři osoby, který ale nebyl schopný postavit stan natolik rychle, aby mu v dešti nepromokl.
Áčka
Na tenhle typ stanů v dnešní době už téměř nenarazíte. Přestože se už nevyrábí, staly se inspirací pro moderní ultralehké přístřešky zvané tarpy. Jsou vhodné pro cyklisty a thru-hikery, kteří řeší každý gram navíc.
Kopule
Stany ve tvaru kopulky uvidíte ve všech kategoriích podle použití. Jejich konstrukce je samonosná, což znamená, že překřížením prutů v horní části konstrukce vznikne stan, který nemusíte kotvit (až na předsíňky) a snadno ho dokážete přesunout z jednoho místa na druhé. Díky tomu kopule nepotřebují tolik místa okolo stanu a ostatní kempaři vám nebudou zakopávat o kolíky a pevnicí šňůry.
Tato konstrukce má ale i svou vadu na kráse: vnitřní prostor stanu. Strop kopulovité konstrukce je podstatně menší než její půdorys. Může se stát, že ve stanu pro dva se pohodlně dokáže posadit jen jeden z nocležníků.
U moderních kopulovitých stanů tento problém řeší předohnuté pruty, případně stropní prut. Stěny tak jsou svislejší a poskytují větší prostor u hlavy.
Tunel
Tunelové stany bývají častým konstrukčním typem rodinných a rekreačních stanů, protože nabízí nejlepší poměr užitného prostoru vzhledem k jednoduchosti jejich stavění.
Velkou výhodou je prostorná předsíňka, nebo společný prostor, kde si uložíte nejen boty a zavazadla, ale u větších stanů si i pohodlně uvaříte a vychutnáte horký čaj.
Za minus můžeme považovat nutnost jejich kotvení k zemi i při bezvětří, čímž zabírají podstatně víc místa než kopulovité stany. Pokud navíc nefouká jedním směrem, jejich stabilita ve větru je horší.
Vaše představa o stanu začíná nabírat hmatatelné obrysy? Podívejte se, jak jednotlivé typy stanů vypadají.
Konstrukční bonus
Velikost
Velikost stanu s konstrukcí přímo souvisí. Nevztahuje se totiž jen na počet osob, které ve stanu budou přespávat, ale také na velikost úložného prostoru.
Hned poté, co najdete kompromis mezi počtem osob a váhou stanu, nezapomeňte se ujistit, jestli do stanu musíte vměstnat také veškerá vaše zavazadla, nebo je budete nechávat například v autě. Stan pro dva se stane velmi těsným, pokud v něm tyto osoby budou přespávat i s krosnami.
Stan, i když bude vážit pár set gramů, se při celodenním treku s plnou krosnou pronese. Oblečte se tak, ať nejste propocení po prvním kilometru. Jak si vybrat a vrstvit funkční oblečení.
Apsida vs. předsíňka
Vnější úložný prostor ve formě apsidy nebo předsíňky přijde vhod zejména v deštivém počasí. Můžete v něm nechat například zablácené boty nebo mokré oblečení a udržet tak vnitřní část stanu čistou.
Rozdíl mezi apsidou a předsíňkou spočívání v jejich konstrukci. Apsida je prodloužením vnějšího stanu, které se ukotví pouze kolíkem. Tento vytvořený prostor bývá podstatně menší než v případě předsíňky, která má nosné pruty. Předsíňka taky poskytne stříšku, takže vám při vstupu do stanu neprší na odložené věci a možná v ní zvládnete i uvařit. Na druhou stranu jsou to ale pruty (a váha) navíc.
Počet vchodů
Stany pro jednoho člověka zpravidla mají pouze jeden vchod, větší stany mohou mít dva i více vstupů. Dva vchody jsou praktické nejen z pohledu větrání, protože snadno vytvoříte průvan, přijdou také vhod za špatného počasí. Vchod, který je v závětří, využijte pro vstup do stanu, zatímco druhý zůstane zavřený. Víc vstupů oceníte i v případě, že váš stanový parťák trpí na časté noční návštěvy toalety.
Technické parametry
Vnější stan (tropiko)
Většina dnešních stanů je dvouplášťových, to znamená, že se skládají ze dvou samostatných částí – vnitřního a vnějšího stanu. Funkce vnějšího stanu (tzv. tropika) je zabránit promoknutí, bývá proto ošetřený voděodolnou úpravou. Hlavními parametry, které určují kvalitu tropika, jsou výška vodního sloupce a úprava švů.
V našem podnebném pásmu se doporučuje vodní sloupec 3000 mm, a to především z důvodu stárnutí materiálu. Pokud vyrážíte do deštivějších krajin, v závislosti na vašich aktivitách by vodní sloupec měl být 5–10 tisíc mm.
Výrobci bohužel nedodržují žádnou jednotnou formu měření vodního sloupce, můžete se tak setkat s rozdílnými hodnotami, které výběr komplikují. Výše uvedené hodnoty proto nemusí být vždy relevantní, takže je dobré poradit se přímo na prodejně.
Švy tropika jsou místa náchylná k protékání nebo praskání, proto je jejich správné ošetření velmi důležité. Můžete se setkat s potěry tekutými přípravky, spolehlivější úpravou ale je podlepení švů páskou, nebo náročnější (i dražší) horkovzdušné podvaření textilní páskou.
Můžete se také setkat se stany, které nemají švy podlepené. Jedná se především o levné Tesco stany, nebo naopak ty nejkvalitnější Hilleberg stany, u kterých materiál a způsob šití nevyžadují podlepení.
Zvyšte si svůj noční komfort výběrem vhodného spacáku. Poradíme v článku Jak vybrat vhodný spacák: od letní dovolené po zimní túru.
Nosná konstrukce – pruty
Kvalita, váha i cena stanu se mimo jiné odvíjí od materiálu prutů. Rozlišujeme dva základní druhy.
Laminátové pruty jsou černé tyče s kovovými spojkami. Jsou levnější, těžší a nejsou uzpůsobené ke každodennímu stavění a skládání stanů, čímž se výrazně krátí jejich životnost.
Duralové pruty se díky svým kvalitám perfektně hodí pro expediční a trekové stany. Jedná se o velmi lehký materiál s vysokou životností. Můžete se setkat s tyčemi různých barev, všechny ale mají spojky zevnitř, proto je sestavený prut zvenku hladký a snadno se protahuje tunýlky.
Lehké a přitom odolné stany (například od výrobce Ferrino) oceníte zejména při cestách na motorkách či kolech. Jaká další výbava příjde vhod? Inspirujte se v článku Plánujete na kole cestu kolem světa nebo jen několikadenní výlet na kole? Průvodce přípravami v 9 bodech.
Podlážka
Podlážka je důležitou součástí vnitřního stanu, která bývá z odolného a nepromokavého materiálu. Na trhu uvidíte především následující druhy podlážek.
Podlážka z vrstveného polyethylenu je nejčastějším typem a bývá převážně u terénních a rekreačních stanů. Vypadá jako fólie tkaná z tenkých plastových pásků a její minimální vodní sloupec by měl být 5000 mm.
Polyesterové nebo polyamidové podlážky bývají kvalitnější, lehčí, s delší životností než ty z vrstveného polyethylenu. Jejich vodní sloupec je také vyšší, proto se hodí i do extrémních podmínek kolem 8–10 tisíc mm.
Vnitřní stan
Zatímco stan, ve kterém by se nesrážela vlhkost, ještě nevynalezli, můžete udělat všechno pro to, abyste vlhkost ve vašem stanu minimalizovali. Ujistěte se, že vnitřní stan je z kvalitního prodyšného materiálu, jako je síťovina nebo tenká látka, která pomáhá ventilovat vzduch ve stanu, i když máte větrací průduchy zavřené.
Pokud vybíráte mezi vícero materiály a barvami, doporučujeme světlé odstíny, které prostor opticky zvětší, a ripstop tkaninu, která má vyšší pevnost a případná trhlina se nemůže zvětšovat.
Vnitřní stan může plnit funkci i jednoduché moskytiéry, u samonosných konstrukcí ho totiž můžete postavit samostatně i bez vnějšího stanu. Pamatujte ale, že tato vnitřní vrstva není nepromokává; vnější stan raději mějte vždy po ruce.
Větrání
Jak už jsme zmínili, správná cirkulace vzduchu ve stanu je důležitá, proto byste neměli zanedbat funkci větrání. Ne vždy je možné otevřít vchod do stanu, to pak jsou dvouvrstvé zakryté vchody, které můžete otevřít i za deště, velmi praktickou součástí stanu.
Každý stan by ale měl být vybavený dvěma nebo třemi větracími otvory na střeše, které lze v případě špatného počasí uzavřít. Ventilaci výrazně zlepšuje tropiko, které nesahá až k zemi. Tato vychytávka je ale značně nepraktická při stanování na sněhu.
Než vyrazíte za dobrodružstvím, nezapomeňte na vhodnou obuv. S výběrem pomůžeme v článku Jak vybrat trekové boty, které vydrží a budou pohodlné.
Tipy a triky
Vybrali jste stan na základě vašich aktivit i typu konstrukce a jeho kvalitu jste vyladili pomocí technických parametrů? V následujících odstavcích se s vámi podělíme o závěrečné vychytávky, které učiní vaše stanování ještě příjemnější.
- Ve stanu může často zavládnout chaos, proto jsou kapsičky po stranách stanu dobrým pomocníkem. Pamatujte ale, že není dobré dávat do nich těžké předměty.
- Poutko nebo malý zabudovaný háček na stropu stanu je ideální místo, kam odložit baterku – a tedy ji mít kdykoli po ruce.
- Nevyjíždějte stanovat bez opravné sady a v případě laminátových prutů bez alespoň jednoho náhradního segmentu.
- Pokud vyrážíte stanovat do sněhu, pořiďte si speciální kotvicí kolíky do sněhu. Popřípadě lze využít i hole, lyže, sněžnice nebo cepíny.
- Snažte se nebalit mokré nebo vlhké tropiko spolu s vnitřním stanem do jednoho obalu. Vyhnete se tak navlhnutí vaší ložnice, kterou jen tak neusušíte.
- Před každým stavěním stanu si prohlédněte terén a směr větru. Je dobré postavit stan do závětří. Zejména tunelová konstrukce je náchylná na boční vítr.
- Pokud jedete na dovolenou autem, můžete přibalit i sekyrku, která přijde vhod při zatloukání kolíků v tvrdém terénu.
Rada závěrem
Osobní doporučení jsou vždy velmi nápomocná, u stanů ale platí, že co vyhovuje jednomu, nemusí odpovídat požadavkům druhého. Nabídka stanů a příslušenství je opravdu pestrá a je vždy dobré poradit se s odborníky. Vyhnete se tak nejen domněnkám nebo zdlouhavému výběru, hlavně ale pořídíte stan, který bude pro vaše kempovací chvilky jako stvořený.
Vyrážíte kempovat? Prohlédněte si naše doporučené vybavení a vychytávky.